Goede hoop op spoedige start daklozencentrum der wet PvdA-fractie ligt nog dwars Gemeente steunt verplaatsing garagebedrijf Jaar van het Kind" centraal in programma huisvrouwenvereniging DOOIEEN WANPRODUKT dSTAD LEIDSE COURANT DINSDAG 9 JANUAR11979 PAGINA 3 Scholier vervalste trein abonnement LEIDEN De Ne derlandse Spoorwe gen bieden reizigers die regelmatig van de trein gebruik ma ken veel voordeel in de vorm van dagre- touren, weekkaar ten, maandabonne menten, kortom het gehele pakket waar de familie Spoor zo driftig van gebruik weet te maken. Een Leiderdorpse scholier vond echter dat het nog wel goedkoper kon. Aan gezien hij dagelijks met de trein naar Den Haag moest om een school in Scheveningen te bezoeken was hij genoodzaakt ge bruik te maken van een abonnement. Om de admi nistratie van de spoorwe gen wat werk te besparen besloot hij zelf zijn kaart te verlengen. Dat deed hij door met een viltstift de datum van uiterste geldig heid 12 maart te veranderen in 27 maart. De conducteur in de trein wilde echter weten hoe het kwam dat de gestempelde datum er zo onnatuurlijk uitzag en wilde best gelo ven dat de scholier zoals deze vertelde de oor spronkelijke datum alleen maar had overgetrokken omdat die „zo slecht zicht baar" was. Teleurgesteld als de conducteur echter was door de vele gevallen van illegaal reizen per trein besloot hij de Leider dorper toch maar in con tact te brengen met een paar heren van de spoor wegrecherche, die hem doorverwezen naar het Leidse kantongerecht. „Hoe bent u hier geko men? Gratis met de bus soms?", wilde kantonrech ter Van Dijke van de sch olier weten naar aanlei ding van het door de spoorwegen bijgehouden spoorgedrag van de Lei derdorper, waaruit bleek dat het niet de eerste keer was dat gratis werd ge reisd. De scholier gaf toe wel eens zonder kaartje te hebben gereisd, maar ont kende het knutselen met een maandabonnement. Hij bleek echter al wat aan geloofwaardigheid te heb ben ingeboet aangezien hij ten tijde van de verbalise ring had beweerd uit Haarlem afkomstig te zijn, hetgeen naar achteraf bleek niet juist was. De officier, die verklaarde nog even de aanklacht „valsheid in geschrifte" te hebben overwogen hield het op een boete van 60 gulden. Rechter Van Dij ke, die vond dat het maar afgelopen moest zijn met dat vrijblijvende spogen voegde daar een week voorwaardelijke hechte nis aan toe. Spoorbomen Naast treinreizigers ko men ook de andere wegge bruikers wel eens in con flict met de spoorwegen. Een automobilist werd verweten in Voorhout een trein te hebben gehinderd door nog maar net op het nippertje onder de reeds dalende spoorbomen van een spoorwegovergang heen te glippen, terwijl de rode lichten reeds voluit knipperden en de bellen ook al enige tijd hoorbaar waren geweest. Volgens de verdachte was dat alle maal zwaar overdreven. „Ik zat vlak voor de over gang toen de hele boel begon dicht te gaan. Ik kon niet meer stoppen. Als het zo gevaarlijk was geweest had die politieau to die mij staande hield mij nooit meer door de zelfde spoorwegovergang heen achterna kunnen ko men. Wat die agenten de den was dan toch in ieder geval gevaarlijker", aldus de automobilist. Het kan tongerecht liet weten dat het niet aanging om een trein te snijden en vervol gens een politieauto in ge vaar te brengen en vonnis te 100 gulden. FRANK BUURMAN LEIDEN - Volgens VVD-wethouder drs. P. H. Schoute (CRM) be staat er een grote kans dat Leiden op 1 april van dit jaar een daklozencen trum in gebruik zal kun nen nemen. In de werk groep die zich met de totstandkoming van een dergelijk centrum bezig houdt is blijkens een me dedeling van de wethou der gisteren eindelijk een principe-akkoord bereikt tussen de gesprekspart ners. De diaconieën, hulpverleners en verte genwoordigers van de ge meenteraad en Het Leger des Heils werden het in principe eens over de vorm en inhoud van de daklozenopvang in de Sleutelstad. Er zal een speciaal pand als daklo zencentrum moeten wor den ingericht. In afwach ting daarvan zal vermoe delijk op 1 april een tij delijk opvangcentrum starten met 20 bedden in het complex van de voor malige Morspoortkazer- ne. De werkgroep, die onder voor zitterschap staat van wethouder Schoute, wil het bestuur van het daklozencentrum onderge bracht zien bij een speciale com missie die op grond van de gemeentewet kan worden inge steld en waarin naast raadsle den ook vertegenwoordigers en deskundigen van diverse maat schappelijke groeperingen zit ting kunnen nemen. De dage lijkse uitvoering van de opvang van de Leidse daklozen zou in handen van het Leger des Heils De Morspoort, naamgever van de kazerne waar vermoede lijk met ingang van 1 april voorlopig het tijdelijk onderdak van een daklozencentrum wordt gevestigd, dat aan gemiddeld 20 daklozen ruimte moet bieden. gelegd moeten worden. Volgens de wethouder is deze organisa tie hiervoor bij uitstek geschikt omdat zij een grote ervaring heeft op het gebied van de daklozenopvang en omdat het Leger elders in den lande ook al soortgelijke centra runt. Voor het Leger des Heils is de door de gemeente nagestreefde be stuursvorm echter steeds een struikelblok geweest. De eigen structuur van het Leger is op dit model slecht ingesteld. Ui teindelijk ging de vertegen woordiger van het Leger des Heils gisteren toch akkoord. Nog deze week zal de principe overeenkomst aan het hoofdbe stuur van de organisatie worden voorgelegd. Bezwaren Toch blijven er tegen het be reikte akkoord nog bezwaren bestaan. PvdA-raadslid Ma rianne Koning, die namens baar fractie het overleg in de werkgroep heeft bijgewoond, verklaarde gisteravond al haar partijgenoten negatief te zullen adviseren als er geen betere controle mogelijkheden zullen worden ingebouwd. In socialis tische kring heersen nogal wat bezwaren tegen het feit dat een christelijke organisatie als het Leger des Heils de daklozenop vang in de praktijk zal gaan uitvoeren. Men vreest onder meer dat het Leger op de dage lijkse gang van zaken een te groot stempel zal drukken. Blijkens zijn commentaar is wethouder Schoute daar niet zo bang voor. Hij wijst er op dat het bestuur bijzonder breed sa mengesteld zal worden en dat de begeleiding van het toekom stige centrum in handen is van de hulpverleningsorganisaties. De wethouder benadrukte ook de grote verdienste en ervaring van het Leger des Heils op het terrein van de daklozenopvang, die Leiden al zo lang nodig heeft. Sinds 1970 wordt er in de stad al over een daklozencen trum gesproken en de nood is de laatste tijd alleen maar gro ter geworden na het sluiten van het Hotel De Wekker aan de Herengracht dat een tijd lang min of meer als daklozencen trum dienst heeft gedaan. Volgens wethouder Schoute zal in de structuur en het bestuur van het toekomstige daklozen centrum gewaakt moeten wor den voor het verstopt raken, dat wil zeggen dat het een karakter van een noodvoorziening zal moeten blijven dragen en dat bezoekers van het centrum ten hoogste maar 14 dagen onder dak zal mogen worden ver schaft. In die tijd kunnen de verschillende hulpverleningsin stellingen voor de daklozen naar een definitief onderdak omzien. Zoals al eerder is gemeld zal de Morspoortkazerne voorlopig als tijdelijk da klozencentrum dienst gaan doen, vermoedelijk al per 1 april. De gemeen te heeft een bedrag van 6 ton uitgetrokken voor de aankoop en inrichting van een pand waarin het centrum in de loop van dit jaar definitief geves tigd zou moeten worden. Welk pand daarvoor het meest in aanmerking komt kon wethouder Schoute gisteren nog niet zeggen. Hij wees er op dat de gemeente Leiden zelf nog de nodige panden in bezit heeft die als zodanig geschikt te maken zouden zijn en die na het vol tooien van het stads- bouwhuis aan de Lange- gracht ter beschikking zijn gekomen. L.EIDEN Voor het eerst gaat de gemeente Leiden bijdragen in de kosten van de verhuizing van een bedrijf uit een stadsvernieuwingsgebied. Het garage bedrijf van de heer A. de Groot, beter bekend als de Citroënspecialist, krijgt van de stad 35.000 gulden als een bijdrage in de verplaatsingskosten uit de binnenstadswijk Pancras-Oost naar de gemeente Voorschoten. De gemeenteraad is hiermee gisteren akkoord gegaan. Het geld komt voorlopig uit de 1,8 miljoen metende pot voor de ondersteuning van bedrijfs-economische activiteiten. Maar op verzoek van de raad zal WD-wethouder, mevrouw J. Fase-Dubbel boer (economische zaken), haar best doen om alsnog de speciale rijksbeschikking voor steun aan bedrijven in stadsvernieuwingsge bieden in dit geval van toepassing verklaard te krijgen, zodat de gemeente dit geld weer terugkrijgt. Van verschillende kanten werd de wethouder gisteren nogal aangevallen wegens het feit dat zij al niet meteen geprobeerd heeft het rijk deze verhuizings- steun te laten betalen. Mevrouw Fase verdedigde zich door erop te wijzen dat het stadsdeel, waarin de Citroënspecialist zijn bedrijf heeft, Pancras-Oost, nog maar sinds 29 december van het vorig jaar erkend stadsvernieuwingsgebied is, zodat zij in eerste instantie haar toevlucht wel heeft moeten nemen tot een ander potje. De wethouder wees ook op de talrijke procedurele haken en ogen die aan een verzoek om het geld in het kader van de rijksregeling terug te krijgen nog vast zitten. In dit geval was snel handelen geboden, omdat het betrokken bedrijf met ingang van 1 februari al een nieuw complex aan de Veurseweg in Voorschoten kan betrekken. Dit leek de gemeente een uitstekende mogelijkheid om het bedrijf uit de binnenstad weg te halen (waar immers de woonfunctie moet worden hersteld) zonder dat daarmee meteen een stuk werkgelegenheid verloren zou gaan. De raad stemde na enige debatten unaniem in met de verhuissteun. CDA en PvdA tekenden echter nadrukkelijk aan dat het wat hen betreft hier om een incidentele medewerking gaat. Zij verlangen van de wethouder binnen de kortste keren met gewogen criterea te komen, waaraan een bedrijf dat moet worden verplaatst moet voldoen om in aanmerking voor speciale steun te komen. LEIDEN Het „Jaar van het Kind" staat centraal in het aantrekkelijke voorjaarsprogramma van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, afdeling Leiden/Oegstgeest. De activitei ten in het programma variëren van een optreden van het cabaret Wieke Muller, een diamiddag getiteld „Moeder en kind over de gehele wereld", een tentoonstelling met eigen kreativiteit waarvan de opbrengsten ten goede komen aan een Leids kindertehuis, een discussiemorgen over „Vooroordelen" tot een praatje over de veiligheid van het kind. Dit jaar zullen de rommelmarkten ten bate van de vrouwen in de derde wereld niet ontbreken. Het Jongerenkontact verzorgt de avondbijeenkomsten. Hier lopen de onderwerpen sterk uiteen, van discussie over euthanasie tot de uitwisseling van kookrecepten. Eens in de maand is er een zondaginstuif. Eveneens staat een reeks excursies op het programma, onder meer naar Menuet in Den Haag, een toch naar St. Niklaas en de Vlasfabrieken in Koewacht en stadsbezoeken aan'Leidse musea. Talencursussen, yoga, jazz-gymnastiek, toneelspelen, zingen, bridgen, klaverjassen, mah-jong etc. meldt het programma-overzicht eveneens. Inlichtin gen: tel. 071-150710 en 134656. Geen .Streetcar named Desire De opvoering van het toneelstuk tfA streetcar named Desire door bet English Speaking Theatre Amsterdam op vrijdag 12 januari in de Leidse Schouwburg gaat niet door. Eén van de hoofdrolspelers beeft zijn been gebroken en bet bleek niet mogelijk op tijd een vervanger te vinden. ,Open School" Vormingscentrum voor jonge volwassenen „Troefstart eind januari met een cursus voor diegenen die hun oude school kennis wat bij wensen te spijkeren. Een en ander geschiedt aan de hand van het Openschool-model, een landehjk erkend proefproject voor personen die niet ouder zijn dan 30 jaar en ongeveer vijf jaar lagere school tot twee jaar voortgezet onderwijs hebben genoten. Het programma dat Troef eind deze maand wil gaan beginnen staat in het teken van twee dingen: een thema- en een leervak-gedeelte. Het themagedeel te wordt min of meer bepaald door de cursusleden zelf. /Us men bijvoorbeeld geïnteresseerd is in een onderwerp als Wonen, Gezondheidszorg, Schohng, wat heb ik er aan, kan daar met eigen inbreng op worden ingespeeld. Binnen zo'n onderwerp kunnen de cursisten met allerlei vaardighe den aan de slag gaan, zoals: spreken, schrijven, verslagen maken, telefoneren, bezoekjes afleggen aan instanties enz. Het leervakgedeelte bestaat uit rekenen, Nederlands en Engels. Natuurlijk hoeft men deze drie vakken niet allemaal te doen. Men kan er ook één kiezen. Voor deze vakken is voldoende materiaal aanwezig, waar de leden gebruik van kunnen maken. Informatie is te verkrijgen op het adres van Troef, Noordeinde 2a, Leiden of via telefoonnummer: 071-130494. Deelname aan de cursus kost f 35,- voor tien weken. Volksdansen De volksdansvereniging Oud-Poelgeest begint vanaf 8 januari weer met de wekelijkse volksdansavonden onder leiding van dansleraar Rob Elsenaar. Beginners dansen van half acht tot half negen: de gevorderden van kwart voor negen tot kwart over tien. Het adres is Stadhouderslaan- school tingang Herenstraat). Driekoningenspel De Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 in Leiden organiseert haar jaarlijkse .Driekoningenspelop zaterdag 13 januari in de school. Het spel begint om 10.30 uur. Belangstellenden en ouders zijn van harte welkom. Ferrari in het Kijkhuis Op maandag 15 januari zal in het Kijkhuis Vrouwenkerk- koorstraat 17. Leiden de cyclus van speelfilms van de Italiaanse regisseur Marco Ferrari worden voortgezet met de vertoning van de film Dillinger is dood. Het thema van deze film is het effekt van de verzorgingsstaat op ons geestelijk welbevinden. Door steeds absurdere kicks, pro beert het individu de vervreemding van zichzelf dragelijk te maken. In de hoofdrol Michel Piccoli. Aanvang20uur. Toegang 4,50en leden/ 2,50. Dooi, geen vlees en geen vis. een gen we dit. Op straat, in het centrum goed naar de knoppen en het tegel- wanprodukt, een onverkoopbare van de stad, doen huisvrouwen glib- vloertje bij de slager is trouwens ook hand bruine drap, het is om triest berend van winkel naar winkel hun niet veel anders dan een grauwe van te worden. Eindelijk een nieuw inkopen. In de winkels is het al net piste voor middelmatige acrobaten, paar schaatsen gekocht en nu krij- zo erg. Vaste vloerbedekking is voor- CPN vraagt kou-toeslag buitenwerkers LEIDEN Dries Hoeven, ge meenteraadslid voor de CPN, heeft het college van burge meester en wethouders ge vraagd het personeel van be paalde gemeentelijke diensten zoals de Reiniging, en de wer kers in andere buitendiensten, zoals GG en GD en Brandweer, als beloning voor hun zware arbeid gedurende de kouperio de een extra toelage toe te kennen. Hij ziet dit als een gerechtvaar digde beloning voor alle extra inspanningen die zij zich de laatste week hebben moeten getroosten om het openbare le ven gaande te houden. Ook bijstandstrekkers zouden van de gemeente een extraatje moe ten krijgen, vindt het CPN-raad- slid. In zijn verzoek aan het stadsbestuur wijst hij erop dat de bijstandsuitkering geen reke ning houdt met een kouperiode als deze, waardoor de stookkos ten extra stijgen. Oprichting vereniging Raadsherenbuurt LEIDEN De buurtvereni ging voor de Raadsherenbuurt in Leiden beleeft dinsdag 23 januari de officiële oprich tingsvergadering. Deze oprich tingsvergadering is tevens de eerste ledenvergadering. Voorafgaande aan deze bijeen komst zullen leden van de buurtvereniging i.o. alle wonin gen bezoeken om leden te wer ven. Tijdens de oprichtingsbij eenkomst zullen de grenzen van de Raadsherenbuurt worden vastgesteld. De initiatiefnemers zien een begrenzing van de buurt door de straten Warmon- derweg, Groene Maredijkt Houtlaan, Joh. de Kosterweg, Van Beuningenlaan, Antonie Buycklaan, Adriaan Pauw- straat en de Rijnsburgerweg. De bewoners van de Raadsheren buurt zijn door middel van een fraaie folder geïnformeerd over de op handen zijnde oprichting. Economisch wel en wee Aan de Lekstraat 38 is A.C. Blonk, onderaannemer van metselwerken, verplaatst naar Hazerswoude. Aan de v.d. Duynstraat 30 is J. de Bruin, onderaannemer van straatwerkzaamheden en het maken van betonkisting voor kassenbouw, gevestigd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3