GEEN ELFSTEDENTOCHT /F Van der Duim in Inzeil niet onderuit en driedubbel winnaar astgeplakte sneeuw en zwak ijs 4 \an Helden gaat door Êtorholt Noorse titel André Wetzel ernstig gewond bij ketting botsing val Sjlebnikov Tm Pol in jeugdploeg Record op 1000 meter Westduitse dreiging tot boycot van Olympische Spelen John Roozenburg juniortitelover 20 km Tourwinnaar in zesdaagse Rotterdam Ria Visser wereldrecord junioren 3000 m SeidóaQowumt Mk MAANDAG 8 JANUAR11979 BB (Van onze sportredactie) •EUWARDEN Het bestuur van de vereniging Ie Friesche Elfsteden" heeft moeten besluiten |t dit jaar geen Elfstedentocht wordt gehouden. Ie sneeuw Is de grote spelbreker geweest", aldus I. J. R. Cuperas, voorzitter van de organiserende jreniging. „We hebben alles gedaan om de jeeuw van het Ijs te verwijderen, maar het Is jrt gelukt Het is voor de organisatoren, die geheel I ireed waren met de voorbereidingen voor het enement, verschrikkelijk dat de vorst niet heeft prgezet". i s- Cuperus ontkent pertinent dat in zijn bestuur ooit sprake is geweest van een Elfstedentocht op 'aanstaande donderdag. Vanochtend werd nog wel een bijeenkomst met rayonvertegenwoordigers ge houden. maar die was louter bedoeld als „praatje achteraf". De kater na het definitieve besluit is groot in het noorden. Cuperus: „In de gemeente Het Bildt zei men mij: al zouden we de sneeuw moeten opeten, maar de Elfstedentocht gaat door". Maar het ijs was te zwak om de baanvegers te kunnen dragen. Cuperus: „Het is wel een bewijs voor het enthousias- ,me onder de vrijwilligers. Er is werkelijk alles aan gedaan om de tocht doorgang te doen vinden. We hebben zelfs gedacht aan helikopters van de lucht macht. Dan zouden de wieken de sneeuw hebben kunnen wegblazen maar het was al te laat. De sneeuw zat vastgebakken op het ijs. De luchtmacht was bereid ons te hulp te komen en daarvoor alle waardering en dank". LERING Ondank* de teleurstelling heeft de organisatie toch lering kunnen trekken uit de „bljnaïElfstedentocht". :Cuperu*: „Alle verhalen dat nooit meer een Elfste dentocht gehouden zou kunnen worden door de invloed van satellieten, kernontploffingen, verontrei nigd water en dergelijke kunnen we dus vergeten. Het kanwel". De organisatie was geheel gereed. Het draaiboek was klaar en de medewerking van politie, leger. BB, Rode Kruis en eenieder die nodig is om zulk een tocht te kunnen organiseren, was verkregen. Alle hoop hebben de niet van optimisme gespee organisatoren nog niet verloren. „Er wordt verwacht dat het de hele week zal dooien, maar dat daarna de vorst zijn intrede weer zal doen", aldus drs. Cuperus, die eraan herinnert dat in het verleden verscheidene Elfstedentochten na 15 januari en zelfs in februari zijn gehouden. „Er is nog een kans", zegt hij bijna vertwijfeld. Af B B A m In Inzeil, bij de wedstrijden om de driebanentrofe§ is niet tot een conflict gekomen tussen de kernploeg en Hans ntrunjn Helden, die achter de rug en tegert de zin van het trainer*duo 't Oever-Kloosterboer een internationaal startbewijs kreeg. ktijdejn Heidens prestaties gaven daar ook geen aanleiding toe. Hij moest uu# leden van de kernploeg voor laten gaan. Van Helden wist dat Marh tevoren. Hij was echter wel verheugd over de vooruitgang die erdanjhad geboekt, vooral op de 5000 meter. Van vijandschap ten opzichte p de kernploeg of de begeleiders liet hij niets merken, integendeel. ns uio de 1500 meter, die hij tegen Vriend reed, hield hij zichtbaar in woudn zijn opponent voorrang te verlenen bij de kruising. „Ik wilde hier diet ten koste van alles iets presteren. Ik ben aan de opbouw van |jn conditie bezig. Een paar weken geleden lag ik op de vijf kilometer 15 seconden achter bij de kernploeg, nu waren het er nog maar Dit seizoen reken ik nergens meer op. Ik ga gewoon door, doe het Nederlands kampioenschap mee en dan zie ik wel. Belangrijk lat ik wedstrijden kan rijden. Ik heb mijn hoop gevestigd op volgend mijn laatste seizoen. Mogelijk kan ik mij voor een of twee npische nummers kwalificeren. De 500 en 5000 meter bij voorkeur, vijf andere Nederlanders sneller zijn dan ik houdt natuurlijk alles Maar als het even kan. wil ik in Lake Placid mijn schaatscarrière iten". pepjniar Jan Egil Storholt heeft Hamar slechts drie afstanden kfig gehad om Noors schaats- bi' de al,-rounders te §zijn overwinning op de 500 en 0 meter stelde hij zijn titel veilig de 1500 meter. Storholt reed Bt 1 minuut 59,79 seconden een stgedors record en was ru'm ander- 9STEffve seconde sneller dan Stensh- gezellhmet, die tweede werd. Oven f'en kilometer was alleen nog belangrijk voor de bezetting INZELL Hoe hoopgevend de in Inzeil geleverde prestaties van de kernploeg zijn, kan pas daad werkelijk blijken bij de Europese kampioenschappen in Deventer over twee weken. Bij de wedstrij den om de driebanentrofee In Inzeil waren de tijden, die vooral Hilbert van der Duim en Wlm Pol op de klokken brachten, uitste kend, maar bij afwezigheid van Noren en Russen was van een echte krachtmeting geen sprake. Van der Duim, Pol, Vriend, Kleine en Kramer (in die volgorde) bezet ten de top van het eindklassement, terwijl de tragikomische rebel Hans van Helden als zesde nog net het laatste kernploeglid Frits Schaly voorbleef. Van der Duim ging op het harde ijs van Inzeil ditmaal niet onderuit en blonk uit met overwinningen op drie afstan den. Alleen op de 3000 meter was Wim Pol, de junior uit Twello, sneller. De meeste indruk maakte Van der Duim op de 5000 meter in een directe confrontatie met Pol, de. winnaar van die afstand bij de Nieuwjaarswedstrijden. Van der Duim, die in Oslo ten faveure van Kleine in de rit tegen Storholt moest inhouden, zocht revanche, terwijl Pol zijn stayerstalent wilde bevestigen. De stylist won het van de vechtjas. Van der Duim nam soepel glijdend de bochten, Pol vocht steeds meer tegen zijn niet' al te beste techniek. Op karakter bleef hij lang in de schaduw van zijn voorganger. De inzinking was echter onvermijde lijk. Het verschil bedroeg uiteinde lijk vijf seconden. Zelfs Van Helden was later nog iets sneller. Pol gaf zichzelf de schuld. „Ik wilde een keer een toptijd rijden, vooral Het onmiskenbare talent bij de dames: Ria Visser. omdat Deventer een thuiswedstrijd voor mij wordt. Ik forceerde net iets te veel". Coach Van 't Oever gaf hem een bemoedigend schouderklopje. „Jonge talenten zijn onstabiel, ze maken nog fouten. Mag het? Over een paar jaar moeten ze precies weten wat ze wel en niet kunnen. Dat geldt voor Van der Duim met zijn valpartijen en voor Pol met het intomen van zijn onstuimig heid. Dit tweetal gaat echter in elk geval mede de toekomst bepa len van de internationale schaats sport. Dat staat vast". Paradepaardje van de derde plaats. De twee topposities waren al „vergeven" aan Storholt en Stenshjemmet, Tveter had nog een kans op de <derde plaats als hij ruim achttien seconden sneller zou zijn op de slotafstand dan Amund Sjöjbrend. Tveter won echter niet meer dan elf seconden. Het eindklassement: 1. Storholt 169,557 punten; 2. Stenshjemmet 171,897; 3. Sjöjbrend 172,425; 4. Tveter 172,765; 5. Oxholm 173,009; 6. Rekstad 174,499; 7. Kaarud 175,164; 8. Johansen 175, 642; 9, Aarnes 176,647; 10. Ervik 177,472. lerkingjell Vóór zaterdag de sprintwedstrijden in Inzeil begonnen, werd erd 2>n zekere winnaar uitgeschakeld. De 20-jarige Rus Sergelj Sjlebnikov 60 "in na zijn indrukwekkende 1000 meter van vrijdag het sprinttoemooi dit niet meer verliezen. tond een vol punt voor op zijn landgenoot Koelikov. Bij het inrijden ■n Sjlebnikov zaterdag zo zwaar ten val, dat hij niet meer kon en. kieinien later deed zich nog een valpartij voor. De Noor Terje Andersen fis atlfiakte tegen de ijsrand en bleef versuft liggen. Per helicopter werd rïX"j naar een ziekenhuis vervoerd. De eerste berichten luidden dat 071j een ernstige rugblessure heeft opgelopen, hetgeen voor de Noorse tg aanleiding was de wedstrijden verder voor gezien te houden, ir bleek hij alleen een aantal kneuzingen te hebben opgelopen, sprinttoemooi werd gewonnen door Koelikov. ^iN HAAG Wim Pol>die tijdens de schaatswedstrijden in Inzeil TTJjï rraste, start het komende weekeinde in Assen niet In de Nederland- i perscLa"f)loefl ,'idens d® schaatsinteriand tegen Zweden. Pol is opgeno- ennai}n 'n deieu9dP,oeg. De volgende rijders komen zaterdag en zondag de a-ploeg aan de start: Hilbert van der Duim, Piet Kleine, Klaas fiend en lep Kramer. pdonna di Campiglio Tijdens internationale schaatswedstrijden I de Italiaanse plaats Madonna di Campiglio heeft Miel Govaert het federlands record op de 1000 meter voor heren op 1.17,0 gebracht., Bt oude record stond sedert 5 februari 1976 op naam van Jos Valentijn, INT h Davos tot zijn prestatie kwam. Als Hilbert van der Duim niet onderuit gaat en dat ge beurde niet in In zeil is hij onze sterkste schaatser van het moment. Van der Duim en Pol reden hard in Inzeil, waar wereldrecords we gens het voortdurend wisselende weerbeeld onmogelijk waren. Vriend en Kleine, de andere twee zekere deelnemers in Deventer, deden het ook. Oud-wereldkam pioen Piet Kleine viel niettemin wat tegen. Zijn sprint, in 41.24, was zijn snelste van dit seizoen, maar toch geen tijd om te juichen, temeer omddat hij op de midde nafstanden ingehaald is door Pol en vooral door van der Duim, die in deze vorm in Deventer bij het Europese kampioenschap alleen behoeft te zorgen niet ten val te komen om Oranje's paradepaard je te worden. Kleine's zelfvertrouwen kan wat opgevijzeld worden als de kern ploeg vandaag in Inzeil nog een tien kilometer rijdt. Kleine zei dat niet zo nodig te hebben. „Op die afstand weet ik wel wat ik kan. Dat ik in deze wedstrijden wat minder goed reed, maakte niets uit. Ik behield in elk geval het gevoel dat het dit seizoen beter gaat dan de laatste jaren". .mm Talent Net als bij de heren waren ook de Oran|edames oppermachtig. Sijtje van der Lende was, zoals de laatste jaren gebruikelijk, de beste en de sterkste. De 1,7 punt voorsprong in het klassement vloeide voort uit de inspiratie vanwege het aanstormende ta lent Ria Visser. De 17-jarige Athe- neumscholiere uit Oud-Beijerland schaatste voor het eerst als kem- ploeglid en deed dat uitstekend. Vooral op de 3000 meter. Haar 4.41,98 was een seconde langza mer dan de tijd van Sijtje van der Lende, die met 4.40,91 op zeshon derdste seconde het baanrecord .miste. De tijd van Ria Visser was een verbetering van het wereldre cord voor junioren met liefst viere- neenhalve seconde. Met haar pun tentotaal van 183.360 vestigde Ria Visser een nationaal juniorenre cord. De rest van de kernploeg - Haitske Valentijn reed onopvallend mee bij de sprintsters - werd verslagen en zag ook de Canadese juniore Bren- da Webster nog passeren. Technisch was het van Ria Visser nog geen 100 procent, maar zij ging in alle onbevangenheid hard genoeg om internationaal mee te tellen en zij mag gerekend worden tot de kandidaten voor de junio renwereldtitel in Grenoble. "2 Ski-arena De Holterberg mag dan, in buiten landse ogen, de naam berg niet dragen, hij is hoog genoeg om te fungeren als arena voor de strijd om de officieuze Nederlandse titel skilopen. Er waren heel wat deel nemers en deelneemsters naar de „bult" gekomen onder wie de heer Terlingen van 68, die de oudste was en zijn kleindochter Esther met 8 jaar de jongste (foto) maar het was geen vaderlander beschoren winnaar te worden. De in ons land woonachtige Noor Martveldt, uit Delfzijl, werd eerste in 23 min. 37 sec. over de tien kilometer. Tweede werd Krauel uit Vianen, derde v.d. Mei uit Utrecht. "Bij de dames legde de Eindhoven- se mej. Heeringa de tien kilometer het snelst af. 30 min. 1 sec. en werden de dames Visser (Ensche de) en Schelten (Voorschoten) resp. tweede en derde in 31.12 en 34.41. Dat was voorlopig ook al weerde laatste keer. De nieuwste in Nederland beoefende sport, het plankijszeilen, werd op de Westeinderplassen' bedreven. Een zijspiegel lijkt niet overbodig want veel ziet de beoefenaar niet achter het zeil. DEN HAAG André Wetzel en Cees de Jong van FC Amsterdam zijn gisterochtend met hun auto betrokken geraakt bij een kettingbotsing op de grote weg bij Badhoevedorp. Zij waren op weg naar het veld van Pancratius in Badhoevedorp voor een vriendschappelijke wedstrijd. De beide spelers werden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Wetzel, onlangs bij Amsterdam terugge keerd, na een korte periode bij FC Den Haag, was er het ergst aan toe. Hij heeft drie gebroken ribben en een scheurtje in de long. Voor onderzoek naar eventuele verdere complicaties is Wetzel in het Academisch Ziekenhuis gebleven, waar men verwacht dat zijn herstel lange tijd zal vergen. Cees de Jong raakte licht gewond. Na poliklinische behandeling mocht hij weer naar huis. MAINZ Willi Daume, voorzitter van het Westduitse Olympi sche Comité, heeft zaterdag in Mainz laten doorschemeren dat West-Duitsland wel eens de Olympische Spelen van 1980 in Moskou zou kunnen boycotten als Rusland onderscheid blijft maken tussen deelnemers uit West-Duitsland en uit Berlijn. Afgelopen woensdag had Sergej Pavlov, sportmmister van de Sovjet-Unie, in een interview met het Westduitse persbureau SID verklaard, dat Berlijners wel deel mochten uitmaken van de Olympische ploeg van West-Duitsland, maar dat prijswinnaars uit Berlijn een andere behandeling zouden krijgen. In een vraaggesprek met de Allgemeine Zeitung zei Daume dat er niet al te veel waarde gehecht moet worden aan de woorden van Pavlov. Maar hij voegde er aan toe dat West-Duitsland zijn consequenties zou trekken als de uitlatingen wel serieus bedoeld waren ROTTERDAM John Roozenburg uit Rijswijk is gisteren bij de wielerwedstrijden van "Ahoy op zondag" Nederlands juniorenkampioen in de klassementswedstrijd over 20 kilome ter geworden. Hij behaalde dertien punten, vier meer dan Harren, die op de tweede plaats eindigde. 'Behalve de juniorenwedstrijd was er in Rotterdam een kwalifica- tierit voor het Nederlands kampioenschap voor amateurs achter grote motoren. Gaby Minneboo en Martin Rietveld hadden zich reeds geplaatst. Ger Hermans versloeg in de eindsprint Peter Hellemons en Jan Smits. Aangezien alleen de eerste drie zich konden plaatsen, zal Peter Hout, die vierde werd, niet deelnemen aan de strijd om het Nederlands kampioenschap op zondag 14 januari. De koppelkoers werd gewonnen door Sjaak Pieters en Gaby Minneboo voor Ger Slot en Barend Huveneers. ROTTERDAM Bernard Hinault, de winnaar van de Tour de France 1978, zal deelnemen aan de zesdaagse van Rotterdam, die van 18 tot en met 23 januari In het sportpaleis "Ahoy" wordt gehouden. De Fransman zal een koppel vormen met de Westduitser Günther Haritz. Wedstrijdleider Peter Post heeft ook wereldkampioen Gerrie Knetemann gecontracteerd. Hij zal rijden met René Pijnen. Joop Zoetemelk zal in Rotterdam aan de zijde van Udo Hempel (WDI) aan de zesdaagse deelnemen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13