„Centraal staat dat ik het spel begrijp" „Zaalvoetbal vraagt om aanvallend spel" Vivax kan stijgende lijn in eigen „overdekte" doortrekken „In Leidse regio dam- propaganda uit de jaren dertig" WINNEN NIET BELANGRIJKSTE VOOR LEIDS DAMKAMPIOEN JOOP BURGERHOUT: SJARDIN-COACH JOOP HONSBEEK: SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 JANUAR11979 PAGINA 10 Joop Burgerhout bezig aan zijn partij tegen Hans Vermin. Al na achttien zetten besloten beiden tot remise, een resultaat dat Burgerhout de Leidse titel opleverde. „Let maar op over een of twee j jaar is hij weer terug. Het is trouwens een triest afscheid i voor hem, ik had het graag wat eervoller gezien. Geloof maar dat die derde plaats een bittere pil voor Albert is. Normaal ge sproken had Huisman dit toer nooi moeten winnen, maar hij heeft Vermin en mij onder- schat." Dammen is niet erg populair in I de Leidse regio. De Leidse dis- tricts dambond telt momenteel driehonderd leden: „Het Leidse damgebeuren is erg primitief, I dat zie je ook aan zo'n finale." De eindronde werd gespeeld in een klein zaaltje, publieke be langstelling was nihil. „Bestuur- I sleden zijn ook niet erg gemoti- veerd, enkele uitzonderingen daargelaten, zoals van Vuuren, voorzitter van de districts dam- j bond, Ron Fase en Gerrit Slotje. I Er zijn voorzitters van vereni- gingen die die functie al veertig jaar uitoefenen. We hebben I dampropaganda uit de jaren dertig." Burgerhout krijgt min i of meer gelijk bij de prijsuitrei- I king, aanwezig zijn, veertien deelnemende dammers en vier J bestuursleden. Een argeloze toe schouwer zou eerder denken j aan een groep vrienden gezellig bijeen dan aan een prijsuitrei- king van de Leidse dambond. I Burgerhout zal ook deelnemen aan de kampioenschappen van Zuid-Holland, aan een prognose i waagt hij zich niet: „Schrijf I maar niet op dat ik kampioen word." Volgend jaar doet hij ook weer mee aan de strijd om de Leidse titel: „Ik speel vol- I gend jaar gewoon weer mee, het zijn allemaal vrienden van me, ik doe het in feite voor de j gezelligheid." Burgerhout die zich dit jaar bezig gaat houden met een schaakcursus, kenmerkt de j dammers met de volgende uit spraak: „De meeste dammers zijn vrijgezel of hebben een slecht huwelijk", aldus Burger hout die zich door deze typering niet Iaat weerhouden volgend jaar te trouwen. KEES VAN HERPEN eigen spelers te schorsen wan neer die zich zouden misdragen. De vereniging heeft drie elftal len die vorig jaar allemaal kam pioen zijn geworden. Ook dit jaar staan alle drie de teams weer bovenaan in hun klasse. De club speelt nu voor het derde seizoen onder de naam Sanitair Sjardin. Honsbeek: „Sjardin, onze sponsor, doet werkelijk alles. Toen we nog in de derde klasse speelden kregen we al heel wat toegestopt. Nu wordt alles voor ons betaald, om de paar maanden krijgen de spe lers nieuwe schoenen en shir tjes. De zaalhuur en de con sumpties worden ook vergoed". Verder gaat de betaling van de sponsor niet, de spelers worden volgens Honsbeek beslist niet betaald. Een erg zorgzame spon sor, na de wedstrijd Sjardin- Landwer kregen de spelers een kerstpakket van Sjardin. Een andere kritische opmerking van Honsbeek is dat hij de scheidsrechters in het zaalvoet bal niet zo best vindt: „Die scheidsrechters komen zo van het veld, voor een speler is die overgang niet zo groot, de scheidsrechters hebben er wat meer moeite mee". Honsbeek verwacht dat Sjardin hoog gaat eindigen in deze com petitie: „Ik moet eerlijk zeggen het zou me tegenvallen als we niet bij de eerste drie zijn". Een plaats bij de eerste drie geeft recht op een plaats in de dis trictshoofdklasse die volgend seizoen begint Als voornaamste concurrenten noemt Honsbeel Glasbergen, Godyla en Van der Plas. Een voorspelling die hij doet vlak voor het duel met Landwer. Honsbeek verwachtte dat zijn ploeg het erg moeilijk zou gaan krijgen tegen Land wer. En Honsbeek krijgt gelijk, Sanitair Sjardin wint wel maar. heeft de grootste moeite met de stugge Landwer-verdediging. De tweede voorspelling was goed, voordat de uitslag van de eerste bekend is moet er eerst nog een halve competitie ge speeld worden. LEIDEN Joop Burger hout is sinds vorige week zaterdag de nieuwe dam- kampioen van Leiden. Met het behalen van deze titel doorbrak Burger hout de hegemonie van Albert Huisman, een spe ler die zich maar liefst zeven maal de sterkste mocht noemen. Burger hout, helemaal niet on der de indruk van zijn kampioenschap, werd voor de eerste keer in zijn carrière winnaar van de finaleronde. Bur gerhout: „Ik heb niet echt een overwinnings-: gevoel, zoveel stelt mijn spel nou ook niet voor. Vergeet niet dat het dam men in Leiden op een laag niveau staat, we zijn geloof ik vierde van Zuid-Holland." Burger hout houdt zich wat het behalen van zijn titel be treft duidelijk op de vlakte. De 24-jarige Kat- wijker genoot zaterdag in dat rokerige zaaltje van café-restaurant „Het Parlement" wel degelijk van zijn triomf. De beslissende partij tegen Hans Vermin was al na acttien zetten beslist. Vermin wilde kos te wat kost niet verliezen en Burgerhout hoefde ook niet zo nodig tot het uiterste te gaan. Zo besloten beide spelers tot remise. Burgerhout na een zeer slappe finalepartij de beste van Leiden: „Onbegrijpelijk dat Vermin zo speelde, het is tegen, mijn principes om zo snel remi se te geven. Vermin viel me tegen, hij had duidelijk geen studie gemaakt van mijn speel wijze." Op 13-jarige leeftijd maakte Burgerhout voor het eerst ken nis met het damspel: „We ver-i huurden vroeger kamers thuis en een van de bewoners was: de neef van de damkampioen van Suriname. Met hem heb ik heel wat partijtjes gespeeld. Ik deed toen een keer mee ^an een simultaan met Ton Sijbrands. Sijbrands zou na die simultaan tegen een bestuurslid van RDC hebben gezegd dat ik wel aanleg' had voor dammen. Ik ben dus voor RDC gaan spelen". Het eerste jaar verloor Burgerhout alles. Het jaar daarop werd hij kampioen van Rijnsburg. Vorig jaar stapte Burgerhout over naar het Katwijkse KDC. Naast het behalen van de Leidse dam titel is het winnen van de open Katwijkse kampioenschappen zijn grootste succes. Burgerhout is een veelzijdig man, hij is dammedewerker van een regio naal dagblad, chauffeur bij een platenmaatschappij in Katwijk en student in de sociologie en theologie. Zijn levensdoel is over zo'n twintig jaar dominee te zijn: „Ik wil in de toekomst als hulpverlener aan het werk. Dominee zonder gemeente maar wel met een kerk". Burgerhout beschikt over een half fotografisch geheugen: „Als ik mijn ogen sluit dan kan' ik desnoods een hele partij in mijn gedachten spelen". Twin tig zetten vooruit denken is voor hem dan ook geen enkel probleem. Alle partijen die hij ooit heeft gespeeld kan hij zo weer op het bord zetten. Win nen is voor hem niet het belang rijkste: „Centraal voor mij staat dat ik het spel begrijp. Een analyse van een partij ma ken vind ik ook erg interes sant". Theorieboeken inkijken doet Burgerhout niet meer: „Dat heb ik vroeger wel gedaan maar mijn spel kreeg iets krampach tigs. Vroeger deed ik bepaalde zetten omdat iedereen het zo deed. Nu gebruik ik zetten die niet in boekjes staan, dan snap pen mijn tegenstanders het ook niet meer". Intimidatie komt volgens Burgerhout nogal veel voor: „Je kunt je tegenspelers op verschillende manieren inti mideren. Een keer, tijdens een partij in Rijnsburg, sloeg mijn tegenstander het dambord op mijn hoofd kapot. Je kunt ook heel geraffineerd te werk gaan, net zoals Albert Huisman in een interview met jullie krant. Of een opening doen die als heel ingewikkeld bekend staat. De tegenstander wordt dan bang omdat hij denkt dat jij de theo rie beter beheerst. Ik heb ooit geweigerd te spelen, mijn tegen stander had toen flink wat kno flook gegeten". De intimidatie van Huisman had een averechtse uitwerking óp Burgerhout: „Die uitspraken van Huisman waren tactisch onjuist zo vlak voor de finale.' Iedereen gaat zich oppeppen. Toen ik las dat Huisman mij kansloos achtte heb ik tegen mezelf gezegd, ik speel remise of ik win." Huismans besluit volgend jaar definitief met dam men te stoppen wordt door Bur gerhout in twijfel getrokken: Frits Welling doceert de Vivaxselectie luistert. De Oegstgeester zwem- en polovereniging is blij met de eigen „overdekte". NU MEER MOGELIJKHEDEN VOOR OEGSTGEESTER VERENIGING: OEGSTGEEST Als op 15 januari het overdekte zwembad Poelmeer officieel is geopend, zal voor de Oegstgeester zwem vereniging Vivax een periode aanbreken waarin het ruime mogelijkheden krijgt zich te ontplooien. Het nu negen jaar bestaande Vivax was tot voor enkele jaren een typische zomervereniging, uitsluitend aangewezen op hetbuitenbad van Poel meer en het merendeel der aktiviteiten beperkend tot de zomermaanden. Het ledental schommelde dan ook met het komen en gaan van de zomermaanden terwijl de sportieve prestaties - mede door het ontbreken van trainingen in de winter- rhaanden - steeds op een laag pitje stonden. Met het oog op de continuïteit werden winterfaciliteiten gezocht en gevonden in de Leidse Overdekte en in Rijnsburg. De resultaten bleven niet uit. Het ledental liep in de winter niet meer achteruit en, na het aantrekken van Frits Welling als waterpolo- trainer, kwam het eerste herenzevental uit de degradatiezone. Slechts twee seizoenen hadden de Vivaxhe- ren daarna nodig om kampioen van Kring Gouwe Rijnstreek te worden en te promove ren naar de districtscompetitie. Reeds in het eerste jaar werd daar een opvallende 'rol gespeeld door achter het Leiderdorpse D.K.D. op de tweede plaats te eindigen. Deze opgaande lijn zette zich voort en nu, in het tweede jaar van het verblijf in de districtscompetitie, behoren de Oegstgeeste- naren tot de voornaamste kanshebbers op het kampioenschap en de daarbij behoren de promotie naar de bondscompeütie. Deze opgaande lijn is ook terug te vinden in de prestaties van de overige waterpolo- teams. Het dameszevental, het tweede he renteam, het meisjes- zowel als het jongen saspiranten team en de jongens-pupillen hebben zich in de verschillende competities uitstekend geklasseerd en ook onder deze teams bevinden zich promotiekandidaten. De opening van het nieuwe zwembad zal voor de Vivaxleden ongetwijfeld een stimu lans zijn om op deze ingeslagen weg voort te gaan. Het feit dat de thuiswedstrijden van de competities - waarvoor tot nu toe steeds naar Boskoop moest worden uitge weken - nu echte thuiswedstrijden worden, zal de clubbinding en de groei van de vereniging zeker ten goede komen. Ook zal het ruime aantal uren waarover Vivax in het nieuwe zwembad de beschik king krijgt een uitbreiding van de aktivitei ten mogelijk maken. Zo zal een afdeling" elementair zwemonderwijs de leden gaan opleiden voor de verschillende zwemdiplo ma's terwijl er meer aandacht aan het wedstrijdzwemmen zal worden gegeven. Daarnaast overweegt het Vivaxbestuur om ook een afdeling kunstzwemmen op te richten. Dat slechts de plaatselijke vereniging in de gelegenheid wordt gesteld om aktivitei ten in Poelmeer te ontplooien, zal voor Vivax een plezierige ruggesteun zijn. LEIDEN Sanitair Sjardin is al zo'n vier weken lijst aanvoerder van de hoofd klasse zaalvoetbal. Een toch wel opzienbarende presta tie, de ploeg speelt dit jaar voor het eerst in de hoogste regionen van het zaalvoet bal. Sjardin, dat volledig bestaat uit spelers van LDWS en LFC, had een zeer slechte competitiestart. Van de eerste drie wedstrij den werden er twee verlo ren. Nederlagen tegen Go dyla VT en Glasbergen de Best en een overwinning op Swift, gaven Sjardin een zeer bescheiden positie op de ranglijst. Daarna kwam er verbetering in deze situa tie en klom het team van coach Joop Honsbeek lang zaam omhoog. Zeven wed strijden op rij werden ge wonnen, resultaat van deze opmars is een eerste plaats vóór gerenommeerde zaal voetbalploegen als Godyla en Glasbergen. Coach Joop Honsbeek over dit succes: „We hebben ontzettend goede spelers, jongens die graag aanvallend spelen". Een bewijs voor de offensieve daden van Sjardin is wel dat de ploeg met Glasbergen de meeste doelpun ten in deze competitie tot nu toe heeft gescoord. Dat Sjardin defensief ook goed in elkaar steekt blijkt uit het lage aantal tegentreffers, Wim Visser is de minst gepasseerde doelman van de hoofdklasse. Een doelsaldo 4519 na tien ontmoetingen is op zijn minst redelijk te noe men. Honsbeek: „Inderdaad, mijn ploeg speelt echt niet ver dedigend maar Wim Visser is een erg goede keeper, misschien is het aantal tegendoelpunten daarom zo laag." Opvallend is ook dat er geen enkele speler van Sjardin op de topscorer- slijst staat, dit in tegenstelling met andere ploegen waar één speler vaak verantwoordelijk is voor een groot deel van de doelpuntenproduktie. Bij Sjar din zijn verschillende spelers die gemakkelijk scoren, zoals Gerrie Nachtegeller, Bart van der Weyden, Cock Slingelandt en John Verschoor. Honsbeek: „Wij hebben geen echte doel puntenmaker, elke speler van Sjardin kan ze erin schoppen". Van Honsbeek heeft kritiek opi de spelwijze van veel tegenstan ders: „Er zijn nogal wat ploegen in de Leidse hoofdklasse die erg verdedigend spelen. De hele wedstrijd voor het eigen doel hangen en maar wachten op een foutje van de tegenstander om dat ene doelpuntje te maken. Ik houd daar helemaal piet van, zaalvoetbal vraagt om "aanval lend voetbal. Onze fout is dat we tegen zulke ploegen vaak te gretig zijn. Gelukkig hebben we Cees de Roode, een jongen die verschrikkelijk hard werkt en het achterin goed in de gaten houdt". Sjardin heeft een beetje de naam een moeilijke ploeg te zijn. Honsbeek: „Het zijn lastige jongens die moeilijk in de hand te houden zijn. Ik heb daar geen problemen mee, als ik zie dat een speler rare dingen gaat doen dan haal ik hem gewoon naar de kant. Probleem is dat ze af en toe last hebben van sterallures". Honsbeek, tevens voorzitter van Sanitair Sjardin heeft er geen moeite mee zijn Sjardin-coach Joop Honsbeek: „Het zijn moeilijke jongens maar daar heb ik geen problemen mee"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10