Nieuwbouw AZL toch weer onzeker Bedrijfs leven in Rijnland boerde slechter DEEL VAN BUIT IS BINNEN DIRECTEUR VERHEY IN NIEUWSJAARSREDE: KvK-VOORZITTER KONINGSVELD: Leiden krijgt 36.4 miljoen voor stadsvernieuwing J 1 Aü LEIDSE COURANT LEIDEN „Konden wij bij het begin van het vorige jaar ten aanzien van onze nieuwbouwplannen ons nog base ren op een recente uitspraak van het kabinet, thans bevinden wij ons weder om in volslagen onzekerheid omdat voor de huidige minister van onder wijs en wetenschappen onze nieuw bouw, gezien de economische toestand, nog een punt van overweging is. Hier mee zijn wij met ons beleid in het luchtledige geraakt, aldus drs. J. B. M. Verhey vandaag in zijn Nieuwe- jaarsrede, uitgesproken in de aula van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Het ziekenhuis geeft de moed voor wat betreft de nieuwbouw in ieder geval nog niet op. „Wij gaan toch voort met de voorbereidingen van de nieuwbouw, omdat wij menen ervan te moeten uitgaan dat de herroeping van een recent kabi netsbesluit niet in overeenstemming is met de regels van behoorlijk bestuur. Zulks geldt temeer daar deze beslissing reeds een grote bezuiniging ten aanzien van een vorig beleid inhield, te weten ene verkleinig van de bouw waar wij reeds lang om gevraag hadden", aldus de heer Verhey. Ook voor wat betreft de exploitatie van het ziekenhuis zijn de vooruitzichten somber. Direc teur Verhey: „De minister heeft nagelaten het wettelijk voorgeschreven overleg over onze be groting te voeren en wij hebben evenmin richtlij nen ontvangen omtrent de begroting van 1979. We beschikken alleen over uitspraken over een nullijn-beleid, dat de academische ziekenhuizen in den lande in een onhoudbare toestand heeft gebracht". Afstoting taken Het Academisch Ziekenhuis ziet als enige oplos sing voor de financiële problemen het aanpassen van de taken aan de verstrekte middelen. In de nota „Afstoting Taken" worden door het zieken huis een aantal alternatieven uiteengezet tot beperking of afstoting van taken teneinde de resterende taken binnen het financiële beleid met behoud van kwaliteit te kunnen blijven vervullen. Over een dergelijk beleid zal met alle betrokke nen voortdurend overleg worden gepleegd. Het ziekenhuis zal in 1979 onderzoeken hoe de tekorten zo eerlijk mogelijk over alle afdelingen kunnen worden verdeeld. Het gebrek aan financiële middelen en formatie plaatsen raakt vooral de sector verpleging. Het ziekenhuis is niet meer in staat om in de neonatologie het patiëntenaanbod vanuit de regio te verwerken. Op de afdeling neurologie moesten tijdelijk bedden worden gesloten, die slechts door toewijzing van personeel boven de formatie weer konden worden geopend. De tekorten in de verpleging leiden vooral tot moeilijkheden waar high en intensive care m het geding zijn. De assistentie bij Anaesthesiolo- gie en verkoeverkamers kampt met een toene mend tekort aan informatieplaatsen voor ver pleegkundigen. Het ziekenhuis bevindt zich over het algemeen in de situatie over een behoorlijk aanbod van werkkrachten te beschikken en een aanzienlijke hoeveelheid werkgelegenheid te kun nen bieden, maar is daartoe financieel niet in staat. De opleiding fysiotherapie, groeiend naar een minimum van 200 leerlingen heeft door toename van opleidingen elders zijn specifieke nut voor het AZL verloren. Uitbreiding van de huisvesting op Nieuweroord is financieel niet haalbaar. Geldt ontbreekt er ook voor wat betreft de inrichting van Heelkunde en de Vrouwenkliniek. Op de begroting van het AZL veroorzaakt dat een extra tekort van ongeveer 4 miljoen gulden. De aanvankelijk toegezegde verbouwing en res tauratie van de Helgersmakliniek is definitief door het ministerie ingetrokken, met als alterna tief de procedure via VOMIL. Dit zal in ieder geval een ernstige vertraging betekenen. Positief De heer Verhey kon vandaag toch ook wel gen paar positieve punten noemen voor 1979. Door de benoeming van een tweede hoogleraar zullen naar wordt verwacht de problemen rond de thorax-chirurgie worden opgelost. „Het is te hopen dat de minister in het komende jaar dusdanige besluiten zal nemen ten aanzien van de honorering van het in de academische zieken huizen werzame personeel, dat een kwalitatief verantwoord niveau van onze medische staf verzekerd zal worden", aldus de heer Verhey. Ook het Ziekenhuis Informatie Sys teem functioneert goed. De samenwerk ing met de academische ziekenhuizen te Rotterdam en Utrecht verloopt voor spoedig. Het academisch ziekenhuis te Groningen zal zich binnenkort daad werkelijk bij deze samenwerking aan sluiten, terwijl ook de beide academi sche ziekenhuizen in Amsterdam in principe bereid zijn het systeem van Leiden te voeren. fen Ein LEIDEN Voor het be- drijfsleven in Rijnland .09 heeft 1978 een slechter .10 resultaat gebracht dan het jaar ervoor. Waar Rijnland in 1977 nog pri ma in de pas liep bij de rest van Nederland en het bedrijfsleven in de tro- omgeving van Leiden :ret zelfs hier en daar gunstig ne- afstak bij de collega's in 4D den lande, meldt 1978 een teruggang, waardoor de voorsprongen deels ver loren gingen deels zelfs werden omgezet'in ach terstanden. Een en ander bleek gisteren uit de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, de heer A. Ko ningsveld, tijdens de jaarlijkse nieuwjaarsbij- (S) eenkomst in het stedelijk museum De Lakenhal. KvK-voorzitter Koningsveld hield zijn gehoor een deel van de resultaten van de jaarlijkse (S) enquête onder het bedrijfsleven in Rijnland voor, waaruit de verslechtering duidelijk bleek. Weliswaar zag 2% minder Rijn landse ondernemingen hun om zet teruglopen dan landelijk ge beurde, maar één procent min der kon het inflatiepeil bijbe nen, terwijl Rijnland in 1977 nog 3% voor lag op de rest van Nederland. De voorsprong werd wat de omzetten betreft dus gewijzigd in een achterstand. De winstontwikkeling van de bedrijven in Rijnland bleef evenzeer achter bij de landelij ke cijfers terwijl op dit punt over 1977 de Leidse regio even eens nog gunstig afstak. De verheugende investeringscijfers die over 1977 nog-konden wor den gemeld zijn intussen ook verslechterd. Toch maakte KvK-voorzitter Koningsveld melding van het feit dat nog altijd 4% van de Rijnlandse ondernemers méér dan over 1977 positieve geluiden laat ho ren over het reilen en zeilen van hun bedrijf. Als ongunstige fac toren die de bedrijfsresultaten van vorig jaar beïnvloeden noemt 29% van de ondernemers de arbeidskostenontwikkeling, 23% de negatieve omzetresulta- ten en 20% de te lage verkoop prijzen. In de reeks van nieuwjaarsredes en -recepties was het gisteren de beurt aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rijnland. Voorzitter A. Koningsveld middenrichtte in zijn rede een bijzonder woord tot twee gemeentebestuurders: burgemeester Gallas van Alphen aan den Rijn (rechts) en wethouder Fase-Dubbelboer van Leiden. De eerste wenste hij geluk met de 50.000ste inwoner die de gemeente 4,5 miljoen gulden extra in het laatje bracht. Wethouder mevrouw Fase (economische zaken) kreeg naast de beste wensen voor het nieuwe jaar van de KvK-voor zitter enige warme aanbevelingen mee: „Schep duide lijkheid in uw beleid, ruimte voor economische initiatieven en activiteiten die Leiden zo broodnodig heeft. Mis niet de boot (of liever de treinbij de unieke ontwikkelingskansen van het Schuttersveld, houd de kanalen naar overleg open. Zorg dat u bereikbaar blijft voor het bedrijfsleven, maar zorg er alsjeblieft ook voor dat dat bedrijfsleven zelf bereikbaar blijft", aldus de heer Koningsveld tot wethouder mevrouw Fase. Uit de woorden van KvK-voor zitter Koningsveld valt op te maken dat de agrarische sector nog redelijk in de pas loopt bij de rest van Nederland. De (Kat- wijkse) visserij deed het echter vorig jaar uitgesproken slecht. Het inlopen van de achterstand waarvan over 1977 nog sprake was, van veranderde vorig jaar in een aanzienlijke verslechte ring. Maar liefst 45% meldt in Rijnland omzetdalingen, waar dit landelijk maar voor een kwart geldt en vergeleken met 1977 boekte vorig jaar 10% min der vissers een werkelijke win st. Het aantal Katwijkse vis sers dat de winst zag dalen ligt daarmee 12% hoger dan elders in het land. De heer Konings veld stelde deze ontwikkeling met de grootste zorg te zien voltrekken, „maar de Kamer van Koopliandel kan niet an ders dan toezien en de Katwijk- se visserijgemeenschap slechts de schrale troost van haar in tense medeleven bieden". Industrie dustriële ontwikkeling van Rijn land. Ook op dit punt blijkt de Leidse regio negatief af te ste ken bij de rest van Nederland. De heer Koningsveld memo reerde naar zijn zeggen met een bittere nasmaak het vertrek of geheel ten gronde gaan van in Leiden gevestigde industrieën. Anderzijds putte hij hoop uit de gunstige cijfers van de gespe cialiseerde bedrijfstakken in de industriële sector. Uit de cijfers blijkt dat de Rijnlandse indus trie vorig jaar als geheel achter liep bij de rest van Nederland als het gaat om de omzetten, maar ook de winstdalingen wer den door meer Rijnlanders dan andere Nederlandse onderne mers gemeld. Als lichtpunt noemde de voorzitter van de Kamer van Koophandel het feit dat Rijnland nog altijd 5% meer investeringen meldt dan de rest van het land. Het negatieve geheel van de industriële sector wordt met name veroorzaakt door de cijfers van de sectoren mode en confectie, bouw en metaalnijverheid. Gunstig on derscheidden zich vorig jaar de voedings- en genotmiddelen branche, de grafische en de chemische industrie. Dienstverlening In het Rijnlandse district krijgt de detailhandel een steeds groeiende betekenis. Verheugd toonde de voorzitter van de Kamer van Koophandel zich over de relatief gunstige ontwik keling van de detailhandel en groothandel wanneer deze wordt vergeleken met de rest van Nederland. Arbeidsmarkt Grote zorg baart de ontwikke ling op de arbeidsmarkt de Ka mer van Koophandel. Bij de bedrijven die werden 'geenque- teerd werken bijna 30.000 perso nen en dat zijn er een kleine 900 meer dan in 1977. Van de 16% van de bedrijven die klagen over een onvoldoende perso neelsomvang zijn 28% in de industriële sector, 14% in de detailhandel. Met name bedrij ven in de bouw en de textiel- en confectiesector hebben te kampen met gebrek aan perso neel. Blijkens de uitkomsten van de enquête is er vooral vraag naar arbeidskrachten, die lager beroepsonderwijs en mid delbaar onderwijs hebben ge volgd. Ter leniging van de werkloos heid draagt de heer Konings veld de volgende oplossingen aan: „Onderwijskundige verbe teringen zouden 70.000 arbeids plaatsen op kunnen leveren en het grootscheepse isoleren van woningen 35.000 arbeidsplaat sen. Het vervroegd uittreden van €3- en 64-jarigen zou nog eens 20.000 jongeren aan werk kunnen helpen." LEIDEN Minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening) heeft de gemeente Leiden in het kader van de interim- saldoregeling een bedrag van 36.4 miljoen gulden toegezegd om voort gang te maken met haar verbeterings plannen in de stadsvernieuwingsge bieden De Camp, Havenwijk-Zuid, Pancras-Oost en Maredorp. Met dit bedrag heeft Leiden toch nog op de valreep van het nieuwe jaar een deel van de beoogde buit van 50 miljoen binnengesleept om de oude wijken in de binnenstad te kunnen aanpakken. Wethouder C. Waal (Stadsvernieu wing) toonde zich verheugd, dat het Rijk zich heeft uitgesloofd om de miljoenen aan Leiden toe te kennen, alvorens deze in de portefeuille van minister Andriessen van financiën verzeild dreigden te raken. Waal be schouwde het krediet als een nieuwe impuls voor de stadsvernieuwing, maar betreurde het aan de andere kant, dat Den Haag haar fiat heeft onthouden voor een aantal plannen van de gemeente, waaronder het open graven de Mare en de Uiterste Gracht. Het Ministerie heeft 24.5 miljoen van het genoemde bedrag uitgetrokken voor stadsvernieuwingsplannen in De Camp, Pancras-Oost en Havenwijk- Zuid. De Camp krijgt 6.5 miljoen, Pancras-Oost 13 miljoen en Haven wijk-Zuid 5 miljoen. Deze bedragen worden krachtens de Beschikking gel delijke steun Stadsvernieuwing 1977 (interim-saldoregeling) verstrekt. Voor Maredorp, zo stelde wethouder Waal gisteren heeft de minister een som van circa 12 miljoen op tafel gelegd. Een en ander moet hiervan nog worden gespecificeerd. Waal sprak in de krant van gisteren nog over een bedrag van 9.5 miljoen gulden voor Pancras-Oos- ten en Havenwijk-Zuid, maar dan gaat dat waarschijnlijk over een krediet exclusief voorschotten. Voorts vermoedde de wethouder enke le addertjes onder het gras bespeurd te hebben (waar precies zei hij niet), omdat het ministerie wel erg royaal is omgesprongen met haar bankbiljet ten. Zo'n addertje zou bijvoorbeeld kunnen zijn, dat Beelaerts van Blo kland in zijn brief aan de gemeente heeft gesteld, dat bij het volgende verzoek om subsidie minder diep in de buidel zal worden getast dan nu het geval is-geweest. De minister doet het voorkomen dat het aan zijn goed heid te danken is geweest, dat Leiden geld heeft gekregen voor de stadsver nieuwing, maar een volgende keer zal dat niet meer zo makkelijk gaan. Van Blokland stelt: „Reeds nu kan worden geconstateerd, dat de begrenzing van een aantal vernieuwingsgebieden de toepassing van de Beschikking steun bedrijven stadsvernieuwing 1978 zeer moeilijk, zo niet onmogelijk maakt. Deze subsidieregeling kan slechts goed worden uitgevoerd in een aangewezen gebied dat qua economische en voor zieningenstructuur een eenheid ver toont. Dit houdt vrijwel steeds in dat de vernieuwingsgebieden aanmerke lijk groter moeten zijn dan thans het geval is". Voor '79 heeft de gemeente het plan opgevat om voor de wijken Transvaal en Groenoord met het oog op de saldoregeling geld aan te vragen. Daar deze gebieden moeilijk inpasbaar zijn in de door de minister voorge schreven formule A»*n economische, culturele, inf rastnfojyHls eenheid, moet de gemeente uiterst zorgvuldig te werk gaan bij het opstellen van de volgende subsidieaanvragen. K en O en de LJA zijn er in geslaagd de veelbelevende formatie Flairck naar de Sleutelstad te halen waar zij op 12 januari zullen optreden in de Stadsgehoorzaal. Het enigszins klassiek getinte gezelschap brengt sinds de presen tatie op koninginnedag van het vorig jaar en een optreden in het AVRO-televisie programma „Jonge mensen op weg naar bet Concertpodium", een heel nieuw geluid ten gehore dat zich eigenlijk niet in een muzikaal hokje laat vangen. Geen klasiek, geen folk en ook geen jazz. Wel vier musici met een gedegen scholing en van hoog niveau die jong, maar ook op leeftijd zeker weten te boeien. De ster van „Flairck" stijgt overigens snel: „Variaties op een dame", de eerste LP van het viertal boert goed. Leiden kan Flairck op 12 januari zelf zien en horen. Toegangskaartjes via K en O, Oude Vest 45, telefoon 141141 en 141200 en bij Plato in de Breestraat. Aanvang van het concert: 20.15 uur. Leeuwenhoek Het programma van eisen voor de Leeuwenhoek, zoals dat gisteren in deze krant is behandeld, wordt donderdag 11 december tijdens een informatiebijeenkomst op het Glo- raeuslaboratorium aan de Ifassenaarseweg- door deskundi gen van de gemeente besproken. Veel waarde wordt tijdens deze bijeenkomst gehecht aan het advies van bewoners en wijkcomité's rond de Leeuwenhoek. De bijeenkomst begint 's avonds om aebt uur en vindt plaats in de collegezaal van het laboratorium Jan van Koppenhagen Gijsbertus Jan van Koppenhagen stelt tot en met donderdag 25 januari zijn lino's ten toon m Galerie Pulchri Studio, Passage 10. Kempenaerstraat in Oegstgeest. Dagelijks is zijn werk te bezichtigen tussen 10.00 en 16.00 uur, met uitzonder ing van de zondag. Koffie Onder het motto „de koffie staat klaar" Houdt het komité Tuinstadstaalwijk elke woensdagochtend een ontmoetings bijeenkomst voor de wijkbewoners. Iedereen die zin heeft om even langs te lopen en aan te wippen is welkom tussen 10.00 en 11.30 uur. Het adres: het nieuwe wijkgebouw aan de Herenstraat 64 waarin vroeger de Juliana kleuterschool gevestigd was. A streetcar named desire LEIDEN Het English Speaking Theatre Amsterdam brengt op vrijdag 12 januari het toneelstuk „A streetcar named desire" in de Leidse Schouwburg. Het stuk is geschreven door de Amerikaanse auteur Tenes- see Williams. Het behandelt de problemen die zich voordoen wanneer mensen wordt aangeleerd dat mannen zich als mannen moeten gedragen en vrouwen als vrouwen. Door deze door Tenessee Williams gesignaleerde conditionering kan zich de verhouding tussen hoofdrolspelers Blanche en Stanley zich niet ontwikkelen. Aanvang 20.15 uur. Heldenin Schouwburg Scène uit „Helden". LEIDEN De Noordercompagnie speelt op donderdag 11 januari de „anti-romantische"komedie pielden" van George Bernard Sha w in de Leidse Schou wburg. Shaw keert zich in dit stuk tegen de romantiek rond de oorlog. Mooie uniformen, opwindende verhalen en opgebla zen heldendom verhullen de wrede en mensonterende ge beurtenissen die met een oorlog gepaard gaan, aldus Shaw. Het verhaal draait rond de Zwitserse officier Bluntschli, in dienst van de Serven in de zoveelste oorlog tussen Bulgaren en Serven op de Balkan. Aanvang 20.15 uur. LEIDEN Geboren: Fatia. dr. v. O. Shadid, H. Abel-Elgam; Sabryna, dr v. M. Moussaoui, A. Pracht. YvonneJaco- ba, dr. v. R. van der Tuin, J. Prins; Paco Cunai. zn. v. T. M. P. Oltheten, L F Rosario, Marcel, zn. v. A. C. Kuijt, M A. Klerk; Bas. zn. v. M. Versloot. J. G. Fransen; Dirk. zn. v. J. C. van der Plas. T, M. Meijer. John Leonardos Franciscus, zn. v. J. H. F. Dissen. M. L. J. Bouwmeester. Jamo. zn. v. A. Tegelaar. A. H. van Egmcnd; Mike. ~n. v A. Tegelaar. A. H van Egmond. Michal Dita, dr. v. D. Haber. A. E. Blok Overleden: E. van dor Blom. geb. 1 april 1913, echtgenote van A. Piket; L Koeleman. geb. 5 okt 1919, man; L Peters, geb. 24 dec. 1922, man; J. Z. v^\ der Kruk. geb. 16 aug. 1918. (nan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3