PTT plukt nog geen vruchten van postcode Deel III 1979 UKUNT ZEMIÖfm Binnenvaartschippers allen in staking Met miljoenen guldens brand schade het nieuwe jaar in 'I - Koning Winter „bevroor" oude j aarsgeweld STAATSLOTEN? BINNENLAND LEIDSE COURAN, DINSDAG 2 JANUAR11979 PAGINA 9 „SNELPOST MAG BLIJVEN" DEN HAAG Er wordt volgens de PTT nog niet voldoende gebruik gemaakt van de vorig jaar ingevoerde postcode om al over de gehe le linie op dit nieuwe systeem over te scha kelen. Bijna tweederde van de post, die via de brievenbussen wordt verstuurd, is nog niet van de postcode voorzien. Van de voor bedrukte antwoordstukken draagt 30 procent nog geen code in het adres. Overigens ver wacht de PTT toch wel in de eerste helft van dit jaar op het nieuwe systeem over te schakelen. Een en ander is mede afhankelijk van de onderhandelingen met de vakbonden en van de proeven die met de nieuwe sor- teermachines worden genomen. Snelpost Voor wat de PTT betreft mag de snelpost, zoals die op proef is ingevoerd in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, blijven. Er zijn geen economische argumenten aanwezig om er weer mee te stoppen. De PTT is over de resultaten van de proeven in onderhandeling met staatssecretaris Smit-Kroes. Volgens de PTT maken steeds meer mensen gebruik van deze vorm van lokaal postbezorgen (binnen drie uur tegen een verhoogd tarief)- Of deze PTT-service zal blijven bestaan is afhankelijk van het besluit van de staatssecretaris, die in haar overwegingen ondermeer de positie van de particuliere stadspostdiensten zal meene men, die door deze concurrentie wel eens geen mogelijkheden van bestaan meer zouden kunnen hebben. „Maar in samenwerking met het ministerie van justitie en de banken die met hetzelfde probleem te kampen hebben, wordt nog steeds naar een oplossing gezocht om de frau de met de betaalkaarten tegen te gaan". Nieuwe telefoon Binnenkort zal er een nieuw model telefoon toestel worden ingevoerd. Het apparaat heet „Ericofoon". Bij dit toestel is de kiesschijf aan de onderkant ingebouwd. Met het vas thouden van de hoorn heeft men het hele toe stel in de hand. Volgens de PTT willen veel mensen graag zo'n nieuw toestel hebben. Het betekent echter niet dat de oude toestellen niet meer goed zouden zijn. Als voordeel wordt het gebruik in ziekenhuizen genoemd. „Voor mensen die in bed liggen, is het erg lastig om op een meestal nog al ver weg staand toestel een nummer draaien. Met het nieuwe apparaat zal dat een stuk eenvoudiger worden. Op een enkele uitzondering na zal het nieuwe toestel in april en in drie kleuren (rood, wit en donkerbruin) kunnen worden ge leverd. Wat betreft de nieuw in te voeren autotele foon kon worden gemeld dat, hoewel de in stallatie- en de huurkosten ervan tamelijk hoog zijn, er nu al bijzonder veel vraag naar Cijfe Overplaatsing PTT De directeur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leenman, is zeer tevreden over de manier waarop nu de onderhandelingen worden ge voerd over de overplaatsing van de Centrale Directie van de PTT van Den Haag naar Gro ningen. „We zitten in positief vaarwater", zo zei hij vandaag op zijn nieuwjaarspersconferentie. „De vertegenwoordigers van het personeel zijn weer volledig ingeschakeld. De onderhandelin gen verlopen in goede harmonie en bijzonder plezierig", aldus drs. Leenman. Fraude betaalcheques Omdat fraude met de girobetaalcheques voor al aan het loketten op de postkantoren wordt gepleegd, zullen de lokettisten ongeveer vanaf februari een tweede handtekening vragen van degene die twee of meer kaarten komt verzil veren. Deze handtekening zal de aanbieder op de achterkant van de kaart moeten zetten. Op de vraag wanneer er een giropasje met foto zal worden ingevoerd, antwoordde de heer Leenman, dat er nog nooit pasjes-met-foto zijn gemaakt, die niet kunnen worden vervalst. Het bedrijfsresultaat van de PTT in 1978 was (na aftrek van rentefondsen en reserves) 763 miljoen gulden tegen 817 miljoen in 1977. Verder luiden de 1978-cijfertjes: O Bij elkaar kwamen er 350.000 telefoonaan sluitingen bij (een record); O Het binnenlands telefoonverkeer nam toe met 8 procent; O Het internationale telefoonverkeer nam zelfs toe met 13 procent en het telefonisch vergaderen steeg met 12 procent tot 3700; O Vier miljoen mensen hebben nu een postgi rorekening (4 procent meer dan het jaar daarvoor); O Er werden 25 miljoen girobetaalkaarten verzilverd; O Het aantal in het buitenland verzilverde gi robetaalkaarten steeg met 35 procent. O De hoeveelheid kerstpost was dit jaar vier procent hoger dan vorig jaar. De PTT kon de 11e gelukwensen echter zonder al te veel vertraging wegwerken, doordat er vooral in de grote steden meer hulpkrachten werden ingeschakeld. Maar ook de kosten stegen en de poste rijen maakten verlies, zodat het bedrijfsre sultaat over 1978 toch kleiner was dan het jaar daarvoor. ROTTERDAM (ANP) De vrachtboycot van de Neder landse binnenvaart-schip- pers is compleet. Dit ver klaarden vanmorgen in Rotterdam woordvoerders van het solidariteitscomité, dat de boycot organiseert. Het weer speelt de stakers bepaald in de kaart. Schip pers die de boycot zouden willen breken, zijn in de meeste gevallen niet in staat om uit te varen. Op de Rot terdamse schippersbeurs, waar het meestal erg druk is bij het begin van het nieuwe jaar, waren vanmor gen niet meer dan vijftig schippers bijeen. Zaken wer den er niet gedaan. Volgens bevrachters op de beurs is er wel lading en zijn er wel schippers die in principe be reid zijn te varen. Waar evenwel de weersomstandig heden hen niet tegenhouden leggen zij het bijltje er bij neer «uit angst voor repre sailles van de actievoerders. Overigens is het conflict met staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer) dat gaat over de regeling van het vervoer naar en van België en Frankrijk, afgelopen week einde verder verhard. Een compromis-voorstel van de schippers werd door de staatssecretaris van de hand gewezen. Kern van het con flict is de eis van de schip pers dat in het instituut dat het vervoer naar het zuiden moet regelen, geen verladers worden opgenomen.De staatssecretaris wil hier niet aan. Veel schade aan het tankstation in Den Haag, hoewel erger kon worden voorkomen. DEN HAAG Een groot aantal branden heeft de afge lopen dagen voor miljoenen guldens schade aangericht. Aan de Laan van Nieuw Oost Indië in Den Haag gin gen zaterdagavond twee au to's in vlammen op en werd aan een tankstation voor drie ton schade aangericht. Oor zaak van de brand was dat een een 32-jarige Hagenaar, die aan het tanken was, ge dachteloos zijn aansteker ge bruikte. Al eerder had hij met die aansteker de vastge vroren tankdop van zijn wa gen losgemaakt. Tijdens het tanken hield hij het ding in zijn hand en knipte hem aan, waarna de boel in brand vloog. Een pompbediende die op dat moment een wagen met LPG-gas aan het voltan- ken was, wist erger te voor komen door snel de gaskraan dicht te draaien. De wielrenner Jan Raas raak te dit weekeinde zijn villa kwijt en cabaretière Jasperina de Jong het voorlopig zonder haar de woning doen. De vil la van Jan Raas in het Zeeuwse 's-Heerenhoek ging vermoedelijk door een defect aan de videorecorder in vlam men op. Toen de brand uit brak was er niemand thuis. De brand in Ede trok de gevormd, veel bekijks. Het huis van Jasperina de Jong in Eefde (bij Zutphen) is tot de grond toe afgebrand nadat twee jongens uit een nabijgelegen inrichting er de brand in hadden gestoken. Zij zijn door de politie aangehou- In Hoorn zal er de nodige vertraging ontstaan in de be lastingaangiften. Hier is na melijk het belastingkantoor afgebrand. Daarbij zijn niet err-sb- x* dag erop door de grillige ijspegels die zich hadden alleen recente gegevens in vlammen opgegaan, maar ook het archief ging verloren. In Amsterdam werden twee winkelpanden en een lompen handel verwoest, waarbij voor vele miljoenen guldens schade ontstond. Een vleeswarenfa- briek in Waspik bestaat niet meer: schade een miljoen gul den. Voor tien miljoen werd in de as gelegd in een winkel centrum in Ede. Op een in dustrieterrein in Hoofddorp gingen drie bedrijfspanden en een woning in vlammen op: schade acht miljoen. En ten slotte werden een café-restau rant in Elburg, een vakantie woning in Domburg, een dubbele woning in Arnhem, een landbouwschuur in Beu gen, een gemeenschapshuis in Berghem en een parochiehuis in Bergschenhoek in de as ge legd. Acht miljoen gulden schade richtten de vlammen aan op een industrieterrein in Hoofddorp. In een van de bedrijfspanden die in Amsterdam in de as werden gelegd, was vroeger de bioscoop Royal gevestigd. ADVERTENTIE Vanaf 1 februari: Op 1 februari moet het deel III1979 achter de voorruit van uw auto zitten. Heeft u nog niet betaald met de u toegestuurde acceptgirokaart, doe dat dan dadelijk. Alleen dan krijgt u nog op tijd uw nieuwe deel III. Heeft u geen acceptgirokaart ontvangen, dan kunt u vanaf 2 t/m 31 januan op het postkantoor een deel III in ontvangst nemen tegen betaling van f 18.50. Neem uw legitimatiebewijs en de delen I en II van uw kentekenbewijs en de kopie van deel III mee. Ook na 31 januari kan men op het postkantoor een deel III verkrijgen. U moet dan wel f 30,- betalen wegens de extra verwerkingskosten. Publikatie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat Voor70mille antiekuit woonhuis gestolen APPINGEDAM(ANP) Uit zeventig mille aan antieke, een woning in Appingedam is klokken gestolen. De bewo- het afgelopen weekeinde voor ners waren niet thuis. DEN HAAG (ANP) De vie ring van de jaarwisseling in ons land is tamelijk rustig verlopen, zo is de indruk van de grote politiekorpsen in ons land. In Rotterdam spra ken politie-woordvoerders zelfs van „opvallend rustig". Over het algemeen was de in druk dat de snijdende kou een snel einde maakte aan het vuurwerklawaai. Ook het optreden van baldadigheid en persoonlijk geweld lijkt deze oudejaarsnacht door Koning Winter goeddeels te zijn be vroren. Niettemin werd in Amsterdam ook dit jaar weer een argeloze toeschouwer van het vuurwerkfeest door een schot uit een vuurwapen ge troffen. Het wapen werd ken nelijk „voor de lol" ten. Tijdens de jaarwisseling '77/78 kostte een dergelijke grap het leven aan een Am sterdammer. De 34-jarige Joe goslavische vrouw die dit jaar het slachtoffer was kreeg een schampschot in de nek. Zij kon na behandeling in het ziekenhuis naar haar woning terugkeren. In Maastricht deed zich een steekpartij voor, waarvan de aanleiding nog onduidelijk is en waarbij Je 48-jarige T. Jazic en zijn 20-jarige zoon ernstig gewond raakten. De daders zijn nog voortvluchtig. Met carbid weggeschoten dek sels van melkbussen verniel den in Kampen de frites kraam van „Ome Klaas (Zwanepol) Patat". Overigens verliep ook hier de oudejaars nacht rustiger dan normaal. ADVERTENTIE figiderlap'rise "s'Kaatslofccrh' Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. 2^ Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. DODEN DOOR GLADHEID BLOKKER (ANP) Een 18- jarige jongen uit Hoorn is op nieuwjaarsdag overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hij eerder in Blokker had opgelopen. Hij behoorde tot een groepje van zeven voetgangers dat 's morgens vroeg werd aange reden door een geslipte auto. Twee mensen uit het groepje liggen zwaar gewond in het ziekenhuis. Voor hun leven wordt gevreesd. In Warnsveld kwam een echt paar om het leven toen zij met hun auto inreden op een vrachtwagen, die was geslipt en dwars op de weg stond. Verder verloren drie mensen het leven bij ongevallen in Waalre, Wieringermecr en Bunnik. Twee weggebr :ers raakten zwaar gewond. Illllllll Bejaarde overgoten met salpeterzuur VLISSINGEN (ANP) Een 65-jarige vrouw uit Seroos- kerke (Walcheren) is zaterda gavond ernstig gewond ge raakt, nadat zij door twee tot nu toe onbekende jongelui met salpeterzuur was overgo ten. De jongelui hielden de vrouw 's avonds op straat aan en eisten geld van haar. Toen ze antwoordde geen geld bij zich te hebben gooiden de knapen het zuur over haar heen. De vrouw slaagde er nog in op eigen kracht thuis te komen. Ze liep ernstige brandwonden op aan hals, nek, borst, ar men en benen. Man op straat neergeschoten AMSTERDAM (ANP) De dienstplichtig militair A.M.R. uit Amsterdam is vrijdag nacht voor zijn woning in de Bestevaerstraat door onbe kenden neergeschoten. De man is met schotwonden in lies, borst en onderbuik in het ziekenhuis opgenomen. Hij verkeert niet in levensge vaar. De toedracht van de schietpartij is de politie nog niet geheel duidelijk. De scho ten trokken geen aandacht omdat de knallen alom voor vroegtijdig afgeschoten rotjes werden aangezien. Vermoede lijk hebben de daders hun slachtoffer staan opwachten. De militair had in de stad verschillende dancings be zocht. Te oordelen naar het aantal patroonhulzen, zijn er in totaal elf schoten gelost. Driemaal werd het slachtoffer geraakt. Op een na oudste inwoonster (108) overleden RHEDEN(ANP) De op een na oudste inwoonster van Ne derland, mevrouw B. Sale- mink-van Mourik, is vrijdag middag op 108-jarige leeftijd overleden. Opoe Salemink, zoals zij in haar woonplaats Rheden werd genoemd, had drie kinderen, vijf kleinkinde ren, elf achterldeinkinderen, en van één kind was ze beto vergrootmoeder. In de afgelopen nacht vroor het op de meeste plaatsen in ons land streng. De laagste tempera tuur werd waargenomen op het vliegveld Eelde, waar de tempe ratuur tot min 19,9 graden daal de. Zelfs in Den Helder werd een minimumtemperatuur van min 19 graden waargenomen. De Bilt haalde min 17 graden, hetgeen in deze tijd van het jaar nog niet eerder is voorgekomen. Het weer in onze omgeving wordt bepaald door een hoge- drukgebipd boven Zuidwest-En- geland, dat zich het komende etmaal naar Zuid-Frankrijk verplaatst. Op de oostflank van dit hogedrukgebied is een lage drukgebiedje dat gisteren bij Schotland aankwam over de Noordzee naar het zuiden ge trokken. Het ziet er naar uit, dat deze storing zich morgen nog dichtbij of over ons land zal bevinden, voor moegen moet nog op plaatselijk sneeuw gere kend worden. De komende nacht zal het weer matig tot streng kunnen vriezen. In de middag zal de vorst matig zijn. Vooruitzichten voor donderdag: overwegend vorst en later kans op sneeuw. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks min 5 graden Max. temp.: omstreeks min 3 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Wear Mei. Neer- Kopenhagen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9