Verder Centraal Overleg over lonen vrijwel kansloos Biesheuvel terug op politieke voorgrond £eidoc6otuant yE. RKGEVERS NODIGEN VAKCENTRALES UIT 3 DISCO SHOW JIMMY PRETSEV 'Boumedienne, het volk A4}; lig mm I j is met u' Ministers overwegen beperking van alimentatie-duur 1978 ombuiging; 1979 versobering Parijs vertraagt invoering van EMS >vueer INNENLAND/BÜITËNLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 PAGINA 5 ng; ni 45, 15 (n8aU^ ma j t zam R(Van onze sociaal-economische redactie) N HAAG - De werkgeversorgani- ies hebben de vakcentrales giste- i gevraagd of ze alsnog mogelijk- iden zien om in de Stichting van rouaj Arbeid te komen tot „een afge- nd pakket van arbeidsvoorwaar- 9 sain dat rekening houdt met de be- .^rkte mogelijkheden en dat de i 'onkostenontwikkeling in 1979, in- 3N° "jis'ef de kosten van eventuele ar ise idstijdverkorting, duidelijk afgren- RM: f Ombudsman hendt geen riefgeheim delt". De eerste reactie van FNV- voorzitter Wim Kok op deze brief is vrij negatief. Hij ziet in de brief van de werkgevers niet of nauwe lijks aanknopingspunten voor her vatting van het overleg. „De werkgevers wijzen in feite op voorhand al de verlangens van de vakbeweging af", al dus Kok. De werkgeversorganisaties kijken nogal moei lijk aan tegen de kwestie van een heropening van een centraal gesprek over de arbeidsvoor waarden voor 1979, zeker tegen de achter grond van de al op gang komende cao-onder handelingen. „Hoewel wij in beginsel hiertoe bereid zijn. vragen we ons af welke nieuwe mogelijkheden er zijn om tot een gesprek te komen dat een redelijke kans op overeenstem ming biedt", aldus de werkgevers. Zij zeggen op 27 november (de laatste bijeen komst van het centraal overleg) de indruk te hebben gekregen dat het niet mogelijk is te komen tot het door hen bepleite totaalpakket als doelstelling van een centraal arbeidsvoor waardenoverleg. De werkgevers blijven bij hun opvatting dat deelakkoorden op centraal niveau niet effectief zijn, „omdat deze de kos tenontwikkeling in het totale proces van ma cro naar micro eerder zullen versterken dan afremmen". De FNV-voorzitter is mét de werkgevers van mening dat de kans op een allesomvattend centraal akkoord niet of nauwelijks aanwezig is. „Daarom is het des te meer te betreuren dat de werkgevers in hun uitnodiging al laten weten dat ze ook niets zien in deelakkoorden. De uitnodiging van de werkgevers is hooguit een doorzichtige poging om ons nog eens een keer nee te laten zeggen", aldus Kok. V een onzer verslaggeef sters) !N HAAG Volgens de 30jor de Stichting Ombuds- verstrekte informatie is n schending van het iefgeheim door de Ombuds- tn geen sprake, omdat de chting eerst contact op- emt met de briefschrijvers rorens brieven ter publica- beschikbaar te stellen. antwoordt de minister CRM op kamervragen T de overeenkomst die de chting Ombudsman heeft loten met het weekblad ïuwe Re vu. dat brieven wil bliceren die aan de Om- dsman zijn gericht, k is door de kamerleden ja en Scherpenhuizen (bei- WD) gevraagd of een rgelijk handelen in overeen- ■mming is met de Omroep- t. Volgens de minister valt Stichting Ombudsman „zij lings. noch direct" onder de jalingen van deze wet, lar berust de verantwoorde- cheid bij de VARA omdat ombudsmanprogramma in nenwerking met deze om- 'P wordt gemaakt. Op de lag of bij het verlenen van komstige subsidie met dit ndelen rekening wordt ge- uden, is geantwoord dat latssecretaris Wallis de ies zich op het ogenblik er deze kwestie beraadt. Lcceptabel ïsultaat otterdamse aven 'an een onzer verslaggevers) ITTERDAM - Gegeven de onomische omstandigheden eft de haven van Rotter- m het dit jaar helemaal et slecht gedaan. Wel is de rerslag in 1978 met 3 pro nt teruggelopen in vergelij- ng met 1977, maar die ver- indering komt geheel voor kening van de teruggang in stroom van ruwe olie, een rschijnsel waarmee ook an- re belangrijke' havens te impen hebben. Op andere rreinen is dit jaar duidelijk inst geboekt. t zei de directeur van het meentelijk havenbedrijf van itterdam drs. F.A.F. Scheur- ïr gistermiddag op de oude- arsbijeenkomst van de Ha- nvereniging in het stadhuis, totale overslag beliep in 264 miljoen ton tegen '4 miljoen ton in 1977. In de iesector bedroeg het verlies procent (ter vergelijking: Havre min 16 procent), ■g trots is Rotterdam op het ^it dat de containeroverslag Dectaculair steeg: met 22 irocent. De Rotterdamse ha len overschreed royaal het kiljoen laadkisten. Verder na- nèn ook de ertsoverslag, de •lenoverslag en het roll on- >11 off-vervoer niet onaan- enlijk toe. tegenstelling tot vroeger is it gegeven echter niet zo be- ngrijk meer (indertijd werd ke keer gestreefd naar een euw record), omdat de Cheepsgrootte belangrijker is. ADVERTENTIE Nieuwjaarsavond m.m.v. De Meerhoeve Oud Ade v a V "k- V 3 1 "T t' S 1 Algerije heeft gisteren haar overleden president Houari Boumedienne begraven tijdens een mas sale, emotionele staatsplechtigheid waarvoor ongeveer 2 miljoen mensen op de been waren gekomen. „Boumedienne, het volk en het leger is met u", schreeuwde de enorme menigte toen de stoet zich langzaam een weg baande door een zee van treurenden. Men droeg portretten van de anti-westerse leider die Algerije 13 jaar lang geleid heeft. Boumedienne, één van de meest felle tegenstan ders van de Egyptisch-Israëlische vredespogin gen, stierf woensdag ten gevolge van een zeldza me bloedziekte. VIA TWEE BELANGRIJKE BENOEMINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Enkele ja ren bleef hij, wat de poli tiek betreft, op de achter grond, maar nu lijkt hij terug te keren: mr. Barend W. Biesheuvel, ex-premier en oud-voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de Anti-Revolutionaire Partij. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij in de partijpolitiek geen rol meer spelen, maar enkele recente benoemin gen brengen hem wel op de politieke voorgrond te rug: begin december werd Biesheuvel benoemd tot lid van het college van wijze mannen van de Europese Gemeenschap en rond half januari wordt hij geinstal- leerd als voorzitter van de Koninkrijks werkgroep die de toekomstige relatie tus sen Nederland en de Ne derlandse Antillen en de staatkundige structuur van de Antillen moet onderzoe ken. Twee belangrijke functies waarvoor Barend Biesheuvel met zijn grote politieke en bestuurlijke er varing „geknipt" lijkt. Biesheuvel (58) deed in 1956 als lid van de Tweede Kamer voor de ARP zijn intrede in de Nederlandse politiek. Al een jaar later werd hij door de toenmali ge minister van Verkeer en Waterstaat uitgenodigd staatssecretaris op zijn de partement te worden, maar daarvoor bedankte hij. In 1963 werd hij tot het mi nisterschap geroepen (Landbouw en Visserij), een ambt dat hij tot 1967 bekleedde; hij was in die periode (in twee kabinet ten) ook vice-minister-presi dent, in welke hoedanig heid hij zich tevens bezig hield met Suriname en de Nederlandse Antillen. Na een fractievoorzitter- schap in de Tweede Kamer gedurende vier jaar werd Biesheuvel in 1971 wat hij al in 1967 had kunnen wor den: minister-president. Zijn kabinet struikelde ech ter reeds in 1972 na een in tern conflict dat aanleiding gaf tot het aftreden van de tot DS'70 behorende minis ters Drees en De Brauw. Biesheuvel werd weer lei der van de AR-Tweede Ka merfractie, maar trad af nadat een meerderheid in de fractie onder aanvoe ring van mr.Wim Aantjes voor deelneming aan het kabinet-Den Uyl had geko zen. De vooral in eigen kring uiterst populaire Biesheu vel verdween uit het ge zichtsveld. Hij verscheen zelfs niet meer op vergade ringen van zijn partij en gaf geen politieke inter views. „Barend de Geweldi ge" wierp zich helemaal op het bedrijfsleven. Hij is bij voorbeeld voorzitter van een werkgroep die de mo gelijkheden van een indus trie-eiland in de Noordzee onderzoekt en bekleedt commissariaten bij o.a. de Nationale Investeringsbank, OGEM, AVEBE en de Cen trale Suikermaatschappij. Ook is hij adviseur van de Raad van Bestuur van Uni lever. Natuurlijk bleef zijn inte resse voor het politieke le ven bestaan; niet voor niets werd hij indertijd - in tegenstelling tot bijvoorbe eld zijn partijgenoot Jelle Zijlstra - een „politiek dier" genoemd. Maar zijn teleurstelling over de ont wikkelingen in politiek Den Haag in de eerste helft van de jaren zeventig was zo groot dat hij zich niet meer met „de politiek" be moeide. Dat gaat nu anders wor den. Samen met de Frans man Robert Marjolin en de Brit Edmund Dell zal Ba rend Biesheuvel het „wijze driemanschap" van de Eu ropese Gemeenschap vor men. De drie wijzen gaan op initiatief van de Franse president Giscard d'Estaing de structuur van de Ge meenschap doorlichten en een aantal voorstellen doen die ertoe moeten leiden dat de EG beter zal functione ren. Geen luxe, zeker in het licht van de toekomsti ge toetreding van Grieken land, Portugal en Spanje. Aanvankelijk had het kabi net-Van Agt oud-minister Max van der Stoel op het oog voor deze functie, maar op het laatste mo ment werd Biesheuvel de kandidaat omdat ook de Fransman en de Brit socia list zijn. Van der Stoel zou ongetwijfeld een „zeer wij ze man" zijn geweest, maar ook met Biesheuvel maakt Nederland een goede beurt: hij is immers een ervaren politicus, ook op Europees gebied (oud-lid van de raad vein ministers, oud-lid van het Europese Parlement). Ook als voorzitter van de Koninkrijks werkgroep staat Barend Biesheuvel voor een belangrijke en zware taak. Zoals bekend verke ren de Nederlandse Antil len aan de „vooravond" van hun zelfstandigheid. Intern zijn er immense problemen (in het bijzon der de tegenstelling tussen de regering in Willemstad en het eilandbestuur van Aruba), die met grote voor zichtigheid, soepelheid en vooral staatsmanschap be naderd moeten worden. Biesheuvel lijkt inderdaad, mede gezien zijn vroegere betrokkenheid, de aangewe zen figuur om deze werk groep te leiden In het licht van beide be noemingen kan men zeker stellen dat „de man uit Aerdenhout" weer in de politieke schijnwerper zal komen. De vele politieke vrienden en tegenstanders die het om diverse redenen betreurden dat hij in 1973 naar de achtergrond ver dween, zullen dit zeker toe juichen. EVERT MATHIES (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De ministers De Ruiter (Justitie) en An- driessen (Financiën) en de staatssecretarissen De Graaf (Sociale Zaken) en Kraaije- veld-Wouters (CRM) staan in beginsel niet afwijzend tegen over de gedachte de duur van de alimentatie te beper ken. Omdat ze hierover nog geen afgewogen oordeel kun nen geven, hebben ze een werkgroep ingesteld die deze materie zal bestuderen. Klacht tegen weekblad wegens belediging prins Bernhard AMSTERDAM (ANP) De Stichting voor Politieke Be wustwording en de daarmee verbonden Stichting Oud-Strij ders Legioen hebben bij de officier van justitie in Amster dam een klacht ingediend tegen de redactie van Nieuwe Re vu en de free-lance journalist Jan Pijper wegens belediging van prins Bernhard. Aanleiding is een artikel van Pijper in Nieuwe Revu van 23 december, waarin onder meer gewag wordt gemaakt van con tacten tussen de Prins en Hitier. In de klachtbrief schrijven de stichtingen, dat de tot hen beho rende Nederlanders zich in hoge mate gegriefd voelen door het artikel. Het artikel van Pijper bevat onder meer een interview met de op Mallorca wonende oud- verzetsstrijder Jeanette Kamp horst (65). Zij beweert een brief van de Prins aan Hitier (d.d. 24 april 1942) in bezit te hebben, waarin de Prins voorstelt na mens de Führer bezet Neder land te gaan besturen. De bewindsbeden delen dit mee in hun memorie van ant woord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over de financiële positie van gescheiden vrouwen en haar gezinnen. Zij wijzen erop dat er al een vorm van rechterlij ke beperking bestaat. De wet bepaalt namelijk dat de rech ter bij echtscheiding een ali- mentatie kan toekennen „voor bepaalde tijd en onder be paalde voorwaarden". Onder de huidige regeling kan be trokkene echter later weer, bijvoorbeeld op grond van ge wijzigde omstandigheden, de rechter vragen die regeling ongedaan te maken of te wij zigen. Minister de Ruiter wil nu een wetswijziging voorstellen op grond waarvan een door de rechter vastgelegde beperking sregeling onaantastbaar wordt na afloop van de in die rege ling vastgestelde termijn. De rechter zal ook de bevoegd heid krijgen ambtshalve een gelimiteerde alimentatie toe te kennen. In Spanje op 1 maart verkiezingen MADRID (Rtr.) Op 1 maart 1979 zullen er in Spanje algeme ne verkiezingen worden gehou den voor de beide kamers van het parlement. Op 3 april volgen dan gemeente raadsverkiezingen, de eerste na de dood van Franco, nu drie jaar geleden. Het besluit van premier Adolfo Suarez om het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven is gisteren goedgekeurd door de Spaanse regering. 1978 was het jaar van de bezuiniging, het afremmen van de groei van de overheidsuitgaven aan collectieve voorzieningen en aan directe overheidsactiviteiten. Het kabinet Van Agt begon met enthousiasme en eensge zindheid aan die zo noodzakelijke ombuiging, en slaag de erin het ondankbare karwei goeddeels te klaren. Be stek '81 kreeg op hoofdpunten steun van de meerderheid van de volksvertegenwoordiging. Maar was 1978 ook het jaar van de versobering? Wie oekijkt hoe vooral de laatste maand de persoonlijke consumptie weer tot grote hoogte opliep, constateert dat daar eigenlijk nog steeds geen sprake van is. De verslechterde economie, de noodzaak van publieke om buigingen, ook de met mooie woorden omgeven oproe pen om te komen tot persoonlijke versobering; het staat is schril contrast met de werkelijkheid van de hausse in de verkoop van tal van luxe gebruiksartike len, etenswaren en alle andere extreme kenmerken van de welvaartsstaat. Het is overigens niet alleen de ver slechterde economische situatie, die dwingt tot versobe ring. Ook en vooral moet die versobering gericht zijn op verbetering van de situatie van diegenen die minder bedeeld zijn, hier en elders in de wereld. Het kabinet heeft zich in het nu bijna voorbije jaar in staat getoond om de technische kant van de aanpas sing van de levensstijl aan de nieuwe economische situ atie, te klaren (ook al is en blijft de manier waarop het kabinet het snoeimes heeft gehanteerd omstreden). Maar de mentale kant van die aanpasing blijkt een stiefkind geweest te zijn. De overtuiging, dat het met de groei van de persoonlijke welstand niet langer door kan gaan zoals het de afgelopen decennia ging, is nog lang geen gemeengoed. Zo viel te constateren dat de titel van het verkiezing sprogramma van de grootste regeringspartij, „niet bij brood alleen", bij de sinterklaas- en kerstinkopen en aan de kerstdiners in de volstrekt tegenovergestelde be tekenis werd waargemaakt. En dat terwijl dat program op zoveel punten een krachtig en goed gefundeerd plei dooi houdt voor een nieuwe, soberder manier van le ven. Het jaar 1979 zou door het kabinet, maar vooral ook door ons allen, moeten worden gebruikt om de dit jaar begonnen ombuiging ook in de persoonlijke levens sfeer waar te maken. Een nieuwe mentaliteit, in het toegenomen besef dat de grondstoffen waarvan de mens nu zo'n overvloedig gebruik maakt, eindig zijn. ADVERTENTIE SPRANKELENDE VERKOOP VAN LUXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlandse grootste Geniet van de bijzonder lage kollektie echt Braziliaans leren prijzen, meubelen staat te kijk en te koop. Onderga op uw gemak de Vri|edag rijkdom van echt Braziliaans leer. Meubelkeurdag' meubelkeurzitparadijs specialisten in leer Scheveningen: Gevers Deynootweg 83 (100 meter van het Kurhaus). Dagelijks geopend van 9-18 uur. Let op: zondags van 11-17 uur. Nieuwjaarsdag van 11-17 uur geopend. ijzonaer lage Ministerie verzorgt jaaropgaaf huursubsidie (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft meegedeeld dat eind februari 1979 aan huurders die indivi duele huursubsidie ontvangen automatisch een jaaropgaaf door zijn departement zal wor den toegezonden. Uit deze opgaaf kunnen de be trokken huurders aflezen hoe veel subsidie zij in 1978 hebben ontvangen; dit gegeven kunnen ze gebruiken voor de belasting aangifte. Tot dusver zijn 350.000 aanvra gen voor individuele huursubsi die voor de periode 1 juli 1978-30 juni 1979 bij het ministerie bin nengekomen. Die aanvraagter- mijn eindigt op 31 december a.s. In de voorafgaande periode ont vingen circa 420.000 huurders individuele huursubsidie. Begin wil nieuwe vestigingen op westelijke Jordaanoever JERUZALEM (AP) De ISrae- lische minister-president Me- nachem Begin heeft gisteren een pleidooi gevoerd ten gunste van nieuwe Joodse nederzettin gen op de bezette westelijke Jordaanoever, maar hij voegde er aan toe dat de Israëlische regering nog geen beslissing had genomen over de exacte plaats en tijd. Begin zei dat hij achter zijn minister van buitenlandse za ken, Mosje Dayan, stond die vorige week gezegd had dat er behoefte bestond aan nog eens 20 nederzettingen op de weste lijke Jordaanoever in de komen de vijf jaar - een periode die samenvalt met de overgangspe riode van Palestijns zelfbestuur zoals daarover door Israël en Egypte op de Camp David-be- sprekingen overeenstemming is bereikt. Begin bevestigde dat „er nooit een Palestijnse staat zal verrijzen". PARIJS (ANP) De Franse premier, Raymond Barre, heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin staat dat Frankrijk het Europese Mo netaire Stelsel pas in wer king wil laten treden als de landen van de Europese ge meenschap besluiten tot een verbod op het instellen van nieuwe Monetaire Compense rende Bedragen. De zogenaamde MCB's vor men een stelsel van heffingen en subsidies, dat de land bouwprijzen binnen de EEG op een in alle lidstaten vrij wel gelijk niveau hou<jt De MCB's vereffenen de verschil len die zijn ontstaan als ge volg van koersschommelingen van de Europese valuta's ten opzichte van elkaar. Medio ja- nuari zal op ministerieel nive au overleg plaats vinden bin nen de Europese Gemeenschap over de proble men die Frankrijk met de MCB's heeft. Ondertussen blijft de bestaande slangove reenkomst tussen de Benelux, Denemarken en Duitsland, die verschillen in de wisselkoer sen tussen de landen onder ling aan banden legt, onver minderd van kracht. Plaatselijk sneeuw en lichte tot matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zondag. Aantal uren zon 0 tot 3. Min. temp. omstreeks -4 gr. Max. temp. omstreeks -1 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog et maal 50 procent Voor nieuwjaarsdag. Aantal uren zon 0 tot 4. Min. temp. omstreeks -4 gr. Max. temp. omstreeks -1 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent Kans op een geheel droog et» maal 60 procent hagelbui Frankfort Helsinki Stockholm

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5