iZonnewoningen louter een commerciële affaire Blacky wordt door pech achtervolgd IN IN OPSPRAAK malheur woningen (II) Milieu woningen of 1 Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00uur. Zondag en maandag gesloten. ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 PAGINA 3 Blacky, een doorsnee "huishondje" bewonen maar de koop louter had gesloten om er flink wat aan te verdienen. Diezelfde bewoners komen ook met een stuk papier van de notaris op de proppen waaruit duidelijk blijkt dat er aanvankelijk wel degelijk een soort van anti-speculatiebeding in het contract was opgenomen, maar dat dit juist op verzoek van de bewoners zo is afgezwakt dat dit nauwelijks meer enige betekenis heeft. Rosmolen De stelling van stichtingsvoorzitter Renzen komt ook in een ander daglicht te staan als de laatste verwikkelingen rond het bouwpro ject de Rosmolen in dezelfde Merenwijk in de beschouwingen worden betrokken. Dit project van woningen en bedrijfsruimte valt ook onder de ideëele motieven van de bouwer in de Merenwijk. In nauw overleg met de gemeente stelde hij een branchepatroon voor de winkels onder de woningen vast en werd met gegadigden huurovereenkomsten afge sloten. Terwijl de winkeliers op de afronding van de procedure wachtten diende zich een nieuwe eigenaar aan in de vorm van de Rijnsburgse projectenontwikkelaar Van Duyn, die al in een zeer vroeg stadium de eigenlijke eigenaar van het Rosmolenproject bleek te zijn geworden. Al het zorgvuldig overleg en de gemaakte afspraken kwamen op losse schroeven te staan: Van Duyn bleek de mogelijkheid te bezitten de huurprijzen naar eigen inzicht te bepalen, omdat de (vrij lage) met de winkeliers afgesproken huur tegen alle gebruiken bij dit soort verhuringen in maar voor één jaar bleek te zijn afgesloten. Ook in dit geval ontbreekt in alle contracten tussen de Rosmolen en de gemeente en projectenontwikkelaar Van Duyn een duide lijke bepaling om dit soort prijsopdrijvingen tegen te gaan. Renzen: „De gemeente is dit vergeten. Die had een bepaling in het grond- contract moeten opnemen in de vorm van een kettingbeding, waardoor de problemen waar de eigendomsovergang naar Van Duyn nu voor zorgt voorkomen hadden kunnen worden. Wij kwamen er pas achter dat het ontbreken van een dergelijke bepaling voor moeilijkheden zou zorgen toen we al een overeenkomst met Van Duyn hadden aange gaan. Van Duyn zou wel alle aanwijzingen opvolgen die wij als stichting zouden geven". Renzen probeert achteraf nog wat juridische greep op de projectenontwikkelaar te krij gen. Maar Van Duyn heeft drie maanden na de oplevering volkomen de handen vrij: zelfs de clausule van aan wijzigingen van de Stichting die hij zou moeten opvolgen vervalt dan. Als goed ontwikkelaar moet hij dus alleen maar even geduld opbrengen om dan geheel z'n eigen gang te kunnen gaan en dat doet hij dan ook: hij laat op alle gesputter van Renzen en z'n stichting niets meer Noordwijkers beëindigen kraakactie NOORDWIJK De krakers van het gemeentelijke pand aan de Noordwijkse Huis ter Duin straat hebben wethouder Be- dijn van Volkshuisvesting toe gezegd het gekraakte pand te zullen ontruimen. Dit om plaats te maken voor het daklo ze gezin Van der Berg waarvan de woning in de Zoutmanstraat deze week door een brand in de as werd gelegd. Volgens de woordvoerder van het gemeen tebestuur was de gekraakte wo ning aan de Huis ter Duinstraat de enige mogelijkheid om het gedupeerde gezin te huisvesten. Verder is de krakers toegezegd dat de woning als laatste deel van het complex gesloopt wordt. Het is de bedoeling dat er op de plaats van de voormali ge dr. de Visserschool en de onderwijzerswoning woningen voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens worden gebouwd. De krakers verklaar den gisteren blij te zijn dat de woning nu toch weer bewoond is door een Noordwijkse wo ningzoekende. „We hebben nu bewezen dat de onderwijzerswoning de afgelo pen vier jaar van stilstand best bewoond had kunnen blijven. Het is kennelijk toch geen krot zoals burgemeester Bonnike in zijn eerste reactie op onze kraa kactie van twee weken geleden beweerde. Wijzelf gaan terug naar onze veel te dure zomerhuizen en kamers. Je kunt je alleen afvra gen wat de gemeente Noordwijk nu gaat doen met het volgende gezin dat op straat komt te staan?" Nieuwe inspecteur in Katwijk KATWIJK De Rijswijkse politieman H. Roelevink is be noemd tot inspecteur van ge meentepolitie in Katwijk. De 43-jarige Roelevink begon zijn loopbaan in 1957 als agent in Rijswijk. De laatste jaren deed hij dienst als brigadier van politie. Twee jaar geleden be gon de heer Roelevink een stu die voor het inspecteursdiplo ma aan de Nederlandse Politie Academie. Deze maand rondde hij zijn opleiding succesvol af. Inspecteur Roelevink wordt op woensdag 3 januari om 15.00 uur geïnstalleerd in het Kat- wijkse gemeentehuis. Tegelij kertijd vindt dan de beëdiging plaats van drie aspiranten van gemeentepolitie van Katwijk. John Lanting: voorspelbaar plat LEIDEN Over de balkon rand gaan achtereenvolgens: twee volledige sets dameson dergoed, één stel damesboven- kleding, één nerts-bontmantel en één gevulde beauty-case. Op het toneel blijven onder andere achter: drie actrices, waarvan één in statu natura, de tweede bijna zover en de derde bard op weg één beer die er twee dames op na houdt; één heer die er drie onder zich beeft en één beer die alle schuld krijgt maar de onschuld zelve is. Die laatste, dat is John Lanting, bet hele gezelschap heelt John Lan- ting's Theater van de Lach en het stuk draagt de „veelbelo vende" titel: „Nee schat nu niet." Wat de schat „nu niet" moet doen, is me gisteravond bij de reprise van het stuk in de Schouwburg niet duidelijk ge worden. Allengs de voorstelling vordert,krijg ik de indruk dat iedereen nu juist wel wil, in ieder geval de schatten. Dat kan men afleiden uit de woordspe lingen en dubbelzinnigheden die voor driekwart op het sexue- le gericht zijn. Platheid voert de boventoon. Wie, ter compensatie, dan ten minste nog een goed plot ver wacht, komt bedrogen uit. De opbouw naar de climax in de crisis was misschien enigszins aanvaardbaar, maar de afbouw van het geheel bleek zeer matig. Niet de geniale oplossing, door één der spelers bedacht, of het net toevallig goed in elkaar grij pen van de verschillende ele menten brachten de uitkomst. Als een deus ex machina blijkt de vrouw van de man die tijdens haar afwezigheid het met een ander wilde aanleggen, op Mal- lorca de echtgenoot van die andere vrouw ontmoet te heb ben. Bij de sigarenhandelaar staan tegenwoordig van die kasteelro mans. Daarvan gaan er veertig in een pakje. Slecht geschreven pulp die iedere keer weer op hetzelfde neerkomt, monotoon, zonder enige variatie, zonder enige verrassing. Lantings hu mortoneel is de kasteelroman van het theater. Hoe je het ook draait, het resultaat blijft altijd hetzelfde. Net als bij die shag. PAUL VAN DER PLANK Na een reeks "bijzondere" hon den verschijnt er deze week weer eens een doorsnee hondje in deze rubriek. Blacky heeft een weinig spectaculaire ge schiedenis achter de rug. Het is een hond die eigenlijk zijn hele leven lang door pech wordt achtervolgd. Hij staat nu vijf jaar op deze wereld en iedere keer als Blacky dacht zijn draai gevonden te hebben, sloeg het ongeluk toe. Het begon allemaal in Alphen waar hij werd gebo ren. Hij groeide voorspoedig op in een vriendelijke omgeving en bij aardige mensen. Toen Blacky nog maar net vol groeid was, hij was toen zo'n anderhalf jaar oud, begon alle ellende. Om onbekende reden moest Blacky het huis uit. Hij werd geplaatst in het asiel van Nieuwveen, alwaar de algemene verwachting heerste dat Blacky na een week of drie, vier wel weer een nieuwe baas gevonden zou hebben. Het was tenslotte een erg plezierig hondje zonder kuren of fratsen. Niets bleek echter minder waar. Blacky zat welgeteld acht(!) maanden in het Nieuwveense asiel en er was hoegenaamd geen hoop voor V Blacky meer. Ten einde raad besloot de beheerder van het asiel, samen met het bestuur, een grote advertentie met een foto van Blacky in een plaatse lijk blad te zetten. En, wonder boven wonder, bleek dit afdoen de. Gelukkig kwam er een reac tie van een mevrouw die Blacky dan wel wilde hebben, maar alleen omdat er in de adverten tie werd gezegd dat Blacky afge maakt zou moeten worden. Voorlopig was Blacky dus ge red. Maar, zoals dat ook tussen mensen het geval is, is medelij den geen goede basis voor een duurzame relatie. Blacky en ba zin hebben het twee jaar lang met elkaar uitgehouden. Maar toen was de maat dan ook wel vol, en op 19 oktober belandde Blacky in het Nieuw Leids Die renasiel. De reden was dat Blac ky de hele dag "achter haar aanliep". Daar kreeg de vrouw op den duur zo genoeg van dat ze besloot de hond weg te doen. Het was overigens wel een stuk slechter met het hondje gesteld. Hij was erg nerveus en blafferig en hij leek in de verste verten niet meer op wat hij ooit ge weest was. In het begin van zijn verblijf in het asiel, bleek dit des te meer. Blacky had sterke neigingen om uit het hok te breken. Dat werd zo erg dat hij zichzelf verwondingen toe bracht, vooral op zijn neus. De littekens daarvan zijn nu nog zichtbaar. Op de een of andere manier raakte Blacky toch door deze crisis heen, en nu, na tweeëneenhalve maand verblijf in het asiel is hij zodanig opge knapt dat hij zonder problemen bij een nieuwe baas geplaatst kan worden. Hij is weer net zo aanhankelijk als hij vroeger geweest moet zijn en van nervositeit is vrijwel geen spoor meer te bekennen. Zodoende is hij hard op weg het ideale huishondje te wor den. Hij is niet te groot (45 cm), kan goed met kinderen opschie ten, en aan andere dieren is hij door zijn asielleven wel gewend geraakt. Zijn kleuren zijn zwart met beige/bruin. De geijkte kleuren voor een gewoon bas taard hondje. De "zachtaardige" herder Sita heeft veel reacties mogen be groeten. En uiteraard is ze dan ook goed terecht gekomen. Ze verhuisde naar Oegstgeest. BART SPIJKER (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Volgens de Wet op de Stichtin- ski gen is een stichting een rechtspersoon die w geen leden kent en die bèoogt met behulp van een daartoe bestemd vermogen een bepaald ideëel doel te verwezenlijken zon der daarbij op winst uit te zijn. Ook in de statuten van de Leidse Stichting Milieu woningen is een regel van dergelijke strek king opgenomen:„het zonder winstoogmerk bevorderen van milieubewust eigen woning- bezit, verbetering van het woonmilieu door o.a. het gebruik van zonne-wind-biologische en andere energie. Bij het ontbreken van winstoogmerk plaatsen sommige bewoners van de Leidse zonnewoningen op z'n minst een vraagteken. Volgens hen houdt Stich tingsvoorzitter Renzen een dik belegde bo terham aan zijn mi lieu woningen over. Niet dat ze hem die zouden misgunnen. Maar bij die dik belegde boterham blijft het volgens hen niet. Ze wijzen op de diverse andere projecten van milieuwoningen die elders in den lande op stapel .staan. Ook de uiterst kostbare voorbereiding van een compleet plan voor de bebouwing van de Stevenshof- polder draagt de naam van de Stichting Milieu woningen en haar voorzitter is verder betrokken bij een ambitieus plan voor de aanpassing van de zwaar verlies lijdende Leidse Stadsgehoorzaal en last bnt not least heeft enige tijd geleden in Renzens kantoor ook een bouwmaquette voor het hele Schut- I| tersveld geprijkt. Toen een aantal bewoners van milieuwonin gen onlangs inzage in de boeken van Renzens A7C stichting eiste, weigerde deze. Volgens hem omdat er zoveel projecten van de Stichting Milieuwoningen door elkaar lopen. Renzen heeft wel een accountantsverklaring toege zegd. De bewoners van dè Leidse milieuwo ningen vinden zijn weigering echter hoogst verdacht en een bewijs te meer dat er iets niet klopt: „Renzen dicht het ene gat met het anderen. Hij gebruikt de Stichting louter als een ideëel sausje maar werkt in feite als een keiharde commerciële projectontwik kelaar", stellen de bewoners van de Zonne wende. De keiharde houding van Renzen illustreert één van hen met een brief op poten van een advokatenkantoor uit Amsterdam. Ren zen had zijn toevlucht hiertoe genomen om hem tot betalen te dwingen. De brief werd bezorgd toen de betrokken bewoner op va kantie was, hoewel Renzen hier van op de hoogte was en ook wist dat de man al weken lang vergeefs zijn best had gedaan een correcte afrekening van de Stichting te krij gen juist om aan zijn financiële verplichtin gen te voldoen. „Dit tekent de manier waarop Renzen met zijn medebewoners (Renzen woont zelf ook in een milieuwoning-red) omgaat. Maandenlang proberen we hem te spreken te krijgen over de mankementen aan Tijdens de officiële ingebruikname van de milieuwoningen aan de Zonnewende in Leiden, begin mei 1978, werd een boom geplant door het Gedeputeerde Statenlid ir. Buysert (links) en wethouder Verboom van Leiden (rechts). De boom, die als naam meekreeg "de Horizon" deelde al spoedig in de algehele malaise van het project: ondanks de regelmatige besproeiing stierf hij een langzame dood. In het midden links op de foto bioloog en ex-wethouder van de gemeente Leiderdorp drs. Drenth, die inmiddels het bestuur van de Stichting Milieuwoningen heeft verlaten, omdat hij te weinig op de hoogte werd gehouden van het reilen en zeilen van de stichting, die wordt geleid door de heerT. Renzen (in donker pak middenrechts op de foto). drie keer in prijs verhoogde woningen (zie LC van gisteren) en hij luistert niet eens. Je hebt je voeten nog niet gelicht om een paar dagen met vakantie te gaan of er ligt een brief van een advokatenkantoor. Al die vervelende dingen met onze huizen zouden zo ergerlijk nog niet zijn als intermenselijk gezien de verhoudingen nog oké waren, maar daarvan is ook al geruime tijd geen sprake meer", zo klaagt de betrokken bewoner van de Zonnewende. Anti-speculatie „Een gewone op winst beluste projectontwik kelaar", dat Renzen dat is zou uit nog andere zaken blijken. De bewoners wijzen op het door Renzen gehanteerde koopcontract voor de milieuwoningen en op de affaire rond de Rosmolen, een flatgebouw annex-kantoor- en winkelruimte dat door een gelijknamige stichting onder voorzitterschap van Renzen in de Merenwijk is gebouwd. Allereerst het koopcontract. Zoals wij gisteren al schreven wordt dit door de Vereniging Eigen Huis gekenmerkt als één van de slechtste. Het gaat namelijk uit van een bemiddeling die door de koper wordt gekocht, de bemiddeling voor het verkrijgen van een huis. De con structie is zodanig dat de koper nauwelijks een verhaalsmogelijkheid heeft als zich - zoals nu het geval is - problemen rond zijn woning voordoen. Maar er klopt nog meer niet aan het contract. Zoals intussen ook al in de praktijk gebleken is, kent de overeenkomst geen enkel beding om de speculatie met de milieuwoningen te voorkomen. Zeker als het gaat om een stichting met een ideëel doel als dat van Renzens stichting zou je verwachten dat een dergelijke bepaling in het koopkontrakt zou zijn opgenomen. „Nee, helaas, dat zijn we helemaal vergeten", zegt de heer Renzen hier zelf over. „We kwamen er pas achter toen een van de huizen leeg bleef en met een gigantische winst werd verkocht", is het verhaal van Renzen. Merkwaardig genoeg gaat het hier om een woning die gekocht was door de filiaalhouder van de bank via welke het milieu woningenproject in de Me renwijk werd gefinancierd. De man zou tegenover medekopers al in een vroeg sta dium hebben toegegeven dat het nimmer zijn bedoeling was geweest het huis te gaan Milieu woningen of malheurwoningen, wat hebben de tien gezinnen in de Leidse Merenwijk die sinds mei 1978 een zonne- woning bewonen nu eigenlijk gekocht?. Volgens de Stichting Milieuwoningen, de opdrachtgeefster van deze huizen die elders in Nederland nog een aantal van deze projecten op stapel heeft staan, zijn de problemen die zich op dit moment rond de huizen voordoen weinig meer dan kinderziektes. Volgens een aantal bewoners is er van veel meer sprake: een slechte begeleiding van de bouw, gebruik van ondeugdelijk of totaal ver keerd materiaal en een financiële en intermenselijke afwikkeling van de koopovereenkomst, waarbij op z'n minst een aantal vraagtekens te plaatsen zijn. De Leidse Courant sprak met bewoners en de voorzitter van de Stichting Milieu woningen. Gisteren het relaas over de mankementen, tegenslagen en „kinder ziektes". Vandaag een vervolg over de financiële en contractuele aspecten van de zonnewoningenmalheur. De milieuwoningen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3