IVERTREK SJAH li IT IRAN VERWACHT Olivia a rote delen van West-Europa in de ban van regen- en sneeuwstormen China aanvaardt romantische liefde Binnenschippers zetten staking door ÜfLECTRIC r BLUE «J PLEYN'68 JAZERSW0UDE 10% Stormachtige verkoop vuurwerk MEESTE NEDERLANDERS VIEREN OUDJAAR THUIS OPNIEUW ZESTIG VIETNAMEZEN NAAR ONS LAND Vertragingen in Spaans luchtverkeer Seidóe Sou/to/nt Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur* J J Hallewas- Bdacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - ementen: jkwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 30 december 1978,69e jaargang no. 21235 Olivia Newton-John op Ned.II om 18.59 uur. Om 20.27 uur de speelfilm „West Side Story". Zondag Ned.I om 20.35 uur de film „Geneviève". Ned.II om 20.40 uur Simplis- ties Verbond. Nieuwjaarsdag Ned.II om 18.59 uur Dik Voormekaar en om 21.25 uur het tv-spel „De Woeste Hoogte". Daling van temperatuur Veel bewolking met plaatselijk sneeuw. Matige tot krachtige, in het Waddengebied nu en dan stormachtige oostelijke wind. Middagtemperaturen om-, streeks min 3 graden. Zon op 08.48. Zon onder 16.37» Maan op 08.51. Maan onder 17.57. Zondag zon op 08.48. Zon onder 16.38. Maan op 09.40. Maan onder 19.13 uur. Sleeswijk-Holstein... INDEN (AP) Van de Schotse hoog- iden tot de Italiaanse Rivièra ging ropa gisteren gebukt onder hevige gen- en sneeuwstormen. In Schotland Noord-Duitsland joegen verblinden- I sneeuwstormen terwijl in Rusland heenpcraturen werden gemeten van 40 graden onder nul. De Engelse middeleeuwse, ommuurde stad York raakte overstroomd en een hoge zee beukte op de Italiaanse Riviera- kust in de buurt van Portofino. De storm die soms tot orkaankracht kwam, deed in sommige delen van het noorden van Duitsland de energie uitval len en sommige snelwegen konden niet langer bereden worden. De Autobahn die de meest noordelijke Bondsstaat van Duitsland, Schleswig-Holstein, met De nemarken verbindt, moest afgesloten worden omdat men het gebruik "ervan verrast door de „blizzard". Volledig in- buiten hun oevers waardoor tientallen onverantwoord achtte vanwege de pak- gesneeuwd moesten zij zes uur wachten, wegen onbegaanbaar werden. Alle weg- ken sneeuw die zich op de weg bevon- voordat de politie en andere hulporgani- verbindingen tussen Engeland en Schot den. saties hen hadden weten te bereiken. Iand waren gisteren op een na verbro- Na de natste maand december sinds vele ken- De bewoners van het getroffen In de omgeving van Edinburgh werden jaren traden in het Noordengelse graaf- gebied proberen met zandzakken het ruim 250 personen in auto's en bussen schap Yorkshire talrijke kleine rivieren water te keren. jrblijf- r In De 62-jarige advocaat Shah- Sjah Mohammed Reza Pa- TEHERAN (AP/UPI) In de [raanse hoofdstad Teheran gons- fle het afgelopen nacht van de feruchten dat sjah Mohammed Reze Pahlavi besloten zou heb ben tijdelijk uit Iran te vertrek ken en de macht over te dragen lan een regentschapsraad. Aange nomen werd dat hij naar Ameri ka zou gaan, waar volgens ande re berichten enkele van zijn familieleden al zouden zijn aan gekomen. In kringen die de sjah welgezind zijn, werden deze be richten weer ontkend. Ambassa deur Ardeshir Zahedi, schoon zoon en vertrouweling van de sjah, liet in Teheran weten dat de geruchten waarschijnlijk in de wereld waren gekomen door een „opgeblazen" bericht van het Iraanse persbureau Pars. Van dezelfde bron die gewag maakte van het voorgenomen vertrek van de sjah werd vernomen dat deze vandaag een burgerregering zou benoemen in plaats van het huidige onder militaire leiding staande regiem. De nieuwe regering zou moeten worden geleid door Shapur Bakti- ar, een in Frankrijk opgeleide advocaat en één van de leiders van de belangrijkste oppositiegroep, het Nationale Front. Dat de sjah inderdaad aan Baktiar gevraagd heeft de vorming van een nieuwe regering op zich te nemen, is gisteren door de laat ste tegenover journalisten bevestigd. Daar bij verklaarde de oppositie-leider bereid te zijn aan het verzoek te voldoen maar een definitieve beslissing afhankelijk te stellen van de richtlijnen van het Nationale Front. De benadering van Baktiar door de sjah volgt op de mislukte pogingen van prof. Gholam Hossein om een burgerrege ring te vormen. Uit kringen rond de in ballingschap in Frankrijk verkerende, zeer invloedrijke, oppositieleider Chomeiny wordt bericht dat deze onwrikbaar op zijn standpunt blijft staan dat de de vorming van een nieuwe regering vooraf moet worden ge gaan door het aftreden van de sjah en het afschaffen van de monarchie. Inmiddels gaan de gewelddadigheden en de staking in de olie-industrie in Iran ge woon door. Sinds donderdag zouden daar bij opnieuw tientallen mensen het leven hebben verloren. Woordvoerders van de, stakers hebben laten weten dat men onder bepaalde voorwaarden bereid is het raffi neren ten behoeve van het binnenlands verbruik weer geheel te hervatten. Eén daarvan is dat de stakers de garantie krij gen dat de geraffineerde olie inderdaad voor Iran zelf bestemd wordt en dat er geen druppel meer de grenzen over gaat De internationale spanning rond de „Pau- wetroon" van de sjah neemt eveneens toe. Een Amerikaans vliegkampschip heeft de al enige dagen verwachte opdracht gekre gen van de Filippijnen te vertrekken en op te stomen in de richting van Iran. De Amerikaanse regering is voornemens bij de Sowjet-Unie te protesteren tegen het Prawda-bericht dat 60 Amerikaanse func tionarissen naar Teheran zijn gezonden met als doel het gezag van de sjah in stand te houden. Overigens bevinden de ongeveer 400 Ne derlanders die zich op het ogenblik in Te- i heran bevinden zich in goede welstand, zo heeft het Nederlandse ministerie van bui- tenlandse zaken bevestigd. TOKIO (AP) Als deel van de moder nisatie in China zal daar volgend jaar op nationale schaal een campagne worden gevoerd tegen bet „regelen" van huwe lijken, aldus is giste ren door het officië le persbureau Nieuw China meege deeld. De nieuwe huwe lijkswet van het land geeft de jonge men sen ,Jiet recht zelf levensgezellen te kie zen met als grond slag liefde en res pect, en om een nieuw soort van ge zin te stichten waar- bij de man en de vrouw eikaars gelij ken zullen zijn. De jonge mensen moeten thans het recht hebben zelf te beslissen ten aanzien van het huwelijk en er moet een einde komen aan „het op zadelen van de fami lies met onnodige economische en geestelijke lasten" zoals het moeten be talen van een bruids schat. DEN HAAG (ANP) De binnenvaartschippers in ons land zullen met ingang van 2 januari massaal in staking gaan. Dit uit onvrede met het resultaat van de gisteren gevoerde besprekingen tussen staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en de organisaties van schippers en verladers. Onderwerp van gesprek was gisteren de voorgenomen „wettelijke affichage" in de binnenvaart op België en Frankrijk. Dat wil zeggen de' verplichte aankondiging door de verladers van vracht en vrachtvoorwaarden. De bedoe ling van de staatssecrataris is de regeling van deze „afficha ge" in handen te geven van een instituut waarin ook de organisaties van verladers een krachtige stem kunnen laten horen. De binnenschippers zijn hier fel tegen. Zij vinden dat het systeem van de toe rbeurten in handen van de schippers moet blijven. Voor al om dat af te dwingen leg gen ze het bijltje er op 2 ja nuari bij neer. advertenties Zondag 7 januari HERMAN a BROOD aanvang 20.00 uur f hac voorverkoop en'9| Speet Leimuiden eelw Speet Nieuwveen. Kaarten 12,50 q Beverly Hill's 75 Nieuwkoop dfg^erC*a9aVOn(* 9 UUr' irdAl 'ofiteer nog van onze ^HEUBELKORTING en de speciale janbieding van 100% 8n iiiver wollen Van Wijk, 3 dekens. ">i zijn dinsdag 2 januari wegens inventarisatie gesloten. H. van VEEN (31(30 CENTRALE VERWARMING B.V. HERENGRACHT 108 114 - LEIDEN centrale verwarming - luchtverwarmmg vloerverwarming - air conditioning - adviezen 2ellbouw installaties - warmwater voorziening open haarden - (ook voor gas) - stonngdienst TEL 071 14 06 47 - OOK TVJDENS NACHT EN WEEKEND - BBIB Leiden De verkoop van vuurwerk wordt door de Leidse winkeliers momenteel gekarakteriseerd als „een gekken huis". In winkels waar normaal vijf mensen achter de toonbank staan, zijn er thans veertien ingezet die toch nog handen te kort komen om de drommen knallustigen aan allerhande Aziatische „bommen" en kleurenschilderin- gen te helpen. „De toeloop is stormachtig. De mensen staan rijen dik voor de toonbank. We kunnen de drukte nauwelijks verwerken en dat wekt onder het koperspubliek irritatie", aldus een van de Leidse winkeliers. De stroom kooplustigen lijkt dit jaar groter dan ooit tevoren. Dit kan veroorzaakt zijn doordat de toegestane verkoop ditmaal is ingekrompen tot drie dagen, terwijl tevens het aantal verkooppunten is ingekrompen. „We hebben er geen zicht op. We hebben echter wel het idee dat er meer gekocht wordt omdat de klanten gemiddeld een groter bedrag uitgeven. Zo'n vijftig gulden per klant gemiddeld, met uitschieters naar pakweg driehonderd gulden". AMSTERDAM (ANP) Ruim zeventig procent van de Nederlan ders vieren de jaarwisseling thuis. Vooral de leeftijdsgroep van 35 tot 55 jaar geeft daaraan de voorkeur. De jongeren en de ouderen, vooral bejaarden, vieren de gebeurte nis procentueel wat meer elders maar toch overwegend thuis. Dit heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie te Amsterdam opgemaakt uit een recente enquête. Eén op de vier Nederlanders vrolijkt de jaarwisseling op met het afsteken van vuurwerk. Tot de leeftijd van 55 jaar doet om en nabij de dertig procent het,' daarboven daalt de belangstelling tot acht procent en minder. De Vietnamese gemeenschap in het vakantie-centrum Hasselte heeft dezer dagen bezoek gekregen van de bemanning van het ms. Flori da. dat behoort tot de Neddlloyd-vloot. Een weerzien tussen oude vrienden, want het was de Florida die de Vietnamese vluchtelingen naar ons land bracht. De Zuidoostaziaten werden verblijd met tal van geschenken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Nederlandse regering heeft besloten op nieuw een zestigtal Vietnamese vluchtelingen toe te laten. Zij zal verder gezagvoerders van Nederlandse schepen laten we ten dat het goed gebruik is mensen die met kleine bootjes gevlucht zijn aan boord te nemen. Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en staatssecre taris Haars (Justitie) hebben dit gisteren geschreven in ant woord op vragen van de Tweede Kamerleden Van den Bergh en Ter Beek (beiden PvdA). Drie maanden geleden kwamen ook al 62 vluchtelingen uit Vietnam in Nederland aan. Zij behoorden tot een groep van 72 die door enkele Nederlandse schepen aan boord was geno men. De tweede groep van zestig zal zo snel mogelijk naar ons land worden overgebracht. Nederland heeft dit jaar ook enkele malen een extra financiële bijdrage (respectievelijk 1,5 en 1 miljoen gulden) geschonken voor de hulp aan vluchtelin- Leidse Courant verhuist LEIDEN De Leidse Courant verhuist binnen enkele maan den naar het pand Apothekers- dijk 34. Op dit adres was tot voor enkele weken het notaris kantoor Karstens gehuisvest. De commerciële en redactione le staf van de Leidse Courant is momenteel gevestigd aan het Kort Rapenburg 2. Door perso neelsuitbreidingen en automa tisering van de redactionele tekstverwerking was verhui zing naar een ruimere accom modatie noodzakelijk. Boete van 20 mille voor röntgenologen EINDHOVEN Het medisch tuchtcollege in Eindhoven heeft de röntgenologen dr. P. K. en dr. F. van Z. elk veroor deeld tot een boete van 20.000 gulden. Tegen beide artsen wa ren klachten ingediend door vier regionale ziekenfondsen en de inspecteur van de volksge zondheid in Brabant. Die klachten hadden betrekking op te hoge declaraties die in 1972 door de röntgenologen zou den zijn ingediend bij de zieken fondsen en bij particuliere ver zekeringen. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het college overwogen dat de artsen hun declaraties onvoldoende heb- i ben gecontroleerd en dat daar door „mede nu de zaak in de openbaarheid is gekomen door strafvervolging het vertrouwen in artsen in het algemeen bij velen kan zijn geschokt". Daar om kan naar de mening van het college niet worden volstaan met een lichte maatregel. MADRID Spaanse luchtver keersleiders zijn gisteren voor onbepaalde tijd een stiptheids actie begonnen om kracht bij te zetten aan hun eis voor meer salaris en beter materiaal. Vakbondsfunctionarissen die dit in Madrid bekendmaakten, zeiden dat het vliegverkeer 'op het vliegveld Barajas bij Madrid door deze actie al vertraging ondervindt. Ook de luchtver keersleiders van het vliegveld Prat bij Barcelona nemen aan de actie deel. KINDERFINALE Het kind. Zijn denk- en leef wereld. Zijn noden en ver langens. Dat zijn, op de drempel van het Jaar van het Kind 1979, de belang rijkste thema's van de Fina le van deze week. Op de voorpagina van onze zater- dagbijlage een uitvoerig in terview met dè autoriteit op het gebied van de opvoed kunde in ons land, prof. drs. Wilhelmina Blader groen. Verder twee pagina's vol vraaggesprekken met kinderen en een pagina met kinderopstellen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1