Space Shuttle en Ariane supersterren van 1979 Belangrijk jaar voor ruimtevaart JupiterJ volgendT van diclf doort\ Voyage! satelliet# wordt gepast (Van onze redacteur ruimtevaart) WASHINGTON/MOSKOU Het Jaar 1979 wordt een bijzonder belangrijk jaar voor de ruimtevaart. Niet omdat het dan precies tien jaar geleden zal zijn dat er voor het eerst mensen op de maan landden (al zal daar ongetwijfeld nog wel de nodige aandacht aan worden besteed), maar in de eerste plaats natuurlijk omdat de Verenigde Staten hun eerste ruimtevlfegtuig de Space Shuttle voor een proefvluchtïn een baan om de aarde zullen trachten te brengen. Van dat experiment, te verrichten door de astronauten John Young en Robert Crippen, hangt erg veel af. Natuurlijk voor Amerika, maar niet in de laatste plaats ook voor Europa. Die ruimtedoop van de Space Shuttle wordt tenzij de Russen plotseling met iets heel bijzonders voor de dag komen, bijvoorbeeld een bemande ruimtevlucht naar de maan of een eigen „space shuttle" (en dat laatste lijkt heel wat waarschijnlijker dan het eerste) vermoedelijk het hoogtepunt in de ruimtelijke activiteiten voor 1979. Aanvankelijk had deze eerste Shuttle-vlucht (die van start tot landing 53 uur in beslag gaat nemen) al in maart van het komend jaar moeten plaatsvinden. Allerlei problemen veroorzaakten echter al in een vrij vroeg stadium een uitstel tot juni-juli, en intussen wordt alweer met een nieuw schema gewerkt, dat voorziet in een eerste lancering op 28 september; in elk geval niet eerder. Het zijn met name de hoofdmotoren van de Shuttle geweest, die nogal wat moeilijkheden teweegbrachten. En pas sinds kort lijkt het erop dat die problemen zijn overwonnen. Dat betekent intussen wel dat er het komende jaar vrijwel zeker slechts één shuttle-vlucht zal worden uitgevoerd en dat de tweede missie waarschijnlijk door Fred Haise en de van Friese afkomst zijnde Jack Lousma pas in februari 1980 aan bod kan komen. Aanvankelijk hadden Haise en Lousma als voornaamste taak de koppeling van een raketsysteem aan het sinds 1973 om de aarde cirkelende ruimtestation Skylab, waarmee dam zou worden getracht om deze 84 ton wegende Een Voyager, met een gewicht van' ruim 800 kilo, op weg naar Jupiter en Saturnus. kolos hetzij op een veilige plaats (bij voorkeur boven één der oceanen) in de dampkring terug te sturen, hetzij in een hogere baan te manoeuvreren, zodat er in een wat verdere toekomst misschien ooit nog eens gebruik zou kunnen worden gemaakt van dit enorme station. Maar deze maand besloot NASA het toestel toch maar aan zijn lot over te laten, waarbij geldgebrek waarschijnlijk een belangrijke rol heeft gespeeld. Cubaan in Saljoet Wat de Russen precies van plan zijn op het gebied van de bemande ruimtevaart, valt betrekkelijk moeilijk te voorspellen. In elk geval is Moskou voornemens om de glanzende successenreeks in het kader van het Saljoet- programma van een tot de verbeelding sprekend verlengstuk te voorzien. Daarbij zal dan naar algemeen wordt aangenomen (ook recente opmerkingen van Russische ruimtevaartspecialisten wijzen in die richting) vermoedelijk worden gemikt op een verblijf van kosmonauten in de ruimte voor de duur van een half jaar. Vast staat in elk geval wel dat de eerstvolgende primaire bemanning van Saljoet-6 o.a. bezoek zal krijgen van een Cubaanse ruimtevaarder. Wetenschappelijk en technisch gezien, heeft de aanwezigheid van een Cubaan in de ruimte uiteraard niets te betekenen, maar dat neemt niet weg dat het voor Fidel Castro ongetwijfeld een mooie politiek-propagandistische prestigestunt zal zijn. Er wordt trouwens ook sterk rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Russen behalve hun Saljoet-6 binnenkort een Saljoet-7 inde ruimte zullen heben. Die Saljoet-7 zo menen Westerse waarnemers zou dan waarschijnljk weer voornamelijk voor militaire en semi-militaire taken worden gebruikt, waarbij de nadruk uiteraard zou liggen op ruimtelijke observaties, maar waarbij misschien ook met nieuwe wapentechnieken (laser, deeltjes-straal etc.) zou kunnen worden geëxperimenteerd. De Saljoets 3 en 5 waren ook zulke militaire laboratoria en waarnemingsposten en voorzover kon worden nagegaan, was zelfs Saljoet-2 (die nooit een bemanning heeft gehad omdat hij voortijdig uit De Space Shuttle, z| die volgej jaareind) zijneer» zelfstand! vlucht doJ de ruimtej maken. die in de tachtiger jaren aan bod moeten komen. En er zal intern nog wel eens wat heme geknokt moeten worden, omdat niet alle lid- zon, staten van ESA het eens zijn met de huidige de m; koers van het bureau. Met name de wetenschappers menen dat er zo langzamerhand wel weer eens wat meer aandacht zou kunnen worden besteed aan puur-wetenschappelijke programma's. Maar zijn toch voornamelijk zaken die binnenskamers worden uitgevochten. Satelliet-lanceringen met Amerikaanse raketteive heeft ESA voor 1979 niet op het programma staan. Trouwens, zelfs bij de allereerste Ariana lancering wordt nog geen kunstmaan meegevoerd, maar slechts een systeem dat de Wisse werking van de raket controleert en de illerpr gegevens daarover rechtstreeks doorseint naai op de aarde. Anders wordt dat bij de lancering van de tweede Ariane, die officieel op het programma staat voor december 1979, maar die als het een beetje tegen zit vrij gemakkelijk in 1980 kan belanden. Dietwee< Ariane neemt zelfs twee satellieten mee de ruimte in. Daar is dan in de eerste plaats een wetenschappelijke Duitse kunstmaan, die bariumwolken in de ruimte moet realiseren en in de tweede plaats een satellietje voor radio amateurs, zoals er in het verleden ook al zijn gelanceerd met behulp van Amerikaanse en Russische raketten. JupiterSaturnus Ook op planetair gebied wordt 1979 een interessant jaar. De planeet Venus wordt weliswaar met rust gelaten de afgelopen weken stond deze barre wereld overigens duchtig in het middelpunt van de belangstelling maar ons zonnestelsel telt meer bizarre werelden dan Venus alléén. De Amerikaanse ruimtesonde Voyager-1 zal op 5 maart a.s. de planeet Jupiter op een afstand van 286.000 km passeren en en passant een aantal van de belangrijkste manen van deze planeet onder de loep nemen. De Voyager-2 zal 9 juli dezelfde planeet op 643.000 km afstand voorbijvliegen. Daarna zetten beide verkenners hun tocht voort naar Saturnus (november 1980 en augustus 1981), waarna mogelijk nummer 2 zal doorreizen naar Uranus. Toch zal Saturnus het komend jaar ook al bezoek krijgen en wel van de kleine (eveneens Amerikaanse) Pioneer-11die al sinds 6 april 1973 op interplanetaire excursie is in de buitenaardse ruimte en die op 3 december 1974 precies een dag eerder dan de Pioneer-10 voor het eerst Jupiter binnen bereik bracht. De ontmoeting van Pioneer-11 met de ringenplaneet Saturnus en zijn belangrijkste satellieten staat gepland voor 3 september van het volgend jaar. Beide oudgedienden functioneren nog voortreffelijk, zodat er alle reden is om met hooggespannen verwachtingen uit te zien naar hun verdere prestaties en dan vooral die van de nummer „11", die zich met Saturnus gaat bezighouden. Voor de rest blijft het althans ogenschijnlijk betrekkelijk rustig op het gebied van de ruimtevaart en staat er weinig spectaculairs op het programma. Volgens sommige waarnemers zou er rekening mee moeten worden gehouden dat de Chinezen mogelijk hun eerste bemande ruimteschip gaan lanceren. Maar Amerikaanse ruimtevaartspecialisten zijn vrijwel unaniem van oordeel, dat die eerste Chinese bemande ruimtevlucht nog wel wat langer op zich zal laten wachten. En dat lijkt inderdaad wel zo veilig. elkaar viel) zo'n militaire versie. Trouwens, onlangs nog verklaarde Saljoet- bouwer dr. Konstantin Feoktistov, dat er nog heel andere versies van de Saljoet op stapel staan, met minstens zeven aparte koppelingsmogelijkheden. Met een verzameling van dergelijke toestellen zou een reusachtig platform in de ruimte kunnen worden samengesteld. Of 1979 een dergelijk spektakel zal opleveren, moet overigens nog worden afgewacht. De Russen vestigen steeds meer de indruk dat ze pas aan nieuwe experimenten beginnen, wanneer ze behoorlijk zeker van hun zaak zijn. In het verlpden is dat wel eens anders geweest.... Europa Voor West-Europa wordt 1979 trouwens ook een belangrijk jaar. Niet alleen vanwege de Europese betrokkenheid bij het Amerikaanse Space Shuttle-programma (bij ongeveer vijftig procent van de Shuttle-vluchten worden componenten van het Europese Spacelab meegenomen, de ruimte in), maar ook en vooral omdat ESA, het Europese ruimtevaartbureau, nu eindelijk de beschikking zal kunnen krijgen over een eigen draagraket, waarmee zelfs zware communicatiesatellieten in een geostationaire baan, op 36.000 kilometer boven de evenaar kunnen worden geparkeerd. In dit opzicht kan West-Europa over een jaar onafhankelijk zijn geworden, zodat men niet steeds meer om lanceermiddelen behoeft aan te kloppen bij de Verenigde Staten Die zelfstandigheid is vooral van belang wanneer Europa zich aktief wil gaan weren op de groeiende internationale markt van de toepassingskunstmanen (communicatie, navigatie, meteorologie etc.). Amerika zou Europa voor bepaalde lanceringen vooral wanneer het gaat om satellieten die een bedreiging vormen voor de totdusver bestaande Amerikaanse monopoliepositie waarschijnlijk geen raketten willen leveren, zelfs niet tegen de officiële prijs. Die Europese raket, de Ariane, wordt al met al één van de belangrijkste pijlers onder het niet altijd even hechte bouwwerk van de Europese ruimtevaart. In het verleden zijn de Europese pogingen om een eigen rakettenarsenaal op poten te zetten het op de Britse Blue Streak gebaseerde „Europa"-proiectweinig succesvol geweest. De vooruitzichten lijken nu aanzienlijk beter, al zijn ook aan de Ariane bepaalde problemen niet voorbijgegaan. Als gevolg daarvan is de eerste proeflancering een week of zes verschoven (tot omstreeks 25 juli). Die lancering alle volgende lanceringen trouwens óók vindt plaats op de basis Kourou in Frans Guyana, aan de Atlantische kust, slechts 5,2 graad boven de evenaar. Deze Franse basis is in het verleden ook meer dan eens gebruikt voor het afvuren van Franse ruimteraketten van het type Diamant. Rustig Voor de rest blijft het voor West-Europa in ruimtelijk opzicht een betrekkelijk rustig jaar. Het zal vooral een jaar zijn van consolideren en van het voorbereiden van nieuwe projecten, De Europese Ariane- raket.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16