Van 0 tot 100 km 5,6 seconden terke groei van verkoop Amerikaanse wagens ^Wie rijdt er vanavond Een auto met vijf mogelijkheden Futuristische BMW M1 Porsche 924 Turbo: snelheidskan onnet je MIJLPAAL BIJ JAGUAR Jtnnenland LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 PAGINA 17 grammen Op deze plaats heeft u al eerder kunnen lezen dat de Simca Horizon de auto van het jaar is geworden, gevolgd door de Fiat Rit- mo, Audi 80, Opel Sena- tor-Monza en Peugeot 305. Op deze plaats mag u nu ook lezen welke auto's aan het eind van het lijs tje van in totaal 17 stuks bengelen: Alfa Romeo Gi- ullietta (112 punten), Re nault 18 (104 pt.), BMW 323 i (57), Saab Turbo (48), Toyota Starlet (22), Lada Niva (20), Rover 2600 (4), Datsun Sunny en Princess 11 (elk 3), Chry sler Sunbeam (2) en Dab sun Violet en Toyota Ca- rina-Celica zonder punten. Voor de reizigers en va kantiegangers onder u: in Joegoslavië zijn de benzi- ne-prijzen verhoogd. U moet er nu betalen: 9.15 dinar voor een liter super, 8,85 dinar voor premium en 6,90 voor diesel Dl. Mocht u nog benzinebon nen hebben, die blijven geldig tot 31 maart a.s.. Wel zult u bij de pomp moeten bijbetalen. Nieuwe bonnen zijn inmiddels in omloop gebracht. Zij blij ven 20 procent korting ge ven op de normale benzi neprijs. Wie wel eens voor het be vroren slot van zijn auto portier heeft gestaan, weet hoe het is: lucifer onder de sleutel en dan maar hopen dat het lukt. Er is nu een sleutelver warmer in de handel, de Frostex. Het is meteen een sleutelhanger en werkt op 1,2 volt-accu, op te laden via de sigarette naansteker. De sleutel in het apparaatje stoppen en na zeven seconden is deze opgewarmd tot 70 graden. Wel hebben we drie maal naar de prijs moeten kij ken: 20.36 en dat is dan nog de prijs voor de groothandel. Het (Duitse) apparaat met accu wordt geïmporteerd door Jo- chem import, postbus 77, Oldenzaal. Bij ons „Blij dat ik rij", in Amerika ók zoiets. Vol gend jaar begint er een soortgelijke actie. Want ook daar zijn anti-auto mensen, reken maar van yes! De kreet is nog niet bekend. In Duitsland is uitgere kend waar de mensen het geld voor een nieuwe auto vandaan halen. De „doorsnee"-auto kost 13.900 Mark. Daarvan wordt 8150 Mark zorg zaam gespaard, 3740 Mark krijgt men voor de oude wagen, 1600 Mark wordt opgenomen via een financieringsmaatschappij en uit andere bronnen komt dan de ontbrekende 410 Mark. Eén mistachterlamp, als jeblieft, zegt de ANWB. In de toekomst mogen er misschien twee branden maar dat geeft alleen maar kans op ongeluk ken, meent de bond. Ze kunnen dan worden aan gezien voor remlichten en een botsing kan het ge volg zijn doordat iedereen op de rem gaat staan. Wie afremt kan beter even de gewone remlich ten laten flikkeren. Volvo verwacht volgend jaar meer dan 300.000 personenauto's te fabrice ren, waarvan 80.000 in het Nederlandse Bom. Dat zou dan een record wor den. Dit jaar zijn ar in Born 65.000 personenau to's gemaakt. Ondanks enige hoopvolle berichten is het de Wart- burg-fabrieken te Eise nach om economische re denen nog niet gelukt toestemming te krijgen voor de montage van een westeuropese vier-takt- motor in het 353-model. Aldus meldt De Binc- khorst die nog steeds offi cieel importeur van de (Oostduitse) Wartburg is. De door de Binckhorst geplande presentatie op de Personenauto RAI in februari is dan ook afge zegd. levan de BMWM1 De Bayerischen Motoren Werke pre senteert met de BMW Ml wel een heel bijzonder automobiel. Oorspron kelijk bedoeld en ontwikkeld als ra cewagen, werd de Ml uiteindelijk een normale gebruiksauto voor zo ver we op basis van de futuristische vormgeving nog van normaal kun nen spreken. De fabriek meent dat de eerste opzet van het concept slechts de latere ont wikkelingen ten goede komt. De grens van het prestatievermogen ligt niet, zo zegt BMW in het alledaagse, maar is puur gemeten naar de nor men waarmee in de racerij gemeten wordt. De wagen werd niet ontwor pen voor de 277 pk's van een serie- produktie, maar voor de 850 pk's van de racerij. Voor rijverhoudingen, wegzekerheid en prestaties ergens een voor de hand liggende gang van zaken, aldus de Duitse fabrikant. De krachtbron is een watergekoelde zescylindermotor met twee bovenlig gende nokkenassen. De inhoud be draagt 3453 kubieke centimeter. De carosserie is van kunststof. De totale lengte bedraagt 4360 mm, breedte 1824 mm en de hoogte 1140 mm. De spoorbreedte is vóór 1550 mm en achtér 1576 mm. Het totaal gewicht bedraagt 1300 kilo. Om van 0 tot 100 km. te komen heeft de wagen slechts 5,6 seconden nodig. In 20.7 seconden wordt de 200 km. bereikt. Bij een ge middelde van 120 km. per uur ge bruikt de BMW Ml 10,2 liter benzine. ie verkoop van Amerikaan- e auto's in ons land groeit Hl|»ectaculair. Een van de 280|°omaamste re*16061» de laüng van de dollarwaarde, DOe^ar er spelen ook andere Actoren mee, zoals de trend n Amerika om kleinere au- p's te bouwen („down si- fng", zoals men daar zegt), QEDfjchter van gewicht en met 'Jeinere motoren die minder D enzine vragen. In 1974 werden er 1591 Ame rikaanse wagens in ons land verkocht, oftewel 0,4 procent van de totale markt. En voor de eerste zes maanden van dit jaar waren het er al 1985 (0,59 procent). Verwacht wordt dit jaar een verkoop van 3500 k 4000 auto's. Dit is meegedeeld door Ford Ne derland en Hessing De Bilt bv, welke laatste sedert vorig jaar in samenwerking met Ford de grote Amerikaanse „sleeën" in ons land ver koopt. Ford verkocht vorig jaar 81 Amerikanen in ons land en in de eerste zeven maanden van dit jaar zijn het er 546 waarmee Fords marktaandeel steeg tot 17 procent. Het leeuwedeel daar van wordt door Hessing ver kocht, ongeveer veertig pro cent door Ford-dealers in het land. De modellen die het best gaan zijn Zephyr, Mus tang en Fairmont Prognose van Ford-Hessing voor dit jaar: 650 eenheden en voor volgend jaar duizend stuks. Er is, behalve de thuismarkt, nauwelijks een land ter we reld waar Ford zo'n compleet assortiment van zijn Ameri kaanse modellen brengt als Nederland. In totaal zijn er 86 modellen uit voorraad le verbaar, waarvan de grootste de Lincoln Mark V is, een zgn. „collectors edition" van bijna zes meter lengte. Een gewilde wagen wordt onge twijfeld de nieuwe Ford LTD, die als vierdeurs model Landau op een prijs van 26.583 komt, waarvoor men dan ook een complete Ameri kaan heeft met alle lichtjes, zoemtonen, knoppen, comfort en „rijkdom" die men zich kan wensen waaronder een acht cilinder motor, auto maat, stuur- en rembekrach- tiging en radiaalbanden. Zojuist is de nieuwe Mustang '79 getoond. Het is een fraaie, complete wagen die ook in Europese ogen niet „te groot" is (4 meter 55 lang) en met een alleszins billijk benzineverbruik van 1 op 8,2. Ook deze Mustang ligt boven de twintigduizend 23.548) voor de tweedeurs uitvoering met achtcilinder vijf liter motor, stuur- en rembekrachtiging, automaat en speciaal door Michelin ontworpen brede radiaalban den. Als extra zijn er o.m. elektrisch verstelbare stoelzit ting, verstelbaar stuurwiel en carroseriebescherming in de kleur van de wagen. Een schuifdak kost 702 extra, air-conditioning/ 1960. Het zijn prijzen waarmee Ford uitstekend moet kunnen concurreren tegen Europese luxueuze wagens dankzij de gunstige dollarkoers. reilig Verkeer begint een nieuwe actie: „Wie rijdt er vana- Dnd?". Uitgaande van het 'feit dat in een gezelschap bijna Itijd wel enige mensen zijn die een rijbewijs hebben èn in de wintermaanden nogal eens stevig wordt gedron- en, beoogt de actie, dat men van tevoren afspreekt wie f a het feestje zal rijden. Diegene moet zich dan uiteraard an het nuttigen van alcoholische dranken onthouden. Een olgende keer mag dat „slachtoffer" dan weer volop mee- oen en moet de ander achter het stuur. chtergrond van dit alles: vorig jaar vielen er 390 doden q 6600 gewonden bij verkeersongevallen waarbij sprake ——^as van alcoholgebruik. De actie wordt ondersteund door ie 50.000 stickers en 15.000 affiches. Ook worden spots door jtdio en televisie uitgezonden. folgens de wet is de bestuurder bij een bloed-alcoholge- alte hoger dan een half pro mille altijd strafbaar. Met én glas per uur en een maximum van vier glazen (in min- lens vier uren dus) blijft men onder die grens. En voor je og-steeds-niet-weters: het effect van een glas bier is vrij- rel hetzelfde als dat van een glaasje jenever. En ook: kof- Ie ontnuchtert niet. Met de nieuwe 924 Turbo breidt Porsche haar jongste gene ratie van de 924-serie (voorin liggende vier cilinder motoren en achterin geplaatste transmissie) naar boven uit. Een snel- heidskannonetje dat in 7,8 seconden accelereert van nul tot 110 kilometer per uur. De inhoud is gelijk gebleven, maar het maximum aantal toeren is verlaagd van 5800 tot 5500, waardoor een motor werd bereikt met een vermogen van 170 DIN-pk (125 kW). Desondanks levert deze motor zijn maximaal koppel van 245 Nm (25 kpm) al bij 3500 toeren perminuut. De carrosserie van de 924 Turbo is vrijwel gelijk aan de gewone 924. Er zijn extra koelluchtopeningen in de neus en een zogenaamde openig op de rechterkant in het motordek sel. Hierdoor wordt een verbeterde afvoer van de warme lucht uit het motorcompartiment verkregen. Extra openin gen in de voorspoiler geven de oliekoeler en de voorwiel- remmen meer koellucht. Standaard is een ruimte besparend oppompbaar reservewiel. Door extra isolatie is deze Turbo stiller dan de gewone 924. Er wordt een garantie tegen doorroesten verleend van zes jaar. De wagen zal op de ko mende personenauto RAI in Amsterdam zijn tentoonstelling sdebuut maken. De prijs voor de vier cilinder is ruim f 55.000,-. De Porsche 924 Turbo. in de XJ-s, de XJ12 en de (aimler Double Six. Het was de eerste jaren van 1960 at Jaguar besloot de V12 te bouwen met het oog op de export, voornamelijk naar Noord Amerika. Bijna alle Amerikaanse wagens hadden toen een acht cilinder motor. De V12 is een betrekkelijk De jaguarfabriek in Coventry heeft onlangs een mijlpaal bereikt met de montage van de vijftigduizendste, krachti ge V12 motor die te vinden zeldzame verschijning bij personenauto's. Ford USA heeft 40.000 V12's gemaakt voor de Lincoln limousine en Ferrari en Lamborghini heb ben deze motor ook in enke le van hun sportwagens. 2.83oman over toeken over auto's verschij- en met de regelmaat van de lok. Nooit over wasmachi- es of afzuigkappen, niet - rj/er timers en versterkers - fat hééft die auto toch voor ijzonders dat mannen er un tweede liefde in zien en ingens him eerste? Een sex- abstituut, zullen we maar Dwetenschappeiijk zeggen, let daaraan gepaard een linke dosis nostalgie, want ndef* zij11 vooral de vroegere üto's, de veteranen, die het oed doen Jan dit laatste gevoel appel- Tert het bij Omniboek te Den (aag verschenen „Rollen of tilstaan, de roman van de s Uto", geschreven door Guus je Jonge. Hij heeft een opzet ëkozen die nogal eens wordt pbruikt wanneer het om het ■schrijven van uitvindingen lat: korte verhalen waarin in beslissende periode in het ren van de inventeur met historie gestoelde fantasie Fordt weergegeven. „Voor de 4e spiegel staat Carl Benz :h hevig op te winden. Tus- jwjaafci de punten van zijn losse word wipt zijn adamsappel p en neer als een hordenlo- ■BBer....", etc. In deze trant is |T3t boek geschreven, opzette- ITjk ietwat hoogdravend en Hguderwets, alsof de geesten *an Dumas en Barones Orcy Chter de kroontjespen van RIJFte Jonge hebben gestaan, len alleraardigst boekje is let geworden waarin vooral Ie beginpogingen ter sprake •men van Cugnot met zijn toom wagen (die Lodewijk bijna omver reed), de be- inemotor van Marcus, een 'ostenrijker die vóór Benz al icces had (wat de geschiede- meestal verzwijgt), over 'enz en Daimler, De Dion en louton en natuurlijk over :e Nederlandse gebroeders fpijker. Er zitten fraaie leurplaten in van oude wa- uit Lips Autotron te 'runen en de nodige oude af- ldingen. Waarom niet een beetje meer fantasie, zei den ze aan de tekentafels van Ford in De troit. En ze namen de Fiësta, vermoedelijk omdat hij Fords goedkoopste is en ze er wel wat van kunnen missen, bundelden de fantasierijken in een team dat Ford Advan ced Development Group werd genoemd, ga ven deze een kamertje in Dearborn, Michi gan, een stel potloden en wat schroevendraaiers. Wat er tenslotte uit de bus kwam is deze Ford Fiësta Fantasie, die gekenmerkt wordt door een aantal makkelijk afneembare dak delen, die zelfs de onhandigste autobezitter in staat stellen om zijn wagen van een lich te, tweezits pick-up truck met of zonder dak 'om te bouwen tot een twee plus twee hard top, een twee plus twee convertible, een tweezits coupé of een twee- of vierzits stati onwagen. Voorin zit de 1,6 liter motor die al te koop is. Carrosserie, motor, transmissie en ophan ging konden ongewijzigd blijven. De enige onderdelen die aangepast dienden te worden waren de achterzijde en de bovenpanelen om het afneembare glasfiber dak makkelij ker te kunnen aanbrengen. Inmiddels zijn de schroevendraaiers weer ingeleverd en de Fiësta Fantasie zal waarschijnlijk in het ar chief worden bijgezet - hoewel, je kunt nooit weten of dit vijf-in-één-model ooit nog eens in produktie komt. De vijf-in-een, een fantasietje van Ford GORDEL VOOR ACHTER BANK Volgend jaar zal in Duitsland een gordel voor de achter bank verplicht worden in alle nieuwe auto's. De aan dacht van onze oosterburen is dan ook intensief gericht op elke nieuwe gordel, die voor dat doel geïntroduceerd wordt Veel belangstelling trok tij dens een auto-tentoonstelling de gordel voor alle leeftijden waarbij een extra band de schouder van het kind op zijn plaats houdt, al zit de jonge passagier ook nog zo te draaien. Voor zes- tot tien jari gen is er een eigen zitje waardoor gewaarborgd wordt dat de heupgordel op de juis te plaats blijft. Voor de drie tot zesjarigen is er een speci ale rugleuning. Boven de schouder kan een kussen aan de gordel worden gehaakt die schokken absorbeert bij een botsing of bij snel accelere ren. De autogordel voor de achterbank.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17