Spoed met extra banen in het onderwijs £eid6c@omcmt Aiaire KLM Maatschappelijke werkers en pastores nader tot elkaar Wim Kok: reactie Philips over ontvoering Schuitema overdreven De ware proporties msterdamse istitie iderzoekt nkoop- n Kosten in landbouw te hoog Aanklacht overwogen tegen mgr. Simonis ^NN EN LAND" LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 ieisje dood Kival %or ruit )ENBOSCH (ANP) )e 16-jarige Cathari- van de Schilde uit ven is gisteren op Havo-school in Ou- »osch om het leven imen. neisje struikelde toen zij eslokaal verliet en viel een ruit. Een grote trof haar in de hart- tfjet- bassade igert petitie HAAG (ANP) De ;t-ambassade in Den heeft gisteren gewei een petitie met 2000 tekeningen in ontvangst men, waarin de Sowjet- iteiten wordt gevraagd •jarige Misja Voichansky zijn moeder in Engeland te laten gaan. ;ven leden van de CDA- renorganisatie die de pe- hadden opgesteld werd un bellen niet openge- De ouders van Misja ;n in Rusland openlijk testeerd tegen de psychi- he behandeling van poli dissidenten en zijn in- ls naar het westen MINISTER PAIS ZWICHT VOOR KAMER: (Van onze parlemetnaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is gezwicht voor de druk van de oppositie en de vakorganisa ties op dit gebied om extra werkgelegenheid te scheppen in het onderwijs. Minister Pais (Onderwijs en Wetenschappen) verraste giste ren de Tweede Kamer met de mededeling, dat hij in de komende twee jaar ruim twee duizend nieuwe banen méér zal creeren dan hij eerst van plan was. De banen mogen al leen worden gegeven aan onderwijskrachten, die nu een ontslaguitkering hebben. Minister Pais wil de werkgelegenheid bevorde ren door het nemen van een aantal maatrege len ten behoeve van het kleuter- en lager on derwijs. Deze vallen uiteen in twee categorieën: 1. maatregelen, waartoe al besloten was, maar die vroeger zullen ingaan, 2. maatregelen met een tijdelijke wer kingsduur. Tot de eerste categorie behoren onder meer een wijziging van de voet van de lager-onder- wijsschaal, waardoor de positie van de kleine scholen wordt verbeterd (opbrengst: 270 ar- beidsplaatsaen) en het eerder ongedaan ma ken van de verkrapping van de faciliteiten voor buitenlandse kinderen (255 arbeidsplaat sen). Een tijdelijke maatregel is het geven van een afzonderlijke personeelsvoorziening aan dependances van scholen (150 arbeidsplaat sen). De kosten zullen niet ten laste komen van de onderwijsbegroting. Minister Pais wilde niet zeggen, waar het geld dan wel vandaan zou komen. Hij liet echter wel doorschemeren, dat de „werkgelegenheidspot" van zijn collega Al- beda (Sociale Zaken) de bron zal zijn. De PvdA wil hierover graag zekerheid, om te voorkomen dat er „in het geheim" toch op een andere onderwijspost wordt bezuinigd. De PvdA - fractie vond het plan van Pais overigens nog niet ver genoeg gaan. De socia list Konings kwam daarom met een motie, waarin hij om nog meer extra arbeidsplaatsen vroeg. Dit zou bekostigd moeten worden uit de wachtgelden en andere uitkeringen, die de overheid nu geeft, en uit de meeropbrengst van het verlagen van de aanvangssalarissen van jonge academici. Verder diende Konings een motie in, die ertoe moet leiden dat alle onderwijskrachten van 60 jaar en ouder met pensioen mogen gaan. De dekking daarvan zou volgens de PvdA gevonden kunnen wor den door de „schoorsteenuren" voor nieuw aan te stellen leraren af te schaffen. Dit zijn uren, die door een leraar niet worden gewerkt, maar waarover hij wel salaris ont vangt. Pais ontkende tijdens het debat met klem dat hij niets doet om de achterstand van sommige groepen leerlingen weg te werken. Een ver schil met het vorige kabinet is wel, aldus de minister, „dat wij dit niet alleen door structu ren en wetten willen veranderen maar ook door inhoudelijke vernieuwingen". De bewindslieden antwoorden de Kamer van daag in tweede termijn, waarna over de inge diende moties en amendementen zal worden gestemd. Onder grote belangstelling van zijn aanhangers is gisteren in Zeist de militante Molukse leider Ta- maela begraven. Er waren ook enkele vertegen woordigers van de Afrikaanse staat Benin, het enige land dat de bevrijdingsbeweging van Tama- ele heeft erkend. De foto toont een van de leden van de geüniformeerde ordedienst, die de pet van de overleden leider draagt. Dr. VONDELING, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft gisteren zijn partij- en fractiegenoot Rienks wel heel erg hard laten vallen. Hij deed dat met zijn rap port over de financiële relaties tussen de KLM en de leden vande Tweede Kamer, met name het CD A-ka merlid Van Zeil. Rienks betoogde de afgelopen weken voortdurend dat Van Zeil niet langer als woordvoerder voor zijn fractie in luchtvaartzaken zou mogen optre den, omdat hij vanwege zijn gratis trips niet onbevan gen zou kunnen oordelen over het KLM-beleid. Vonde ling rapporteerde gisteren dat Van Zeil, evenmin als andere politici, iets laakbaars heeft gedaan. DAARMEE heeft Vondeling de zaak tot zijn ware pro porties teruggebracht Uit zijn vrij zakelijke rapportage Jplijkt dat de zaak van Van Zeil, en later ook van mi nister Albeda, niets anders dan een volslagen opgebla zen affaire is geweest. Waarmee overigens, ook van onze kant, nog geen oordeel is gegeven over de andere affaires waarmee de KLM momenteel in het nieuws is. Vooral in verhouding tot wel getolereerde nevenac tiviteiten van sommige kamerleden was deze zaak sterk overtrokken. Vondeling wijst daar in zijn rapport ook op. Er zijn kamerleden die regelmatig diensten verlenen aan bedrijven, al dan niet van de (semi)-overheid. Soms ook als commissaris van zo'n bedrijf. Het geven van een cursus, of het houden van een lezing, geeft aanzien lijk minder aanleiding tot twijfel over het onafhankelijk en kritisch oordeel van een kamerlid, dan in het geval dat men een hooggeplaatste functie bij een bedrijf uit oefent. De zaak van de tickets blijkt geen „affaire" te zijn ge weest. Evenmin overigens als de kwestie van de koop sompolissen, waarmee ook al voornamelijk CDA-politici op ongunstige wijze in het nieuws kwamen. Deze con clusies van Vondeling wettigen de gevolgtrekking dat over de handel en wandel van politici wat minder ge makkelijk radicale standpunten zouden moeten worden ingenomen. In een complexe maatschappij is immers ook het doen en laten van volksvertegenwoordigers zeer gecompliceerd. ITERDAM (ANP) De Araster- se hoofd-officier van justitie mr. lesschaert gaat het dossiér over >mkoop-affaire bij de KLM be- eren dat staatssecretaris Smit- es (verkeer) naar het ministerie justitie heeft gezonden. Het dossier heeft betrekking op omkoping van een hooggeplaatste KLM-functionaris door de Amerikaanse vliegtuigfabriek McDonnel Doug las. Het materiaal is afkomstig uit Amerika waar naar het verstrekken door Douglas van smeergelden een onafhankelijk onderzoek is ingesteld. Behalve de KLM-functionaris heb ben nog tal van andere luchtvaartautoriteiten smeergelden ontvangen met het oog op bestel lingen van nieuwe vliegtuigen. De identiteit van de KLM-er is nog duister. Oud KLM-di- recteur ir. F. Besan?on heeft de geruchten als zou hij het zijn, ontkend. Hoofd-officier Mes- schaert zal binnen enkele dagen bekend ma ken aan wie hij het onderzoek in deze zaak zal opdragen. De affaire rond de oud KLM-accountant Jos de Wit is gisteren aan de orde geweest in de Tweede- Kamer-commissie voor verkeer en wa terstaat. De meerderheid van de commissie meent dat deze zaak inmiddels voldoende is uitgediept en in een vergadering van de Twee de Kamer kan worden besproken. Mevrouw Smit-Kroes vindt dat de accountant zijn insi nuaties als zouden er bij de KLM onregelma tigheden hebben plaats gevonden niet kan waarmaken. Volgens de PvdA-fractie is die conclusie voorbarig en moet de commissie de zaak verder onderzoeken. Over een desbetref fend voorstel zou vandaag een beslissing wor: den genomen. Veel verzet tegen inpoldering Markerwaard AMSTERDAM (ANP) Van de Nederlanders boven de 18 jaar is 37 tegenstander van de inpoldering van de Mar kerwaard. Achtentwintig is vóór en 35 heeft geen mening. Dit blijkt uit een enquête van de Nederlandse Stichting voor de Statistiek. De motieven die door de tegenstanders van in poldering naar voren worden gebracht hebben vooral be trekking op verlies van na tuurgebied, waterrecreatie en karakterverlies van de IJssel- meerstadjes. Voorstanders wijzen ondermeer op de noodzaak van landaanwinst voor woningbouw. DEN BOSCH De vervreemding, die is gegroeid tussen de maatschappelijke hulpverleners en de pastores hoeft niet te blijven bestaan. Dan is het echter wel nodig dat er krachtige initiatieven komen om tot een wederzijds verstaan te komen. Dit komt naar voren in een rapport over een experiment, dat vijf jaar lang in drie plaatsen in Brabant en Limburg is ge daan. Daarbij hebben maatschappelijk werkers en in vormingswerk geschoolde theologen samen gezocht naar de band tussen levensbeschouwing en maatschap pelijk werk. Achtergrond hierbij vormt het verschijn sel, dat de maatschappelijke hulpverle ning voortdurend komt te staan tegen over mensen in nood, die haar onontkoombaar de vraag stellen naar de zin van het leven. De mensen in nood lijken de levensbeschouwelijke vragen steeds vaker en met grotere heftigheid te stellen. De „praktische" oplossingen van de maatschappelijke werkers blijken vaak niet te werken. Tegelijkertijd bestaat er bij de sociale hulpverleners een diep wantrouwen te genover de kerken en haar bedienaren •en volgens het rapport moesten beide partijen zich bij het experiment eerst wel door een diep dal van wederzijdse argwaan worstelen. Gezamenlijk hebben zij geconstateerd, dat de verhouding kerk en samenleving knap verziekt is en dat de mensen in nood hun bekomst hebben van de oude antwoorden der kerk op nieuwe vragen. Het rapport con stateert ook, dat de mensen in nood hie rin niet erg verschillen van de hulpverle ners. Het rapport acht het de grote verdienste van het experiment, dat het levensbe schouwelijk aspect weer een vanzelfspre kend en bespreekbaar element in de hulpverlening is geworden. De kloof tus sen levensbeschouwing in de traditionele zin van religie, geloof en kerk en in de zin van persoonlijke levenshouding en - oriëntatie werd steeds minder diep. Het experiment heeft ook tot het inzicht gevoerd, dat levensbeschouwing niet het zelfde is als religie en geloof en dat reli gie en geloof niet hetzelfde zijn als kerk. De kwestie van de levensbeschouwing is dan ook allerminst de vanzelfsprekende taak van de kerkelijke bedienaar, aldus het rapport. and eist ichtoffer TERDAM (ANP) Een lande brand in een wo rn Rotterdam heeft gis- een bewoner van het het leven gekost. Over lentiteit van het slach- kon de politie gistera- niets zeggen. uitgebrande huis telde etages. De brand is ver- lelijk ontstaan door een sie, maar over de oor- daarvan tasten politie en Iweer nog in het duister, randweer schat de scha- een half miljoen. og geen rvolging Assisfé WOUT - „Wat er in huize ië is gebeurd, is duidelijk in uit een oogpunt van zorg de zwakzinnigen. Dat was ivere intentie, die erachter Het is niet kwaadaardig in." Dit zei dr. A. Bartels, itter van de Daniël de werstichting, waaronder Assisië in Udenhout valt, en desgevraagd. Bartels is taatssecretaris van volks- idheid. noeten nog maar afwach- if die handelingen maat- ipelijk of medisch-etisch erd zijn geweest,".zei Bar- lij wil geen oordeel geven, g het onderzoek van de ctie voor geestelijke volks- idheid niet is afgerond, ficier van justitie in Breda, van Leeuwen, heeft nog beslissing genomen over ventuele strafvervolging in 'estie Assisië. Wel heeft hij ren een eerste gesprek ge- met de adjunct-inspec- voor de geestelijke volksge- heid in Brabant, drs. mr. ibben. KERSTMAN IN VLIEGTUIG Passagiers van de NLM zullen dé komende dagen tijdens hun vlucht verrast worden door de kerstman, die, hoogstpersoonlijk nog wel, namens de maat schappij geschenken zal aanbieden. Van der Klaauw wil geen boycot Spartakiade DEN HAAG (ANP) Mi nister Van der Klaauw voelt er niets voor te be werkstelligen dat Neder land niet deelneemt aan de Spartakiade, het inter nationaal sportfestival in de Sowjet-Ünie ter voor bereiding van de Olympi sche Spelen in 1980. De bewindsman heeft dat ge antwoord op vragen van het CDA-Tweede Kamerlid Gual- therie Van Weezel. Die had er bij de minister op aangedron gen de betrokken organisaties over te halen niet mee te doen, omdat Israël geen uit nodiging heeft gehad. Minister Van der Klaauw stelt dat ook in het verleden de regering zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat deelneming aan internationale manifesta ties in de eerste plaats de verantwoordelijkheid is van de sportorganisaties. Hij ziet geen aanleiding van die ge dragslijn af te wijken. AMSTERDAM ten van ae oorzaken waardoor de Neder landse landbouwproduktie sinds 1960 in alle sectoren toe neemt; is de onvoldoende belo ning die de agrarische onderne mers krijgen voor hun ingezette vermogen, hun arbeid en hun ondernemingsrisico. De pro- duktiestijging ziet men gere geld in rundveehouderij en in tensieve veehouderij, terwijl in de akkerbouw en de bloemen teelt ender glas dezelfde ten dens heerst. Drs. G. van den Berg, president- directeur van de topcoöperatie Cebeco-Handelsraad, zie dit in (de vandaag) in Amsterdam ge houden algemene vergadering. Hij rekende zijn toehoorders voor dat de Nederlandse land bouw per dag voor 52 miljoen produceert en daarvoor 36 miljoen directe kosten maakt, zodat er een bruto-bate is van 16 miljoen. Dat is niet genoeg om 23 miljoen berekende kos ten voor arbeid en voor het in grond en gebouwen gestoken vermogen te dekken. Van den Berg gaf enkele voorbeelden uit de veredelingslandbouw, waar de verhouding tussen kosten en opbrengsten dit jaar ongunsti ger is dan een jaar geleden. Zo werd het mengvoer voor var kens vijf procent goedkoper, maar daalden de prijzen voor slachtvarkens met wel 11,7 pro cent. De eierprijs ging met 19,5 procent omlaag, de prijs van mengvoer voor legkippen met slechts een procent. Europese verkiezingszegel DEN HAAG (ANP) In Ne- derland, West-Duitsland, Ier land, Italië, Luxemburg en Engeland zullen ter gelegen heid van de eerste recht streekse verkiezingen voor het Europees parlement, in juni, speciale postzegels wor den uitgegeven. In België is een dergelijke ze gel al in maart uitgegeven, in Denemarken en Frankrijk wordt nog over de uitgifte ge sproken. ROTTERDAM Dr. Jan Caminada, woordvoer der van de Rotterdamse Calamagroep, overweegt een aanklacht wegens laster in te dienen tegen mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam, wanneer deze niet terugkomt op zijn uitspraken, vorige week gedaan in een landelijk ochtendblad. Volgens dr. Caminada geeft de bisschop de indruk, dat het priesterschap en de kerkelijke opstelling van de leden van de Calamagroep slechts een middel voor hen zijn om in bepaalde landen te infiltreren. Voor de groep zou slechts het evangelie van Mao, Marx en Lenin gelden. Mgr. Simonis, aldus dr. Caminada, noemt de leden niet meer katholiek vanwege een door hem verondersteld verplicht marxistisch-leninistische op stelling van elk groepslid. Volgens dr. Caminada heeft mgr. Simonis op een emotionele en verwarrende wijze, een bisschop onwaardig, het werk en de inzet van de groep voor de arm- sten van de samenleving in discrediet gebracht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Chefarine niet kanker verwekkend DEN HAAG Pijnstillende middelen die fenacetine be vatten maken de kans op kanker bij de gebruiker niet groter. Dat blijkt uit de ant woorden van staatssecretaris Veder-Smit van volksgezond heid op vragen van het Tweede-kamerlid mevr. Be ckers van de PPR. Mevr. Beckers had haar vra gen gesteld, nadat uit een pu blicatie van een internationale organisatie voor kankeronder zoek was gebleken dat fena cetine (komt om. voor in Chefarine 4) kankerverwek kende zou zijn. i>"iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiNiiiiiiiiiiiiiiiim AMSTERDAM (ANP) FNV-voorzitter Wim Kok heeft in een brief aan mr. F. F. Otten, lid van de raad van bestuur van Philips, de reactie van Philips op een artikel in de vak bondskrant naar aanleiding van de ontvoering van Philipsdirecteur Frits Schuitema „buiten proportie" genoemd en niet in overeenstemming met de context van het artikel. Philips had dit verhaal als „schandalig" betiteld. Kok herinnert eraan dat er in de vakbondskrant staat dat niemand een medemens toewenst wat Schuitema is overkomen en dat het te hopen is dat de verzetsgroep FARN hem weer onge deerd vrij zal laten. „Dat is absoluut geen aanmoediging tot terrorisme", aldus Kok. Hij vermoedt dat Philips zich verzet tegen een maatschappelijke discussie over het door de FNV aan de orde gestelde vraagstuk van het multina tionale ondernemen, onder feitelijke aanvaarding en soms exploitatie - van sociaal onrecht en onderdrukking in landen als El Salvador. Een woordvoerder van Philips zegt in een reactie op de brief van FNV-voorzitter Kok „het onbe grijpelijk en tevens verontrustend te vinden dat de voorzitter van de FNV niet dezelfde lijn heeft gevolgd als zijn districtsbestuurders in Eindho ven". Dezen hebben zich gedistantieerd van het artikel in de vakbondskrant en de publikatie ervan ongelukkig genoemd. Een gebied met sneeuwval be vond zich vanmorgen in de om geving van Parijs en trekt in noordelijke richting. In de ko mende nacht zal deze neerslag zone ons land bereiken. Met overwegend oostelijke winden blijft vanuit Duitsland de aan voer van koude lucht voortdu ren, waardoor het licht blijft vriezen. Slecht weer was het gisteren in Engeland en Schotland, waar het op veel plaatsen regende en sneeuwde met temperaturen rond het vriespunt. In het Al pengebied is het volop winter met sneeuw en temperaturen ongeveer 10 graden onder nul. Vooruitzichten voor zaterdag: plaatselijk sneeuw. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks min. 2 graden. Max. temp.: omstreeks 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Klagenturl Kopenhagen Las Paimas New York Tel-Aviv

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9