deTijd L Vliegtuigkapers eisen rij lating mevr Gandhi ifval vliegtuigen bron erspreiding van cholera? /Cans op nieuwe burgerlijke regering in Iran iaSMCRS HP df&ENE JST KEERT TERUG "laosna treinramp Israëlische aanval in Zuid-Libanon Zoeken naar ,,München" gestaakt Bouw reactor in Kalkar gaat door pa|UITENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 21 DECEMBER 1978. PAGINA7 ;w DELHI (AP/UPI) Een Indiase ling 737, die op een binnenlandse lucht door twee mannen met behulp een speelgoedpistool en een cric- itbal als handgranaat was gekaapt, is lilig op de luchthaven van de staat geland. Daar zijn de 126 pas iers en de zes bemanningsleden vrij laten, waarna de kapers zich overga- aan de politie. Zij hadden de ling gekaapt om daarmee de vrijla- van mevrouw Gandhi uit de ge- angenis af te dwingen. isteren was het een dag van geweld India, nadat mevrouw Gandhi dins- >r|Hag door het parlement naar de gevan- 'enis was gezonden voor de duur van zeker tot vrijdag lopende zit- ngsperiode. Duizenden aanhangers van Gandhi betoogden in de steden Hydera bad en Bangalore, hoofdsteden van sta ten waarin Gandhi's Congrespartij aan de macht is. In Tamil Nadu werden treinen tegengehouden door mensen die op de rails gingen liggen. In vele steden werden trams en bussen met stenen be kogeld en kwam het openbaar vervoer tot stilstand. Bij botsingen met de poli tie, waarbij van vuurwapens gebruik werd gemaakt, zijn zeker vijf mensen om het leven gekomen. In het hele lan den werden in totaal 18.000 mensen ge arresteerd, onder wie talrijke politici van de Congrespartij die hun aanhan gers tot de demonstraties hadden opge roepen. Intussen zat Indira Gandhi, althans vol gens verwanten die haar opzochten en het middageten brachten, rustig in haar cel te lezen in een kennelijk opgewekte stemming. Mogelijk zal zij tot na Kerst mis in de gevangenis moeten blijven, als de zittingsperiode van het parlement nog wordt verlengd. De spectaculairste actie was gisteren de kaping van de Boeing door twee man nen, vlak voor het toestel gisterochtend in New Delhi zou landen. Behalve de vrijlating van mevrouw Gandhi eisten zij dat er een persconferentie zou wor den belegd, waarbij premier Desai aan wezig zou moeten zijn. De secretaris van de partij van Gandhi distantieerde zich echter van de kapers, die hij ervan beschuldigde de partij door het slijk te halen. Daarna gaven de kapers zich over. Zij zouden een persconferentie mogen houden. Het besluit van het Indiase parlement, dat de vroegere pre mier, mevrouw Indira Gandhi van haar parlementszetel verval len is verklaard en een gevangenisstraf moet ondergaan, heeft in India geleid tot heftige betogingen, zoals hier in de straten van New Delhi. ERAN (AFP,UPI) De sjah van Iran gisteren in principe overeenstemming ikt over de vorming van een nieuw bur- jk kabinet, ter vervanging van het huidi- het lilitaire bewind, dat een groot aantal be lheden van de sjah zal overnemen, maar Ie volledige greep op de krijgsmacht zou Ll! aan de sjah. jhi is een 73-jarige oud-minister van bin- mdse zaken en hoogleraar die vijf keer gevangenis heeft gezeten vanwege zijn eke stellingname tegen de sjah. Het Nationaal Front, een coalitie van vijf op positiepartijen, heeft Sadighi echter laten we ten „dat hij geen enkele steun hoeft te ver wachten" van het Nationale Front. Een woordvoerder van het Nationale Front verklaarde dat de religieuze leider Khomeini, de felste tegenstander van de sjah, vanuit Pa rijs de leiders van van het Front had opge beld. In dat telefoongesprek had Khomeini de leiders opgeroepen niet mee te werken aan de vorming van een nieuwe regering. Sadighi zou, voordat hij instemde met zijn formatieopdracht, bedongen hebben dat hij bevoegdheid krijgt de SAVAK, de geheime politieke politie, te hervormen. Ten tweede heeft hij de verzekering gevraagd dat de sjah zich niet zal mengen in het dagelijks bestuur van de staat. De sjah zou beide voorwaarden aanvaard hebben. Een westers diplomaat verklaarde dat Sadighi een even goede kans heeft om een kabinet te vormen als ieder ander, „maar zelfs als hij slaagt is het niet waarschijnlijk dat de sjah veel haast zal maken bij de installatie van zo'n ploeg. De bekendmaking dat er zo'n kabi net is zou zou een vlam in de pan kunnen zijn. Er keert momenteel zo'n weldadige rust in Iran terug dat de sjah onmogelijk veel zin kan hebben in een stap die daaraan een einde zou kunnen maken om dezelfde reden voelt hij er niets voor de universiteit te heropenen. In Iran is de rust inderdaad in grote delen van het land teruggekeerd. Ook de olieproduc tie loopt weer op. Op de olievelden in het zui den van Iran is de productie gestegen tot 3,5 miljoen vaten olie per dag en werkt weer ruim zestig procent van de 67.000 werknemers in de olie-industrie. DEN (Rtr) Afval uit de toiletten vliegtuigen is wellicht de oorzaak de verspreiding van cholera en an- ziekten. Dit vermoeden spreken en- Britse deskundigen op het gebied hygiëne en tropische ziekten uit in rtikel in de „New Scientist". was -hun opgevallen dat cholera zo •n dan opdruikt op merkwaardige tsen, zoals in de Franse Dordogne n het ten zuidoosten van Parijs gele departement Essone. Deze, en ook andere gebieden waar zich op onver klaarbare wijze choleragevallen voor doen, liggen alle in de route van lijn- vliegtuigen tussen India en het Westen. Laboratoriumproeven hebben aangetoond dat de cholerabacterie bestand is tegen de grote koude in de atmosfeer. Het vliegtuigafval is niet afkomstig uit de wc's, dat in de meeste lijnvliegtuigen in tanks wordt bewaard die op de vlieg velden worden geleegd. Het gaat om wa ter dat besmet kan zijn door een chole- rapatiënt die zijn handen gewassen heeft Het spoelwater wordt doorgaans in de lucht geloosd. Als de zwakke cholerabacterie een vrije val uit een hoogvliegend lijntoestel over leeft, dan kunnen andere bacteriën dat zeker. De Londense geleerden pleiten voor een zorgvuldig onderzoek op dit terrein. Naar hun mening kan het be smettingsgevaar gedeeltelijk worden be zworen door de inzittenden van vliegtui gen te verplichten ontsmettende zeep te gebruiken. 'te voor dochter van Franco )RID (DPA) Maria del Carmen Franco, dochter van het 975 overleden Spaanse staatshoofd, is wegens een poging Dstbare gouden munten het land uit te brengen, veroordeeld even miljoen peseta 200.000) boete. verd op de luchthaven van Madrid betrapt, toen ze met de ten naar Zwitserland wilde. BRUSSEL (ANP) De Europese burgers hebben van de Europese ministerraad in Brussel een klein nieuwjaarscadeautje ge kregen. Met ingang van 1 januari namelijk mag hij voor een bedrag van 500 gulden Cadeautje 3311 goederen belastingvrij over de grens J meenemen, in plaats van voor 450 gulden. Ook mag. hij voortaan vier in plaats van drie flessen wijn mee over de grens nemen zonder last te krijgen. Deze bedragen gelden alleen voor EG-landen. Komt de reiziger uit een land van buiten de gemeenschap dan mag hij slechts voor een bedrag van 112 gulden belastingvrij invoeren. Dat bedrag was 90 gulden. Europesi iurgers feze chaos ontstond, toen, zoals gisteren gemeld pi buiten Londen twee treinen op elkaar waren ge- pst.Vijf personen kwamen om het leven en veertig yten gewond. GRAND RAPIDS (AP) Een lid van de commissie van het Huis van Afgevaardigden die onder meer belast is met het onderzoek inzake de moord op president John F. Kennedy, heeft gisteren gezegd dat uit nieuwe bewijzen vrijwel vast staat dat erop de president van twee kanten of vier kanten schoten zijn afgevuurd. John F. Kennedy is 15 jaar geleden tijdens een bezoek aan Dallas in Texas doodgeschoten. De commissie Warren, die het eerste grote en officiële onder- Rapport Warren over moord op Kennedy bestreden zoek heeft verricht, was tot de slotsom gekomen dat er twee schoten waren afgevuurd op de president, komend uit de rich ting van een groot gebouw in de buurt, en dat de dader, Lee Harvey Oswald, alleen had ge handeld. ADVERTENTIE PALESTIJNEN SLAAN TERUG BEIROET (IJPI, Reuter, AP) Israëlische straal bommen wer pers van het type Phantom en drie kanonneerboten hebben gistermiddag kampementen van Palestijnse guerrillastrij ders nabij de Zuidlibanese ha venplaats Tyrus en in bet kust gebied ten noorden van deze plaats aangevallen. Het was de eerste Israëlische luchtactie te gen Libanon sinds de topconfe rentie in Camp David in sep tember. Vanmorgen hebben Palestijnen met raketten een vergeldingsac tie uitgevoerd op de Israëlische stad Kiryat Shmona waarbij minstens vijf burgers gewond raakten. Volgens een Israëli sche woordvoerder waren de aanvallen bedoeld als represail le voor een reeks van 14 bo maanslagen die sinds begin no vember in Israël en de door dat land bezette gebieden zijn ge pleegd. Kort voor de Israëlische militaire actie waren bij een bomexplosie in Jeruzalem nog vier personen gewond. In onbevestigde berichten van Palestijnse zijde werd gespro ken van vijf doden en 27 gewon den als gevolg van de Israëli sche lucht- en zee-actie. In een officiële militaire bekendma king van de Palestijnen in Bei roet werd gezegd dat twee bur gers werden gedood en 11 ge wond. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag verklaard dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, zijn Israëlische ambtgenoot. Mosje Dayan, en de premier van Egypte, Mustapha Chalil, het komende weekeinde in Brussel besprekingen zullen voeren. Zij zouden, zonder voorwaarden vooraf, het voortzetten van de vredesonderhandelingen tussen Egypte en Israël bespreken. In afwachting van de hervatting van het vredesoverleg heeft Is raël de terugtrekking van mili tair materieel uit de bezette Sinai geschorst. Dit werd giste ren op het Israëlische ministerie van defensie vernomen. HAMBURG (DPA) - De inter nationale zoekactie naar de 28 mensen die aan boord waren van het 37.134 brt metende vrachtschip „München", dat in de Atlantische Oceaan moet zijn vergaan, is ten einde. Nog éénmaal speurden gisteren 18 schepen en acht vliegtuigen naar mogelijke overlevenden in de omgeving van de Azoren, maar de hoop om nog iemand te kunnen redden is praktisch vervlogen, aldus een woord voerder van de rederij Hapagl- loyd. Sedert zondag, toen een onbe mand reddingsvlot werd ont dekt, is geen spoor meer gevon den van de 25 mannen en drie vrouwen. Een van de centrale figuren in het Water- gateschandaal en ex- presidents Nixons stafchef, Harry „Bob" Haldeman heeft gisteren als vrij man een gevangenis in Californië kunnen verlaten. De 52-jarige Haldeman heeft acht tien maanden uitge zeten van de oor spronkelijk op tweëneenhalf tot acht jaar vastgestel de gevangenisstra- f.Op de foto: Halde man met zijn vrouw Jo. Hotels in Ulster doelwit IRA LONDEN (UPI) Evenals vo rig jaar voor de kerst zijn giste ren in Noord-Ierland bomaan slagen gepleegd op eerste-klasse hotels. Drie ervan werden zwaar beschadigd in Porta- down, Omagh en Dungannon. DÜSSELDORF (ANP) De bouw van de snelle kweekreac tor in het Westduitse Kalkar mag worden voortgezet De mi nisters van arbeid en economi sche zaken van Noordrijnland- Westfalen, Friedhelm Farth- mann en Horst-Ludwig Riemer, hebben gisteren de langver wachte derde deelvergunning afgegeven. Een woordvoerder van de rege ring van de deelstaat waarin Kalkar ligt heeft meegedeeld dat ervoor is gezorgd dat even tuele bezwaarschriften tegen de verlening van de derde gedeelte lijke vergunning geen nieuwe vertragingen van ,de bouw tot gevolg kunnen hebben. Terroristen in Bologna gearresteerd BOLOGNA (Reuter) De Ita liaanse politie heeft gisteren de aanhouding bekendgemaakt van dertien personen die ervan verdacht worden dat zij stads- guerilla's zijn. De aanhoudin gen waren het gevolg van een groots opgezette terroristenbe- strijdingsactie in en rondom Bologna. Onder de dertien aangehouden personen is een vrouw. Zij wer den gezocht in verband met bomaanslagen en schietpartijen door een linkse extremistische beweging. De politie legde beslag op vuur wapens, bommem en vlug schriften waarop de verant woordelijkheid wordt aanvaard voor recente aanslagen. Elsevier praat met Wiegel. Hij zegt: „Ik heb de indruk, als ik de politieke situatie goed taxeer, dat CDA en WD het nu beter met elkaar kunnen vinden. We beginnen aan elkaar te wennen." Maar ook: „Je moet als Kamerlid, wanneer je hier en daar het beleid van de regering bij- buigt, een stuk medeverant woordelijkheid willen dragen. Laat de Kamerleden dan ook eens verzinnen hoe het dan wèl moet Zeker de regering spartijen zullen zeer nadruk kelijk moeten meedenken in het dichten van de gaten, die tot nog toe in Bestek'81 zijn geslagen." Een artikel over het afluisteren van de tele foon in de zaak-Menten con cludeert, dat deze praktijk oirbaar is. „Wanneer er spra ke is van verdenking van een misdrijf waarop een gevange nisstraf van vier jaar of meer staat, moeten PTT-ambtena- ren alle gewenste inlichtingen over die gesprekken verschaf fen." Voorts een interview met Henry Kissinger. „Ik be treur het, dat president Car ter als nationaal leider net doet alsof het begin van de geschiedenis ligt bij zijn anjb- tsaanvaarding. Hij geeft blijk van een totale misvatting van de problemen." Vraaggesprek ken tenslotte met Helmut Schmidt („De jonge mensen moeten leren zich als demo craten te gedragen") en Olivia Newton John („Ik heb altijd gedacht dat ik twee linkervoe ten had"). De Haagse Post sluit de serie PvdA-strategen met Den Uyl. „De voorbereiding voor de te rugkeer van de PvdA in de regering moet niet primair m m bestaan uit het formuleren van de voorwaarden waaron der de PvdA een regering spartij kan zijn, maar moet primair bestaan uit het for muleren van de juiste beleid salternatieven voor het geval de Partij van de Arbeid gaat regeren." Ook een verhaal over de jongensjaren van Dries van Agt. „Hij voelt zich nog altijd nauw verbonden met het Brabantse textieldorp Geldrop, waar het simpele Roomse leven vredig voort kabbelt, waar meneer pastoor nog meneer pastoor is-, en waar oom Toon van Agt voor het CDA in de raad zit." Een ander artikel gaat over kin derzelfmoord. „Er zijn kinde ren in ziekenhuizen, die zich niet meer willen laten behan delen, die euthanasie op zich zelf toepassen om van de da gelijkse ellende verlost te worden." Een interview ten slotte met Simon Carmiggelt. „Ik beslis meestal 's morgens in bad over welk onderwerp ik zal schrijven. Tijdens de wandeling door de stad zweeft het verhaal door mijn hoofd. Ik weet ongeveer hoe het zal lopen, maar de belan grijke en curieuze details ont staan tijdens het schrijven zelf. Dat vind ik het verras sende van schrijven: je komt soms vanzelf op leuke din- In Vrij Nederland een groot interview met professor Duijnstee, de peetvader van het kabinet-Van Agt. Van zijn vele pikante uitspraken helaas slechts deze: „Wat me het meeste ergert, is dat overdre ven gedoe over het geweten. Zodra je het met een hoofd letter schrijft, staat het me te gen. Dat vind ik het enge van een man als Lubbers. Dat hij de centen van de fiscus in zijn zak steekt, vind ik niet erg. Ik ben niet in de gele genheid hetzelfde te doen. Maar als je het doet, dan moet je ook de huppelepup van je manier van leven in je wijze van praten brengen. En niet boven elk woord een hei lig kruisje zetten." Kortom: „Slap door innerlijke onzeker heid. De zachte pudding met een harde korst." Ook wordt gepraat met Henk van der Meyden. „Vrij Nederland zit jarenlang de balansen van Veldkamp te lezen. En dan schrijf ik dat hij een verhou ding heeft met een zangeres. Gewoon een zangeres van 34. Aha, zeggen de mensen dan, is dat Veldkamp." Tenslotte komt Willem van Hanegem uitvoerig aan het woord. In De Tijd staat een inter view met minister Til Garde niers centraal. „Als het erop aankomt, is de wereld te ver delen in nemers en gevers. Dat klinkt heel hard, maar het is niet anders. Er is geen andere indeling. Ik hoop, dat mijn kinderen nooit diezelfde conclusie zullen moeten trek ken, want het is een heel har de conclusie." Ook een ge sprek met de vermaarde studentenpastor Jan van Kils- donk. „Met mij spreken jonge mensen zelden of nooit over God, terwijl ze allemaal we ten dat ik priester en kerk ganger ben. En evenmin spreekt er iemand met mij over politiek, terwijl ze weten, dat ik daar erg veel belang in stel. Wel begint iedereen te spreken over lief en leed, over onmacht en zelfver achting, over zijn grote ge heim. Ik vind het een beetje curieus dat niemand geinte- resseerd blijkt in de dingen die mij interesseren. Dat roept wat zelfspot bij me op." DENIEUWELINIE De Nieuwe Linie schrijft over de ontmaskering van het CDA. „We hebben altijd neer gekeken op het zichzelf ver sierend christen-democratisch Italië. Dat zou in Nederland toch niet mogelijk zijn. De grote en kleine onthullingen van de laatste tijd doen het tegendeel blijken." Voorts een interview met de theoloog Helmut Goilwitzer. „In een hele reeks christelijke bladen is de vraag gesteld, hoe ik had kunnen zeggen dat Ulrike Meinhoff in de armen van de liefde Gods ingegaan was, hoewel ze geen openlijke boe te gedaan had. Ik vind dat een verschrikkelijke reactie, die voortkomt uit de afschu welijke christelijke traditie dat God alleen diegenen lief heeft die boete doen." Een vraaggesprek tenslotte met de schrijfster Meia Albarda. „Driemaal ben ik opgehouden met studeren. Ik vond het een dwaze luxe bezig te zijn met muziek, met taalkundige pro blemen en literatuur, zolang zovelen niet te eten hadden." De Groene Amsterdammer in zijn hoofdartikel: „Uit niets blijkt dat men zich in CDA- kring de gebeurtenissen van het afgelopen jaar werkelijk ter harte neemt Integendeel: met een onverminderde onbe vangenheid is een man als Lubbers tot fractievoorzitter gekozen." Thema voor de rest van het blad is de angst. „Per jaar zijn er zo'n stuk of drie slachtoffers van terreuraan slagen, tachtig moorden, twaalfhonderd zelfmoorden en zesentwintighonderd doden op de weg. Toch maken over heid, media en publiek zich meer druk over de drie ter reurdoden dan over de 2600 verkeersdoden. Mensen voelen zich terecht door iets bedreigd en richten vervol gens hun onbestemde angstge voelens op bepaalde, sterk tot de verbeelding sprekende ge beurtenissen. Het is echter zeer de vraag of die gebeurte nissen ook werkelijk de oor zaak zijn van hun angstgevoe lens." Hervormd Nederland schrijft in een politieke vooruitblik: „Wie vindt dat een op christe lijke basis steunende politieke partij per definitie een voor hoede-partij behoort te zijn, wordt er bij de recente ont wikkelingen binnen het CDA niet vrolijker op." Voorts een interview met oud-procureur- generaal van de Hoge Raad Langemeijer. „Het heeft mij altijd getroffen hoever de ge middelde Nederlander van het recht af staat. Ik heb het ge voel, dat dit in Engeland, Frankrijk en Duitsland beter ligt. Als een eenvoudige Ne derlander een papier in de bus krijgt over een rechts zaak, gooit hij het in de prul lenmand met de woorden: ik begrijp het toch niet. Hij ziet niet in dat hij zichzelf schade berokkent" Een vraaggesprek tenslotte met de hoogleraar in de oecumene H. van der Lin de. „Je kunt niet meer zoals vroeger zeggen: dat geloven de katholieken en zo geloven de protestanten. Je moet nou zelf zeggen wat je gelooft En dan krijg je credo's onder weg. Er zit een heel nieuwe kerk aan te komen."

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7