Contessa verbouwt... Winkel vrolijk verder! Algemene Raad accepteert tariefs verhogingen Streekenergiebedrijf Leuke jonge mannen gezocht Rijnland neemt maatregelen tegen stankoverlast door zuiveringsinstallaties N OM TE iDANSEN 99 "23 leuke meisies 15 tot 23 iaar jonge mannen Aanval bewonerscommissie op directeur woningstichting pagITAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 PAGINA 3 Iten EIDEN Uit statistieken is ebleken dat vrouwen een ho oking ere gemiddelde leeftijd berei- en dan mannen. De conclusie at er meer dames dan heren er schepping op de aardbol Lau ondlopen lijkt dan gerecht- Wife). aardigd. Deze zo op het oog de, Qgezonde getalsverhouding the p an wel eens pijnlijke situa- es tot gevolg hebben, dat ijjoet althans een advertentie deze krant vermoeden: „23 pnge meisjes zoeken 23 jonge euke mannen", zo meldt de ,eidse dansschool Boes aan de logewoerd 87. het geestesoog van de •zer van deze advertentie zou Humj et beeld kunnen verschijnen er Hi an een afgepeigerde dansle- idsch aar die 23 dames de edele eginselen van de dans poogt ij te brengen, of van een anszaal gevuld met met el- ckmu aar dansende dames waarbij 'he Bet motto „Leid jij of leid ik" en overheersende rol gaat spe- >n. 'olgens de heer G. Nieuwen- uyzen van dansschool Boes is et nog niet tot dergelijke esca- ities gekomen. „Het valt wel orttrlt lee Het is wel zo dat het (per ntersian het aanbod van jongens, 9.45 met i iet name in de leeftijd van 15 it 19 jaar. Jongens komen er linder snel toe zich aan te lelden. Meisjes melden zich maanden van tevoren an. jongens vaak pas op het «ay iatste moment. Het is wel zo at als de jongens éénmaal de uws pas?, Jourr in 2 3 klas! de Mil 0 (S) .30 As; 10.00 opraa' B. Ri sieke Com nkspi um'. 11 zoeken eenzelfde aantal serieuze om samen gezellig dansen te leren j f" interesse7 Neem dan direkt even kontakt op' Jhdansschdol y^ ^^uwenhuijzen boes anbod van meisjes groter is (Uit de LC van 15 dec.) smaak van het dansen te pak ken hebben ze veel meer ge neigd zijn om er mee door te gaan, zodat ze op hun beurt weer de meisjes op sleeptouw nemen die op een gegeven mo ment geen zin meer hebben. Met die ontwikkeling zijn wij als dansschool natuurlijk erg gelukkig", aldus de heer Nieu- wenhuyzen. Echte problemen door het onevenredige aanbod van aspirant-dansers kent dansschool Boes niet. „Een en kele keer nemen we wel eens het besluit om geen dames meer te plaatsen om het even wicht te herstellen, maar over het algemeen redden we het best", aldus Nieuwenhuyzen. Contact De heer de Groot van dans school Anton Groot verhaalt van grotere problemen bij het bewaren van het evenwicht tus sen de sexen als het op dansen aankomt. „Je zit altijd te han nesen met jongens. Ik maak het in alle leeftijdsgroepen mee. De dames komen vaak alleen, mannen worden altijd meege sleurd. Ik denk dat het ligt aan de wijze van contact zoeken. Jongens redden zichzelf wel, meisjes proberen juist in veel gevallen door middel van dan sles om contacten te leggen. Vroeger was het aanbod van jongens overigens bijna gelijk aan het aanbod van meisjes. Ik heb nooit goed begrepen hoe het komt dat die verhouding zo scheefgegroeid is", aldus de heer De Groot. Een woordvoerster van dans school Evert Castelein aan de Hooglandse Kerkgracht 48 in Leiden, die ook een wanver houding onderkent kan tenslot- geen zin hebben". Evert Caste- twee, zelfs als de heren voor te erg kort zijn over de oorzaak lein voegt daar echter aan toe hun eigen bestwil over de dans- van de geringere animo van het dat het onevenredige aanbod vloer moeten worden gesleurd mannelijk geslacht voor de goed kan worden opgevangen. daartoe is in ieder geval vol- dans; „Ik denk dat ze gewoon Dansen blijft dus plezier voor doende vrouwkracht aanwezig. IDEN Zonder al te veel moeite )ben de vertegenwoordigers van de ilnemende gemeenten aan het eekenergiebedrijf Rijnland in de s En<fSat*ering van de Algemene Raad teren hun goedkeuring gehecht aan verhogingen van de gas- en electri- iitstarieven. Ondanks wat sputte- tegen de beperking van het aantal n goedkope stroom was er unani- teit ten aanzien van de bijstelling d de electriciteitstarieven. Bij de oging van de gasprijs kwam er een voorstel van de gemeente euwkoop, dat werd gesteund dooi* e vertegenwoordigers van Leiden, de tariefsverhogingen voor 1980 1981 nog niet definitief vast te len, maar te wachten tot volgend "^*pr r. De rest van de vergadering stem- eibe. hier echter tegen. Toch klonken er in de Algemene Raad gisteren nogal wat bezwaren tegen de bijstelling van de electriciteitstarieven. Door- verschillende regiogemeenten werd aangevoerd dat de winsten van het Streekenergiebedrijf dusdanig hoog zijn dat elke verhogende bijstel ling in feite uit den boze is. Namens het college van beheer legde de Leider- dorpse wethouder J. Bezemer, druk gesoufleerd door Rijnland-directeur ir. Brooshooft, echter uit dat er helemaal niet van een tariefsverhoging van de electriciteit sprake is. Het gaat volgens Bezemer louter om een technische bijstelling die er voor zorgt dat Rijn land wat meer landelijk gezien in de pas gaat lopen. In dat kader moet ook de beperking van de uren goedkope stroom worden bekeken. In plaats van tussen 11.30 en 14.30 uur zal het goedkope tariel na er overigens op, dat onder meer net 1 januari nog maar gelden tussen 12.00 systeem van doorberekening van en 14.30 uur. De piek in het electrici- brandstofkosten de consument vol- teitsverbruik ligt volgens Bezemer pre- gend jaar toch nog een voordeeltje cies in het half uur dat er dan af zal oplevert van 0,9 cent per kWh ook al gaan en uit bedrijfseconomisch oog- wordt de prijs van een kWh dan met punt zou dat een goede zaak zijn. 0,5 cent verhoogd en dat het tarief in Hoewel de vertegenwoordigers in de feite 6% uitvalt dan voor 1978 gold. Algemene Raad de argumentatie van Gasprijs het college van beheer uiterst zwak vonden, slikten zij die wel en verklaar den zij zich akkoord met de bijstellin gen en de beleidslijn de winsten mid dels tariefsbevriezing langzaam aan wat te laten dalen. „We kunnen beter •Ten aanzien van de verhoging van de gasprijs klonken er al evenzeer bezwa ren uit de Algemene Raad. Op dit punt zit het energiebedrijf echter met han den en voeten gebonden aan het tarie- de tarieven bevriezen, dan ze echt Jors venbeleid dat de gezamenlijke exploi- laten dalen, want dan zakt de winst tanten van gasbedrijven en de gasunie snel in elkaar dat enkele jaren gedwongen zullen zijn tot fikse prijsverhogingen", was het argu- in een meerjarenafspraak hebben ge regeld. Daarin is uitgegaan van een verhoging van 7,5% over drie jaar ment van de heer Bezemer. Hij wees verspreid, waarbij de afname tot 600 kubieke meter (het zogenaamde kook- gas) vrijwel ongemoeid blijft. Toch levert deze voorgestelde verhoging het Streekenergiebedrijf een aanzienlijk stijgende winst op de gasdistributie op en dat was voor vertegenwoordigers van de gemeenten Leiden en Nieuw koop aanleiding voor te stellen de geplande verhogingen voor 1980 en 1981 over een jaar eerst nog maar eens te bezien. Volgens de leden van het college van beheer zou daarmee het met veel moeite uitgestippelde beleid van gasunie en gemeenten, waarop een streng toezicht van de minister van economische zaken, te veel worden doorkruist. Het voorstel had overigens geen schijn van kans: de andere ge meenten wezen het met een4 grote meerderheid af, waarna ook de verho ging van de gasprijs probleemloos werd aanvaard. Alma Matcrkoor Het Alma Materkoor geeft Tweede Kerstdag in de Lode- wijkskerk aan de Steenschuur 19 een kerstconcert vanaf twee uur. Uitgevoerd worden werken van Andriessen, Bach, Mozart, Telemann en Vivaldi. Tevens wordt het Kerstorato rium van Saint-Saëns met medewerking van de solisten Lyne Dawson, sopraan, Esther Hillinga, sopraan, Aleida van Dongen, alt, Howard Crook, tenor, Jim Morgan, bariton en Jan van der Meer, orgel, ten gehore gebracht. De algehele leiding van het concert is in handen van Louis van Wijngaarden. Hartebrug Voor de kinderen uit de Hartebrugkerk wordt zondag 24 december een kerstspel opgevoerd vanaf half drie. Om half tien 's avonds is er een plechtige nachtmis met medewerking van het gemengd koor onder leiding van J. Schmitz. Uitgevoerd wordt de Missa Brevis in B van W. A. Mozart. Het jongerenkoor verzorgt vanaf twaalf uur een plechtige nachtmis. Promoties De heer L. Ie Blanc uit Voorschoten is aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. De promovendus is raadsadviseur van het kabinet van minister-president Van Agt en plaatsvervangend secretaris van de ministerraad. Zijn proefschrift was getiteld „Op weg naar een economische theorie van de sociale zekerheid". De heer D. Kooiman promoveerde onlangs tot doctor in de letteren op een proefschrift getiteld „Koppelbazen, com munisten en economische crisis". De heer G. 't Hooft is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op het proefschrift „Thermal Diffusion and Dufour Effect for Gases in External Fields". Petruskoor Het dames- en herenkoor van de Petruskerk verzorgen zondagavond 24 december vanaf negen uur een nachtmis. Uitgevoerd zal worden de Krönungsmesse van W. A. Mozart met de solisten Vera Verzijden, alt, Annet Pogadt, sopraan. Piet Maas. tenor en Wim Hillebrand, bas. Het geheel staat onder leiding van Thans Kramer. Koffiebar Youth for Christ houdt morgen weer een koffiebar in zijn gebouw aan de Morsweg 114. Een duo van de kleintheater/ca- baretgroep „Op vrije Voeten" zal optreden. De koffiebar zal ter gelegenheid van Kerstmis feestelijk versierd zijn. De deuren van de bar gaan om acht uur open. Kerstfeest De kinderen uit Tuinstandwijk en Staalwijk krijgen zaterdag 23 december een feestje aangeboden ter gelegenheid van Kerstmis. Vanaf tien uur kunnen zij in het pand Herenstraat 64 terecht voor het maken van engeltjes, kerstballen, kerst klokken, sterren en kerststukjes. Hiermee wordt later een kerstboom versierd. De activiteiten staan open voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Matrogoth De improvisatiegroep Matrogoth geeft vanaf 2 januari een tentoonstelling in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Met simpele middelen wil de groep herkenbare kunst maken. De tentoonstelling duurt de gehele maand januari. raragehouder ezat gestolen lelvuurwapen Men|,EIDEN/DEN HAAG Een ■jarige Leidse garagehouder door het Haagse gerech- lof veroordeeld tot tiendui- nd gulden boete wegens de ling van een gestolen pis- •j g ol-mi trail leur. procureur-generaal van gerechthof eiste vijf ïanden gevangenisstraf, 1larvan drie maanden voor- lardelijk. Het hof heeft ar- st gewezen en de verdachte zelfde straf opogelegd als politierechter. ADVERTENTIES j LEIDEN De bewonerscom missie van de A rends- en Con dorhorst in de Merenwijk doet in haar jaarverslag een aanval op het beleid van directeur Streefland van de Leidse Wo ning Stichting (LWS). Door de volgens de commissie onbere kenbaarheid van de directeur, omdat hij afspraken en beloftes niet zou nakomen, blijft de situatie in en rond de beide horsten onleefbaar. Met een aantal voorbeelden illustreert de commissie de moeizame weg die zij het afgelopen jaar heeft afgelegd om de bewoonbaar heid van de flats in samenwerk ing met de LWS iets te verbete ren. Omdat dit weinig resultaat heeft opgeleverd richt de bewo nerscommissie zich tot besluit van het jaarverslag tot de ge meenteraad en B en W. De grootste problemen voor de bewoners zijn het schoonmaken van de flats, de onderhouds werkzaamheden en het gebruik van de flats als wisselwoning. „Al jarenlang is er in de beide horsten slecht schoongemaakt, terwijl de bewoners daar iedere maand voor betalen. Het is de taak van de LWS om de schoon maakbeurten te controleren en dat wordt zelden gedaan. Toen we hiervan melding maakten en vroegen of er niet een ander schoonmaakbedrijf in de arm genomen kon worden, ant woordde de heer Streefland dat er moeilijk een bedrijf te vinden was dat in de Merenwijk wilde schoonmaken. De bewoners hebben toen zelf met weinig moeite een bedrijf gevonden dat zelfs voor minder geld beter werk verricht. De onderhoudswerkzaamhe den, zo staat in het jaarverslag te lezen, worden niet, te laat of slecht gedaan. „Keer op keer werden de bewoners in het ootje genomen door de LWS. Blij gemaakt met dooie mussen". De bewonerscommissie heeft de in druk dat de LWS zich laat inpakken door aannemers en leveranciers. Zij ziet als oplos sing voor veel problemen een eigen onderhoudsdienst van de LWS. De tijdelijke bewoning van re novatiegezinnen blijkt voor de vaste flatbewoners een heel pro bleem apart. Het brengt een verhoogde verhuisactiviteit met zich mee, veelvuldig gebruik van de liften die ten gevolge hiervan regelmatig dienst wei geren, en het zogenaamde „bo ren". „Dat is de schrik van elke flatbewoner. Iedere renovatie klant wil weer op een andere plaats zijn schilderijtjes en lampjes hangen. Zo wordt er geboord dat het een lieve lust is, ieder half jaar opnieuw. Tot „ongenoegen" van de vaste be woners". aldus de bewoners commissie. Ook wethouder Verboom van volkshuisvesting krijgt een veeg uit de pan in het jaarverslag. ..Tijdens een gesprek was de heer Verboom vol aandacht voor hetgeen wij op tafel legden en er werden verschillende af spraken gemaakt, maar er is van die afspraken niets terecht gekomen. De heer Verboom heeft eens gezegd dat hij voor geen goud in een flat zou willen wonen. Hij heeft gemakkelijk praten, hij woont dan ook met een wethouderssalaris in een woningwet-een gezinswoning" De bewoners vragen zich af of de moeilijke contacten met de LWS en Streefland misschien een gevolg zijn van personeels gebrek en overbelasting van de directeur. Daarom wenden zij zich nu met hun klachten tot de gemeenteraad en eisen op korte termijn initiatieven van de gemeente om het leefklimaat in de Arends- en Condorhorst te verbeteren. Zij doen daarbij een aantal voorstellen, zoals het aanstellen van een capabele tWeede man naast Streefland, stroomlijning van het onder houdsbeleid van de LWS en het stopzetten van het wisselwonin- genexperiment in de Condor- horst. Welkom op ons tijdelijk adres Lange Mare 65 waar we van de verbouwingsnood een deugd maken. Dames- en herenschoenen, laarzen, tassen tegen vrolijke prijzen! Laat zo'n kans niet lopen! Let op: 's maandags is Contessa open van 13.00-18.00 uur. LEIDEN Het hoogheemraadschap van Rijnland wil op korte termijn maatregelen nemen tegen de stankoverlast die de afval waterzuiveringsinstallatie in Leiden- Noord en Zuid-West veroorzaken. De over last in Leiden-Noord zal pas afdoende kunnen worden verholpen wanneer de installatie in dit stadsdeel wordt uitge breid. Voordat met de twee a tweeënhalf jaar durende werkzaamheden aan de zuiverings installatie kan worden begonnen zijn er wel een bestemmingsplan wijziging, een hinder wet- en een bouwvergunning en een grond- transactie noodzakelijk. Hoewel de gemeen te Leiden heeft toegezegd vaart achter deze procedurele zaken te zetten, kan een en ander nog wel even op zich laten wachten. Tussentijds wil het hoogheemraadschap de aanvoerproblemen van het rioolwater uit de snel groeiende en op Leiden-Noord aangesloten Merenwijk oplossen door de aanleg van een hoofdrioolgemaal voor de Merenwijk. Voordat dit gerealiseerd is, zal de dienst Gemeentewerken een pomp kun nen plaatsen. Tevens overweegt Rijnland het in de toevoerleiding gevormde en naar rotte eieren ruikende zwavelwaterstof on schadelijk te maken door toevoeging van waterstofperoxyde aan het afvalwater. Andere tussentijdse maatregelen die het hoogheemraadschap kan treffen, zijn het toevoegen van vlokrruddelen aan het binen- komende afvalwater terwijl voorts de ont- vangkelder beter zal worden afgedekt. Het komende jaar zal tevens de Haarlemmer trekvaart weer worden uitgebaggerd. De afvalwaterzuiveringsinstallatie in Zuid- West geeft aanzienlijk minder problemen. Deze installatie werd gebouwd in 1970 aan de Voorschoterweg en is derhalve veel beter toegerust dan de uit 1938 daterende en in 1964 uitgebreide installatie in Leiden- Noord Bij het bestrijden van de overigens in mindere mate ondervonden stankhinder hoeft hier niet te worden gewacht op ingewikkelde ruimtelijke ordeningsproce dures. Een van de oorzaken van stankover last is inmiddels verholpen. Het afvalwater uit Zoeterwoude blijft door maatregelen thans minder lang in de rioolbuizen. Tevens is Rijnlnd ook hier overgegaan tot de toevoeging van waterstofperioxyde aan het rioolwater. Voor het geval er nog verdere overlast wordt ondervonden, zal het hoog heemraadschap volgend jaar overgaan tot het gedeeltelijk afdekken van het eerste deel van de installatie, in het bijzonder de ontvangkelder. Met ingang van 1 januari van het komend jaart zal het hoogheem raadschap voor „Rijnland" de beide zuiver ingsinstallaties in beheer en exploitatie van de gemeente Leiden overnemen. Sinds okto ber van dit jaar voert Rijnland besprekin gen met de gemeente Leiden over de verde ling van de verschillende taken op zuiver- mgsgebied.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3