Zweden: goed toeven voor wie rust nodig heeft Noorwegen ideaal voor trekkers met tent of caravan Aland: rijk van meer dan 6000 eilanden Donderend stort het water van de Zweedse rivier „Göte Alv" zich op een dag in juli van de ruim dertig meter hoge rotsen nabij het Göta Kanaal in de stad Trollhattan. De bewoners van deze in de provincie Vastergötland gelegen stad vieren dan het zogenaamde „Watervalfeest", een magnifiek en indrukwekkend evenement. Wie op weg is naar de mooie vakantiestreek Varmland of naar het wat ruigere en idyllischer Dalarna moet Trollhattan niet overslaan. Nauwelijks twee uur nadat men in de imposante havenstad Göteborg van boord is gegaan, rijdt men Trollhattan al binnen. Dat is al een stukje Zweden op zijn best. Men heeft in Trollhattan al aan het begin van de negentiende eeuw sluizen gebouwd om de Götta Alv met zijn groot verval aan banden te leggen. Steeds opnieuw moest men het sluizeneomplex in de loop der tijden aanpassen, en met behulp van dynamiet baande men zich nieuwe „waterwegen" door de ruige rotsmassa's.Nu staan er reusachtige krachtcentrales, maar het oude sluizeneomplex bestaat nog steeds en kan worden bezichtigd. Panorama's Prachtige panorama's heeft men tijdens een rondwandeling die langs loodrechte rotswanden voert, terwijl men diep beneden zich nog de sleuf van de vroegere waterloop ziet. Men heeft het water daar bedwongen. Niet langer valt het van de rotsen omlaag. Maar op één dag in juli zet men de oude sluizen open en kan men er genieten van een feeëriek schouwspel. Zweden is geen goedkoop land. Ook al stijgen de prijzen ook in ons land voortdurend, het dagelijks levensonderhoud is in Zweden toch duurder dan bij ons. Maar het valt best mee als men zelf bij de Zweedse VVV-bureaus een huisje (stuga) huurt. Voor een verblijf in Varmland js het stadje Sunne in het Fryksdal e'en goed uitgangspunt. Men kan bij de plaatselijke VVV een complete gids met redelijk betaalbare stuga's aanvragen. De Fryken, een tachtig kilometer lange 'e meren, zijn bekend geworden door de verhalen van de Nobelprijswinnares Selma Lagerlöf. Aan weerszijden van de meren lopen goede rustige asfaltwegen. Men vindt er ook Zwedens mooist gelegen spoorweg - de Fryksdals-banan. Men bereikt Sunne via Trollhattan, Vagersborg en een prachtige rit langs het Vanermeer naar Varmlands hoofdstad Karlstad. Jeugdherbergen Wie het na de zeereis kalm aan wil doen, zou na Trollhattan kunnen stoppen in Saffie. Jongeren kunnen overwegen om gebruik te maken van de Zweedse jeugdherbergen. Er zijn er in het hele land ruim 1900 van die „Vandrarhem". Men kan er voortreffelijk logeren en daarbij gebruik maken van de ruime familiekamers. Vanuit Saffie is men snel in Karlstad, een aantrekkelijke plaats, gelegen tussen het Vanermeer, de Fryken en de Noorwegen heeft bij veel Nederlandse vakantiegangers nog de klank van duur, koud, nat, ver weg, slechte wegen en nog meer van dat soort kreten. De Nederlanders, die er al eens zijn geweest, weten wel beter. Door de vooroordelen van velen genieten diegenen, die wel de reis naar het Noorden maken, nog van de rust maar ook van het mooie weer, de schitterende natuur en de vriendelijke bevolking. Het land is met recht een land voor elck wat wils. Het is geen land voor de passieve vakantieganger, die enige weken horizontaal wil liggen in de zon. Het zou jammer zijn om daarvoor die reis te maken, want het land heeft zo veel meer te bieden. Het is een land voor mensen, die houden van vissen, wandelen, reizen en trekken en voor hen die oog hebben voor de natuur. Gezinnen, die met opgroeiende kinderen naar dat land gaan, moeten wel bedenken dat er voor die kinderen weinig te beleven valt, wanneer zij uit zijn op discobars, dancings en ander vertier. Bij de meeste campings en in veel plaatsjes vindt men dat niet. Kampeerland Noorwegen is een ideaal land voor degene, die er heen trekt met tent of caravan. De campings zijn goed. misschien niet met zoveel luxe als in ons land. Ze zijn ingedeeld in drie klassen, waarbij de beste campings drie sterren hebben. Overal in het land betaalt men in dezelfde categorie campings dezelfde prijs, een systeem, dat men ook in Zweden kent. Veel campings hebben een aantal hutten voor één nacht te huur. Het zijn geen luxe paleisjes, maar wel ideaal als men eens een avond niet de hele auto wil uitpakken. Men huurt ze voor weinig geld. Kiest men voor de bestemming Noorwegen de haven Kristiansand als beginpunt, dan staat men meteen aan de poort van het Setesdal. Dit is een heel lieflijk deel van Noorwegen. Maakt men plannen voor Noorwegen, dan zou een Noor, wanneer hij hierin inspraak had, altijd adviseren: bezoek naast twee dalen in Oost-Noorwegen altijd één of twee fjorden in West-Noorwegen. Doet u dat, dan komt u automatisch op de mooiste plekjes van het land. Beide jaren, dat wij in Noorwegen waren, zijn wij begonnen in Mandal, het enige badplaatsje met een echt zandstrand. Mandal is een leuke plaats AUTO OP BOOT Vanuit Duitsland kan men het beste of vanuit Kiel naar Göteborg in Zweden of vanuit Travemünde naar Trelleborg (Denemarken) (afstand Drenthe-Klel plm. 400 km.; Drenthe-Travemünde plm. 375 km.). Belde bootverbindingen hebben wij al eens gebruikt. Onze persoonlijke voorkeur heeft de Stena Line uit Kiel; 's nachts varen de volgende morgen goed uitgerust verder rijden. Vla Denemarken kan men van Hirtshals de oversteek maken naar Kristiansand (Noorwegen) of van Frederikshaven naar Göteborg. (Afstand randstad naar belde plaatsen plm. 1000 km.). Vorig jaar hebben we de oversteek vla Hirtshals gemaakt. De rit dwars door Denemarken is een hele lange, de oversteek wat korter, maar niet goedkoper dan met de Stena Line of de TT Line vanuit Travemünde. Tijdig reserveren van een boot is wel nodig. De munteenheid in Noorwegen en in Zweden is de Kroon. Voor één gulden krijgt men ongeveer twee Zweedse Kronen of ruim twee Noorse Kronen. De eerste levensbehoeften zijn er duurder dan bij ons, met uitzondering van ondermeer brood, melk en boter. Gaat men per auto, dan is het altijd mogelijk wat blikjes en ook koffie mee te nemen. Houdt u wel aan de regels, want men controleert streng bij de grens. Dat geldt ook voor drank en rookwaren. en goed geschikt om de eerste kleine verkenningstochten te maken. Heeft men dan het eerste imponerende van het land wat op zich laten inwerken, dan kan het echte werk beginnen. Vissen Ook al is men geen visser, in dat land krijgt de bacil u wel te pakken. Het viswater is er nog schoon en de variatie aan soorten vis groot. En wat is het niet lekker een zelf gevangen Ergens in de Baltische Zee tussen Zweden en Finland ligt Aland. Het is de naam voor een verzameling van maar liefst zes en een half duizend eilandjes. Deze eilandenwereld is uniek in Europa. Niet alleen omdat het (met name in het voorjaar en de vroege zomer) één bonte mengeling van bloemen en geuren is (zelfs orchideeën...), maar ook vanwege zijn heldere zee zonder getijen, én omdat Aland een zelfstandig land is. De Finse vlag wappert er niet. Deze republiek heeft er weinig te vertellen, ook al is het officieel Fins. Aland heeft een eigen regering, een eigen taal, een eigen cultuur en dus een eigen vlag. Men regelt er zijn eigen zaken, uitgezonderd het buitenlands beleid en justitie. En wat defensie betreft heeft niemand er wat te zoeken. Al sinds 1856 is deze archipel gedemilitariseerd. Alanders hoeven niet onder de wapenen en men zal er nooit een soldaat tegenkomen. Heel Aland heeft nog geen vijfentwintigduizend inwoners. Ruim tienduizend van de Alanders hebben een onderkomen in Mariehamn, de hoofdstad van de archipel. Van een slapend stadje met enkel houten woningen voor zeevarenden is Mariehamn nu een flink provinciestadje geworden. Als handels- en vermaakcentrum speelt het op de eilandengroep een onbetwiste rol. Het decor bij de Oosterhaven is het museumschip Pommern, een stalen bark (viermaster), in 1904 gebouwd te Glasgow in Engeland. Dit schip is te bekijken en het museum dat er in is ondergebracht. Aan de Storagatan vindt de toerist die geïnteresseerd is in de historie van Aland het Aland Museum. Vertier De westelijke haven (Vasterhamn) en oostelijke haven (Österhamn) zijn met een kilometerlange laan met lindebomen met elkaar verbonden. Aan deze laan vindt men ook de Landsting (het provinciaal parlement, wij zouden zeggen het gebouw van provinciale staten) en het Landskapsstyrelse (provinciale griffie). Het hotel Arkipelag is een door de provinciale overheid gerunde instelling. Kamperen Met de auto kan men op Aland ongeveer 800 kilomeer uit de voeten. Alle andere grotere eilanden zijn (gratis) bereikbaar via bruggen of met veerboten. Men kan er dus dagenlang rondtrekken. Ook zijn er veel particuliere wegen. Vele van deze wegen mag men echter alleen gebruiken met toestemming van de Alleen al zo'n hotel is even iets om bij stil te staan. Het is één groot vermaakcentrum. Men kan er behalve eten, slapen en drinken (alcohol kan men alleen maar in dit hotel per glaasje krijgen... Wat dat betreft is men even „droog" als Finland) bok terecht voor een dansje en een borrel. Beneden is een bar-dancing, een compleet speelhol met allerlei automaten en een roulette Vertier is er dus wel. Maar.de alcohol is erg duur. Finnen en Alanders verschillen daar niet in mogen graag stijldansen. In de bar-dancings en restaurants wordt dan ook^veel gebruik gemaakt van de dansvloer en het staat iedereen vrij met welk meisje dan ook te dansen. Bij de kust kan men in Aland goed vissen; vooral snoek en baars is er veel. *.£fcv. w«- Haarspeldbochten die het zweet in handen geven. visje te bakken. Bovendien betekent het een keer geen aanslag op de portemonnee, want vlees is er niet goedkoop. Het is moeilijk iemand die naar Noorwegen gaat een bepaalde plaats aan te bevelen. Toch twee adviezen. Gaat men niette hoog het land in, dan moet men eens bij Roldal de oude weg nemen in plaats van de beroemde tunnelweg, die daar ligt. En als tweede: ook Oslo mag men niet links laten liggen met zijn schitterend! musea en het beroemde Vigelandspar Meer dan 6000 eilanden... eigenaren. Men kent in Aland een maximumsnelheid van 90 kilometer per uur. In de steden variëren de toegestane snelheden van 30 tot 70 km per uur. De autogordel is verplicht, en links mag niet geparkeerd worden. Her en der kan men op kampeerterreinen terecht, en mocht dat niet lukken dan kan men nog altijd een landeigenaar vragen of men ergens zijn tent mag opzetten. Doe het echter nooit zo maar ergens in het wilde weg, want de Alanders zijn trots op het ongerepte natuurschoon en nemen het u kwalijk als u zich niet 3 de regels houdt. Het kan ook niet anders in zo'n kleinschalig gebied mi zoveel toeristen. Dit geldt ook voor degenen die wilier vissen. En dat kan op deze archipel i zijn veel zoetwater bijzonder goed... I de toeristenbureaus zijn wel kaarten vergunningen verkrijgbaar. Er is in h( heldere water veel snoek en baars te vangen. Aland betekent immers: baarseiland. Noorwegen fjordenkust Oude boerderij; nu een zomerhuisje rivier „Klaralven". Als men een verkenning van Varmland zou willen combineren met stadsvertier dan zou Karlstad een goed uitgangspunt kunnen zijn.. Zelf gingen we vanuit Karlstad via Sunne naar het aan het Boven-Fryken gelegen plaatsje Lysvik en genoten daar van een heerlijk vakantieverblijf in een stuga. De meeste stuga's zijn fraai ingericht en van vele gemakken voorzien. Wie met twee gezinnen naar Zweden gaat kan, mits men tijdig bestelt, bijvoorbeeld een acht persoons stuga huren met slaapkamers boven, en beneden een ruime zit- en eetkamer. Eerlijk gezegd ziet men dat comfort er niet direct aan af, zeker niet als men aan de hand van een soms wat vage zwart-witfoto zijn keus moet bepalen. Maar als een stuga vermeld wordt in een gids van de VVV, dan kan men ervan overtuigd zijn dat het huisje aan strenge eisen voldoet. Heerlijk warm Vakantie houden in Zweden rondom de midzomernachtfeesten (rond 28 juni) is iets geweldigs. Het land is dan op zijn mooist. Het is er in tegenstelling tot wat velen denken 's zomers heerlijk warm, omdat men te maken heeft met een landklimaat. De avonden zijn ongekend lang. Men kan er 's avonds laat nog zonder verlichting barbecuen. Zweden is een waterland bij uitstek. Overal ontdekt men meren, snel stromende beken, watervalletjes en uitgestrekte wouden. Hengelaars kunnen er zich naar hartelust uitleven. En voor wie rust behoeft is het er goed toeven. Zwemmen kan men in Zweden volop. Maar de meeste meren zijn ijskoud. Het is dus een kwestie van „doorbijten". Wie er niet aan kan wennen, kan uiteraard ook terecht in het wat mildere water van sommige zwembaden. Een vakantie in Zweden is niet compleet zonder dat men minstens één keer heeft genoten van een rijkelijk voorziene „smorgasbord", een uit talrijke lekkernijen bestaande maaltijd. Men kan zo'n „smorgasbord" al meemaken aan boord van het schip waarmee men per Tor Line vanuit Amsterdam of per Stena Line vanuit Kiel naar Göteborg vaart. Varmland is voor een eerste kennismaking met Zweden een goede vakantiestreek. Wie de smaak te pakken heeft, kan dan later ook eens naar het wat verder in midden-Zweden gelegen Dalarna. Daar wordt het landschap bergachtig en ruiger. Dat laatste geldt natuurlijk voor Laplai in het uiterste noorden. Een tocht per auto naar de „Poolcirkel" is een avontuurlijke onderneming. Vanuit de stad Lulea aan de Botnische Golf bijvoorbeeld rijdt men in ongeveer eel uurtje naar één van de grootste watervallen, Stör Forsen, van het land Urenlang kan men er dwalen in een prachtige natuur zonder dat men andere toeristen ontmoet. Wel kan n er, ook langs de autowegen, zomaar rendieren zien lopen. De grote wegen zijn goed, maar aan de binnenwegen! Zweden mankeert nog wel het een en ander. Ze zijn niet geasfalteerd en slechts voorzien van een laag „grav£ Maar de natuur vergoedt dit stoffige ongemak ruimschoots. ALEX SNELLE» mi

Leidse Courant | 1978 | | pagina 28