Yorkshire: Vakanties om ,,u" tegen te zeggen Wandelend langs 's heren wegen Aan uw (overigens zeer veridaartoaar) verlangen naar Good Old England kan subiet een geweldige mouw worden gepast. Het Is gewoon een kwestie van gelijk oversteken. Daarvoor dient u zich te spoeden naar de Europoort, dat vreemde maanlandschap, waar Rotterdam zich als fanatiek doe-het-zelver aan heeft overeten. Daar gaat u om vijf uur 's middags mét of zonder auto aan boord van één van de luxe rij-op-rlj-af-achepen van Noordzee Veerdiensten (telefoonnummer 01819-62077). Eenmaal aan boord (u heeft de keuze uit de „Norland" en de „Norstar") vindt u naast een bedieningsrestaurant, bars, televisiekamer, dansvloer, belastingvrije winkels en speelautomaten ook nog een bescheiden gokcentrum, waar u moeiteloos ponden kunt afvallen. Beide schepen hebben een voortreffelijke accommodatie voor 1245 passagiers (hutten en comfortabele slaapstoelen). De sfeer op deze mini-cruise, die de volgende ochtend om acht uur in Huil, de tweede havenstad van Engeland, eindigt is plezierig en ongedwongen. Voordeel daarbij is nog, dat het diner, het kopje thee 's morgens In uw hut en het overvloedige Engelse ontbijt bij de passageprljs zijn inbegrepen. U behoeft dus niet bang te zijn voor listig verborgen extra kosten. Op die manier wordt varen met Noordzee Veerdiensten vanzelf eten en drinken voor de minnaars van Engeland. Wie, wat, waar? Alle inlichtingen over vakantiemogelijk heden in Yorkshire kunt u krijgen bij het Brits Verkeersbureau, Leidsepiein 5 in Amsterdam, telefoon 020-234667. cliëntèle. En als een Nederlander kankert op zijn Engelse prak, treft de Britse kok geen enkele blaam. Daar zal een Engelsman geen moment over dubben. Nee, dat is dan een bewijs, dat de Nederlanders grondig verpest zijn door hun eigen boerenkoolstronken en hun keiharde ballen gehakt. Zo, die kunnen ze in hun zak steken. Uitnodiging U heeft het waarschijnlijk al begrepen: dit is inderdaad een dringend advies om Engeland voor het kdmend jaar bovenaan op uw vakantielijstje te zetten. En dan met name Noord- Engeland, waar het gelukzalig recreëren is tussen bizarre betweters, toeristencentra zijn de hoofdstad York (een middeleeuwse parel met gele stadswallen, de beroemde Minsterkerk, een prima spoorwegmuseum, grandioze pubs en het Castle museum, een king size kijkdoos, waarin het verleden van Engeland er gekleurd op staat) Harrogate, de badplaats Scarborough en stadjes als Beverley. Richmond. Pipon, Leyburn en Robin Hood's Bay, die stuk voor stuk prima de luxe zijn. Een bezoek aan Yorkshire is ook niet compleet zonder een pelgr image langs de statige herenhuizen en kastelen van Engelse lords, graven en ander adellijk sprokkelwerk. De meeste trotse bezitters hebben onder de moordende druk van de successierechten hun monsterlijk grote behuizingen opengesteld voor het publiek, dat nu tegen een kleine vergoeding mag dwalen door het Britse t binnengebeuren. De bekendste stulpen (er zijn er meer dan 200 in Yorkshire) zijn Bedale Hall, Burton Constable Hall. Castle Howard. Newby Hall en Harewood House. Abdijen, kastelen en kathedralen vindt men in Berley, Wensleydale, Coxwold. Conisborough. Middleham. Ripon, Personage. Helsley. Masham en Richmond. Te kusten te keur De kust van Yorkshire is bezaaid net grote en kleine badplaatsen, die hotels en pensions in allerlei plezierige prijsklassen aanbieden. De bekendste badplaatsen zijn Radcar, Saltbum, Whitby, Scarborough. Filey, Bridlington. Hornsea en Withhernsea. Het achterland van deze kustplaatsen is afwisselend en vol weerbarstig natuurschoon. Wat valt er nog meer te doen in Yorkshire? Een uitgebreid net van uitstekend onderhouden wandelwegen nodigt de sportieve gast uit om het graafschap te voet grondig te verkennen. Onderweg vindt men voldoende pleisterplaatsen, waar men het vermoeide hoofd en verdere ledematen voor zo'n 25 tot 40 gulden een nacht kan parkeren in een voortreffelijk Engels bed. Yorkshire is ook in trek bij vissers, die in talloze rivieren, meren en beken hun hengel kunnen uitgooien. Ook is het graafschap beroemd om zijn schitterende golfvelden en de beroemde grotten The White Scar Cavern in Ingleton en The Stump Cross Caverns tussen Grassington en Pately Bridge. Ook is er volop gelegenheid voor pony-trekking. In groepen trekt men op Orkshire's-pony's door de dalen en over de heidevlakten. De nachten worden in dorpsherbergen doorgebracht. Dat alles biedt Yorkshire zijn gasten te kust en te keur: een vakantiestek om ,.U" tegen te zeggen. York, een puntgave middeleeuwse parel in het Noord-Engelse heuvelland, herbergt ook het beroemde spoorwegmuseum, waar buurman Brit duchtig stoom afblaast In Yorkshire is het niet moeilijk om een uitvlucht te verzinnen in de richting van de Moores, de fotogenieke heidevelden, waar de horizon ademloos voor je uit blijft hollen Mensen, die bij het vernemen van het woord „Engeland" spontaan pretlichtjes in de ogen krijgen en het liefst zouden willen zeggen: „gelijk oversteken", behoren doorgaans niet tot de Ingevette categorie der constante sudderaars. Ze hebben weliswaar niets tegen de zon die mag wat hun betreft rustig in het water blijven schijnen en daarna in zee zakken maar bij het smeden van vakantieplannen nemen ze dat heetgebakerd hemellichaam toch niet als lichtend voorbeeld. Een Engelandvaarder (vliegen kan natuurlijk ook, maar daarmee doe je een eiland toch wel duidelijk tekort) heeft waarachtig betere verlangens in zijn vakantiekladboek. Hij steekt van wal, omdat hij weet, dat hij aan de overkant van de Noordzee een verrukkelijk eigenzinnig volk zal aantreffen, dat met superieure hoogmoed zijn tegendraadse handel en wandel demonstreert. Want denk nou niet dat de Engelsen zich alleen van andere Europeanen onderscheiden, omdat ze ijzerenheinig links blijven rijden en met maten en gewichten goochelen, die ze uit grootvaders ouwe kous hebben opgediept. Want daar ben je er niet mee. De echte Brit dénkt ook wel degelijk anders dan de doorsnee sterveling. Als hij dus auto's fabriceert, die hij op het continent aan de straatstenen niet kwijt raakt, ligt dat niet aan het fabrikaat, maar aan de wansmaak van de- Overal in Yorkshire vindt de reiziger restanten van een roemrijk verleden. Restan ten van abdijen, kerken en kastelen, die spookachtig het landschap stofferen die onder hun bolhoeden het grootste gelijk van de wereld uitzweten. In die uithoek van het Britse bolwerk vindt u Yorkshire, het grootste en naar mijn smaak aantrekkelijkste graafschap van Engeland. In dit immense schimmenrijk volgt de reiziger het grillig spoor, dat middeleeuwse ridders, Romeinse cohorten en Noormannen met geeuwende landhonger in de loop der eeuwen hebben uitgezet. Hij beklimt ook de woeste hoogten, waar de gezusters Brönte de angstaanjagende inspiratie voor bestsellers als Jane Eyre hebben opgedaan. Desgewenst kun je ook een uitvlucht verzinnen in de richting van de Moores, fotogenieke heidevelden, waar de horizon ademloos vóór je uitholt en waar je moederziel alleen kunt ronddolen temidden van schaapskudden en wat verdwaalde pony's. En in de hemel boven je jagen de wolken elkaar voortdurend op en traant het verleden zijn roemrijke sagen uit. Gouden tijd Yorkshire is het land van burchten, machtige kathedralen, grijze ruines, die als afgebrokkelde kiezen in het landschap liggen en van troostrijke herbergen, waar het ijzeren uithangbord 's nachts klappert in de wind. Yorkshire heeft ook nog twee beroemde nationale parken, die elk groter zijn dan een doorsnee Nederlandse provincie. De belangrijkste De belangstelling voor het maken van lange-af8tands-voettochten neemt hand over hand (voet over voet) toe. Steeds meer mensen ontdekken dat het wandelen over onverharde verkeersvrije wegen een zeer prettige manier is om niet alleen de vakantie maar ook de weekeinden door te brengen. Voorwaarde voor het optimaal genieten van de voettocht ia het bezit van goede gedetailleerde kaarten en routebeschrijvingen. Een onmisbaar hulpmiddel. BIJ de gewone boekhandel kan men slechts sporadisch voor dit materiaal terecht, vandaar dat er in Amsterdam aan de Singel een boekhandel gekomen is die in deze behoefte ruimschoots kan voorzien. De boekhandel Pled-è-terre is voortgekomen uit de bergsportafdeling van de voormalige Amsterdamse boekhandel Schröder en DuponL Sinds januari 1977 draalt de zaak zelfstandig. „Er zijn in Europa misschien twee drie boekhandelaren, die zo gespecialiseerd zijn als Pied-a-terre", aldus Richard Tummers, eigenaar van de winkel. „Onze collectie kaarten bestrijkt heel Europa, van Lapland tot de Zuidelijke Pyreneeën en van Ierland tot Oost-Duitsland. Verder kunnen we enkele detailkaarten en gidsen leveren van gebieden in Zuid-Amerika, Afrika en de Himalaya. Voor dit laatste gebied bestaat steeds meer belangstelling. Het is zelfs zo, dat men in het gebied van de voettocht in twee dagen bij de plaatselijke boekhandelaren minder kan vinden dan wij uit voorraad kunnen leveren. We kunnen er helaas maar één vaste kracht in de winkel op na houden. Het werken op commerciële basis is voorwaarde voor het bestaan. Voorlopig moeten we ons economisch bestaansrecht nog bewijzen. Volgend jaar draaien we waarschijnlijk quitte. Er gaat erg veel tijd zitten in het bijhouden, maken en verwerken van de kaarten. Daarom moet naast de vakkennis ook een groot enthousiasme voor de wandelsport van onze medewerkers gevraagd worden. Je stuit bij het speurwerk vaak op zeer interessante dingen. Zo kocht ik in Frankrijk bij een oude boekhandelaar een primitieve met de hand getekende kaart uit ongeveer 1793 van het traject van Lyon naar Genève. Dit kaartje heb ik op een huidige kaart van dat gebied gelegd. Het bleek op vrijwel geen enkel punt af te wijken van de moderne met talloze technische hulpmiddelen gemaakte kaart". Richard Tummers is zelf een zeer groot wandelsport-liefhebber. Hij loopt met zijn gezin per jaar vele tientallen kilometers. „Een van de fijnste ervaringen is dat je het gevoel van tijd helemaal kuntverliezen. Voor mij staat het leveren van een prestatie niet voorop. Het afleggen van een afstand van twee kilometer kan even veel voldoening geven als het lopen van vijftien kilometer. In landen als Frankrijk erl Engeland is het uitzetten van lange-afstands-tochten veel eenvoudiger dan in ons land, omdat vrijwel alle grond bij ons in cultuur is gebracht. Bovendien zijn de boeren nogal huiverig door de slechte ervaringen die zij in de loop van de tijd met de massale rekreatie opgedaan hqbben. Maar al te vaak wordt een groot gedeelte van de gewassen uit de grond gerukt of vertrapt. Bovendien krijg je te maken met vele gemeentelijke en provinciale bepalingen. Nederland heeft doorzijn geringe oppen/lakte beperkte mogelijkheden. De Vriendenkring van Individuele Wandelaars heeft in ons land een zestal wandelroutes uitgezet in Gelderland en Overijssel. Deze routes variëren in lengte van 55 tot 97 kilometer. Ze zijn zeer geschikt als eerste oefening, inlooproute, voor beginnende lange-afstand-wandelaars. In Frankrijk heeft de bevolking groot respekt voor wandelaars. Als je laat merken dat je wandelaar bent, zal de bevolking alles in het werk stellen om je onderdak te verschaffen. Er zijn in dat land nog ruim 10.000 kilometer onverharde verkeersvrije wandelpaden. Zo is het mogelijk het traject van Bergen op Zoom tot Nice over een voetpad af te leggen, de „Grande Randonnèe5". Hoe beter gedocumenteerd de wandelaar op pad gaat, hoe meer plezier hij aan de reis beleeft. In verschillende gebieden in Engeland kun je volledig de weg kwijt raken als je geen goede kaarten bij je hebt. Pied-è- terre probeert de gidsen en detailkaarten zo actueel en compleet mogelijk te maken. Daarom geeft hij aan de koper een enquêteformulier mee waarop zeer uitgebreid de bevindingen van de wandelaar neergelegd kunnen worden. Daardoor krijgt de boekhandel gegevens over de begaanbaarheid, de ravitailleringsmogelijkheden, de bewegwijzering, de bruikbaarheid van de geraadpleegd* kaarten en het jaargetijde waarin een route het beste gelopen kan worden. Deze informatie kan weer aan volgende klanten worden doorgespeeld. Tummers: „Er is een wisselwerking. Dooreen goed contact met ons publiek is er een uitwisseling van gegevens die voor beiden van groot belang is. De klant helpt de zaak mee opbouwen. Het wandelen neemt toe en dat komt mede door het feit dat er nu een aanbod van kaarten, gidsen en routebeschrijvingen is. Het is niet toevallig dat een winkel als de onze in Nederland gevestigd is, want waar je ook gaat lopen, welke route je ook kiest, in de meest afgelegen uithoeken kom je Nederlanders tegen". De boekhandel Pied-è-terre is gevestigd aan de Singel 393 in Amsterdam. De zaak is dagelijks geopend van 11 tot 5 uur. De Vriendenkring van Individuele Wandelaars is te bereiken via Postbus 909,7301 BD in Apeldoorn Vakantie te voet door heel Europa een nieuwe ontdekking Norland en Norstar herbergen in hun 12.500 bruto re- gistertonnen ook een gigantische drijvende garage, die moeiteloos honderden personenauto's opslokt

Leidse Courant | 1978 | | pagina 27