Normandie, Toerist weet vaak heg noch steg Waar Normandië abrupt eindigt en loodrecht in zee duikt, vindt men tientallen mini-dorpjes met voortreffelijke vakantiefaciliteiten. Eén daarvan isGuillemaut in deCalvados-streek MET MOND VOL TANDEN EN ZONDER WEGWIJZER: het land, waar je vooreen habbekrats al toegang hebt tot een onvoorstelbaar luilekkerland AMSTERDAM Daar sta je dan mid den in een onbekende stad met !n Normandië krijgt een gast op verzoek gegarandeerd kersverse vis op zijn bord. Daarvoor zorgen de honderden Normandische pikbroeken, die opereren vanuit tien tallen havens langs de oceaan. Eén daarvan is Plique de Ouistreham Toegegeven: wat je ver haalt, kan inderdaad bijzonder lekker uitpakken. Daar valt niet aan te tornen. Maar die waarheid als een koe neemt niet weg, dat er dichtbij ook kostelijke verrassingen liggen. Neem nou Normandië In het gulle door knoflook gelooide Franse land. Als je 's morgens om acht uur uit Nederland wegrijdt en vlijtig doorkachelt kun je om twee uur toch al mooi achter je calvados In het schilderachtige Brlonne zitten. En dan heb je onderweg in éAn van die smakeloze horecabunkers langs de autoweg ook nog de hond. uitgelaten en een kop koffie gedronken. Een fluitje van een cent dus. Maar niettemin het overwegen meer dan waard, want wat Normandië te bieden heeft is voorwaar niet misselijk. Er zijn weliswaar Nederlanders, die schouderophalend beweren dat Normandië als twee druppels water op het sompige Holland lijkt. Maar wie dat aan een Normandiër vertelt, wordt gelijk op hoongelach getrakteerd. Aan mijn neus. denkt zo'n man. En terecht. Normandië heeft wel een aantal zaken met ons land gemeen. Je kunt bijvoorbeeld langs weilanden rijden en het gevoel hebben dat je in Overijssel bent. Dus toch een gelijkenis. Maar dan wel een Overijssel, waar geen einde aan komt. En aan de 600 kilometer lange kust zijn stukken, die geknipt lijken uit Walcheren. Maar dan wel een Walcheren met een gezonde dorst, want in Normandië laat men liever cider, calvados en landwijn door het keelgat klokken dan volle melk Fraai Je doet jezelf dan ook duidelijk tekort, als je. jaar na jaar dit sappigste gedeelte van Marianne links laat liggen en bij de run naar de zon met een indrukwekkende bocht om Normandië heenrijdt. Want op die manier mis je een hoop fraaie zaken: De Cóte d'Albétre bijvoorbeeld, een grimmige borstwering van witte, loodrecht uit zee oprijzende rotsen. En de bloemenkust met zijn mondaine badplaatsen, de Cóte de Nacre, de parelmoeren scheidslijn tussen wateren land en tenslotte de Cóte du Bessin, die in 1944 het slagveld was, waar het geallieerde invasieleger de Duitsers de eerste posten van de definitieve eindafrekening van de tweede wereldoorlog presenteerde. Als wormvormig aanhangsel ligt er dan ook nog het schiereiland Cotentin. waar eb en vloed vele meters van elkaar verschillen Achter die kust golft Normandië in een statige pastorale langs heuvels en dalen iri de richting van Parijs. Het is één van de meest vruchtbare gebieden in Frankrijk met weilanden, boomgaarden, onafzienbare akkers, rivieren, die door de Schepper op de zig-zag-naaimachine zijn vervaardigd en smalle, holle wegen, die door Anton Pieck lijken te zijn ingekleurd, Vele voorvaderen hebben daar nog een schepje cultuur bovenop gegooid en het landschap in de loop der eeuwen gestoffeerd met architectonische meesterwerken uit de Romaanse en Gothische tijd. Men vindt ze onder meer in Caen, Jumièges, Rouen en Coutances. Puntgave bouwwerken uit de Renaissance staan te kijk bij Mesnières in het departement Seine- Maritime. terwijl men voor de weelderige Franse bouwstijl uit de 17e eeuw dient af te reizen naar Beaumesnil en de kastelen van het departement Eure Dat Normandië zijn geschiedenis niet cadeau heeft gekregen en telkens als een leeuw voor zijn vrijheid heeft moeten vechten wordt overduidelijk gedemonstreerd in de Tapisserie de Bayeux. waar de koene daden van de nationale held Willem de Veroveraar nog eens dunnetjes worden overgedaan. In Arromanches is een permanente expositie gewijd aan de invasie van 1944, die het dramatische keerpunt vormde in de tweede wereldoorlog Goedkoop onderdak In Normandië komt men nog voor een prikje onder dak. Er zijn ruim 700 hotels in alle categorieën, waaronder de eenvoudige, maar vaak dolromantische hotels van de Logis de France-keten, waar goede waar voor weinig geld geleverd wordt. Voor kampeerders zijn er 300 erkende camping- en caravanterreinen met staanplaatsen voor 75.000 personen Sinds kort heeft de vakantieganger ook nog de beschikking over 700 „gites". simpele, maar plezierig ingerichte vakantie-onderkomens op het platteland, die meestal deel uitmaken van een boerderij of zich bevinden in een oud herenhuis. Omdat ze vrij ver van de veel drukkere en mondaine toeristenplaatsen liggen, biedt een verblijf in zo'n huisje alle gelegenheid kennis te maken met het pure Normandische leven. Doorgaans kan men er ook zonder veel moeite aan de produkten van het onvoorstelbaar vruchtbare land komen: de Normandische boer verkoopt u maar al te graag zijn eieren, melk, boter, verse groenten en fruit. Opeen koopje Heel plezierig zijn ook de prijzen, die men in Normandië betaalt voor eten en drinken. Een prima fles landwijn koopt men al voor twee, drie gulden en in de dorpshotels krijg je voor een habbekrats al toegang tot een onvoorstelbaar luilekkerland. Ik spreek nu uit eigen ervaringin de omgeving van Brionne kreeg ik voor zeven oesters, >2 wijngaardslakken in knoflookboter, een sorbet met calvados, gebraden fazant met toebehoren, Franse kaas en taart toe de rekening gepresenteerd: 25 gulden Ik heb hem daarna enige minuten aandachtig bestudeerd, want ik was er van overtuigd, dat de ober in een moment van onachtzaamheid vergeten had om er een 1 voor te zetten. Ik ben immers gewend geraakt aan de financiële doodklap, die Nederlandse restaurateurs je zonder blikken of blozen geven. Die zouden voor zo'n repeterend gastronomisch festijn tenminste 100 gulden hebben berekend. Maar in Brionne kun je zelfs met een geeuwhonger van hier tot gunter nooit meer uitgeven dan vijftig gulden per persoon. Maar dan moet je wel beschikken over de lebmaag van een prijskoe. Pater Piet Voor onbespoten geestelijk voedsel kan men terecht in de Abdij van Bec- Hellouin, waar veertig witgerokte Benediktijnen zonder Dreesmann toch opmerkelijk vroom blijken te zijn. Bij de poort waakt pater Piet. een uiterst blijmoedige Godsgezant, die er inmiddels al zo'n vijftig jaar kloosterleven op heeft zitten. ,,ls het nog steeds uit te houden, pater Piet?" Hij krabt nadenkend op zijn ijsmuts, waarmee hij een dreigend koutje van zijn lijf houdt en roept geamuseerd: „Ach, wat zal ik zeggen. Het is natuurlijk wel saai hier, er gebeurt geen bliksem, maar ik ben er aan gewend geraakt. Ik weet niet beter' In vogelvlucht In Normandië heeft de toerist een rijke keuze uit vele landschappen en streken. Een sightseeing in vogelvlucht kan dan ook geen kwaad: Calvados, het hart van Normandië, pittoreske vissersplaatsen zoals het onovertroffen Honfleur, mondaine badplaatsen alsDeauville. rijk gestoffeerd binnenland, dat geknipt is voor wandel- en autotochten (Route du Cidre, Route du Fromage en Route des Marais). De actieve recreant kan leren weven in Beaumont-sur-Auge, jachten huren in Courseulles en Ouistreham- Riva-Bella en een krakend koetsje huren in de Bessin rondom Bayeux. Departement Eure. de grote, groene onbekende. Rustiek landschap met vele visrijke rivieren, moerassen en uitgestrekte bossen. Volop mogelijkheden om te golven, tennissen, zwemmen, paardrijden, fietsen en wandelen. De cultuur is ook dik vertegenwoordigd: burchten.de kathedraal van Evreaux en vele mini- Alle inlichtingen over vakantie mogelijkheden in Normandië kunt u krijgen bij het Frans Verkeersbu reau, Prinsengracht 670, Amsterdam, telefoon 020- 24.75.34 kastelen en voorname buitenplaatsen. Interessant is de toeristische route Normandië-Vexin, die tussen Parijs en Rouen de rechter oever van de Seine volgt en langs vele kastelen, abdijen en monumenten voert. Departement Manche, grillige kusten, vriendelijk natuurschoon, schiereiland Contentin met tientallen zandstrandjes, eilandjes en vissershavens. Zeezeilers kunnen terecht in de nieüwe marina's van Cherbourg en Granville. Departement Orne, bekend door zijn fokkerijen van werk- en rijpaarden. De Heras du Pin-stoeterij is een omweg waard. De Orne en zijn zijrivieren hebben hier en daar diepe dalen gekerfd; het land van de Auge is de bakermat van de befaamde Camambert- kaas. In deze streek ligt het vakantiecentrum de Escale de Vitou, waar men kan roeien, vissen, zwemmen, tennissen en paardrijden, met onderdak in gltes. In voor- en naseizoen kan men hier al terecht voor 320 gulden per week op basis van half pension, inclusief drie uur paardrijden, drie uur tennissen en tweemaal een ochtend vissen. Men kan in dit gebied ook een huifkar huren (600 gulden per week, in de topmaanden 800 gulden voor vier personen). Departement Seine-Maritime, bekend als de poort van Frankrijk. Door dit gebied stroomt de Seine, die 40 procent van het Franse vervoer te water voor zijn rekening neemt. Napoleon noemde de rivier dan ook ..de hoofdstraat van Frankrijk". Aan de kust. tussen Le Trèport en Le Havre strekken zich, tussen de witte rotsgiganten, prachtige zandstranden uit. De stenen poorten, klippen en naalden, die bij Etretat uit zee oprijzen zijn uiterst spectaculair. In de Seine- vallei liggen mooie kastelen en abdijen, waaronder die van Saint-Martin de Boscherville en Saint-Wandrille. De boerderijen met hun rieten daken en vreemdgevormde duiventillen geven aan het landschap een aparte charme. Liefhebbers van architectuur komen volop aan hun trekken in Rouen, de stad van Jeanne d'Arc. LEO THURING vreemde mensen. Je kent er niemand en de vluchtige voorbijgangers maken bepaald niet de indruk dat ze graag een gesprek met je willen beginnen. Na een vermoeiende reis wil je even rustig bijkomen in een gezellige kroeg om vervolgens een goedkope slaap plaats te zoeken. Je bent van plan een week in de stad te bli|ven, maar na twee dagen heb je alle plaatsen met monumentale waarde wel gehad. De musea kom je nauwelijks in want vele honderden toeristen verdringen zich voor de ingangen. Ze stromen in horden langs de bekende toeristen-at- trakties, die ook in jouw informatie boekje vermeld staan. In het hotel tref je een kleurrijk, internationaal gezel schap aan. De autochtone bevolking is echter slecht vertegenwoordigd. Zelfs het personeel bestaat uit buiten landse werkstudenten. Kortom met de bevolking van het land kom je eigen lijk niet in contact. Je leert weinig over het karakter, de leefgewoonten of de plaatselijke folklore. Bovendien heb je moeite met het vinden van de echt leuke kroegen, theaters en mooie plekjes. Dit is het probleem waar veel jongeren zich bij het reizen in den vreemde voor geplaatst zien. aldus de stichting ,,Reis en Vriend". Deze non-profit organisatie is in september van dit jaar opgericht Doelstellingen: het bevorderen van het contact tussen jongeren van verschil lende nationaliteiten en het veraange namen van het reizen in een vreemd land. Robbert-Jan de Bruijne (22), se cretaris en mede-initiatiefnemer: ,,ln juni is het idee ontstaan. Op grond van eigen ervaringen bij het werken en rei zen in het buitenland is ons gebleken dat het prettig en nuttig is om een aantal mensen in een vreemd land te kennen. Wij willen één keer per jaar een boekje uitgeven met aoressen (en eventueel telefoonnummers) verspreid over heel de wereld. Het zijn adressen van mensen, bij wie je kunt aanklop pen als je in de buurt bent. Het gaat hierbij niet om logeeradressen. De be woners hebben zich bereid verklaard om buitenlanders bij zich thuis te ont vangen en wegwijs te maken in de stad of het land. Iedere deelnemer is verplicht om vreemdelingen die lid zijn van onze vereniging verder te helpen". „Reis en Vriend" heeft een aantal or ganisaties, zoals VVV's, jeugdherber gen. MAI's. in Nederland. West-Europa en de Verenigde Staten aangeschreven Daarop zijn enkele enthousiaste reak- ties gekomen. Er bestaat blijkbaar een leemte in de vrijwel verzadigde reisin dustrie. „Tot nu toe hebben wij 50 adressen verzameld in Nederland (12). Amerika, Canada, Duitsland, Frankrijk, Engeland en de Scandinavische landen. Zelfs uit Israël is een positieve reaktie gekomen. Het publiek dat gebruik maakt van het boekje zal voornamelijk bestaan uit jongeren. Vooral de groep die niet met de grote reisorganisaties in zee gaat. Voor die categorie bestaan maar wei nig faciliteiten. Het is niet de bedoeling dat men aan de hand van het boekje een vakantiereis gaat uitstippelen. Het is slechts een hulpmiddel, dat op reis bij de bagage gestopt wordt zoals je ook een tandenborstel, wegenkaarten en een paspoort meeneemt. Als je in Rio de Janeiro of Reykjavik verzeild raakt kun je het raadplegen en er je voordeel mee doen. Het geeft een aan knopingspunt, dat je een eind op weg helpt. De tijdsbesparing zal aanzienlijk zijn. want je raakt sneller thuis door de informatie van een insider. Je zult meer van een land kunnen zien in een korte tijd. Het plezier van de vakantie zal mede daardoor aanzienlijk worden vergroot". De enige negatieve brief kwam van een jeugdherberghouder die in de stichting een concurrent zag van de bestaande jeugdherbergorganisaties. Ten onrechte volgens Robbert-Jan de Bruijne: „Wij verstrekken in principe alleen maar in formatie en voorzien niet in onderdak". Het ligt in de bedoeling dat het eerste adressenboekje voor de zomervakantie in 1979 zal verschijnen. De stichting denkt dan de beschikking te hebben over meer dan honderd adressen, ver spreid over een groot gebied. Er zal van de deelnemers een bijdrage van ongeveer een tientje worden gevraagd, echter uitsluitend om de kosten (druk ker, porto) te dekken. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan men terecht bij het secretariaat van de stichting „Reis en Vriend", Kastanjeweg 10-3, 1092 OG Amsterdam. Het rijke Normandische land is gestoffeerd met tientallen abdijen, landhuizen, kathedralen en kastelen Een gaaf voorbeeld is het kasteel van Roque Baignard in de Calvados

Leidse Courant | 1978 | | pagina 23