Costa Brava, eerste Spaanse geliefde voor vele Nederlanders Buiten topseizoen nog mogelijkheden genoeg om rustig het echte Catalonië te ontdekken De Costa Brava. Hoeveel landgenoten zien haar terug als een eerste geliefde, in andere handen overgegaan, maar nooit vergeten en nog altijd betoverend mooi? Lang voor de trek naar andere zonnekusten begon en in vissersdorpen als Benidorm en Torremolinos de verwildering om zich heen greep, werd Spanje hier schoorvoetend betreden door Nederlandse vakantiegangers. De deur van het Iberisch schiereiland stond op een kier. Zo dicht mogelijk bij huis - er bestonden toen nog afstanden - kon-voor het eerst een Carmen ten dans worden gevraagd. Zij sloeg geen misvormde toeristenflamenco's uit de hakken maar danste ingetogen en met een zekere devotie de sardana, een eeuwenoude variatie op krijgsrituelen. Toen in dit grensgebied al meer dan een halve eeuw geleden de „verspieders" van het toerisme aankwamen, was Spanje nog geen vakantieland. Achter de Pyreneeën sloeg een soms woeste branding stuk op de baaien en kapen van ongerepte schoonheid. De Catalanen leefden van de visvangst en hadden op hun strandjes het rijk alleen. De Costa Brava was er toe voorbestemd, om de eerste stoot van het toerisme op te vangen. Terwijl vliegen nog het privilege bleef van stoutmoedigen en welgestelden, overschreden de eerste bussen vreemde grenzen, spoedig gevolgd 'door pioniers in hun eigen automobielen. Jarenlang kwamen de vakantiegangers niet veel verder dan de Costa Brava, het eerste kustgebied van de Middellandse Zee in Spanje, voor wie de lange rit door Frankrijk tot een goed einde had gebracht. Niemand kon vermoeden, dat aan de zo verre Costa Blanca en Costa del Sol het gigantische Atlantis aan de golven zou ontstijgen, waar nu miljoenen mensen in wolkenkrabbers worden opgeborgen. De explosieve ontwikkeling van het bulk-(charter)-vervoer door de lucht ontnam aan de Costa Brava later een zekere exclusiviteit. Thans worden op het vliegveld van de provinciestad Gerona jaarlijks honderdduizenden bezoekers aangevoerd, maar nog altijd is het gewest doelwit voor een vakantie-met-de-eigen-auto. Velen die er zo'n 1400 kilometer op hebben ziten, zien het als een verlossend eindpunt na de lange rit. Maar lang niet iedereen denkt er zo over. Nieuwe autoroutes in Frankrijk en Spanje hebben de reisduur bekort en de trekdrift nieuwe impulsen gegeven, tot diep in het zuiden waar de rots van Gibraltar uit zee opdoemt. Aan een kust die zich als één grote toeristische supermarkt uitstrekt tussen Port Bou en deze door apen bevolkte piek, moest ook de eens zo schilderachtige Costa Brava wel van zichzelf vervreemd raken. Spanje boekte vorig jaar een nieuw record met 34 miljoen gasten. Veel „urbanizaciones" overheersen er de typische vissersdorpjes - zoals alle reisgidsen ze nog hardnekkig noemen - met hun stapeldozen van hotels en appartementsgebouwen. Salvador Dali's villa in Port Lligat en zijn museum te Figueras herinneren aan de tijd. dat zoveel kunstenaars ongestoord penseel en beitel hanteerden of in een klein hotelletje de rotskust in proza en poëzie bezongen. Toch is de Costa Brava ook nu nog een lusthof, vergeleken met de steenwoestijnen aan zuidelijker stranden. De stroom heeft te rechter tijd meerdere beddingen gevonden. Als gevolg van de noordelijke ligging heeft deze costa verhoudingsgewijs terrein prijs moeten geven, toen het zonnesyndroom om zich heen greep. De miljoenenmassa's zochten verderop nog hogere temperaturen en de grote overwinteringstrek gaat ook aan de Costa Brava voorbij. Toch is het er druk gebleven. Wat de Catalanen op de concurrentie voor hebben is het overweldigende natuurschoon van hun rotskust, die aan alle grillen van de zee toegeeft en derhalve bezaaid is met uitsteekstels, klippen, inhammen, kapen, eilandjes en plateaus. Aan het palet van de kleurschakeringen verlenen pijnbomen, cypressen en kurkeiken bereidwillig hun medewerking, het water is er blauwer dan waar ook en geen licht kan in helderheid wedijveren met dat van de Costa Brava. Nu zovelen van het toerisme afhankelijk zijn geworden, streven ook de Catalanen naar vakantiespreiding. Alles wat zij voorhanden hebben voor een aangename vakantie in najaar, winter en lente, wordt daartoe in de strijd geworpen. Wie in deze perioden soms plotseling aanwakkerende „tramontane" - een krachtige noordenwind - riskeert, wordt niet door drommen toeristen gehinderd. Een toenemend aantal gasten - vooral huurlieden uit Frankrijk - profiteert van de grotere bewegingsvrijheid. De mogelijkheden om rustig het echte Catalonië te ontdekken, zijn dan nog ruimschoots voorhanden. Wat opvalt achter deze grillige kustlijn vol niveauverschillen, zijn de vele en soms reusachtige kampeerterreinen. Gerona was de eerste provincie van Spanje die het sociaal toerisme daadwerkelijk bevorderde, door ruimte te scheppen voor tentbewoners. Deze campings liggen nu nog bij tientallen in het groene achterland dat soms aan vlaktes in Italië doet denken, met de traag stromende Muga, Fluvia en Ter, klokketorens, stille dorpjes en zelfs rijstvelden zoals de Italiaanse, waarin Silvana Magnano als filmster (Bittere Rijst) haar triomfen vierde. Ontelbare Nederlandse automobilisten hebben hier dankbaar hun haringen in de weke bodem gedreven en ze doen dat nog steeds. Hun caravans en linnen bungalows verrijzen soms pal aan het strand, zoals op de camping Les Dunes in de buurt van Ampurias. De Costa Brava riep Jan Modaal al een hartelijk welkom toe, toen de Franse en Italiaanse Rivièra nog voorbehouden bleven aan de beter gesitueerden en Benidorm een negorij was met tien vissershuisjes. De pogingen om buiten het topseizoen de bezoekers te gerieven worden hier in mindere mate ontleend aan de zon. Wel kan gewezen worden op de rusticiteit van een 17e eeuws vissersdorpje als Cadaqué of een lieflijk de berghellingen beklimmend Calella. Gesteenten waarop de branding stuk slaat en strandjes die hun vormgeving ontleend schijnen te hebben aan de maanstand in het eerste kwartier, worden reeds van oudsher geëtaleerd als onvolprezen natuurschoon. Meer en meer echter worden de gasten verwezen naar het culturele erfgoed. Het landschappelijk soms minder boeiende platteland heft een groot aantal burchten en kastelen ten hemel, van een sombere doch indrukwekkende schoonheid. Slechts weinigen komen er 's zomers toe. om landinwaarts te trekken, naar plaatsjes als Castello de Ampurias, beheerst door een geweldige kathedraal of de kloosters met hun eeuwenoude boerenhofsteden Uren kunnen doorgebracht worden in het middeleeuwse stadje Pais, zo volmaakt in de oude glorie hersteld, dat het enkele jaren geleden een hoge onderscheiding kreeg. Castillo de Montgri. hoog op een grauwe bergkam, de historische stadswijken van Figueras en Gerona - met Europa's breedste domkerk, toegankelijk via 86 traptreden - er wordt alles aan gedaan om deze monumenten in stand te houden en een grotere bekendheid te geven. De woekering van een nieuwe architectuur gericht op massa-toerisme, zorgt aan de Costa Brava voor een bijna tragikomische contrastwerking. De horizonvervuiling neemt hier en daar bedenkelijke vormen aan. Zo lieflijk kan de naam van het oude vissersdorpje Rosas niet zijn of de betonnen aangroeisels verrijzen nu als een fata-morgana aan de vloedlijn. Appartementscomplexen opgetrokken in de vorm van een amfitheater heffen hun terrassen naar het zwerk en liggen in het schitterende zonlicht als zonnetempels van een nieuwe religie. De nieuwe watersportstad Ampuria-Brava wordt aangeprezen als „het Florida van Europa". Het nog altijd alleraardigste vissersdorp La Escala ontleent roem aan een lokaal produkt: de bremzoute ansjovis, te koop in hetzelfde pakhuis waar Spaanse vrouwen al kwebbelend de potten vullen, het stinkt naar schubben en wier. Een zeer oud Kniertje laat er de peseta's in haar schortzak glijden. Niets aan de hand dus; hier laat het onbedorven vissersleven zich nog niet gelijkschakelen. Maar er worden in de grandioze baaitjes steeds minder vissersboten op het zand getrokken. Ver van het dorp ligt de nieuwe watersporthaven van La Clota, waar de kleurige vissersvaartuigen aan hun eigen steigers dobberen. Doelmatigheid heeft het gewonnen van de romantiek. De reusachtige scheepslantaarns zien er uit als het soort helmen, vroeger in dameskapsalons gebruikt voor het aanbrengen van de permanent wave. Architecten vol toekomstfantasieën hebben rondom deze haven een urbanisatie ontworpen, waar nog jaren aan gewerkt zal worden. Alweer een nieuw Babyion, dit Escalanova, dat honingraatsgewijs verkocht wordt door heel Europa. Gelet op de ongelofelijke hoeveelheid makelaarskantoren en -kantoortjes zal er aan dit waterfront tussen de Frans-Spaanse grens en Blanes nog veel meer gebouwd en verkocht worden. De grote race duurt voort. Het eens zo klassieke vakantiedoel wil niet achterblijven en offert veel intimiteit op aan de nieuwe grootschaligheid. Veel eenvoudige, oudere hotels zijn van oudsher in het dorpsleven geïntegreerd, een aantrekkelijke situatie met als nadeel dat zij niet kunnen wedijveren met het comfort van nieuwe complexen. Het bouwen gaat daarom gepaard met veel breken en allerlei renovaties. Intussen is het voornaamste trefpunt Lloret de Mar al uitgegroeid tot een superstad, met misschien nog enkele vissers als decoratie. Gigantische logiestorens verdringen elkaar aan het strand. De Consumentenreisgids telde hier onlangs 165.000 bedden voor gasten in het hoogseizoen, terwijl het aantal „echte" inwoners misschien achtduizend bedraagt. Hier en te Barcelona en Gerona komen drie van de achttien casino's die Spanje nu in de strijd gaat werpen ter bevordering van het toerisme, investering 4000 miljoen peseta's en gericht tegen de concurrentie van Franse speelpateizen. Rouw past dus ook de Carmen van deze Costa Brava. met de eens zo fleurige bloem in het ravenzwarte haar, zou de conclusie kunnen zijn voor wie deze eerste liefde terugziet. Lloret de Mar. Paya de Aro, Tossa, Rosas, San Antonio enz. getuigen van de onvoorstelbare facelift die zij heeft ondergaan. Het kan gebeuren, dat de vreemdeling een helderwit Spaans stadje ziet opdoemen hoog boven de baai en vol beloften van een typische bedrijvigheid met manden beladen ezeltjes, hapjes op de toonbank van een kroegje, voor het huis de breipennen hanterende vrouwen. Zich derwaarts spoedend wordt hij begroet door de spookachtige leegte van nog onbewoonde villa s en landhuizen, als werd de stad door een pestilentie bezocht. Oorden zoals deze - Punta Montgo bijvoorbeeld - geven de bezoeker 's winters het gevoel, dat ook de Costa Brava elke authenticiteit dreigt te verliezen. Toch bleef er nog veel gespaard. Vissersdorpjes, vanouds de parels aan deze stranden wisten hun eigen gezicht te bewaren en de slaapsteden op een redelijke afstand te houden. Golfgeruis overspoelt zelfs nog kilometers lange stranden, waar de commercie niet heeft toegeslagen, zoals achter het dorp San Pedro Pescador. Het kustgebied is daar zo moerassig, dat de bezoekers er uitsluitend op kampeerterreinen zijn aangewezen. Wat ondanks alles gebleven is. is de natuur, die deze vloedlijn beheerst met een grilligheid zonder weerga, zodat de bouw van uniforme vakantiesteden op de meeste plaatsen onmogelijk is. De thans zo sterk beklemtoonde historische verworvenheden doen de rest. „Hier lagen altijd uw schatten, maar u zag ze niet". Met deze variatie op een dichtregel sturen de Catalanen hun gasten naar al die overblijfselen uit de middeleeuwen en uit een nog grijzer verleden. Drukker bezocht dan menige grote stad ligt in de buurt van La Escala een archeologische schatkamer - misschien wel de belangrijkste van .Spanje - aan de Middellandse Zee. Ampurias is de verzamelnaam voor de resten van een Griekse en een Romeinse stad, waarvoor de eerste fundamenten 600 jaar vóór Christus gelegd zijn. Tienduizenden bezoekers van alle nationaliteiten hebben er graag 50 peseta's voor over om in het stratenpatroon te kunnen wandelen en een museum te bezoeken, waarin de opgedolven voorwerpen - variërend van de bekende haarspelden uit dje tijd tot manshoge beelden - zijn tentoongesteld. Sinds in 1908 de eerste spade is gestoken zijn de opgravingen bijna zonder onderbreking voortgezet en nog altijd liggen grote stadswijken onder het zand. Hier kunnen gave mozaïekvloeren betreden worden en verwijst de informatie-automaat naar de ligging van de baden, een atrium bakkerij, amfitheater, stadsmuren, forum en een zeer oude begraafplaats met de overhuiving van kleine daken. Aescolopus kijkt uit over een onafzienbare reeks fundamenten van het oude Neapolis. Deze locatie is zowel wetenschappelijk als toeristisch gezien een unieke bezienswaardigheid aan de Costa Brava. Aan de overkant van de Baai van Rosas stonden kortgeleden nog borden van een Duitse bouwonderneming: „Soliocasa baut für Sie in Rosas", verwijzend naar futuristische betonkolossen, die inmiddels betrokken konden worden. fieldde Sou/temt Boven: Gerona, de provinciestad, is nog steeds het doelwit van vele va kantiegangers met de eigen auto Links: Toen Carmen nog geen mis vormde toeristenflamenco's uit de hakken sloeg, maar nog ingetogen en met een zekere devotie danste Rechts: Slechts weinigen komen er in de zomer toe landinwaarts te trekken om er de charme van het on bekende te ondergaan Onder: Spookachtige leegte van nog onbewoonde vil la's en landhuizen, ook in Punta Montgo

Leidse Courant | 1978 | | pagina 21