Op vakantie GROOT-BRITTANNIE Toeristenoorden: Londen. Brighton, Sussex, het graafschap Kent Stranden: Engelse zuidkust met als belangrijkste badplaatsen Brighton, Bournemouth, Torquay. Plymouth. Stranden van Yorkshire (Midden-Engeland) en Wales. Bossen bergen: Schotse Hooglanden. Wales, de bossen ten noorden van Londen en Bournemouth (Sherwood Forest en New Forest). Bezienswaardige plaatsen: Londen (parlementsgebouwen. Westminster Abbey), Cambridge, Oxford, (steden met oude architectuur). Canterbury (kathedraal). Bath (Romeinse baden). Muur van Hadrianus. (in noordelijk Engeland bij Carlisle), Stonehenge (ten westen van Londen, Keltische zonnewijzer). ZWITSERLAND Toeristenoorden: Interlaken, Luzern. Zermatt, St.- Moritz, Davos, Locarno, Meer van Lugano. Bossen bergen: St.-Gallen; Jura; verspreid over heel het land bossen. Bezienswaardige plaatsen: Zurich, Basel, Stein am Rijn, Lausanne, Bern. OOSTENRIJK Toeristenoorden: Tirol, Karinthië, Wenen, Salzkammergut, Voralberg. Bossen bergen: Stiermarken, gelegen tegen Joegoslavische grens, Salzkammergut, in de buurt van Salzburg; Mühlviertel, aan de Tsjechoslowaakse grens. Bezienswaardige plaatsen: Wenen (Schönbrunn, Reuzenrad (Prater)), Bregenz, Innsbrück. FINLAND Toeristenoorden: Finland kent weinig toeristen. De meeste toeristen vindt men nog in Helsinki en Savonlinnaa (oud fort), verder sterk over het land verspreid. Stranden: Scherenkust. het eiland Kaunissaari. Veel stranden bevinden zich aan de meren (Kalajoki, Yyteri, Tammisaari en Hanko). Bossen: Het zuidelijk gedeelte is bezaaid met bossen en meren, eruit springt het bosgebied tussen Kuusamo en Kuopio. Bezienswaardige plaatsen: Helsinki (tweetalige (Zweeds/Fins) stad (kathedraal, bekend zijn de festiviteiten rond Midzomernacht, 24 juni), Turku (kasteel), Savonlinnaa („het Gibraltar van het Noorden"), Kuopio. het meer van Jyvaskyla. RUSLAND Toeristenoorden: Moskou. Leningrad, Kiev, Novgorod. Stranden: Weinig stranden aan de binnenzeeën toegankelijk. Aangenaam zijn de vanouds bekende stranden aan de Krim, in beperkte mate te bezoeken door westerse toeristen. Bezienswaardige plaatsen: Moskou (Kremlin, de vesting binnen een Russische stad met daarin voormalige Russisch-orthodoxe kerken, Lenin Mausoleum, Historisch Museum, Lenin Museum, het Zagorsk klooster even buiten Moskou, het warenhuis GUM, Bolshoi-theater, Tsiaikovsky Concertpaleis), Leningrad („Parijs van het noorden", stad gebouwd in één stijl tijdens het bewind van Peter de Grote, lange tijd hoofdstad van Rusland; bezienswaardigheden: Winterpaleis, verblijf van de tsaren, toneel van de oktoberrevolutie; Peter en Paul-vesting; Nevsky Prospekt, de belangrijkste winkelstraat van Leningrad), Kiev (hoofdstad Oekraine. meer westers geörienteerd dan Leningrad en Moskou). HONGARIJE Toeristenoorden: Agard. Balatonszemes, Fonyod, Tihany, Visefrad, Keszthely, Boedapest. Stranden: Balatonmeer en het Velencemeer zijn bekend om hun mooie stranden; verder ook veel bronplaatsen (Boedapest. Eger, Hajduszobolo, Mezokövesd). Bossen bergen: Belangrijke wouden in bergachtige streken zijn Bakonywoud. Transdanubië, Miskolc- Tapolca, Boedagebergte (ten westen van de Donau). Bezienswaardige plaatsen: Boedapest (gelegen tussen het Boedagebergte en de Transsylvanische vlakte; oorspronkelijk twee steden: Boeda en Pest; bezienswaardigheden: parlementsgebouw, de rivier de Donau. voormalig koninklijk paleis. Kroningskerk), Martonvasar (stad van Beethoven), Sopron (middeleeuwse bezienswaardigheden), het Balatonmeer, Szeged (een moderne, maar ook kille socialistische stad). POLEN Toeristenoorden: Warschau, Krakow, Danzig, Breslau. Bossen bergen: Het grootste gedeelte van het land is vlak en onbebost voornamelijk in het zuidoosten vindt men bergen Tatragebergte, Beskiden; in het zuidwesten: het Reuzengebergte (begrensd door Oost- Duitsland en Tsjecho-Slowakije). Bezienswaardige plaatsen: Warschau (in de oorlog vrijwel geheel verwoest, na de oorlop opnieuw volgens oude stramien opgebouwd; bezienswaardigheden: oud marktplein, koninklijk paleis), Dantzig (eveneens platgebombardeerd en weer opnieuw opgebouwd; oude gerestaureerde straten, wijk Stare Miasto), Mariënburg (burcht). ITALIË Toeristenoorden: Rimini, Venetië, Capri, San Remo, Rome, Florence, Gardameer. e Stranden: Stranden van Ponente, Levante, Toscaanse Rivièra, de kust tussen Venetië en Rimini, kust van Triëst tot Venetië, Apulische kust. Bossen bergen: Aosta, nationale parken ten noorden van Venetië en ten zuiden van Rome; Appennijnen. Bezienswaardige plaatsen: Rome (Vaticaanse musea, Forum Romanum, monument Victor Emmanuël) Venetië (kanalenstad, San Marco-kathedraal, Dogenpaleis), Florence en Siëna (kunststeden), Ravenna (Byzantijnse mozaïeken), de landschappen Toscane en Umbrië JOEGOSLAVIË Toeristenoorden: Dubrovnik, Belgrado, schiereiland Istrië, Zagreb. Stranden: Langs de AdriatischeZee Zuidmontenegrijnse kust. Sloveense kust, Kroatische kust; meren in het binnenland Bossen /bergen: Bosnië, Hercegowina, beide bosgebieden centraal in het land gelegen; Bied in het Alpengebied van Slovenië, ook veel bossen/ bergen in Macedonië, tegen de Griekse grens. Bezienswaardige plaatsen: Belgrado (verrassend moderne stad, maar ook Turkse invloeden), Serajewo (brug waarop aartshertog Frans Ferdinand werd doodgeschoten, die aanleiding was tot uitbreken Eerste Wereldoorlog; minaretten), Dubrovnik, Ohoud. IERLAND Toeristenoorden: Killarney. Kenmare; in het algemeen vindt men weinig concentraties van toeristen in Ierland. Stranden: Bekende strandplaatsen zijn Newcastle, Portrush. Rossclare, Salthili, Skerries, Tramore, Youghall. Tramore. Arklow, Ballybunion, Ballycastle. Courtown. Harbour. Enniscrone. Bergen en bossen: Graafschap Sligo (noordwestelijk Ierland)zeer mooi ook zijn de bossen en bergen van het graafschap Wicklow; daarnaast uitgestrekte weidegebieden: Eire heeft niet voor niets de naam het groene eiland te zijn- Bezienswaardige plaatsen: Dublin (prachtig gelegen aan de Dublin Baai; de stad van James Joyce), Killarney (fraai toeristenstadje). Galway (historische gebouwen). Mooie streken zijn Connemara (in het noordwesten) en Kerry (schiereiland in het zuidwesten). TUNESIË Toeristenoorden: Djerba (het Tahiti van de Middellandse Zee). Tunesische Riviéra (oostkust) en de Golf van Tunis (fraai strand bij La Marsa). Oasen bossen bergen: palmbossen op Kerkenna- archipel, kurkeikenbossen vol stadsruïnes bij Khoumirië, warmwaterbronnen in bergoase bij Gafsa, oase van Tozour met dadelpalmen, woestijnduinen van Nefta, bergdorp Matmata. Bezienswaardige plaatsen: Tunis (moskeeën en musea). Carthago (oude hoofdstad, ruïnes, gezicht op Tunis). Monastir, Kairouan (heilige stad met grote moskee). El Djem (Romeins amfitheater), Sousse en Sfax (medina's). Bulla Regia (ruïnes tad), Zaghouan (heilige bronnen). ISRAËL Toeristencentra: Jeruzalem, Tiberias, Tel Aviv/Jaffa, Eilat en Negev. Stranden: Eilat en de Middellandse Zeekust bij de grote steden Tel Aviv en Haifa. Bergen bossen woestijnenHermon (aan de grens met Syrië), Karmel (grotten met prehistorische resten), gebergte van Judea, woestijn rond Dode Zee (Masada), Negev met Beersjeba, Eilatgebergte (kopermijnen van Salomo). Veel Nationale Parken en talloze natuurreservaten. Bezienswaardige plaatsen: Jeruzalem (parlementsgebouw, heiligdommen van joden, christenen en mohammedanen), tal van bijbelse plaatsen als Bethlehem (geboortegrot), Nazareth. Jericho, Hebron (graven van Abraham, Isaac en Jakob), Sichem (oude koningsstad), Samaria (eveneens oude hoofdstad), Masada (laatste bolwerk van de zeloten), Catharina-klooster aan de voet van de Sinaï. De interesse voor vakantie-bestem mingen bulten Nederland Is de afgelopen tien Jaar steeds sneller gestegen. Leek het er aanvankelijk op dat de belangstel ling voor vakantie In Nederland en het buitenland gelijke tred zou houden, sinds 1977 Is er een duidelijke omslag te merken In het voordeel van het buitenland. Ongetwijfeld speelt een gebrek aan ruimte In eigen land een duchtig woordje mee In die ontwikkeling. Hen miljoen Nederlan ders van wie bovendien een niet onaanzienlijk deel op de schoolva- kantle-maand Is aangewezen, samengehoopt op de betrekkelijk schaarse vakantie- plekjes die Nederland nog heeft, Is inderdaad wel iets te veel van het goede. De verwachting Is dat ook In het ko mende seizoen Frankrijken Duitsland weer het vaakst zullen worden gekozen voor een buiten landse vakantie. Daarnaast zijn Oostenrijk, Belgis, Luxemburg en Spanje erg Intrek. Houdt U er rekening mee. Met onderstaande lijst willen wij U behulpzaam zijn bij het bepalen vari uw reisdoel. ADRESSEN Nationale verkeersbureaus België: Leidseplein 7, Amsterdam 020-251251. Bulgarije: Reguliersdwarsstraat 54. Amsterdam 020-248431. Denemarken: Keizersgracht 581Amsterdam 020-226717. West-Duitsland: Spui 24, Amsterdam 020- 241293/255231. Groot-Brittannië: Leidseplein 5-7, Amsterdam 020-234667. Finland: Kleine Gartmanplantsoen 21, Amsterdam 020-238713. Frankrijk: Prinsengracht 670. Amsterdam 020-247534. Griekenland: Leidsestraat 13, Amsterdam 020-254212. Hongarije: Adolphe Maxlaan 132,1000 Brussel. België. Ierland: Heiligeweg 14. Amsterdam 020-250360. Italië: Stadhouderskade 103, Amsterdam 020-733264. Joegoslavië: Vijzelstraat 4, Amsterdam 020-220483. Luxemburg: Klaverparkweg 44. Haarlem 023-254707. Marokko: Leidsestraat 59, Amsterdam 020-251683. Noorwegen Leidsestraat 74, Amsterdam 020-222545. Oostenrijk: Singel 464, Amsterdam 020-255933. Polen: Leidsestraat 64-66. Amsterdam 020-253570. Portugal: Amstel 24, Amsterdam 020-63170. Roemenië: Kleine Gartmanpl. 17-19, Amsterdam 020-239044. Rusland: Honthorststraat 42, Amsterdam 020-798964. Spanje: Laan van Meerdervoort 8, Den Haag 020-469500. Tsjechoslowakije: Leidsestraat 4. Amsterdam 020-224888. Turkije: Arenbergstraat 42, 1000 Brussel. België. Zweden: Vijzelstraat 17, Amsterdam 020-237341 Zwitserland: Koningsplein 11, Amsterdam 020-222033. VAKANTIE PERIODES Scholieren: het voortgezet onderwijs van zaterdag 30 juni t/m zondag 19 augustus, het kleuter- en basisonderwijs van zaterdag 7 juli t/m zondag 19 augustus. Bouwvakkers: werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid hebben de vakantie voor 1979 vastgesteld van maandag 16 juli t/m 3 augustus. Ambtenarenminister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft in het kader van de vakqntiespreiding alle ambtenaren, die geen schoolgaande kinderen hebben, opgeroepen vakantie op te nemen vóór 1 juli of na 26 augustus.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19