GRIEKENLAND Stranden: Griekenland beschikt over een massaal aantal voortreffelijke stranden, zowel op de eilanden als aan het vasteland. Stranden aan het vasteland: Attika, de Peloponnesos, Platamon, Horefton, Kassandra. Sithonia, Athos; op de eilanden Rhodos, Dodekanesos, Korfoe, Kreta, Samos, Lesbos, Thassos. Bezienswaardige plaatsen: Griekenland, bakermat van de klassieke cultuur, bevat talloze bezienswaardigheden. Athene (Akropolis met Parthenon, tempel van Athene Niké, Hefaistos, havenstad Piraeus), Olympia (tempel van Zeus), Athos (twintig schitterende kloosters met Byzantijnse relicten), Delphi, Daphni (klooster met Byzantijnse mozaïeken). Isthmus van Korinthe, Olympos (de grootste berg in Griekenland, verblijfplaats van de Goden), Korfoe (Byzantijnse kathedraal), Skiathos (onbewoonde middeleeuwse stad), Delos (opgravingen), Monemvasia (middeleeuwse vesting), Navplion, Epidauros (amfitheaters met voortreffelijke akoestiek), Mykene (Leeuwenpoort), het eiland Rhodos. BELGIE, LUXEMBURG Toeristenoorden: Brugge, Knokke, Dinant, Brussel, Larochette (L.). Stranden: Oostende, Blankenberge, De Haan, De Panne. Bossen: De Kempen, Ardennen, Terkamerenbos, Zoniënwoud (beide laatste bij Brussel). Bezienswaardige plaatsen: Brussel (Grote Markt), Antwerpen, Gent, Brugge, (Vlaamse middeleeuwse steden. Luxemburg (oude vestingstad). NEDERLAND Toeristenoorden: Wadden, Valkenburg, Scheveningen, Zandvoort, Amsterdam, Veluwe. Stranden: Waddeneilanden, Noordzeekust. Bossen: Holterberg (Overijssel), Hoge Veluwe. de Gelderse Vallei. Montferland, Gaasterland (Friesland), Geuldal, Berg en Dal (Nijmegen). Bezienswaardige plaatsen: 's Hertogenbosch (kathedraal), Amsterdam (Rijksmuseum, zeventiende- eeuwse herenhuizen), Den Haag (parlementsgebouwen, Panorama Mesdag), Volendam, Leiden, Haarlem, Rotterdam (haven), Woudrichem, Orvelte (Saksische boerderijen). DENEMARKEN Toeristenoorden: Lonstrup, Lakolk, Marienlyst, Gileleje, Gammel-Skagen, het eiland Fano Stranden: Aangenaam zijn de kusten van het Kattegat. Bornholm. en Lolland. Mooie stranden zijn ook Noord- Sjaelland en noordoostelijk Fyn op Jutland. Volop gelegenheid tot veilig zwemmen. Minder geschikt hiervoor zijn de stranden aan het Skagerak. Bossen: Beboste fjorden op Jutland, bossen rond het meer Haldso op Jutland en vooral ook in het oosten van het land; verder op de eilanden Lolland en Bornholm in de Oostzee. Hier zijn ook veel kampeermogelijkheden. Bezienswaardige plaatsen: Kopenhagen (modernste stad van Scandinavië, pretpark Tivoli, beroemde porseleinfabriek, vervaardigers van het beroemde Deense porselein), Aarhus (prehistorisch museum, Viking museum en andere belangrijke musea, kathedraal), Odense (stad van sprookjesverteller Andersen), Roskilde (kathedraal); het merendistrict Silkeborg. NOORWEGEN Toeristenoorden: Bergen, Oslo, fjorden, in het algemeen weinig toeristen. Stranden: Beperkt aantal stranden, voornamelijk in de buurt van Oslo. Bossen bergen: Bossen in omgeving van Oslo (Osterdal), verder over het hele land verspreid. Bezienswaardige plaatsen: Oslo (koninklijke paleizen, Vikingsschepen in het Bygdoygebied, twaalfde-eeuwse houten kerken, oorlogsmuseum), Bergen (oude vestingstad, middeleeuwse gebouwen), Lilesand, de Fjorden (een schitterende overzicht hiervan is mogelijk met de reis per spoor tussen Oslo en Bergen). ZWEDEN Toeristenoorden: Halmstad, Göteborg, Lysekil, Stockholm, Uppsala. Stranden: Kust van Halland (ten oosten van Undersaker). Göteborg, Skans (in het zuiden van Zweden). Bossen bergen: Provincie Darsland (ten noorden van Göteborg), Delarna (bossen in combinatie met meren). Bezienswaardige plaatsen: Stockholm (stadhuis, Kaknastoren, Historisch Museum met Vikingenoverblijfselen), Jonköping (oude Zweedse houten huizen, Malmö (musea), Lapland (grootste onontgonnen gebied van Europa; ideaal voor vissen en kamperen). TSJECHO-SLOWAKIJE Toeristenoorden: Praag, Bratislava; in het algemeen weinig toeristen. Bossen bergen: Over het hele land verspreid bossen: Bohemerwoud en Jeseniky, Beskyda (beide in Moravië). Bezienswaardige plaatsen: Praag (oude koningsstad, monument van Jan Hus, gotisch kasteel, raadhuis), Brno (hoofdstad van Moravië, kloosters, kerken, burcht), Bratislava (oude Hongaarse hoofdstad), Karlovy Vary (oud kuuroord). BULGARIJE Toeristenoorden: Sofia, Veliko Turnovo, Zlatni Piassazi; Bulgarije is een opkomend land voor toerisme. Stranden: De stranden aan de Zwarte Zee: Varna, Burgas, Druzba, Kavacite. Bossen bergen: Balkangebergte, scheiding tussen noordelijken zuidelijk gedeelte van het land; het Piringebergte, ten zuiden van Sofia, is eveneens rijk aan bossen. Bezienswaardige plaatsen: Sofia (zeer oude en gastvrije stad, oude kerken), de museumstad Veliko Turnovo, Burgas (Romeinse ruines), Riagebergte (Riaklooster), Tarnavo (resten middeleeuws tsarenpaleis), Varna (musea), Plovdix (oorlogsmonument). ROEMENIE Toeristenoorden: Mangila, Eforie, Sulina, Boekarest. Stranden: De Zwarte Zeekust is sterk in opkomst als toeristengebied; veel nieuwe moderne badplaatsen: Sulina. Mamaia, Eforie. Bossen bergen: Karpaten (ten noorden van de centraal gelegen Zevenburgse hoogvlakte), Vatra Domei, Dumbravabos. Bezienswaardige plaatsen: Boekarest (sterk socialistisch geïnspireerde stad met grote pleinen en publieke gebouwen; kerken, om het centrum heen schilderachtige straten en universiteitsgebouwen), Noord-Moravië (kloosters), lasi. TURKIJE Toeristenoorden: Zwarte Zeekust (Inebolu, Sinop), Ege'ische zeekust (Cannakale, Izmir), Golf van Antalya, Centraal Anatolië. Stranden: Zwarte Zee, Ege'ische Zee (Bodrum), Silifke aan de Middellandse Zee, de „Turkse" Rivièra (tussen Alanya en Antalya). Bossen bergen: Bursa (in West-Turkije), Bolu, Abant Golü (langs de Zwarte Zeekust), Oost-Anatolië (dennebossen). Bezienswaardige plaatsen: Istanboel (de stad die twee continenten overbrugt, Aya Sofia, oorspronkelijk een kerk, nu museum; Topkapipaleis (verblijf van de Sultans, momenteel museum), de Blauwe Moskee, Egyptische Obelisk), Antalya (poort van Hadrianus), Bergama (met opgegraven oud-Griekse stad Pergamon), Efese (Byzantijnse Poort), Bodrum (St. Pieterskasteel van Duitse kruisvaarder). WEST-DUITSLAND Toeristenoorden: Aken, Monschau, Schaffhausen, München, Trier, Berlijn. Bossen bergen: Eifel (tussen Rijn en Belgische Ardennen), Zwarte Woud (in het oosten en zuiden begrensd door Frankrijk en Zwitserland)Harzgebergte (gelegen tegen de Oostduitse grens). Bezienswaardige plaatsen: Keulen (Dom), Heidelberg (universiteit), Berlijn (Muur), de Rijn, Regensburg (middeleeuwse stad), Bonn (regeringscentrum), Hamburg (haven, nachtleven). SPANJE Toeristenoorden: Benidorm, Malaga, Torremolinos, Tarragona, Marbella, Mallorca, Barcelona, Cordoba. Stranden: Tussen de Portugese grens en La Coruna: grillige kust, weinig toeristen; Costa Cantabrica aan de Atlantische kust (badplaatsen Santander, San Sebastian). De Costa de la Luz tussen Gibraltar en de Portugese kust; Middellandse zeekust tussen Franse grens en Barcelona. Zwaar toeristisch: Costa Brava; tussen Barcelona en Valencia: Costa Dorado, Costa del Azahar; tussen Valencia en Alemeria: de „Levante", Costa Blanca (Alicante); tussen Almeria en Gibraltar: Costa del Sol. Bossen bergen: Sierra de Gredos; Oostelijke Pyreneeen, niet zo ruig; Baskenland, loopt tot aan het Cantabrisch gebergte en de westelijke Pyreneeën. Bezienswaardige plaatsen: Burgos (grootse barok- kathedraal), Barcelona (grootste Spaanse stad), Madrid (hoofdstad, Prado en andere musea), Toledo (Moorse invloed sterk merkbaar; musea; zeer toeristisch), Granada (indrukwekkend bouwwerk uit de tijd van de Moren), Malaga (gedomineerd door twee oude forten), Santiago de Compostela (eindplaats van Middeleeuwse bedevaarttochten), Cordoba (beroemde tot kerk omgebouwde moskee), Sevilla. Santilliana (grotten), Alicante (mengeling van oud en nieuw toerisme). MAROKKO Toeristenoorden: Tarjeuta Bossen bergen: Tafilalet (reusachtige 1 aanplanting). Bezienswaardige pis 9 si van Marokko, moske Tetuan (koninklijk pa Tanger (havenstad, v (hoofdstad met veel n (commercieel centnii (Berberstadje). FRANKRIJK Toeristenoorden: Parifropez, Aix-en-Provence, Perp», het Loiredal, Corsica. Stranden: Bretagne (t£, strand afgewisseld door klippLe Havre en Mont-Saint Michel.imet hier en daar krijtrotsen); Zulu Lion (rustig strand), Cóte dl-Tropez en Menton, fraaie straften rotsen); Corsica (grillid Bossen bergen: Lesln, ten zuiden van Bordeauxs streek ten zuiden van de Ardae Rijn bij Straatsburg), Auvemdschap ten westen van Lyon), jgrens). Bezienswaardige pla^ (Bretagne, abdij op stqrlo (Monaco, Casino, koneltoren, Notre Dame. Versailleijfplaats van de middeleeuwse i Reims (gotische kathedraal),) wintersport), Orleans (La Camargue (wilde paarj van het land: hoogste bergrug: tussen Oporto en maar ook erg PORTUGAL Toeristenoorden: rest van het de laatst mooie dagen dan aan zonnestranden). Portugese Rivièra" noorden van de de

Leidse Courant | 1978 | | pagina 18