Prestigeslag geen graadmeter Kans dat Wetzel blijft 20 procent erd Muller stopt aan eind van het seizoen definitief PORT LEIDSECOURAN. DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 PAGINA 11 PAGINA Coördinator Hartmann: DEN HAAG Coördinator Eddy Hartmann van FC Den Haag hoopt eind deze week contact te krijgen met de op dit ogenblik in het buitenland verblijvende voorzitter van FC Amsterdam, Dé Stoop, om te praten over het blijven van André Wetzel bij de Haagse club. Zoals bekend werd Wetzel door FC Amsterdam uitgeleend aan FC Den Haag tot aan de-inmiddels ingegane winterstop, nadat hij in onmin was geraakt met de intussen bij FC Amsterdam op een zijspoor gerangeerde trainer Cor van der Hart Eddy Hartmann schat de kans dat Wetzel, die al te kennen heeft gegeven onder geen beding onder Van der Hart bij FC Amsterdam weer aan de slag te willen en het in dat geval desnoods op een rechtzaak te willen laten aankomen, bij FC Den Haag blijft op slechts twintig procent. „We hebben tenslotte een overeenkomst gesloten met FC Amsterdam over het in bruikleen krijgen van Wetzel tot aan de winterstop. Ik acht onze kansen om hem in onze ploeg te houden, waar hij tot een nuttige speler is uitgegroeid, zeer klein". Wetzel heeft overigens inmiddels van de gemeente Den Haag een baan aangeboden gekregen, hetgeen voor hem mede aanleiding was te verklaren dat hij erg graag in het Zuiderpark wil blijven voetballen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Amateurteam wint in Dubai DUBAI Het Nederlands amateurelftal heeft in Dubai de eerste van de twee ontmoetin gen tegen Dubai gewonnen: 3-0. De drie doelpunten werden al len gescoord door Henk van der Lent van RWH. De wedstrijd werd bij een temperatuur van 25 graden op kunstgras ge speeld De Nederlandse spelers waren hierop niet erg gewend en liepen nogal wat blessures op. Wim Wisse van RKC moest uitvallen. Er waren 1500 toe schouwers bij het duel dat in zijn geheel door de televisie van Dubai werd uitgezonden. Krol stuit onreglementair een van de betere Ouitse spelers. Rummenigge. Rummenigge scoort de eerste Ouitse treffer, DUSSELDORF De als prestigeslag tussen Duits land en Nederland aange kondigde interland is in het Rheinstadion geen echte graadmeter gewor den door de spiegelgladde grasmat waarop moest worden gespeeld. Jan Zwartkruis na de toch hard aangekomen 3-1 ne derlaag: „Op dit veld was niet te voetballen. Onzin nig dat beide bonden midden in de winter zo'n wedstrijd programmeren. Je kunt van tevoren op je klompen aanvoelen dat je met moeilijk te overwin nen weersomstandigheden te maken krijgt. Ik moet overigens wèl de Duitsers een compliment maken voor de manier waarop zij op dit zware veld ge presteerd hebben. Zij had den zichzelf veel beter on der controle dan wij, waardoor de Duitse triomf gerechtvaardigd was." Behoorlijk voetbal was in Düsseldorf vrijwel niet mogelijk. De grasmat van het fraaie Rheinstadion had meer weg van een ijsbaan dan van een voetbal veld. Spiegelglad was de bovenlaag, mede als gevolg van een sneeuwbuitje enkele uren voor de wedstrijd. Sneeuw, die, toen de Hongaarse scheidsrechter Palotai het startsein gaf, volkomen was bevroren, waardoor het voor de voet ballers een hele toer werd om zich be hoorlijk staande te houden. De Duitsers hadden overigens beduidend minder moeite om op de been te blijven dan de Nederlanders. Hetgeen toch een suc cesje betekende voor de Duitse bond scoach Jupp Derwall, die al een volle week geleden maatregelen trof voor een eventueel gladde grasmat. Zwartkruis had die vooruitziende blik niet, want het Nederlandse gezelschap dacht daar pas een dag voor de interland aan, waardoor in allerijl speciale noppen on der de schoenen van de Oranjespelers moesten worden gezet.Jupp Derwall: „Al vóór de wedstrijd heb ik keihard gesteld, dat het materiaal waarop ge voetbald zou worden van beslissende invloed zou zijn. Wel, dat is aardig uit gekomen, want iedereen heeft kunnen zien. dat wij ons veel gemakkelijker konden bewegen dan de Hóllanders." Dat verschil was inderdaad frappant. Rep, Ling, Koster en Neeskens lagen meer op de grond dan gezond is.De Duitsers daarentegen kenden nauwe lijks problemen met de klimatologische omstandigheden, waardoor de pupillen, van Derwall tot veel betere spelpatro- nen kwamen. Zwartkruis later: „Bij de warming-up hebben we onze speciale noppen gepro beerd. Een succes was dat echter niet, waardoor we toch maar besloten om op onze normale schoenen te spelen. Dat was vertrouwder. Jammer blijft het, dat zo'n wedstrijd op zo'n veld gespeeld moet worden. Een duel als Duitsland- Nederland verdient betere omstandighe den. Het voert overigens te ver om het ge voelige verlies in Düsseldorf (gevoelig omdat de gehele entourage de sfeer van een regelrechte prestigeslag uitademde) alleen maar toe te schrijven aan het verschil in schoeisel. In Düsseldorf werd weer eens duidelijk dat het Ne derlandse voetbal toch echt op zijn re tour is. In de interlands tegen IJsland. Zwitserland en Oost-Duitsland werd dat nog een beetje gecamoufleerd, omdat een keihard knokkend Oranje met puur krachtvoetbal de aandacht van het kwaliteitsverlies wist af te leiden, maar in het Rheinstadion viel het Nederlands elftal voetbaltechnisch bezien door de mand. D.e vlotte uitschakeling van PSV, Ajax, Twente en AZ in de diverse Europese bekertoernooien is in dat opzicht niet toevallig. Als collectief telt Oranje nog altijd mee, maar de individuele kwali teit van Zwartkruis' manschappen is beneden internationaal topniveau. En juist op persoonlijke kwaliteit kwam het aan op de i jsgladde piste. En omdat de Duitsers daar toch iets meer van in huis hebben dan de Neder landers, was het uiteindelijk resultaat eigenlijk alleen maar een logische on derstreping van het huidige kwaliteits verschil tussen beide eeuwige rivalen.In de keurtroep van Jan Zwartkruis is al leen Ruud Krol iemand die meer kan dan alleen maar werken als een paard. En Ling natuurlijk, maar het Amster damse paradepaardje kon, zoals te voorspellen viel, moeilijk uit de voeten op het gladde veld. De rest van de Oranje-equipe mist de lichaamsbeheer- sing en de inventiviteit om ook als één ling te kunnen presteren. In dat opzicht heeft Jupp Derwall een betere toekomst voor zich. Rummenigge, Abramczik en Bonhof hebben wèl wat extra's, waar door het Duitse team zich hersteld lijkt te hebben van de gevoelige klappen die in Argentinië bij het wereldkampioen schap werden opgelopen. Temeer, om dat naast dit drietal pure voetballers ook het collectief in het Duitse elftal met spelers als Fischer, Allofs, Stieleke en Cullman goed tot zijn recht komt. Nederland had het daarom moeilijk in het Rheinstadion. Al vanaf de opening sminuten hing de equipe van Jan Zwartkruis als los zand aan elkaar. Geen wonder eigenlijk, omdat de bond scoach van Oranje min of meer met een allegaartje de strijd met de Duit sers aan moest gaan. Fischer kopt knap in, West-Duits- land leidt met 2-0. Zwartkruis schertsend:„Het is eigenlijk al knap dat we een redelijk team op de been konden brengen. Maar zonder consequenties waren die wisselingen na tuurlijk niet". Vooral offensief klopte er niets van in de Nederlandse gelederen. Ling had een vrije avond genomen. Rep werkte hard, maar moest meer tijd besteden aan op staan dan aan echt voetballen en Adrie Koster onderstreepte nog eens dat hij een omhoog gevallen en geschreven voetballer is die de kwaliteiten niet heeft om internationaal te kunnen pres teren. Ook het middenrif draaide stroef, om dat Johan Neeskens toch te veel moeite had met de overgang van het relatief bezien ook nu nog warme zuiden naar het koude noorden. Neeskens liep com pleet verloren rond op het veld. Geen behoorlijke pass vertrok van zijn voe ten, waardoor een te zware wissel werd getrokken op Willy van de Kerkhof en Wim Jansen, zo'n beetje de enige twee Oranjespelers die gezien de omstandig heden normaal functioneerden. overgeslagen kunnen worden, want bei de ploegen beperkten zich tot risicoloze acties die alleen maar tot doel hadden om te onderzoeken waar de zwakke plekken precies lagen. Die werden al snel zichtbaar. Zwart kruis later berustend: „De Duitsers heb ben zich veel beter aan het veld aange past dan wij. Dat verschil was al snel te merken. Het ging allemaal wat soe peler, waardoor ik niet anders kan dan toegeven dat Duitsland dik verdiend ge wonnen heeft". Desondanks was de eerste kans voor Nederland. Een knappe pass van Rep werd net niet door Ling afge rond, omdat doelman Burdenski zich iets sneller toonde dan de Ajacied. Het vormde meteen de enige aantrekkelijke mogelijkheid van Nederland om in de eerste helft te scoren, want offensief viel Oranje (zonder Rensenbrink, Geels en René van de Kerkhof) finaal door de mand. Riskant Zware druk Door het wegvallen van het midden veld kwam de defensie doorlopend on der zware druk te staan. Temeer om dat de Duitsers onder aanvoering van Bonhof en Stieleke de counter uitste kend hanteerden. Desondanks scoorde de Oranjeverdediging een voldoende, alhoewel Ruud Krol (na rust vervan gen als gevolg van een blessure) in of fensief opzicht zijn wanprestatie van Argentinië bijna evenaarde. De Oranje-manschappen hielden trou wens nog lang stand tegen de betere Duitsers. Voor een belangrijk gedeelte was dat overigens te danken aan de voorzichtige start van Duitsland, dat er angstvallig voor waakte dat de ploeg in de beginfase verrast zou worden. Het eerste kwartier had daardoor beter Duitsland daarentegen kreeg wel moge lijkheden. Een riskante actie van Krol leverde net geen treffer op omdat Al lofs de bal met de hand achter Schrij vers werkte, Bonhof zag een goed ge nomen vrije trap gekeerd door Schrijvers en Fischer kopte nadat hij een duel van Brandts had gewonnen net naast. De terechte openingstreffer viel echter toch nog voor de rust. Een dubieus doelpunt omdat het er alle schijn van had dat Rummenigge na de pass van Zewe Piet Schrijvers in buitenspelposi tie passeerde. De Ajax-doelman later: „Ik dacht inderdaad dat Rummenigge buitenspel stond, alhoewel ik best toe wil geven dat het weinig scheelde". En Hugo Hovenkamp: „Natuurlijk was het buitenspel. Stom alleen dat we hele maal niet reageerden. Niemand, maar dan ook werkelijk niemand protesteer de". Buitenspel of niet, Duitsland nam in die dertigste minuut volkomen terecht de leiding. Het verschil in veldspel was in die periode zo groot dat Oranje rijp leek voor een complete afgang. Ook na de pauze behielden de Duitsers het beste van het spel. Het Nederlands elftal beperkte zich tot gevaarloos werkvoetbal, waar de Duitse defensie bepaald niet wakker van lag. Ook de wisseling Koster-Vermeulen veranderde daar niets aan, want net zoals zijn clubmakker in de eerste helft liep ook Vermeulen wat verloren rond. Steeds soepeler Duitsland draaide inmiddels steeds soepeler. Bonhof en Rummenigge ston den steeds opnieuw aan de basis van gezien de terreinomstandigheden knap pe acties. Doelpunten bleven dan ook niet uit. Al na tien minuten in het tweede bedrijf kopte Fischer een uit stekende voorzet van Kaltz achter Schrijvers en kort voor tijd scoorde Bonhof op weergaloze wijze uit een vrije trap de derde Duitse treffer. Tussentijds had Oranje tegengescoord, via Ling, die in een kopduel met Dietz won waardoor hij de voorzet van Rep achter Burdenski kon koppen. Verder kwam het Nederlands elftal echter niet. Een inmiddels trouwens nog meer ver zwakt Oranje, omdat Krol (de Ajacied zelf:„Ik had last van een oude blessure. Het ging echt niet meer") plaats had moeten maken voor Metgod. Zwartkruis: „We moeten deze interland maar snel vergeten. Nogmaals: ik feli citeer Duitsland met deze triomf, maar ik wil toch wel even benadrukken dat we de afgelopen dagen erg veel tegen slagen hebben gekend, waardoor dit ei genlijk niet het echt Nederlandse elftal ROBHARTOG a eeMünchen Gerd Müller. de pits van Bayern München, dt |&eft gisteren aangekondigd le <£at hij aan het eind van het fdefUzoen stopt. „Op 9 juni vol- end jaar speel ik bij Hamburg V mijn laatste Bundesliga- enkcfredstri jd", zei Müller. De 33-ja- bi scl ige doelpuntenmaker ver- ij d flaarde Bayern München, de htlij lub die veertien jaar zijn ïemi werkgever is geweest, ook niet kon voor een ander te zullen ruilen. Alleen voor een veteranenwed- strijd of eventueel een gastwed- strijd in het buitenland wil hij de voetbalschoenen nog aan trekken. Als reden voor zijn besluit noemde Müller het geharrewar van de laatste weken over een nieuw contract bij de Beierse ex-Europa Cuphouder. Zijn be slissing noemde hij definitief, höp' iebhardt trainer van FC Nürnberg le o IEURENBERG Robert „Zapf" Gebhardt is de nieuwe trainer/- estui lanager van FC Nümberg, de hekkesluiter van de Bundesliga. evra lij volgt Werner Kern op, die dinsdag werd ontslagen. De 58-jarige uil ïebhardt, die 23 jaar als trainer werkzaam is, had eerder MSV taisburg en Werder Bremen een jaar onder zijn hoede. Vanaf as hij speler bij Nürnberg. „Even definitief als mijn besluit in 1974 het nationale shirt niet meer te dragen". Müller scoorde in 62 interland wedstrijden 68 keer. Een van de belangrijkste was de beslis sende treffer in de finale van het WK-toernooi in 1974 tegen ♦Nederland. Voor zijn club maakte hij tot nog toe 365 doel punten in 424 Bundesligawed- strijden en 56 treffers in Euro pese bekertoernooien. Alle gro te zegepralen maakte hij mee. het Westduitse kampioenschap, de Westduitse voetbalbeker, de Europa Cup vier keer, de we reldbeker en met het nationale elftal het Europese- en het We reldkampioenschap. In 1967 en 1969 werd hij gekozen tot voet baller van het jaar in West- Duitsland, in 1970 tot beste van Europa

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11