De grote afrekening na mei I945 soms meer wraak dan berechting Bisdom Haarlem bereidt oprichting voor van convict voor priesterstudenten Paus kondia document aan over katechese Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog. Beschrijving in boekvorm om over nate denken Kamer heeft problemen me wetsontwerp huurverhoging Frère Roger vanTaizé nu in Nairobi kerk wereld „IN PLAATS VAN BIJLTJESDAG" SIRE BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 PA )F DEN HAAG De grote afrekening zou direct na de bevrijding komen. Dui zenden Nederlanders had den dit tot 1945 gehoopt. Een Bijltjesdag: ae grote vereffening voor alles wat de Duitse bezetters ons, maar vooral eigen Neder landers elkaar hadden aangedaan. Wat ervan te rechtgekomen is, weet ie dereen intussen wel. Wat er echter direct na 5 mei 1945 gebeurd is weten waarschijnlijk maar wei nig Nederlanders. Tot me dio 1955 is er in politieke zin veel gaande geweest rond ,de vervolging van oorlogsmisdadigers en landverraders. Daarvan zijn alleen de politiek in gewijden op de hoogte ge weest zoals de laatste tijd in de zaak-Menten duide lijk geworden is. Maar wat wil men; direct na de bevrijding werden min stens 100.000 waarschijn lijk wel 150.000 Nederlan ders opgepakt en in gevangeniscellen of in 130 kampen opgeborgen. In plaats van Bijltjesdag kwam er een berechting die voor velen veel te lang geduurd heeft. Koningin Wilhelmina mocht tijdens de oorlog vanuit Lon den dan wel gezegd hebben dat voor het handjevol land verraders in bevrijd Neder land geen plaats meer zou zijn maar meer dan 100.000 Nederlanders zet men in een vrij land niet zo maar buiten spel. Wat moest men dan wel aan met deze arrestanten? Met andere woorden: wat moest men beginnen met ruim 130 kampen vol gearres teerde mannen en vrouwen? „In plaats van Bijltjesdag" noemt professor mr. A.D. Be- linfante zijn aanstaande don derdag te verschijnen boek van 600 pagina's, over wat zich in politiek, juridisch en maatschappelijk opzicht heeft afgespeeld rond de berechting van deze foute Nederlanders. Een boek dat men leest met veel verwarrende gevoelens. Bevreesd voor een massale vergelding, een bijltjesdag di rect na de bevrijding had de Nederlandse regering in Lon den een regeling over de be rechting opgesteld, zij het dan met de nodige spanningen. Maar bezet Nederland was er zo slecht van op de hoogte, dat na de bevrijding vooral de Binnenlandse Strijdkrach ten allerlei mensen uit hun huizen haalden en van de straat plukten, die fout waren geweest. In werkelijkheid of soms alleen al bij geruchte. De Binnenlandse Strijdkrach ten waren samengesteld uit oud-militairen, oud-verzetslie den, maar ook uit mensen die zich na Dolle Dinsdag geroe pen voelden ook aan het ver zet te doen. De grote vraag was vooral: waren alle opgepakte Neder landers ook werkelijk land verraders? Volgens professor Belinfante zeker niet. Want toen de bevrijdingsemoties wat verminderd waren, ble ken heel wat gearresteerden tot, zoals men ze toen ging noemen, de lichte gevallen te behoren. En voor deze lichte gevallen was een langdurig verblijf in een van de 130 kampen al een meer dan vol doende straf geweest Het grootste probleem na mei 1945 was de berechting van een zo ongekende hoeveelheid gearresteerden geweest: tus sen de 100.000 en 150.000. Daarvoor moesten eerst de onderzoek-dossiers worden sa mengesteld, de dagvaarding worden ontworpen en de rechtsprocedure via de bijzon dere gerechten en tribunalen -plaatsvinden. De tribunalen vormden het grootste pro bleem, vooral omdat de sa menstelling ervan bestond uit niet-juristen, behalve de voor zitter. Hier dient echter ge zegd dat deze tribunalen hun uiterste best gedaan hebben iedere gedagvaardigde op zichzelf te beoordelen, los van de collectieve schuld, die men in Nederland aan „de land verraders" had toegedacht. Het is dus geen Bijltjesdag geworden in de onstuimige roes van de bevrijding, geen persoonlijke of massale wraa koefening in het Nederland na 5 mei 1945. Hoewel?! Wie het volhoudt het boek „In plaats van Bijltjesdsag" van professor Belinfante te blijven lezen, ontkomt niet aan een misselijkmakend gevoel dat er in verschillende kampen eigen rechter is gespeeld door de kampbewakers. Het was dan wel geen Bij ltjesdag, maar wel een wraa kneming op langere termijn. Dat er te weinig voedsel was, nou ja. Heel Nederland had een karig maal, zeker in de eerste periode na de oorlog. Maar de behandeling in een aantal kampen leek-hoe lan ger zij bestonden - langzaam maar zeker op nazi-methoden te lijken. Zeer veel arrestan ten werden in de regel nogal fors aangepakt. Erger was echter, dat een toenemend aantal bewakers de gevange nen gingen mishandelen op een manier die leek afgeke ken van de gearresteerde Duitse en Nederlandse kamp beulen van vóór 1945. Van de 130 kampen is van ruim 60 kampen bekend dat mishan deling daar de gewoonste zaak ter wereld was. Voorbe elden? Gevangenen moesten zich spiernaakt uitkleden, werden hardhandig gedwon gen prikkeldraad om hun li chaam te dragen, of over prikkeldraad te lopen. Andere gevangenen werden van de trappen geduwd Gees liever: gegooid) met ploertendoders geslagén, dikwijls naakt in donkere en vochtige ruimten opgesloten, meestal zonder bed of stoel of wat ook. Als gevolg van de mishandelingen zijn vermoedelijk veertig tot vijftig gedetineerden om het leven gekomen. Voor het optreden van de kampbewaarders is natuurlijk een verklaring te vinden, ze ker de eerste maanden na de bevrijding. Maar hun soms wreed optreden veel later blijft te veroordelen. Het spe ciaal onderzoekteam van het Militair Gezag moest er zelfs aan te pas komen om weer enigszins orde op zaken te stellen. Het allerdroevigst ech ter was het lot van veel kin deren van de gedetineerden. Het gaat hierbij om 160.000 kinderen, van wie vaak vader èn moeder gedetineerd waren. Veel kinderen kwamen in zo genaamde opvancentra te recht, waar zij niet bepaald liefdevol behandeld werden. Een groot aantal had het zelfs bijzonder slecht Geluk kig reageerden talloze Neder landers fel op de vaak men sonwaardige behandeling van vele gedetineerden en hun in tehuizen geplaatste kinderen. Een en ander heeft dan ook geleid tot een onderzoek door een speciale eenheid van het Militair Gezag. Maar profes sor Belinfante hecht weinig waarde aan het rapport van deze eenheid. Later is "ïen on derzoekscommissie vaTi de re gering nog aan het werk ge weest. De rapportage was echter zo nietszeggend, dat de schrijver in zijn boek conclu deert: „Zelden is een kans zo gemist. Met geen woord is in dit rapport gesproken over de werkelijk ergerlijke toestan den in andere kampen, dan waarvan de misstanden al be kend waren..." En dan schrijft hij in "In plaats van Bijltjesdag": Het staat wel vast dat ook Neder landers in de psychologische situatie waarin de oorlog hen had gebracht, mensen hebben mishandeld en aan onmense lijke regimes hebben onder worpen. Nederlanders zijn op dit punt niets beter dan Ame rikanen in Vietnam of Fran sen in Algerije. Of zoals de algemeen inspecteur voor de Interneringskampen in die tijd kortweg vaststelde: „Wij moeten ons schamen". „In plaats van Bijltjesdag" van professor mr. A.D. Belin fante, hoogleraar te Amster dam en rond 1952 raadsadvi- an de toenmalige Meisjes^die zich met de bezetters hadden afgegeven werden kaalgeknipt e ook nog met teer volgesmeerd. ^minister van justitie, mr. L.A. Donker, (wiens naam in de discussies rond de zaak Men- ten meermalen is genoemd) komt precies op tijd. De dis cussies rond bedreven oor logsmisdaden, ontsnapte SS- ers, de kwestie-Aantj es, de zaak-Menten zijn nog volop bezig. Oorlogsslachtoffers en oud verzetsmensen protesteren, vele Nederlanders roepen om herveroordeling van hen, die met de nazi's hebben meege werkt. Een groot deel van Ne derland lijdt nog steeds aan het oorlogssyndroom. Daar- naast leeft een ander deel j eveneens met een trauma, een naoorlogs-trauma door „soms wreed optreden" in de inter neringskampen van na de be vrijding. En van beide groe pen leven de kinderen met het syndroom van hun ou ders, waarin zij niet kunnen delen, maar waarvan zij wel de gevolgen dragen zoals on langs een aangrijpende tv-do- cumentaire heeft aangetoond. Om (fan toch maar te beslui ten met de laatste dertien woorden van het bo Prof. Belinfante: zijn veel minder slee men denkt, maar w dommer...". TON VAN DEN H( Prof. mr. A. D. Belinfan „In plaats van Bi jlt jesd uitg. Van Gorcuim dam 85,-, na 1 januari 97, Een schijn-executie van foute Nederlanders. Kindermishandeling, daar praten we liever niet over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindeijnishandeling kan een hoop gedaan worden. Ook door u. Hoe, dat staat te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kinder mishandeling, Koningsplein 27 in Den Haag, telefoon: 070-631923. Publicatie aangeboden door dit blad m samenwerking met de Stichting Ideele Reclame. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is nog lang niet zeker of het voorst staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke ning) om de huren volgend jaar juli met 6 procent te i gen het in de Tweede Kamer zal halen. Niet alleen de j sistie wil dit percentage op 5 vaststellen, maar ook VVD-fractie gaan stemmen op om het wetsontwerp i zin te wijzigen. j Al in september liet de volkshuisvestingsspecialist WD-fractie, De Beer, weten dat wat hem betreft de hu 1979 met niet meer dan 5 procent verhoogd zouden hoe worden. Hij wees daarbij op de noodzaak al het mogeli, I te dragen aan de bestrijding van de inflatie (dus ook v huurbeleid) en op de opmerkelijk gedaalde bouwkostenstijgi Toen de PvdA-fractie al in het BestekMiebat in oktobi t motie indiende waarin voorgesteld werd het percentage j te bepalen vroeg de WD-fractie daarmee nog even te ten. De PvdA-fractie weigerde dat echter, waarna de fractie tegenstemde. De WD-fractie is door wat Brokx in de toelichting wetsontwerp naar voren brengt in het geheel niet ove zij vindt dat de bewindsman met cijfers aan het gooche Het is daardoor lang niet uitgesloten dat er een meerd in de Kamer komt die een huurverhoging van slechts cent wil. Mgr. drs. Th. Zwartkruis, bisschop van Haar lem, heeft aan pastor drs. V. Breed, verbonden aan het wijkpastoraat in de Amsterdamse Jordaan, opdracht gegeven de oprichting voor te bereiden van een „diocesaan convict". Het krijgt de vorm van een woongemeenschap, waarin een geëigende vorming wordt beoogd van theologiestudenten die hebben gekozen voor het priesterschap of zich ernstig op die keuze willen oriënteren. Aldus een mededeling in het informatiebulletin van het bisdom. De bisschop heeft dit initiatief genomen met het oog op de nabije toekomst waarin ook het. celibataire priesterschap een belangrijke en noodzakelijke dienst aan de kerk zal zijn, „ongeacht - aldus de mededeling - mogelijke ontwikkelingen naar andere vormen van pries terschap". Pastor Breed gaat verder in contact treden met de bij de ambtsopleiding betrokken instanties, zoals de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam en met mogelijke kandidaten voor de op te richten woongemeenschap. Daarnaast zal hij kennis gaan nemen van elders, ook in het buitenland, opgedane ervaringen. Bij de leiding van het convict, waarvan de begindatum en de plaats nog niet zijn vastge steld, zal drs. Breed worden geassisteerd door pastor J. Duin uit Schagen. Binnen de gemeen schap zal men zich gezamenlijk bezinnen op de eigen geloofsmotivatie en op de levensstijl waarin vandaag het celibataire priesterschap kan worden beleefd als een dienst aan de kerk. Er zal daarom - aldus het informatiebulletin - veel openheid moeten zijn naar contacten met de feitelijke kerkgemeenschap, niet alleen met het pastoraat, maar ook met de leken, opdat de kandidaten van meet af aan erin gevormd worden hun verantwoordelijkheid en geloof met anderen te delen". Voor de woongemeenschap worden uitgenodigd diegenen die reeds enkele jaren theologie stude ren en hun keuze hebben gemaakt voor het priesterschap of deze keuze althans ernstig overwegen. Op deze kandidaten zal een beroep worden gedaan om mee te werken aan de vormgeving van de gemeenschap. Daarnaast wordt voor jongere studenten, die overwegen priester te worden en daarvoor naast hun opleiding een eigen vorrrf van leefgemeen schap en geestelijke vorming zoeken, gestreefd naar het stichten van een eigen leefgemeen schap in een pastorie, te begeleiden door pastor L. Nederstigt van de parochie van Gerardus Majella te Amsterdam Verder zal uitdrukkelijk aandacht worden gege ven aan de op verschillende plaatsen in Amster dam reeds spontaan gegroeide initiatieven van leefgemeenschappen van theologiestudenten. Meer dan tot nog toe zal ook vanuit de leiding van het bisdom Haarlem getracht worden om met deze leefgemeenschappen contacten te on derhouden en tevens vanuit de nieuw op te richten gemeenschappen een grote openheid naar de bestaande te bevorderen. Frère Roger Schutz, prior van de oecumeni sche kloostergemeenschap van Taizè in Frankrijk, die momenteel met een aantal jongeren een reis door Afrika maakt, is na zijn verblijf in Soweto, alsmede in de krot- tenstad Crossroad bij Kaapstad in Zuid-Af- rika, naar Kenia gegaan. Zij verblijven daar in Mathara-Valley, een achterbuurt van Nairobi, waar geen enkele blanke woont en bewonen daar twee ruim ten in een barak van planken en plaatijzer. Zij delen in dezelfde levensomstandigheden als de honderdduizend bewoners van deze slum, waar de afwatering door de straatjes vloeit en zich vermengt met afval en ander vuilnis. Hun terugreis zal via Ethiopië gaan, waar Kerstmis gevierd wordt met sterven den in het sterfhuis van de hoofdstad Addis Abeba. Aansluitend op het verblijf in Afrika zal in Parijs een Europese bijeenkomst van het „concilie van jongeren" worden gehouden van 27 tot 31 december. Tijdens hun verblijf in Afrika hebben frère Roger en de hem begeleidende groep van verantwoordelijken van het concilie van jongeren twee teksten, opgesteld, die bekendgemaakt zullen worden op donderdagavond 28 december in de No tre Dame te Parijs. Paus Johannes Paulus II heeft de drie voorzitters en de secretaris-generaal van de Latijnsamerikanse bisschop penconferentie (CELAM) ont vangen zonder echter aan te geven of hij al dan niet de conferentie in Puebla op 27 januari zal bijwonen. Een van de voorzitters, kardinaal Lorscheider, had eerder ge zegd, dat de paus aanwezig zou zijn, maar volgens mgr. Corripio Ahumada, aartsbis schop van Mexico, had de paus in een privé gesprek gezegd, dat hij nog steeds niet had besloten of hij de conferentie zal bijwonen. Sally Motlana, de vrouw van de voorzitter van het „Comi té van 10" van Soweto, dr. Nthato Motlana, is uit de ge vangenis ontslagen na gedu rende twee maanden zonder aanklacht te hebben vastge zeten. Zij was aangehouden KORTE METTEN krachtens de wet ter bestrij ding van het terrorisme, die de opsluiting zonder aan klacht mogelijk maakt van mensen, die worden verdacht van het in gevaar brengen van de staatsveiligheid. Haar man achtte het duidelijk, dat de politie niets in haar na deel heeft kunnen vinden. De politie beschouwt zich als bo ven élke wet verheven. Zij maakt van de wet een la chertje, zo zei hij. Het bijbelgenootschap van de evangelische kerk in West-Duitsland heeft 25.000 bijbels in het Russisch op de trein gezet naar de Sovjet- Unie. De zending is bestemd voor de Russische baptisten. De Sovjet-autoriteiten heb ben hiervoor een invoerver gunning afgegeven. De druk kerij van het bijbelgenootschap in Stutt gart heeft overuren moeten maken om de zending tijdig klaar te krijgen. Het is voor de eerste maal, dat de Sov jet-autoriteiten voor zoveel bijbels tegelijk een invoer vergunning hebben verstrekt. Oostduitse kerkelijke autori teiten hebben bekendge maakt, dat de 21-jarige Oost duitse protestant Uwe Reimann uit Görlitz bij Dres den voor twee jaar en negen maanden de gevangenis is in gegaan wegens het proteste ren tegen de invoering van verplichte militaire lessen op Oostduitse scholen. Reimann was begin december veroor deeld wegens het verspreiden van protestpamfletten. Zijn zaak was de eerste tegen het christelijk protest tegen de invqering van de lessen. In een toespraak tot de leden van de raad voor het secr( riaat-generaal van de Romeinse bisschoppensynode he paus Johannes Paulus II de verschijning in het voorj; aangekondigd van een document over de vraagstukken het geloofsonderricht. Het stuk zal in het bijzonder een menvatting geven van de beraadslagingen van de bissch pensynode 1977 over de katechese in de wereld van vandaag. De raad was bijeen ter voor bereiding van de synode van 1980, die, als gemeld, zal gaan over de taken van het christelijk gezin in de heden daagse wereld. De paus wees er in een in het latijn uitge sproken toespraak met na druk op, dat het leven van de kerk in de huidige tijd steeds meer vraagt om de collegialiteit van de bisschop pen. Hij citeerde daarbij de woorden van paus Johannes Paulus I, die al in zijn eerste toespraak het besliste voorne men had geuit om de collegi aliteit met Ge bisschoppen over de gehele wereld te ver- sterken, zoals ook hij dat zelf had gedaan. Volgens hem kan die collegialiteit op ver schillende wijzen worden uit gedrukt. Wat betreft het thema van de komende bischoppensynode (het gezin) verklaarde de paus, dat dit niet los kan worden gezien van de synode 1977 (de katechese). Het gaat veeleer in dezelfde richting :„Men moet goed besel dat het gezin niet zo n voorwerp van evangelis en katechese is, maar zoi meer het hoofdthema vo zoals reeds duidelijk is ui leer van het conciliè over Volk Gods en over het a tolaat van de leken", a de paus. Het is in de et plaats het gebied, waar leer van de kerk wordt i aliseerd en waarin de het concilie nagestreefde nieuwing concreet wordt. De betreffende bijeenki van de raad van de bisc pensynode was gewijd het opstellen van richtli ten behoeve van de them handeling tijdens de kol de synode. Het ontwerp onder meer aan de oosl kerken, aan alle bisschop conferenties en aan de i niging van alle generale sten worden toegesti Hun zal worden gevr; zich over het thema ui spreken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10