Rijks universiteit wil uitbreiden Oegstgeest in „Hillegom zal spijt krijgen van het lonken naar Noord-Holland" Aannemer en eigenaar tboerderij in clinch stukje grond Eliza-methode belooft grote bespringen NSTAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 19 DECEMBER 1978 PAGINA TOT HET JAAR 2000 53 HECTARE GROND NODIG LEIDEN Rond het jaar 2000 zal de Rijksuniversiteit niet meer alleen in Leiden geves tigd zijn. De RU wordt dan van t h Leiden en van Oegstgeest sa men. Rond dit jaar zal de universiteit voor zo ver het isvj aan haar ligt tenminste een slordige 53 hectare Oegstgees- ter grond voor universitaire doeleinden in gebruik hebben, tv Een plan daarvoor heeft de nu nog Leidse universiteit deze week aan de openbaarheid prijsgegeven. De universiteit iljo wil op 53 hectare grond aan i de westkant van rijksweg 44 o een aantal tuinen voor onder wijs en onderzoek ten behoeve van biologie aanleggen, daar naast zou het herbarium in dit gebied moeten worden geves tigd. Ook is er een waarne mingsterrein ten behoeve van biologie op het grondgebied van Oegstgeest gepland. De plannen voor universitaire huisvesting op Oegstgeester grond maken deel uit van een totaalplan voor de lange ter mijn dat voorziet in een ruimte behoefte van 280.000 vierkante meter netto. Ze worden door de RUL bestempeld als „be scheiden verlangens". In het "ilan is een marge ingebouwd van 10 tot 15 procent reserve met he oog op onvoorziene 'PTomstandigheden en de mogelij- ke groei van de universiteit. In een paar gevallen is een dubbe- ctiéj |e claim in de ruimtelijke plan- •ai nen van de RUL opgenomen, bal bijvoorbeeld ten aanzien van er" het Kamerlingh Onneslabora- itorium, waarvan nog onzeker of het naar het buitenterrein il verhuizen, dan wel in de .nenstad aan verbeterde lisvesting moet worden ge- •lpen. De ruimtelijke plan ing van de universiteit gaat Ür tevens vanuit dat voor de ote vrijkomende gebouwen naipn de binnenstad voorzover zij liet kunnen worden omge- 'ormd in woonruimte, in prin- V2fcipe een universitaire bestem- •hm ming gehandhaafd blijft. Dat 2 lioeft volgens mr. W. G. Koppe- D laars niet te betekenen dat eïke Hei ba I Pia S£ et? andere bestemming bij voor baat uitgesloten is. De verant woordelijke man voor het uni versitair bouwbeleid in het col lege van bestuur zegt er dit van: „Wij voelen ons als universiteit in principe verantwoordelijk voor een zinvolle bestemming van de gebouwen die wij verla ten. Maar als bijvoorbeeld de gemeente met een suggestie komt en wij krijgen voldoende gelden om het universitair on derdeel dat in zo'n pand gehuis vest is naar een geschikte ruim te elders over te brengen, dan willen we die panden natuur lijk best afstoten. In de binnenstad Dat verhaal geldt in principe ook de centrale diensten van de universiteit. Dat wil zeggen zaken als de huisvesting van het administratief hoofdkan toor van de universiteit en het inschrijvingsbureau. De uni versiteit wil deze na het vrijko men van een aantal grote ge bouwen in de binnenstad gaan vestigen. De gemeente voelt daar helemaal niets voor blij kens een in de raad aangeno men motie. Mr. Koppelaars hierover: „In dit planningsrap port tot 2000 zijn wij er van uit gegaan dat de raad op dit besluit terugkomt. Dat wil zeg gen: de universiteit wil de huis vesting van deze centrale diensten nadrukkelijk in de binnenstad laten plaatsvinden. Op het moment dat het Witte Singel-Doelenplan voltooid is en de verhuizingen van de uni versiteitsbibliotheek en de alp- ha-faculteiten gaan plaatsvin den wordt de vraag acuut: wat gebeurt er met de leegkomende gebouwen. Als universiteit heb ben wij de eerste verantwoor delijkheid om deze panden niet doelloos leeg te laten staan. De centrale diensten zouden er een uitstekend onderdak in kunnen vihden. Als de gemeente dan komt met bezwaren tegen par keeroverlast die dat met zich meebrengt wil ik er wel op wijzen dat de werkers bij de universiteit over het algemeen meer per fiets naar kantoor gaan dan anderen. Bovendier zijn wij altijd bereid om par keervoorzieningen te treffen als het rijk maar geld geeft en de gemeente maar een plaats aanwijst. Voor de universiteit mogen geen andere maatsta ven worden aangelegd dan voor anderen in de maatschap pij gelden", is het standpunt van de bouwman van de uni versiteit. Leeuwenhoek Maar terug naar de plannen in het buitengebied: naast de 53 hectare op Oegstgeestergrond wil de universiteit ook nog het nodige gaan bouwen aanslui tend aan de bestaande gebou wen tussen Plesmanlaan en Wassenaarseweg. Tussen de Sylvius- en Gorleauslaborato- ria zou biologie een heel nieuw onderkomen moeten krijgen, tussen het Gorleaus en de rijks weg zou ten zuiden van het Centraal Reken Instituut nieuwbouw voor sociale weten schappen moeten worden op getrokken. Pal langs de Ples manlaan wil de universiteit nieuwe sportvelden aanleggen die in 1980 in gebruik genomen kunnen worden. Dit ter vervan ging van de sportvelden achter het Piet Paaltjespad waarop in augustus van het volgend jaar de eerste paal voor een nieuw AZL de grond in moet gaan. Zoals bekend wil de gemeente Leiden op het betrokken ter rein tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan, ook wel Leeu wenhoek genoemd, nog een flinke woonwijk bouwen met een grootte tussen de 800 en 2000 huizen. Volgens de uni versiteit zal een flink deel daarvan onderdak moeten bie den aan zowel werkende jonge ren als studerende leeftijdge noten. De RUL gaat zelfs zo ver in haar plannenmakerij dat een stuk gemeentegrond vlakbij de universitaire sport velden wordt aangewezen ora op zeer orte termijn 300 woon eenheden voor studenten en werkende jongeren te bouwen. Om te bewerkstelligen dat dit plan nog volgend jaar kan wor den gerealiseerd los van alle andere plannings- en bestem mingsprocedures, wil de RUL hier een kopie maken van het bouwproject Kweeklust in het Morskwartier. Volgens de uni versitaire bouwman Koppe laars is het broodnodig dat dit plan snel wordt uitgevoerd. Hij wijst op de enorme woning nood onder studenten en bena drukt ook dat ten behoeve van de nieuwbouw van het AZL in de loop van volgend jaar het Piet Paaltjespad met 106 woon eenheden voor studenten moet sneuvelen. Mr. Koppelaars vindt tevens dat als de gemeen te beperkingen zou gaan opleg gen in de bouw van studenten kamers aan de Kaiserstraat, van deze 300 woningen in dit stukje Leeuwenhoek een groter deel voor studenten zou moeten worden gereserveerd dan voor werkende jongeren. De onder linge verdeling wil Koppelaars min of meer van de medewerk ing aan het bouwplan Kaiser straat afhankelijk stellen. Bo vendien wijst hij op het feit dat er al sinds najaar 1977 een klemmend verzoek om grond ten behoeve van studentenhuis vesting bij het college op tafel ligt. „Het is ook een gemeente lijke verantwoordelijkheid dat er spoedig wat gebeurt", vindt Koppelaars. Hoewel Leiden al in januari duidelijkheid wil verschaffen over het aantal woningen dat in de Leeuwenhoek gebouwd zou moeten worden, zijn de onderhandelingen over de ver koop van de 31 hectare grond die met het oog op de uitvoe ring van een weer terugge draaid nieuwbouwplan voor het AZL destijds aan het rijk werd verkocht, nog steeds niet begonnen. En hoewel mr. Kop pelaars bepaald niet gelukkig is met de gedachte geeft hij toe dat wat de universiteit tot het jaar 2000 op het grondgebied van Oegstgeest allemaal wil gaan bouwen, technisch en theoretisch gezien allemaal ook nog in de Leeuwenhoek kan worden gebouwd. Dat is overi gens een zaak die pas gaat spelen als het bijvoorbeeld uit veiligheidsoverwegingen niet mogelijk of ongewenst zou zijn zo dicht bij de universitaire laboratoria nog een woonwijk in de Leeuwenhoek te realise ren, en vooralsnog de ver antwoordelijke nan vu ^r het bouwbeleid bir nen de m ersi- teit die gedacl. e jrg specula tief te binden. Op tijd zijn Het planningsschema van de Rijksuniversiteit is op het eer ste gezicht bijzonder vergaand en ambitieus. Mr. Koppelaars en zijn naaste medewerkers wijzen er echter op dat tussen het moment dat je iets zegt te willen en het moment dat je wens werkelijk wordt uitge voerd, zeker als het om een zaak als huivesting van een universiteit £aat, vijf tot tien jaar of nog langer verstrijkt: „We moeten dus wel op lange termijn denken. Met kruimel werk, van de ene dag in de andere leven komen we nooit uit de problemen". Het binnen kort presenteren van gemeen telijke plannen voor het bebou wen van de Leeuwenhoek en het feit dat Oegstgeest werkt aan een bestemmingsplan voor het terrein vlak over de rijks weg was voor de universiteit aanleiding op dit moment haar eigen planning en wensen ten aanzien van de ruimtelijke or dening naar buiten te brengen. Overigens wijst de heer Koppe laars er op dat de 53 hectare ten westen van rijksweg 44 al sinds 1960 een universitaire be stemming ligt en dat de grond al voor twee derde in handen van het rijk (de universiteit) is. Nog enkele stukken grond moeten nog van particuliere kwekers worden aangekocht. ARJEN BROEKHUIZEN BURGEMEESTER NOORDWIJKER- HOUT OVER BESTUURLIJKE HERINDELING: EIDEN Burgemeester Bosma van loordwijkerhout voorspelde gister- vond tijdens een hoorzitting van het rovinciaal bestuur van Zuid-Holland 5 bt Hillegom er spijt van zou krijgen i^yt het bij de bestuurlijke herindeling de provincies de voorkeur geeft een aansluiting bij Noord-Hol- ^ind. „4 e moeten de bollen bij elkaar "fouden. Vooral nu de beurs uit Haar- weg is en er alleen in Hillegom beurs is, moet Hillegom niet naar et Noorden lonken'*, zei de burge- aeester. "e )e burgemeester voerde behalve de bollen ook nog het kerkdorp De Zilk aan als argument tegen de grens die door minister Wiegel aan de provincies is voorgesteld. Deze grens zou De Zilk grotendeels van Noordwijkerhout af sluiten en meer bij Hillegom trekken. „Het kerkdorp hoort bij Noordwijker- hout. Niet alleen bestaat er bestuurlijk samenwerking maar ook wat de sfeer betreft, die heel anders is dan in Hillegom." De heer Bosma vroeg zich voorts af waarom de splitsing eigenlijk nodig was. Hij zag er met zijn gemeen teraad geen enkel winstpunt in. Ook andere gemeenten wilden van het provinciaal bestuur weten hoe de mi nister zich de bestuurlijke herindeling qua inhoud voorstelde. Vooral voor Leiderdorp bleek het een struikelblok te zijn. De burgemeester, M. v.d. Have, verklaarde dat zijn gemeente weigerde een regionale voorkeur uit- te spreken als niet eerst bekend werd hoe de bestuurlijke taken zouden worden ver deeld. Het provinciale bestuur ant woordde hierop dat zij de indruk kreeg dat de tijd in Leiderdorp was stil blijven staan. De heer C. N. van Dis zei: „"Ik geloof dat Leiderdorp nog vasthoudt aan een plan dat al jaren van de baan is. Leiderdorp zal toch snel tot een beslissing moeten komen". Leiden was in last gisteravond volgens mr. Chr. de Jong chef van algemene zaken. De raadsleden zaten op het stadhuis te vergaderen en de grote specialist op het gebied van de bestuur lijke herindeling was uitgevallen. De heer De Jong probeerde zo goed en zo kwaad als het ging het Leidse standpunt te verwoorden. Toch kwam hij niet veel verder dan te vermelden dat Leiden meer voelde voor het oude concept van minister de Gaay Fortman dan voor dit nieuwe idee van Wiegel. „Leiden wil een Oude Rijnstreek pro vincie met Katwijk, Noordwijk en de bollenstreek. We willen vooral minder afhankelijk zijn van Den Haag," sprak de heer De Jong. Alle deelnemers aan de hoorzitting, zowel de gemeente als het provinciaal bestuur waren het erover eens dat er veel onduidelijkheid school in de be doelingen van Hans Wiegel. Zelfs een gesprek dat zij die middag nog met de minister hadden gehad bleek niet veel meer inzicht in de plannen van de regering betreffende de bestuurlijke taakverdeling opgeleverd te hebben. lei EIDEN Een oud bestem mingsplan uit 1939 moest giste- tijdens een moeilijke geulwestie in de commissie voor leri beroepschriften van stal morden gehaald om uit te ma ai of de Vlaardingse aanne- nngsmaatschappij Delft- en - ehieland gerechtigd is naast n boerderijtje op de Rijndijk -126 binnenkort zeven villa's te derij te staan, hetgeen onder meer in strijd is met het oude bestemmingsplan en met de wij ze waarop hij (ongeveer een jaar na de verlening van de bouw vergunning aan Delft- en Schie- land) van de bouwplannen op de hoogte is gebracht. Volgens de gemeente zou de heer De Niet al medio 1977 geweten moeten hebben dat er op het terrein naast zijn boerde rij villa's zouden worden ge bouwd. Ook, zo stelden ambte naren van de gemeente, zou De Niet van meet af aan accoord zijn gegaan met deze bouwplan nen, mits deze niet teveel af knabbelden van een strook grond langs zijn boerderij waar op hem door de vroegere eige naar Van der Pouw Kraan in ieder geval recht van overpad zou worden verleend en mis schien zelfs het recht van eigen dom. Zowel De Niet als Van der Pouw Kraan vond elkaar mid dels een redelijk compromis, hetgeen inhield dat zij het el kaar niet moeilijk zouden ma ken. De gemeente vond de ver standhouding tussen koper en verkoper dusdanig voorbeeldig dat zij van hun kant niet moei lijk zouden doen over het nale ven van het oude Voorschotense uitbreidingsplan flees: bestem mingsplan). De gemeente had De Niet er herhaalde malen op gewezen, dat hij wel rekening moest hou den met het feit, dat de villa's die er onherroepelijk zouden komen, erg dicht (op drieënhal ve meter afstand) van zijn boer derij zouden worden gebouwd. Maar De Niet had daar geen bezwaar tegen. Volgens de voor malige eigenaar Van der Pouw Kraan had De Niet zelfs met hem in alle gemoedsrust meege holpen met het bijstellen van het plan, op een dusdanige ma nier, dat zijn voordeur gelegen aan de zijgevel van de boerderij niet te dicht op de andere wo ningen zou komen te staan. Op het moment echter, dat bleek dat Delft- en Schieland, sorieus van plan waren om hun Pal tegen de zijgevel van deze boerderij aan. wil de buurman zeven villa s bouwen. voornemen m praktijk te bren gen, krabbelde De Niet volgens de advocaat van de aannemer terug. Via een kort geding wer den tegen de aannemer stappen ondernomen om de .hinderlij ke" heiwerkzaamheden naast zijn huis te verbieden. Een uit spraak van dit kort geding is tot nog toe niet gedaan. Belangrijk voor de leden van de commissie voor de beroep schriften was het punt of De Niet tijdig heeft geweten van de bouwvergunning die aan Delft- en Schieland op 10 december '77 door de gemeente werd ver leend. Blijkens het feit, dat De Niet pas in' oktober '78 min of meer officieel van het verlenen van de bouwvergunning op de hoogte werd gesteld, dus bijna een jaar later, concludeerde de commissie dat er ergens iets fout is gegaan. Het gebod dat bij de gemeente geldt om zo spoedig mogelijk tegen het ver lenen van een bouwvergunning krachtens de wet A.R.O.B. in beroep te gaan was niet opge volgd door De Niet. Was zijn beroepschrift derhalve wel ont vankelijk? Volgens de gemeente niet, want De Niet had in de krant kunnen lezen, dat Delft- en Schieland villa's gingen bou wen; volgens de aannemer ook niet, omdat hij al tijden lang met een reclamebord met „hier wordt gebouwd" erop de aan dacht van het langs de Rijndijk komende publiek had ietrok ken. De advocaat van De Niet meen de echter, dat zijn cliënt nooit officieel bevestigd heeft gezien dat de bouwvergunning was verleend en daarom ook geen beroepschrift heeft kunnen in dienen. De heer De Niet zou, aldus de advocaat, al bij de geringste twijfel zich hebben beroepen op het oude bestem mingsplan van 1939 om de bouwplannen van zijn buurman te kunnen verijdelen. De com missie voor de beroepschriften had hier en daar ook zo haar twijfels en besloot daarom de kwestie uitvoerig te gaan onder zoeken. HILLEGOM Naast de bo kwekers en -exporteurs gaan nu ook de producenten van bol- bloemen hun bijdrage leveren aan de instandhouding van het Scheidsgerecht voor de Bloem- bollenhandel, de proef- en mon- stertuinen an andere instituten van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Het voor stel om de contributie van deze vakgenoten al naar gelang hun omzet te verhogen met 50,—, 75,— en 100,— werd echter niet zonder meer geaccepteerd op de algemene ledenvergade ring die de Koninklijke gister morgen in het Hillegomse Tres long hield. Onder meer kwam de afdeling Grootebroek bij monde van de heer G. Rood in het geweer. Hij meende dat het voorstel te wei nig onderbouwd was en stelde voor het van de agenda af te voeren. Dan krijgt het hoofdbe stuur de tijd tot de voorjaars vergadering om een ander en beter omschreven voorstel ter tafel te brengen. Hij diende een motie van deze strekking in en die kreeg onder meer steun van de afdelingen Lisse, Noordwij- kerhout en Roelofarendsveen. De motie haalde het echter niet. Uitslag van de stemming: 383 voor en 499 tegen. Het voorstel zelf had het in de afdelingen van de vereniging al royaal gehaald met 697 stemmen voor en 156 tegen. Dat was ook het geval met het voorstel om de contributie per 'lid met 10,te verhogen om de stijgende kosten van orgaan en Scheidsgerecht te kunnen opvangen. De begroting 1979 werd zonder slag of stoot goedgekeurd. In de plaats van het aftredende hoofdbestuurslid, de heer W. Blom, werd gekozen de heer P. J. H. M. Verdegaal te Voorhout. Een interessant intermezzo vormde de aanbieding van het tweede deel van de serie „Ziek ten en afwijkingen bij bolge wassen" aan de voorzitter van Bloembollencultuur, de heer J. P. M. de Jongen. De directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, prof. dr. ir. P. K. Schenk, overhandig de het boekwerk. Hij memoreer de nog even dat bijna honderd jaar geleden de (toen nog niet Koninklijke) Algemene Vereni ging voor Bloembollen cultuur hetMnitiatief had genomen voor de uitgave van het allereerste bloembollenvakboek over ziek ten in bolgewassen. Nu dus het het tweede en laatste deel in de nieuwe serie. Een boek dat in een grote behoefte voorziet. De heer Schenk hield hierna nog een boeiende inleiding over de kwaliteitskeuring die in de komende jaren van start gaat en waarin de Bloembollenkeu- ringsdienst-nieuwe-stijl een be langrijke rol gaat spelen. Van grote betekenis achtte spr. ook de zgn. Eliza-methode, waarbij men via chemische weg bolge wassen kan toetsen op het al of niet aanwezig zijn van virus ziekten. Dat kan een geweldige besparing in tijd en geld gaan betekenen. Bij lelies is men met deze methode al een heel eind, maar of het met tulpen zo ver j Zal kunnen komen, is een zaak van onderzoek. De overheid hecht ook grote waarde aan de kwaliteitskeuring. Het Ministe rie van Economische Zaken heeft een bedrag van één mil joen gulden te verdelen over vijf jaar beschikbaar gesteld om de kosten van dit onderzoek te dekken. Met ingang van 1 janua ri zal een onderzoeker die spe ciaal voor dit doel is aangetrok ken, zijn taak op het Laborato rium in Lisse beginnen. Het Ministerie van Landbouw zal in de komende jaren 50% van de kosten van de kwaliteits keuring voor haar rekening gaan nemen. Dat betekent 'dat het bollenvak een veel meer omvattende en betere keuring gaat krijgen, terwijl voor liet vak de kosten vrijwel gelijk blijven. ADVERTENTIE Wat gebeurt er op de TURFMARKT 8 a.s. woensdagmiddag

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5