Zes jongeren kraken pand in Noordwijk Project over vrouwenemancipatie in Rijnlands Lyceum Oegstgeest Verkeersplan voor Hoornes is op komst Raad schrapt in belastingvoorstellen Plan voor jeugdterrein in Voorhout verworpen KMTP is boos gemeente Lisse op REGIO LE1DSE COURANT DINSDAG 19 DECEMBER 1978 PAGIN^T PROTEST TEGEN HUISVESTINGSNOOD WETHOUDER BEDIJN: Begrip voor motieven" NOORDWIJK Wethouder J. Bedijn vond het gisteren wat ver gaan om te stellen dat hij het roerend met de krakers eens zou zijn. „Ik heb geprobeerd achter de motieven van de krakers te komen en ik heb gezegd begrip te hebben voor de netelige positie waarin woningzoekenden zich bevinden. Het kraken van een buis is echter wettelijk niet toegestaan en ik kan dat dan ook niet goedkeuren", aldus de PvdA-wetbouder. In het bestemmingsplan Grashoek staan op het moment 39 wooneenheden voor alleenstaanden in de steigers. Van avond praat de gemeenteraad over 56„Van Dam-eenheden", te bouwen op de plaats aan de Huis ter Duinstraat waar de Noordwijkse krakers nu een woning hebben betrokken. Verder wil de gemeente Noordwijk in de bestemmingsplan nen Middengebieden „Vinkenveld" ruimte reserveren voor de bouw van woningen voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. „Daarna gaan we ook nog eens op zoek naar andere mogelijke bouwlokaties in Noordwijk. Je kunt dus niet zeggen dat er niets aan gedaan wordt", zo vindt wethouder Bedijn van volkshuisvesting. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Zes jongeren en de poes „Krakie" van de overhaast opgerichte actie groep „Kraak Noordwijk" heb ben in het afgelopen week einde een monumentaal ge meentelijk pand aan de Noord wijkse Huis ter Duinstraat ge kraakt. Dit om te protesteren tegen de volgens hun zeggen onhoudbare situatie ten aan zien van jongerenhuisvesting in Noordwijk. Het tijdstip van de actie is met het oog op de gemeenteraadsvergadering van vanavond waar een „huis vestingsrapport" van de struc tuur groep van „Kritisch Noordwijk" aan de orde komt. De zes scholieren en werkende jongeren willen met de bezet ting hun probleem accentue ren: „Noordwijk is een van de 70 gemeenten die voor de huis vesting van alleenstaanden geld heeft gekregen van het rijk. Tot nu toe zijn er nog steeds geen plannen gemaakt om ook alleenstaande jongeren of samenwonenden aan woon ruimte te helpen. Jongeren be talen in Noordwijk schandalige huurprijzen voor kamertjes van drie bij drie meter. Huisjes melkers kunnen doen wat ze willen. Huurprijzen worden verhoogd en mensen worden zonder meer van hun kamer afgezet. De gemeente doet aan dit alles niets. Het accent ligt in Noordwijk namelijk op het toerisme", zo klaagt een van de bezetters die overigens allen anoniem willen blijven. Toerisme Het valt niet te ontkennen dat het toerisme in Noordwijk een belangrijke plaats inneemt. „Stuitend" vindt een andere kraker, „De appartementen verrijzen als paddestoelen uit de grond. Overal wordt ge bouwd voor prijzen die wer kende jongeren nooit op kun nen brengen. Je moet eens kijken wat er hier in de buurt allemaal leeg staat. Soms is het mogelijk om een zomerhuisje te huren, maar daar moet je in de zomer dan wel weer uit. Bovendien is het nauwelijks te betalen van een minimum-sala- risje". Om hun standpunt te illustre ren zitten dé krakers in een onverwarmd huis dat vroeger de onderwijzers woning was bij de nu leegstaande dr. De Vis- serschool. Met behulp van vrienden werd het levensgrote huis vrijdagnacht gekraakt. Snel werden stoelen, een tafel en bedden neergezet om geen problemen met de politie te krijgen. VOor het raam hangt een oproep aan andere jonge ren om andere leegstaande hui zen in Noordwijk te kraken. Verder leuzen als „Gekraakt" en „Leegstaand is misdaad, ook in Noordwijk". De politie heeft de sloten van het huis geïnspecteerd en het verder gelaten bij naar binnen gluren. Deze week proberen de jonge ren nog gas, licht en water te krijgen. Voorlopig behelpen ze zich met een straalkacheltje en emmers water van toeschiete lijke buren. „Je merkt gewoon dat erg veel mensen het met ons eens zijn. We hebben erg veel solidariteitsbetuigingen gehad van jongeren, maar ook van oudere mensen. Ook wet houder Bedijn heeft te kennen gegeven dat het tijd wordt dat er eens iets gebeurd. In de vroeger zaterdagmorge nuren is burgemeester Bonnike van Noordwijk door de krakers zelf op de hoogte gesteld van de kraakactie. „Hij reageerde nogal negatief", wil een van de NOORDWIJK. Een Leid huisvrouw (47) werd op het* daad betrapt op het stelen vi l levensmiddelen in een sup< markt te Noordwijk-Binnen. ke Zij volgde daarbij de taktii |e i enkele stukken bij de kassa te rekenen en de rest achterbal bij te houden. Tegen de verhorem he" rechercheurs verklaarde huisvrouw het soms erg nauwd te krijgen tijdens h^) winkelen. Daarbij liep ademtekort zo hoog op, dat aan afrekenen niet meer kwam. Bij de huiszoeking v duidelijk dat de benauwdhed haar bepaald geen windeien gr< hadden gelegd. De politiema jn nen troffen in de woning a tm diepvrieskist aan, die volga Vo: hun rapportage „bol stond va cip het vlees". Bovendien kwami mi er uit kasten nog partijen li ho vensmiddelen tevoorschijn. Di ]a£ voorraad bleek bij verschilla de supermarkten in de ba< plaats zonder betaling te zij Eï meegenomen De Leidse kreeg een proces-vei baal, terwijl de inbeslaggeix men spullen aan de eigenaa: werden teruggeven. Autodieven aangehouden NOORDWIJK - Tijdens controle troffen Noordwijk&t rechercheurs gistermiddag o Bn de Gooweg een Mercedes 32 aan, die bij de politie te Am lnc sterdam stond gesignaleerd. D m, wagen was daags tevoren in d tm hoofdstad gestolen. Daar ziel en op dat moment niemand in di !et buurt van de Mercedes bevond nee werd de dure auto aan hl )e politiebureau veilig gesteld. Korte tijd later zagen de recher cheurs op de Gooweg een twee L tal mannen lopen, die kennelijk op zoek waren naar de inmid dels overgebrachte auto. Zjj werden aangehouden en bij hui i verhoor kwam al spoedig aai j het licht, dat zij bij de autodief stal betrokken waren gewei Het was hun bedoeling de Mer cedes te verkopen. Met het oo| op het verdere onderzoek kon den omtrent de identiteit va de daders nog geen mededeli» gen worden gedaan. Het zouden „goede bekenden" van de politie kunnen zijn. -|g| min De beide arrestanten en de auto zijn gisteren nog overgedragen We i de hoofdstedelijke recher e ADVERTENTIE Wat gebeurt er op de TURFMARKT8 a.s. woensdagmiddag Wassenaar 1 verdeelt 5' miljoenenpo G Legpenning voor lid Oranjevereniging LEIDERDORP Burgemees ter M. A. van der Have van Leiderdorp heeft gistermiddag de zilveren legpenning van de Federatie van Oranjevereni gingen in Nederland met bijbe horende oorkonde overhandigd aan de heer W. Chr. Hendriksen. De heer Hendriksen, die sinds 23 november 1948 deel uit maakt van het bestuur van de Leiderdorpse Oranjevereni ging, ontving de legpenning met oorkonde gisteren in de raads zaal van het gemeentehuis. In de dertig jaar van zijn bestuur slidmaatschap zette de heer Hendriksen zich vooral in voor de feestelijkheden voor kinde ren en ouderen. KATWIJK - Het stedebouw kundig bureau Hofstra zal bin nenkort opdracht krijgen een plan te ontwerpen voor de ver keerssituatie in de wijk Hoor nes. De Katwijkse raadscom missie voor algemene en be stuurlijke zaken stemde gister middag althans in met het be treffende voorstel van B en W. Vooral de toestand op bijvoor beeld de parallelwegen aan de Hoorneslaan, de Groen van Prinstererweg, het kruispunt Hoorneslaan/Pauwstraat/Pier- sonstraat en in de Heinsius- straat is al jaren onbevredi gend en daar zal het bureau een oplossing voor moeten aandra gen. Vooral voor voetgangers en fiet sers is de situatie in de Hoornes vaak gevaarlijk, omdat het ver keersaanbod de laatste jaren sterk is gestegen. Dit houdt mede verband met de aanleg van de wijk Rijnsoever ten noorden van de Hoorneslaan. De studie van bureau Hofstra, die 15.000 kost, moet in nauwe samenwerking met openbare werken tot stand komen, omdat er rekening gehouden moet worden met bestemmingsplan nen voor o.a. de nog onbebouw de terreinen bij de Pniëlkerk, aan de Piersonstraat en aan de Heinsiusstraat. De heer J. Vink (CDA) vond het een nogal moeilijke problema tiek, vooral omdat die bestem mingsplannen nog niet rond zijn. en hij pleitte dan ook voor uitstel van de studieopdracht met een half jaar. De voorzitter, burgemeester mr. C. A. Bos, zei echter: „We kunnen het pro bleem niet vooruit niet vooruit blijven schuiven. We hebben de mensen in de Hoornes beloofd dat er een plan komt en kunnen nu niet zeggen dat we weer een poosje wachten". Met de sugge stie van de SGP-er C. Oskam om bij de studie ook de oude plannen voor de aanleg van tunnels voor voetgangers en fietsers te betrekken, ging de commissie akkoord. LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeente raad heeft gisteravond de be groting voor het komende jaar goedgekeurd. Wel wer den een aantal wijzigingen aangebracht, vooral ten aan zien van de belastingplannen van het college. De raad be sloot de verhoging van de be lasting op onroerend goed van de voorgestelde vijf pro cent terug te brengen tot 3,5 procent voor gebruikers en 2,35 procent voor eigenaren. De VVD wilde geen enkele verhoging van deze belasting zien. Ook de reinigingsrech ten werden niet verhoogd met de voorgestelde 6,5 pro cent maar 'slechts' met 3,5 procent. De verhoging van de hondenbelasting werd door de raad als geheel geschrapt. De Leidschendamse raad, die gisteravond tot ver na mid dernacht doorvergaderde, kreeg zes moties ter stem ming voorgedragen. Alleen de motie van de PvdA waarin werd gevraagd om een diep gaande studie naar de moge lijkheden van de bouw van woningwet-huurwoningen in het plan Voorburgseweg werd aangenomen. Gedurende de begrotingsbehandeling maakte wethouder J.M. Kranenburg bekend, dat de katholieke kleuterschool Casa dei bambi ni aan de Heuvelweg wellicht wordt verhuurd als tandart-. scentrum. De lagere Duiven- voordeschool zou dan met een kleuterschool worden uitge- De raad van Leidschendam eiste dat eerst een deugdelijk exploitatie-overzicht van de stichting Dorpshuis Stomp- wijk wordt verkregen voordat beslist wordt over de aanstel ling van een full-time beheer der. In dit kader spraken de raadsleden mevr. E.M. Schilp- Den Hartog (WD) en PvdA- raadslid Roovers over „een bodemloze put" nog niet WASSENAAR De Waa naarse gemeenteraad he gisteren de vele miljoenen serves nog niet verdeeld. J de definitieve beslissing men nog even wachten een nadere uitwerking v diverse plannen. Wel wen een aantal principe-uitsp ken gedaan. krakers wel kwijt. „Hij zei: je gaat toch ook geen auto's ste len. Ik zal er wel voor zorgen dat jullie er vandaag nog wor den uitgezet". Inmiddels hebben de krakers aangekondigd het pand aan de Huis ter Duinstraat te zullen verlaten als de gemeente wil beginnen met de sloop van het huis voor de bouw van wonin gen voor alleenstaanden. Over igens zijn ze op zoek naar een j andere bouwlokatie voor de j gemeentelijke bouwplannen. „Dit huis is veel te mooi en bovendien in uitstekende staat", vinden ze. Het uitblijven van de defi tieve beslissing werd door zeer druk bezette publieke bune als zeer teleurstelle ervaren. De ruim honderd den van het jongerencentn Time Out, die hadden ge kend op een stevig bedi voor een nieuw onderkon en alvast een aantal fles champagne ter viering meegenomen, besloten de sloten flessen maar weer de ijskast te zetten. Tot h Lei tevredenheid was wel de pi cipe-uitspraak van de ra om een miljoen voor huis\ ting van het centrum te stemmen in afwachting v nadere uitwerking van plannen. In totaal werd tw miljoen bestemd voor jeuj en jongerenwerk, twee ra joen voor sociaal-culturi pri voorzieningen,twee miljo voor voorzieningen voor jaarden, een miljoen wijkvoorzieningen en vier ra joen voor verbetering of nieuwing van het Wassenas se zwembad. Diepvrieskist vol gestolen vlees •o eei VOORHOUT Een door de Stichting Jeugdraad ingediend plan voor herindeling van het terrein bij het Jeugdcentrum aan de Boekhorstlaan, vond gisteravond geen genade in de ogen van de commissie sport, recreatie en jeugdzaken. Volgens het plan zou een groot gedeelte van het terrein worden geasfalteerd en in vakken ver deeld voor diverse balspelen en andere activiteiten van de jeugd, zoals rolschaatsen en doeltrappen. Rondom het ter rein zou dan voor de overlast van hoge ballen in de tuinen van omwonenden een drie me ter hoog hekwerk moeten ko men. De kosten van dit plan worden geraamd op vierenzes tig duizend gulden. Dirkse (WD) voelde „Totaal niks voor dit plan, nog afgezien van de absurd hoge kosten. Bovendien boksen we nu al jaren tegen geluidsoverlast in die woonomgeving. Ik zie veel meer in een aantal voorzienin gen voor de kleinere jeugd". De commissie kwam tot de slotcon clusie dat toch wel een klein gedeelte zal moeten worden geasfalteerd als rolschaatsbaan maar voor het overige gedeelte ziet men meer in een wat speel sere opzet van het geheel. Daar bij werd gedacht aan het speel terrein aan de Spoorlaan waar op veel houten klim- en trimtoe- stellen zijn geplaatst. Een alter natief plan, ingediend door één der omwonenden van het ter rein, zal ook mede worden beke ken bij het opstellen van een nieuw plan. Dirkse wees er nog nadrukkelijk op dat wel wordt verwacht dat het terrein voor het zomerseizoen 1979 in orde zal zijn gemaakt. Hij wilde er dan ook geen „lange baan" werk van maken. Grondver- Oegstgeest Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het nieuwe onder komen van het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest heeft de school een emancipatieproject georgani seerd. Dit project dat is voortgekomen uit een praatgroep feminisme zal van daag, morgen en donderdag 21 december plaatsvinden. Drie dagen lang zal de vrouw centraal staan in het Rijnlands Lyceum. De stuur groep hoopt met deze week het denken over emancipatie te bevorderen en moge lijke drempels bij meningsvorming daar over weg te nemen. Het Rijnlands Ly ceum hoopt tegens dat velen uit Oegst geest en omgeving de school zullen bezoe ken om één of meer programma-onder- delen bij te wonen. Hall) en de vrouw en de sport (Mieke Sterk). In de pauze speelt en zingt een vrouwenkoor en -orkest. Morgen staan films en inleidingen over de vrouw in de derde wereld centraal, Vanavond is er in het lyceum een reeks verzorgd door medewerkers van het van lezingen bij te wonen van 50 minuten instituut voor culturele antropologie van t. mogelijkheden. Bijvoorbeeld de vrouw centen lessen over vrouwenemancipatie in de politiek (Hilda Passchier), de vrouw gezien vanuit de optiek van hun vak. en de sexualiteit (Ariane Arpsberg), de Verder worden er voor de klassen films vrouw in de dertiger jaren (Marja van over vrouwen vertoond, 's Avonds om Hall), de vrouw en de mannen (E. van 20.00 uur treedt de zangeres Coby Schreyer op. Een forum bestaande uit Coby Schreyer en enkele leraren en leerlingen zal met de aanwezigen debat teren over stellingen, die ruim van te voren bekend gemaakt worden. In de openbare bibliotheek, die ook in de school gevestigd is, wordt een tentoon stelling ingericht van feministische lite ratuur en literatuur over feminisme en emancipatie. De kunstcommissie verzorgt een tentoon stelling over feministische kunst in de tentoonstellingsruimte in de noordvleu gel van het gebouw. Over rooien van bomen in heemtuin koop plan De Hoek RIJNSBURG De Ri jnsburgse gemeenteraad praat vanavond over de verkoop van grond voor 78 te bouwen premiekoopwo ningen in het plan De Hoek. Hieronder vallen 60 eengezins woningen en 18 woningen in meergezinshuizen. Er zijn 8 ty pe woningen waarvan de grondverkoop in totaal 1.8 mil joen gulden bedraagt. Voor de verdeling van de pre miewoningen wordt gedacht aan eenzelfde verdeelsleutel als bij de verkoop van de woningen in het plan Frederiksoord. Dit dan om de beschikbare woon ruimte zo eerlijk mogelijk te verdelen. De woningadviescom missie wordt ingeschakeld voor het bepalen van de volgorde van urgentie. B en w van Rijnsburg beraden zich over de instelling van een anti-speculatiebeding bij doorverkoop van de sociale sectorwoningen. LISSE De plaatselijke afde ling van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft fel gerea geerd op het gemeentelijke ver zoek om de hoge bomen in de heemtuin aan de Poellaan te rooien. De bomen in de heemtuin aan de Rijnsloot die door de KMTP wordt beheerd neemt nameljk de wind uit de zeilen van de pittoreske Zemelpoldermolen aan de Lissese Poellaan. De gemeente wil de bomen laten kappen naar aanleiding van een briefwisseling met de Neder landse Molenstichting en de amateur-molenaar van de Ze melmolen. De KMTP merkt op dat de Zemelmolen niet meer functio neel in gebruik is omdat het schoepenrad van de achtkanti ge molen is vervangen door een motorisch vijzelgemaal. Uit on langs gedane uitspraken is ge bleken dat de gemeente Lisse niet van plan is om de molen weer in z'n oude staat te herstel len. De Lissese milieuvrienden vin den dat de bomen door de gemeente moeten worden ge rooid omdat ze er al stonden voordat de KMTP de heemtuin inrichtte. In het kontaktblad van de ver eniging stelt de voorzitter van de Lissese afdeling van de KMTP dat de kosten van het kappen (ongeveer 1500 gulden) net zoveel bedragen als het jaa rinkomen van de Lissese afde ling. Daarbij komt nog dat de vereniging is aangewezen op de contributies van de eigen leden. Het gaat voorzitter W. Grimme wat ver om zo'n bedrag uit te geven voor iets dat de KMTP eigenlijk liever niet eens toe staat. De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde wil wel medewerking verlenen aan de wens van de Molenstich ting. Maar dan niet voor eigen rekening. Bovendien eist het KMTP dat er bij het rooien van de bomen geen schade wordt toegebracht aan de heemtuin. De Zemelpoldermolen temidden van de bedreigde bomen van de Lissese heemtuin.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4