Amsterdam kandidaat voor Olympische Spelen -1988 Tweede Kamer wil kinderbijslag voor babies halveren Afluisteren in zaak-Men ten was bijna gewoonte NASA Skylab in atmosfeer uiteen vallen Ontvoerder Schuitema verzachten hun eisen Nationale actie voor Vietnamese vluchtelingen I Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - -redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - inementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 19 december 1978,69e jaargang no. 21227 Steenkool wordt duur betaald „Terug naar de werkelijk heid", tweede en laatste deel van de serie „Steenkool wordt duur betaald" op Ned.II om 20.52 uur. Om 22.25 uur VARA-visie met reportage over China en om 23.25 uur samenvatting Liverpool-An- derlecht. Ned.I om 20.40 uur „Tijdsein" met de Engelse journalist Malcolm Muggeridge. Aanhoudende vorst Droog weer met hier en daar opklaringen, maar eerst nog plaatselijk mist Zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuid- Maximumtemperaturen om streeks min. 2 graden. Morgen zon op: 08.44, zon onder: 16.30. Hoogwater: 6.26 en 18.42. Laag- water: 2.10 en 14.31. 3r massaal intgen iderzoek meer ins op kanker an een onzer verslaggevers) SWIJK Door het ge- ik van steeds meer rönt- straling en door het toc- ien van bepaalde wmaterialen neemt de veelheid straling, die de lerlanders te verwerken jen, steeds meer toe. Mas- röntgenonderzoek kan tot meer kanker leiden, >lljk[us professor dr. L. M. van ten en dr. J. A. van Best, len werkzaam bij het Ra diologisch Instituut TNO ijs wijk. twee onderzoekers zijn er zo gelukkig mee, dat >ds meer tandartsen bij patiënten eerst een rönt- onderzoek van het gebit ji. Zij menen, dat op deze lier de verzorging van het belangrijker geacht rdt, dan de kans op tumor- ning en sterfte door mas- I röntgenonderzoek. wat de bouw betreft jen de onderzoekers erop, het gebruik van gipspla- en pleisterwerk, zeker oneer het gips afkomstig is afval van aluminiumerts uit de produktie van fos- de zogenaamde straling- asting kan verhogen. Vijf tweelingen op komst Vijf aanstaande moeders op een rijtje is op zichzelf niets bijzon ders. Het bijzondere is evenwel, dat zij alle vier en wel tegen de kerst een tweeling verwachten en dat is dan ook de reden dat zij gezamenlijk in een kraamkliniek in de Zuidzweedse stad Helsing- borg vertoeven. President Internationaal Olympisch Comité: DUBLIN Amsterdam is volgens de president van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), Lord Killanin, kandidaat voor de Olympische Spe len 1988. Tijdens een huldigingsdiner in de Aer Lingus Sportsgallery in de Ierse hoofdstad Dublin, dat werd bijgewoond door de viervoudig Olympisch kampioene Fanny Blankers-Koen, zei Lord Killa nin gisteren: „Na de Olympische Spelen 1984, die in Los Angeles worden gehouden, staat Amster dam kandidaat". „Het zou voor het IOC een grote eer zijn om zestig jaar na de Olympische Spelen in Amsterdam (1928) weer terug te keren in Nederland. De Olympische Spelen moeten worden teruggebracht tot betaalbare spelen en dat is alleen in Nederland mogelijk", al dus de president van het IOC. „In een gesprek met de Nederlandse staatssecreta ris Wallis de Vries in Londen en de voorzitter van de Internationale Atlethiek Federatie (LAAF), ir. Ad Paulen, heeft het IOC de mogelijkheden besproken om de Olympische Spelen in Nederland te houden. We wachten nu op de kandidaatstelling van het Ne derlands Olympisch Comité", aldus Lord Killanin, die er duidelijk op stond, dat Amsterdam zo snel mogelijk officieel kandidaat gesteld zou worden. Akkoord met vervallen bijslag zestien-en zeventienjarigen msen (CDA). (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Een meerderheid 51 de Tweede Kamer wil de 6iderbijslag voor babies in de ftijd van nul tot twee jaar 'Iveren. Het geld dat daardoor o schikbaar komt kan worden 3 truikt voor compensatierege- 5 gen voor studerende kinderen 7 sen zestien en achttien jaar, volgens een wetsontwerp n het kabinet niet langer een bbele kinderbijslag krijgen. dat wetsontwerp, dat gisteren in de eede Kamer werd behandeld, gaan de eringsgezinde fracties CDA en WD hoofdlijnen akkoord. De wijzigingen hun woordvoerders Hermsen (CDA) en De Korte (WD) voorstellen zijn: een verhoging van de inkomensgrens waarboven geen tegemoetkoming in de studiekosten meer wordt verleend. (Die tegemoetkoming is opgenomen in de compensatieregeling ten behoeve van ge zinnen met lagere inkomens, die anders een forse inkomensachteruitgang zouden boeken door het terugbrengen van de dubbele kinderbijslag voor zestien- en ze ventienjarigen). Het geld voor die extra compensaties zou moeten komen uit de halvering van de kinderbijslag voor ba- bies. Een tegemoetkoming voor gezinnen met invalide zestien- en zeventienjarige kinderen, voor de kosten van verzorging en opvoeding. De oppositie had gisteren in de Tweede Kamer geen goed woord over voor het wetsontwerp van de regering (dat de tweede fase vormt van het drie fasen omvattende bezuinigingsplan op de kin derbijslagen). Oud-minister Van Kemena- de (PvdA) noemde de plannen volstrekt onaanvaardbaar. Hij zei wel in te zijn voor bezuinigingen op de kinderbijsla gen, maar dan op een heel andere ma nier. Zoals de regering het nu doet zul len ook mensen met minimum-imkomens met studerende kinderen er reëel op ach teruit gaan, rekende Van Kemenade voor, zich ook beroepend op een advies van de Sociaal Economische Raad, die de tweede fase van de kinderbijslag ook heeft afgekeurd. D'66-woordvoerder Ny- pels hadook die zelfde principiële be zwaren, maar kwam net als CDA en WD met een wqijzigingsvoorstel om de kinderbijslagen voor de jongsten te kor ten. De regering antwoordt de kamerle den donderdag. Een pont te ver Dit is 'geen haastige vakantieganger, die nog even de pont probeert te halen, maar de Franse stuntman Remy Julienne, voor wie het „een pont te ver" ging. Zijn poging om over drie ponten te springen leed schipbreuk en hij en de auto kwamen in het water terecht. Hij werd er, licht gewond, weer uitgehaald. De stunt werd uitgehaald in Parainen in Finland. WASHINGTON (KPI) De NASA heeft verklaard de pogingen om het ruimtelabo- ratorium „Skylab" te redden, op te geven. Ook zal niet meer geprobeerd worden te voorkomen dat restanten van het laborato rium op aarde terechtkomen. Dit betekent dat het 77,5 ton metende gevaarte tussen medio 1979 en medio 1980 weer in de atmosfeer van de aarde komt. Naar schatting zal zo'n 25 ton aan brokstuk ken op aarde terechtkomen, verspreid over een strook van 4.800 kilometer lang en 80 tot 160 kilometer breed. De NASA meldt dat de weg die de „Skylab" aflegt voor 75 procent over water gaat. De kans dat puindelen iemand verwonden of materiële schade aanrichten is kleiner dan bij het neerkomen van meteorieten, aldus de NA SA. Het ruimtelaboratorium, dat voor het laatst in 1974 bemand was, zal constant in het oog gehouden worden bij zijn terugkeer in de atmosfeer van de aarde en er zullen plannen opgesteld worden voor eventuele onvoorziene omstandigheden. De „Skylab" werd in 1973 gelanceerd. SAN SALVADOR (Reuter) De guerril laorganisatie FARN in San Salvador heeft haar eisen voor de vrijlating van een viertal buitenlandse zakenlieden, onder wie Philips-directeur Frits Schuitema, ver zacht, zo heeft aartsbisschop Romero in zijn preek verklaard als leider van de groep tussenpersonen die onderhandelt over de vrijlating. Zij zou nu als laatste voorwaarden de vrijlating van vijf gevangenen eisen alsme de de publikatie van hun manifest door Salvadoriaanse kranten. Eerst eisten zij vrijlating van alle politieke gevangen in het land, maar kennelijk hebben zij hun eis op dit punt verzacht na herhaalde verklarin gen van de kant van de regering dat er geen politieke gevangenen zijn, aangezien zij die worden gearresteerd wegens schen ding van de wet worden berecht voor civiele rechtbanken. Volgens ingelichte kringen is op haar jong ste eisen na al door de bedrijven van de ontvoerde zakenlieden voldaan aan de an dere eisen van de organisatie, zoals losgel den en de publikatie van haar manifest in buitenlandse kranten. ankrijk en vitserland nder stroom RIJS (AP) Heel Frank en een deel van Zwitser- d hebben vanmorgen zon- electriciteit gezeten door storing die een gevolg van buitengewoon ver- lik. De storing begon even ir half negen en deed on- meer alle metro-passagiers Parijs stranden. Men hoop- de storing tegen het midda- ir langzamerhand de baas 'orden. hoe zien de Spelen er dan uit? DEN HAAG (ANP) De Tweede-Kamerleden Ploeg (WD) en Van den Bergh (PvdA) willen proberen nog voor Nieuw jaar een grote inzamelingsactie te organiseren om Vietnamese vluchtelingen financieel te helpen. Volgens de heer Ploeg heeft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken al een miljoen gulden voor dit doel be schikbaar gesteld. De mogelijkheden om Vietnamese vluchte lingen in ons land op te vangen zijn maar zeer beperkt, aldus de heer Ploeg. Vandaar dat men tot financiële steun wil over gaan. Met het geld dat de inzamelingsactie oplevert, kunnen landen als Indonesië en Australië meer doen voor de opvang van de Vietnamezen. Het geld zal waarschijnlijk via het hoge commissariaat van de Verenigde Naties in Genève zijn doel bereiken. De stroom vluchtelingen houdt intussen onverminderd aan. Steeds opnieuw bereiken boten met Vietnamezen de kusten van Maleisië. De inwoners van de kustdorpen voelen er echter steeds minder voor om de vluchtelingen aan land te laten, proberen dat zelfs op allerlei manieren te voorkomen, omdat zij van mening zijn dat door de stroom vluchtelingen de prij zen van ondermeer levensmiddelen snel stijgen. WEGENS INBRAAK Twee Hagenaars aangehouden in Leidschendam LEIDSCHENDAM - De poli tie van Leischendam heeft gisteren twee Hagenaars aan gehouden die in de nacht van zaterdag op zondag in een flat aan de Spechtlaan in Leidschendam hadden inge broken. Tijdens de afwezigheid van de bewoners hadden een 17- jarige en een 23-jarige man zich door inklimming toegang verschaft tot de flat en zich een paar honderd gulden aan contanten en foto-apparatuur toegeëigend. Jongen richt vernielingen aan met bijl LEIDSCHENDAM Wegens vernielingen in het Zijdepark en het winkelcentrum Leid- senhage in Leidschendam heeft de Leidschendamse po litie gisteravond een 16-jarige jongeman uit Rijswijk aange houden. De knaap trok er zondag- en maandagavond met een bijl op uit en kapte bomen om in het Zijdepark. In Leidsenhage richtte hij vernielingen aan - met diezelfde bijl - aan recla mezuilen en verlichtingsarma turen. Na het opmaken van een proces-verbaal kon de vandaal huiswaarts keren. Wat gebeurt er op de TURFMARKT8 a.s. woensdagmiddag HAAGSE RECHTBANK VERNIETIGDE VIJFTIEN STUKKEN Industrie rook kan Rijnmond verwarmen ROTTERDAM (ANP) De industrierook die in het Wa terweggebied de lucht in gaat, bevat nog genoeg warmte om de steden in de Rijnmond plus Dordrecht en omgeving van verwarming te voorzien. Er blijft zelfs nog energie over voor de tuinders in het Westland. Dat zei gisteren voorzitter Oele van het Openbaar Li chaam Rijnmond bij het slaan van de eerste paal op het Shell-terrrn in Pemis van een energy ocenö ale die warm te terugw nt uit rook. Als de centrale in 1980 in bedrijf komt scheelt dat de Shell' 22.500 ton stookolie per jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/AMSTERDAM De bijzon dere strafkamer van de Haagse recht bank heeft eind oktober, naar thans be kend is geworden, vijftien processen - verbaal in de zaak - Menten vernietigd. Deze processen - verbaal hadden betrek king op afgeluisterde telefoongesprek ken. Daarin stonden mededelingen aan én door personen, die zich op grond van het wetboek van strafvordering als ge tuigen zouden kunnen verschonen, aldus de Haagse rechtbank. De Haagse rechtbank heeft het de Am sterdamse rechter - commissaris kwalijk genomen, dat deze „niet onverwijld" be doelde processen - verbaal had vernie tigd Het afluisteren van telefoongesprekken door de Amsterdamse rechter - commis saris heeft zich, zo is gebleken, niet be perkt tot de telefoon van destijds Men- tens advocaat. Eind november 1976 hebben twee rechercheurs van de rijks politie ook andere besprekken afgeluis terd en op de band opgenomen. De Tweede Kamer heeft het proces - ver baal hierover gisteren ter vertrouwelijke kennisneming ontvangen, evenals het schriftelijk protest van de Nederlandse Orde van Advocaten tegen het afluiste ren van de telefoon van de toenmalige advocaat van Menten. De door de twee rechercheurs op de band opgenomen gesprekken zijn kort na het opnemen in het bijzijn van de Amsterdamse officier van justitie vernie tigd. Geen krant ontvangen? Be! tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Arrestaties Leidschendam LEIDSCHENDAM De Leid schendamse politie heeft van nacht in hun woning de 18-jari- ge R. O. uit Voorburg en de 23-jarige A. H. J. uit Den Haag aangehouden. Zij.werden ervan verdacht de inbraak te hebben gepleegd van afgelopen zater dag in een woning in Leidschen dam waar honderden guldens werden gestolen en een fototoe stel. De beide heren hebben inmiddels bekend. De Leidschendamse politie heeft gisteravond een 16-jarige jongen uit Leidschendam aan gehouden die met een bijl ver nielingen toebracht aan bomen en reclamezuilen bij het winkel centrum Leidsenhage. Goede gedachte: volop fijne vis in Babyion Den Haag, dinsdag De pas geopende afdeling vis- specialiteiten in de drugstore van Baby Ion blijkt een goede aanwinst voor het winkel centrum. Niet alleen uit den Haag maar ook uit bijvoorbeeld Zoetermeer en omgeving komen visliefhebbers er gerookte schierpaling halen, of Chinese garnalen, krab (uil Alaska) en gesneden Weichscl zalm. Elke dag nieuwe aanvoer. Van gemarineerde haring tot gesneden makreel. Een goede gedachte: viscomesttbles in Babyion. In de drugstore.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1