„HET WORDT EEN ECHTE PRESTIGESLAG Duitsland zint op revanche Frans Thijssen en de grote stilstand ainer Bonhof s voorstopper ™>ORT TTEGA SPOORLOOS fan Zwartkruis over West Duitsland-Nederland: LEIDSE COURANT DINSDAG 19 DECEMBER 1978 PAGINA 13 ELDORF Rainer Bonhof van Valencia zal morgen nterlandwedstri jd West-Duitsland-Nederland in het elftal de plaats van voorstopper innemen. Uli te, die bij Real Madrid onder contract staat, keert Lis middenvelder. coach Jupp Derwall maakte gisteren na de ochtend training Iheinstadion Düsseldorf de volgende opstelling bekend: )ieter Burdenski (Werder Bremen); achter: Manfred Kaltz lurger S\0, Gerd Zewe (Fortuna Düsseldorf), Rainer Bonhof cia), Bernhard Dietz (MSV Duisburg); midden: Uli Stielike Kadrid), Bernd Cullmann (FC Köln), Klaus Allofs (fortuna dorf); voor: Rüdiger Abramczik (Schalke '04), Klaus Fischer ke *04), Karl-Heinz Rummenigge (Bayern München). 'es: Sepp Maier (Bayern München), Herbert Zimmermann tiln), Karlheinz Förster (VFB Stuttgart), Rolf Russmanii ke '04), Klaus Toppmöller (FC Kaóserslautern), Ronald ers (Eintracht Frankfurt). E Drie dagen voor vai* de Italiaanse selectie, riendschappelijke in- Even daarvoor had Bettega Tid tusen Italië en zich onttrokken aan het e is er grote verwar- door trainer Enzo Bearzot ontstaan in het Ita- gelaste medisch onderzoek. Be kamp omtrent spits- Volgens een uitspraak van Roberto Bettega. Bettega's clubarts heeft de rijzende vedette ver- spitsspeler een blessure: i gisteren zonder af- Bearzot achtte het zinvol hg of opgaaf van rede- hem toch nader te laten '•!a «t trpinirxrcWpmn onderzoeken. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Hoewel het slechts om een vriendschappelijke wedstrijd gaat, toont de Westduitse pers zeer veel belangstelling voor de ontmoeting tussen de nationale elftallen van Duitsland en Nederland in het Rijn-stadion in Düsseldorf morgen. Deze buitensporige interesse moet ongetwijfeld nog altijd worden toegeschreven aan de afgang van de Duitse elf in Argentinië die aan bet nationale prestige en dat is in de Bondsrepubliek zeer groot een geduchte knauw beeft gegeven. Sindsdien lijkt bet of de sportjournalisten de Mannschaft als bet ware naar de oude roem „terug willen schrijven": De overwinning op Tsjecho-Slowakije, de eerste vriendschappelijke wedstrijd na de wereldkampioenschappen onder de nieuwe trainer Jupp Derwall, die een 4-3 overwinning voor de Duitsers opleverde, werd gevierd alsof men de wereldbeker had veroverd. Met dezelfde gretigheid werd de match tegen Hongarije tegemoet gezien, die echter letterlijk en figuurlijk de mist in ging: Voor bet eerst moest een wedstrijd tussen landenteams in de Bondsrepubliek woren gestaakt Maar woensdag gaat het om nog veel meer, namelijk om een tegenstander die ook in Argentinië aanwezig was, die Duitsland voortijdig uit het toernooi wist te werken en die 'uiteindelijk zelf de tweede plaats bereikte. Een overwinning op dit elftal zal ongetwijfeld het geschokte zelfvertrouwen forse impulsen geven en de aanwezige wraakgevoelens kunnen bevredigen. Dat Zwartkruis slechts met een soort tweede hands elftal kan opdraven, schijnt niemand te deren. De te volgen tactiek van Derwall wordt aan alle kanten belicht en becommentarieerd. Het feit dat Bonhof waarschijnhjk als voorstopper zal optreden, wordt in de krant gezet als gold het de vondst van de eeuw. Met minstens net zoveel interesse worden de gedragingen van Stielike bij Real Madrid gevolgd. Was deze man het immers niet die tijdens het WK in topvorm verkeerde en die de Duitsers de afgang had kunnen besparen, als kortzichtige bonds functionarissen met hun veto tegenover „buitenlanders" geen roet in het eten hadden gegooid? Maar nu mag Stielike, evenals Bonhof erbij zijn. Zand erover, het verleden is vergeten en straks worden we weer Meister". Alle spelers die in Derwall's selectie zijn opgenomen, werden afgelopen vrijdag en zaterdag in de Bundesliga met meer dan gewone belangstelling gevolgd. Hun gedragingen werden onder de loep genomen als gold het een belangrijk examen. Maandag stonden hun cijfers in de krant: keeper Burdenski: betrouwbaar, en daarom favoriet boven Maier, die door nederlagen en interne conflicten bij München nerveus leek. Dietz: solide; Zewe: foutjes; Allofs: kan beter; Rummenige: kwam niet in zijn spel; Abramczik: fabelachtm. enz. Dat Hansi Muller niet mee kan spelen door zijn schorsing, wordt intensief betreurt Al sinds weken wordt ook melding gemaakt van wat er aan het Hollandse front gebeurt: De blessures, de weigering van clubs om spelers uit te lenen, de zondagsheiliging van AZ-speler De Graaf, maar vooral (en met verbijsteringhet vrijwillig afzien van het Oranje-shirt en daarmee van de nationale eer. Voor elke rechtgeaarde Duitse voetballer is dit het hoogst bereikbare in de sport Daarvoor bedanken? De voetbaljoumalist Kurt Rettgen voegde deze week aan zijn rubriek in het dagblad „Die Welt", waarin hij Derwall interviewde over de komende wedstrijd en de slachting onder de Nederlandse deelnemers opsomde, een PS toe: „Wat iemand als oprechte Duitse supporter, voor wie het nationale elftal heilig is, verbaast, is dit: Hoe hebben die Hollanders het eigenlijk klaar gekregen om twee keer achter elkaar de tweede plaats bij een wereldkampioenschap te veroveren?" bleven. Dan is het moeilijk om weer een plaats in de A-selectie te claimen. Eigenlijk had ik helemaal niet meer gerekend op een uitnodiging voor deze B-in terland". Thijssen maakte nau welijks de indruk nog enige ambitie als interland te koeste ren. „Na het wereldkampioen schap in West-Duitsland, is George Knobel met een verjon ging van Oranje begonnen. Daar hoorde ik ook bij. Het ging allemaal goed. Tot voor de inter land 'tegen België, twee jaar geleden. Tijdens een oefenduel in Zeist liep ik een spierscheu- ring op. En vanaf die tijd heb ik nooit meer iets uit Zeist gehoord. In het begin doet je dat pijn, later denk je er niet meer aan. En inmiddels is de Oranje-selectie opnieuw ver jongd, waardoor ik mezelf nog niet zo gauw weer bij het A-team zie zitten". De zesentwintig jarige balkunst enaar, die ooit als één van Ne derlands grootste talenten gold, verwacht dan ook niet dat zijn totaal van vier interlands uitge breid zal worden. Ondanks de belofte van Zwartkruis, dat hij nog weer een nieuwe kans zou krijgen. „Maar zo'n wedstrijd als vanavond kun je nauwelijks een kans noemen. Toch ben ik wel blij met deze wedstrijd. Mijn contract met FC Twente loopt dit seizoen af en dan is het mooi meegenomen als je jezelf in de kijker weet te spelen. Ik heb er dan ook niet aan gedacht om af te zeggen, wat tegenwoordig mode schijnt te zijn". Waar maken De Oldenzaler beseft terdege dat hij dit seizoen zichzelf waar zal moeten maken. Want even als dat met zijn voormalige clubgenoot Arnold München het geval was, hoeft hij er niet op te rekenen van FC Twente's manager Ton van Dalen een even gunstig contract voorge schoteld te krijgen als drie jaar geleden. Thijssen: „Als interna tional heb ik destijds op een gunstig moment voor drie jaar getekend. Maar ik kan op mijn klompen wel aanvoelen, dat FC Twente ook met mij een ingrij pende salarisverlaging zal doorvoeren". En dan overweegt Frans Thijs sen het spoor van zijn vriend Arnold Mühren te volgen. „Ar nold en ik schrijven elkaar re gelmatig. Het bevalt hem uitste kend bij Ipswich Town. En ik weet dat in die club ook belang stelling voor mij heerst. Boven dien is er al iemand van West Bromwich Albion in Enschede geweest om naar mij te kijken. Ook die contacten zien er gun stig uit". Met andere woorden: Frans Thijssen is aan zijn laatste sei zoen bij FC Twente bezig. Hij ontker.c dat niet „Een salaris verlaging pik ik niet. En als ik zie hoe gemakkelijk FC Twente Arnold Mühren heeft laten gaan, weet ik wel hoe laat het is. Dan blijft er maar één ding over: op zoek gaan naar een nieuwe club". Thijssen, die zijn zaken door Inter Football laat behartigen, ziet in Engeland de meeste mo gelijkheden om nieuw emplooi te vinden. „In Spanje en Fran krijk wordt het sleutelgeld ook niet meer uitgegeven. Arnold Mühren moest zeshonderddui zend gulden kosten. Geen Ne derlandse club die zo gek is dat nu nog voor een speler te beta len. Maar in Engeland zijn die bedragen heel gewoon. En het lijkt me best leuk om weer eens voor een uitverkocht stadion te spelen". HENKWAGEMAN 1ST Voor bondscoach Zwartkruis is het oefen- tegen West Duitsland kt zo maar een vriend- appelijk partijtje voetbal, zie het precies eender mijn Duitse collega pp Derwall", reageerde tkruis gisteren op het sportcentrum te Zeist, veel waarde hecht ik deze wedstrijd. Het |ordt een echte prestigeslag. zo min als de Duitsers nen wij het ons permitte- om af te gaan als een Heter". kiemen voor die prestigeslag ;enavond in Düsseldorf liggen, Zwartkruis, in Argentinië, lest Duitsland heeft daar veel aan- n in de internationale voetbalwe- Id verloren", betoogt Zwartkruis, iet zit de Duitsers ontzettend (ars, dat wij het in Argentinië wel tnaakt hebben en zij niet Daarom b je aan alles proeven, dat de Innen van Derwall via onze rug llen proberen wat prestige terug te hnen. Wij zullen daar echter niet h meewerken. Tenslotte hebben j ook nog een kleine rekening te (effenen met de Duitsers", rartkruis doelt daarbij, om eventu- misverstanden te voorkomen, op af scheidswedstrijd van Johan uijff. Een nogal gedenkwaardig, arwel van het nationale en interna- nale voetbal omdat Cruijff met ax door Bayern München (8 0) rnederd werd. „Dat duel is een les weest voor de Nederlandse voet lier", weet Jan Zwartkruis, riendschappelijke partijtjes tegen litsers bestaan niet. Het is altijd er of er onder. Dat zal het 'ook nu worden, hoewel er verder eigenlijk nauwelijks iets op het spel staat". Merkwaardig overigens dat Oranje morgenavond in het Rhein-stadion voor een ware vuurproef staat. Merkwaardig omdat je zou mogen verwachten, dat Zwartkruis de inter lands tegen Duitsland en Italië (24 februari in Turijn) met beide handen .zou aangrijpen om eens wat met zijn selectie te experimenteren. Na Turijn (ook de confrontatie met Italië is vriendschappelijk) wacht immers het tweede gedeelte van de kwalificatie voor de eindronde van het Europees landenkampioenschap en dat oogt heel wat belangrijker dan twee tus sentijdse oefenduels. Impi iroviseren Zwartkruis echter, gedecideerd: „Ons sterkste team speelt. Voor ex perimenten is geen tijd. We moeten toch al het een en ander improvise ren omdat een aantal vaste selec tiespelers er niet bij kan zijn. De sondanks wil ik best toegeven, dat deze wedstrijd eigenlijk wel wat on gelegen komt. Net nu de winterstop begonnen is, moeten wij nog een keer spelen. Niet ideaal natuurlijk omdat diverse jongens hard aan rust toe zijn. Het is echter niet mijn schuld, dat we naar Düsseldorf toe moeten. Dit duel was al ver voor mijn tijd gepland. Een kwestie van verplichtingen dus". Jan Zwartkruis heeft het aan de vooravond van West Duitsland-Ne derland opnieuw niet gemakkelijk. Zoals eigenlik steeds na het succes volle wereldkampioenschap in Argen tinië wordt hij geconfronteerd met tegenslagen, waardoor opnieuw een deel van zijn basisselectie verhinderd is. Ditmaal zijn dat Rob Rensenbrink en Ruud Geels (Super-Cup-verplich- tingen met Anderlecht), Dick Nannin- ga (kort voor Kerstmis meer bloe- menkoopman dan betaald voetballer), Jan Peters (griep) en René van de Kerkhof (geblesseerd). Slechts met de nodige kunstgrepen heeft Zwartkruis zestien man bijeen gekregen om van daag mee te nemen naar Düsseldorf. Zwartkruis: „Gelukkig is onze selec tie in de breedte erg sterk. Eigenlijk is dat onze grootste kracht. Ik wil niet zo ver gaan om te stellen dat we moeiteloos vier vijf spelers kunnen inpassen binnen het bestaan de team, maar ik wil best toegeven dat we ondanks afzeggingen en bles sures toch een sterke ploeg op de been kunnen brengen". Sinds Jan Zwartkruis de scepter zwaait in de Zeister bossen, is er een stuk duidelijkheid gekomen in de structuur van de nationale teams. Zeer bewust heeft Zwartkruis gewerkt aan een brede basis, met daarin onderling verschillende kwali teitslagen. Zwartkruis: „Ik heb een A-, een B- en een C-groep gefor meerd. De gehele Nederlandse top weet zo'n beetje tot welke groep hij behoort. Ik heb dat bewust gedaan, een kwestie van planning. In het ver leden was de overgang van Jong Oranje naar het A-team voor sommi ge spelers nogal eens te groot. Dat is nu vrijwel onmogelijk geworden om dat we onze aandacht niet alleen meer richten op ons nationale team, maar ook op wat daarna komt". „Die ontwikkeling wordt straks trou wens voortgezet Na de win terpauze gaat de gehele technische staf een aantal weken de eerste divisieclubs aflopen om tot een selectie van spe lers uit die groep te komen. Een kwestie van opbouw. Zeker indien de clubs medewerking verlenen een goed initiatief, waarbij je natuurlijk wel valt of staat met het spelen van oefenduels. Ik hoop dat de clubs dat ook inzien en dat zij daaraan mee willen werken". Meer aandacht dus voor alles wat na het 'enige echte' Oranje komt. Zwartkruis: „Neem die wedstrijd van het B-team vanavond tegen de reserves van West Duitsland. Be wust heb ik Adrie van Kraaij als aanvoerder aan die groep toege voegd. West Duitsland-B is fysiek erg sterk, te krachtig voor ons Jong Oranje, vandaar dat ik van onze se lectie een mengeling heb gemaakt. Onder supervisie van Adrie van Kraaij, die volledig instemde met mijn visie, krijgt een aantal jonge ren de kans om te rijpen. En dat is hard nodig. Vooral nu onze clubs in de Europese bekertoernooien al zo snel uitgeschakeld zijn. Erg jammer vind ik dat, want het teruglopen van internationale clubwedstrijden betekent het verlies van een stuk routine. En juist routine is één van de drijfveren van het Nederlandse voetbal". Terug naar Duitsland-Nederland. Zwartkruis: „Ongetwijfeld een boeiend gevecht. Jammer dat we de steun van het publiek zullen moeten missen. Onderschat die factor niet Het duel tegen Oost-Duitsland in Rotterdam heeft bewezen welk een positieve invloed er kan uitgaan van een enthousiaste aanhang. Nogmaals, het wordt interessant in Düsseldorf". „Aan de ene kant het gestroomlijnde, gelijksoortige Duitse voetbal. Aain de andere kant het Nederlandse spel met het circulatievoetbal, het pres- siespel, het hanteren van de buiten- spelval als tactisch wapen en natuur lijk de individuele klasse. Een volmaakt open strijd, waarbij op dit moment eigenlijk alleen nog maar vast staat, dat het geen vrijblijvend potje voetbal wordt. Want let op mijn woorden: Ajax-Bayern heeft ge leerd dat de tijd van zo maar een eind weg voetballen voorgoed voorbij is..." ROBHARTOG Gelsenkirchen De B-inter land tussen West-Duitsland en Nederland, vanavond in Bo- chum, kent behalve de rivali teitsgedachte, die een wed strijd tegen onze oosterburen traditioneel met zich mee brengt, ook een sfeer van revan- chegevoelens bij enkele Oranje- spelers. Revanchegevoelens ten opzichte van bondscoach Jan Zwartkruis, die deze wedstrijd heeft aangegrepen om spelers, die voortdurend bij de A-selec tie uit de boot vallen, toch het gevoel te geven bij de nationale zaak betrokken te zijn. Adrie van Kraaij van PSV, Wim Meutstege van Ajax en Frans Thijssen van FC Twente, zij allen hebben aan het A-team mogen ruiken, zonder ooit een vaste plaats te hebben ver overd. Vooral voor Frans Thijs sen moet die ervaring een bitte re smaak hebben gegeven. De middenvelder van FC Twen te was vier jaar geleden onder de toenmalige bondscoach George Knobel een belangrijke schakel in het A-team dat de revanchewedstrijd van de WK- finale in München tegen West- Duitsland met 1-1 afsloot. Sa men met Jan Peters speelde hij, weliswaar één helft, opvallend sterk. Peters heeft zich in de daaropvolgende jaren een plaats in de A-selectie weten te veroveren. De ontwikkeling van Thijssen lijkt daarentegen stil gestaan te hebben. Nu Peters door een blessure er morgen avond in Düsseldorf niet bij kan zijn, wordt zijn plaats ingeno men door Pierre Vermeulen van Roda JC. En normaal gespro ken had Thijssen door Zwart kruis voor die A-interland moe ten worden opgeroepen. De Twentenaar daarover: „Ik ben eigenlijk al te lang uit het gezichtsveld van Zwartkruis ge Frans Thijssen: „Eigenlijk had ik al helemaal niet meer gerekend op een uitnodiging voor deze B-interland". Zwartkruis dirigeert zijn manschappen tijdens een training in kil Zeist. Van links naar rechts: Poortvliet, Ernie Brandts, Jan Zwartkruis, Johnny Metgod, Hugo Hovenkamp en Wim Jansen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13