Extra looneis speciaal voor laagstbetaalden Verhoging olieprijs vertraagt herstel economie FNV-VOORZITTER OP CONGRES: Russische communisten erven miljoenen van Peoples Temple" Fietser (12) verongelukt Benzinestation na reeks ontploffingen geheel uitgebrand ezings- tslag in België: den perspectief oor staatshervorming Inflatie zal verder toenemen Eeidbe&owwnt .Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- [•redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klacfjten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - nnementen: (kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Maandag 18 december 1978,69e jaargang no. 81226 De gentleman- zwendelaar De komische thriller „De ge- ntleman-zwendelaar" met Shirley Maclaine en Michael Caine op Ned.I om 19.45 uur. Ned.II om 20.27 uur de laat ste aflevering van „De familie Bellamy" en om 21.20 uur het liedjesprogramma „En mid den in de winter werd het licht..". Weinig verandering Voor morgen wordt in het alge meen weinig verandering in het huidige weerbeeld verwacht Een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt vanaf Engeland, over onze omgeving en Duitsland tot in west Rusland, zorgde zondag en vandaag voor rustig win ter gewond geraakt van wie een ernstig. Een Palestijnse commando-eenheid heeft zich verantwoordelijk voor de aanslag verklaard. Volgens dat commando zouden als gevolg van de aanslag doden zijn gevallen. Op de foto: het vernielde achterstuk van de bus. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN In een benzinestation in Nijmegen heeft va nochtend een felle en hardnekkige brand gewoed, na de ont ploffing van een LPG-tankwagen, die juist bij het tankstation aan het lossen was. In de loop van de ochtend deden zich nog een reeks ontploffingen voor, als gevolg waarvan de brandweer tijdelijk het blussingswerk moest staken. Voor zo ver bij het sluiten van deze editie bekend, zijn er bij de ontploffingen geen slachtoffers gevallen. De politie vermoedt dat aanvankelijk brand ontstond door kortsluiting in de tankwagen. Een zeven meter hoge steekvlam deed vanochtend rond half negen de tankwagenchauffeur en de pompbedienden vluchten. Twintig minuten daarna ontplofte de tankwagen, waarna het onbemande benzinestation geheel uitbrandde. Nadat aanvankelijk het vuur met schuim- en poederspuiten werd bestreden, moest de brandweer zich rond tien uur weer terugtrekken omdat zich bij het tankstation weer nieuwe ont ploffingen voordeden. Rond elf uur werd het blussingswerk voorzichtig hervat. Het tankstation ligt buiten de bebouwde kom van Nijmegen, vlak bij het spoorwegstation Dukenburg. Het treinverkeer tus sen Nijmegen en Wijchen is tot elf uur vanochtend gestaakt. Ook het autoverkeer is omgeleid. Dat heeft in Nijmegen vol gens de politie geen aanleiding voor verkeersopstoppingen ge geven. Een nabijgelegen woning en een bakkerij zijn door de politie wegens het ontploffingsgevaar ontruimd. De flatbewoners van de nabijgelegen nieuwbouwwijk is aangeraden om de ramen voorlopig geopend te houden. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM - Werkenden en niet-wer- kenden met de laagste inkomens zullen een extra aderlating ondergaan. Daarom moet een eventuele extra looneis van de vakbeweging vooral gericht zijn op het behoud van de koopkracht van de laags tbetaalden. Dat zei FNV-voorzitter Kok vanochtend in Amsterdam bij de ope ning van het driedaagse congres van het FNV. De FNV overweegt om aan een eventuele extra looneis het karakter van een gelijk bedrag voor iedereen te ge ven, en te streven naar een hogere vloer in de prijscompensatie. Zij doet dat omdat naar haar mening per 1 januari 2,6 procent aan de mini mumloners wordt onthouden. Een derge lijke verbetering voor de werkende men sen met een minimum loon gaat ook in de sociale minima doorwerken. De ont vangers daarvan zouden op deze wijze, althans op termijn, een compensatie krij gen voor „wat de regering hen nu af pakt". „Als voor het realiseren van onze koop krachtdoelstelling de automatische prijs compensatie alleen niet voldoende is, moet er een aanvullende looneis gesteld worden. Over het antwoord daarop en de omvang van een eventuele extra loo neis moet nog besluitvorming plaatsvin den", aldus Kok. Volgens Kok is de grote massa van de Nederlanders in beginsel best bereid tot een pas op de plaats, zelfs tot stapjes te rug, als ze dat dan ook maar allemaal en naar draagkracht doen. Het moet ook wezenlijk bijdragen aan de doelstelling van het eerlijk delen van werk. Na het fanatieke verzet van de werk gevers tegen het afsluiten van arbeids plaatsenovereenkomsten (APO's) in de onderhandelingen van vorig jaar en in samenhang met een vastberaden afwij zing van arbeidstijdverkorting nu, (al thans als dat de baas geld kost) moet volgens Kok straks op een stevige con frontatie in de bedrijven en de bedrijf stakken worden gerekend. GEORGETOWN (Reuter) - De Peoples Temple heeft meer dan zeven miljoen dollar nagelaten aan de Russische communisti sche partij. Dit blijkt uit brie ven die de politie heeft gevon den. OEGSTGEEST De 12-jarige H. T. L. uit Voorhout is zater dagmiddag op de Haarlemmer trekvaart te Oegstgeest na een aanrijding om het leven geko men. Het slachtoffer reed rond half zes op een racefiets zonder ver lichting over de Haarlemmer- trekvaart, waar hij door een achteropkomende auto te laat werd opgemerkt en werd ge schept. Drie overlevenden van het zelf moorddrama in Guyana, waar bij meer dan negenhonderd vol gelingen van de religieuze sekte van Jim Jones de dood vonden, hadden de opdracht gekregen een koffer af te geven bij de Russische ambassade in Geor getown. In de koffer zaten brie ven, ondertekend door een se cretaresse van Jones. Een van de brieven was gericht aan Fe- dor Timosejev, een functionaris van de Russische ambassade. Daarin worden bedragen ge noemd die op verschillende data op zijn rekening gestort moeten worden bij een bank in Panama. In een andere brief wordt ge steld dat de Peoples Temple het geld nalaat aan de communisti sche partij omdat de sekteleden willen dat het geld gebruikt wordt om hulp te bieden aan alle onderdrukten op de wereld of op iedere andere wijze die het besluitvormingsorgaan ge schikt acht." Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht Tijdens een 24-uursfestijn in Utrecht stapten veel mensen op de schaats, onder wie deze jeugdige krabbe/aartjes. Of ook zij, zoals de ouderen, de hele dag hebben doorgereden is niet bekend. Spanje wil 24 landen in WK MADRID Het Spaanse organisatiecomité zal de wereld voetbalbond (FIFA) voorstellen vierentwintig landen toe te laten tot het eindtoemooi om het wereldkampioenschap 1982. Eerder voelde Spanje niets voor dat aantal omdat er te veel onaantrekkelijke duels bij zouden zijn, die de publieke belangstelling zouden drukken. De voorzitter van het comité, Raimundo Saporta, heeft thans verklaard dat er een zodanige spreiding is negentien stations in zestien steden dat een aantal van vierentwintig toch te prefereren is. In april volgend jaar zal het Spaanse voorstel met de FIFA worden besproken. Tennissponsor houdt ermee op GOIRLE De Westland-Utrecht hypotheekbank heeft te kennen gegeven dat met de sponsoring van het gelijknaige proftenniscircuit wordt gestopt. Dit besluit heeft de bank kenbaar gemaakt aan de organisatoren Roffel en Steur, die nu op zoek moeten gaan naar een nieuwe geldschieter. Reclame Noren Ajax heeft zich met hulp van Vrouwe Fortuna aan de kop van de eredivisie weten te handhaven. LARVIK De KNSB gaat de ISU (International Speedskating Union) rapporteren dat door de Noorse schaatsenrijders individueel reclame wordt gemaakt. Volgens vice-voorzitter Zwart die in Larvik aanwezig was mag dat niet. „In de reglementen staat zeer duidelijk dat er slechts collectief door een ploeg reclame mag worden gemaakt. Individuele sponsoring is verboden. Wij houden ons daaraan. Als we dan hier zien dat twee Noorse rijders in auto's rijden waar reclame op staat plus hun eigen naam wil ik wel eens weten of dat is toegestaan. Gelijke monniken, gelijke kappen. Een dergelijke regel moet wel internationaal zijn Schroeve draaier DEN HAAG Tu multueuze tafere len zaterdagavond in zwembad De Morgenstond tij dens de waterpolo- topper uit de hoofdklasse heren tussen ZIAN Vites se en AZC Alphen. Niet alleen tijdens de wedstrijd (waar over op de sport pagina's meer), ook er om heen gebeurde er van alles wat niet door de beugel kon. Zo begon de wed strijd bijna een uur later dan aange kondigd. omdat de zwembond in ver band met de aan wezigheid van ra dio-verslaggever Harry Vriend plot seling nog een wedstrijd had inge last. Ook de elec- tronische appara tuur liet het dikwijls afweten. De klok bleef defect, maar met allerlei profiso- rische hulpmidde len haalde men toch nog, zij het hypernerveus, het verlossende einde. De vraag van de jurytafel „Is er mis schien iemand in de zaal met een heel klein schroe- vedraaiertje?", sprak in dit verband boekdelen. Ant woord uit het pu bliek: „Bij de HE- MA. zes voor een knaak". is HET Moe, SEEN TijD scheidsrechter Het scoorde in blessuretijd. kR'JöGH WE Met KERSTMis Onderaan wist Volendam zijn der dezege te boeken. KORTSLUITING IN TANKWAGEN nstig ongeval in lordwijkerhout IRDWIJKERHOUT Een rige Hillegommer heeft za- agmiddag een ernstige ,j dwond opgelopen bij een ■ongeluk op de Noordwij- outse kruising Kerkstraa- arenlaan. Een vrouwelijke ttende van de auto liep Ie verwondingen op. lutomobilist verleende geen rang aan een 37-jarige sburger die de Hillegomse I i in de flank greep. Hierdoor van lkfe het voertuig een draai lijn as, waarbij de bestuur- Ji 9 een zware hoofdwond op- j^gg Hij moest naar het AZL len vervoerd. Wat gebeurt er op de TURFMARKT8 a.s. woensdagmiddag 0 ilerdamse litie laagd or nden - kkers leeinde tot bij de poli- ureau's be- d. Een onbe- le liet de jen van de en, die vlak het Rotter- se politiebu- aan het Iwater waren aid, leeglo- Van een po- mto was een lekgesto- Twee spelers van Ajax veronge lukt NOORDWIJKER- HOUT Een fron tale botsing op de provinciale weg in Noordwijkerhout kostte zaterdag avond vier perso nen het leven, on der wie twee spe lers van Ajax, de Amsterdammer Remco Muller (18) van de A-selectie en de uit Amers foort afkomstige Cor van de Brink (eveneens 18) die tot de B-seiectie behoort De andere slachtoffers zijn de 27-jarige I. Mioch uit Leiden en de 49-jarige D. Milovanovlc uit Noordwijk. Volgens de rijkspolitie was een verkeerde inhaalmanoeuvre de oorzaak van de botsing. Alle vier inzittenden van de auto's Mioch en Milovanovic in de ene en de spelers van Ajax in de andere, waren op slag dood. op bus in Jeruzalem: 21 gewonden. bomaanslag op een bus in Jeruzalem zijn gisteren 21 mensen ISSEL De verkiezingen in België hebben gisteren voor het Vlaamse land betreft een opmerkelijke winst opgele- voor de liberalen. Zij hebben een winst behaald van schatting ruim vier procent, een percentage dat de mse Nationalistische partij die zich sterk had gemaakt een betwiste hervorming van de staat, verloor. De imse cnristen-democratische partij, de CVP van Leo Tin- ans, wist zich te handhaven, maar behaalde niet de winst laar in de peilingen in het vooruitzicht was gesteld. /allonië waren er geen scherpe verschuivingen. De fransta- liberalen verloren er iets, terwijl de socialisten lichte voor- mg boekten. In Vlaanderen verloren de socialisten daaren- i licht. Verwachting luidt 'dat de liberalen deel zullen gaan uitma- van de nieuwe regering en dat de Vlaamse Volksunie, die Leo Tindemans voor het eerst aan een regering had genomen, weer in de oppositie zal gaan. zou dan automatisch betekenen dat de extreme franstalige ij FDF, die zich in Brussel behoorlijk wist te handhaven, oppositiebanken belandt met een dergelijke regering het voornaamste vraagstuk ■mee de België momenteel worstelt, de federalisering van tot een oplossing gebracht kan worden, is nog zeer de Er worden voor België ongewoon lange onderhandelin- verwacht voor het nieuwe regeringsprogram, de Belgische kiezer weinig ophad met deze verkiezingen k uit het bijzonder hoge aantal blanco stemmen dat dit- 1 nog eens twee procent hoger lag dan bij de verkiezingen 977. Incidenten waren er ook. In de Voerstreek bij Luik officieus Vlaams gebied is, gingen Vlaamse en Franstalige ers met elkaar op de vuist. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Westerse olie-importerende landen zijn niet te spreken over het besluit van de OPEC om de prijs van ruwe olie het komend jaar met in totaal vijftien procent te ver hogen. Samenvattend is men vrijwel overal bang dat de ver hoging de inflatie zal aanwakke ren en daardoor een ernstige be dreiging vormt voor het herstel van de wereldeconomie en de positie van de landen in de Der de Wereld verder zal verslechte ren. De verhoging zal volgend jaar gefaseerd worden doorgevoerd. Op 1 januari gaat de prijs vijf procent omhoog, op 1 april 3,8 procent, op 1 juli 2,9 procent en op 1 oktober nog eens 2,7 procent. Volgens woorvoerders van de grote oliemaat schappijen in Nederland zal de verho ging niet direct in de bezineprijzen hoe ven worden doorberekend, omdat in de literprijs al enige tijd rekening met de stijging is gehouden. Minister Andriessen van financiën zei gisteren in een reactie de gevolgen van de prijsverhoging nog niet te kunnen overzien. Zeker was voor hem wel dat de uitvoering van Bestek '81 er niet een voudiger op zal worden. Zijn collega Van Aardenne van economische zaken wees er vanmorgen in een radio-pro gramma op dat het eens te meer nodig is om snel naar alternatieve energiebron nen te gaan zoeken. Ook binnen de dertien bij de OPEC aan gesloten olieproducerenden landen is met niet onverdeeld gelukkig met het besluit.. Dat bleek na afloop van hun conferentie in Aboe Dhabi. Saoedi Arabië, veruit de machtigste van de dertein landen, bleef tegenstander van de verhoging, terwijl bijvoorbeeld Libië en Irak nog meer geld voor hun olie wilden vragen. Minister van olie sjeik Yamani van Saoedi Arabië vertelde na af loop van de conferen tie niet blij te zijn met de forse verhoging van de olieprijs

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1