ouwfonds geeft u uitstel van hypotheeklasten p uw nieuwe huis, totdat uw oude verkocht is. egenover achtbare ffers oeten prspec- even staan Agt met vallen en opstaan een jaar oud %=F Bouwfonds SOCIAAL-ECONOMISCHE PROBLEMATIEK CENTRAALKctbiliet-Vclïl Politiek Partij Parlement ,t V-voorzitter BRANDPUNT-ENQUETE Vertrouwen in kabinet leed nauwelijks onder Bestek '81 ENLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 PAGINA 9 (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Komende dinsdag is het een jaar geleden dat het kabinet-Van Agt zijn werk begon. De „geboorte" van dit kabinet werd, zoals men zich zal herinneren, door ve len in dit land eerder met een gevoel van op luchting („eindelijk is er weer een kabinet") dan met vreugde begroet. Het werd de hoog ste tijd dat Nederland weer door een niet-de- missionair kabinet geregeerd zou worden; sinds maart van dat jaar was dat niet meer het geval geweest. Na de Tweede-Kamerverkiezingen van mei 1977, die een forse overwinning voor de PvdA (tien zetels winst) had opgeleverd, maar ook de WD geen windeieren had gelegd (zes ze-, tels winst), werd maandenlang geprobeerd een kabinet van leden van de PvdA, het CDA en D'66 te vormen. Toen dat na ruim vijf maan den niet lukte deden CDA en WD een po ging, die 19 december slaagde. Met een piepk leine meerderheid (77 van de 150 zetels) ging het kabinet-Van Agt-Wiegel van start met als extra probleem dat een aantal leden van de CDA-fractie (de z.g, loyalisten) in principe niet achter het ontstaan van dit kabinet stond. Albeda Het kabinet-Van Agt stond bij zijn aantreden voor forse opgaven. Niet alleen werd het ge confronteerd met de gevolgen van de langdu rige kabinetscrisis - heel wat beleidszaken wa ren noodgedwongen blijven liggen - maar ook moest het de steeds ernstiger wordende soci aal-economische situatie te lijf, waarbij al di rect als groot nadeel gold dat de vakbeweging (FNV en CNV) het kabinet uiterst kritisch en zonder al te veel vertrouwen tegemoettraden. Men was zich ervan bewust dat het een uiter mate ingewikkelde opgave is om zonder steun van de vakbeweging een sociaal-econmisch be leid op te zetten en dat is sindsdien ook ge bleken. En om nu maar meteen een conclusie te trekken: kabinet en coalitie mogen van ge luk spreken dat het tweetal bewindslieden op Sociale Zaken (Albeda en De Graaf) uit de vakbeweging afkomstig is en een grote mate van affiniteit met de intenties van de vakbe weging heeft, anders waren er dit jaar zeker ongelukken gebeurd. Men mag ervan over tuigd zijn dat Albeda en De Graaf het kabi net hebben behoed voor stappen die onherroe pelijk tot het einde van dit kabinet zouden hebben geleid. Problemen Het kabinet-Van Agt heeft in het afgelopen jaar met vallen en opstaan geregeerd. Op zichzelf is dat geen schande, zeker in deze moeilijke omstandigheden en met een zo klei ne meerderheid in Tweede en Eerste Kamer. De belangrijkste hobbels waren naast de soci aal-economische problematiek (belichaamd in Bestek '81 en alles wat daarom heen zit) de kwestie van de invoering van de neutronen granaat, de levering van verrijkt uranium door het Brits-Duits-Nederlandse consortium Urenco aan Brazilié, de zaak-Aantjes en het vreemdelingenbeleid (de Kerkmarokkanen). Bestek '81 leidde tot grote spanningen met de vakbeweging en de ambtenarencentrales. Nog donderdag kroop het kabinet door het oog van de naald bij de behandeling in de Twee de Kamer van het wetsontwerp over de kor ting van de stijging van de sociale uitkeringen per 1 januari. Het laat zich aanzien dat het ontbreken van brede maatschappelijke steun ook in het ko mende jaar forse problemen voor het kabinet zal opleveren. Gevreesd moet worden dat Ne derland in de eerste maanden van 1979 gecon fronteerd zal worden met spanningen bij de onderhandelingen per bedrijfstak over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor dat jaar. De vakbeweging heeft zich bereid getoond offers te willen brengen in de primaire sfeer (lonen), maar wil daarvoor wel een zekere compensa tie op enkele andere terreinen, waarbij men kan denken aan zaken als VAD en medezeg genschap. Een andere omstandigheid die het kabinet voor moeilijkheden kan plaatsen is de hou ding van de CDA-fractie, die nog altijd vrij sceptisch staat tegenover dit kabinet (zeker wat een deel van de fractie betreft). Onder de krachtige leiding van Aantjes kon de fractie nog goed bijeengehouden worden, maar het is vooralsnog de vraag of ook zijn opvolger Lub bers daarin zal slagen. Als de CDA-fractie zich te vaak verdeeld zou gaan opstellen gaat het voortbestaan van het kabinet zonder meer gevaar lopen. NSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENK i titel maanden Tweede Ka- „Naamlijst uit. Dat is waarop alle met hun i telefoonnum- ■komen. Een naslag geleden die honderd- .ugp^amen er nog B|iet titel en ini- j, maar onder van de „popu- het parlement is daar op een dag de klad inge komen. Steeds meer Kamerleden stonden erop, dat zij met hun roepnaam in de lijst werden opgenomen. Bij de PvdA-ers ver dwenen ook de titels. Bij nadere bestudering van de meest recente lijst kwamen wij toch nog enkele volksverte genwoordigers tegen die nog op de ouder wetse wijze staan afge drukt. De meest opval lende is deze: J.M. den Uyl. Titelloos, dat wel, maar nog wel steeds die initalen. Hoe komt dat nou? Enige na vraag leerde ons het volgende. Alle Kamer leden mogen zelf aan de griffie opgeven hoe zij in de Naamlijst op genomen wensen te woren. Zo ook Joop den Uyl. Maar hoewel' hij door zijn achterban vaak aangeduid wordt als „Joop", „Jopie" of „Ome Joop", vindt hij het eigenlijk helemaal niet zo leuk als hij bij de voornaam wordt genoemd. Sterker nog: er zijn maar een paar uitverkorenen in zijn fractie, die hem als Joop benaderen. Joop ging dus wel akkoord met het weglaten van „drs.", maar hij had lak aan dat voorna- mengedoe. J.M. dus, punt uit. Leeftijd Er viel de afgelopen, week maar bitter wei nig te lachen in de Tweede Kamer. Slechts één keer was er in 's lands verga derzaal een bescheiden lachsalvo te horen. Dat was, toen staatsse cretaris Neelie Smit- Kroes, die onder meer de PTT-zaken behar tigt, het in de Kamer had over giropasjes. Pol de Beer (WD) had haar gevraagd of de pasjes niet zouden kunnen worden voor zien van pasfoto en geboortedatum, zodat de fraude met giroche ques zou kunnen wor den tegengegaan. Daar waren nogal wat be zwaren tegen, vond dé' staatssecretaris. Een foto veroudert bijvoor beeld vrij snel. Het CDA-lid Eversdijk kwam toen met een tussenoplossing: „Als we nu eens geen foto maar wel een geboor tedatum op die pasjes afdrukken?" Maar dat vond mevrouw Smit helemêél niks. De identiteit van de pas jeshouder is dan door de lokettist nog veel moeilijker vast te stel len, omdat veel men sen er veel ouder of jonger uitzien, dan ze werkelijk zijn. „Ik geef u bijvoorbeeld te ra den", zo sprak zij haar gehoor toe, „wat mijn precieze leeftijd is". Gelach en gemompel. Op de perstribune ke ken enkele journalis ten elkaar aan. „Daar zeg je wat, hoe oud zou ze zijn?" Een klei ne bhksemenquete leerde even later dat mevrouw Smit-Kroes 40 of 41 moest zijn. Mis. Bij controle in de archieven bleek zij te zijn geboren op 19 juli 1941. Sorry hoor, Nee lie. Onderwijs Vooral ten gerieve van de parlementaire pers worden de meeste speeches, die Kamerle den uitspreken, op pa pier gezet. Zo ook af gelopen woensdag bij het begin van de be handeling van de On derwijsbegroting. Aan het woord was drs. David van Ooi jen (PvdA), die het spits moest afbijten. Onmid dellijk na het begin van zijn betoog ont stond er op de perstri bune een hoorbaar ge- gniffel. Meelezende journalisten ontdekten dat Van Ooi jen het in zijn tekst niet zo nauw had genomen met de „d's" en de „t's". Zo stond er in de allereer ste zin „worden be paalt". Verderop in de tekst verscheen zelfs de zinsnede „de over heid.... stimuleerd". En dat van de hand van een onderwijsspecia- list.... Een blik in het hand zame boekje „Parle ment en Kiezer" maakte de zaak voor Van Ooi jen nog erger. „Genoot een onderwij zersopleiding en was onderwijzer, leraar en vormingsleider". Van uit het Dominicaner klooster in Huissen - hij is RK-priester - be kende Van Ooi jen dee moedig schuld. Hij vertelde dat hij zelf zijn teksten typt en daarbij zozeer op het construeren van de zinnen gericht is, dat een correcte spelling er weieens bij inschiet, vooral als het gaat om een werkwoordsvorm in een lange zin, waar bij het onderwerp er ver vanaf staat. ,JlIaar ik weet het heus wel, hoor". DICK VAN RIET SCHOTEN RIK IN'THOUT ÊNSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENH tisi orf Bestek'81 el en onzer verslaggeefsters) OVEN „De Nederlandse economie be- zich in een aanpassingsperiode. De groei is Zoals ook in de ons omringende landen ie)n we de tering naar de nering zetten en de van de collectieve uitgaven in overeenstem- brengen met de inkomsten. Dat rechtvaar ten aanpassingsprogramma ook al veroor- dat pijn. Maar we moetèn eisen dat over de zichtbare offers een reëel perspec- taat. Op dat punt kunnen we veel kritiek b in op Bestek '81". 39 gisteravond de heer J.G.M. van Wegberg, voorzitter Katholieke Onderwijs Vereniging, sin zijn jaarrede op ite algemene vergadering van de KOV. nzien van de economische situatie is de KOV-voorzitter ling toegedaan dat bij de werknemers en hun bereidheid tot aanpassen zeer groot is. „Maar aanpas- wat anders dan de balans opmaken en en het tekort ig op ambtenaren en uitkeringstrekkers verhalen. De dan ook niet bereid om akkoord te gaan met of te over een principiële aantasting van het trendbeleid". 7lj irgelijke aantasting is volgens hem het niet laten door- i van de verhoging van de bouw-cao via de trend van 19 )tenarensalarissen (waarop de onderwij ssalarissen in het en worden afgestemd). Van mening dat het kabinet-Van Agt zijn hoop voor wat het herstel van de werkgelegenheid niet eenzijdig mag op het bedrijfsleven. „De cijfers ontzeggen die hoop •ond". Hij vindt dat, nu het werkgelegenheidsprobleem ,ET reel is geworden, er moet worden nagedacht over struc- pn infrastructurele aanpak van het probleem. Vandaar dat we u vanaf heden aanbieden uw nieuw gekozen huis te financieren, zonder u hiervoor meteen te belasten. Zo komt u nooit in die ongelukkige dwangsituatie. Zolang uw oude huis in de verkoop is betaalt u gewoon uw bestaande hypotheek- lasten bij uw huidige hypotheekverstrekker. Pas na de verkoop schakelt u over op uw nieuwe hypotheeklasten bij het Bouwfonds. Uiteraard bent u Bouwfonds wel rente en aflossing verschuldigd over de periode tussen aankoop van uw nieuwe liSis en verkoop van uw oude, maar deze lasten stellen we uit, om ze later in de totale financiering, over de volledige looptijd van zeg 30 jaar te verwerken. Op die manier voelt u er maar weinig van. Waarom - vraagt u zich nu misschien af - doet Bouwfonds dit en anderen niet? Wel, laten we zeggen dat wij ons meer verplicht voelen door datgene wat we altijd zeggen: "Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis". In dat helpen, daar zit 't hem in. Voor informatie kunt u terecht bij de Bouwfonds-Info centra en uw plaatselijke makelaar. nv Bouwfonds NederlandseGemeenten Pas als uw oude huis verkocht is, gaat u voor uw nieuwe betalen. Bonnie Hol Het Nederlandse zangeresje Bonnie St. Clair is gisteren in Tiel getrouwd met Albert Hoi. Bonnie en Albert woonden al jarenlang samen. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Het vertrou wen in het kabinet Van Agt is na de presentatie en de behandeling van het ombui gingsplan Bestek '81 slechts in geringe mate gedaald. Had in april van dit jaar nog 41 procent veel vertrou wen in het kabinet, in no vember was dat 38 procent. Dat blijkt uit een enquête, uitgevoerd dor het bureau Intomart in opdracht van Branpunt (KRO). Brandpunt maakte gisteravond de nieu we gegevens bekend. Uit de gegevens blijkt dat steeds meer mensen vinden dat het beleid van het kabi net-Van Agt geen voortzet ting is van dat van het kabi net-Den Uyl. Zeventien procent vond in april nog dat het beleid-Den Uyl werd voortgezet; in november was dat nog maar tien procent. Opvallend bij de antwoor den op deze vraag is het zeer hoge percentage onder vraagden dat geen mening heeft. Het optreden van de politie ke voormannen blijkt niet veel ontzag in te boezemen. Aan de elfhonderd deelne mers aan de steekproef werd gevraagd om een cijfer te geven voor het optreden van de politici. Van Agt kreeg in april een zes, in no- vembver een zes-min. Den Uyl kreeg in april nog een zes-plus, maar in november was dat ook in een zes-min veranderd. Wiegel behield zijn vijf-min. De kritiek van Den Uyl op het beleid van het kabinet wordt in toenemende mate als te hard ervaren. In april vond 53 procent die kritiek te hard, in november was dat 59 procent. Niettemin zouden nog steeds de meeste Nederlanders Den Uyl tot premier kiezen als er daar voor directe verkiezingen zouden zijn. Vijftig procent van de ondervraagden zei in november Den Uyl te zullen kiezen (in april was dat 49 procent). 43 procent wil Van Agt in dat ambt (in april ook 43 procent), en slechts vijf procent acht Wiegel ge schikt (in april zes procent). Een meerderheid blijkt nog steeds voorstander te zijn van een PvdA-CDA-coalitie. In november verklaarde zich 53 procent daarvoor; in april 55 procent. Op beide mo menten van de steekproeven was 33 procent voor de coa litie CDA-WD. Dertien pro cent voelde in november voor een PvdA-WD-samen- werking(in april was dat elf procent). U koopt een nieuw huis, maar hoeft er nog niet voor te betalen. Stel dat u morgen een geweldig huis ont dekt. Precies wat u zoekt. Wat doet u dan? Misschien waagt u 't erop, koopt meteen, in de hoop uw oude huis snel te kunnen ver kopen. Maar 't gevolg is dan wel, dat u een tijdje met twee huizen zit, dus ook met twee hypo theeklasten. En dat kan behoorlijk zenuw slopend zijn. Vandaar dat vele, vele mensen zoiets niet wagen en eerst wachten tot ze een koper hebben voor hun oude huis, voordat ze naar iets nieuws kijken. Zo krijgen we 't probleem van de kip en het ei: A zet z'n huis te koop, B wil 't huis van A wel kopen, maar éérst z'n eigen huis verkopen, C wil 't huis van B wel kopen, maar éérst z'n eigen huis verkopen, D wil 't huis van C wel kopen, maar éérstEnfin, op 't laatst zit ieder een op elkaar te wachten, krijgt niemand z'n zin, maakt niemand een goede prijs voor z'n huis. Dan zegt men: "Tjade huizenmarkt loopt slecht Hoewel wat versimpeld, geeft bovenstaand verhaal toch aan dat wij van het Bouwfonds het probleem niet zozeer zien in de huizenmarkt, als wel in de hypotheek verstrekking. De angst om een tijdlang met twéé hypo theken te zitten, weerhoudt een hoop mensen om een huis te kópen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9