[eerderheid Kamer voor een- ij dige ontspanning NAVO-partners QeidwQowuvnt Binnen schippers mk 'gaan staken Van Agt wist niet van afluisteren advocaat Menten Gevangenisbewakers in Italië doodgeschoten apenland/ buitenland te, EERSTE KAMER MOET SANCTIE- WET VERWERPEN De Rijn vervuiling NAM mag misschien toch gas winnen op Ameland Door leden Rode Brigades Zo doet u het goed als afzender. LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 PAGINA 7 [Van onze parlementaire redactie) AAG - De meerderheid van de Twee ier wil dat de Nederlandse regering in VO een krachtige stem laat horen voor iundering van de kernbewapening. Het i het met de oppositie eens dat de ter bevordering van de ontspanning loost en west eenzijdige stappen moet ter beperking van de bewapening- Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van de Kamercommissie voor Defensie en Buiten landse Zaken over het vraagstuk van de kern bewapening. Samen met de vertegenwoordi gers van de oppositiepartijen spraken de CDA-woordvoerders zich daarbij uit tegen het uitrusten met atoomwapens van de Marine-pa trouillevliegtuigen, de 155 mm artillerie en de verschillende mijnen. Wel stemde het CDA in met nucleaire taken voor de F-16-bommenwer- pers, de Lance-raketten en het 8-inch-geschut. De oppositie wil dat geen enkel wapen of vliegtuig meer een atoomtaak krijgt. Van WD-zijde werd opgemerkt dat verdere mo dernisering van alle wapensystemen onont koombaar is, omdat het Warschaupact op het gebied van niet-nucleaire wapens een over macht heeft. Daarom zijn volgens de WD de NAVO-landen voor de veiligheid aangewezen op kernwapens. CDA-woordvoerder De Kwaadsteniet noemde in zijn betoog als moge lijke eenzijdige stappen van de NAVO, ter be vordering van de ontspanning tusen oost en west: het stopzetten van alle kernproeven, het afzien van de introductie van nieuwe kernwa pens, het instellen van kernwapenvrije zónes en een verklaring van de NAVO om niet als eerste kernwapens te gebruiken. and in EMS iet Ierland zal deenl- lan het Europese Mo- Stelsel nu de rijkere ,ers een extra bedrag jftig miljoen Pond (407 miljoen gulden) ^hebben toegezegd. 'ocrd van Ierland bete de EMS op 1 januari it gaat met alle negen jvan de Europese Ge- hap met uitzondering jot-Brittannië. Idingboot München onden beschadigde, lege >oot van het West- containerschip Mün- onden. nchen wordt met 28 den op de Atlantische vermist. Maandagoch- nd het noodsignalen zware storm. Naar jp wordt nog steeds door vliegtuigen en Het is mogelijk dat door over het schip golven van het dek de bopvarenden gevonden. Nog steeds ,Re,j namelijk, zij het zwak bgelmatig, boodschap- pangen die afkomstig f zijn van de redding- van de München. In |te boodschappen werd k het registratienum- n het schip opgevan- kon echter niet uit laai opgemaakt of de be- g het schip had verla- uddjfj International: ■celel zeniiopie Sl-endt unkf oef isen- ïten AAG (ANP) Sinds van keizer Haile Se- n 1974 heeft zich in een vast patroon Leid van zeer grove ng van de mensen- Dit zegt de Neder- af deling van Ams- itemational. de organisatie zijn december vorig jaar uari dit jaar alleen al loofdstad Addis Abeba end mensen om het le- >racht. Duizenden ver tegenstanders van het e regime zijn gearres- zitten onder barre digheden gevangen. zijn op grote mensen gemarteld, on- met electrische en, door onderdompe- hete olie en door het 'P gevoelige lichaams- ildus Amnesty Interna- een organisatie die set voor het lot van po- I evangenen. I T maning eg taanval ien onze verslaggevers) N Tjerk Vermaning, Witeur-archeoloog die er- beschuldigd oudheid- e vondsten te hebben nedj!t, is na een hartaan- een ziekenhuis in As- heitppgenomen. Over de van zijn is nog niets chtgenote en vrienden zijn gezondheid de tijd al achteruit zien inkele jaren gelden on- hij twee open-harto- Hij was daarvan ilijks opgeknapt of hij [earresteerd op verden- an oplichting. Hij zou gereedschappen heb- igemaakt en voor echt verkocht. Exportorgaan en werkgevers: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland heeft de Eerste Kamer ge vraagd het ontwerp sanctiewet te verwerpen. De werkgever sorganisaties VNO en NCW hebben zich bij dit verzoek aan gesloten. Het Centraal orgaan meent dat de gronden waarop aan de regering het nemen van sanctiemaatregelen bij algemene maa tregel van bestuur zou zijn toegestaan moeten worden beperkt tot de z.g. mandatoire resoluties van de Veiligheidsraad van de VN. In alle andere gevallen zou een en ander via een formele wet geregeld dienen te woren. Het Centraal Orgaan vindt dat vermeden moet worden dat een klimaat ontstaat waarin het exporterende bedrijfsleven wordt geconfronteerd met rechtson zekerheid en onvoorzienbare risico's. Ook zal een schadever goedingsmogelijkheid in de wet opgenomen moeten worden. Deregering is van oordeel, dat sanctiemaatregelen tot het normale ondernemersrisico behoren. Nieuwe kiel Op de werf van Van der Giessen-De Noord is gisteren een glasdoek kiellap aan gebracht in de polyester kiel van de „Alkmaar", het eerste van een vijftiental nieu we mijnbestrijdingsvaartuigen van de Koninklijke Marine. De Tweede Kamer heeft zich deze week bezig gehou den met de Franse weigering om snel over te gaan tot vermindering van de zoutlozingen door de Franse kali- mijnen op de Rijn. De bespreking van dat onderwerp had een zuiver demonstratief karakter, met als doel Frankrijk te laten weten dat Nederland hevig teleurges teld is. Maar ook in andere zin was het debat demon stratief: een demonstratie van de Nederlandse onmacht om de Fransen ertoe te brengen om, in het belang van ons drinkwater en de teelt in het Westland, de zoutlo zingen drastisch te verminderen. Nederland is en blijft wat dit betreft volstrekt af hankelijk van de goede wil van de Fransen. Theore tisch is het mogelijk om bepaalde sancties tegen Frank rijk te nemen (bijvoorbeeld in de handel met dat land), maar praktisch staat als een paal boven water dat het Franse antwoord op zo'n hard middel Nederland nog veel zwaarder zou kunnen treffen. Daarom zijn pleidoo ien voor sancties niet reëel, en zal Nederland zich tot diplomatieke druk moeten beperken. MAAR die druk moet dan wel groot zijn. Het kabinet wekt de indruk zich in deze toch zo belangrijke zaak vrij lauw op te stellen. Zo werden er bijvoorbeeld van de kant van het kabinet moeilijkheden gemaakt over de met algemene stemmen aanvaarde kamermotie over de zoutlozing, waarin de term „deloyaal" ten aanzien van de Franse opstelling werd gebruikt En dat is toch wel een term die in dit verband op zijn plaats is. Het wrange van de kwestie-rijnzout is, dat Franse en Nederlandse milieubelangen tegenover elkaar staan. Ne derland begon indertijd onder druk van milieu-actie groepen internationaal te ijveren voor een schonere Rijn; Frankrijk weigert nu vooralsnog een zoutverdrag (ter vermindering van de zoutlozingen) goed te keuren en uit te voeren onder druk van opnieuw milieu actiegroepen. Het is echter zeer de vraag of de Franse groepen het morele en praktische gelijk aan hun kant hebben. Want door deskundigen is aangetoond dat opslag van het af valzout in de lege mijnen in de Elzas geen kwaad kan. Terwijl voortgaande lozing in de Rijn aantoonbaar wel schade aan bijvoorbeeld de Nederlandse tuinbouw toe brengt. Wie ijvert voor het milieu, moet verder kunnen kijken dan alleen maar de belangen van de eigen streek. DEN HAAG Minister-president Van Agt zegt niet op de hoogte te zijn geweest van het afluisteren van een advocaat van Pieter Menten in 1976. Van Agt was in die tijd minister van Justitie. „Ik zou mij dat zeker herinnerd hebben", aldus de persconferentie. Het afluisteren van telefoongesprekken is pas sinds een paar jaar toegestaan en wel in twee gevallen: als het gaat om de veilig heid van de staat en als een aanhangige strafzaak dat noodzakelijk maakt. In het is er toestemming vereist van een aantal ministers, onder wie die van Justitie. „Ik heb wel een aantal dergelijke beschikkin gen getekend", aldus Van Agt. In het tweede geval komt er geen minister aan te pas. Het is dan de rechter-commis- premier gisteravond op zijn wekelijkse eerste geval geschiedt het door de BVD en saris, die er opdracht toe geeft. Van Agt meent dat hij als minister van Justitie ook niet rechtstreeks verantwoordelijk was voor het afluisteren van Mentens advocaat. „Hooguit zou men kunnen stellen, dat de minister verantwoordelijkheid draagt voor een vordering betreffende afluisteren van de officier van justitie bij de rechter-com- missaris Van Agt wees erop, dat volgens het wet boek van strafvordering ook anderen dan een verdachte in een strafzaak mag wor den afgeluisterd. Of onder die „anderen" ook advocaten vallen, daarover wilde hij zich liever niet uitspreken. Trein ontspoord Bij een treinon geval in Spanje zijn gisteren veer tien mensen om het leven geko men en moesten vele gewonden, van wie 12 er nstig, in een zie-' kenhuis worden opgenomen. On der de doden be vond zich het so cialistisch parlementslid Al fonso Torres (71). De trein was op weg van Madrid naar Cadiz en reed met een snelheid van 100 km. per uur toen hij ontspoorde door een verkeer de wisselstand. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Smit-Kroes heeft giste ren geen akkoord kunnen bereiken met alle schippersorgani- saties over een regeling van het toerbeurtsysteem in de bin nenvaart op België en Frankrijk. De Federatie van Schippersbonden gaat wel akkoord met een voorstel van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, maar de Onafhankelijke Nederlandse Schippersvakbond ziet er geen heil in en zal haar leden oproepen vanaf 2 januari over te gaan tot staking. Er zal dan geen vracht worden aangeno men omdat er geen wettelijke regeling komt voor het toe rbeurtsysteem. Volgens de voorzitter van de vakbond was dat de minimumeis van de schippers waaraan mevr. Smit-Kroes niet wilde voldoen. Volgens haar is dat niet mogelijk in ver band met internationale verdragen. [ADVERTENTIES •^ferstmaiiktythóy' Ï16 1 k1 I VCM 16t/m2@*DeC.1978 12.000m2 sfeer lunapark- kerstkinder land- kadomarkt voor bet hele gezin vele extra attracties voor jong en oud dagelijks geopend van 13 tot 23 uur (24 en 25 dec. 13 tot 18 uur) toegang f3.- p.p. fèer I iaikt| ■jong I Jamani wil olieprijs vijf procent verhogen ABOE DHABI (ANP) De minister van olie van Saoedi Arabië, Jamani, wil de prijs van ruwe olie met vijf pro cent verhogen. In een vraaggesprek met een Amerikaans radiostation voeg de hij daaraan echter toe dat het moeilijk zal zijn om de andere olielanden dit weee- keinde tijdens de OPEC-con- ferentie te overtuigen van het nut van een „matige" prijs verhoging. Een prijsverhoging van meer dan vijftien pro cent, zoals in deze kringen al is voorgesteld, is volgens Ja mani veel te hoog. Man lag anderhalve week dood in woning GRONINGEN (ANP) De 48-jarige J.W. Snoek heeft an derhalve week dood in zijn woning in Groningen gelegen. De man was kort geleden ontslagen uit een psychiatri sche kliniek en woonde sind sdien alleen. Buren maakten zich ongerust omdat lange tijd niets van hem was ge hoord. Zij waarschuwden de politie, die de man dood in zijn huis aantrof. Naast hem stonden drankflessen. Uit on derzoek is gebleken dat de heer Snoek op 6 december een natuurlijke dood is ge storven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de Nederlandse Aardgasmaatschappij (NAM) toch toestemming krijgt voor het winnen van het aardgas onder Ameland. De ministerraad is weliswaar aan deze taak nog niet toegekomen, maar pre mier Van Agt liet gisteravond op zijn wekelijkse persconfe rentie wel doorschemeren dat een negatieve beslissing niet erg waarschijnlijk is. De zaak loopt al sinds 1969 toen de NAM een concessie kreeg voor het winnen van het Amelandse gas. Na geschillen met de provincie en allerlei milieubeschermingsorganisaties is de zaak voorgelegd aan de Raad van State. Deze stelde de NAM (en de minister van Economische Zaken die de concessie had gegeven) in het gelijk. Premier Van Agt legde uit, dat het er nu om gaat of minister Beelaerts van Blokland (VRO) tegen het advies van de Raad van State zal ingaan. ROME (AP) In Italië zijn gis teren bij drie overvallen door terroristen twee gevangenis- bewakers gedood, en een sub stituut-officier van justitie en een bankemployé gewond. De eerste en ergste aanval werd 's morgens vroeg in Turijn gepleegd. Hier werden de twee gevangenisbewakers met machinegeweervuur ge dood. Het zou het werk zijn van de Rode Brigades, zo is door een anonieme opbeller aan een Turijnse krant mee gedeeld. De twee mannen, beiden 21 jaar oud, zaten te wachten in hun auto die voor de gevan genis stond en doodden de tijd met kruiswoordraadsels. Vanuit een kleine auto werd de wagen plotseling onder vuur genomen. Later op de dag werd in Flo rence de substituut-officier van justitie door de knieën geschoten. In terroristische kringen wordt zoiets een „proletarische straf' genoemd. De man was uit zijn auto ge stapt om zijn kinderen van school te halen toen vijf jon gelui hem naderden en neer schoten. Zijn toestand is er nstig, want behalve in zijn knieën is hij ook nog in dde heup géschoten. Het door de knieën schieten hebben de Italiaanse terroristen overge nomen van het Ierse republi keinse leger, de IRA. Doel is hun slachtoffers voor het le ven invalide te maken. In Ita lië worden dergelijke aansla gen vooral gepleegd op officiële personen, zakenlieden en journalisten. Niet alleen de Rode Brigades bedienen zich van deze methode, maar ook andere linkse bewegingen. De derde aanslag werd ge pleegd in Venetië. Hier werd de bankbediende beschoten en, zij het niet ernstig, ver- Wie de daders zijn van de aanslagen in Florence en Ve netië is niet bekend. ADVERTENTIE pttpost Miljoenenorder voor Philips (Van een onzer verslaggeef- EINDHOVEN Philips Tele communicatie Industrie heeft samen met Philips Mexicana de opdracht gekregen voor enorm lingssysteem in Mexico. Met de opdracht is een be drag van 29 miljoen gulden gemoeid. Bovendien wordt er nog onderhandeld over uit breiding van het contract. Philips had bij het verkrijgen van de order concurrentie van Siemens en van twee Amerikaanse bedrijven. Beslag op Scheveningse panden van krottenkoning ROTTERDAM (ANP) De gemeente Rotterdam heeft gisteren beslag laten leggen op het Scheveningse onroe rend goed (twee panden en een stuk grond aan de boule vard) van de mammoet-huis baas Fennis uit Wassenaar, die volgens de gemeente en kele duizenden slecht onder houden woningen in de Maas stad beheert. Het beslag is gelegd om een vordering van 1,8 miljoen gul den, die de gemeente op Fen nis heeft, volledig veilig te stellen. AJ eerder heeft Rot terdam beslag laten leggen op de gelden van een van de maatschappijen die Fennis exploiteert. Nog eerder is be slag gelegd op 350 panden in Rotterdam. Fennis heeft in de Maasstad de bijnaam gekre gen van „krottenkoning". Inwoners Podgorozy protesteren tegen vrijlating Menten MOSKOU (DPA) Op een massale bijeenkomst in het Russische Podgorozy is giste ren een resolutie aangenomen waarin geprotesteerd wordt tegen de vrijlating van de „moordenaar Pieter Menten". De bijeenkomst werd bijge woond door inwoners van Podgorozy, Soprit en Urich, de plaatsen waar Menten zijn misdaden zou hebben begaan. In de resolutie worden de Ne derlandse justitionele autori teiten opgeroepen de beslis sing van de bijzondere strafkamer in Den Haag te niet te doen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7