r~ |e prestatieloop: plezierig loeteren door mul zand... Afgeschreven Rudie Bakker (37) beleeft tweede ijshockey- jeugd in Leiden ,,Mam, gaan we al terug?" ,,Nee Jantje, pas als we op de helft zijn." r Lisser Boys C4 toont karakter leidse courant-bal InBRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 irt. Massaal en fris wordt aan het karwei begonnen. twi N Een flinke rij auto's p de vroege zondagoch- oor de toegang tot de rplaats bij de Wassenaar- De bestuurders zijn het het sportieve training- fdj ihuld. Nadat middels af- van één gulden aan de rwachter voor de wagen lig plekje is bemachtigd, de inzittenden zich aan volgende rij. De geur !m< dalgan prikkelt de reuk- Gezellig pratend wa eder zijn beurt af. „Het erl< zvvaar worden vandaag, loed." Ik hoorde er pas end op de radio bij Meta lUn s van." Tenslotte heeft h^laatste deelnemer zich reven voor het gemeen- ■or4elijke doel van deze vroe- )m( ;ls: een strandloop over aar cilometer. Op het strand be.|e meute in afwachting startsein. Veel atleten Bataven en leden van Jereniging Swift, die sa- >or1 ze ]00p organiseren. Be groeten elkaar, onder- huppend en bewegend l infcpieren warm te houden. ra( Dg onverwacht klinkt een n 1 ;t startschot, rar 250 man zet zich eging. Een kleine hon- 1 nemers lopen de vier er, de overigen tekenen acht kilometer. Al di- de start scheiden de opers zich van de overi- Vooral atleten en wiele- die deze strandloop als gebruiken. Zoals Jea- mi endriks, gespecialiseerd 00 en 400 meter. Met - W clubgenoten loopt ze de ct i ometer: „Maar we zijn van Duinrell naar hier Jeanette is nige meisjes en dames, op dit matineuze tijdstip ;t strand hebben bege- •eid oeten de moeders dan Tip* ter thuis op de kinderen» Desalniettemin doen er Pa complete gezinnen mee. Sc groepje zijn ze weg ge ism^a één kilometer word ian op wandeltempo lorn deren zijn niet echt ent- „Mam, gaan we nou „Nee Jantje, pas als 17- e helft zijn. LI id heeft weinig van het Pi overgelaten. Het mulle steil )pt inderdaad zwaar. De flensen worden tot een ze gedwongen. De lood- Ier» jrdiï i w< t m 70L houi Jeanette Hendriks neemt, toch wel vermoeid de medaille in ontvangst. grijze hemel laat een klein buit je los, de wind houdt zich rustig. Na duizend meter is de groep tot een lange lint uitgerekt. Maar het is niet belangrijk wie als eerste aankomt. Het enige, dat telt is het volbrengen van de gekozen afstand. De eersten hebben het keerpunt van de vier kilometer bereikt en zijn reeds op de terugweg. Jan van der Reijden doet het rustig aan. Hij telt dan ook- 57 jaren en is met zevenhonderd anderen lid van de Nederlandse Veteranenclub. Om lid te kunnen worden moet je minstens veertig jaar oud zijn. Deze veteranen zijn zeer actief, en lopen regelmatig aller lei lange afstandlopen. „Giste ren heb ik nog met een groepje, dat ook hier loopt, meegedaan aan de Kralingse Bosloop. Ja, ook een lange afstand, vijftien kilometer." Na een dik kwartier bereiken de eersten de eindstreep. Voor ieder is er .een medaille en een kalender, waarop de Atletiek vereniging De Bataven allen een gezond 1979 toewenst. De echter „kilometervreters" zijn nog niet halverwege. De koffietent bij de parkeerplaats loopt vol met be zwete, dorstige, maar voldane mensen. Na 38 minuten finisht de eerste .acht kilometer-loper. Ongelovig verneemt hij zijn tijd. „Dat kan niet, dan moet het langer ge weest zijn." Na enige tijd blijkt, dat hij gelijk heeft. Bij het uitzetten van de afstand is een „kleine" fout gemaakt: het keer punt lag daardoor één kolome ter verder en het totaal werd dus 10 kilometer De eerste yeteraan arriveert na vijftig minuten. Van der Reij den, ferm met het T-shirt van de WA VA (World Athletic Vete rans Association) had 56 minu- 'ten nodig. Nu wordt ook pas duidelijk hoeveel vogels van al lerlei pluimage meedoen. Wan neer de trainingspakken weer worden aangetrokken, prijken op de rug onder andere de namen van de schaatsgroep Al kemade. Foreholte, vele leden van de NSL, Swift, de schaats- club Rijnsburg en vele andere. Jan van der Linde, vorig jaar nog mede-organisator, 50 jaar oud, liep ditmaal zelf mee. „Ook van Swift-Tour, een afdeling van Swift doen er een aantal mee. Eerst hebben we vanoch tend nog samen met de Rijns- burgse Schaatsclub ge schaatst...." „Het was wel erg zwaar zeg. Dat zachte zand ook. Maar het gaat best, het ziet me nog niet zwart voor de ogen. Ik loop mee om mijn conditie op peil te houden, nu ik met actief voetballen ben gestopt. Ik ben eerst begonnen met de vier kilometer, de laatste keren loop ik echter de acht." Siem van der Poel is één van een vaste groep recreatielopers. Deze zijn niet in een vereniging georganiseerd, maar je ziet ze overal weer terug. De klok van de tijdopnemer staat op één uur en twintig minuten, wanneer drie korfballers van Pernix aan komen. Eén véin hen was iets voorbij het keerpunt door zijn enkel gegaan, waarna besloten was de terugweg gezamenlijk in wandeltempo af te leggen. Na anderhalf uur gaan Richard, Peter en Mark over de finish. Ze voetballen in VN A en horen met hun leeftijd van zeven en acht jaar tot de jongste deelne- mertjes. Richard blijkt het keer punt gemist te hebben, dat in derdaad niet duidelijk was aan gegeven, zodat hij ongeveer twaalf kilometer gelopen heeft. Het was hun eerste keer, dit weekend rennen ze wellicht weer achter de bal aan. Voor Siem van der Poel, Jan van der Reijden en vele anderen gaat morgenochtend waarschijnlijk de wekker weer vroeg af. Mon ter zullen ze zich in het trai ningspak hijsen en zich op weg begeven naar een prestatieloop. Tenslotte zal aan de Wassenaar- se Slag morgen om elf uur het startsein gegeven worden voor de vierde prestatieloop, die dit seizoen door de Atletiekvereni ging holland georganiseerd wordt... CARL ADAMSE LEIDEN Vier keer in de week gaat Rudie Bakker, inkoper van sportartikelen bij Vroom en Dreesmann in Amsterdam, meteen van zijn werk naar Leiden om te trainen I voor het eerste team van Ton Menken IJs- I hockey. Rudie Bakker heeft daar, ondanks zijn 37 jaar, nog steeds geen moeite mee. De bekende Haagse ijshockeyer, die maar liefst I zestien jaar bij HYS speelde, beleeft in de hoofdmacht van de Leidse vereniging enorm veel vreugde aan zijn spel. De afgeschreven speler aan het Haagse ijshockeyfront doet het in de competitie van de hoogste klasse van het Nederlandse ijshockey erg goed. Rudi Bakker is aan zijn tweede jeugd bezig. HYS I Intervam had Bakker best nog kunnen ge- bruiken. „Het gaat er goed. Het is in Leiden echt niet op de bank zitten. Zoiets hoeft voor mij, op deze leeftijd, dan ook niet. Dit is mijn tweede seizoen bij Menken. Daarvoor speelde ik nog een seizoen bij Houtrust. Bij HYS kon ik niet meer in actie komen. Normaal gesproken zou ik gestopt zijn met ijshockey. Maar er stond een groot toernooi van Oldtimers (veteranen) in Canada voor de deur en daar had ik een uitnodiging voor ontvangen. Om in beweging te blijven ben ik toen bij Houtrust gaan spe len. Het seizoen daarop ging Leiden van start in de tweede divisie. Veel bekende jongens van het Haagse ijshockey gingen daar spelen. Omdat ik in Amsterdam werkte ,zag ik het voor een jaartje nog wel zitten bij Leiden." Rudie Bakker had echter nooit verwacht dat hij nog eens terug zou keren in de hoogste klasse van het Nederlandse ijshockey. „Aan het eind van het vorige seizoen hadden we een vergadering bij de vereniging. Er waren jongens die de stap naar de eerste klasse wil de maken. Die mogelijkheid was er. Ook onze sponsor, Ton Menken had daar-wel degelijk interesse in. Ik zag het niet zo en stelde: als Leiden overstapt naar de eerste divisie, stap ik uit. Er is toen heel wat heen en weer ge praat en uiteindelijk gingen we naar de eerste divisie, en ik moest mee. Wij hebben nu de bekercompetitie achter de rug en ik moet eer lijk zeggen dat ik er geen spijt van heb ge had. De nationale competitie zijn we met overwinningen op Feenstra in Heerenveen en Roswell thuis begonnen. Op het ogenblik zien we al mogelijkheden voor een plaatsje bij de bovenste vier en dus wedstrijden voor de play offs. Daar wil ik het echter nog niet over heb ben. Het zou te gek zijn om dit te mogen meemaken Week in week uit bracht de dikwijls uitver kochte Haagse Overdekte Kunstijsbaan de handen voor deze voorlijn op elkaar. De pres taties deden uitblinkers uit die tijd zoals „Arie-Arie-Arie"-Klein en Wil Ooms goed. De sfeer die toen op de HOKY heerste, was uniek. „Dat komt nooit meer terug. Het was een prachtige tijd. Adair en Naud waren twee Ca- nadesen van uitzonderlijke klasse. Die zie je nu echt niet meer in de Nederlandse competi tie. Het ijshockey bij Leiden is nu heel anders dan in de beginperiode. Toen moest ik bergen werk verzetten voor die Canadezen. Ik deed het graag, maar op het ogenblik bij Lei den beleef ik in de derde lijn met Robin Sa- raber en Theo Dietz meer spelvreugde. We zijn helemaal gelijk. Trouwens.er is bij ons in het team in geen van die drie voorlijnen een „sterspeler". We werken er allemaal voor. Ru die Bakker maakt ook doelpunten aan de lo pende band Afgelopen zaterdagavond in de belangrijke uitwedstrijd tegen Heerenveen, bracht hij na een prachtige solo de stand op 4-2 en deelde mee in de feestvreugde omdat de Leidse club de drievoudige landskampioen op eigen ijs toch maar versloeg. Ook de medespelers van Rudie Bakker zijn vol lof over hem. Onbegrijpelijk J nlijk klonken de woorden Leiden Lions-voorzitter van Halem, vorige week 5 va tze krant genotuleerd, wat optimistisch. Van Halem .1 zowaar dat Lions bij skampioen Feenstra I rs wel een kans zou heb- "•J2 zag ook heel goed moge- „.v eden op de play offs, met «*re woorden een plek bij ïrste vier van Nederland. -C-sportredactie geloofde zo in. Natuurlijk werden nerkmgen van Van Ha- 'Ung in het verhaal ver maar toch. Menken IJs- ey (de tweede naam van jshockeyvereniging op de I iMenken-baan) mocht dan Irjjaar uistekend hebben esteerd in de strijd om de e der lage landen en de Lei do divisie - het is en blijft uitijde divisiewerk. standpunt dat nog eens I verstevigd door de pres- van Menken in de Natio- edsl Nederlanden bekerstrijd. Af en toe best wel knappe uitslagen, maar dan hield het ook wel op. Leiden brak voor het eerst tussen de grote jon gens, beslist geen grote potten. Lions (2) De competitiestart bij het Frie se Feenstra werd door Van Halem kortom redelijk opti mistisch bezien. Ook al omdat Feenstra eerst een avond daar voor nog naar Den Haag zou moeten voor een duel met HYS. „Die wedstrijd zullen ze nog in de benen hebben, terwijl Lei den fris begint", wist de voor zitter van de Lions-groep nog te vertellen. Het enige aansprekende argu ment, dat die zaterdagavond niet eens opgeld meer deed. Feenstra was op weg naar Den Haag uitgegleden, de wedstrijd was niet doorgegaan. Even fris als het team van Lion begon Feenstra aan het treffen. Het resultaat is bekend. Lions bleef met 2—4 wel erg verras send aan de goede kant van de score en klopte vervolgens thuis ook nog even „angstgeg- ner" Nijmegen met 4—3. Lei den aan kop na twee wedstrij den in de eerste divisie. Na onze (ongelovige) exuses aan het adres van Pim van Halem. vragen we ons toch af hoe het nu is gekomen dat Lions in Heerenveen won. En eerlijk gezegd, onze sportre dactie komt er niet uit, komt in ieder geval niet verder dan de bekende „Mysterieuze krachten in de sport", want dat het uitglijden van die ene bus een avond later nog heeft door gewerkt, gaat ons toch echt veel te ver Onder de goede inzenders wordt een ijshockeypuck ver loot. Flap Maandag weer eens mogen ge nieten van een ontembare „Flap". Piet Haasnoot, veldvoet- baller bij Rijnsburgse Boys, zaalspeler bij Glasbergen de Best. Een oud-Quick Boys-spe ler die al in zijn Katwijkse periode de bijnaam „Flap" mee- De reden van die tweede naam staat nergens vermeld. Mis schien een grote maat schoe nen, de eerste gedachte die opkomt. Of misschien nogal „uitflapperig", zo maar een tweede suggestie. Dan echter komt de ware bete kenis langzaam naar boven. Via de basketbalwereld, een wereldje waarin „betere bal- Iers de bal er gewoon inflap- pen", aan het projecteren ge slagen op Piets voetbalactivi- teiten. En ja hoor. Piet Haas noot „flapt" ze er ook gewoon in, die ballen. Wekt af en toe de indruk nauwelijks aanwezig te zijn, inaar staat twee secon den later wel op de juiste plaats. En daar kan je van genieten. Zoals afgelopen maandag bij voorbeeld. Zonder eerdere uit spraken („Ik voetbal voor de topscorerslij st") geforceerd waar te maken, scoorde Piet Haasnoot zesmaal op rij in dat treffen met Van der Plas. Het bracht zijn totaal op negentien dit seizoen. En: Piet „flapt" gegarandeerd door. Een absolute aanrader voor het hele zaalvoetbalmin- nende kijkersvolk Waterdrager Rudie Bakker, eens een gevierde en natuur lijk ook wel eens verguisde speler op de HOKY, is in zijn nadagen van een prachtige loopbaan als ijshockeyer. De ouderen weten het nog als de dag van gisteren. Bakker was de waterdrager van het Europees vermaarde duo van HYS HOKY, Ron Naud en Pat Harry Wielheesen, die met Bakker ook in HYS heeft gespeeld: „We kunnen Rudie niet missen. Het is onbegrijpelijk dat een vent van 37 nog in de hoogste klasse van het Ne derlandse ijshockey kan spelen. Dat pleit toch niet voor de jeugd." Hakker denkt nog niet aan stoppen. „Ik hoop niet tegen een blessure aan te lopen. Als je een paar maanden buitenspel komt te staan, is het op mijn leeftijd moeilijk om terug te komen. Maar zonder blessure wil ik de eerste tijd nog niet stoppen. Het gaat toch goed In de eerste helft van het seizoen stond Men ken vier keer tegenover HYS Intervam. Twee keer voor de beker en twee keer in een vriendschappelijke ontmoeting. Van die vier wedstrijden werden er liefst drie gewonnen. Geven de ontmoetingen met HYS Rudie Bak ker een extra prikkel? Nee, echt niet Het is voor mij net een wedstrijd als elke andere. Je speelt wel tegen je oude club, maar de meeste jongens zijn daar allemaal nieuw en zeggen mij niets. En daarnaast, en dat durf ik wel te zeggen ben ik büj dat het met HYS Intervam goed gaat. Het is gelukkig een goed team. De club doet mij echt nog wel wat. Vergeet niet dat ik er zestien jaar speelde". Rudie Bakker, een zeldzame ijshockeyer. Een man die over een, of misschien zelfs twee, jaar zeker niet zonder een behoorlijk afscheid de historie in mag gaan. Een ontmoeting als afscheid tussen Menken en HYS zou op zijn plaats zijn, al zijn er op het ogenblik al ten minste acht per seizoen. ARTHUR VAN RIJSWIJK LISSE Lisser Boys C4 is het team dat deze week met de door Sporthuis Wout Bergers geschonken Leidse Courant Bal werd verblijd. Een jeugdig elftal dat nogal eens met forse cijfers wil verliezen. Maar ook een team dat de moed niet snel 'in de schoenen zinkt en wekelijks toch weer met dezelfde goede instelling het veld betreedt. En dan vergeten we nog de training te noemen, waaraan het team trouw elke keer weer deelneemt. Op de foto, v.l.n.r.: leider Alkemade. Marinus de Koo- ter. Jack Schmidt, Kees Raaphorst, Robert Barn- hoorn, Leo van Rijssel en Ronald Reinders. Knielend: Brian Bouman. Arnold van der Linden, Arno Valstar, Erik Huizer, Elbas Luyk en Alfons Alkemade.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 21