h Biljartkomedie in titelstrijd GUS vloert Leiden lions: 3-7 Parkeravondje uit99 bij Frisol „Erik Heiden heeft alles voor schaatsen over" Start hij schaatsen georganiseerde chaos AFGELAS Geen tegen- kandidaten bestuur betaald voetbal Zege Park Indoortennis Uilkema rijdt niet Wiersma-Gantwarg over zes partijen FRODE RONNING, BESTE NOORSE SPRINTER: SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 PAGINifO I ZEIST De KNVB heeft vandaag alle amateurv* wedstrijden en tevens jeugdwedstrijden betaald bal afgelast. Alle afdeli behalve die van Utrecht, sterdam, Haarlem, Leide Twente, gingen mee in dj slissing. ia li r Mansveld in beroep (Van onze sportredactie |i; ROTTERDAM Aad B veld, die door de tuchtcon sie van de KNVB voor wedstrijden werd gesel wegens zijn optreden doelman Van Gerven wedstrijd FC Twente-] noord, heeft hoger beroep getekend. Mr. Van V< Feyenoords juridisch advi heeft de zaak in handen men. ZEIST Er zijn bij de 1 geen tegenkandidaten bil gekomen voor de vacatur het sectiebestuur betaald bal De termijn liep gistere eerste postbestelling af. Dit houdt in dat mr. Eri Gillis Kruysveldt en Ja; Praag namens de clubs, Jo teveen namens de oefenn ta ters en drs. Martin Snoecl mens de spelers bij enkele didaatstelling zijn gekozen II vijftal vormt nu met Hei w Choufoer en Leo van der K tft 'die hun functies niet ter schikking hadden gesteld, nieuwe sectiebestuur. Japan voldoet aan eisen Wil Hartog SCHIPHOL Wil Har sportieve kostje is voor het 1979 gekocht. Die mededt !(ui kon de motorcoureur uit Af kerk gisteren na aankoms Japan doen. Voor het komende racesei 'de is hij verzekerd van een tw<v, Suzuki 500 cc-fabrieksm; ^1 nes. Dat was het resultaat n_ een vijftiendaagse trip, wa jecj, buiten de succesvol verl( onderhandelingen ook vele programma's zijn gedaan. Een ander gewichtig pun M de onderhandelingen tl Hartog en Suzuki werd dot Japanners ook gehonor&fjj Wil Hartog hoeft het kom< ,]s: seizoen, dat op 18 maar cjk Maracaibo (Venezuela) bej|e niet onder Britse vlag te rij Barry Sheene, de onttroo, wereldkampioen, zal in zijn e> v tje voor het Britse import rz'e" steam uitkomen. De anderf brieksmachines gaan naar derland, waar Wil Hartog in zelfstandig operend rr team gaat optreden en Italië, waar Virginio Ferrari het Gallina-team twee mo tot zijn beschikking krijgt. Sgt stond Moore op een eiland, lins bijvoorbeeld, scoordt t punten en dan waren Bruin i Woudstra en Kyle er ook Frisol beleefde derhalve w( plezier aan de wedstrijd, even mocht de ploeg aan zege ruiken in de vierde mil em van de tweede helft (58- maar de attent scorende W clu stra tilde Parker direct 6477. Frisol ging steeds stuntelen, hetgeen funest gen tempo jagende teams Parker. De tweede helft mi op de dan ook uit in een matte et en draafpartij van de Leid ren, die met 88—106 simps ier nishten. Nog één duel (dins tegen Flamingo's uit) en Pa c< kan de winterpauze in. So gr< Parker: Collins 36; Bruinsm la Woudstra 19; Kyle en Kip 4; van Rooden en Cornjdei sens 2. Stand: Den Bosch 17—30; ker 17-28; NN Donar 17- Musette 17—26; Delta Lid 17—16; BOB 17—12; Pu ov 16—10; Frisol 18—8; Amstel\ opt 17—6; Flamingo's 17- Hoogoventoerno i DEN HAAG De organiskM ren van het 41e hoogo schaaktoernooi, dat van li nuari tot en met 1 februai j' Wijk aan Zee wordt gehou Vc hebben de samenstelling va ,Z0C internationale grootmees 0 groep bekend gemaakt. It groep bestaat uit Ander slc. (Zwe), Dzindzidasvili (Isr rgc Gaprindasvili en Poloegaj z. ki (beiden rusl), Garcia (C Hort (Tsj), Miles (Eng), Nik r0 (Joe) en de Nederlanders Ree, Genna Sosonko en Timman. als twaalfde spelf de Westduitser Hübner uitgi digd. Zijn komst is afhankc van de aanvangsdatum van [t zonetoernooi waarin hij r uitkomen. DEN HAAG Parker Leife heeft gisteravond de uittip strijd in de eredivisie basket heren tegen Frisol R i 10688 gewonnen. Bij de mes won BOB de uitwedst tegen White Stars met 67- SPORTWERELD BRUSSEL De Belgische eer ste divisieclub La Louvière heeft twee IJslanders gecon tracteerd, Bjarnason en Tho- darsson voor welke laatste ook het Rotterdamse Excelsior be langstelling had. ZEIST Joop Wilbret (FC Ut recht) die door Van Ettekoven in het duel met FC VW van het veld werd gestuurd, heeft twee boeten van resp. 150 en 100 gulden gekregen van de tuchtcommissie. LONDEN Danny Blanchflo- wer, manager van het Noordier- se elftal is in dienst getreden als manager van Chelsea. DEN HAAG Voor de nieuwe profwielerploeg Koga/Pony zijn de renners Theo Smit, Bert Scheuneman, Jan Huisjes en Johan van der Meer gecontrac teerd als eersten van de vijftien. AMSTERDAM Langeweg won zijn hangpartij tegen de Ier Keogh en staat nu zesde in het zoneschaaktoernooi. ZEIST De voetbalinterland Nederland—Engeland voor spe lers onder 21 jaar wordt op 28 februari in Alkmaar (AZ '67) gespeeld. HERNING J Allan-Clark (Austr.) wonnen de zesdaagse in het Deense Herning voor Pij- nen-Frank (Ned./Den.). GOIRLE In Goirle zijn gister avond de Nederlandse indoortennis- kampioenschappen begonnen De uitslagen: Dam^s: Marcella Mesker-Karin Moos 7—6, 64: Jeske van Erven-Annette Bou wer 75, 62; Mariette Pakker-Mic- ky Albers 6—7, 64, 6—4; Nanette Schutte-Nicole van Erven 6—2,6—1. Heren: Johan Madsen-Philip Bastiaans 6—3, 5—7, 7—6; Guido Hornmac-Pe- ter Vaarties 7—5, 6—4; Benno van Veggel-Klaas Visscher 6—3, 6—3; Stefan van Erven-Rob Krullaards 6—3, 36, 60; Rob Menünk-Maar- ten Keunen 7—6,6—4; Otto Panman- René Gorter 6—1, 6—3; Fried Sch- mitz-Peter Bootsman 7—6,75. Kwartfinales herendubbel: Fok/Sanders-Mentink/Panman 7—6, 6—3; Van Geuns/Gorter-Kool/Mad- sen 64, 7—6; Hornman/Koek-Van Boeckel/Van Veggel 7—5, 64; Ge- raerts/Keunen-Schmitz/V aarties 64,6—0. Larvik Sies Uilkema zal niet deelnemen aan de schaatsinter- landwedstrijd tegen Noorwe gen. Hij heeft last van koorts en wordt vervangen door André Kraayeveld. (Van onze verslaggever) LARVIK - Zesentwintig starters uit de gehe le wereld zijn in Larvik bij elkaar gekomen om te bewijzen, dat de wijze waarop de schaatsers voor hun wedstrijden worden weg geschoten een georganiseerde chaos is. Vorig jaar leidde een wijziging van het regle ment tot een reeks valse starts en diskwalifi caties, maar die problemen bleken tegen het eind van het seizoen te zijn overwonnen. Op het ijs in Larvik bleek gisteren echter, dat het nieuwe reglement door vrijwel geen enkele starter op dezelfde wijze wordt geinterpre- teerd. Er in voorgeschreven, dat na het com- mando„ready" de schaatsers eerst volkomen tot stilstand moeten zijn gekomen voor het startschot valt. De starters mochten onder het waakzaam oog' van vertegenwoordigers van de internationale schaatsunie demonstreren hoe zij die regel in praktijk brengen en daarbij kwamen opmer kelijk grote verschillen aan het licht. Zo liet de Nederlander Egbert Mulder al na zo'n hal ve seconde het startschot klinken, terwijl zijn Amerikaanse collega de rijders zes keer zo lang liet wachten. Mulder kreeg overigens aanmerkingen op zijn wijze van starten, om dat hij het vertreksein te vroeg zou geven. „In Nederland doen wij het niet anders en de schaatsers zijn er zeer tevreden mee", aldus Mulder. De bijeenkomst in Larvik moet er toe leiden, dat de startregels voortaan op dezelfde wijze geinterpreteerd worden. Ook in Nieuw Zee land, want zelfs uit dat land waren starters naar Noorwegen gekomen. „Een prachtige ge legenheid om iets op te steken", aldus de Nieuwzeelanders, die hun zes landgenoten die aan schaatsen doen, gemakkelijk persoonlijk rapport kunnen uitbrengen. Amsterdam Het bestuur van de Internationale Dambond heeft gisteren tijdens een vergadering in Amsterdam besloten dat de herkamp tussen Wiersma en Gantwarg, die moet beslissen over de eerste plaats in het klassement van het toernooi om het wereldkampioenschap 1978, uit zes partijen zal bestaan. Eindigt de match onbeslist dan behoudt Wiersma de titel. Ook de barrage tussen Clerc en Mits janski (Rus.) zal over zes partijen gaan. Indien hier de uitslag 6—6 is, wordt Mitsjanski officieel als zesde geklasseerd door toepassing van het Sonnen- born-Berger-puntenwaarderingssysteem. Beide herkampen zullen eind februari in Italië worden gespeeld, mogelijk in Arco. Vierkamp De vijfde ronde van de internationale damvierkamp in Amster dam bracht geen wijzigingen in het klassement. In een half-open klassieke strijd gaven Wiersma en Gantwarg elkaar geen duimbreed toe en het evenwicht bleef gehandhaafd tot aan de remise. Ook Clerc tegen Tsjegolev was een gelijkopgaan- de strijd, die in het algemeen nogal op afstand werd uitgevochten. Hierdoor heeft Wiersma zijn twee punten voorsprong behouden en heeft hij vandaag in de laatste ronde tegen Gantwarg aan remise genoeg om de eerste plaats te behalen. (van onze basketbal-medewer ker) DORDRECHT Andermaal stond Parker tegenover een van de underdogs uit de eredivisie. Ditmaal bleek Frisol niet bij machte om de Leidse zegereeks te onderbreken. In feite was het een simpele routineklus voor Leiden, na een 3951 voor sprong werd de tweede helft in rustig tempo uitgespeeld, goed voor de 88—106 zege. Van veel groter belang was eigenlijk het bericht, dat na Lende, Bartolome, Hagens nu ook Dave Kyle de Leidse ploeg zal gaan verlaten. De Ameri kaan zal voor de rest van het seizoen worden uitgeleend aan het Haagse Tekkel/Jumpers. Manager van Egmond over deze wat vreemde beslissing: „Dave bleek gewoon niet de speler te zijn, die we wilde hebben. We hebben een papieren keus moe ten maken en die was verkeerd. Daar hoeft Dave echter niet de dupe van te worden. We lenen hem uit aan Jumpers en verder blijft Parker alles betalen. Zijn vergoedingen, auto en huis, Da ve is een veel te goeie knul, die laten we niet vallen. Voor de rest gaan wij vanaf morgen op zoek naar een echte center uit Amerika. Iemand voor de re bounds en de outlets. Zo'n spe ler heb je gewoon nodig in de play-offs". Desondanks bleek Parker gis teravond geen behoefte te heb ben aan een center. Frisol werd snel opgerold en nadat de mar ge ruim vijfentwintig minuten lang elf punten bedroeg, ver grootte de Leidse ploeg de mar ge in de tweede helft naar 30. „Een avondje uit", zo typeerde coach Blom dit duel. Parker had het dit keer wel erg makkelijk. Frisol had twee dagen eerder met 121—75 een behoorlijke klap ontvangen uit Den Bosch en die dreunde nog wat na. Na zes minuten spelen was het via de weer behoorlijk op dreef zijnde Collins al 12—25, waar mee elk gevaar van de Dordtse ploeg op afstand kop worden gehouden. Frisol had ook wei nig eigen inbreng. De Dordtse ploeg speelde de aanvallen veel te traag om de Leidse verdedi ging in problemen te brengen. Coach Blom kon dan ook vro lijk variëren van man-to-man op zónes en weer terug De Frisol-productie kwam in hoofdzaak van de Amerikaan David Moore die het Dordtse aanvalsspel veel te veel naar zich toetrok. Weliswaar scoordej hij 33 punten, maar verder VESOUL Het veertig ste Europese kampioen schap 47/2 werd gister avond ontsierd door een onverkwikkelijke combi ne. Titelverdediger Con- nesson was in de partij tegen zijn landgenoot Couespel volledig van slag. Hij speelde zo slecht Connesson kreeg een partij cadeau van zijn landgenoot Couespel. dat hij gedoemd was te verliezen. De omstandigheden waren ech ter niet normaal. Connesson, die de partij niet mocht verliezen, kreeg twee handjes toegesto ken, één van Couespel die niet wilde winnen, de andere van scheidsrechter Dauphin die op alle toernooien buiten Fran krijk vaste begeleider is van Connesson. Het samenspel luk te niet erg omdat Couespel het niet slim speelde. Hij wilde nog wat puntjes voor zijn eigen ge middelde meesprokkelen. Toen de arbiter na zeven beurten ingreep, werd de combine steeds komischer, op het absur de af zelfs. Geldige caramboles van Couespel werden afgeteld en op 18 punten van het einde tikte Connessons „tegenstan der" zijn bal zo zacht naar de andere twee op de kaderlijn toe, dat Connesson die voorzet voor open doel eenvoudig niet kon missen en een slotserie van 70 produceerde. De onsportieviteit in de biljart- sport was ten top gedreven. De Belgische titelkandidaat Tony Schrauwen was ziedend. „Zoiets heb ik nog nooit meege maakt", zei hij. „Combine tus sen landgenoten vind ik tot op zekere hoogte goed, maar niet in zo'n klucht". Zelfs de voorzitter van de Euro pese Biljartbond, de Zwitser Gagnaux had onthutst zitten toekijken. „We gaan terug naar het oude reglement. Voortaan spelen in Europese kampioen schappen landgenoten weer in de eerste ronde tegen elkaar". De uitslagen: Connesson-Mast- ny 400-128/5; Schrauwen-Coue- spel 400-185/6; Hose-Vet 400- 83/7; Dielis-Zenkner 400-342/3; Hose-Zenkner 400-45/2; Vet-Die- lis 400-97/2; Connesson-Coue- spel 400-382. Schrauwen, Hose en Connesson leiden met acht punten. (Van onze verslaggever) LARVIK - Voor de Noren heeft de schaatsinterland niet veel te beteke nen. „Gewoon een wedstrijd er tus sendoor", zegt Frode Rönning, de be ste Noorse sprinter. „Er is door ons dan ook weinig over gesproken. Wij. bevinden ons in een fase waarin kei hard wordt getraind, want er staan veel belangrijke wedstrijden te wach ten". Natuurlijk in de eerste plaats de we reldkampioenschappen van allrounders en sprinters, die in resp.Oslo en Inzeil worden gehouden en waarbij het Amerikaanse wonderkind Erik Heiden zijn titels moet verdedigen. Frode Rönning vindt trouwens dat de con currentie zich niet al te veel illusies moet maken. „Erik Heiden zal ook dit seizoen grote toernooien gaan winnen, tenzij er ongelukken gebeuren", voor spelt hij. De 19-jarige Noorse sprinter kan als vriend van Erik Heiden zo'n uitspraak met enig gezag doen. Afgelopen zomer is hij zes weken in Amerika met de wereldkampioen opgetrokken en elke dag weer heeft die hem verbaasd doen staan. „Wij hadden afgesproken om samen te gaan trainen, maar daar bij volgden wij natuurlijk wel ons ei gen programma. Welnu, de verschillen waren enorm groot. Je kunt je nauwe lijks voorstellen hoeveel die man er voor over heeft. Zijn dagprogramma wordt helemaal door studie en trai ning in beslag genomen, tijd voor iets anders blijft nauwelijks over. Ik zou het niet kunnen en willen opbrengen, want ik wil ook nog wel graag plezier in mijn leven hebben. Maar Erik heeft' een heel andere instelling. Hij heeft er plezier in om zich een paar jaar lang helemaal aan die schaatssport te wij den". Een belangrijk deel van het training sprogramma van Erik Heiden wordt in beslag genemen door werken met gewichten. „Hij heeft het nodig om meer kracht te krijgen", zegt Frode Rönning. „Op het ijs zal straks onge twijfeld blijken, dat hem dat gelukt is, want volgens mij gaat Heiden nog snellere tijden maken. Het is trouwens onzin te beweren dat de tien kilometer zijn zwakke schakel is. Bij het werelcb kampioenschap in Götenburg won hij die afstand wel niet, maar toen was hij al kampioen omdat hij op de an dere afstanden de snelste was gfe- weest. Als het er op die tien kilometer op aan was gekomen, had hij die mis schien wel gewonnen, want mentaal is hij verschrikkelijk sterk. Als er iets gewonnen moet worden, dan doet hij dat gewoon". Eric Heiden, die volgens zijn vriend Frode Rönning dit seizoen weer hoge ogen gaat gooien. gradeerd, geen moment ook zag Leiden Lions kans de wedstrijd echt te maken. Dat Lions deson danks zo lang in de race bleef (pas in de derde periode nam GIJS afstand) was dan ook meer te danken aan voorzichtig tegenspel van de Groningers, dan aan eigen kunnen. Dat voorzichtige aspect viel overigens ook eenvoudig te ver klaren. GIJS was ih de eerste twee duels tegen evenzoveel ne derlagen (HYS en De Bisschop) aangeschaatst, en wilde nu wel eens wat anders. Kreeg dat ui teindelijk ook, met medewerk ing van Lions. Want, hoe matig,' chaotisch en individualistisch Leiden gisteravond ook acteer de, mogelijkheden op een posi tieve score waren er toch volop. Indien een ploeg, zoals Leiden gisteravond, evenwel tot twee maal toe weigert een vijf tegen drie-situatie uit te buiten en daarbij eveneens "een handvol .normale" powerplay-minuten onbenut laat, dan wordt simpel om een nederlaag gesmeekt. Om een ruime nederlaag zelfs, en GIJS, het is gezegd, was eigenlijk wel aan zo'n ruime marge toe. Kreeg die in het derde part en verzuimde, op haar beurt, vervolgens soepel door te gaan naar de „tien". Achtereenvolgens Pluimers (2x), Temmerman en Van On langs zagen bij doorbraken geen kans de goed spelende Leiden-doelman Nienhuis te passeren. In de eerste perio de kwam Leiden nog tweemaal aan een voorsprong. De treffers van Rob Hagendoorn en Robin Sarabèr werden door Sproxton en Van Gog genivelleerd. Ook de derde Leidse goal (opnieuw van Hagendoorn), kende een Groningse reactie. Pluimers en Van Onlangs lieten GIJS met een 4—3 voorsprong de derde periode ingaan. Een periode waarin Leiden Lions, zonder geblesseerde Jiri Anton, definitief onderuit ging. Garry Dusseldorp benadrukte als eerste dat GIJS diende te winnen (5—3) en daarna zorgde Van Gog, na een grove fout van Ted Meijer, voor de beslissende goal. Weer Dusseldorp tekende voor nummer zeven, met die treffer het sein gevend voor het festival der gemiste Groningse kansen. Missers die GIJS zich echter kon veroorloven tegen dit Leiden. Harrie Wielheesen (midden) „buigt" voor de Groningse overmacht. Een typerend beeld van deze wedstrijd waarin Leiden Lions tegen de eerste nederlaag van, het eerste divisie-seizoen aanschaatste. (Van onze sportredactie) LEIDEN De play offs zijn voor Leiden Lions opeens weer erg ver weg komen te liggen. Het team van Menken IJshoc key, dat vorige week zo'n suc cesvolle competitiestart kende middel de sensationele zege op Feens tra en de, overigens min ders sterke winstpartij op Ross- well Nijmegen, werd gister avond op eigen ijs door Bond- spaarbank Groningen (GUS) op ondubbelzinnige wijze te ruggewezen. Drie-zeven ver meldde het electronische score bord na zestig „schone" minu ten ijshockey, een score die ook door de meest chauvinistische Leiden-supporter als „niet ge- flatteerd" kon worden, erkend. Dat GIJS geen eenvoudige te genstander is voor het team van speler/coach Paul Domm mag als bekend worden veronder steld. In de strijd om de Coupe Nationale Nederlanden werd Lions tweemaal geklopt, van enige onderschatting was gister avond dan ook geen sprake. Toch' leek het erop dat Lions zich voor de derde maal al weer had verkeken op het sterke Groningse collectief. Geen mo ment werd van Leidse zijde de zo nodige pressie op het ijs gelegd die GIJS tot een duidelij ke verliezer zou hebben gede

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20