„We hebben veel bereikt I Sport kan 30.000 arbeids plaatsen verschaffen 'Western Wonders Tour' door Californië, Arizona en Nevada BON >ORT ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 Las Vegas, de „fun city", centrum Vw krant in samen werking met ANWB „Western Wonders Tour" is de naam van de tocht, die uw krant in samenwerking met de ANWB heeft geprojecteerd door Cali fornië. Arizona en Nevada. U kunt o.m. genieten van de vele uitzichten in de imposante Grand Canyon en de Oak Creek Canyoh. U rijdt met air-condi tioned touringcars langs de im mense Hoover-dam na een be zoek aan de ,,fun-city" Las Vegas. De tocht voert voorts door het Yosemite National Park, waar o.a. de mammoet boom groeit en een zeer boeiende dierenwereld te vin den is, naar San Francisco met de beroemde hangbrug, het Golden Gate Park, Chinatown en de Fisherman's Wharf. Voorts verblijft u in Los Angeles en brengt u bezoeken aan het fascinerende Disneyland en de wereld van het klatergoud, de Universal Filmstudio's. De tocht start maandag 28 mei 1979 en duurt tot en met dinsdag 12 juni 1979, zestien dagen dus naar het westelijk deel van de Verenigde Staten. Het programma luidt: 28 mei: Vlucht per TIA-charter van Amsterdam rechtstreeks naar Los Angeles, waar vier nachten wordt gelogeerd in het Sheraton Townhouse Hotel. 29 mei: In de ochtenduren een stadsrondrit en 's middags een bezoek aan de Universal Film studio's. 30 mei: Dagtocht naar het weer galoze amusementspark Dis neyland. De entree is inbegre pen alsmede 11 tickets voor diverse attracties. 31 mei: Vrije dag. Er kan facul tatief een excursie worden ge maakt naar San Diego en het typisch Mexicaanse grensstad je Tijuana. 1 juni: Start van de „Western Wonders Tour". Overnachting in Scottsdale Hilton Hotel in Phoenix (Arizona), waar u een welkomstdrankje wordt aange boden. 2 juni: Landinwaarts voert de busreis naar de Grand Canyon, via Montezuma Castle en de Oak Creek Canyon. Logies aan de „Rim" in de New Yavapai Lodge. 3 juni: Langs de Grand Canyon met de vele uitzichtpunten wordt naar Las Vegas gereden. De route voert langs de immen se Hoover-dam. Overnachting in „Fun City" Las Vegas in de Holiday Inn. 4 juni: Verder voert de tocht met als eindbestemming het Westerner Hotel te Bishop. 5 juni: Een schitterende route over de Tioga Pass naar het wereldberoemde natuurreser vaat Yosemite National Park. Overnachting in de Yosemite Lodge. 6 juni: Via een rit door het Yosemite Park. waar o.m. de reuzen-sequoia (mammoet boom) groeit, naar het Hotel Sir Francis Drake te San Fran- 7 juni: Ochtendtour door San Francisco met bezoeken aan o.m. het Golden Gate Park, Chinatown en de Fisherman's Wharf, 's Middags ter vrije be schikking. Overnachting in Ho tel Sir Francis Drake. 8 juni: Busrit langs de kust, een schilderachtig traject via de „17 mile drive" en de Carmel Mis sion naar Hotel Hilton Inn te Monterey. 9 juni: Langs de Pacific High way terug naar Los Angeles, waar tegen de avond de „Wes tern Wonders Tour" eindigt. Overnachting in het Sheraton Hotel. 10 juni: Vrije dag voor het doen van wat laatste inkopen en het nogmaals genieten van het vele dat de stad Los Angeles te bieden heeft. 11 juni: Terugvlucht per TIA- charter van Los Angeles direct naar Amsterdam. 12 juni: Aankomst op Schiphol. De prijs van deze unieke vakan- tietocht bedraagt 2.600.- per persoon op basis van twee-per soonskamers. Toeslag een-per soonskamer/ 560.-. In de reissom zijn inbegrepen: - retourvlucht Amsterdam-Los Angeles per Trans International Airways - 14 overnachtingen zonder maaltijden (ook geen ontbijt) - busvervoer en excursies vol gens het programma - luchthavenbelasting - toegang tot de National Parks welkomstdrankje in het Scottsdale Hilton - Nederlands sprekende gids Niet inbegrepen: -alle maaltijden - verzekeringen. Aan te bevelen is een annuleringsverzekering. Kosten 100- p.p. Annule- ringsvoorwaarden: Indien reis ongedaan wordt gemaakt is behalve telegram/telefoonkos ten per persoon verschuldigd: tot dertig dagen voor het ver trek 25% v.d. reissom; binnen dertig dagen voor vertrek volle dige reissom. Informaties en "boekingen (tele fonisch of door inzenden van onderstaande bon) uitsluitend bij: Sijthoff Pers. Bureau/ Reisorganisatie. Wagenstraat 37. Den Haag. Tel. 070-624562 tst. 257 en 370. Ik/Wij wens/en) deel te nemen aan de „Western Wonders Tour" door Californië. Arizona en Nevada van 28 mei 1979 t/m 12 juni 1979. Naam: Naam: Naam: Naam: geb. datum: geb. datum: geb. datum: geb. datum Adre9 Woonplaats: Tel- Ik/Wij wens(en) wel/geen annuleringsvezekering. Voorwaarden zijn bekend. Ik wens wel/géén een-persoonskamer (in te vullen door hen, die alleen reizen). Ketie van Oosten na één van haar talrijke succes sen. kreeg dan stop ik er maar mee. Maar dat zou tegenover Anne Riemersma en Kéetie van Oosten-Hage niet eerlijk zijn geweest. Ik had die meisjes beloofd tot na de WK in 1979 in Nederland door te gaan. Gelukkig kon ik de firma Hitachi bereid vinden om ook zes meis jes onder zijn hoede te nemen. Een ploeg met Anne Riemersma als kopvrouvv en een met Keetie van Oosten-Hage. In feite veranderde er niets want op beide shirts prijkt het woord „Beck's"". Voor Leon Hermans en zijn rijdsters is 1979 dus de laatste ronde. In de formatie van twaalf damestwee keer zes) is niet veel ver anderd. Ineke de Rijke is afgevallen en ver vangen door de zestienjarige talentvolle Mo nique Kauffman uit Den Haag. Leon Hermans: „Ik verwacht veel van haar. Ze is jong en heeft een grote toekomst. Ze gaat rij den in de ploeg van Anne Riemersma. Ik hoop dat er voor onze dames wat meer te genstand zal komen. Ik hoorde dat ook Ga zelle met een dainesploeg gaat beginnen. Die kant moet het toch op." Als je Leon Hermans hoort praten over het dameswielrennen kun je je toch moeilijk in denken dat hij er na de wereldkampioen schappen in Nederland mee ophoudt. Maar als de twee "sterren" Anne Riemersma-sinds kort mevrouw Möhlmann-en Keetie van Oos ten-Hage er mee stoppen is er als sponsor voor de 75 mille weinig eer meer te behalen. Kortom, het voortbestaan van de Beck's ploeg hangt af van het doorfietsen van het duo Kee- tie/Anne. Zoals het zich nu echter Iaat aanzien zal Leon Hermans in 1980 wellicht meer beur zen gaan bezoeken en op deze manier probe ren zijn produkt te promoten. Er zal voor een van de pioniers van het dameswielrennen in Nederland niet veel anders meer op zitten. Keetie van Oosten-Hage zal meer voor de klas staan en de Friezin Anne Riemersma zal zich willen ontwikkelen als huisvrouw en wellicht gelukkige moeder. Zo gaat dat met dames wielrennen. Daar helpt geen vadertje Beek aan. ARTHUR VAN RIJSWIJK Aanvulling op WW scheidt vraag en aanbod )LLE Een brief van de voetbal- niging WSV uit Wormer aan de teursectie van de KNVB, waarin lt gepleit voor meer betaald kader I e verenigingen om op die manier steentje bij te dragen aan een ssing van de steeds toenemende dwerkloosheidjheeft van amateur- zitter Jo van Marle meer dan l jne belangstelling gekregen. Er is I oende bekwame en geschoolde kracht in Nederland aanwezig om at tekort te voorzien. Het aanbod werk is er dus, de vraag ernaar l|en minste even groot en toch jen beide niet tot elkaar komen. financieel probleem om het simpel I ellen, scheidt de partijen. i^Iarle over deze problematiek: „Er zijn in •land vier miljoen sporters, van wie de helft Voor die groep is er geen adequate, t eiding. De vrijwilliger doet zijn best, natuur- jaar het is toch jammer dat er op woensdag- I ig, als die vrijwilliger op zijn kantoor zit, 100 jongens op de sportvelden ronddolen I r goede leiding, terwijl drie straten verde- [gestudeerde sportleiders met de pantoffels y lij de kachel zitten, zonder werk en in de Dan moet je die twee groepen bij elkaar en brengen. Daar ligt een taak voor de sport 'erheid samen". van bijvoorbeeld de KNVB met zijn dan een miljoen leden en de relatieve ng van het kaderpersoneel noodzaakt tot ng over de vraag hoe de clubs in de ide jaren het beste gerund kunen worden. Ie voorzitter van de amateursectie ziet de ;t er ongeveer als volgt uit: „De grote •urclubs zullen meer en meer over moeten tot het aanstellen van vaste krachten'in ime dienst en dan spreek ik niet alleen over lisch personeel, maai" ook bijvoorbeeld over idministratieve. Het is tegenwoordig niet 'al woon als een club ieder jaar een nieuwe io [aris heeft. Want wat is de realiteit? De sn ieid dwingt de verenigingen tot verplichtin- ri die het werk van zo'n kracht onaantrekkelijk 2s en. Als je iedere dag op kantoor zit, je plan als volgt samen: „Het is voor een amateur club ondoenlijk om het gehele salaris (ongeveer 40.000) per jaar) van een (of meer) vaste krachten te bekostigen. Dat probleem is te ondervangen, althans theoretisch. De werkloze sportleider krijgt momenteel 70 procent uit de sociale verzekeringspost uitgekeerd. Als nu de resterende 30 procent gezamenlijk door de clubs (15 procent) en de overheid (15 procent) opge bracht wordt, heb je een zeer weritbare situatie De clubs zijn geholpen met een bekwame en goedkope kracht, de man in kwestie kan aan de slag, om van daaruit naar een ander baantje te solliciteren. Want het is niet de bedoeling om de sport voor deze mensen als eindstation te laten gebruiken. Het moet een springplank zijn. Men geeft de jonge sportleiders, en ander perso neel, gelegenheid de feeling met hun vak niet te verliezen. Er is namelijk niets kwalijker dan dat een afgestudeerde kracht onmiddellijk de WW in moet. Hij verliest dan al snel de aansluiting met zijn eigen vak en het wordt steeds moeilijker om aan de slag te komen. Bovendien is het nu eenmaal zo, dat iemand sneller aan de slag raakt vanuit een baan, dan vanuit een werkloze situa tie". Het grote struikelblok ligt vooralsnog dus in de financiële hoek. Want wie in de WW loopt, mag niet bijverdienen en het bovenstaande plan gaat daar juist van uit. Van Marle beaamt dat: „Gaat de sociale verzeke ring het aanvullende kapitaal als een schnabbel beschouwen of met? Daar zal inderdaad nog uitsluitsel over moeten komen. Aan de andere kant ligt er een gigantisch project op uitvoering te wachten. Tijdens een vergadering van het NSO werden we verrast door een erehaag van sportlei ders in opleiding van de CIOS-en Overveen. Sittard en Heerenveen. Zij vroegen ons nogmaals nadrukkelijk met hun toekomst rekening te willen houden. De sportopleidingen zijn bij de jonge mensen zeer m trek, maar is er tot nog toe onvoldoende emplooi voor hen. Althans, het emplooi is er wel, maar het geld om ze aan te trekken is er niet. En daar moet een oplossing voor worden gevonden. In overleg met de sport en de overheid". HENKWAGEMAN Sponsor stopt met dameswielrennen PLOEGLEIDER LEON HERMANS: Riemersma geconcentreerd op weg naar een medaille Om dit soort bijvoorbeeld de woensdag middag beter te kunnen be geleiden zou den werkloze sportleiders kunnen wor den ingescha keld. Jo van Marle werpt zich op als pleitbezorger voor de gedachte de kaderproblemen in de sport wereld aan te pakken langs de weg van de WW aanvaardt als tijdverdrijf een bestuursfunctie en je wordt dan opgezadeld met problemen als onroerend-goedbelastingen, BTW. enz. dan zegt die man: ik heb geen trek om in mijn vrije tijd nog eens kantoorkarweitjes op te knappen, waar mee ik elke dag al geconfronteerd word. Maar bij het arbeidsbureau staan duizenden van dit soort krachten als werkloos ingeschreven. Daar moet je op inspelen. Binnen tien jaar zie ik bij elke grote club een full-time secretaris of mana ger of wat voor naam je die functie ook wilt geven". TAAK Van Marle schat de behoefte aan full-time krachten in de gehele sport op 30.000. Om die mensen in de sport te zijner tijd te laten functioneren is een taak voor zowel de sportwe reld als de overheid. Deze twee, verenigd in het Nationaal Sportoverleg, zijn al geruime tijd bezig met deze kwestie. Van Marle, die deel uitmaakt van dit overlegor gaan, vat de moeilijke realisering van het gehele SDAM - Het dameswielrennen in Neder- mag Leon Hermans, directeur verkoop us land van het Duitse Beck's bier wel »ar zijn. In zes jaar heeft de kleine met het Amerikaans kort geknipte haar ietsen bij de dames een behoorlijk ge- gegeven. Zonder Leon Hermans en zijn zou wereldkampioene Keetie van Oos- kge al lang niet meer fietsen. Sterker als Hermans er zes jaar geleden niet sponsoring was ingesprongen, hadden ie en ook Anne Riemersma toen al de iets aan de wilgen gehangen. Leon Her- is helemaal "gek" van het dameswiel- tn. Bij de KNWU weet men wie hij is. de Haagse Bezuidenhoutseweg liep Leon lans de vloerbedekking vail het uniebu- bijna kaal. Hij vocht voor zijn meisjes ereikte erg veel voor ze. Leon Hermans meer dan een sponsor. Hij deed meer elk jaar zo'n 75 mille in het damesfiet- wmpen. Maar ondanks het feit dat de in ws Vlaanderen geboren Hermans bijna lijks nog betrokken is bij het dameswiel- en zijn de dagen van zijn twee wieler en toch geteld. Leon Hermans, die in rland maar een half procent van de bier- tj heeft, wil er na de wereldkampioen- ipen die in 1979 in ons land worden ge- sn een punt achter zetten, eft zelf ook gefietst, in zijn HBS-tijd, nooit bij een vereniging. Zes jaar gele- g hij voor zijn firma uit Bremen „han- n het dameswielrennen. „Als je ergens instopt, moet je er ook toezicht op heb- Die mening was ik toegedaan. Daarom van de eerste dag af gelijk ploegleider len. In het begin hadden we meteen al ploeg. Het was in de tijd dat er bij NWU ets kon voor het dameswielren- 'aar is gelukkig in de laatste twee jaar randering in gekomen en ik geloof ge- fe kunnen zeggen dat ik daar ook mijn e aan heb bijgedragen. Neem nu alleen val van Cor Bijster. Hij was trainer van iloeg. .We hadden er geen bezwaar tegen ook andere meisjes adviseerde. Het »ch te gek. Er zaten meisjes op de weg aar wat aanreden zonder dat ze wisten en fiets in elkaar zat. Vele keren heb ik KNWU er op aangedrongen dat Cor of desnoods een ander, bondstrainer Ie dames zou worden. Gelukkig is hij het 'l weet dat veel mensen nog steeds hun op halen voor het dameswielrennen en dat die vrouwen meer ruzie maken fietsen. Met trots kunnen we dan op het 'lik stellen dat we bij de dames toch een rustig jaar achter de rug hebben. We zijn Ie goede weg. De meisjes kunnen I met elkaar opschieten. We zijn naar jka geweest en naast Cor Bijster heeft |ÏWU in Lenie Brand een uitstekende be tter gevonden voor de dames.Daardoor °ok de buitenlandse wedstrijden voor de taifs goed gang gekomen. Dat was een rjaar geleden toch ondenkbaar". Wielrennen neemt een. stuk van het leven van Leon Hei-mans in. In de weekeinden laat hij zijn vrouw achter in Maasdam en gaat hij er met zijn meisjes op uit. Is stoppen dan niet moeilijk voor Hermans? „Ik geloof het niet. Ik ben echt wel een beetje in de macht van dat fietsen, maar ergens is het ook een onderdeel van mijn werk". Voor de Duitse firma Beek moet ik in Neder land het produkt promoten. Dat doe ik via het wielrennen maar je kunt dat natuurlijk ook via beurzen doen. Ik geloof dat ik, met of zonder wielrennen, voor de zaak toch zeven dagen in de week aan het werk zou zijn Dat zit nu eenmaal m me. Misschien ben ik er wel een van de oude stempel". Het succes van zijn dames heeft Leon Her mans natuurlijk veel genoegen verschaft in deze sport. De knipseldienst bezorgt bijna da gelijks artikelen en berichten waarin de naam van de dames en meestal die van de firma genoemd wordt. Maar wie in een su permarkt op zoek gaat naar het merk bier van Hermans zal dat dikwijls niet vinden. Toch omzetvermeerdering door reclame. Leon Hermans:„Als het dameswielrennen ach ter de rug is.gaan we ons meer richten op de verkooppunten in Nederland. Tachtig procent in Nederland is al rond. Maar wat wil je. We verkopen een exportbiertje en in Nederland is er voor de 45 buitenlandse biersoorten maar een omzet van 1%. Wij hebben daar de helft van. Dat is niet slecht. Tevreden zijn we nog lang niet maar de reclame heeft er wel aan mee geholpen dat we dat aandeel van de Ne derlandse markt hebben" De wielrensters kunnen niet buiten Leon Her mans. De onlangs getrouwde Anne Riemers- Leon Hermans tijdens één van zijn vele bezoe ken aan het bondsbureau van de wieleru- nie, waar hij vaak kwam om de belangen van zijn meisjes te behartigen ma:„ Het is toch enorm wat die man doet voor ons. Zonder Beek waren wij natuurlijk nergens". Keetie van Oosten-Hage kon dankzij de sponsor vier wereldrecords in Munchen verbeteren.,, In Duitsland heeft de baas na tuurlijk het afgelopen jaar veel reclame gehad door het wereldkampioenschap. In de voorbe richten stonden veel meisjes van onze ploeg prachtig met hun Beck's kleuren in de krant" Profploeg .Soms denk ik weieens hadden we maar een internationale profploeg bij de heren van de firma. Elk land waar ons bier verkocht wordt,zou dan wat geld in een potje moeten doen. We zouden dan natuurlijk een ploeg moeten hebben met Didi Thurau. Ver geet niet dat het wielrennen door deze man de laatste jaren enorm is ingeslagen. Als ik straks met het dameswielrennen stop, is het niet onmogelijk dat we met een internationa le profploeg komen. Het hoofdkantoor in Bre men heeft daar wel oren naar." In de loop der tijd heeft Leon Hermans wel eens op het punt gestaan om te stoppen. Vo rig jaar moest hij aan het begin van het sei zoen zijn ploeg plotseling inkrimpen Er was sprake geweest van(vermeend) combinerijden van Keetie van Oosten-Hage in een koers in Hilversum. De Beck's dames beheersten de hele koers en voor anderen was er geen doorkomen meer aan. Leon Hermans kreeg van de KNWU een brief dat een dames- ploeg uit niet meer dan zes rensters mocht bestaan. Eerst was het allemaal prachtig bij de heren. Hoe meer meisjes gesponsord wer den, hoe beter. Even dacht ik toen ik de brief

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19