ederlander s en blijft goklustig lottoxtoto Casino en Staatsloterij rentmeesters van overheid )EN HAAG Nederlanders zijn gek op kansspelen, gokken en redden. Een derde van de girorekeninghouders speelt elke twee itaanden in de giroloterij. Ondanks het feit dat de kans op een prijs :eer gering is, nemen ze niet de moeite om te bedanken voor deze ninst aantrekkelijke vorm van „gokken". Beter af zijn de „vissers naar >en prijs" in de staatsloterij. Net als bij de lotto is daarin een eerste *ïrijs van vijfhonderdduizend gulden te winnen, belastingvrij. Maar er ijn nog andere mogelijkheden om te proberen wat meer geld in je lorieraionnee te krijgen (of niet): de paardesporttotallsator, waarbij de lans nog een beetje kan worden berekend, en de casino's. Voor deze aatste moet men echter sterk in de schoenen staan, want menigeen s er al zonder een stuiver winst, ja dikwijls met aanzienlijk verlies, ertrokken. Gokken, wedden of kansspelen, het is duidelijk dat men, lezien de relatief lage inzet en de hoge uitkering, het best zit met de itto en de staatsloterij. Staatsloterij Veel mensen op de been bij de totalisator op de renbaan Duindigt. Lorie: „In 1971 zijn we met de giroloterij van start gegaan. Dit jaar is het ook moge lijk geworden om via het nummer van een bankrekening te spelen. In 1977 hadden wij een omzet van ruim 65 miljoen gulden. Dat jaar keerden wij ruim 18,5 miljoen aan prij zen uit, per loterij dik drie miljoen. Het prij- zenbedrag schommelt meestal rond de 26 a 27 procent van de inleg. Voor een groot deel staat het prijzenpakket reeds voor de trekking vast. Maar dat kan van loterij tot loterij verschillen. In I977 waren de kosten, aan de loterij verbonden 35,76%, de rest ging naar vijf grote instellingen. Dat zijn het Koningin Juliana Fonds, de Stichting Fond senwervingsacties Volksgezondheid, de stichting Prins Bemhard Fonds, de Stichting Katholieke Noden en de Stichting Fondsen werving Militaire Oorlogsslachtoffers". In het sobere, kleine kantoor van de SUFA in de Rotterdamse Zomerhofstraat werken 15 personeelsleden in vaste dienst. Notaris mr. M. J. Meijer uit Amsterdam verricht eens in de twee maanden de trekking onder toe zicht van politie-autoriteiten. Bij de girolote rij trekken alle nummers van de rekening houders in Nederland mee. Slechts een kleine dertig procent daarvan is „lid" van de Algemene Loterij Nederland. De notaris trekt een nummer en dan bekijkt men of dat gironummer van een van de deelnemers is. Zo niet, dan gaat het nummer terug. Door dit systeem, dat volgens de heer Lorie niet anders kan, duurt de trekking van de nummers meestal een volle dag. Paardesporttotalisator In I976 had de paardesporttotalisator een omzet van honderd miljoen gulden, en vorig jaar HO miljoen. De omzet aan de wedkas- sa's op de Nederlandse draf- en renbanen ging bijna jaarlijks met tien of meer procent omhoog. Daar is echter nu een stilstand in gekomen. Het is dat de nieuwe spelsoort, het supertrio. behoorlijk aanslaat, anders zou de Stichting Totalisator Nederland wel licht het jaar moeten afsluiten met een klei ne achteruitgang. In I97I vertoonde de omzet de grootste stij ging, liefst 19,88%. Ook 1972 was een uitste kend jaar met 19,56%. „Het is niet ondenk baar dat de komst van de casino's in Nederland enige invloed heeft op het spel op onze banen", aldus de secretaris van de Stichting Totalisator Nederland, mr. Roelof de Vos van Steemwijk. „Of dat zo is, kun je toch moeilijk nagaan. Concurrenten voor ons zijn zeker niet de lotto, de toto. de gi roloterij of de staatsloterij. Het publiek dat bij ons op de baan komt, speelt voor 5C% per meeting tussen de 50 en 500 gulden. Het is best mogelijk dat deze mensen zo nu en dan ook een bezoek aan het casino brengen". De Stichting Totalisator Nederland keert ten minste 75% uit. Dat is voor de wedmogelijk- heid trio en koppel. Bij trio moet men de drie eerst aankomende paarden in een koers juist aangeven en bij het koppel de eerste twee paarden. Tachtig procent keert de totalisator uit bij de weddenschappen winnend en plaats. Bij winnend moet het paard als eerste over de eindstreep gaan en bij plaats mag het paard ook tweede wor den en bij meer dan zeven paarden aan de start zelfs derde. De grote wens van de totalisator is een wedmogelijkheid buiten de baan, zoals in Frankrijk, Engeland en België. Dus het su- pertrioformulier kunnen inleveren bij de win kel op de hoek. Supertrio kan nu alleen worden gespeeld op de draversbanen en bij vijf inleverposten in het land. Wekelijks komt de omzet van het supertrio rond de drie ton. Mr. R. W. de Vos van Steenwijk: „Het is zo fijn dat het publiek bij onze toto de kansen aan de hand van de verrichtingen van de paarden zelf kan berekenen". In 1977 droeg de Stichting Totalisator Neder land aan kansspelbelasting ruim 2,5 miljoen gulden af. Casino De winst in het Casino bedraagt voor de Nationale Stichting Casinospelen bij de rou lette 2,7%. Aan de Black Jacktafel volgens de directeur van de stichting iets meer. Op 1 oktober I976 ging Zandvoort open en op 6 mei 1977 Valkenburg. Aan het eind van het jaar verwacht de Nationale Stichting Ca sinospelen de 1,3 miljoenste bezoeker. Direc teur N. J. M. De Rooij: „Dat betekent voor Zandvoort per dag duizend bezoekers en voor Valkenburg achthonderd. Nog enkele cijfers: vijfennegentig procent van onze be zoekers speelt tijdens een bezoek aan het casino tussen de 50 en de 250 gulden. Vijf procent tussen de 250 en de 5000 gulden". Op het hoofdkantoor van de Stichting, dat gevestigd is op Schiphol, en in de twee ca sino's in Zandvoort en Valkenburg werken vijfhonderd mensen. Als Scheveningen in (waarschijnlijk) september 1979 opengaat, zal dit aantal oplopen tot achthonderd. Het ge hele personeel wordt betaald uit de fooien- pot in de casino's. Directeur De Rooij: „Ons personeel heeft op papier een garantiesala ris. Maar tot op heden konden we alles be talen uit de fooienpot". De gemiddelde be zoeker in een casino verliest 76 gulden en verblijft er ongeveer 2,5 uur. De Nationale Stichting Casinospelen is de rentmeester van de overheid. De winst van de casino's gaat naar de overheid. N. J. M. de Rooij: „Ik geloof dat wij het in Nederland goed doen met de casino's. Wij hebben uitstekende medewerkers (croupiers) in dienst. De bediening in onze casino's is correct. We letten op onze spelers. Dat is ook in het voordeel van de cliënt. Met grote gokkers, die een periode erg veel verliezen, maken de mensen die de leiding hebben in het casino zo nu en dan een praatje om te proberen hen tot andere gedachten te bren gen. Ook met een kleinere inzet is er ge noeg spanning". Bij een bezoek aan het casino in Zandvoort is duidelijk te merken dat de fooi erg be langrijk is voor het personeel. Wie goed gokt. betaalt de croupier dikwijls in kleine fiches uit. De speler geeft in negen van de tien gevallen dan wel iets voor de pot van het personeel. Als dat niet het geval is, klinkt wel eens uit de mond van een lieftal lig personeelslid: „Vergeet de meisjes niet!" In de Nederlandse casino's werkt personeel van tien verschillende nationaliteiten Oe heer N. J. M. de Rooij: „Met alleen Hollan ders zouden we het echt niet kunnen red den". Voordat het personeel in Zandvoort, Valkenburg en straks in Scheveningen in actie komt. heeft het een behoorlijke oplei ding in het eigen centrum van de Nationale Stichting Casinospelen achter de rug. Een kijkje in het Casino en een gokje aan de roulette of Black Jacktafel zijn een bele venis op zfch. Maar vergeet pas (of rijbe wijs) en stropdas niet. anders kom je er on danks de vijf gulden entree, niet in. ARTHUR VAN RIJSWIJK De ogen zijn bij de roulette gericht op de kogel. zeventig procent van de inzet bij de taatsloterij wordt als prijs aan de spelers litbetaald. Nederland telt ongeveer 3,5 mil- =n gezinnen. De helft daarvan speelt aandelijks in de loterij. De directeur van |e staatsloterij, de heer P. G. van Essen, intvangt elke maand op zijn kamer in het antoor aan de Haagse Van de Spiegelstraat Ie winnaar van de hoofdprijs, groot 500.000 jlden. „En belastingvrij", wil de heer Van ssen graag onderstrepen. Natuurlijk moet er over dat bedrag belas ing betaald worden, maar dat hebben wij voor de winnaar gedaan. De uitreiking an die vijf ton is steeds een feestelijk ge- euren en voor mijzelf elke maand weer en hoogtepunt in mijn werk. Dikwijls gaat 8 prijs naar mensen, die niet gewend zijn i met veel geld om te gaan. Wanneer ik in mijn gelukwensen heb uitgesproken, wil graag even van gedachten wisselen, zo odig de winnaar advies geven of een klein r eetje begeleiden met die grote som let moet niet zo zijn dat men na een paar- aar niet eens meer weet dat men een grote rijs heeft gewonnen". S| )e meeste mensen kunnen die vijfhonderd- luizend gulden uiteraard uitstekend gebrui- en. Maar directeur Van Essen weet ook te j ertellen, dat er nu en dan wel eens men en zijn, wie het helemaal koud laat. Laatst belde ik een hoofdprijswinnaar op net de vraag of hij het bedrag op kantoor n ontvangst wilde komen nemen. Hij zei oen: „Maakt u het maar over op de bank, nders kost het mij nog een halve dag". ulke dingen gebeuren echt. Toevallig gis- j! ervond nog. toen het kantoorpersoneel al neg was, kreeg ik een man aan de telefoon j lie vroeg of op dat en dat nummer de hon- j: erdduizend was gevallen. Ik haalde een ekkingslijst voor de dag en kon het beves- igen. De man had zijn ogen niet kunnen eloven, toen hij in de krant de winnende ummers had gezien. Dat zijn leuke voorval- froeger stonden de mensen uren in de rij im een staatslot te kopen. Daar is sinds 1 laart 1967 verandering in gekomen. Bij wetswijziging werd toen het plafond van 00.000 loten geschrapt, waardoor aan de 1 raag volledig kon worden voldaan. De om- et steeg nadien met sprongen. In 1972 werd, eveneens door wetswijziging, het aan- al loterijen per jaar verhoogd van zes tot !lf. Behalve in de vakantiemaand juli wordt indsdien elke maand een loterij gehouden. >ekope invoering van de maandelijkse loterijen esulteerde onder meer in een omzet van Iriehonderd milioen gulden in 1972 en een wan vijfhonderd miljoen in 1974. In I976 was Ie omzet ruim 502 miljoen gulden. Eén lo- erij, die van februari 1976, leverde een re- rijkt, ördomzet van 65 miljoen gulden op. Dat t en ras de feestelijke loterij, mét vele extra-prij- öf en, bij gelegenheid van de viering van ,250 jaar staatsloterij". lijfentwintig procent van de inleggelden iaat naar 's rijks schatkist. Voor het jaar 1979 rekent het rijk op 120 miljoen gulden HNGfean inkomsten uit de staatsloterij. Er wordt lus kennelijk geen achteruitgang in de •taatsloterij verwacht. Alleen in de sireken waar de werkloosheid het grootst is, is een tleine daling van de omzet geconstateerd, tear daarmee is directeur Van Essen niet eens ongelukkig. „Daar ben ik ergens blij We. Je moet niet van armoede in de loterij (ansen zijn er voldoende voor de spelers in lie staatsloterij. Een op de vier heeft kans sejop een prijs. Directeur Van Essen: „Ik denk lat wij een zeer aantrekkelijk prijzenpakket hebben. De hoofdprijs van vijfhonderddui zend gulden belastingvrij spreekt natuurlijk erg aan. Maar daarnaast zijn er nog meer nclflrote prijzen; één van tweehonderdvijftigdui zend gulden, twintig prijzen van honderddui zend gulden, achttien prijzen van vijftigdui zend, zesendertig prijzen van kè [ijfentwintigduizend, achttien prijzen van <j ienduizend en vele prijzen van enkele dui zenden guldens en lager. Voor de speler is 'et ook interessant dat de loterij drie trek kingen heeft. Drie keer spelen voor slechts !5 gulden. En veel prijzen, dat is belangrijk. ,se Mensen kunnen soms erg blij zijn met een ns klein prijsje. De spanning rond de trekking van de winnende cijfers op de televisie en het gevoel er nauw bij betrokken te zijn is voor de meesten elke maand weer een heerlijke ervaring", las Elke eerste maandag van de maand niet in juli is de trekking van de loterij in de ^Rolzaal op het Binnenhof in Den Haag. De it i 'rekking is openbaar. egs Op het kantoor aan de Haagse Van de microfilm vast te leggen. Daarnaast heeft men nog twintig thuiswerksters die de che ques en girokaarten voor de winnaars uit schrijven. Vierduizend verenigingen en even zoveel winkeliers komen elke week in actie voor de toto en lotto, terwijl voorts een le ger werkers langs de deur gaat om de for mulieren op te halen. P. J. C. Lut: „Zoiets is in het buitenland ondenkbaar. Daar loopt alles via de winkeliers. Maar ik ben erg in genomen met onze opzet. Het formulier aan de deur afhalen betekent voor de deelne mers nog altijd een extra service". Zowel de lotto als de toto keren 47,5 pro cent aan prijzen uit. (De heer Lut wil snel naar 50 procent). 10,5 procent is nodig om de organisatie te laten draaien en 42 pro cent wordt uitgekeerd ten behoeve van sport, lichamelijke vorming en cultuur, maat schappelijk werk en volksgezondheid, en het in leven houden of gezonder maken van het betaalde voetbal. Spelen in de lotto en de toto is een goede zaak en zeker niet duur. Twee rijtjes voor slechts 1.50 Algemene Loterij Nederland De giroloterij is behoorlijk in trek. Zes keer per jaar heeft de Algemene Loterij Neder land een trekking. De loten kosten tien gul den. Voor deelnemers aan deze loterij is hun gironummer tevens hun lotnummer. De Stichting Uitvoeringsorgaan Financiële Akties (SUFA) heeft de organisatie van de loterij. De SUFA heeft voor de deelnemers iedereen met een gironummer en sinds kort ook banknummer heeft het recht een gokje te wagen een bescheiden hoofdprijs van honderdduizend gulden. Daarvan gaat nog 25% kansspelbelasting af. Er komt niet veel geld terug bij de deelnemers aan de loterij. Maar een troost is dat het geld dat over blijft goed wordt besteed. Directeur F. J. Spiegelstraat werken 45 mensen. Een kleine duizend verkopers brengen de loten aan de man. Met een lot van de staatsloterij gokt u goed, temeer omdat slechts dertig procent van de inzet niet wordt uitgekeerd. De ove rige zeventig procent betekent dan ook de hoogste uitkering na de paardesporttotalisa tor. Toto en Lotto De Stichting de Nationale Sporttotalisator wil voor haar kansspel, de lotto, meer klei ne prijzen. Hoe men wil realiseren, weet de directeur de heer P. J. C. Lut (60) nog niet. „Wij moeten ons produkt gaan verbeteren. Maar we moeten binnen de wet blijven. De gemiddelde kleine prijs voor drie goed en het reserve-getal is op het ogenblik vijfen twintig gulden, voor een inzet van slechts 1,50. Als er nu een serie kleine prijzen bij zou komen, wordt de lotto nog aantrekkelij ker. De mensen winnen nu eenmaal graag een prijs. De spanning om te winnen is dan zondagsavonds bij de trekking voor de tele visie nog groter". „De omzet in de lotto is elke week rond de 3,5 miljoen gulden. Bij de start in septem ber 1974 was de omzet 1,2 miljoen. Er is zelfs een keer geweest dat de weekomzet boven de vier miljoen kwam. Kijken we naar de jaaromzet, dan kunnen wij rustig zeggen, dat het goed gaat met de lotto. In 1975 werd een jaaromzet van 188,5 miljoen ge haald. Een jaar later was de omzet duidelijk minder en kwamen we tot 174,5 miljoen. In 1977 ging het weer beter en werd een om zet van 184,5 miljoen geboekt. In het begin was de omzet hoger. Dat is normaal. Het was een nieuwtje en na een tijdje zijn er altijd mensen, die ermee stoppen. In 1976 zijn we met een grote reclame-actie gestart en daarna ging het weer duidelijk beter. Ook dit jaar blijft naar verwachting de jaaromzet gelijk aan die van vorig jaar". De belangstelling voor de toto is met de komst van de lotto behoorlijk teruggelopen. In het seizoen 1973-1974 was de omzet nog ruim 46 miljoen, in I97S 27,7 miljoen en vo rig jaar 29 miljoen. Ook bij de toto wil men nu proberen een nieuwe kansspelmogelijk heid in te bouwen. In de lotto is een eerste prijs van vijf ton mogelijk. In 1977 werden 67 eerste prijzen uitbetaald. De laagste uitkering was 97.900,- en de hoogste 666.666,67. Maar liefst 23 keer werd de eerste prijs niet uit gekeerd. omdat toen niemand de zes kruis jes op de goede plaats had staan. In de toto was de hoogste uitkering in 1977 232.600,- voor dertien goede uitslagen (eerste prijs). De laagste uitkering voor een geheel goed ingevuld formulier was 60,70. Dat was in week 34A, toen er maar liefst 1654 winnaars waren. De prijs van 500.000 gulden en elke prijs boven de twee ton worden op het kantoor van de Lotto/Toto aan het Haagse Zichten- burg persoonlijk uitgereikt. De heer Lut maakt daar een praatje bij en geeft enkele adviezen. Ook bij de lotto en de toto wor den geen namen van prijswinnaars bekend gemaakt, om de privacy van de deelnemers te beschermen. Bij de Stichting de Nationale Sporttotalisator in Den Haag zijn 35 mensen in vaste dienst. Zaterdagsmorgens werken 40 50 studen ten op het kantoor om alle formulieren op De trekking van de staatsloterij, waarbij iedereen welkom is.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15