bewaakt persoons gegevens MEER OPENBAARHEID RUNSBURGSE RAAD Zoeterwouds gemeentebestuur waakt voor gemeentelijke herindeling Alpha-hulp stichting Midden-Rijnland fcl Dierenpark Wassenaar verleent medewerking aan behoud baardgier Leny Kommer-bekp voor G. van Hout Wassenaarse sportverenigingen pleiten voor nieuw zwembad bii Zeeburg krijgt openbare schoo REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 DECEMBER 1978 pagAI OEGSTGEEST De gemeenteraad van Oegstgeest heeft giste ravond met algemene stemmen een verorde ning privacy-bescher- ming onroerend-goedbe- lasting aangenomen. De verordening is bedoeld om de in de computer opgeslagen gegevens van burgers in verband met de invoering van de belasting op onroe rend goed tegen mis bruik te beschermen. Oegstgeest is de eerste gemeente, die een der gelijke verordening in stelt. Het Oegstgeeste gemeentebestuur is dan ook benieuwd naar de reactie van G.S. op het raadsbesluit. De verordening is het resul taat van een studie van een speciaal ingestelde commissie onder voorzitterschap van oud-raadslid mr Boesjes, die gisteravond een uitgebreid ex posé gaf over doel en inhoud van de verordening. De ge meenteraad discussieerde tweëneenhalf uur over het raadsvoorstel en besloot de behandeling met een applaus voor mr. Boesjes. De profielschets voor de nieu we burgemeester kwam giste ravond opnieuw aan de orde. Burgemeester jhr. F.A.J. van Eysinga gaat volgend jaar met pensioen, zodat men nu al beraadslagingen is begon nen over de persoon die men op zijn stoel wil hebben. Zo dra de profielschets gereed is, zal de burgerij uitgebreid de gelegenheid tot inspraak krij gen. De Flora-veiling zal straks plaats maken voor woningbouw. RIJNSBURG De Rijnsburgse gemeen teraad besloot gisteravond tijdens de al gemene beschouwingen bij de begroting voor het volgend jaar, het bestuurlijk gebeuren meer 'open* te maken. Het voorstel van het CDA om de vergade ringen van de commissie Welzijn niet meer achter gesloten deuren te houden, werd met algemene stemmen aanvaard. Maar de wens om tot openheid over te gaan, gaat verder. De commissie Welzijn gaat zich beraden over het invoeren van spreekrecht voor de publieke tribune, op voorstel van de PvdA. En het college zegde toe te bezien of de commissies Fi nanciën en Openbare Werken openbaar gemaakt kunnen worden. Behalve de openbaarheid besprak het college de moeizame vorderingen ten aanzien van het plan Kloosterschuur. Rijnsburg ontmoet bij de uitvoering van de plannen tegenwerking van buurge meenten. Het college liet weten, dat Voorhout iets toeschietelijker lijkt te worden, maar dat met name Noordwijk zich verzet. Raadslid Vianen (CDA) kon het gedrag van Noordwijk maar niet be grijpen. „Noordwijk laat de eigen kwe kers volop vertrekken uit het Vinkenveld om daar woningbouw te kunnen plegen, maar geeft geen medewerking aan een plan waarmee ze hun eigen kwekers on derdak zouden kunnen brengen". Flora Het gemeentebestuur is nog steeds van plan op het terrein van de huidige Flora veiling woningbouw te verwezenlijken. Men geeft hieraan de voorkeur boven de vestiging van industrie. Blijkens medede lingen van het Rijnsburgse gemeentebes tuur is het onmogelijk, dat de veilingge bouwen, na vertrek naar het nieuwe onderkomen, omgevormd kunnen worden tot een sporthal. Het dak zit wel op een goede hoogte, maar er zitten tal van stangen tussen die het houden van offi ciële wedstrijden onmogelijk maken. Rijnsburg is vastbesloten binnenkort iets te gaan dóen aan de afstelling van de verkeerslichten in het dorp. De raad sprak gisteravond over een levensgevaar lijke situatie, doordat de lichten voor het kruispunt te kort op groen staan. Ko mende vanaf de Flora-veiling moet te lang gewacht worden, hetgeen het rijden door rood licht in de hand werkt. Als de provincie niet snel maatregelen neemt, zal Rijnsburg dit zelf doen. WASSENAAR —Het Dieren park Wassenaar heeft bij monde van de directeur, de heer J. Louwman, positief gereageerd op het verzoek van het Wereld Natuur Fonds (WNF) zijn mede werking te verlenen aan een project om in gevangenschap geboren baardgieren in een groot beschermd natuurge bied in de Alpen uit te zet- ten.Het dierenpark beschikt momenteel als enige dieren tuin in de wereld over twee broedparen van de met uit sterving bedreigde baardgier. Aanleiding tot het wereldwijd opgezette project van het We reld Natuur Fonds is de snel le achteruitgang van het aan tal baardgieren in de vrije natuur. Het WNF spreekt zelfs al van de zeldzaamste vogel van Europa. Naar schatting herbergen de woes te berggebieden in de Balkan en Pyreneeën nog slechts veertig paartjes. In Rusland is nog sprake van een aantal van tweehonderd baardgie ren. In de Alpen zijn deze gieren gedurende de vorige eeuw categorisch uitgeroeid. Tegenwoordig worden deze opruimers in de natuur voor al bedreigd door met gif be strooide kadavers, die uitge legd worden voor wolven en vossen. De baardgieren zijn kolossale roofvogels. Met een vleugel lengte van ruim tweeënhalve meter is hij de grootste vogel van Europa. Hoewel slechts enkele dieren- De baardgier herkent men aan de typische „baardgroei" onder de snavel. tuinen over de wereld over een of twee baardgieren be schikken, wil men komen tot het fokken van jonge baard gieren in gevangenschap om ze naderhand in natuurgebie den uit te zetten. Naast de medewerking van het Wasse naarse Dierenpark heeft het Amsterdamse Artis besloten haar enige baardgier, naar men aanneemt een vrouwtje, te laten kennismaken met het mannetje dat in de dieren tuin in Innsbruck huist. Intussen is van de zijde van natuurbeschermingsorganisa ties een onderzoek gestart naar de overgang van in die rentuinen geboren gieren naar de vrije natuur. In een beschermd gebied op Sardi nië zijn in gevangenschap ge boren vale gieren uitgezet. Het gaat hier weliswaar om een andere soort gier, maar de resultaten van het onder zoek zijn ook van toepassing op het voorgenomen plan voor het uitzetten van de baardgieren. In de eerste pe riode worden de vogels bijge- voed. Om ze goed fe kunnen volgen, zijn zij voorzien van een miniatuur zendertje. Wellicht zal door de mede werking van alle dierentui nen ter wereld die over een of meer baardgieren beschik ken, voorkomen kunnen wor den dat de baardgier wordt bijgeschreven op de gestadig groeiende lijst van uitsterven de diersoorten. NOORDWIJK De ledenver gadering van de Internationale Vereniging Philatelica, afde ling Noordwijk aan Zee, heeft de Leny Kommer-wisselbeker toegekend aan voorzitter G. J. van Houten. De trofee is uitge loofd voor degene, die uitzon derlijke prestaties in het be lang van de vereniging ver richt. De heer Van Houten heeft, be houdens korte tussenpozen, van 1956 tot heden deel uitgemaakt van het bestuur van Philatelica, eerst als penningmeester, later als secretaris en sedert 1969 als voorzitter. Onder zijn leiding steeg het ledental van 6 tot thans 135 leden. D< veilingen van de vere m waarvan er acht zijn geh j zijn filatelistische evene van belang geworden in wijk en verre omgevin) j jaar geleden werd op wijze het 25-jarig besta de club gevierd met als punt een tentoonstelling Zinger Hotel. Mevroui Houten, die als ere-ga vergadering bijwoonde door waarnemend vo< Nieuwstraten in de aai man gebrachte hulde ken. Afscheid van J.M. Slingerla SASSENHEIM Onder uitzonderlijk grote belangs^ werd gisteravond in Sassenheim afscheid genomen van]/J teur J.M. Slingerland van de coöperatieve vereniging Belang. De heer Slingerland is bijna veertig jaar aan de verei/ i verbonden geweest, waarvan de langste tijd als directe/ I scheidende functionaris werd alom geprezen en rijkelijk] laden met cadeaus, waaronder een reis voor twee pernj naar ^Amerika. De heer Slingerland wordt opgevolgd door ist iet I zoon Nico, die momenteel al mede-directeur ii ALPHEN/LEIDEN - De bus- VFRRFTFDI maatschappij Westnederland V 1 XLlU wil de komende twee jaren een nnnATr» kwalitatieve en kwantitatieve (I K r. J\ KAAI/ verbetering van het openbaar vervoer realiseren. Met een ver- T7T?"DT7'/^i'I7,T> betering van het imago van het V Hil\ V UEn openbaar vervoer zou het aan tal reizigers kunnen worden vergroot. Om dit te bereikt Westnederland zich wat meer op de klant gaan richten. Gedacht wordt aan het realiseren van doorstromingsmaatn v; (busbanen, busstroken en vetag) Verder zou het rijden m lit hogere frequentie de kwaliteit van het busvervoer verbe ;sp Op het verlanglijstje van de vervoersmaatschappij staat v r0] materieel met goed comfort; kwalitatief hoogwaardig pers uniform zone- en tariefsysteem; verbetering van halte-accomi tie; goede informatieverstrekking en vervoersexperimenten 0 bus) 1 Verbeteringen zijn volgens het beleidsplan van de vervoerszo schappij mogelijk omdat met bij de invoering van een vern ch normeringssysteem niet meer afhankelijk is van het beschi ie0 budget van het ministerie van verkeer en waterstaat, maa het aantal mensen dat van de busdiensten gebruik maakt. als Wassenaar In de begrotingsvergadering van de Wassenaarse gemeenteraad op maandag 18 december zal gediscussieerd worden over de besteding van een aantal miljoenen uit de zogeheten saldi-reserve. Onder de projecten, die daar volgens burgemeester en wethouders voor in aanmerking komen is ook het sportfondsen- bad genoemd: ofwel de bouw van een nieuw zwembad met eventueel daarbij sociaal-culture le ruimten en een schoolsportgebouw. Voor dat geheel zou een bedrag van 6 miljoen gulden nodig zijn. Burgemeester en wethouders hebben echter ook de mogelijkheid opengelaten van een vernieu wing van het bestaande sportfondsenbad, waar voor dan een investering van 2,5 miljoen gulden nodig is. Drie sportverenigingen die van het zwembad gebruik maken, WIK, De Zilvermeeu wen en de Wassenaarse Reddingsbrigade hebben zich nu in een gezamenlijke brief tot de gemeente- Ut JSC raad gewend en daarin de raad gevraa qq kiezen voor de bouw van een nieuw bad de Raad van Beheer van het Sportfondsi komt in een brief aan de raad tot de con< P.' dat nieuwbouw de voorkeur verdient bovefltj verbouwing van het bestaande bad. t0' Ongeschikt van deze tijd en voor de bestaande verenig tiviteiten en voor gewenste activiteiten ongeschikt is. Door de eisen die de sportl stellen voor de zwem- en polosport en vi afnemen van examens kunnen in het Was; se bad zwemwedstrijden op enig niveau plaats vinden. Ook mogen in de hogere kl van de waterpolocompetitie geen wedstrijd het Wassenaarse bad gespeeld worden. ZOETERWOUDE - Naast de al gemene beschouwingen die eind november door CDA, PZ en VVD werden gehouden en het beleidsplan voor de komende 4 jaar wat deze 3 partijen geza menlijk opgesteld hebben, komt in de raadsvergadering van 21 december ook het antwoord van burgemeester en wethouders op de algemene beschouwingen aan de orde. In een lijvig stuk gaan B W uitgebreid in op de vragen en suggesties gedaan door de verschillende fracties in hun beschouwingen. De zorg die alle drie de partijen koeste ren over een gemeentelijk herindeling wordt door b en w gedeeld. Hoewel de plannen van het rijk hiervoor nog vrij onbekend zijn, is het college waakzaam. „De vraag of wij Zoeterwoude nu en in de toekomst genoegzame bestuurs kracht toedenken, kan met een volmon dig „ja" worden beantwoord", zo stellen B W. Daarom meldt Zoeterwoude zich ook met aan bij „Kleine Dorpen", zoals PZ voorgesteld had. Het gaat hierbij, vooral om dorpen waar middenstand verdwijnt, het culturele leven in het slop raakt etc., en dat geldt zeker niet voor Zoeterwoude, aldus B W. De argumenten van het CDA om tegen de 13 verhoging van de onroerend- goedbelastingen te zijn worden in het antwoord weerlegd met dezelfde argu menten die de WD naar voren bracht om wel voor verhoging van deze belastin gen te zijn. Met het tarievenbeleid kun nen drie fracties zich verenigen, hoewel WD eigenlijk een dekkingspercentage van 70 (ï.p.v. 60) nastreeft waar het de reinigingsrechten betreft. Het CDA wil de industrie een groter deel van deze rechten voor haar rekening laten nemen. Dit wordt echter niet reëel geacht omdat de vuilafvoer via laadkisten, zoals dat momenteel geschiedt, ruim kostendek kend is. Omdat de tekorten van het zwembad de laatste jaren schrikbarend veel stijgen is een eventuele uitbreiding van het zwembad voorlopig van de baan. Op voorstel van het CDA zullen er in de eerste helft van 1979 twee burgeravon den georganiseerd worden, één in het dorp en één in het Rijndijk gedeelte. De mensen die de afgelopen 2 jaar in Zoeter woude zijn komen wonen worden uitge nodigd en op die manier „op gepaste wijze worden verwelkomd". In plaats van „aan te kloppen" zal er van nu af aan op „gehamerd" worden bij de Pro vincie dat een voetpad naast de Dr. Kortmannstraat (aan Loethezijde) nood zakelijk is. Ook op andere zaken de openbare veiligheid betreffende wordt een kort en duidelijk antwoord gegeven. Het Gelderswoudse Kerkepad en het Korte Kerkepad zullen zeer binnenkort opgeknapt worden. Met het doorgraven van de Keerweer, waardoor fietsers over de zo gevaarlijke Miening moeten, wordt zo lang mogelijk gewacht. Een voetpad langs de Miening zit er niet in omdat de bewoners niet bereid zijn een gedeelte van hun voortuin hiervoor af te staan. Een fietspad vanuit de Westeindeweg richting Leidschendam komt er niet om dat dit niet opgenomen is in het ruilver kavelingsplan. Verkeersafremmende maatregelen in Westeinde 11 en Hoge Rijndijk-Oost zullen binnenkort geno men worden. Omdat de betreffende be windsman meer gebieden voor een buurtbus aan wil wijzen is er nog hoop dat er zulke busjes tussen Dorp en Rijndijk gaan rijden. De gang van zaken rond het regionale brandweergebeuren wordt nauwlettend in de gaten gehouden, vóór Zoeterwoude blijft de „regionale" de meest haalbare wijze om het preventieonderdeel te be hartigen. Het verwezenlijken van een tijdelijke oplossing voor het braakliggende terrein aan de Dorpsstraat is niet nodig omdat een definitieve oplossing in de loop van het tweede kwartaal in 1979 tegemoet gezien wordt. Het CDA had op het nemen van deze tijdelijke maatregelen aange drongen omdat de huidige situatiè een soort demonstratie van het „onvermogen van procedureel en ambtelijk bezig zijn" wordt genoemd, een omschrijving die het college wat overdreven vindt. Omdat de grondprijs in het plan „Hoge Rijndijk West" viermaal zo hoog is als in „West einde III" en omdat het ontwerp-bestem- mingsplan van het eerstgenoemde plan praktisch panklaar is achten B W het logisch dat aan dit woningbouw plan de prioriteit gegeven dient te worden. De PZ- en de CDA-fractie wensen hierom trent echter eerst een uitspraak van de raad. De realisering van Hoge Rijndijk West geschiedt volgens de verdeelsleutel 50 (premiekoop), 30 (woningwet), 20 (vrije sector). Overigens zal er in die premiesec tor wat meer differentiatie qua prijs (en dus ook qua type) komen. De integratie van bejaarden en alleenstaanden zal bij de bouw van deze wijk ook als uitgangs punt dienen. Nog voor het einde van dit jaar zal worden begonnen met de aanleg van een (brom)fietspad tussen Leiden en het In dustrieterrein „De Grote Polder". Het pad zal door en voor rekening van' de Provincie worden aangelegd, het pad sluit aan op de Produktieweg. Langs de secundaire weg 17 komt, naast een fiet spad, ook een voetpad. Misschien komt er ook nog wel eens een wandelmogelijk heid tussen Dorp en Hoge Rijndijk bij, plannen hieromtrent zijn echter nog niet of nauwelijks gemaakt. ALPHEN AAN DEN RIJN De Stichting Midden- Rijnland, die zich bezig houdt met gezins- en bejaar denverzorging en het alge meen maatschappelijk werk in Zoeterwoude, Lei derdorp, Hazerswoude, Koudekerk en Alphen gaat naast de bestaande hulp per 1 januari ook de zogenaam de Alpha-hulp geven. Dit blijkt uit het beleidsplan voor de gezins-en bejaarden verzorging. Zij doet dit om wat verlichting te brengen in de opgelegde bezuinigin gen door de regering, waar door het aantal uren hulp verlening op een laag peil zou komen te staan. Alpha- hulp of „bemiddelings hulp" kost de overheid minder subsidie, omdat de helpster niet in dienst is bij de Stichting, maar bij het gezin. De stichting bemiddelt bij het verkrijgen van gesubsidieerde huishoudelijke hulp. De stichting onderkent dat aan de Alpha-hulp nadelen ver bonden zijn. Zij wil de ogen niet sluiten voor de.nadelen, maar heeft gekozen voor de Alpha- hulp als middel om de wacht lijsten te verkleinen. Ook zal de Alpha-hulp alleen daar toege past worden, waar het verant woord is. „Midden Rijnland" verwacht dat uiteindelijk in on geveer 15 procent van de geval len Alpha-hulp zinvol is. Invoe ring van Alpha-hulp levert naar schatting 16.000 extra hulpuren op. Hierdoor zullen meer gezin nen geholpen kunnen worden. Alpha-hulp wordt geboden in gezinnen waar alleen huishou delijke hulp nodig is (twee da gen per week of minder). De Alpha-helpster ontvangt 8,85 gulden per uur. Dit bedrag moet men voorschieten. Dit geld wordt echter door de stichting terug betaald. Tenslotte vermeldt het beleids plan van de stichting „Midden Rijnland" het voornemen om in januari 1979 een derde kantoor te openen. Dit zal worden geves tigd in het gebouw van het gezondheidscentrum in het plan Winkelhof in Leiderdorp, in het welk Midden Rijnland partici peert. Kerstmarkt De Pomp WARMOND Morgen 1 cember wordt er op het pit rond De Pomp een kerstsfeer gehouden. Enkele mensen die me f Kaagweek handgemaakte werpen hebben verkocht den het toen zo leuk dat zij morgen willen herhalen, wel een groot verschil m Kaagweek: de opbrengst is een goed doel. Het is niet a mogelijk kant en klaar ringen e.d. te kopen, men ook zelf aan de slag. Er ku brooddeegfiguren worden maakt, kaarsen, kaarten ei dere kerstversieringen. A benodigde materiaal is aa zig en er wordt slechts geringe vergoeding gevrav Als alles volgens plan ver!' zal de grote kerstboom o[ e°' plein gereed staan om ver te worden. Met name de k er ren zullen het versieren van grote boom geweldig vinde: Op de markt staan ook stands van Unicef, Terres '1; Hommes en anderen. De n u begint 11.00 uur en sluit 17.00 uur. Rond het midda is de erwtensoep gloeien rond 17.00 uur ia de bisscl wijn warm. In galerie De Pomp ever aan het pleintje wordt een ciale kerstexpositie geho van 16 december tot 1 jan NOORDWIJKERHOUT Burgemeester Bosma van Noordwijkerhout heeft zich onlangs uitge sproken voor de vestiging van een openbare basisschool in de nieuwe wijk Zeeburg. Met deze uitspraak is vermoedelijk een einde gekomen aan het touwtrekken rond de te bouwen school in Zeeburg. De gedachten gingen de laatste tijd steeds meer uit naar de realisatie van een samenwerkings school. Ook tijdens de laatste begrotingsbehande ling werd de schoolnieuwbouw uitvoerig bespro ken. Aan de ene kant zou er een vraag zijn naar

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4