Sdieji^vCTmist in^zware^storm ovwjfest^uropa Afluisteren telefoon Mentens advocaat ambtsmisdrijf' PvdA en CDA willen uitstel aanschaf Orion Vance CARTER met lege handen terug uit Israël Antiek beurs NEDERLANDSE SLEEPBOOT VERLIEST DOKf AMERLEDEN VAN PVDA EN VVD: Smit-Kroes voelt zich „genomen" oop van deel alaee hotel Jodelijk ^ngeval in assenheim WÈWÊilL, De beste wensen worden op tijd verstuurd. pttpost PRIJST SADAT S9W Donderdag 14 december 1978,69e jaargang no. 21223 Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - riementen: jkwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Grace Kelly „Grace Kelly - een heden daags sprookje", film over het leven van prinses Gracia van Monaco op Ned.I om 18.59 uur. Om 22.10 uur film over de Engelse schilder Willi- Ned.II om 20.27 uur fragmen ten van „Toon Hermans' One Man Show '78". Buien Wisselend bewolkt met af en toe buien, sommige met hagel of onweer. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Max. temp. omstreeks 8 graden. Morgen zon op: 08.41, zon onder: 16.29. Hoogwater: 3.36 en 15.48. Laag- water: 11.31 en 23.49. T maakt gefoon- c on gelijk HAAG PTT is be nnen met de lbouw van de tbare tele- s in de tele- cellen ■land. Het lelijk ge en, dat het truc (het Jen van het ofoontje hoorn een draadje) elijk is de r van de te- ons uit kelen. kon men een kwartje hele wereld bellen. Dit ■de de PTT jaar een depost vele duizen- guldens. De hoopt de ooncellen enkort ver- rd te heb- door middel een techni- wijziging, de fraude ogelijk i den. LONDEN (Reuter/DPA) Grote delen van West- Europa zijn gisteren gegeseld door zware stor men, die hier en daar zelfs orkaankracht bereik ten. In het Kanaal is vermoedelijk de Franse treiler Alcyon met een bemanning van tien kop pen vergaan. Het 37.134 ton metende Duitse vrachtschip München wordt nog steeds vermist. Het zond gisteren noodsignalen uit De Nederlandse sleepboot „Typhoon" van de fir ma. Wijsmuller te IJmuiden heeft voor de kust van Bretagne zijn sleep, het droogdok Sima ver loren. Het dok is ter hoogte van Brest op de kust gelopen. De sleepboot „Smit Rotterdam" is betrokken bij het opsporen van de München. heeft nog zwakke noodsignalen kunnen opvangen. Deze noodsignalen zijn mogelijk afkomstig van een automatische noodzender, die alleen in werking treedt bij aanraking met het water. De München bevindt zich ter hoogte van de Azoren. Er zijn 26 man aan boord. Ook op het land heeft de storm flink huis gehou den. In Zuid-Engeland zijn acht mensen om het leven gekomen. Hierbij waren twee politiemannen die met hun surveillancewagen in Porthleven in Cornwall door het opgezweepte water in zee wer den gesleurd. Ook uit Duitsland kwamen berichten binnen over zware storm, waardoor veel schade is ontstaan. In Nedersaksen werden daken van huizen gerukt en veroorzaakte de wind overstromingen. (Van een onzer verslaggevers) HAAG Tweede Kamerleden de PvdA en VVD hebben nogal ;rp gereageerd op deberichten, eind 1976 de telefoongesprekken een van Menten's verdedigers afgeluisterd op last van de iterdamse officier van justitie, beschouwen het afluisteren als een ambtsmisdrijf en willen van de huidige minister De Ruiter van jus titie weten, of de vorige minister van justitie mr. A. van Agt hiervan op de hoogte was. In ieder geval was hij politiek verantwoordelijk voor het optreden van de officier van justitie. Wanneer de toenmalige minister van jus titie van dit afluisteren niet op de hoogte is geweest, is het gebeuren des te merk waardiger, menen de kamerleden Kosto en Roethof van de PvdA en mevrouw Kappeyne van de Coppello en Nijpels van de WD. Zij hebben hierover schrif telijk vragen gesteld aan minister De Ruiter van justitie. Zij zijn er allerminst over te spreken, dat de processen -verbaal, die gemaakt zijn van de afgeluisterde gesprekken, niet onmiddellijk zijn vernietigd. Het wetboek van strafrecht schrijft nauwkeu rig voor, dat dit ten spoedigste moet ge beuren. Bedoelde processen - verbaal zijn twee jaar lang in het strafdossier van Men ten bewaard. De kamerleden vinden dit des te merkwaardiger, omdat de beschikkingen, die de lastgeving van het afluisteren inhielden, niet in het dos sier te vinden zijn. De kamerleden menen verder, dat de procureur - generaal bij de Hoge Raad stappen moet ondernemen tegen de rech ter - commissaris te Amsterdam, die de .telefoongesprekken op last van de offi cier van justitie aldaar heeft afgeluisterd. Fractievoorzitter Den Uyl van de PvdA vertelde gisteren bij terugkomst uit Isra el, dat men daar verbijsterd gerageerd heeft op de vrijlating van Pieter Menten. Den Uyl, die in Israel de begrafenis van Golda Meir heeft bijgewoond, had duide lijk gemerkt, dat Israel niets begrijpt van het eerst veroordelen van Menten en van diens vrijlating in een later stadium. onze parle- [itaire redactie) HAAG voel me geno- dat men mij dingen blijft chten die niet mijn hoofd op- len. Maar hoe ie voel doet er zo toe". Op zeer onge- kelijke wijze int een brief staatssecreta- ievrouw Smit- es (Verkeer en erstaat) heeft ihreven aan chillende orga- Onparlementaire brief aan binnenschippers ties Ne- de brief, die staat van on- ementair taal- ixik, protes- mevrouw t-Kroes heftig n beschuldigin- van binnen- ppers, als zou van plan zijn systeem van .vrijwillige toe- irtregeling" het binnen- rtverkeer tus sen Nederland, Be lgië en Frankrijk af te schaffen. Zij verwijst dit naar het rijk der fabe len en verklaart dat zij er alleen maar tegen is, die vrijwillige regeling in een wet vast te leggen. Dat kan niet vanwege inter nationale afspra ken over vrije bin nenvaart. De staatssecretaris schrijft, dat zij ten onrechte wordt be ticht van ouder wetse ideeën over deze kwestie. „Ver geet het maar',', al- düs mevrouw Smit-Kroes. „Maar als wij het met de verdragen niet zo nauw nemen, pak ken ze ons van daag of morgen terug".' Zij nodigt de organisaties uit om morgen met haar over deze zaak te komen praten. „Er móet nog veel gebeuren willen we van een kerngezonde be drijfstak spreken. Aan mij zal het niet liggen", zo eindigt de brief. In het Zwit serse Zurich rijdt een tram rond met als bestuurder een kerstman en een engel als conductri ce. Als de ou ders bezig zijn met hun kerstinkopen, mogen de hen begelei dende kinde ren een ritje maken, tij dens welke rit zij worden 0RDWIJK Slopers zijn eren begonnen met het af ren van het dak van het »r brand geteisterde Palace el aan de Noordwijkse helminaboulevard. Ook de zijmuren van het hotel en zo spoedig mogelijk rden gesloopt. sloopwerkzaamheden zijn unnen, omdat zowel het 25 wegende dak als de mu- dreigden in te storten, le door de toegenomen dsterkte. Het is volgens de irdwijkse politie momen- levensgevaarlijk zich in in de nabijheid van het id te begeven. SSENHEIM De 58-jarige (Tob Elsinger uit Haarlem is I 'erm°rgen bij een verkeers- Beval in Sassenheim om het en Bekomen, toen hij met zijn rsonenauto achtereenvolgens en een voor hem staande en i geparkeerd staande perso- ind nauto botste. Het slachtoffer jde pfleed ter plaatse, aldus de «Politie. ADVERTENTIE 1 'Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Heden t/m 17 dec. telkens van 14.00 tot 22.00 uur in het Ned. Congresgebouw Churchillplein 10, Den Haag Entree, f 2,50 p.p. ADVERT ENTIE SPief/ipe f/tfj/i/tu/e/t ft Kamermeerderheid tegen kabinetsbesluit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer is bereid volgende week steun te geven aan een voorstel van de PvdA, om de aankoop van 13 Ameri kaanse Orion-marinevliegtuigen uit te stellen. Volgens oud-defensieminister Stemerdink (PvdA) moet de regering voorlopig slechts vier oude Franse toe stellen van het type Breguet Atlantic aanschaffen, om ruimte te krijgen voor nieuwe onderhandelingen met Lockheed, de producent van de Orion. In die onderhandelingen moet de vraag cen traal staan, of Lockheed bereid is, financiëel deel te nemen aan de ontwikkelingskosten van Fokkers nieuwe passagiersvliegtuig, de F 28 Super. Zoals bekend hebben de leveranciers van de Franse kandidaat-opvolger voor de Ne derlandse Neptune (de Breguet Atlantic) ge weigerd mee te doen aan de ontwikkeling van de P 28 Super. Manneke Pis naar Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Ter gelegenheid van het duizend jarig bestaan van Brussel zal het befaamde beeldje ,rMan neke Pis" volgend jaar een maand lang te zien zijn op de binnenplaats van het Amster damsestadhuis. Manneke Pis is door onze zui derburen benoemd tot ambas sadeur van Brussel en zal in die hoedanigheid een rondreis maken langs alle hoofdsteden van de EEG. De binnenplaats van het stadhuis in Amster dam is gekozen omdat daar het Manneke dag en nacht in het oog kan worden gehou den. wmoumtom JERUZALEM/WASHINGTON (AFP/UPI) Na een korte stop vanavond in Cairo zal de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, morgen in Washington terugkeren van een mislukte missie naar het Midden-Oosten. Zijn poging om de laatste obstakels voor een vredesverdrag tussen Egyp te en Israël uit de weg te ruimen, zijn gisteren in Jeruzalem op niets uitgelopen. President Carter meent dat president Sadat van Egypte „erg edelmoedig" is geweest door een limiet (eind 1979) te aanvaar den voor zelfbestuur in Gaza en op de Westoever, die aanvan kelijk door de Israëlische minister Dajan is voorgesteld. Maar diezelfde limiet, aldus Carter, wordt nu door Israël afgewezen. De reden voor de afwijzing is volgens Israëlische functionaris sen gelegen in de nieuwe onaanvaardbare Egyptische voor waarden. De voornaamste daarvan was uitstel van volledige diplomatieke betrekkingen tussen beide landen tot de Pales tijnse autonomie in Gaza en op de Westoever een feit is. In Israël vindt men de door Sadat en Vance geformuleerde „nieuwe denkbeelden" eerder een verstrakking van het Egypti sche standpunt dan de verwachte versoepeling. Ook wordt daarbij gewezen op de voorwaarde die Egypte stelt tot verdui delijkingen ten aanzien van artikel 6 dat het vredesverdrag voorrang geeft boven de militaire akkoorden tussen Egypte en andere Arabische landen. Premier Begin verklaarde na twee gesprekken met Vance: „De problemen zullen zelfs na 17 december opgehelderd moeten worden...maar daar zit niets tragisch in".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1