2eidóe Qcma/nt Dreigend conflict tussen CDA en kabinet Palace Hotel Noordwijkdoor brand verwoest ÏETOGING KAN ZONDER INCIDENTEN let op- le forestier op de achterpagina ote anifestatie gen ijlating m Menten SCHUITEMA BINNENKORT VRIJ? KERSTBOOM VERSIERING EN KAARSEN Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J Hallewas- idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - jmenten: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Maandag 11 december 1978,69e jaargang no. 2122Ö Nobelprijs winnaars Programma rond „Nobelprijs winnaars 1978" op Ned.I om 20.30 uur. Om 21.55 uur „De afspraak", nieuwe aflevering in de serie „Terugkeer van de Saint". Ned.II om 20.27 uur „De fa milie Bellamy" en om 21.17 uur „Showroom". Zacht Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk regen. Hier en daar mist. Tot matig of krachtig en langs de kust mogelijk tot hard toenemende zuidelijke wind. Temperaturen tussen 6 en 11 graden. Mor gen zon: 8.39 16.29. Schev. hoogw.: 1.25 en 13.45. Laagw.: 9.30 en 21.38. ederlands resgebouw Den Haag: ïeen onzer verslaggevers) HAAG Een groot al organisaties houdt za ag aanstaande in het Ne- inds Congresgebouw te Haag een grote manifes tegen de vrijlating van er Menten. Aan deze ma- itatie - te beginnen om uur - nemen deel afge- digden van het Centraal an Verzets- en Oorlogs- ïtoffers, het Comité iwen van Ravensbrueck, Genootschap van Enge- vaarders, de Stichting '40 en het Nederlands ihwitz - Comité. Na af- van de manifestatie in Nederlands Congresge houden de deelnemers stille tocht naar het ver- •nument in de Scheve- Lubbers houdt vast aan geringere korting op sociale uitkeringen éi J Lubbe (Van onze parlementaire redactie) APELDOORN De CDA-fractie in de Tweede Kamer houdt onverkort vast aan het voorstel om de korting op de sociale uitkeringen per 1 janua ri aanstaande genuanceerd toe te pas sen, en niet met een half procent voor iedereen zoals het kabinet-Van Agt in een wetsontwerp heeft voorge steld. Dat zei de voorzitter van de CDA-fractie drs. Lubbers dit weekein de op de partijraad van de KVP in Apeldoorn. Lubbers zei dat de CDA-fractie „als mede-wetgeefster haar voorstellen met name op het punt van de sociale ver zekering zeker zal stellen". Dat houdt waarschijnlijk in dat de CDA-fractie het wetsontwerp over de half procent korting zal gaan veranderen als de re gering niet op het laatste moment zelf met een wijziging komt. Dit kan ko mende donderdag bij de kamewrbe- handeling van het kortingswetsont werp tot een conflict tussen regering en CDA-fractie leiden, want het ziet ernaar uit dat een eventueel CDA- amendement uit arren moede de steun zal krijgen van zowel PvdA als D'66. De oppositie wil eigenlijk helemaal geen korting op de groei van de uitke ringen, maar zal naar wordt aangeno men uiteindelijk het CDA steunen om dat die fractie een mindere korting op de uitkeringen voorstaat dan de rege ring. Minister Albeda van sociale zaken hield vorige week, tegen de wil van de grootste regeringsfractie CDA in, hard vast aan het kabinetsplan om per 1 ja nuari aanstaande een half procent te korten op de sociale uitkeringen. Lub bers presenteerde een plan om op de laagste sociale uitkeringen niet meer dan 0,3 procent te korten. Omdat dat voorstel een bres slaat van circa ne gentig miljoen gulden in het ombui gingsplan Bestek '81 blijft het kabinet het van de hand wijzen. Ook AR-kamerlid Schakel liet zich op de AR-partijraad in Rotterdam zater dag zeer kritisch uit over de hardnek kigheid van het kabinet. Hij noemde de CDA-fractie „de zaakwaarnemer van de zwakken, die er niets voor .voelt te applaudisseren voor kabinets voorstellen". 1(5 ïrk- -premier en staatsraad dr. )rees heeft stelling geno tegen de uitspraken, dat ninister van justitie mr. Donker de zaak - Men- in 1952 zou hebben gese- eerd. Volgens dr. Drees de zaak al terzijde gelegd door minister Mulderije justitie in het tweede ka st - Drees. Mr. Donker dit ministerie over in het le kabinet - Drees. In al jaren is volgens de oud- nier slechts én keer over zaak - Menten gesproken ïS- Ijiet ging over de eventu- Itansprakelijkheid van de sat voor de schade, die ifen kort na de oorlog als ingene zou hebben gele- Als er echter een brief mr. Kortenhorst (in die Tweede Kamnervoorzitter verdediger van Menten), deze zaak is, dan moet volgens Drees uit het ar- sf van Kortenhorst gehaald ■den. „De familie moet die' sf zo snel mogelijk open- ir maken", aldus dr. Drees i. Brandweerlieden in actie bij het Palace Hotel (Van een onzer verslaggevers) NOORD WIJK Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag het grootste gedeelte van het Palace Hotel aan de Noordwijkse boulevard in as gelegd. De brand die onstond door oververhitting van een spot in een personeelsruimte op de vierde verdieping werd om kwart over drie ontdekt door een passerende surveillance-auto van de Noordwijkse politie. De schade wordt geraamd op enkele miljoenen. Niemand raakte bij de brand gewond. De veertien in het hotel verblijvende gastén werden door poli tie en hotelpersoneel van hun bed gelicht In een geval moest een deur worden geforceerd omdat de slapenden niet op de alarmering reageerden. Meer problemen leverde de ontruiming op van de bar/discotheek Miramar aan de zijkant van het karakteristieke zeehotel. Ongeveer tweehonderd jongeren wei gerden de dancing te verlaten omdat men ervan overtuigd was dat de politie slechts een grapje maakte. Slechts na stevige aandrang was men bereid de dansvloer te verlaten. Op het moment dat het dak van het imponerende hotel dreig de in te storten slaagde een beschonken Noordwijker erin het hevig brandende pand te betreden. Hij beklom een balkon op de bovenverdieping en hield een toespraak tegen de bijeenge- stroomde menigte. Juist op tijd kon hij door brandweer en politie verwijderd worden. Om zes uur s ochtends waren de brandweerlieden uit Leiden, Katwijk, Rijnsburg, Noordwijker- hout, Voorhout en Noordwijk het vuur meester. (Zie verder pag. 4) heran Met honderdduizenden tegelijk zijn Iraniërs zondag zonder êen incideht de straat gegaan om te demonstreren tegen het bewind d sjah Mohammed Reza Pahlevi, de 59-jarige ooarch die Iran al 37 jaar met bijna absolute *cht regeert Alleen al in Teheran waren er lim een miljoen mensen op de been; in andere latsen liep het aantal demonstranten in de nderdduizenden. De stoet in de hoofdstad bereikte op het hoogte punt een lengte van 15 kilometer. De betoging begon op tientallen plaatsen met de samenkomst van groepjes mensen. Allen trokken zij op naar het centrum, op het laatst uitgroeiend tot één grote zee van mensen, die via de grote sjah Reza Laan op trok naar het Shahajad-plein, waar diverse leiders van de oppositie een toespraak zouden houden. Door de onverwacht grote op komst besloten de organisatoren echter de de monstranten op te roepen rustig naar huis te gaan. Gevreesd werd dat er moeilijkheden waren ontstaan als alle betogers hadden geprobeerd een plaatsje op het plein te vinden. De betoging verliep zoals gezegd zonder ook maar één inci dent. De militairen dié al geruime tijd deel uitmaken van het straatbeeld van Teheran, waren door de regering teruggetrokken nadat zij de oppositie toestemming voor de mars had ver leend. Voorwaarde was wel dat de betoging vreedzaam zou verlopen, wat is nagekomen. Veel waarnemers stonden versteld van de strenge discipline, die ondermeer met tientallen ordebe wakers werd gehandhaafd. Voor veel waarne mers was het feit dat de diverse oppositiegroepe-. ringen een zo grote eenheid tentoon spreidden, een teken dat de kracht van de anti-sjah beweging groter is geworden in het afgelopen jaar. Karim Sanjabi, de leider van het oppositionele nationale front, liep aan het hoofd van de stoet. loog boven de onafzienbare mensenzee uit torent het portret van de in ballingschap ivende leider van de Iraanse sji'iten, de ajatollah Khomeini, tijdens de massale letoging in Teheran van tegenstanders van de sjah. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. ADVERTENTIE. STAAT DER NEDERLANDEN 8|Sl3 Si LENING 13-78 ill? PER 13SQ/13S3 inschrijving volgens het tendersysteem op 12 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs ADVERTENTIE San Salvador Hardnekkige geruchten over de spoedige vrijla-, ting van de Philips-directeur in El Salvador, Frits Schuitema, die op 24 november door een extreem-linkse organisatie werd ontvoerd, doen sinds gisteren in San Salvador de ronde. De geruchten die door de autori teiten noch bevestigd noch te gengesproken werden, kwamen los na het onverwachte vertrek van het gezin van Schuitema zijn vrouw en drie kinderen naar Guatemala. Een Neder landse diplomaat vergezelde hen naar de hoofdstad van Gua temala waar volgens de geruch ten de Philips-directeur spoedig in vrijheid zou worden gesteld. Golda Meir overgebracht haar Jeruzalem JERUZALEM (UPI) De kist met het stoffelijk overschot van de Israëlische oud-premier Golda Meir is vanmorgen uit Tel Aviv overgebracht naar Jeruzalem waar tienduizenden Israëliërs zich opmaken om voor het gebouw van het parle ment de laatste eer te bewijzen aan „de moeder des vader lands". Uit de V.S. is de Amerikaanse delegatie naar de staatsbegrafe nis vertrokken. De moeder van president Carter, „Miss Lillian", zal het Amerikaanse staats hoofd vertegenwoordigen. Mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, zal uit Cairo over komen en ook zijn voorganger, Henry Kissinger, zal deel uitma ken van de uit 42 personen bestaande delegatie. De linkse guerrillabeweging FARN die ook twee Britse ban kiers en een Japanse zakenman heeft ontvoerd, eist momenteel de vrijlating van vijf politieke gevangenen, zo heeft de aarts bisschop in San Salvador ver klaard in een interview met de Londense krant Daily Tele graph. Hij zei dat de ontvoer ders hem hadden aangezocht als bemiddelaar samen met een vertegenwoordiger van het Ro de Kruis, van Amnesty Interna tional en een diplomaat uit een neutraal land. Aartsbisschop Oscar Romero, een tegenstan der van het regime in San Salva dor, achtte het overigens on waarschijnlijk dat de regering op de eis zal ingaan. Proces begonnen tegen dieven Chaplins doodkist VEVEY (AP) - In Vevey (Zwit- serland) is vandaag het proces begonnen tegen de twee man nen die in maart van dit jaar 's nachts de doodkist van de vermaarde acteur Charlie Cha plin hadden gestolen in de hoop daarvoor een groot bedrag aan geld voor te zullen kunnen ont vangen. De verdachten zijn Roman War- das, een 24-jarige werkloze Pool, en Gantcho Ganev, een 38-jarige Bulgaarse automon teur. [ADVERTENTIES grote sortering bij: H. VAN VEEN Noordelnde17 Roelofarendsveen Mededeling aan onze abonnees. De abonnementsprijzen van alle dagbladen worden per 1 januari 1979 in verband met kostenstijgingen met een ge ring bedrag te weten met 0,10 per week, verhoogd. De minister van economische za ken heeft de verhoging aan vaard. In verband hiermede zijn onze abonnementsprijzen als volgt 43,05 per kwartaal, 160,70 per jaar. losse nummers 0,55 Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonne mentsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij graag aannemen, dat zij ermee ak koord gaan, dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aan gehouden. Betaald voetbal niet meer dit jaar bijeen ZEIST De buitengewone algemene vergadering betaald voetbal, die moet worden gehouden om de redactie van het besluit van 18 november - invoering shirtreclame - te herzien en te preciseren, zal niet voor volgend jaar kunnen worden gehouden. Reglementair dienen de convo caties ten minste veertien dagen tevoren in het bezit van de afgevaardigden te zijn. Dan staan de Kerstdagen en Oud en Nieuw voor de deur. Gerard Slager, directeur FBO: „Het zal januari worden". Indien vóór 15 december tegen kandidaten voor het drietal Vilé-Kruysveldt-Van Praag wor den gesteld, en zij dus niet bij acclamatie kunnen worden gekozen, zal het nog langer duren. Inhalen ZEIST „Als de betrokken clubs tot overeenstemming kunnen komen, kan afgeweken worden van de data 23 en 24 december waarop de afgelaste wedstrijden In het betaald voetbal moeten worden ingehaald", aldus compe titieleider Jan Huybregts. Hi) kan van PEC Zwolle en Feyenoord zo'n verzoek verwachten. Beide ploegen voelen er weinig voor om pal voor Kerstmis te spelen, „omdat de vakantieplannen van de spelers dan in duigen vallen en het aantal toeschouwers geringer zal zijn om dezelfde reden", aldus de manager van PEC, Henk van Ginkel. Hij heeft al contact gehad met Feyenoord. dat er precies zo over denkt. PEC wilde aanstaande woensdag al spelen maar dat kon niet in verband met de toto. De week daarop wordt West DuitslandNederland gespeeld en die datum viel dus ook af. „Zo zijn we op 6 januari gekomen", zegt Van Ginkel. De overige ontmoetingen zullen moeten worden ingehaald: NEC—PSV, PECFeyenoord, FC Groningen—De Graaf schap, FC Wageningen—SW, SC Amersfoort—Eindhoven. Ajax is ten koste van Al aan de kop gekomen Mathieu weg bij Delta Lloyd AMSTELVEEN Privéredenen en moeizame contacten met de spelers hebben ertoe geleid dat volleybaltrainer Pierre Mathieu de vereniging Delta Lloyd heeft verlaten. Trainer-coach Mathieu verzocht het bestuur om ontbinding van zijn contract, wat na enige gesprekken werd toegestaan. Mathieu was aan het begin van dit seizoen in dienst getreden van Laatste duel van Wetzel? DEN HAAG An- dré Wetzel houdt er serieus reke ning mee dat hij gisteren zijn laat ste thuiswedstrijd heeft gespeeld voor FC Den Haag. Zoals bekend is Wetzel tot het eind van dit jaar door FC Amsterdam uit geleend aan FC Den Haag, nadat hij onmin was ge raakt met trainer Cor van der Hart van de Amster damse eerstedivi- sieclub. Inmiddels is de po sitie van Van der hart bij FC Amster dam ook uiterst on zeker geworden. Deze week hoopt het bestuur van FC Amsterdam de zaak-Van der Hart tot een oplossing te brengen. Indien de trainer alsnog in dienst blijft, wenst' Wetzel niet meer voor FC Amster dam te spelen. door een beter doelsaldo dan Roda JC dat tegen NAC niet tot scoren kon komen. PSV en Feyenoord zagen hun wedstrijden niet doorgaan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1