DEZE MEDEDELING OVERSLAAN KANUUWSPAARPREMIE VAN DE OVERHEID HOSTEN! loven Nederland regent het straks zuurstokken BERS TWEEVOUDIG CENTRUM VAN iLITIEKE SPANNINGEN Politiek Partij Parlement DE ZILVERVLOOT. SPAAREFFECTEN. PREMIE SPAARPLAN. SPAREN HEEFT ZIN VOOR HET HELE GEZIN. ^ENLAND /LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 DECEMBER 1978 PAGINA 9 G Wanneer het normaal regent, zal •re vierkante meter Nederlandse bodem zwavelzuur neerda- abnormale neerslag hoeveelheid zelfs stij- boven de 30 gram en de toekomst vor- llen de cijfers steeds stijgen. Zure regen - bedreiging van ieu. Niet alleen met komt de smerigheid :en binnen, hij pij- ook uit de hemel. is reeds bedenke- de gang. Van nature neerslag niet meer q halve gram zwavel- er vierkante meter in ld mogen brengen. In ïfctijk blijkt het vier au e zijn - acht maal te meer. ïn de gevolgen zijn restaibaar. Tot 1925 kwa- rond de vennen in de 2(ng van Den Bosch 117 korstmossen voor. .1 is dramatisch ge- it 47. Vermeulen heeft het gemeten en geteld, oip. 53evindingen - tezamen 35272|aarschuwing vormend als een sirene - lij elkaar in zijn zojuist len rapport over zure in Nederland (officii- Acid Precipitation in "ler lands. Een verta- nog niet voorhanden, jammer mag heten, •ter voer voor actie- is nauwelijks denk baar). Vermeulen werkt bij de dienst voor milieuhygiëne van' de provincie Noord Holland, maar heeft zijn onderzoek op eigen initiatief verricht. In het buitenland heeft zijn roepen de stem al weerklank gevon den, bij ons nauwelijks. Dit laatste laat zich gemakkelijk verklaren. Het probleem van de steeds zuurder wordende regen is in Nederland niet erg tastbaar. Ten caste heeft ons oppwlaktewater een grote buffercapaciteit tegen zure neerslag. Heel simpel gezegd: het water heeft een dusdanige hardheid dat het de zuren re delijk af kan breken. Ten tweede is bijna al onze grond in cultuur gebracht. Hij wordt voortdurend in de gaten ge houden en wanneer er verzu ring dreigt, herstelt men het evenwicht door er eenvoudig kalk op te strooien. Heel anders ligt het b.v. in Scandinavië - en dat is veel minder ver van ons bed dan ons lief zou mogen zijn. De zuren in de neerslag zijn niets anders dan afvalproducten van de industrie. De zuid - westelijke winden, die meestal heersen, blazen ze vanuit onze walmende fabriekscentra re gelrecht naar Noorwegen en Zweden. Bij een gemiddelde windsnelheid, aldus Vermeu len, legt de vervuiling in twee tot vier dagen afstanden af van 1000 kilometer en meer. Nu heeft Scandinavië de pech dat het oppervlaktewater er over een zeer geringe buffer- capaciteit beschikt - dat het erg zacht is en niet goed in staat tot het afbreken van zuur. De gevolgen zijn ramp zalig. De zure regen heeft een groot aantal rivieren, beken en meren veranderd in mors dood water waarin viskuit weigert uit te komen, de vis sen zelf sterven en ook ande re waterorganismen het lood je leggen. Vermeulen neemt het vangs- tgebied van de Tovdal - rivier in Noorwegen als voorbeeld. Een schitterende streek die prat kan gaan op 266 meren. Daarvan zijn er momenteel al 175 dood. Je kimt er naar kij ken, je kunt er op zeilen of schaatsen, maar leven zit er niet meer in. Gegeven het feit dat de luchtvervuiling die Scandinavië zelf produceert, in vergelijking met andere landen nauwelijks van belang is, moeten de industriële cen tra van West Europa de boos doeners zijn: Duitsland, Noord Frankrijk, België, En geland, maar natuurlijk ook Nederland. Bovendien hebben Noorwegen en Zweden dubbe le pech. In tegenstelling tot bij ons is de bodem er gro tendeels nog woest. Hij be staat uit ondoordringbaar gra niet, slechts bedekt met een dun laagje losse aarde. Het zuur kan niet weg en loogt de grond uit door de kalk op te lossen die er van nature in zit Dr. Vermeulen: „De uit werking van zure neerslag op het milieu zijn nog groten deels onbekend, maar onge HAAG Waarschijn- en leeft niemand op het Al,e Binnenhof afgelopen dag zó onder druk ge- den- als drs. Ruud Lubbers. Heen moest die dag be- cab lorden over het voorzit- 'n n ip van de CDA-fractie, s. ko|or hij door het fractie- 2'iikslr kandidaat gesteld 1ge maar ook was hij van zijn fractie gecompliceerde Twee- over het over- de regering en de partners en de relatie I minister Wiegel van üandse Zaken en de parencentrales. Als eer- keinm van de grootste rege ezinde fractie had hij tratir ;t het nogal halstarrige !t extra moeilijk. rs slaagde erin een treeks conflict met de ig over het sociaal-eco- ch beleid te voorkomen, de vraag is of hem dat 'olgende week zal 1 uk- wanneer het wetsont- over de kortingen op de uitkeringen per 1 ja- .s. aan de orde komt. e CDA-fractie dan een lement indient van de- strekking (nuancering korting) als die van het dat Lubbers woensdag inderdag hield kan het lige spanning komen. Er iter ook een kans dat en Lubbers die niet politieke geestverwan- ijn maar ook vrij goed êlkaar knnen werken1 komende dagen tot een komen die voor rege- ;n CDA-fractie aan haar is. Zeker is dat de fractie geen problemen laken over het wetont- waarin voorgesteld de doorwerking van de -c.a.o. wordt opgeschort, de spanning die Lub- donderdag als woord- voerder van zijn fractie on derging (waarbij niet 't minst ook gedacht kan worden aan de druk van de ambtenaren- centrales) was er ook de on verwachte wending in de voorbereiding van de beslis sing over het fractievoorzitter- schap. Woensdagavond nog stelde het fractiebestuur een voordracht voor het presidi um op: Lubbers (KVP) voor zitter, Hans de Boer (ARP) eerste vice-voorzitter, Van Leijenhorst (CHU) tweede vice-voorzitter. Het leek erop dat de verkiezing in dé frac tievergadering van donderdag geen problemen meer zou op leveren..... Edoch, zo gemakkelijk ging het toch niet Donderdagmor gen, vlak voor de hervatting van het Kamerdebat, hoorde Lubbers van De Boer dat de laatste, in tegenstelling tot De Boers mededeling van maan dag, niet voor het eerste vice- voorzitterschap beschikbaar was, wel voor het voorzitter schap. De feitelijke reden (die in de nacht van donderdag op vrijdag, na de fractiever gadering werd opgegeven) was dat de man die De Boer als voorzitter van de ARP zou kunnen opvolgen, prof. dr B. Goudzwaard, uiteindelijk wel daartoe bereid bleek bij een fractievoorzitterschap van De Boermaar niet bij een eerste vice-voorzitterschap. De goede verstaander begrijpt dat daar een hele wereld van problemen binnen het CDA achter zit, wat later op de dag ook duidelijk naar voren kwam. Nadat Aantjes was afgetreden is een goede procedure voor de opvolging gekozen. De voorzitters van het CDA en de drie aangesloten partijen zouden gehoord worden waar na het fractiebestuur een voordracht zou opstellen. Te recht werd opgemerkt dat de verkiezing van de fractievoor- ziter geen zaak van de par tijen maar in de eerste plaats van de fractie is. Nu de frac tie zich donderdagnacht nood gedwongen heeft moeten be perken tot de keuze van een nieuwe voorzitter en de ver kiezing van de eerste vice- voorzitter heeft moeten uit stellen is het gevaar groot dat de partijen zich alsnog sterk met deze zaak gaan be moeien, bijvoorbeeld vandaag in de vergaderingen van de partijraden van KVP en ARP en de Unieraad van de CHU. Het is duidelijk dat het voort bestaan van het CDA weer eens op het spel staat. De mist die nu weer in en rond het CDA is gaan hangen (naar aanleiding van de frac tie voorzittersproblematiek) doet deze groepering geen goed, daarvan is men zich ook in die kring wel bewust Als de ARP zich verzet tegen de door de fractie gekozen constructie (een duidelijke voorkeur voor Lubbers boven De Boer) kan een fiks con flict uitbreken tussen ener zijds de ARP (of een meer derheid daarin) en anderzijds de KVP en de CHU. En daar aan heeft, dat weet men in Den Haag ook wel, de achter ban helemaal geen behoefte. Ook als gevolg van deze kwestie kan men stellen dat het in politiek Den Haag thans weer bijzonder roerig en mistig is. Gelukkig, ver zucht men op het Binnenhof, begint over twaalf dagen het kerstreces, waarin de overver moeide politici mogelijk tot ontspanning komen en wat rustiger tegen de moeilijke problemen gaan aankijken. EVERT MATHIES twijfeld is hij beduidend en ingewikkeld van aard". Hij somt op: verzuren van zoet- watervoorraden, schade aan gewassen, vermindering van plantengroei, uitlogen van de bodem en wegrotten van me talen. Aan voorspellingen over de gevolgen voor Neder land waagt hij zich niet; te veel tast men in het duister. Maar uit zijn rapport walmt als de bekende geest uit de fles een beeld op dat verre van vrolijk is. Een gezond lenteregentje? Vergeet het. Een verfrissende zomerbui? Zet maar uit uw hoofd - en houdt er vooral een parapluie boven. Witte Kerst? Zure Kerst, zult u bedoelen. „On rustbarend", noemt dr. Ver meulen zijn conclusies zelf. De cijfers uit het rapport van Vermeulen spreken boekde len. In 1946 joeg Nederland met het verbranden van - voornamelijk - steenkool 200.000 ton zwaveldioxyde per jaar omhoog. Door de gedre venheid waarmee we onze welvaart opstookten, was dat in 1956 al meer dan het dub bele geworden en 1967 gaf - als gevolg van de zwavelrijke olie die we in toenemende mate gingen gebruiken - de angstaanjagende piek te zien van een miljoen ton per jaar ofwel 31 ton per vierkante kilometer. Toen echter kregen we het schoonbrandende aardgas tot onze beschikking. In 1975 draaiden de Neder landse electriciteitscentrales voor 85 procent op deze nati onale trots en inderdaad ble ken de hoeveelheden uitgesto ten zwaveldioxyde geweldig verminderd te zijn. De zure regen was een halt toegeroe pen. Helaas raakt het aardgas langzaam maar zeker op. In 1985 mogen de electriciteits centrales er nog slechts voor 13 procent van afhankelijk zijn. Waar moet de resterende brandstof vandaan komen? De bouw van nieuwe kern centrales is voor 1990 niet te verwachten, en ze zullen in het jaar 2000 slechts 5 pro cent van de behoefte dekken, tenzij het beleid in deze een scherpe zwenking maakt. Wind en zon? Dr.Vermeulen ziet ze als realistische energie bronnen nauwelijks zitten. De slotsom ligt voor de hand. We zullen moeten terugvallen op olie en - naarmate die schaar ser wordt - op steenkool. An ders gezegd: we zullen weer zwaveldioxyde hemelwaarts gaan blazen en een koekje van eigen deeg terugkrijgen in de vorm van steeds zuur dere regen. PIET SNOEREN Van de frisse regen in de zure drup. Klinken de woorden Zilver vloot, spaareffecten of Premie Spaarplan u bekend in de oren? Dan bestaat de kans dat u deze maand (d.w.z. 29 december op z'n laatst) uw belasting vrije premie van de overheid moet aan vragen. Doorlezen dus. Want 't gaat om geld waar u recht op hebt. Als u meevaart op de Zilvervloot is het in uw eigen belang om nu direct na te kijken wanneer u daarmee bent begonnen. Want was dat in 1969, dan hebt u uiterlijk tot het eind van deze maand de tijd om uw spaarpreinie binnen te halen. U weet wel: die 10 procent (belastingvrij) over spaarbedrag- plus-rente. U moet de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Doe dat. Nü Natuurlijk de Zilvervloot blijft varen. Alle jongeren van 15 t/m 20 jaar kunnen aanmonsteren Vraag een folder aan bij „De Zilvervloot", postbus 51,2500 RR Den Haag. Kijkeven na of u in 1971 spaareffecten kocht, want u kuilt nog tot het eind van deze maand spaarpremie daarover aanvragen. U weet wel: de 35% spaarpremie (belastingvrij) Publikatie van het ministerie van Sociale Zaken. over maximaal f 250,- van het aankoopbedrag uit 1971 Ook hier moet-u de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Voor dit jaar voorbij is! Tussen haakjes: u kunt ieder jaar opnieuw deelnemen aan de spaareffectenregeling. En nu jaarlijks een spaarpremie over f 500.- van de gekochte spaareffecten verdienen. Vraag de folder „Sparen in spaareffecten" aan bij postbus 51,2500 RR Den Haag. Hebt u in 1973 gespaard volgens de voorwaarden van het Premie Spaar plan? Dan kunt u dit jaar voor de laatste keer uw premie aanvragen over het gespaarde bedrag. Dat sparen kon gebeuren door middel van spaarbewijzen, effecten effectenbewijzen, levensverzekering, spaarkasinschrijving, via aflossing op hypotheek of garantiekrediet of via een bedrijfsspaarregeling. U weet dat die 20% spaar premie belastingvrij is en dat u die alleen kuilt aanvragen bij de instelling waar u in 1973 hebt gespaard. Niet vergeten Want na 29 december is het te Iaat! Overigens: deelnemen aan het Premie Spaarplan gaat niet meer nenstebuitenhofbuitenstebinnenhofbinnenstebuitenhofbuitenstebinnenhofbinnenstebuitenhofbuitenstebinnenhofbuitenstebinnenhofbinnenstebuitenh Nooteboom kt ook Kamerle- maar mensen zijn erhalve niets men- s hun vreemd is, en zij vorige week 'ten, dat er op 5 mber maar tot vier 's middags inplaats tot 11 uur 's ids vergaderd zou len. p Staatssecretaris Nooteboom (finan- had dit het nare 'S, dat hij zijn hele stingplan (onder ere verhoging van Motorrijtuigenbelas ting en de omzetbelas ting) in nauwelijks een uur moest verdedigen. Hij diende dus een spreektempo te ontwik kelen waar hij, zoals hij zelf zei „waarschijn lijk nog een rekening van de hartspecialist aan zou kunnen over houden". Maar Nooteboom is er de man niet naar, om zich dit zomaar te la ten welgevallen. Bedre ven als hij is in het ge ven van lik op stuk had hij een fijnzinnige manier bedacht om aan te geven, hoe hij zich door Sinterklaas achter de broek geze ten voelde. Uit zijn dichtader vloeide tot verbazing der toehoor ders het volgende vers (vrij naar een gedicht van P.C. Hooft): „Gezwinde grijsaard, die met uw dappere paard gestaag de winterlucht door klieft en zonder af te wijken rechtstreeks gaat naar de schouw om daar te laten blijken wat u bezig deed zijn tot vreugd van boog en laag, Uw uur is nu nabij, uw komst verbeid ik bang; met heel mijn ijver kan ik de tijdgod niet bewegen. De vruchten van mijn naam zijn 't symbool voor uwe zegen; de tijd te korten is al wat ik verlang". Een hartelijk applaus iets zeer ongebruike lijks in de Kamer viel Sint Ad ten deel. Persmeeting Elke vrijdagavond heeft premier Dries van Agt of, als die er niet is, vice-premier Hans Wiegel een kwar tiertje „zenddtijd" op televisie, om te vertel len waar het kabinet tijdens het wekelijkse beraad over heeft ge sproken. Wat velen niet weten, is dat hieraan altijd eerst nog een ander optreden van de kabi netsvoorzitter is vooraf gegaan: een persconfe rentie in het achter het Binnenhof gelegen perscentrum Nieuw spoort Een bijna ritu eel gebeuren. De persconferentie ver loopt meestal in een zeer zakelijke sfeer. De premier of vice-premier vertelt wat het kabinet heeft besproken of be sloten waarna er tien tallen vragen op de man worden afge vuurd, die al dan niet worden beantwoord. Maar er wordt ook wel eens smakelijk gela chen. Vorige week bij voorbeeld. De RVD het 's middags weten dat wegens ontstentenis van Van Agt die in Duitsland vertoefde, Wiegel de persconferen tie zou geven en wel om kwart over vijf. Stipt op tijd (wie had dat verwacht) betrad Wiegel het perscentrum en nam even later met een pilsje in de hand plaats aan te tafel te genover het journalis tenforum, geflankeerd door de zwaarlijvige R VD-hoofddirecteur Gijs van der Wiel. Halverwege de bijeen komst klonk de vraag- :,Jieeft het kabinet ook over burgemeestersbe noemingen gespro ken?". Wiegel:„Nee. En ik ben van mening dat, als dat wel zo zou zijn ge weest u daar niet van in kennis gesteld zou behoren te worden". Waarop Van der Wiel in een opwelling eruit flapte: „Dat is dan een verkeerde mening". Wiegel (quasi-verbol- gen) :„Wat is dat nou? Een ambtenaar spreekt zijn meerdere tegen? U bent ontslagen!". Van der Wiel weer- :„Hahaha, we zullen eens zien, wie hier het Kerstcrisis Twee maanden geleden meldden wij op deze plaats, dat de Haagse astroloog JJ3.Gieles met behulp van de sterren had berekend, dat het kabinet- Van Agt vlak voor Kerstmis ten val zal komen. En fin, Kerstmis komt na der en nader en nog steeds zit de regerings ploeg, zij het ietwat schokkerig, in het za del. - Dan dus Gieles maar even gebeld. „Hallo, meneer Gieles, die voorspelling van de val van het kabinet, komt die nog uit?". Gieles: „Wat denkt u wel? Natuurlijk komt die voorspelling uit Ik ben niet gek. Mijn be rekeningen zijn zeer nauwkeurig. Altijd al geweest trouwens. Zo waar ik Gieles heet, ik sta er voor in, dat het kabinet de Kerst niet haalt". „Dank u wel, meneer Gieles, dan wachten we dus nog rustig af DICK VAN RIETSCHOTEN RIK IN'THOUT InenstebuitenhofbuitenstebinnenhofbinnenstebuitenhofbinnensteBuitenhofbuitenstebinnenhofbimnenstebuitenhofbuitenstebinnenhofbinnenstebuitenh

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9