Vechten voor 9n beter Jamaica Freddie Hubbard terug Hilly Cobham c.s. iive TOP Concertagenda PETER TOSH JAZZ PLATm van ons te worden zonder dat wij een cent rijker wer den. We verhuisden naar Engeland waar Chris Black- well de redder in de nood leek te zijn, want na een mislukt avontuur met Johnny Nash was er geen geld meer. Blackwell kon zaken met ons doen omdat we volko men blut en radeloos waren. We moesten Engeland verla ten, maar door geldgebrek was terugkeren naar Jamai ca onmogelijk. We tekenden het contract en namen „Get's a fire" op. Doordat Blackwell alleen Bob Marley bekend wilde maken ont stond er een bepaalde wrij ving tussen Bob en mij en gingen we uit elkaar. Terug in Jamaica scoorde ik een landelijke hit, die maan den lang op de hitlijsten heeft gestaan De terugkeer betekende ook het begin van nog meer problemen. Ik ben jaren lang uitgebuit door al lerlei mensen, die handiger waren in het opstellen van een platen-contract dan ik, daarom hield ik er zelf a1- tijd^er weinig aan over. Na de hit „Once beaten, twice shy", die internationaal niets deed omdat ik de middelen niet had om de media, radio en televisie te manipuleren, wilde ik een elpee opnemen. Ik ging met een man uit Oklahoma in zee die zei ge ïnteresseerd te zijn in mijn muziek. Ik kon een elpee opnemen op zijn kosten. Na dat ik wat dollars had ge bruikt vertelde hij me dan hij 32.000 dollar armer was geworden. Hij nam de opge nomen tape in beslag en verdween. Ik had zelf nog 32 cent waardoor ik de tape niet van hem kon overne men. Door een overeen komst echter kon hij met de opname niets beginnen. Ie mand in Engeland had in middels van de tape ge hoord en kocht deze voor 20.000 dollar. Ik kreeg hem terug en werd in staat ge steld mijn werk af te ma ken. Zo ontstond de langspe- ler „Legise it„. Voor een platencontract werd onder handeld met Columbia in Amerika. Na de zaken be sproken te hebben en een contract getekend, kwam ik er achter dat ik wederom een grote fout had gemaakt. Columbia, is een maatschap pij voor pop-, jazz- en klas- sieke-artiesten en niet voor reggae-m uzikan tenIk was de enige reggae-act die ze hadden en ze wisten niet hoe ze mij bij het grote pu bliek moesten introduceren. Bovendien was er iemand die claimde mijn ontdekker te fijn en deze kreeg vele duizenden dollars van de maatschappij terwijl ik een klein budget toebedeeld kreeg om mijn elpees mee op te nemen. Gelukkig heb ik nu eindelijk een goed contract bij Rol ling Stones Records en staan er mensen achter me die weten waar ik over praat. Mijn platencontract bij Rolling Stones Records kreeg ik door Mick J agger en Keith Richard. Mick was in Jamaica ten tijde van het „Peace-concert". Hij was erg onder de indruk en enthou siast over wat hij had ge zien. Ik dacht hij is echt ge ïnteresseerd en we spraken wat met elkaar. Keith en Mick luisteren al heel erg lang naar reggae-m uziek. Ik werd er echt van overtuigd dat ze liefhebbers waren toen Keith een aantal reg- gae-platen meebracht, die ik nog nooit gehoord had. Ik heb nu mijn eerste elpee op het nieuwe label opgenomen ,JBush Doctor". Op die plaat staat „Don't look back" dat als single is uitgebracht. „Ik zing op die plaat samen met Mick Jag- ger en hoop met zijn hulp nu eindelijk een keer geld te verdienen". Peter Tosh is een van de strijders, die graag een an dere regering aan de macht ziet in Jamaica. „Ik probeer met mijn muziek en teksten de mensen te vertellen wat er allemaal fout is in ons land. Op het „peace-concert" heb ik enkele politieke toe spraken gehouden. Jamaica zou het belangrijkste land van de West-Indies kunnen worden. Als je naar Jamaica komt en naar de heuvels kijkt is het groen tot aan de blauwe lucht. Er valt ook veel regen, waardoor de grond vruchtbaar is." Plotseling springt Peter Tosh kwaad op en gaat verder. „We hebben zoveel natuurlijke bronnen, maar alle opbrengsten gaan nu in de al gevulde zakken van de politici. De mensen worden uitgezogen, de wegen die ka pot zijn worden niet gemaakt zodat er geen kar over kan rijden. Al eeuwen is dezelfde impe rialistische/kolonialistische regering aan de macht, zon der dat er iets verandert. Als het tegen verkiezingstijd loopt, worden er weer aller lei mooie dingen belooft, maar zodra de verkiezingen afgelopen zijn blijkt alles bij het oude te zijn gebleven. Het wordt nu eens tijd dat er iemand opstaat, die de rechten van de mensen waardig vertegenwoordigt. Mooie beloften maken gek ken aan het dansen, maar als je blijft beloven dan zal je die belofte ook een dag waar moeten maken. Ik blijf zingen over het onrecht wat ons wordt aangedaan totdat ik gehoord word en een be tere regering, van Jamaica een van de welvarendste ei landen in de wereld maakt." Hans Piët Reggae-m uzi ek beeft sinds bet begin van de jaren ze ventig steeds meer erken ning gekregen in de wester se samenleving. De muziek, een mengeling van oersim- pele Afrikaanse ritmes en Britse volksmuziek, is erg opruiend. Dit kan tot ge weld leiden. In Engeland werden tijdens optredens zakken gerold en mensen met messen gestoken. Hier door zijn daar in 1977 een tijd lang de reggae-concer- ten verboden geweest. Een van de groepen die er voor zorgde dat de muziek naar bet grote publiek door brak, is Bob ftiarley and the Wailers; een trio dat be stond uit Bob Marley, Bunny Livingstone en Peter Tosh. De laatste verliet in 1973 de groep. Na een lange periode waarin het stil was rond Peter Tosh kwam hij enkele weken ge leden weer volop in het nieuws. Hij was door de po litie van Jamaica in zijn cel in elkaar geslagen nadat hij was opgepakt voor het in bezit hebben van herb. Hij liep daarbij verwondingen op aan zijn hoofd en arm. Peter is een volgeling van de Rasta-theorie (terug naar Afrika gedachten),een Ethio pische variant op het Chris tendom, die onder meer ver bied alcohol te drinken, maar die tegen het gebruik van herb geen bezwaar maakt. Eerder dit jaar haalde hij de voorpagina's van de En gelse muziekbladen toen hij een contract bij Rolling Sto nes Records tekende. Peter Tosh zegt al vanaf zijn derde jaar te zingen. „Na een groei periode kwam het stadium waarin ik aan iedereen wilde laten horen wat ik kon. Met Bob Marley en Bunny Livingstone had ik een bandje waarmee we in 1962 als The Wailers pla ten gingen maken". Later veranderde Chris Blackwell, de baas van Island Records, de naam van de band in Bob Marley en de Wailers omdat hij volgens Tosh al leen maar geïnteresseerd was in Bob Marley. „Na vier jaar werken kregen we in Jamaica en daar buiten er kenning. Wij hadden in die tijd een andere kijk op de hele muziek-industrie. Wij zongen niet om geld te ver dienen maar voor ons ple zier. Rondreizen, optreden en platen maken leerden echter dat er wel geld nodig was om te kunnen overle ven, we kregen echter nau welijks een beloning. The Wailers werden door de mu ziek-industrie uitgebuit, maar dat ontmoetigde ons niet, want we gingen ge woon door. Talloze produ cers werkten met ons maar overal gebeurde hetzelfde: iedereen was er op uit, beter typische fusion-nummer Cobham-zelf, „On a M BERTJANS Jim Morrison Waarschijn lijk met het oog op de nog steeds levendige belangstel ling voor de in 1971 om het leven gekomen Doors-zanger Jim Morrison, heeft de pla tenmaatschappij er brood in gezien om een plaat uit te brengen met tot op heden nog niet uitgebrachte opna men van de zanger, terwijl hij poëzie van eigen hand voordraagt. Deze opnamen zijn aangevuld met een on bekende live-versie van „Ro- adhouse Blues", een num mer van de gelijknamige Doors-lp. Een album derhal ve dat meer van historische betekenis is, dan dat het de pure rockliefhebber zal aan spreken. De plaat die de ti tel „An American Prayer" meekreeg (naar een van de gedichten), laat de zanger- /dichter aan het woord in een aantal verzen, waarin Morrison zaken behandelt die ook in het Doors-reper- toire regelmatig centraal stonden zoals liefde, drugs, revolutie en de dood. De sa menstellers hebben dit ge sproken woord van Morrison in de studio laten voorzien van achtergrondmuziek, ge speeld door de drie overge bleven Doors Robby Krie- ger, Ray Manzarek en John poging te bewijzen dat ze niet alleen country-muziek kan zin gen. Haar Nieuwe elpee „To tally Hot" bewijst dat. De lieftallige Olijfje, die op bui ten- en binnenhoes staat, be schikt over een uitstekende stem. Ze zingt gevoelig en zui ver, luister maar naar het eer ste nummer van kant een „Please don't keep me wai ting" waar ze in een duet met de synthesizer met alle gemak van de wereld de hoogste no ten haalt. Met een warme stem brengt ze prachtig gearran geerde ballades als „Boats against the current" geschre ven door Eric Carmen en „Ne ver enough", waarin ze zich helemaal thuis voelt. Okjfje is geen negerin en daarom had ze misschien beter „Totally Hot" en Gimme some lovin" aan anderen over kunnen la ten. Ook in haar eigen compo sitie „Borrowed time" is ze vocaal minder sterk. Olivia leverde ondanks dat met „To tally Hot" een schitterende el pee af, die geproduceerd werd door John Farrar. (EMI). Lonnie Donegan In januari van dit jaar bracht de Engelse Lonnie Donegan, na een lange stilte, een uitstekende nieuwe elpee uit. Deze skiffle-koning uit de jaren vijftig (hij had 22 hits) komt nu, vlak voor kerst mis met zijn nieuwe langspeler „Sundown", die voornamelijk gevuld wordt met skiffle-mu- ziek. Oude nummers werden weer in een nieuw jasje gesto ken. Al doen dit keer geen beroemdheden als Elton John, Ron Wood en Leo Sayer mee, toch komt Lonnie goed voor de dag. Mondharmonica, viool, accordeon en een lekker be speelde slide gitaar ondersteu nen Donegan's af en toe rauwe stem. Een voltreffer. (Chrysa- lis/Ariola). Flairck De groep ,Flairck' is heel moeilijk on der te brengen in een be paald hokje. Ze maken, zoals ze zelf zeggen ,Flairck- muziek'. Het viertal Erik en Hans Visser, Judy Schomper •en Peter Weekers, brengt op hun eerste elpee „Variaties op een Dame" muziek ten gehore, die beïnvloed is door volksmuziek uit de Balkan en Oost-Europa, klassieke muziek en popmuziek. Die mengeling maakt de muziek niet ontoegankelijk, in tegen deel. Flairck-m uziek is voor liefhebbers van diverse stij len aantrekkelijk. Kant een wordt geopend met het prachtige .Aoife', waama Voorspel in Sofia' wordt ge speeld. Hierbij valt vooral het voortreffelijke panfluit- spel van Peter Weekers op. Trouwens, op de hele plaat is uitstekend spel te horen van deze musici. Alleen April 3rd', een hommage aan het ja-woord van Ierse kennissen van de groep, is een beetje traag. In tegen stelling tot de andere num mers spatten daar de von ken niet vanaf. Een goede plaat, gestoken in een zeer fraaie hoes, waarvoor een aquarel van Poen de Wij gebruikt.(Polydor) Wire De tweede elpee ijen" Wire, Chairs Missing" op door de grote mate i a creativiteit van de grc ijaa. Niet minder dan vijf pen songs zijn er in de groei hui geperst Een dergelijke ii bev veelheid mag een zeldzai Om heid genoemd worden teg ;wa woordig. Meestal bom |6n groepen vbort op een m a|s' die, passen ergens een s lrs in en herhalen de tekst deloos. Zo doet Wire niet. Korte songs (soms fliers meer dan een minuut) w hfa rin zij duidelijk maken groep te zijn die iets p&rla tiefs van de punk he j(ju overgenomen en er een n he rikaal element aan toe Aejse weten te voegen. Onder vloed van welke groep(i Wire staat, wordt niet e v duidelijk, maar om de i ziek echt .eigen' te noerrL^ zou iets te ver gaan. i mjr uitzondering van een aaüfen nummers, zoals ,Sand in i Joint' ,Too Late' weet groep nummers tot in de sen tie te beperken. Het daarom des te merkwaai ger dat men juist de mini sterke songs, die nieuws te bieden hebben lang heeft gemaakt. A door Minder', Practice n r kes Perfect' en ,Frei Zje Film' zijn de beste numnot van deze, ook al van bijzonder fraaie hoes vota, ziene, plaat. (Harves U'EMI) Zaterdag 9 december Al lereerste optreden van de Nederlandse groep Range in het Paard van Troje. XTC geeft een concert in de Eksit te Rotterdam. Woensdag 13 december Dr. Feelgood, die bezig is aan een Nederlandse tour nee treedt op in de Eksit in Rotterdam. Donderdag 14 december Jan Akkerman speelt in de Stadsgehoorzaal in Leiden. In het voorprogramma staat de groep Range. Aanvang 20.00 uur. Pere Ubu is in Nederland voor twee concerten. De eer ste is in Eksit te Rotterdam. Vrijdag 15 december Tweede optreden van Pere Ubu in Paradiso te Amster dam. In het Paard van Troje (Prinsengracht 14 in Den Haag) treedt de Salsa-Zuid Amerikaanse band Los Mis- osop. Zaterdag 16 december Een dubbel concert in het Haagse Paard van Troje. Opgetreden wordt door Noel Redding Band (Ex Jimmy Hendrix bassist) en Trail. Zaterdag 30 december Optreden van Raymond van bet Grocnewoud in het Paard van Troye in Den Haag. HET BINNENHOF/ ZATERDAG 9 DECEMBER 1978 PAGINA i Densmore, wat boeiende mo menten oplevert. Morrison weet in zijn gedichten een zeer macabere sfeer op te roepen, vooral daar waar hij zinspeelt op zijn eigen einde dat hij ook in zijn songs en kele malen aankondigde. Maar de plaat heeft ook zijn vervelende, zo niet irritante kanten. Zo zijn door de sa menstellers op nogal chaoti sche wijze fragmenten aan elkaar gelast, en allerlei flar den uit het Doors-repertoire ingevoegd. En verder rijst de vraag wie op het onzalige idee is gekomen om Morri son in een van zijn gedich ten het adagio van Albinoni als achtergrond mee te ge ven. Maar goed, feit blijft dat het een boeiende erva ring is om dit fenomeen uit de jaren zestig weer eens te horen. En verder wordt door die live-versie van „Road- house Blues" de nieuwsgie righeid danig geprikkeld naar wat er allemaal nog meer voor oude opnamen op de plank zijn blijven ligge- n.(Elektra) Olivia Newton-John Na als country western artieste vooral in Amerika bekend ge worden te zijn doet Olivia Newton-John een geslaagde heftige, eerlijke blazer defi nitief een wat protserige ef fecten-muzikant. Populariteit in de breedte won hij er wel mee, muzikaal bleef hij we liswaar, maar de lol voor de fans van het eerste uur was er wel af. Tot de uitgebreid in de pers geventileerde kreet van Hubbard ,Jk hou er mee op, ik ga weer echte muziek maken" je de oren weer deed spitsen. Inder daad bleek Hubbard het laatste jaar op festivals goedwillend op de weg te rug. De weg terug, niet om dat die jazz-rock of rock- jazz nou absoluut de ver- schrikking der verschrikkin gen is, maar omdat Hub bard er gewoon stukken en stukken minder persoonlijk en echt in klonk dan in de jazz-puur. Bij CBS is inmid dels de nieuwste Hubbard elpee uitgekomen: „Super- blue", (Columbia 35386). Mooie gelegenheid om alles eens te controleren via je ei gen geluidskanalen. Een be hoorlijk fijne plaat, dat in de eerste plaats. Hubbard wordt goed tot erg goed om speeld door Joe Henderson op tenor, Kenny Baron op piano, Ron Carter op bas en vooral Jack DeJohnette op drums. Daarnaast één num mer George Benson, en ver der fluitist Hubert Laws. De top haalt Hubbard inmiddels nog niet Een titelnummer als „Super Blue" klinkt dan weer te gladjes en te mooi gefraseerd óm het mooie. Idem dito geldt voor zijn smeltende toon op flügel- horn in „To her Ladyship", maar om drie andere num mers kan je als Hubbard- fan weer in de startblokken. Twee ervan zijn snelle num mers, „Take it to the Ozo ne" en „Theme for Kareen". Er is geen tijd meer voor mooie bedenksels, Hubbard moet er inventief en fel te genaan en dan is er opeens weer die energie, en de spontaan klinkende uitbar sting verwant aan de bop- stijl van weleer. Een prima teken! Dat je je met rock-jazz pri ma kan amuseren, bewijst trAlivemutheforya" (Colum bia 82813) een elpee van de combinatie Billy Cobham, Alphonso Johnson, Steve Khan en Tom Scott, opge dragen aan alle fusicians waar dan ook". Fusion-lief- hebbers mogen inderdaad blij zijn met deze elpee, want de combinatie van deze vier muzikanten duurde maar één toernee in het najaar van 1977 lang. Billy Cobham, gezeten in z'n ves ting van trommels is bekend Freddie Hubbard was nau welijks nog een naam in 1960 of daaromtrent toen ik mijn eerste plaat met hem overnam van een eveneens net begonnen jazzliefhebber die inmiddels wegens teleur stelling zijn handel de deur uit deed. De plaat heette „Out of this world", leider was tenorist Walter Benton die Hubbard meevoerde in een degelijk quintet met Wyn- ton Kelly, Jimmy Cobb en Paul Chambers. Een fotootje van Hubbard op de hoes kon er nog niet af, terwijl de tekst achterop het over Hubbard heeft als „een jon geman uit Indianapolis die om aandacht komt vragen". Miniemer kan het al niet, maar Hubbard bleek een prima hard-bopper met een fantastische sneïheid en een erg mooie toon. En jawel hoor, wat later waaiden de berichten over: Hubbard was de trompettist die het helemaal zou gaan maken. Een jonge Miles Davis, en zo. Maar in '66 switchte Hubbard via het Atlantic-la- beï van jazz naar rock op één elpee, „soul experiment" en hij kreeg van dat experi ment blijkbaar zo de smaak te pakken dat hij zich in 1972 helemaal tot de rock- jazz bekeerde: ,JIet is erg moeilijk buiten de rock te bhjven en toch je brood te verdienen" verontschuldigde hij zich. Rond '75 kreeg ook Hubbard het electronisch op de heupen, versterkte trom pet dus, en werd hij van de genoeg, Alphonso was ooit bassist bij Report, Tom Scott o.a. met George Joni Mitchell, op sax con, gitarist Steve kreeg o.a. bekendheid Larry Coryell. Mark zorgde voor de electroi toetsen op de toernee. echte „band" kan je ham c.s. combinatie hjks noemen. Ieder een eigen nummer in, ki volop de kans daarin te leren. De sfeer van de n mers én de stijl lopen s uiteen. Een mooie ba£,0 van Tom Scott, „Shadi (nauwelijks rock-invloe naast het uitbundige „SE? Punk Funk" van S Khan (de meeste rock, valt de beat op de twe ,oH en vierde tel). Daarnaast Carpet Ride", en het ji mixture-nummer „Spindi Ij van Scott. De laatste soms pure bebop horen, dat is het merkwaardige 1 de plaat: diverse soo.v aanpak blijven herkenb het houdt allemaal het vallige" van een iive-oj den (want dat is het ten te, de combinatie is nooi studio meer in gewt jj' soms sluiten de solisten moeizaam bij elkaar maar het blijft een lek levend en interessant loc langs de buitenpaden jazz.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 18