Thorpe ontkent elke beschuldiging Teheran rustig aan voor avond van heet weekeinde Véór deKerstdagen Hjuthuis. 1650,- Üi Velser affaire ontstaan 'uit angst voor ilcommunistische «staatsgreep bstduitsers igmsteren luxe rtikelen Prins bemiddelde niet in zaak-Menten Owen wil nieuw overleg met het Warschau-pact Eis zes jaar tegen Isabel Peron Impasse in Duitse metaal duurt voort ""I PUITEN LAND i-'LEIOSE COURANT VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 PAGINA \T-BERLIJN (Reu- L Oostduitsers \n koortsachtig si- tten, kleding en trische apparaten, -r dit heeft niets te met de nade- !e kerst. Men ham- als gevolg van rhujS|nek/cj'ge geruch- dat Oostduitsers Q voff januari geen lu- zrenjodukten meer zul- i Boipogen kopen met tin» tduitse marken in r foQg.Oostduitse keten h.i i „intershop"-win- uei waarin Oost- Sland zoveel mo- k harde valuta's Lam^t binnen te halen. 37 vijf jaar hebben ur tduitsers met goed- fee verwanten in 111Westen vrijelijk in winkels allerlei kunnen ko pen die normaal in Oost-Duitsland niet verkrijgbaar of aan zienlijk duurder zijn, van sigaretten en drank tot lippenstift en kleuren-tv. Dit tot groot ongenoegen van degenen die niet aan geld uit het Westen kunnen komen. Sar castisch werd al ge sproken van „inter- shop-socialisme". De intershop-winkels waren eerst alleen voor Westduitsers die op bezoek kwamen, doch in januari 1974 werden de beperkende bepalingen voor Oost duitsers zodanig ver zacht, dat de Westduit- se mark binnen korte tijd de facto een soort tweede officiële valuta in het oosten werd. [)ETE VOOR EER DAN nr 21 ïn>EE KINDEREN NILLA (UPD In het Filippijns park ut is gisteren een wetsvoorstel bespro- 1 om moeders die meer dan twee kinde- voortbrengen te bestraffen met flboetes tot ongeveer 300 gulden. rolkingsdeskundigen en religieuze leiders iben heftig tegen het voorstel geprotes- rd. tegenstanders wijzen op de politieke 26 epQuenties dte de sterilisatiegolf in In- tot gevolg heeft gehad. Voorstanders gen dat de Filippijnen met de 45 mil- i inwoners al genoeg mensen hebben. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De kleine rechtbank van het Engelse Minehead, waar het voor-proces Thorpe nog steeds aan de gang is, kreeg gisteren te horen dat de ex- leider van de Britse liberale partij iedere beschul diging inzake een homosexuele relatie met het ge wezen fotomodel Norman Scott ontkent Lagerhui safgevaardigde Thorpe spreekt ook tegen dat hij met zijn drie mede-beklaagden, David Holmes, Tijdens zittingen waarvan de gezamenlijke duur on geveer zeventig uur bedroeg, hebben de openbare aanklagers zich hard ingespannen om voldoende bewijsmetariaal naar voren te brengen tegen de vier beklaagden. In de loop van volgende week zul len drie rechters van instructie beslissen of zij de zaak-Thorpe moeten verwijzen naar een Hoog Ge rechtshof. Dit zou dan vermoedelijk de Old Bailey van Londen zijn. Als Thorpe en zijn mede-beklaagden daar in 1979 moeten terecht staan, kunnen zij gevangenisstraffen oplopen van maximum tien jaar. Maar het is nog lang niet zo ver. Volgende week zullen hun advoca ten proberen de belangrijkste beschuldigingen te ontzenuwen. Volgens de openbare aanklager is Thorpe destijds zelf voor de dag gekomen met het idee om Scott onschadelijk te maken. Hij vreesde, dat Scott hem en de liberale partij in opspraak zou brengen we gens hun homofiele relatie, die toen al enkele jaren voorbij was.De overige drie beklaagden werden ge leidelijk betrokken in het complot. David Holmes speelde daarbij als goede vriend van Thorpe de hoofdrol. Andrew Newton, een piloot zonder werk, werd door het drietal aangeworven om Scott naar de andere wereld te helpen. Newton is er evenwel nooit in geslaagd die opdrachtnit te voeren. Brandstichting in kapel. Brandweerlieden druk bezig met het bestrijden van 'een brand, die uitgebroken was in een kapel achter de kathedraal van Montreal. Zij slaagden er in te voorkomen dat het vuur zou overslaan naar de 154 jaar oude kathedraal. Het vuur is vermoedelijk jVan onze parlementaire 4K redactie) VOORST De Velser Affaire omvatte veel rernfteer **an m^S(^ra" B gingen van een groep je illegalen en houdt el degelijk verband iet de zaak Menten. it zegt de heer W. J. orter, die in 1948 als ommissaris van poli ce in Haarlem belast erd met een onder- 'iyfroek naar de Velser iffaire. Een dergelijke erklaring heeft hij zijn zeggen ook elegd tegenover de mmissie - Schöffer, in opdracht van regering een histo- onderzoek instelt het verleden van enten aaUVolgens Gorter, die nu in iet Gelderse Voorst woont, oet de Velser affaire direct verband gebracht worden iet de angst van de Neder landse regering in Londen ranVOor een staatsgreep van de Jteeds sterker wordende loclcommunistische verzetsstrij- lers in Nederland. Dat deze igst bestond had Gorter in nigil944 vernomen, toen hij in 741|het bevrijde zuiden Hoofd Veiligheidsdienst werd van het Militair Gezag. Hij had toen als naaste ijpimedewerkers een aantal ma rechaussees, die tijdens de oorlog in Engeland waren. Volgens Gorter heeft „Lon- jden" de macht van de com- imunisten willen inperken, |door op strategische posten van het verzet „rechtse" mensen te plaatsen. „Eén van die mensen was mr. N. J. G. Sikkel, de zwager van Gerbrandy (premier in Lon den), die men kende als een gereformeerd man en een fel tegenstander van alles wat links was", aldus Gor ter. Sikkel werd benoemd tot commandant van het ge west Haarlem en Omstreken van de Binnenlandse Strijd krachten. „Dat was eind 1944 en nie mand van het Haarlemse verzet had ooit van die man gehoord", zegt Gorter. Hij wijst erop dat Sikkel zich ook zeer snel omringde met allerlei plaatsvervangend commandanten, „die ook niemand kenden". Dit alles zou gedaan zijn om het A communistische verzet, dat I goed bewapend was en veel sympathie genoot onder de bevolking, te breken. Een feit is dat veel communisten tot op het laatst tijdensvde bezetting door de Duitsers zijn gepakt en gefusilleerd. In het rapport - Versteeg over de Velser affaire, dat eergisteren door minister De Ruiter (Justitie) werd gepu bliceerd, wordt vastgesteld dat één van de medewerkers van mr. Sikkel, die na de bevrijding inspecteur van politie werd te Velsen, kort voor de bevrijding commu nisten heeft overgeleverd aan de Duitse Sicherheits- dienst in Amsterdam. Ook wordt in het rapport ver klaard dat de verzetstrijder De Kruyf (een communist) in opdracht van mr. Sikkel geliquideerd is in het politie bureau te Heemstede, waar hij door de Duitsers werd vastgehouden. Desalniettemin wordt Sikkel in het rapport - Versteeg van alle blaam gezuiverd. „De integriteit van zijn per soon acht de Commissie on aangetast", aldus het rap port. Oud-commissaris Gorter is het daarmee vol strekt oneens. Hij zegt zaken over Sikkel en anderen din gen ontdekt te hebben, „die zeer bezwarend zijn". Gorter heeft de indruk, dat Sikkel in het rapport op last van hogerhand „gesauveerd" is. In het rapport - Versteeg wordt ook gezegd dat het onderzoek van Gorter verre van objectief is geweest. Bo vendien zou hij het werk van de commissie hebben „doorkruist en bemoeilijkt". De oud-commissaris voelt zich door deze zinsnede zeer gegriefd. Het publiceren van het rapport - Versteeg ziet hij als één van de pogingen van de regering om de Vel ser affaire te kleineren. „Maar een kind kan conclu deren, dat de zaak niet zo eenvoudig is geweest Dit blijkt volgens hem alleen al uit het feit, dat hij in juli 1949, „terwijl het juist erg goed ging", de opdracht kreeg met zijn onderzoek te stoppen. „Die opdracht was rechtstreeks afkomstig van minister Struycken (Justitie). Ik moest stoppen omdat het „landsbelang" dat vorderde". Volgens Gorter staat er niets in het rapport-Versteeg, dat in verband met het landsbe lang niet gepubliceerd mocht worden.' De verbinding met de zaak - Menten is hierin gelegen, al dus Gorter, dat inspecteur Gerrit van Sintmaartensdijk, die samen met de commissa ris en dertien rechercheurs de Velser affaire onderzocht, zich op een zeker moment tot Kamervoorzitter Korten horst heeft gewend. Van Sintmaartensdijk overhan digde bij die gelegenheid, „omdat hij zich bedreigd voelde", een aantal docu menten over de Velser affai re aan Kortenhorst Volgens Gorter moet het toen tot Kortenhorst, die ook de verdediger was van Menten, zijn doorgedrongen wat de Velser affaire behels de. „Het is met die weten schap dat hij minister Don ker (Justitie) zover gekregen zal hebben dat hij Menten verder met rust liet". De oud-commissaris hecht dan ook „onvoorwaardelijk" ge loof aan wat de weduwe Kortenhorst over de ruil tus sen haar man en Donker te genover de Haagse recht- £bank tijdens de behande ling van de zaak - Menten heeft verklaard. De genoemde inspecteur Van Sintmaartensdijk heeft 'zich, aldus Gorter, overigens terecht bedreigd gevoeld. „Een poosje later is hij in de val gelokt om hem in diskrediet te brengen. Er werd een journalist op hem afgestuurd, die zich zo aar dig voordeed, dat hij inzage in geheime stukken kreeg. „Vrijwel onmiddellijk daar na werd Van Sintmaartens dijk gearresteerd en veroor deeld. Zijn straf behoefde hij echter niet uit te zitten. „Hij kreeg gratie. Men deed hem echter toen wel tegelijk de suggestie dat hij beter kon emigreren naar Nieuw- Zeeland". Over de houding, die de re gering nu aanneemt tegen over de Velser affaire, is Gorter niet erg te spreken. „Het is nog steeds het oude liedje. Ik heb het gevoel naar een toneelstuk te kij ken, waarin iedereen keurig zijn rol speelt". Hij zegt niet veel vertrouwen te hebben in de commissie - Schöffer, die volgens minister De Rui ter ook de Velser affaire in haar onderzoek heeft betrok ken. „Toen ze bij mij kwamen, waren ze ervan overtuigd dat de Velser affaire en de zaak - Menten niets met el kaar te maken hadden". De oud-commissaris zou de commissie van deze „ver keerde" gedachte hebben af gebracht. Gorter vindt het een slechte zaak, dat een on derzoek naar een „dermate moeilijke en gecompliceerde zaak" verricht wordt door mensen, „die daarvoor hele maal niet opgeleid zijn". TEHERAN (Rtr/UPI) Aan de voor avond van wat een „heet weekeinde" belooft te worden is het in Teheran rus tig. Voor het eerst sinds lange tijd wa ren in de Iraanse hoofdstad gisteren weer veel winkels open. Studenten wer den door militairen weerhouden van een grote betoging tegen de sjah en enkele protestbetogingen in de grote bazaar- wijk werden uiteengejaagd. De oppositie heeft gisteren nog eens her haald dat de monarchie moet verdwij nen, de islam moet worden hersteld en er een volksraadpleging moet komen over de vraag wat voor regering het volk wil. De leiders van het Nationale Front zullen deelnemen aan een vreedza me mars, die aanstaande zondag zal plaats vinden maar die door de regering verboden is. De oppositie wil het niet tot een bloedvergieten laten komen, maar de regering beschuldigt haar tegenstanders ervan de religieuze gevoelens van de be volking te gebruiken voor een „heet weekeinde". De regering vraagt het pu bliek zich niet te laten misleiden door pamfletten, waarin ideeën worden gege ven hoe wapens en springstoffen moeten worden gebruikt en waarin de mensen worden aangespoord branden te stichten, vernielingen aan te richten en politiea genten aan te vallen met messen en bij tend zuur. De geestelijke leiders van Iran hebben een beroep op de gewapende macht ge daan zondag niet te schieten op Iraanse moslims, omdat dit door de Islam verbo den wordt. De Amerikaanse ambassade heeft met het oog op de verwachte onlusten een begin gemaakt met een evacuatieplan. Op het vliegveld van Teheran verdringen zich de buitenlanders die Iran tijdelijk willen verlaten voor een „vroeg kerstver- lof'. De regering van Iran heeft gisteren een wetsontwerp ingediend dat het mogelijk moet maken dat de staat alle bezittingen in beslag kan nemen van mensen die naar het buitenland zijn gevlucht en die zich ondanks herhaalde verzoeken niet melden. ONTKENNING PALEIS SOESTDIJK (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Paleis Soestdijk heeft gisteren nadrukkelijk ontkend dat prins Bemhard in de zaak - Menten zou hebben bemiddeld. „Het is gewoon niet waar, het bericht is gebaseerd op oude en al ontzenuwde geruchten", al dus de secretaris van de prins Gisteren kwam de Haarlemse mevrouw Koning-Stroink, in 1945-1946 medewerk ster van het Militair Gezag, met de mededeling, dat zij de commissie - Schöffer op de hoogte had gesteld van een brief, die de prins in 1945 over de vrijlating van Menten zou hebben ge schreven. Deze brief zou later uit het dossier verdwenen zijn. Mevrouw Ko ning blijft bij haar mening over de brief. Pieter Menten is gisteren met onbeken de bestemming vertrokken uit de Ursu- lakliniek te Wassenaar, waarin hij di rect na zijn vrijlating werd opgenomen. De Haagse officier van Justitie mr. R. Schimmel, die in de zaak - Menten als aanklager is opgetreden, zal zich blijven verzetten tegen het uitreiken van een paspoort aan de vrijgelatene. Premier Botha: geheime projecten blijven nodig KAAPSTAD Premier Pie ter Botha van Zuid-Afrika heeft verklaard dat er in zijn land geheime projecten zullen blijven bestaan, ondanks alle opschudding die is ontstaan over de activiteiten van het inmiddels opgeheven ministe rie van voorlichting. De rege ring is niet bereid de staat in gevaar te brengen door al les wat de regering doet te onthullen. Botha stelde het parlement voor het rapport van de com missie-Erasmus te aanvaar den, waarin de voormalige minister van voorlichting Connie Mulder wordt beschul digd van achteloosheid en on bekwaamheid. De leider van de oppositie, Colin Eglin, was van mening dat de regering af moest treden, en dat een parlementaire onderzoekscom missie alle onregelmatigheden moet nagaan. BONN Rusland, China, Joe goslavië, Tsjecho-Slowakije en Bulgarije zullen niet deelnemen aan het wereldkampioenschap basketbal voor dames, dat in Seoel wordt gehouden. terttme 1916: foots 'ftrnm'Tmolta, en Mam 'Money'Oepaeso Teleurstelling over thuisblijvers in Spanje MADRID (OPA-AFP) - De Spaanse regering is teleurge steld over het grote aantal thuisblijvers bij het referen dum over de nieuwe grondwet. Maar liefst 32 procent van de kiezers zag af van een bezoek aan de stembus. De meeste partijen zijn van mening dat er nieuwe parlementsverkie zingen gehouden moeten wor den. Ongeveer 8,5 miljoen Spanjaar den hebben woensdag niet ge bruik gemaakt van hun recht om zich uit te spreken over de moderne grondwet die een einde maakt aan het Franco- tijdperk. Ruim 16 miljoen Span jaarden zijn wel naar de stem bus .gegaan en daarvan heeft 87,97 procent zich uitgesproken voor de nieuwe grondwet. In Baskenland echter bleef 54 pro cent van de kiezers weg. De meeste partijen zijn voor het uitschrijven van nieuwe parle mentsverkiezingen maar hun commentaar op het referendum loop uiteen. Dierentuinen blijvend onder verlaagd BTW-tarief DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gistera vond besloten dat circussen, dierentuinen en kermissen blijvend onder het verlaagde tarief van de omzetbelasting moeten worden gerangschikt. Staatssecretaris Noteboom (Financiën) had de kamer aanvaarding van dit wijzi gingsvoorstel ontraden. Noteboom leed een tweede nederlaag doordat een kamer meerderheid besloot het tijde lijk nul-tartief voor de omzet belasting voor de pers met een jaar te verlengen. Volgens de staatssecretaris waren er geen voldoende zwaarwegende redenen om de prijsvrij stel ling op nul-procent te hand haven. Een voorstel van Wolt- gens (PvdA) om muziekuitvoeringen en toneel voorstellingen ook blijvend onder het verlaagde tarief NAVO-TOP BESPREEKT SITUATIE ROEMENIE BRUSSEL (ANP,AP) De Britse minister van buit' a- landse zaken David Owen heeft gisteren tijdens het jaarlijkse NAVO- overleg in Brussel een politieke dialoog voorgesteld tussen de NAVO en de landen van het War schau-pact. Owen bracht zijn voorstel in verband met het dertig-jarig bestaan van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie volgend jaar. De dialoog zou een aanspo ring kunnen zijn voor de zich voortslepende onderhandelin gen in Wenen over wederzijd se en evenwichtige verminde ring van strijdkrachten in Centraal Europa. De landen van het Warschau-pact die deze week in Oost-Berlijn ver gaderden, hebben hun bijeen komst gisteren afgesloten zon der dat er van de onenigheid in enigerlei vorm tussen Rus land en Roemenië gewag werd gemaakt Uit conferentiekringen rond de NAVO werd verder verno men dat de manier waarop Rusland zijn dwarsliggende bondgenoot in het Warschau pact Roemenië behandelt een van de belangrijkste onder- BUENOS AIRES (ANP) Te gen de voormalige Argentijns* presidente, Isabel Peron, is gis teren een gevangenisstraf geëisl van zes jaar. Mevrouw Peror. staat voor een federale Argen tijnse rechtbank terecht wegens „misbruik van openbare goede ren". Ze verblijft al sinds maart 1976 in hechtenis, na de militai re staatsgreep die aan haai bewind een eind maakte. ADVERTENTIE OLYMPIQUE SPORT 100 MODELLEN SKIES voordelig op wintersport Olymplque Sport Loosdulnse Hoofdstraat 280. Tel. 68.82.04. Caravelie hoekbank Zeer fraai model. Alles precies zoals het moet. Solide afwerking in katoenen poolstof. Kleuren ivoor en donkerbruin. Zolang de voorraad strekt Anders Denken over Wonen. Leidschendam: Leidsenhage. Eindhoven: Winkelcentrum Woensel Zwolle: Drie Nieuwstraat) werpen van gesprek was. Vol gens Oostenrijkse kranten heeft de Roemeense president Ceaucescu vorige week door eigen waakzaamheid weten te voorkomen dat hij het slach toffer werd van een door Moskou beraamde „staats greep". Gezegd wordt dat de coup op aansturen van Mos kou is voorbereid door Tsje- cho-slowaakse ambassadeur in Boekarest die „labiele" ele menten in de Roemeense communistische partij moest opsporen die de val van Ce aucescu zouden kunnen voor bereiden. Massagraf in verlaten Chileense mijn SANTIAGO (UPD In een verlaten mijn op ongeveer 30 kilometer ten zuidwesten van Santiago zijn 25 vergane lijken gevonden. Dit heeft het Chi leense dagblad La Tercera gis teren bekendgemaakt. De krant zegt in kringen van de politie te hebben vernomen dat al 13 lijken, onder wie die van twee vrouwen, uit de mijn zijn gehaald. De overigen moe ten nog onder stenen en vuil vandaan worden gehaald. De lijken zijn ontdekt in een grote steenoven van een mijn bij het plaatsje Talagante. Functionarissen van de kath olieke kerk troffen de overblijf selen vorige week aan nadat een óhbekende er tijdens de biecht over had gerept Volgens het dagblad „had het merendeel van de lijken kogel gaten in de schedel". Ook waren de meeste gekleed. Er was al iets van de gruwelijke vondst bekend geworden nadat het Chileens hooggerechtshof woensdag een van zijn rechters had aangewezen om de zaak te onderzoeken. De bijzonderhe den van de,ontdekking waren echter geheim gehouden en de politie weerhield verslaggevers ervan de plaatste bezoeken. DÜSSELDORF (UPD De of ficiële bemiddelaar in het con flict in de Westduitse staalindus trie, Friedhelm Farthmann, heeft gisteren gezegd dat hij geen basis voor onderhandelin gen tussen de twee partijen ziet. De eerste staking in de West duitse staalindustrie sinds een halve eeuw ging donderdag haar tiende dag in. Zij heeft 83.000 arbeiders op non-actief gesteld.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9