IISB CONCERT BIJ KAARSLICHT IN PAUS JOHANNES CENTRUM Brasserie Scarabee GETOST Carlsberg in de Lindehoeve LEIDSE BIOSCOPEN Luis Bunuel's supermaagd speelt geraffineerd kat-en-muis-spel id Frankenstein achter het stuur EEN ARTISTIEK EETCAFÉ EN VERDER „Augustinus" opent poorten weer voor jaarlijkse Kerst-In Vrouwencabaret in Noordwijk Ij LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 PAGINA 7 STUDIO Cet obscur objet du désir (16) met Fernando Rey en Carole Bouquet. Regie: Luis Bu- nuel. Het boek „La femme et Ie Pantin" van Pierre Louys is al verscheidene malen ver filmd. De meest bekende zijn die van Josef von Sternberg uit 1935 met Mariene Dietrich als fatale vrouw en die uit 1959 van Julien Duvivier met een pruilende Brigitte Bar dot. Wanneer de oude, maar i naar het lijkt onverwoestba re Luis Bunuel echter dit gegeven ter hand neemt, dan kan men er meer achter zoe ken dan alleen het verhaal van een oude rijkaard, die door een jong meisje geraffi neerd getreiterd, vernederd en geplukt wordt. Bunuel verplaatsten de ge schiedenis naar het heden, 1 een tijd waarin geweld en terrorisme zo alledaags zijn dat men er vaak maar langs leeft. Het danseresje Conchita is een kamer-terroriste, die met de haar ter beschikking I staande wapenen de rijke H machthebber tracht klein te H krijgen. Deze Matthieu Fa- bert, gespeeld door Fernando Rey, heeft er. alles - behalve ]m een huwelijk - voor over, om Conchita te bezitten, maar T deze weet hem aan het lijntje Jjj te houden, schermend met haar maagdelijkheid. 4. Bunuel laat de rol van Con- I chita spelen door twee actri- I ces, wat op zichzelf al een j vondst is, die soms midden in een scène de rol van elkaar overnemen, zaodat de koele Fernando Rey als de geplaagde rijkaard. supermaagd Carole Bouquet plotseling verandert in de veel dierlijker Angelao Molina en omgekeerd. Het is voor de arme rijkaard om gek te wor den en de emmer water die hij over haar uitkiepert is meer dan verdiend. Bunuel laat het verhaal door Rey opdissen in een treincou- pé als een raamvertelling, die met af is en wie daaruit de conclusie zou trekken dat „Cet obscur objet du désir" een gecompliceerde film is, heeft het mis, want deze Bu nuel is veel rechtlijniger dan de meeste films van deze dui velskunstenaar van de laatste tijd. Natuurlijk kan Bunuel het niet laten om" met symbolen te werk,en - de parallel tussen het geweld buiten (de rijkaard laat zich rustig beroven en de mini-terreur binnenskamers noemden wij reeds - maar ze zijn duidelijker dan ooit. Als Conchita's moeder bijvoor beeld het woord „trouwen" in haar mond neemt, hoor je een klik. Later blijkt het 't geluid van het dichtslaan van een muizeval te zijn geweest. Ook wordt er voortdurend met geheimzinige jute zakken gesjouwd, maar ditmaal geeft Bunuel aan het slot zijn ge heim prijs. „Cet obscur. objet du désir" is een schitterende film ge worden, waar je pagina's over vol zou kunnen schrijven maar die ook boeiend is voor diegenen, die er niet meer in willen zien dan de wanhopige jacht van een oude rijkaard op een supermaagd. Beslist gaan zien. MILO EALE David Carradine als de gevierde coureur Frankenstein met zijn navigatrice in Death Race 2000. Eurocinema IV (Alphen) Death race (16) met David Carradine en Simo- ne Griffith. Regie: Paul Bartel. Wie zich afvraagt waar het nu in de toekomst naar toe moet krijgt z'n antwoord in de Roger Corman-produktie „Death race 2000". Cor- man, die als filmer carrière maakte met vele fantasierijke Edgar Allen Poe-verfilmingen, geeft regisseur Paul Bartel de vrije hand om ons het in slaap gesusté Amerika van het jaar 2000 voor te toveren. Het enige evenement dat de bevolking nog uit zijn gehoorzame dommel kan halen is de jaarlijkse transconti nentale autorace, waarin de coureur die het meeste verkeersslachtoffers maakt het hoog ste aantal punten scoort. In het jaar 2000 doen aan deze moordende race Calamity Jane Kelly, Nero de held, Mathilda de moffin, Machinegeweer Joe Vi- terbo mee en de legendarisch geworden Fran kenstein, een rijder die na tal van ongevallen als 'n tweede Steve Austin is opgelapt via veel transplantaties. De race wordt teerd door de 90-jarige verzetstrijdster Tho- masina Paine, die haar kleindochter heeft ingezet als Frankenstein's navigatrice. De guerrillastrijders weten de deelnemers één voor één uit te schakelen, maar Frankenstein, die ondanks z'n sinister uiterlijk, echt de kwaadste niet is, overleeft alle op hem ge pleegde aanslagen en mag zich na de race president van de Verenigde Staten noemen. Maar niet na eerst zijn voorganger op doeltref fende wijze te hebben geëlimineerd. Een nogal bloedig toekomstbeeld met de nodige spectaculaire actie en grimmige humor in beeld gebracht. David Carradine, net als Peter Fonda een van de rebellerende spruiten van een generatie serieuze acteurs uit de jaren dertig, voert de rolbezetting aan en wie na de Kung Fu-serie zijn capaciteiten als acteur kent, weet ongeveer wat hij van de rest te verwachten heeft. MILO LEIDSCHENDAM Twee fluitisten en een cellist verzorgen het vierde van de „Acht concerten op de zondagavon den" in het Pans Johannes Centrum in Prinsenhof in Leidschendam op zondag 10 december. Paul Verhey, Rien de Re ede en Hans Woudenberg zullen, zoals gewoonlijk in december bij kaarslicht, trio's spelen van J.S. en W.F. Bach, Stamitz, Hoffmeister en Uaydn, muziek van 18e en 19e eeuwse componisten, geschreven speciaal voor deze niet dikwijls te beluisteren instrumentatie. Paul Verhey (fluit) studeerde aan het Amsterdams Conservatorium. Na het behalen van het diploma orkestspel kwam hij als fluitist bij het Concertge bouworkest. Daarna verkreeg hij het solo-diploma en de Prix d'Excellence. Verhey is lid van het Nederlands Bla zersensemble terwijl hij bovendien ou de instrumenten (traverso) bespeelt in het Nederlands Bach Ensemble. Hij is hoofddocent bij het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Rien de Reede, eveneens fluit, studeer de aan het Brabants Conservatorium en in Zurich. Ook hij werkt bij het Concertgebouworkest maar speelt bo vendien kamermuziek in vele Europese steden. In Nederland maakte De Reede tv-opnamen van fluitconcerten van Vi valdi, Mozart en Jolivet. Hij is hoofdva kleraar aan de conservatoria van Den Haag en Arnhem. Hans Woudenberg, die de door een armblessure verhinderde cellist Wim Strasser vervangt, studeerde o.a. bij Carel van Leeuwen Boomkamp in Den Haag. Hij is solo-cellist in het Balletor kest en bovendien lid van het Haags Piano Trio en het Schönberg Ensem ble. Kaarten voor het concert dat om kwart over acht begint, kosten 8 gulden, voor CJP- en PAS 65-houders 6 gulden, en zijn te verkrijgen aan Pr. Annalaan 464, Dillenburgsingel 16 en aan de zaal. door Peter 1 Brasserie „Scarabee". Pieterskerkchoorsteeg 24, Leiden. Open: alle dagen van de week van 's mor gens elf uur tot de gebruikelijke sluiting stijden van één of twee uur na midder nacht. Zondags gaat het café om acht uur (avond) open. Snacks: saté, paté, Franse kazen, omelet ten, tosti's, stokbroodsandwich en 's- avonds een exclusieve maaltijd. De 19e eeuw, gouden eeuw van de oprukkende bourgeoisie, Is evenzeer een eeuw van sociale veranderingen. De schilderkunst wordt algemener, verhulst van de keizerlijke salons naar da burger- aalons en daalt tenslotte af naar da straat; versiert de cafés en de winkels. C. Relnharez en J. Chamarat, 1977. Een brasserie in de Pieterswijk. Een stads deel, dat zo langzamerhand befaamd begint te worden vanwege zijn voortreffelijke eet- gelegenbeden. Het uitgaanscentrum van Lei den ligt weliswaar rond de Steenstraat, maar bet ware centrum, dat van de smul paap of de deftige gastronoom is bier te vinden, in het hartje van de stad. Een brasserie zou in beide centra niet detoneren, want enerzijds is bet een klein restaurant en anderzijds een café. Met dat idee in bet hoofd hebben Pedro Philips en Henk van der Zee onlangs bun café-chantant in zijn oude vorm opgeheven en na wat veranderin gen in het interieur tot brasserie omgedoopt. In januari zal de laatste hand zijn gelegd aan de verbouwing. Op de begane grond draait „Scarabee" al op volle toeren, alleen de eerste étage behoeft nog wat verbetering: nieuwe tafeltjes en stoeltjes, enig geknutsel aan de expositie-wand, that's all. Service Henk, van professie kok, gaat de keuken voor zijn rekening nemen. „Ervaring heb ik inmiddels genoeg. Ik heb jaren achtereen in restaurants in Den Haag en de Leidse regio gewerkt, dus problemen met een cote- letje braden heb ik niet. Mijn bedoeling is, dat iedere dag een verse maaltijd wordt geserveerd, bet gaat om een vast dagmenu, alleen met vleessoorten kan ik daarvan afwijken; als iemand in plaats van een biefstukje iets anders wil, dan is dat geen enkel bezwaar. Het gaat om een goede en goedkope maaltijd. Een lekker soepje vooraf en een voortreffelijk wijntje erbij. Je moet het zien als een service aan de gasten. In principe blijven we een café. We willen de gasten tegemoetkomen in de gezelligheid. Wie na een gezellig uurtje borrelen naar huis moet, omdat het eten staat aan te branden, kan nu op zijn gemak blijven zitten en zijn conversatie onder bet genot van een geurig bord soep voortzetten. De tijden waarop de keuken geopend is, zijn van half zes tot negen uur. Hierna is bet weer de Ritme Voor Pedro zijn er in de brasserie weer andere taken weggelegd. Hij meer de man van de bar en van het entertainment. Hij heeft de vaardigheden met de tap spelender wijs geleerd. Via zijn studie in de wiskunde en de stellingen van Pythagoras is bij bij Bacchus aangeland, een ontmoeting waar bij tot nog toe geen spijt van beeft gehad. „Het ritme van bet uitgaansleven ligt erg dicht aan mijn levensritme. Ik beb destijds in menig café gewerkt en allengs van mijn hobby mijn beroep gemaakt Acbt jaar geleden kwam ik in „Scarabee" werken, totdat ik het bedrijf kon overnemen en mijn zwerftocht in de horeca op professionele wijze kon prolongeren. Dit vak beeft zo zijn bekoringen. Je maakt op een bepaalde ma nier deel uit van de showwereld, zonder daarvoor een filmster te boeven zijn. Het is de kunst om te leven, zonder de nadruk op de extremiteiten van bet leven te leggen. Het plezierige van dit vak is bet in contact komen met mensen. Als bet je als kastelein of restauranthouder niet om de mensen te doen is dan leid je een vervelend bestaan. Met een goede onderlinge verstandhouding tussen jou en je gasten kan je de loop in het circuit houden. Het oude „Scarabee", dat van café-chantant, wordt als brasserie gewoon voortgezet. Als alles goed loopt, dan denken we er over om zoetjesaan weer wat met muziek te gaan doen. Maar daar hebben we bet nog wel eens over." Binnenkort zal de bovenverdieping van „Scarabee" voor zijn gasten worden geo pend. Een permanente tentoonstelling van Leidse kunstenaars aan een der wanden is alleen daarom al een bezoek waard. Op het moment zijn er reeds de schilderijen van Bert Kien jet te bezichtigen. Naakten van vrouwen, waarvan het hoofd'en de benen zijn weggelaten, zogenaamde ,Jaalfnaakten" dus. Pedro Philips (rechts) In de eethoek, B. van „Scarabee LUXOR Grease (a.l.) John Travolta en Olivia Newton John in een lieve, vriendelijke musical die pretendeert een beeld te geven van de schooljeugd in de jaren vijftig (negende week). CAMERA My name is nodoby (12) Spaghetti nobody western met Henri Fonda en Terence Hill, (reprise). LIDO I DeEath on the Nile (a.l.) Briljante film met veel klinkende namen naar .de gelijknamige detectiveroman van Agatha Christie. Drie uur lang kijkplezier (zesde week). LIDO II Piranha (16) Huiveringwekkend verhaal over vleesetende vissen, die eigenlijk nooit gekweekt hadden mogen worden. In tegenstelling tot het grote voorbeeld „Jaws" is in Piranha subtiliteit ver te zoeken (derde week). LIDO III Medusa Touch (16) Richard Burton veroorzaakt talloze rampen. Een mengeling van een para-psychologische rolprent en een „normale" rampenfilm (vierde week). TRIANON De Turkse non (16) Onsmakelijke film over een Een beeld van de creatieve activiteiten tijdens de Kerst-In van vorig jaar. LEIDEN Ook dit jaar wordt weer op de beide kerstdagen in het gebouw van Augustinus een Kerst-In gehouden. Deze Kerst-In wordt dit jaar niet zoals gebruikelijk aan het Rapenburg 24 gehouden maar in het pand aan de Breestraat 125. Dit is de tijdelijke behuizing van de vereniging, die de gemeente kort na de brand op het Rapenburg aan haar heeft aangeboden. Het Augustinuscomplex zal dit maal weer bol staan van activiteiten waar talrijke mensen aan mee kunnen doen. Beneden in de huiskamer is alles dusdanig ingericht, dat men rustig en op zijn gemak kan dammen, schaken of een kaartje leggen, terwijl een andere tijdspassering kan worden gevonden in het gewoon aanknopen van een gesprekje met deze of gene. Pianisten en gitaristen zorgen voor wat muzikale verstrooiing en een koor zorgt voor wat vocale afleiding. Tevens is er een speciale ruimte ingericht om te emailleren, kerststukjes te maken of om kaarsen te vervaardigen. In weer een andere ruimte kan de jeugd koekjes en pannekoeken bakken. In het grote vertrek op de eerste verdieping treedt misschien een ballet op en zijn er filmpjes te zien. 's Avonds is er een band met een disco. Voorts zijn er overal gratis of goedkope consumpties te krijgen en wordt er een kerstmaaltijd geserveerd. Hiervoor moeten liefhebbers zich wel overdag bij de organisatie opgeven. Door het hele gebouw en vooral op de gezellige theezolder van Augustinus is livemuziek te beluisteren. Augustinus staat open voor alle suggesties en hulp die het Kerstfeest kunnen doen slagen. Voor degenen die afhankelijk zijn van vervoer door anderen is er een speciale vervoersdienst door de vereniging ingesteld. Afspraken hierover kunnen telefonisch of schriftelijk worden gemaakt met Augustinus, Breestraat 125, telefoon 121531. De eerste dag is de Kerst-In geopend van 's morgens 10.00 tot 's nachts 2.00 uur en de tweede dag van 11.00 tot 24.00 uur. VOORSCHOTEN De popformatie Carlsberg treedt morgen op in de Voorschotense Lindehoeve. De rock&roll groep die in Nederland de afgelopen twee jaar een stevige reputatie heeft opgebouwd speelt voornamelijk eigen werk en rock&- roll-covers. Behalve door een groot aantal zaaloptredens en drie singles heeft Carlsberg de bekendheid te danken aan een succesvolle tournee met FleedwoodMac. Het concert begint om negen uur en de toegangsprijs bedraagt drie gulden. geëmancipeerde non (tweede week). REX Vrouwenkamp (16) Sexfilm. EUROCINENA I (Alphen) Diamonds are forever (12) Een van de eerste James Bond films met Sean Connery als agent 007 (reprise). EUROCINEMA II (Alphen) Opdracht voor vijf veroordeelden (16) Vijf deserteurs breken door de Duitse linies tijdens de Tweede Wereldoorlog. Volop actie, maar weinig spanning. EUROCINEMA III (Alphen) Game of death (16) Laatste film van Bruce Lee, de karateheld. Halverwege de film overleed hij, een plaatsvervanger maakte de rolprent af. NOORDWIJK In het Lido-theater aan de Prins Bernard- straat treedt morgen het Vrouwencabaret van Natascha Emanuels op. Het Vrouwencabaret begon het seizoen 1977/1978 met het nieuwe programma „Een traan voor elke roos" waarvan inmiddels meer dan 120 voorstellingen van gegeven zijn. In het programma wordt geprobeerd de verschillende vormen van verzet bij vrouwen aan te tonen; variërend van het gevoel van onbehagen over het geconditioneerde rolpatroon in het privéleven, tot en met uitingen van bewust maatschappelijk en politiek verzet. Kaarten zijn tien gulden in de voorverkoop verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Grent en bij het Lido-theater. CJP-houders, scholieren en 65-plussers betalen vijf gulden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7