In Hazerswoude balanceert e ieuad op de treinrails Borgerding wint Leidse taxi-oorlog AZL weigert aansluiting op kabeltelevisienet CONCURRENTEN IN ONGELIJK GESTELD VERBOOM GEVELD j Fasering 1TAD/REGIO LEIDSE COURANT VRUDAG 8 DECEMBER 1978 PAGINA 5 LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan .naar toestel 18 vragen. Het klink ongeloofwaardig, maar er zijn nog plekken in ons land te vinden waar kinderen vrijelijk de spoorbaan kunnen betreden. Ik bedoel jonge kinderen die niet stilstaan bij het levensgevaar dat in de situatie schuilt Het komt nog te vaak voor. Vlak bij huis bijvoorbeeld. Neem nou maar de geachte clientèle van de speeltuin De Rode Wip, gelegen in de Hazerswoudse woonwijk Rhynenburg. Vanaf De Rode Wip kostelijk speelterrein op zichzelf kunnen de kinderen, als ze daar zin in hebben, ongehinderd via het vlakbij over een sloot gelegen bruggetje de spoorlijn Leid en-Utrecht bereiken. Niets, dat hen tegenhoudt Onze Hazerswoudse correspondent meldt nu, dat onlangs een stel kinderen op de treinrails „evenwichtsoefeningen" Geen wonder, dat de ouders de angst om het hart is geslagen. Al langer trouwens. Genoeg om het wakkere wijkcomité Rhynenburch tot daden te bewegen. Geen wonder, dat het wijkcomité nu druk bezig is om een veilige verandering in de toestand te bewerkstelligen. Men wil doodgewoon een hindernis plaatsen bij de brug die de overgang van spel naar levensgevaar vormt. Het moet volgens het comité, een „vanzelf dichtklappend" hek worden. De bedoeling is vervat in een voorstel aan het gemeentebestuur van Hazerswoude, dat vergezeld gaat van een „technische" tekening. Zo'n hek is niet eenvoudig. Eigenlijk is het wél simpel, maar er zijn blijkbaar steeds weer factoren die een verwezenlijking van zo'n obstakel in de weg staan. Zo ook in Hazerswoude. Inderdaad, je mag niet over één nacht ijs gaan.Je kunt niet nuchter stellen: déér moet een hek komen. Zo'n ding kost geld en dan wordt het uitkijken en komen er meteen andere overwegingen om de hoek gluren. Zo ook in dit gevaL Al eerder pleitte het comité bij het college van B en W voor de plaatsing van een hek, dat niet door kleine kinderen kan worden geopend en ook niet kan blijven openstaan. Het college fronste de gezamenlijke wenkbrauwen en kwam met tegenargumenten: zo'n klaphek is niet afdoende. Waarom niet? Wel, brom- en andere fietsers zouden het hek open kunnen laten staan. Bovendien en dat is bijna bij de konijnen af „kunnen kinderen ook op andere plaatsen bij de spoorlijn komen", aldus het dagelijks bestuur der gemeente. Bij de overwegingen kwam ook nog, dat er volgens B en W plannen bestaan om aan de noordzijde van de spoorsingel een voetpad aan te leggen. Daarbij zou aan het veiligheidsaspect de nodige aandacht worden geschonken. De Nederlandse Spoorwegen kwamen daarop met een radicaal voorstel. N.S. adviseerde namelijk: dien bij B en W een verzoek in om het bruggetje te slopen. Het wijkcomité vond dit advies te rigoureus, omdat, zo voerde men aan, de brug vaak genoeg door wandelaars wordt gebruikt Het in elkaar knutselen van een uit twee gedeelten bestaand hek wordt niettemin door het comité als het meest concrete (lees: praktische) voorstel beschouwd. Wat die twee delen precies inhouden is me nu nog niet erg duidelijk, maar het comité meent wel, dat „het ons niet aannemelijk lijkt, dat de gebruikers van zo'n hek maatregelen zouden nemen om het permanent open te laten staan". Voor mij is dit vrij duistere taal, maar goed bedoeld. Intussen blijven de Rode Wip-kinderen en andere grut in staat, op de rails te balanceren. ,No egrets bracht weer "Heven in LAK EIDEN Het theater- ebeuren van dit seizoen eeft tot nu toe een ma- karakter. Vooral in e alternatieve hoek is reinig echt leven te be- peuren. Gisteravond in ;t LAK, bij „No re ts" van Hesitate lonstrate kreeg ik idelijk het gevoel dat weer eens iets gebeur- e. fiet dat we het nooit eerder mee ebben gemaakt, wat de vier ames allemaal toonden. Een pening van de voorstelling, liet in het theater gespeeld,1 eP ïaar midden tussen het wach- ni" aide publiek in de foyer houdt ie- ach een magisch karakter. De le-ivergang van de realiteit naar jr. e wereld van de verbeelding, ie in dit specifiek geval nog ls extra een soort droom-ka- akter kreeg, vindt op die ma- ier veel geleidelijker plaats lan op de obligate wijze. Ver- 'olgens ontrolde zich voor de gen van het publiek een vooral p het visuele gerichte voorstel ing. Rationele en causale ver ia landen zijn daarbij van geen betekenis. Het gaat om associa- eventueel om contrast-* i' perking. Van dat laatste effect had Hesi- ate Demonstrate op zeer is. kundige wijze gebruik gemaakt .ft Men had zich laten inspireren door de foto's van de fotograaf ïellocq genomen in de bordelen van Storyville New Orleans ilm. 1912. Dezelfde prenten die jouis Malle tot zijn film „Pretty >aby" brachten. 3e voorstelling opende en sloot in de bordeelsfeer. Daartussen- -S door had men een warenhuis met winkelmeisjes gevlochten het begin van de dertiger jaren. De warenhuissfeer werd af en toe onderbroken door beelden uit de wereld der lichte huizen. Zodanig dat het verko pen in warenhuizen iets van prostitutie kreeg. De man, die per slot van rekening in dit geheel de zon is waarom alles draaide, werd aan het eind van LEIDEN Hermanns Borgerding heelt met zijn drie taxibedrijven (Borgerding taxicen trale, de B-tax en Werkhoven taxi) de strijd met de concurrent-taxiondernemers in Lei den gewonnen. Het college van Gedeputeerde Staten heeft deze weebeen beroepschrift dat Borgerdings concurrenten hadden ingesteld tegen het verlengen van zijn bedrijfsvergun ning per 1 januari van dit jaar ongegrond verklaard en daarmee Borgerding in het gelijk gesteld. Zoals bekend hadden de concurrenten van Borgerding, Noordeinde, De Groot en Kerk hof, bezwaar gemaakt tegen het verlengen van een tijdelijke vergunning voor dit jaar aan Borgerdings bedrijven, omdat deze niet over voldoende stallingsruimte zouden be schikken. Daarmee werd volgens de taxion dernemers een oneerlijke concurrentie ge creëerd: zij hebben zelf wel veel geld voor stallingsruimte uitgegeven, terwijl Borger ding z'n auto's op straat stalde. Inderdaad eiste de gemeente van Borgerding dat hij dit jaar stallingsruimte zou vinden. In afwachting daarvan werd zijn vergunning met slechts één jaar verlengd, terwijl z'n concurrenten vijf jaar vooruit konden. De collega-taxion dernemers vonden echter zelfs die tijdelijk vergunning nog te ver gaan en eisten voor Gedeputeerde Staten het vernietigen van dit besluit G.S. hebben Borgerding echter in het gelijk gesteld, omdat hij intussen voor 8 jaar een loods aan de Morsweg heeft gehuurd, waar zijn hele wagenpark in ondergebracht kan worden. Er is volgens GS dus geen enkele aanleiding maatregelen tegen Borgerding te nemen. Het feit dat hij zo slim geweest is z'n bedrijf in drie BVs onder te brengen doet daar volgens GS niets aan af. Direct na de beslissing van de provincie heeft de gemeentelijke taxicommissie het college geadviseerd om Borgerding net als zijn con currenten voor de komende vier jaar weer een vergunning te geven zodat hij op alle fronten de Leidse taxi-oorlog vooralsnog in zijn voordeel heeft beslecht ZIEKENHUIS VINDT KOSTEN TE HOOG teerd. Paul van der Plank LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis zal voorlopig niet aangesloten worden op het net j van de stadskabeltelevisie. Het j AZL heeft de beheerscommis- l sie van de Stadskabei Leiden laten weten terug te schrikken van de hoge kosten die met een complete bekabeling van het i ziekenhuis gemoeid zullen zijn. i De kabel zal nu wel naar het ziekenhuis toe worden gelegd, j maar bij de ingang worden afgebroken, zodat te zijner tijd het AZL alsnog tot aansluiting I kan overgaan. Het Diacones- senhuis en de andere zieken- en I verpleegtehuizen in Leiden zul len wel op de stadskabei wor den aangesloten. Voor hen gaat i een gereduceerd tarief gelden van 7 gulden per maand in plaats van de 12,50 gulden die een particulier maandelijks voor een aansluiting op het kabelnet moet betalen. Ook bejaardentehuizen kunnen van een goedkoper tarief profi- I teren. De beheerscommissie van i de Leidse stadskabei wil dat de j Stichting Leidse Studentenhuis vesting zich garant gaat stellen j voor de betaling van de maan- i delijkse bijdrage ad 12,50 door j bewoners van studentenhuizen en -flats. Op aandrang van het PvdA-raadslid Marianne Ko ning zal hierover nieuw overleg met de SLSH worden gevoerd. Mevrouw Koning verzette zich fel tegen de gedachte om overal PTT doorkruist kabelaanleg LEIDEN Het staatsbedrijf der PTT weigert de aanleg van zijn kabels af te stemmen op het schema van de aanleg van de stadskabeltelevisie in Leiden. Overleg met de PTT om de verschillende graafwerkzaamheden in de toch al I zwaar overhoop gehaalde stad zoveel mogelijk'te coordine- j ren en gezamenlijk te laten plaatsvinden beeft nauwelijks resultaat opgeleverd, i Door de gemeente Leiden en het aannemersbedrijf Van i Eyck dat in de Sleutelstad de kabeltelevisie aanlegt was j bij de PTT aangedrongen op meer coördinatie van alle j graafwerkzaamheden in de stad. De PTT is daar echter j alleen toe bereid als Leiden zijn hele schema van de j kabelaanleg totaal afstemt op het graafprogramma van het staatsbedrijf. Gaat Leiden niet met die volledige aanpassing akkoord, dan blijft de mogelijkheid bestaan dat een vandaag gedichte straat morgen weer opgebroken wordt door een ander bekabelingsbedrijf. Omdat bij de I aanleg van de stadskabei een totale inpassing in het PTT-aanleg schema onmogelijk is zal het langs elkaar heen werken voorlopig dus nog onverminderd voortduren. in de stad met de studentenbe woners zelf contracten af te sluiten. Volgens haar zou dan binnen de kortste keren een technische ploeg op pad kunnen om alle wanbetalende studenten weer af te sluiten van het kabel net, hetgeen naast een hoop werk ook extra veel kosten met zich mee zou brengen. Daarom vroeg zij nadrukkelijk een af sluiting van de contracten met de huisbaas, de stichting stu dentenhuisvesting, of anders een schriftelijke garantstelling voor de betaling bij het in gebre ke blijven van de studenten. Professorenwijk-Oost, de Burg- gravenlaan-Oost, de Stations wijk en de Oude Morsch, de Camp en Maredorp/Noordvest van kabeltelevisie worden voor zien. In verband met de talrijke nieuwbouwwerkzaamheden aan de Langegracht zullen de laatste twee wijken misschien tot na de bouwvakantie moeten wachten. In dat geval zal hun plaats worden ingenomen door de Pieters- en Academiewijk. Vlak voor of vlak na de zomer vakantie is dan de wijk Meer burg aan de beurt. Medio vol gend jaar zal weer een volgend aanlegschema worden opge- LEIDEN Wethouder Arie Verboom (volkshuisvesting en joilieu) mag van de dokter dit jaar niet meer werken. Gisteren 'iet Verboom weten zich niet goed te voelen en liever thuis te blijven. Later op de dag werd de afdeling volkshuisvesting ingelicht over het feit dat de wethouder z'n afspraken voor dit jaar moesten worden afgezegd. De gezondheid van de heer Verboom liet de laatste tijd al een beetje te wensen over. De man maakte een vermoeide indruk. Ongetwijfeld heeft de kritiek die de PvdA-ambtsdrager te verwer ken kreeg op zijn huisvestings- en miieubeleid bij de laatste begrotingsbehandeling zijn gezondheidstoestand niet verbeterd. De mededeling van zijn overwerkt zijn komt overigens één dag öa een geheim beraad van de PvdA-fractie waarin de voor Verboom zo teleurstellende begrotingsbehandeling werd"„geeva- lueerd". Tijdens de afwezigheid van Verboom zal zijn PvdA-collega Waal diens portefeuille overnemen. Intussen vordert de aanleg van het Leidse kabelnet gestaag. Aannemer Van Eyck uit Gouda zal een extra ploeg arbeiders inzetten als de vorstperiode over is om de lichte voorsprong die men nu op het aanlegsche ma heeft niet te verspelen. In januari zullen de stadsdelen Kooi-Zuid, Vogelwijk en Boer- haavekwartier van kabeltelevi sie worden voorzien. Aanslui tend worden de Vogelwijk en de Rijnsburgerweg onder han den genomen. Dé maanden tot de bouwvakantie zullen dan de ADVERTENTIE WATERPOLO- WEDSTRIJD DE ZIJL/L.G.B. ZWEML./H. ZWEMBAD DE ZIJL Aangeboden door Mercaso! Dat het winter is hoef je niemand te vertellen. Zeker deze zwaan niet. Hulpe loos blikt hij in het stijfbevroren bollen landschap langs de Leidsevaart bij de woonkerk De Zilk. Als de zwaan onwen nig over de spiegelgladde vlakte schuift, lijkt het alsof hij nieuwsgierig probeert of het ijs al stevig genoeg is. Voorlopig valt het met de echte ijspret noga I mee. Met uitzondering van de ijsbaan van Woubrugge waren er vanmorgen nog geen banen open. Hier en daar is zelfs nog stromend water in de Leidse regio. Volgens sommige optimistische of mis schien pessimistische weersvoorspellers valt de dooi in het weekeinde al in. De schaatsen kunnen dus in het vet blijven tot betere tijden. Kunst en ambtenaren LEIDEN Ambtenaren en beeldende kunst ver dragen elkaar niet altijd even goed. Tot die conclu sie kwam tenminste het stedelijk museum De Lakenhal na het terugha len van de uitgeleende kunstwerken die in ge meentelijke gebouwen waaronder het stadhuis waren neergezet of opge hangen. De ongeveer 300 kunst werken (hoofdzakelijk schilderijen) zijn terugge haald in verband met de verhuizing van de diverse ambtelijke afdelingen naar het Stads-Bouwhuis aan de Langegracht. Het museum vreesde dat de schilderijen bij de verhui zing in de verdrukking zouden komen. Na inspec tie bleek die vrees niet ongegrond te zijn. Een hoeveelheid kunstwerken is tot op heden spoorloos verdwenen, andere wer ken hingen thuis bij ambtenaren, van sommige schilderijen bleek de lijst te zijn verdwenen en weer andere schilderijen waren beschadigd (soms met grote gaten erin), mogelijk ten prooi gevallen aan hevige ambtelijke driften. Lakenhal-directeur Wurf- bain stelde gisteren tij dens de commissie voor het museum er weinig voor te voelen het soms erg waardevolle werk straks weer bloot te stel len aan het ambtelijke enthousiasme en verlang de de aanstelling van een verantwoordelijke man. Wethouder Schoute van Cultuur zegde toe een regeling te zullen treffen. Mede in dit verband verklaarde de directeur liever niet in te gaan op een verzoek van onder wijswethouder Tesselaar om een kostbaar schilderij van de „dode meester" Rooskens in bruikleen te mogen krijgen ter opsie ring van de kamer van de wethouder in het stadhuis. Het museum wil het schilderij zelf regelmatig exposeren en directeur Würfbain maakte melding van het feit dat één van de beschadigde schilderij- en in de kamer van de wethouder was aangetrof fen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5