Noordwijkerhout keurt begroting goed i Financiële positie baart raad Sassenheim zorgen Provincie gaat westoever Oostduinsemeer aanpakken Antenneverbod verdwijnt in Warmond Langlauf- kampioen schappen jeugd op de schaats REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 PAGINA^— irA NO O RD WIJKERHOUT Zonder tl te veel moeilijkheden en veranderingen is de raad van Noordwijkerhont akkoord gegaan met de begrotingen en de beleidsvoorne mens over 1979, die door het college van burgemeester en wethouders werden voor gesteld. De grootste wijziging (het niet verhogen van de onroerend goed belastingen met 6%) werd door het college al aangenomen in haar antwoord op de algemene beschouwingen van de politieke partijen, De heer Van Koningsveld (PvdA) was echter benieuwd of het CDA met deze wijziging akkoord ging, daar zij in haar algemene beschouwin gen voor deze verhoging was. De heer Koelewijn (CDA) antwoordde hierop, dat zij dit uitvoerig besproken hadden en zo tot een andere conclusie waren gekomen. Wat stekelig werd het bij het onderwerp Ontmoeting van de raad met de medewer kers van hoog tot laag in de gemeente. De heer Kuyper (D'66) had voorgesteld hier voor een algehele feestavond te organiseren in plaats van gescheiden uit te gaan. Uit een gehouden enquêtte was gebleken dat een zeer kleine meerderheid voor de alge mene feestavond was. De heer Kuyper veronderstelde dat deze meerderheid groter had kunnen zijn. Uit een aantal opmerkin gen op het enquêtte-formulier had hij begre pen, dat het college haar medewerkers had geadviseerd negatief te reageren op een algemene feestavond. De burgemeester, de heer Bosma, ontkende pertinent dat het college dit had gedaan. De heer Kuyper antwoordde hierop, dat hij het had nage trokken bij twee andere ambtenaren en dat zij het bevestigden. Burgemeester Bosma: „Gaat U dan maar terug naar deze ambtenaren om ze te vertellen, dat zij liegen". De heer Kuyper stelde hierop dat hij zich ook niet kan voorstellen, dat burgemeester Bosma tot zo'n advies in staat was. In de rondvraag kwam hij nog eens terug op deze kwestie, daar hij tijdens de schorsing had vernomen dat wethouder Heemskerk door middel van handgebaren zou hebben aangegeven, dat hij het advies had gegeven. De heer Heems kerk verklaarde dat hij het betoog van de heer Kuyper had opgevat als een insinuatie aan het adres van zijn collega wethouder Van der Klaauw en hem. Hij ontkende echter pertinent zo'n advies te hebben gegeven. Het college deed aan de heer Koelewijn de toezegging, dat zowel voor de uitbreiding voor het raadhuis (met daarbij eventueel de realisering van een nieuwe bibliotheek) als voor de bouw van een evenementenhal zo spoedig mogelijk de cijfers op tafel zouden komen (ten hoogste in het tweede kwartaal van 1979). Vooral in verband met de financiële konsekwenties en de prioritei tenkwestie vond de heer Koelewijn (CDA) dit van het hoogste belang. De heer Kuyper kwam weer eens terug op de kwestie van de buscommune. Hij stelde dat hij geen moeite had met het besluit van het college om op te treden. Wel had hij moeite met de vorm van het optreden. Hij veronderstel de dat Glimmerveen zijn vingers had afge likt bij het zien van dit politieoptreden. Wethouder Heemskerk antwoordde hierop dat de heer Kuyper nu eindelijk eens op moest houden met zijn „gemekker". Hij vond dat het college zelfs humaan handelde door de leden van de buscommune woon ruimte aan te bieden in Noordwijkerhout, terwijl zij geen Noordwijkerhouters zijn. „Als er dan sprake is van discriminatie dan geldt dit misschien meer voor de woningzoe kende Noordwijkerhouters, daar wij ze de woningen onthouden door ze te geven aan niet-Noordwijkerhouters", zo stelde hij. De heer Kuyper wenste echter dat ook de andere fracties zich over deze kwestie zouden uitspreken. Het CDA, de WD en de EZP steunden het beleid van het college. De PvdA stelde dat het voorstel van de heer Kuyper (de commune een plaats te geven op de te sluiten vuilnisstortplaats) niet realistisch was, maar dat een commune wel erkend moest worden als een legitieme vorm van samenleven. Het college was het niet eens met de stelling van het CDA dat zij de wegen van Noordwij kerhout te mooi wilde maken. De heer Van Duin stelde namens het CDA dat zij niet akkoord gingen met het voornemen h wegenfonds door middel van stortingen ni 11% te verhogen. Hij wilde het bedrag vj deze verhoging 58.000.—) liever storb^l in het fonds gemeenschapsvoorzienina#^ daar men kwam te staan voor hoge uitgaf in verband met de uitbreiding van raadhuis en de bouw van een evenementy*- hal. Wethouder Heemskerk had verwad dat men wel weer zou vallen over det verhoging, daar dit elk jaar gebeurde. veronderstelde dat dit gebeurde in ty kader van het „wethoudertje pesten". Het voorstel van de heer Van Duin echter in stemming gebracht en me CDA, D'66 en de EZP voor en de en de PvdA tegen werd het Het fonds gemeenschapsvoo werd daardoor 58.000.— rijker in dit fonds al ongeveer gereserveerd. SASSENHEIM Tijdens de gisteren in de Sassenheimse raad gehouden begrotingsbehan deling, drongen de verschillende fracties er bij het college op aan wat betreft de financiële ontwikkelingen in de toekomst, de vinger aan de pols te houden. Hoewel Sassenheim nog steeds een sluitende begroting heeft, is de financiële positie van het bollendorp lang niet zo rooskleu rig meer als enkele jaren geleden. Het CDA en de VVD konden zich maar moeilijk verenigen met een toekomstige verhoging van de onroe- rend-goed belasting om Sassenheims begroting sluitend te houden. Met name de WD had kritiek op het financiële beleid. Een goede zaak noemde de fractie het dat er de laatste jaren veel aan stadsvernieuwing was gedaan, maar doordat Sassenheim zelf twin tig procent van de kosten hiervan moet dragen, zijn in het verleden gevormde reserves aangetast. Wat betreft grote werken die onlangs in Sassen heim zijn uitgevoerd, of die in de nabije toekomst uitgevoerd zullen worden, verweet de WD het college een „allure beleid" na te streven. Ge noemd werd de „veel te dure sporthal, waarop ondanks toezeggingen van de wethouder toch geen rijkssubsidie verkregen kon worden", de bouw van de bibliotheek voor 3,2 miljoen en het maken van plannen voor het overdekte zwembad voor vijftigduizend gulden. Volgens de WD zijn in de bollenstreek al genoeg overdekte zwembaden en is het werkelijk niet nodig dat Sassenheim er ook nog eens eentje krijgt. Exploi tatietekorten die alleen maar te dragen zouden zijn met een verhoging van de onroerend-goed belasting zouden het gevolg van een dergelijk zwembad zijn. Vraagtekens zette de WD ook bij een investering van 150.000,- in de gemeente lijke opslagplaats Rijksweg-Mennenweg en een fietsenberging bij de sporthal van 210.000,-. Ballon-tent „Het is onze wens om te komen tot de uitwerking van een bouwplan als eerste aanzet tot de realisering van een instructiebad. Wanneer inder daad mocht blijken dat om financiële redenen de bouw van een zwembad vooralsnog niet haalbaar is, dan willen wij u nogmaals wijzen op de mogelijkheid het bestaande buiten-bassin in de wintermaanden te overdekken met een ballon-tent". Dit zei de woordvoerder van de CDA-fractie gisteravond, die zich dus wel een warm voorstander van een overdekt zwembad toonde. Het CDA legde voorts de nadruk op de noodzaak van de aanleg van een tweede sport park in Sassenheim en de verbetering van de accommodatie op het ijsbaanterrein. Het CDA zei het op prijs te stellen van tijd tot tijd op de hoogte te worden gebracht met de woningbe hoefte die in Sassenheim bestaat. Op grond van de laatst bekende cijfers had men een kleine stijging geconstateerd, maar vooral het aantal trouwlustige woningzoekenden was flink toege nomen. Een goede zaak noemde het CDA het dat er een krediet beschikbaar is gesteld om een onderzoek te verrichten naar de bouwkundi ge toestand van de woningen aan de Zandslootka- de en dat er inmiddels een bewonersvereniging is opgericht. Het creëeren van een sociaal, educatief en cultu reel centrum was één der zaken die hoog op het verlanglijstje van Progressief Sassenheim genoteerd staat. De fractie van deze partij begon met een overzicht te geven van allerlei maat schappelijke ontwikkelingen, zoals die zich de laatste tijd in onze maatschappij voltrekken en leidde daaruit een aantal factoren af, waar Sassenheim de komende tijd extra op zal moeten letten. Naast eerdergenoemd centrum zag Pro gressief Sassenheim graag een dienstencentrum voor bejaarden en lichamelijke gehandicapten tegemoet. Nodig is volgens PS ook het beschik baar komen voor meer mankracht voor jeugd-, jongeren- en bejaardenwerk. Ten aanzien van de woningbouw stelden de progressieven uitdruk kelijk tegen de verkoop van woningwetwoningen te zijn en de voorkeur te geven aan renovatie van woningen boven afbraak en nieuwbouw. De woningbouw zou zoveel mogelijk binnen de bebouwde kom plaats moeten vinden door middel van reconstructieplannen. PS stelde verder dat er aan de verkeersveiligheid in Sassenheim moet worden gewerkt en dat er een gemeentelijk energieprogramma moet worden opgesteld. Allure beleid In zijn beantwoording ontkende burgemeester Kret ten zeerste dat het college bezig is een allure-beleid te voeren. Er worden volgens de burgemeester slechts gemeenschapsvoorzienin gen in het dorp aangebracht die stedebouwkun dig en architectonisch in overeenstemming zijn met de allure en het image dat Sassenheim al vele jaren heeft. Als prioriteiten op het investe ringsschema noemde Kret het overdekte zwem bad en een tweede sportpark. Over het door Progressief Sassenheim gevraagde Sociaal-cultu rele educatieve centrum kon de burgemeester nog weinig zeggen. Feit is wel dat de komende tijd wat gebouwen in Sassenheim vrijkomen, zoals de Anthoniusschool, maar of deze gebou wen voor een dergelijk centrum gebruikt kunnen worden vergt commissoriaal overleg. Ten aanzien van verkeersvraagstukken merkte de burgemees ter nog op dat voor het verwerken van het doorgaande verkeer gedacht wordt aan een verbeterde aansluiting van de provinciale weg 4 op Rijksweg 44 en voor het verkeersvrij maken van de Hoofdstraat aan overname van Rijksweg 208. De nadruk in het verkeersbeleid zal liggen op het weren van doorgaand verkeer uit de bebouwde kom. Wethouder Mazee legde nog eens de nadruk op de wenselijkheid van het overdekte zwembad en stelde dat een tweede sportveldencomplex een miljoenenaangelegenheid is. Over verbeteringen van de accommodatie op het ijsbaanterrein zijn momenteel besprekingen gaande. De heer Westerbeek die als wethouder het finan cieel beheer van de. gemeente onder zijn hoede heeft ontkende niet dat de financiële positie van Sassenheim thans minder gunstig is dan voor gaande jaren. „Hierover bestaat geen verschil van mening en omdat we deze verandering in de financiële middelen aan zagen komen hebben we u terstond voorstellen gedaan om hierin verbetering te brengen", zo stelde Westerbeek doelend op de verhoging van de onroerend-goed belasting. NOORDWIJKERHOUT - De provincie Zuid-Holland gaat volgend jaar over tot de inrichting van de westoever van het Oostduinsemeer.Gedeputeerde Staten heb ben de Provinciale Staten voorgesteld een krediet van 663.000 voor dit doel beschik baar te stellen. Het Oostduinsemeer is ontstaan door de winning van zand in het begin van de zestiger jaren. GS willen het meer en de westelijke oeverstrook geschikt maken voor de dagrecreatie. Bij het ontwerpen van het herindelingsplan is in hoge mate rekening gehouden met de bestaande gegevens en waarden van het terrein. De aanwezige natuurwetenschappelijke waarden manifesteren zich met name in de zuidwesthoek met een hoge verscheiden heid aan plantensoorten. In deze hoek zal een toegangsweg en een parkeerterrein voor ongeveer 160 auto's worden aangelegd. De recreanten worden vandaar rechtstreeks geleid naar de strandstrook. Een tweede toegang voor auto's is geprojec teerd vanaf Duinschoten. Deze komt uit op de meest centrale gedeelte van de oever strook, waar tevens een restaurant met toiletaccommodatie is gedacht. Hier is een parkeercapaciteit van 40 auto's aanwezig. GS willen de parkeercapaciteit niet vergro ten omdat dit ten koste van het strand zou gaan. Overwogen wordt het strand door het aanbrengen van lage ruggen in de lengterichting enige geleding te geven. Voor fietsers wordt het gebied aan de noordoostzijde ontsloten. Langs de stran doever geeft een drijvende lijn aan waar de jeugd zonder gevaar kan pootjebaden. In het meer rustige strandgedeelte, achter de bestaande rietkraag, tussen het grote parkeerterrein en het eigenlijke strand, is halverwege een vissteiger geprojecteerd. Het plan biedt geen mogelijkheid tot toeris tisch kamperen. In de eerste plaats is het provinciaal eigendom zeer beperkt (onge veer vijf hectare). Bovendien is de grond slag ongeschikt voor het plaatsen van tenten en caravans. Men wil namelijk de grondwa terstand hoog houden. Dit geeft het voor deel dat het zand blijft liggen en niet gaat stuiven. Het aspect van het toeristisch kamperen wordt overigens wel in het kader van het te ontwerpen bestemmingsplan voor dit gebied nader bekeken. Waarschijnlijk als eerste in de regio opende dt IJsclub van Woubrugge haa poorten. Twee nachten spulten had de tennisbaan veranderd in een prachtige IJspiste, waar direct al druk gebruik van werd gemaakt. De gymlessen van de beide basisscholen werden onmiddellijk naar donderdag middag verschoven. Op deze wijze hoefde er voor de schaatslustlge Jeugd geen tijd verloren te gaan. Een helder winterzonnetje zorgde verder voor de Juiste entourage van deze heerlijke schaatsmiddag. SASSENHEIM „Ontmoeting" aan de Sas-IJ senheimse Parklaan wordt jU dinsdag 12 december een Ba vergadering van de Vereni- :n(j ging van Postzegelverzame- «h laars gehouden. De vergade- ir ring begint om acht uur. e Jeugdige verzamelaars zijn ie vanaf zeven uur welkom. Is aki LISSE De gemeente raadsfracties van D'66/PPR lan en PvdA vergaderen maan- olg dag 11 december in cafe-res- igei taurant De Beurs aan de »P I Lissese Haven. Besproken wordt onder meer de agenda van de woensdag te houdenj*^ raadsvergadering. De open- bare bijeenkomst begint om acht uur. SASSENHEIM Het Chris- telijk Mannenkoor geeft vrijdag 15 december in sa menwerking met het Rijns- burgse kerkkoor een con cert in de gereformeerde kerk aan de Julianalaan. Behalve enkele kerstliede-h" ren staat er een kerstcantate van dirigent Job. C. de Vries op het programma. Ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal houdt een meditatie. De kerstbijeenkomst begint om kwart over acht. doe WASSENAAR Swift en de Bataven organiseren zon dag 10 december een strand- loop, die wordt gehouden aan het Wassenaarse Slag. De afstanden zijn 4 en 8 kilometer. Het vertrek is om elf uur. Inschrijvingskosten bedragen 3,50 gulden en tot' 16 jaar 2,50 gulden. Iedere deelnemer ontvangt een her innering., VOORSCHOTEN - De Christelijke Oratorium Ver eniging „Exultate Deo" geeft op dinsdag 12 decem ber in de Moeder Gods kerk aan de Baron Schimmelpen- ninck van der Oyelaan in Voorschoten het jaarlijkse concert. Uitgevoerd wordt het Weinachts-Oratorium van J. S. Bach. Het concert begint om acht uur. NA AANLEG KABELTELEVISIE Op het landgoed Dulnrell in Wassenaar worden zondag 17 december de eerste nationale Dulnrell- Langlauf- kampioenschappen en prestatietochten gehouden. De afstanden die kunnen worden afgelegd zijn bi/ de wedstrijden drie kilometer voor dames en vijf kilometer vóór heren. De deelnemers aan de prestatietochten leggen vijf of tien kilometer af. De wedstrijden starten om half drie en de prestatietochten om half een. Het Inschrl/fgeld bedraagt vijf gulden voor de deelnemers aan de prestatietochten en zeven gulden vijftig voor de deelnemers aan de kampioenschappen. WARMOND Nadat het grootste deel van Warmond voorzien is van kabeltelevisie, zal het antenneverbod in deze gemeente verdwijnen. De raadscommissie voor openbare werken stelde zich gisteravond op het stand punt dat in de praktijk de meeste antennes dan zullen zijn verdwenen. De commissie wil de enkeling die toch een mast op zijn huis wil, laten kiezen. Overigens heeft de woningstichting „Warmunda" de bepaling dat er geen antennes op de huurwoningen mogen worden geplaatst Het is niet aan de raad om deze bepaling te wijzi gen. Met betrekking tot de verkeersnota werden gisteravond priori teiten gesteld. Enkele punten die volgens de commissie op korte termijn aan de orde moeten komen, zijn: verbetering straatverlichting van de doorgaande route, voetgangerslichten nabij de kleuterscholen, parkeergelegenheid ten behoeve van het sportpark „Overbos", herinrichting van de Dorpsstraat en het inrichten van de Gemeentehaven als parkeergelegenheid mede voor grote vrachtwagens. Met name door het laatste kan de zogenaamde parkeerexcessenverordening in werking treden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4