Degradatie aanvaardbaar voor handbalteam LEIDEN MIST FINALE OP VIER PUNTEN Elegante zege Timman Feyenoörd en AZ lonken naar Neeskens CARAMBOLE KLOPT LANDZICHT Succes Nooren Ajax vindt nieuwe bron van inkomsten Als we die bal maar in de ploeg hadden gehouden..99 SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 PAGINA 17 NEDERLAND TE AFHANKELIJK VAN HANNIE DE KOK Ook tegen Roemenië moesten de meeste treffers komen van Hannie de Kok, de uitblinkster in de Nederlandse handbalformatie. BRATISLAVA Ook in het laatste optre den tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap handbal voor dames heeft de Nederlandse ploeg niet gezorgd voor het enige, waarmee in de a-groep iets te berei ken was: een verrassing. Met dezelfde fouten als in vorige wedstrijden baande Nederland de weg voor een eenvoudige Roemeense zege van 25—19 (14—9). Daar mee werd na vier nederlagen tegen Rus land, Tsjecho-Slowakije, West-Duitsland en Roemenië en een overwinning op Alge rije het verwachte resultaat bereikt. Nederland kan als negende van het toernooi weer terug naar de b-groep en dat is maar beter ook. Op het hoge niveau van de a-groep is zelfs verrassen onmogelijk. De in Trnava en Bratislava opgedane ervarin gen maken de weg terug aanvaardbaar. Alleen maar verliezen kan niet anders dan tot demoralisatie leiden. tijd had Roemenië nodig om met 4—0 voor te komen, door treffers van Magda Miklós (3) en Marina Bossi. Die marge bleek voor Nederland te groot. Het geringste verschil was drie treffers. Het grote falen in de verdediging, een euvel dat Nederland tijdens het gehele toernooi parten speelde, kwam in de cijfers tot uitdrukking. Keer op keer liepen de Roe meense dames door het centrum, waar men elkaar alleen verbaasd aan kon kijken als de bal weer in het net lag. In aanvallend opzicht maakte Nederland te veel fouten. De kansen kwamen er wel, maar werden te weinig gebruikt. Tot 11—8, vier minuten voor de rust, liep Nederland redelijk mee. Na de drie treffers van Maria Toroc, Marina Bossi en Gheorgie- ta Malai was het verschil weer te groot bij het ingaan van de tweede helft. Met zijn uitspraak „de tweede helft hebben we aanvallend toch geweldig gespeeld", gaf coach Jan Alma na afloop de spelverbete- ring genoeg aan. Onder aanvoering van de beste speelster, Hannie de Kok (Alma: „Ze speelde fabuleus") werden er elf doelpunten gemaakt, voornamelijk door de speelster van Hellas en de aan de cirkel gevaarlijke Miep van Beek (beiden vier treffers). Carla ten Velde, die na twee minuten de plaats van Jenny Rogge als doelverdedigster in nam, rede enkele keren uitstekend. Zij was het'die de scoringsdrift van Magda Miklós vanaf zeven meter bij 1711 voor het eerst onderbrak. Eerder had de Roemeense vijf strafworpen benut. Verdedigend trad er nauwelijks verbetering op. Het verschil bleef daardoor immer zes tot zeven punten, een redelijke afspiegeling van het klasseverschil. Evenals in de meeste voorgaande wedstrijden moesten de meeste treffers van Hannie de Kok komen. Het waren er tegen Roemenië acht. Een nieuw bewijs voor de grote afhankelijkheid die de Nederlandse ploeg ten opzichte van haar heeft. Positie van tafeltennissers iets rooskleuriger YBBSITZ De positie van het Nederlands tafeltennisteam in i de Europese eerste divisie is iets rooskleuriger geworden door een overwinning (43) op Oostenrijk in Ybbsitz. Bert van der Helm revancheer de zich voor zijn falen eerder. de competitie tegen Luxem burg en zorgde voor twee winst partijen. Marian van der Vliet kon haar come-back in Oranje niet met een overwinning vie- De individuele uitslagen zijn: Franz Waldhausel—Bert van der Helm 14—21, 11—21; Franz Progelhof Han Gootzen 14—21, 21—18, 16—21; Brigitte Gropper—Marian van der Vliet 22—20, 21—15; Progelhof/Ha- rold KollerVan der Helm/Gootzen 22-20, 9—21, 9-21; Alex Pokomy/- Gropper—Van der Helm/Van der Vliet 21—19, 22—20; Waldhauser— Gootzen 20—22, 21—19, 21—17;"Pro gelhof—Van der Helm 10—21, 11—21. Okker kansloos LUZERN Tom Okker heeft in de finale van het invitatie- toernooi in Luzern geen schijn van kans gehad tegen Jimmy Connors. De linkshandige Ame rikaan veegde de veteraan uit Hazerswoude met 61,61 van de baan. De 2800 toeschouwers in de hal •van Luzern zagen een teleurstel lende finale. Connors had met Okker totaal geen moeite. Eer der kreeg hij van Franulevic en Fibak veel sterkere tegenstand. iHoe onmachtig de Nederlander was, bleek bij de stand 30 in de tweede set. Okker drukte een ballenjongen zijn racket in de hand en stuurde hem de baan op. Meer voldoening voor Okker was weggelegd in het heren dubbelspel. Met Wojtek en Fi bak versloeg hij Connors en toastase in de finale met 60, 7-6- Toto-Lotto DEN HAAG Drie mensen komen in aanmerking voor de hoofdprijs van lotto 48 van afgelopen zondag. Zij ontvan gen elk een bedrag van bijna twee-en-een-halve ton. In toto 48 vulden elf personen de der tien kruisjes goed in, waarvoor zij beloond worden met ruim 16.000 gulden per persoon. De resultaten van lotto en toto Inleg: 3.521.992; prijzenbe- drag; 1.818.842,82. Eerste prijs: 3 winnaars die elk bruto 243.809,20 ontvangen. Tweede prijs: 3 winnaars die elk bruto 55.764,80 ontvangen. Derde prijs: 221 winnaars die elkrbruto 1.135,40 ontvangen. Vierde prijs: 8.849 winnaars die elk/ 37.50ontvangen. Vijfde prijs: 10.042 winnaars die elk/ 33.30ontvangen. Toto 48 Inleg: 699.530,00. Prijzenbe- drag: 377.242,79. Eerste prijs: 11 winnaars die elk bruto/ 16.170,60 ontvangen. Tweede prijs: 200 winnaars die elk/ 415,30ontvangen. Derde prijs: 2.772 winnaars die elk/ 41,90ontvangen. LEIDEN Het eerste viertal van de Carambole heeft in de 7e ronde van de Leidse biljartcompetitie een goede slag geslagen door rivaal Landzicht 1 met 6-2 te verslaan. Carambole 1 zag de voorsprong op de concurrentie daarmee groeien tot 8 punten. Deze concurrentie bestaat uit Landzicht en Between die de tweede plaats met een totaal van 30 punten delen. De uitslagen in de eerste klasse: Carambole 1—Landzicht 1 6—2, 't Zuid 1UVS 1 62, Between 1—Rijnstreek 14—4. In de tweede klasse begint enige tekening in de krachtsverhou dingen te komen. Een viertal teams heeft een duidelijke voor sprong op de rest van het veld genomen. Eerste is De Waag 1 met 40 punten uit 8, op de voet gevolgd door Carambole 2 met 39 uit 8, terwijl Wapen van Voorschoten 1 en Morspoort 1 met resp. 35 en 33 punten uit 7 relatief bezien nauwelijks slechtere papieren hebben. De uitslagen: TOP 1—De Heul 1 44, De Heul 1—Carambole 2 26, TOG 1Wapen van V. 1 2—6, De Waag 1—Rijnegom 1 6—2, Morspoort 1—TOP 1 80. Cleyn Duin 1 knabbelde in de derde klasse wat van de toch al kleine achterstand op koplo per Landzicht 3 af. De scores zijn nu 41 om 40 uit 8. De uitslagen: Rijnegom 2—Land zicht 2 26, Landzicht 3Between 2 44, Wachtje 1—Cleyn Duin 1 2—6. Vierde klasse: Rijnegom 3—De Waag 2 62, Landzicht 4Vriendschap 2 2—6, UVS 2—TOG 2 2—6, DOS 1—VOP 1 44, Carambole 3—DOB 13—5. Vijfde klasse: Spijkerbak 1—Caram bole 4 62, TOP 2Landzicht 5 4—4, Zwaantje 1—Witte Hen 1 4—4, De Waag 3—Cleyn Duin 2 4—4. Zesde klasse: Rijnstreek 2—DOB 2 4—4, TOP 3—DOS 3 2—6, Between 3—Vriendschap 3 6—2, Landzicht 6—Zwaantje 2 4—4, Morskwartier 1—De Waag 4 44. Zevende klasse: DOB 3—De Heul 2 4—4, Wachtje 2—DOS 4 6—2, Spoor tje 1—Wapen van V. 2 0—8, Caram bole 5Cleyn Duin 3 4—4, TOG 3—VOP 2 6—2. Achtste klasse: Morspoort 2—'t Zuid 3 2^—6, Cleyn Duin 4—Carambole 6 4—4, Spoortje 2—UVS 3 0-8, Wapen vanV. 3—De Heul 3 7—1. Negende klasse: Morskwartier 2—Morspoort 4 44, Morspoort 3—Verkerk 1 6—2, TOP 4—Spoortje 3 44, Vriendschap 4Verkerk 1 80, Between 4Morskwartier 2 4—4, Morspoort 3—Spijkerbak 2 2—6. ZUIDLAREN Henk Nooren heeft voor het eerste Neder landse succes gezorgd op het internationale concours hippi- que in Zuidlaren. Nooren won op Cats Whiskers een interna tionaal jachtspringconcours. Hij versloeg wereldkampioen Gerd Wiltfang, die eerder op de dag een springconcours won. Europees kampioen Johan Heins eindigde in het jacht springconcours op de zesde plaats. Sportwereld BONN Rusland, China, Joe goslavië, Tsjecho-Slowakije en Bulgarije zullen niet deelnemen aan het wereldkampioenschap basketbal voor dames, dat in Seoel wordt gehouden. DEN HAAG De nieuwjaars schaatswedstrijden, die op 30 en 31 december in Oslo zouden worden gehouden, zijn op ver zoek van de KNSB een dag vervroegd. Het is geen invitatie- toernooi meer, maar een open wedstrijd. RIMINI De 27-jarige Ameri kaanse basketballer Steve Mit chell, die in het seizoen '73-'74 voor Den Bosch speelde, is in Rimini overleden aan een har taanval. ien is ten einde. De Nederland se basketbalkampioen kwam in het beslissende treffen met de Spaanse titelhouder Juventud de Badalona exact vier punten te kort. De nederlaag van 97-82 leverde de Spanjaarden in ei gen huis een batig saldo van vijftien punten op, waardoor de twaalfpuntsmarge die Parker drie weken terug had opge bouwd, net werd overtroefd. Zenuwen speelden een belang rijke rol, gisteravond. Ruim zesduizend Spanjaarden zagen Parker pas in de tweede helft enigszins in eigen doen komen, de achterstand bedroeg op het moment evenwel al negentien punten. Toch zouden de Leidenaars in die zinderend spannende slotfa se nog erg dichtbij komen. Met nog twee minuten te spelen had Parker de negatieve score tot dertien punten teruggebracht. Een misverstand tussen Mit chell Plaat en Arthur Collins verhinderde op dat moment een verdere Leidse opmars. Gebro ken speelde Leiden vérvolgens de wedstrijd uit. De plaats bij de sterkste zes basketbalteams van Europa was vergeven aan de Spaanse kampioen. De opdracht van coach Hennie Blom was even duidelijk als éénvoudig: verliezen met hoog uit elf punten verschil en als het even kan gewoon winnen. Slechts bij 0-2 (treffer Collins) kende Leiden even een voor sprong, maar nadat Fernandez de Spanjaarden op 4-2 had ge schoten, was het Juventud dat aan de voordelige kant van de score bleef. Drie loopfouten van Parker haalden in de openings fase het ritme uit de ploeg en krampachtig tegengas biedend werd Leiden naar 13-6 gespeeld. Vreemd genoeg keerde toen even de rust terug in de Leidse formatie. De weergaloos spelen de Slavnic werd door Collins redelijk bedwongen en aanval lend kwamen de erg zuiver schietende Jimmy Woudstra en Sid Bruinsma los. Bij 24-21 had Leiden de zaak weer in handen. Even maar. Want op dat mo ment bleek de kracht in de breedte van het Spaanse team. Fernandez, die tijdens de eerste ontmoeting nauwelijks was op gevallen, bleek tegen alle Leidse verwachtingen in, toch een erg gevaarlijke speler. Terwijl een gedeelte van de Leidse strategie was gebouwd op de in Leiden sterk scorende Margal, eiste Fernandez nu onverwacht een Mitchell Plaat: kostbaar misverstand met Collins. hoofdrol op. Hij maakte in to taal 32 punten en schoot Parker in die fase naar een achterstand van 37-29. Bewaker Bruinsma keek verbaasd toe. Juventud werd in die periode tevens in de kaart gespeeld door de Leidse omschakeling van man-to-man naar zone verdedi ging. Een verandering, die noodzakelijk was geworden door de zware foutenlast van de Leidenaars, maar ook een wijziging die de goed schietende Spanjaarden winstpunten ople verde. Zelf kwam Parker aanvallend niet tot pottenbrekend werk. De geliefde uitbraak kwam er in het geheel niet uit en alleen via afstandsschoten bleef Leiden bij. Ook na rust een zelfde beeld. Leiden vast in de eigen zenuwen en een Spaanse ploeg die bleef scoren. De fraaiste passes waren van Slavnic, het afmaken kon aan Fernandez en Miller worden overgelaten. De ruststand (41-32) werd op die manier uitgebouwd tot een vrij wel uitzichtsloze 79-60 in de dertiende minuut van dat twee de speldeel. Een afgang hing in de lucht en de door Blom aange vraagde time-out kwam niet on verwacht. Blom en Parker be sloten vanaf dat moment de zone los te laten om via man-to- man toch nog greep op de wed strijd te krijgen. De opzet slaag de wonderwel. Juventud schoot minder accu raat en Bruinsma was aanwezig om de rebounds voor zich op te eisen. Langzaam sloop Lei den weer naderbij. En bij 91-78 was zelfs de elf-puntenmarge weer haalbaar. Was kwalificatie voor de finalepoule opeens toch geen illusie meer. Misschien dat juist dat besef met domme mis verstand in die achttiende mi nuut in de hand werkte. Bruins ma had de rebound gepakt na een mislukt schot van Fernan dez. De snelle pass van Bruins ma ging richting Collins en Plaats die al weg waren. Een moment van communicaties toornis volgde en de bal rolde uit. Juventud scoorde, met nog zevenenvijftig seconden te gaan, wél. De wanhopige pres sie van een niet meer in de volgende ronde gelovend Lei den leverde vervolgens niets meer op: 97-82. Cijfers Leiden: Col lins 22 pnt., 53%, 2 reb.; Woudstra 20,19, 3: Bruinsma 20, 54, 10; Plaat 18,47,4; Kip 2,50,5. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Feyenoord heeft grote belangstelling voor Johan Neeskens. Neeskens vertrekt aan het eind van dit seizoen zo goed als zeker bij Barcelona, en is dan transfervrij. Feyenoords directeur Peter Stephan heeft deze week bij de Catalaanse club geïnformeerd naar het salarisniveau van de international. De belangstelling voor Neeskens in West-Europa is overigens overweldigend. De gebroeders Molenaar van AZ'67 hebben ko mend weekeinde een oriënterend gesprek met de Spaanse zaa kwaarnemer van Neeskens. Feyenoord zoekt momenteel naar financiële bronnen om een dergelijke transactie te kunnen financieren. Stephan deelde dat gisteravond tijdens een eerste bijeenkomst van de Stichting Vrienden van Feyenoord mee. Een Stichting waarvan men via een donatie van 2500 gulden lid kan worden. Momenteel zijn er ongeveer 27 particulieren tot deze groep toegetreden, die naast hun financiële inbreng ook zullen gaan meepraten over beleidszaken. Tevens ligt het in de bedoeling op korte termijn met het Rotterdamse bedrijfsleven om de tafel te gaan zitten, om te praten over steun aan het betaalde voetbal. Feyenoord wil dat echter niet op eigen houtje doen, maar zal daarvoor ook Sparta en Excelsior uitnodigen. Johan Neeskens, gewild object in West-Europa AMSTERDAM De klap die het Hongaar se Honved heeft uitgedeeld, lijkt bij Ajax minder hard te zijn aangekomen dan iede reen had verwacht. Hoewel Ajax als laatste Nederlandse vertegenwoordiger van het Europese voetbalfront verdween, hebben de Amsterdammers zich onmiddellijk ver zekerd van een nieuwe inkomstenbron. Gistermiddag werd met Real Madrid in principe overeenkomst bereikt over deelne ming aan het door de Spaanse club te organiseren supertoernooi, waaraan naast Real en Ajax ook Liverpool en Bayern München hun medewerking zullen verle nen. Het toernooi behelst een volledige competitie, die moet worden afgewerkt in de periode tussen 1 januari en 30 juli 1979. Het voor de eerste week van januari 1979 geplande toernooi in Koeweit, waarvoor naast Ajax ook Feyenoord, PSV en RWD Molenbeek waren uitgenodigd, gaat niet door. Dat heeft het organisatiecomité via de ambassade laten weten. AMSTERDAM In een ronde zonder toppers worden de verrichtingen van de concurrenten doorgaans met argusogen gevolgd. Zo ook gisteren, de tiende wedstrijddag van het zoneschaaktoernooi in Amsterdam. De spelers uit de kopgroep kregen mindere goden te bestrijden en dan is het altijd zaak op te passen. Een situatie, die niet direct gewonnen is, wekt dan de extra interesse en ook wel het leedvermaak van de langs wandelende concurrent op. In de dit keer bijzonder kille speelzaal gaf alleen Genna Sosonko voedsel aan dergelijke gevoelens. De met wit spelende Spanjaard Bellon (eerder winnaar tegen van Timman) veroverde een pion en Sosonko moest vechten voor remise. Een dag eerder worstelde Sosonko tegen Miles in twee zittingen naar een nog altijd afgebroken stand, die de Engelsman de beste kansen biedt De andere kandidaten wonnen. Jan Timman kreeg met zwart tegen de Schot Morrison na een Spaanse opening een overwe gende stelling. Hij maakte het karwei elegant af met een door slaggevende koningsaanval en kwam zo op acht punten uit tien partijen. In de zaterdag te spe len elfde ronde is de Nederland se grootmeester vrij. Daarna moet hij achtereenvolgens nog aantreden tegen Speelman, Fel ler, Sosonko en Rivas. Speelman handhaafde zich op de tweede plaats door een over winning op de Belg Meulders. De Engelsman met de Neder landse naam was met zwart behendiger in de Richter Rau- zer. In tijdnood gaf Meulders bovendien een kwaliteit weg. De Spanjaard Rivas leek tegen Miles op het eerste gezicht een kansrijke stelling te hebben op gebouwd, doch dat was slechts schijn. Gehandicapt door een achtergebleven ontwikkeling op de damesvleugel kon Rivas wei nig beginnen. Ten koste van het verlies van twee pionnen kwam er wel meer ruimte in de zwarte opstelling, maar toen gaf de materiaalachterstand de door slag. Uitslagen tiende ronde: Ligterink (Ned>—Keogh (Ier) 1/2-1/2, Sanz (Spa>—Roos (Fra) 10, Miles (En- g>—Rivas (Spa) 1—0, Bellon (Spa) Sosonko (Neds) 1/2—1/2, Langeweg (Ned>—Feller (Lux) 1—0, Meulders (Bel>—Speelman (Eng) 0—1, Morri son (Sch>—Timman (Ned) 0—1, Stean was vrij. De stand: 1. Timman 8 punten, 2. Speelman 7, 3. Miles 6,5 1 afgebr. uit negen, 4. Sanz 6,5, 5. Sosonko 6+1 afgebr. uit negen, 6. Stean 5,5 1 afgebr. uit negen, 7. Lange weg 5,5 uit negen, 8. Ligterink 5, 9. Rivas en Bellon 4 uit negen, 11. Keogh 3 1 afgebr. uit negen, 12. Morrison 2,5 uit negen, 13. Meulders 2 uit negen, 14. Roos 1,5 uit negen, *5. Feller 1. Hennie Blom: een nachtje slapen. Teleurgestelde Hennie Blom: BADALONA Hij had het zichzelf zo voorgenomen. Geen „als dit", geen „als dat" zou er na een eventuele fatale neder laag bij Juventud de Badalona over zijn lippen komen. De voorbereiding moest optimaal zijn, was voor zover mogelijk ook optimaal geweest Zijn jon gens kenden hun opdrachten, Parker kende Juventud. Leiden was klaar voor de wedstrijd, verwijten na afloop zouden eenvoudigweg niet kunnen worden gemaakt omdat alles perfect was geregeld. Toch ontkwam Parker-coach Hennie Blom na die frustreren de eigenlijk zo minieme neder laag van vijftien punten niet aan een dergelijke opmerking. Moest de zo diep teleurgestelde Blom het even kwijt „Als we die bal maar in de ploeg hadden gehouden, als dat domme mis verstand er niet zou zijn ge weest. Wat een schlemielige ma nier om die finalepoule te mis sen. Ongelooflijk". Hennie Blom was stuk. Parker was stuk. En niet onbegrijpelijk. Vanuit een verloren positie zp sterk terugkomen om dan op het beslissende moment toch nog in de fout te springen - zoiets moet wel hard aankomen. Blom, nog even verder filosofe rend: „Ik zeg niet dat we zouden hebben gewonnen als die break van Collins en Plaat wel nor maal was afgerond. Maar feit is wel dat je dan op elf punten staat, in feite met één been in de finale-ronde. Met één been in dat selecte groepje dat Euro pese top heet. En feit is ook dat de wedstrijd in dat geval heel anders verder loopt Met echte winstkansen voor Parker, zeker omdat Slavnic met zijn vier p-tjes nauwelijks meer aan de bak zou zijn gekomen. Een gebroken Blom vertrok. Verscheen later pas als laatste op het banket en wilde allees nog maar kwijt dat hij er „een nacht over moest slapen. Het is gebeurd. Uit over". De mogelijkheid dat in die Spaanse droom van afgelopen nacht Dave Kyle een voor Blom nachtmerrieachtige rol vertolk te, mag redelijk groot worden genoemd. De beslissing van Blom juist robuuste Kyle op te laten draven in het grootste gedeelte van de tweede helft kon dan ook niet gelukkig wor den genoemd. Akkoord, dg Amerikaan schakelde landge noot Miller redelijk uit maar zijn vijf kostbare missers (schotr percentage nul) scheelden Par ker toch wel minimaal vier pun ten. Net dié vier punten.En wie weet zou de gisteravond zeker niet falende Harry Kip juist op dat onderdeel nuttiger zijn geweest - nu verbeet de Leidse aanvoerder zich dat laat ste kwartier op de spelersbank. Badalona zelf moet de Leidse groep overigens wel zijn meege vallen. Akkoord, trainingsfaci liteiten waren, zoals verwacht, niet aanwezig. Zelfs trok Par ker in trainingspak naar de hal om maar op alle eventualitei ten voorbereid te zijn. Maar het zo gevreesde publiek viel be slist wel mee. Een vriendelijk Spaans heksenketeltje, niet meer en niet minder. Zoals ook de arbitrage Parkers jacht op de finalepoule niet echt dwars boomde. Bleef alleen over dat ene misverstand. Een fout waar Blom vannacht ongetwijfeld niet als enige een tijdje van wakker heeft gelegen. Speelverbod Rivelino

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17