26 dagen naar Bangkok, Singapore en Indonesië Noodkreet Franse bisschoppen tegen misbruik van alcohol Eenvoudige vliegcursus voor noodgevallen gestart UW KRANT SAMEN MET UNITRAVEL "GASTENDAGEN" MET KERSTMIS IN GEVAAR Godsdienstige onverdraag zaamheid nu eindelijk in verklaring veroordele BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 PAGINA 1|( - CVan een onzer verslaggevers) TEUGE Na een korte cursus kunnen pas sagiers van sportvliegtuigjes een veilige noodlandig uitvoeren; bijvoorbeeld wanneer de piloot is getroffen door een hartaanval. Met in het vaandel de vraag is er een nood- piloot aan boord - is de vliegschool op Teu- ge dezer dagen gestart met deze voor" Neder land unieke opleiding voor noodgevallen in de lucht Volgens initiatiefnemer Martin Duijvestijn, di recteur van Air Service Holland, is de instruc tie aan de niet-gebreveteerde passagiers nuttig omdat het aantal privé vliegtuigen voor zowel recreatieve als zakelijke doeleinden sterk stijgt. Nederland telt nu 400 van die vliegtuig jes, een aantal dat jaarlijks met 10 procent toeneemt De heer Duijvestijn benadrukt dat er zich in ons land (gelukkig) nog geen prak tijkgevallen hebben voorgedaan die deze cur sus noodzakelijk maken. Maar", zegt hij, „theoretisch kunnen zich in de lucht situaties voordoen waarbij het ge wenst is dat degene die naast de piloot zit kan ingrijpen". Blijkbaar leeft bij veel passagiers die regelma tig met zo'n kleine kist de lucht ingaan een zeker angstgevoel want de reacties op deze nog maar nauwelijks naar buiten gebrachte cursus zijn overstelpend, vooral van de zijde van de dames die er graag 950 gulden voor over blijken te hebben om de noodvliegoplei- ding te kunnen volgen. Er staan nu 30 „passa giers" ingeschreven waaronder vier mannen. Volgens chef-instructeur Ed Volman is iede reen na het volgen van deze cursus in staat een eenmotorig vliegtuigje veilig aan de grond te zetten. Na acht uur theorie en vijf uur praktijk kan de passagier de stuurknuppel veilig overnemen en een perfecte landing uit voeren. Centraal in de cursus staat het ver groten van de kans op overleven. Materiële schade is van minder belang, al thans in de filosofie van het cursuspakket. Het vinden van een vliegveld, er horizontaal naar toe vliegen en zo goed mogelijk landen daar draait het allemaal om. Martin Duijvestijn vult aan: „we winnen al enorm veel als de passagier in noodgevallen via de radio hulp inroept en dat mag in der gelijke gevallen best in gewoon Nederlands in plaats van in de vliegtaal Engels. Op het dichtstbijzijnde vliegveld worden dan maatre gelen genomen: de brandweer is paraat en de noodvlieger wordt „ingesproken" hoe er het beste gehandeld kan worden. Als het dan aar dig afloopt, het klinkt een beetje, cru, dan hoeft de brandweer nauwelijks te spuiten en als de inzittenden er dan afkomen met wat schrammen vind ik het al schitterend want het is een kwestie van leven of dood geweest. Duijvestijn noemt de noodcursus ook een pro baat middel om passagiers van vliegangst af te helpen. Vaak zien wij dat mannen na een kleine tienduizend gulden in een vliegopleiding gestoken te hebben er mee kappen omdat de vrouw er niets in ziet. Maar die angst ver dwijnt als sneeuw voor de zon als ook zij we ten dat het vliegen niets engs is. Ook be schouwt de directeur deze cursus als een goede start voor hen die overwegen de volle dige opleiding voor sportvlieger te volgen. De vijf uur praktijk van de noodopleiding tellen mee voor het eerste vliegbrevet waarvoor min stens dsertig vlieguren nodig zijn. In het bui tenland, vooral in Amerika en sinds kort ook in Engeland, kent men al langer deze stand-by cursussen. De kleine luchtvaart is daar dan ook al langer ingeburgerd dan in ons land. Ook in ons land neemt de sport- en zakenvlie- gerij een grote vlucht. Per jaar komen er zo'n 300 gebreveteerde vliegers bij. A.S.H.-directeur Martin Duijvestijn: „Vliegen is geen elite-sport meer want wie het er echt voor over heeft kan het opbrengen. De opleiding kost zo'n acht tien duizend gulden en daarna huur je een vliegtuigje voor 150 gulden per uur. Of je koopt een toestelletje want door de devaluatie van de Amerikaanse dollar zijn die nauwelijks duurder dan een wat betere Mercedes. Zwaardvechten in Bangkok, een Chinees diner met complete show in Singapore, mijmeren aan het Toba-meer, een fascine rende autotocht langs de koffie- en rub berplantages op Sumatra, winkelen in Jakarta, bezoeken aan Bandung, de berg Tangkuban Prahu en de Kraton in Djok jakarta, bezichtiging van de tempel Boro- budur op midden Java en daarna uitrus ten op Bali. Het is slechts een kleine greep uit het met zorg samengestelde reispro gramma dat uw krant in samenwerking met het reis- en passagebureau UNITRA VEL van 10 april tot en met 5 mei 1979 organiseert. Dus 26 dagen Bangkok, Sin gapore en Indonesië. Het programma is: 10 april: Vertrek per B747 KLM-lijndienst naar Bangkok in de loop van de middag. 11 april: Rond het middaguur aankomst in Bangkok. Aansluitend vervoer naar hotel in centrum van de stad. Rest van de dag vrij. 12 april: Na een vroeg ontbijt vertrek naar de drijvende markt in Damnoen Sa- duak, een der kleurrijkste en schilderachtigste plaat sen van Thailand. Aansluitend naar de Rose Garden, waar de lunch wordt gebruikt. Een show van o.a. zwaardvechten, olifanten „aan het werk" en allerlei soorten handar beid. In de middag terug naar Bangkok. Diner met Thaise klassieke dansen. 13 april: Ontbijt. Ochtend-ex cursie door Bangkok waarbij o.a. een bezoek aan het Koninklijk Paleis. De middag is vrij tot het vervoer naar het vliegveld voor de vlucht naar Singa pore. Aankomst in Singa pore. Aansluitend vervoer naar Hotel Equatorial, vol ledig airconditioned. 14 april: Ontbijt. Stadsexcur- sie met ó.a. bezoeken aan Mount Faber, de Botani sche tuin en het Jade Hou se. De rest van de dag kan worden besteed aan inko pen tegen sterk geredu ceerde prijzen aangezien Singapore een vrijhaven is. Chinees diner met show in de stad. 15 april: Ontbijt. Aansluitend vervoer naar luchthaven van Singapore voor vlucht naar Medan op Sumatra. Vervoer naar Hotel Danau Toba International. Rest van de dag vrij. 's Avonds diner in een Chinees res taurant. 16 april: Ontbijt. Korte rond rit door Medan, aanslui tend wordt doorgereden naar Birastagi, waar in het voormalige KPM Guest house geluncht wordt, 's - Middags door naar Para pat, gelegen aan het Toba- meer, mogelijk het mooiste meer ter wereld. Diner en overnachting in hotel Pa rapat gelegen aan het To- bameer waar in het onge looflijk schone water heer lijk kan worden gezwom men. 17 april: Ontbijt Inschepen Schoonheid van Indonesië: een Balinees meisje. voor een tocht over het Tobameer met bezoek aan het eiland Samosir. Onder weg lunch in het op Samo sir gelegen restaurant Tuk Tuk. Terug naar hotel voor diner en overnachting. 18 april: Ontbijt. Vrije dag in Parapat. Lunch in het ho tel. Tot slot gezamenlijk diner gevolgd door een op treden van de Tobatrouba- dours. 19 april: Ontbijt. Daarna via Pematang Siantar, waar de lunch wordt gebruikt, terug naar het vliegveld van Medan. Een schitte rende tocht langs koffie tuinen, olie- en rubber plantages. In de namiddg vlucht van Medan naar Jakarta. Per bus naar het Sahid Jaya Boulevard Ho tel (met zwembad en volle dig airconditioned). 20 april: Ontbijt. Rondrit per bus door oud- en nieuw Jakarta met o.a. bezoeken aan Menteng, Glodok, Pa sar Ikan en Pasar Senen. 's Middags gelegenheid Ja karta op eigen wijze te verkennen, terwijl de dag wordt besloten met een gezamenlijk diner in de stad. 21 april: Ontbijt, 's Morgens excursie naar „Indonesië in miniatuur", waar op unieke wijze de verschil lende culturen, bouwstij len en ambachten van een volk van meer dan 130 miljoen inwoners verdeeld over 13.600 eilanden zijn samengebracht. Middag vrij. Diner in het Sahid Jaya Boulevard Hotel. 22 april: Ontbijt. Per bus naar Bandung. Bezoek aan de wereldberoemde planten tuin te Bogor. Het vroegere buitenverblijf van de gou verneurs-generaal wofdt thans gebruikt door de In donesische president. Er wordt geluncht in een op de Puncak Pas gelegen restaurant dat een prach tig uitzicht biedt over het berggebied. In de namid dag aankomst in Bandung, waar gelogeerd wordt in Hotel Savoy Homann. 23 april: Ontbijt. De ochtend wordt besteed aan een be zoek aan de Tangkuban Prahu. Vanaf de top van de berg heeft men een schitterend uitzicht op de nog steeds werkende kra ter. Ook wordt nog een bezoek gebracht aan de heetwaterbronnen en thee fabriek van Ciater. Via Lembang, waar de lunch wordt gebruikt in het Grand Hotel, terug naar Bandung. De rest van de middag is ter vrije be schikking. 's Avonds diner in het hotel. 24 april: Ontbijt. Ochtend ter vrije beschikking, 's Mid dags een excursie naar de Angklung-muziekschool van Pa Ujo. Diner in hotel Savoy Homann. 25 april: Zeer vroeg vertrek uit het hotel voor de onver getelijke reis per trein van Bandung naar Jogjakarta door een groot gedeelte van West- en Midden-Java. Voor velen zal deze dag een hoogtepunt zijn. Ont bijt en lunch in de trein. Na aankomst in Jogjakar ta vervoer naar Hotel Puri Artha Cottage voor diner en overnachting. 26 april: Ontbijt, 's Morgens worden bezoeken gebracht aan de Kraton, de batik- en zilverindustrie. De rest van de dag is ter vrije beschikking. Diner in het hotel. 27 april: Ontbijt. Bezoek aan de Borobudur, Boeddhis tisch heiligdom uit de 8e eeuw, dat de geschiedenis laat zien van Guatama Buddha en zijn reïncarna ties. Ook wordt de Mendut- tempel, die nog steeds in gebruik is, bezocht. De middag is ter vrije be schikking. Ongetwijfeld een mooie gelegenheid om enige uren door te brengen in de hoofdstraat Maliobo- ro met de talloze kleine winkels. Het bezoek aan Jogjakarta wordt afgeslo ten met een gezamenlijk diner ten huize van Prins Hadinegoro met aanslui tend een voorstelling van klassieke Javaanse dan sen. overnachting in Hotel Puri Artha Cottage. 28 april: Ontbijt. Per Garuda lijndienst naar Denpasar, de hoofdstad van Bali, het einddoel van de reis. Na aankomst vervoer naar Hotel Santrian Beach Cot tages, direkt aan het strand van Sanur, waar men heerlijk kan luieren en zonnen. 29 april t/m 3 mei: Deze dagen verblijf in dit mooie Bali nese hotel op basis van logies/ontbijt. Avondex cursie naar de Kecak- of Apendansen. Voorts staat er een dagtocht over het eiland op het programma met bezoeken aan de dor pen Celuk (zilver en goud), Mas (houtsnijwerk) en Ubud (schildersdorp), de heilige bronnen van Tam- paksiring en de nog steeds werkende Baturvulkaan. De lunch wordt onderweg gebruikt. De laatste avond op Bali wordt een af scheidsdiner met aanslui tend een Legong-dans- voorstelling aangeboden. 4 mei: Laatste ontbijt op Bali. Aansluitend naar het vliegveld van Denpasar voor de vlucht naar Jakar ta, waar de B747 van de KLM wacht voor de terug reis naar Nederland. 5 mei: Aankomst op Schiphol. Einde van een boeiende en onvergetelijke reis met uw krant door Indonesië. Vrouwen en mannen de eersten met de bood schappenmanden op hun hoofd op weg naar de markt op Bali. De reissom ad. 3.985,- per persoon is gebaseerd op verblijf in 2-persoonskamers met bad/dou che en toilet. Toeslag 1-persoonskamer 410,-. In bovengenoemde prijs is begrepen: Vliegvervoer per lijndienst KLM/Garuda in de economy klasse; Al het vervoer in Indonesië, Bangkok en Singapore; Maaltijden en excursies indien in het pro gramma opgenomen, alsmede de daarvoor vereiste entreegelden en fooien; Lokale Nederlands of Engels sprekende gidsen; Nederlands sprekende reisbegeleiding; Vrije bagage van 20 kg. per persoon; Luchthavenbelastingen. Niet inbegrepen: Uitgaven van persoonlijke aard zoals verterin gen, bewassing, etc. Visakosten; Verzekeringen. De benodigde visa voor Indonesië kunnen even tueel ad 35,- per visum via UNITRAVEL worden geregeld. Bij definitieve aanmelding voor de reis dient 10% van de reissom te worden voldaan. Het restant van de reissom dient uiterlijk 4 weken voor vertrek in het bezit van UNITRAVEL te zijn. Bij aanmelding binnen 4 weken voor vertrek dient de gehele reissom ineens te worden betaald. Annuleringskosten a. Bij annulering tot 8 weken voor de datum van vertrek: 100,- per persoon; b. Bij annulering tussen 8 en 4 weken voor de datum van vertrek: 10% van de reissom; c. Bij annulering tussen 4 weken t/m 8 dagen voor de vertrekdatum: 65% van de reissom; d. Bij annulering binnen 8 dagen voor de vertrekdatum: 75% van de reissom; e. Bij annulering op de dag van vertrek of later: de volledige reissom. Het afsluiten van een reis-, bagage- en ongevallen verzekering is verplicht. Een annuleringskos tenverzekering (kosten 3% van de reissom) wordt aangeraden en kan uitsluitend bij aan melding voor de reis worden afgesloten. De kosten hiervoor dienen bij de aanbetaling te worden voldaan. Het minimum aantal deelnemers bedraagt 25; het maximum 33. Aanmelding en inlichtingen uit sluitend per telefoon of per brief bij UNITRA VEL, Piet Heinplein 1, Den Haag, tel.: 070 - 469699. „Alcohol, bedreiging voor de mens" is de titel van een dossier dat is uitgebracht door de sociale commissie van het Franse episcopaat over alcoholmisbruik in Frankrijk. Het dossier wil een noodkreet zijn aan de publieke opinie. Volgens het dossier eist de drank per jaar het leven van 32.000 Fransen. De gevolgen van alcoholisme hebben zulke vormen aange nomen, dat wij niet anders kunnen doen dan een nood kreet lanceren, aldus het dos sier. Hoe komt het toch, dat, terwijl zoveel mensen veront rust zijn over het gebruik van verdovende middelen, alcohol beschouwd wordt als meer na tuurlijk en minder verontrus tend? De statistieken tonen aan dat de vernielingen door alcohol veel groter zijn in aan tal dan die door drugs. Een honderdtal mensen sterven jaarlijks aan het gebruik van verdovende middelen tegen over de 32.000 alcohol-slach toffers, aldus het dossier. Alcohol staat als belangrijkste doodsoorzaak op de derde plaats in Frankrijk, na kanker en hart- en vaatziekten. Een derde van de verkeersongeval len en vijftein procent van de ongevallen op het werk zijn terug te voeren tot alcoholmis bruik. Alcohol speelt een rol in vijftig procent van alle moorden en zedenmisdrijven. Bijna acht miljoen Fransen lijden direkt of indirekt onder de gevolgen van de alcohol, aldus de commissie in haar rapport. Een op de twee ziekenhuisbed den wordt bezet door een alco holslachtoffer en dat betekent dat 42 procent van de begro ting voor ziekenhuizen en vijf tig procent van de begroting voor psychiatrische hulp ver dwijnt in de alcohol. Het wordt tijd, zo meent het dossier, dat er harder wordt opgetreden tegen de oorzaken van alcoholmisbruik. Het dos sier geeft toe, dat grote ecomo- mische factoren een rol spelen. Frankrijk leeft voor een groot deel van de wijnproductie, maar deze zou meer georgani seerd moeten worden en ook verminderd. Want, zo vraagt het dossier, zijn arbeidscon flicten, die men vreest een excuus voor een dergelijke zelfvernietiging van de bevol king? Is het trouwens onver mijdelijk dat 95 procent van de druivencultuur wordt om gezet in wijn en andere alco hol? De kerk mag ook niet onver schillig blijven wat betreft een zo ernstig probleem: het gaat om de mens, die van God vrijheid heeft gekregen en de alcohol maakt hem opnieuw slaaf, aldus het dossier. De kerk moet concreet handelen en deze sociale situatie te niet- doen. Maar de alcohol heeft machtige beschermers, aldus het dossier, dat vraagt hoe politici kunnen handelen, wan neer ze niet gesteund worden door de publieke opninie. Korte metten Paus Johannes Paulus II heeft „Kerk in NoodÓost- priesterhulp" bedankt voor de gift van honderdduizend dollar ten gunste van bis schoppen in landen waar de kerk wordt vervolgd. Oost- priesterhulp had op verzoek van kardinaal Wyszynski van Polen tévens 22.000 dol lar beschikbaar gesteld voor de reis van familieleden van de paus en van verte genwoordigers van het aart sbisdom Krakau naar de in stallatie van paus Johannes Paulus II. Op 15 december zal het vij fentwintig jaar geleden zijn, dat de Unie van Clarissen officieel werd opgericht. In 1953 namelijk besloten drie kloostergemeenschappen van Clarissen een federatie te vormen. Later is de samen werking uitgegroeid en ver diept. De besturen van de drie kloosters vormen samen de unieraad. Het gaat om de Clarissen van Megen (NB), Silvolde (Gld) en Nieuwe Niedorp (NH), in totaal bijna honderd zusters. Zij behoren tot de orde van de Heilige Clara, die in de dertiende eeuw is gesticht. Clara was de eerste volgelinge van Franciscus van Assisi. Ge constateerd kan worden, dat steeds meer mensen aan de kloosterdeur komen op zoek naar gastvrijheid, rust en stilte om tot zichzelf te ko men en met de behoefte aan gebed en meditatie. Doordat kardinaal Wojtyla tot paus wérd gekozen is er een lege plaats ontstaan in de centrale raad van de bis schoppensynode. Paus Jo hannes Paulus heeft nu kar dinaal George Basil Hume van Westminster als zijn op volger benoemd. Kardinaal Hume zal de komende zit ting van de raad in Rome van 11 tot 16 december bij wonen. Twaalf van de vijf tien leden van de raad wor den gekozen door de bisschoppensynode. Bij de laatste verkiezingen in 1977 toen er drie nieuwe leden moesten komen kwam kar dinaal Hume op de vierde plaats. Volgens het handboek van de katholieke missieraad in de Verenigde Staten zijn in achtenveertig landen 6.601 mannelijke misionarissen, 2.673 vrouwelijke en 279 le ken, afkomstig uit de VS werkzaam, van wie 966 in Afrika, 1.658 in Azië, 769 in Oceanië en 2.845 in Latijns- Amerika. Bij het gereformeerd Alge meen Diakonaal Bureau (ADB) te Leusden en het Oe cumenisch Radiopastoraat te Hilversum heerst ernstige be zorgdheid over de vooralsnog opmerkelijk geringe moge lijkheid rond Kerst 1978 men sen, die daar behoefte aan hebben, onderdak te krijgen. Anders dan in de voorafgaan de jaren waren de meeste vor mingscentra reeds midden no vember voor „Kerstgastenda- gen" volgeboekt. Het Alge meen Diakonaal Bureau wordt echter nog dagelijks ge beld door predikanten en dia kenen, die gasten willen aan melden. Ook ds. A. Klamer van het radiopastoraat moet „wij weten het niet" laten ant woorden op de vraag van ge gadigden „weet u waar ik heen kan?" Ds. Klamer coördineerde en verdeelde andere jaren het aanbod over de nog niet volge boekte centra. In een oproep aan de plaatselijke parochies, kerken en gemeenten heeft hij nu, mede namens het ADB, er op aangedrongen tijdens de komende feestdagen zelf voor „open huizen", voor gastvrij heid te zorgen. In deze oproep wordt gezegd: „Het lijkt wel of het Kerstfeest steeds meer gezelligheidsfeest wordt met de deur op slot Tegelijk worden er - ook door de kerken - verwachtingen ge wekt. Is een kerkelijke ge meente wel klaar met het hou den van een feestelijke kerst dienst? Kunnen de deuren daarna op slot gaat het feest dan (thuis) door voor de inge wijden, voor het eigen volkje, met de deur op slot?" „Elke vorm van godsdienstige onverdraagzaamheid is een duidelijke schending van het recht op vrijheid van gedachte, geweten en godsdienst, zoals dat is vastgelegd in de algemene verklaring van de rechten van de mens en de conventie over de burgerlijke en politieke rechten. Bijgevolg dient zij ook duidelijk te worden veroor deeld". Met deze woorden bepleitte de permanente vertegen woordiger van de Heilige Stoel bij de Verenigde Naties, aartsbisschop Giovanni Cheli, deze week het aannemen van de desbetreffende verklaring van de Verenigde Na ties, waarover nu al zestien jaar lang tevergeefs wordt gediscussieerd. Hij benadrukte, dat deze verklaring, die het uitbannen van alle vormen van godsdienstige onver draagzaamheid beoogt, geen betrekking heeft op een be paalde staat of groep van staten. „Helaas is de religieuze onverdraagzaamheid tegenwoordig zo wijd verbreid, dat men niet meer kan spreken over een band met een speci fiek regiem of een specifieke ideologie", zo zei hij. Volgens mgr. Cheli is het moeilijk te begrijpen waarom landen, die de verklaring van de rechten van de mens hebben aangenomen en de genoemde conventie hebben ondertekend, zich tegen de verklaring kunnen verzetten. In theorie zeggen allen, dat zij van de noodzaak ervan overtuigd zijn, maar in de praktijk verzetten enkelen zich er al zestien jaar tegen. In de hoogbeschaafde wereld van tegenwoordig bestaan er nog altijd vooroordelen tegen de godsdienst en op vele plaatsen worden gelovige mensen als tweederangs-burgers of zelfs nog erger behandeld. Mgr. Cheli noemde dat vol ledig onterecht, want een goed geïnterpreteerde en ge praktiseerde godsdienstige overtuiging kan de maatschap pij slechts van nut zijn, omdat zij de gelovige aanzet tot gerechtigheid en naastenliefde.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16