Meningsverschil tussen Albeda en D A-fractie over kortingsontwerp £eidóc@outfi/nt iriartegeld jzelaars fgewezen Overwinnen inflatie belangrijkste voorwaarde voor economisch herstel" OPNIEUW EEN MAAND GEélST TEGEN AMATEUR-ARCHEOLOOG Si LENING 1978 PER 1980X1989 PROBLEEM NAAR VOLGENDE WEEK DOORGESCHOVEN Kabinet van de dialoog? Baggerbedrijf doet strand in bad ragen over bezoek luid-Afrikanen Mgr. Gijsen stopt steun landelijke instellingen Beschuldiging tegen Van Rooyen ingetrokken INNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 PAGINA 13 (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de behandeling: van het wetsontwerp op de kor ting van de sociale uitkeringen die volgende week donderdag in de Tweede Kamer plaats vindt een spannende zaak zal worden. CDA- fractievoorzitter Lubbers heeft namelijk gis teren in het debat over het arbeidsvoorwaar denbeleid verklaard dat zijn fractie geen ge noegen neemt met een ongewijzigde versie van het wetsontwerp; zij wil een genuanceer de toepassing van de half procent-stapjes: la gere percentages voor de laagste uitkeringen en hogere voor de hoogste. Minister Albeda liet gisteren in zijn antwoord weten dat hij deze suggestie van de CDA-frac- tie niet wil overnemen. Hij gaf toe de sugges tie wel te hebben opgenomen in het vorige week maandag aan de sociale partners gepre senteerde voorstellenpakket, „maar toen maakte het voorstel deel uit van een totaal pakket, geïsoleerd beoordeel ik de differentia tie in de korting anders", aldus de minister, die verder als bezwaar aanvoerde dat zo'n nu ancering technisch voor 1 januari niet uitvoer baar lijkt Lubbers zei dat zijn fractie begrip op kan brengen voor de technische problemen die een wijziging van het wetsontwerp met zich mee zal brengen „maar ons zou het te veel moeite kosten om een andere weg in te slaan dan wij nu voorstellen". Tegen de verwachting in zette Lubbers zijn voorstel echter niet om in een motie. Aangenomen wordt dat in de komende dagen intensief overleg zal plaats vinden tus sen Albeda en Lubbers over een wijziging in het wetsontwerp. Als Albeda niet over de brug komt dan zal de CDA-fractie waarschijn lijk een amendement indienen en dat kan bij de behandeling van het kortingsontwerp span ningen opleveren. .Iet Kamerdebat over het mislukte overleg tussen de regering en de sociale partners had gisteren een rustig verloop. De regering gaf nauwelijks iets toe. Zij wilde korting zonder meer doorzetten en zal ook het wetsontwerp over de opschorting van de doorwerking van de bouw-c.a.o. handhaven. Voor dit laatste kreeg ze de meerderheid van de Kamer mee. De enige „concessie" was dat de Kamer nu de verzekering kreeg dat de invoering van het ei gen risico in het ziekenfonds voor 1979 van de baan is. De Kamer verwierp gisteravond laat twee mo ties van oppositieleider Den Uyl waarin ge vraagd werd de wetsontwerpen over de kor tingen op de sociale uitkeringen en de opschorting van de doorwerking van de bouw- c.a.o. in te trekken. Datzelfde lot onderging een motie van de D'66-er Engwirda waarin ge vraagd werd de voorgestelde half procent-kor tingen op de sociale uitkeringen in de komen de jaren achterwege te laten. Minister Andriessen (Financiën) beloofde dat de regering krachtig in het oog zal houden of de gemeentelijke belastingen niet te ver om- ghoog gaan. Hij zei dit nadat door verscheide-' ,ne kamerfracties bezorgdheid was geuit over de naar hun mening te forse verhogingen van de heffingen in een aantal gemeenten. Volgens Andriessen geeft de verhoging van de gemeentelijke tarieven (gemeentebedrijven, rei- nigings- en rioolrechten, etc.) niet zoveel zorg. Voorgeschreven is dat die verhoging maxi maal 3,5 procent mag bedragen. Meer proble men geeft de stgijging van de gemeentelijke belastingen, in het bijzonder van de onroerend goed-belasting. „Op dit gebied is de rijksover heid betrekkelijk machteloos. Wel is het toe zicht achteraf maar dat gaat eerst via de pro vinciale besturen", aldus Andriessen, die benadrukte dat het wel erg moeilijk zou wor den als de rijksoverheid zo maar zou gaan in grijpen in de gemeentelijke autonomie. Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) gisteren in de Tweede Kamer. Het kabinet heeft gisteren tegen de druk van de werknemersorganisaties en van een belangrijk deel van de Tweede Kamer in, voet bij stuk gehouden in de dis cussies over de uitvoering van het ombuigingsplan Be stek '81. Voor een belangrijk deel kreeg het kabinet uit eindelijk een kamermeerderheid achter zich, maar afgewacht moet worden of volgende week de CDA-frac tie de regeringsploeg alsnog zal dwingen om het beleid op bepaalde punten bij te stellen. Het is al meerdere malen gebleken: dit kabinet gooit geen hoge ogen als het gaat om de prijs van een goede, taktische presentatie van moeilijke zaken. Minister van Binnenlandse Zaken Wiegel heeft wat dit betreft wel de kroon gespannen. Er moet begrip zijn voor het feit dat hij de opschorting van de bouw-c.a.o. niet van tafel wil halen (want die opschorting is in wezen rechtvaardig, de bouwvakkers werden van hun toeslagen ook geen cent rijker). Maar geen begrip kan er zijn voor de ma nier waarop Wiegel het de afgelopen week verdedigde. Hij zou, terwille van een mogelijke verbetering van het klimaat, op zijn minst hebben kunnen toegeven dat het hoogst ongelukkig was om zonder enig overleg met de anbtenaren het opschortingswetje bij de Tweede Kamer in te dienen. WAT voor Wiegel heel sterk geldt, gaat in mindere mate ook op voor de wijze van presenteren van het hele kabinet. Wat betreft de kortingen op de inkomens moet toegegeven worden, „de ondergang wordt er niet mee afgeroepen" (Den Uyl, PvdA), maar het is wel „minder van meer" (De Korte, WD). Voor mensen die van lagere inkomens rond moeten komen betekeken de kortingen wel degelijk iets, en begrip daarvoor klinkt veel te weinig door in de presentatie van dit kabinet Bij het aantreden begin dit jaar gaf Van Agt zijn mi nistersploeg de ontertitel mee „het kabinet van de dia loog". Die dialoog is er momenteel met de werknemers niet meer, en het kabinet heeft gisteren geen enkel echt initiatief op tafel gelegd om het gesprek te herstellen. Het kabinet heeft dit voorjaar een ambitieus en brood nodig ombuigingsplan gemaakt. Maar voor de uitvoe ring ervan is een maatschappelijke dialoog bijna een absolute voorwaarde. Het risico dat het kabinet neemt door de dialoog niet langer als een der hoofdvoorwaar den te hanteren, dreigt steeds groter te worden. WOUDENBERG (ANP) Het strand moet in bad, vindt een baggerbedrijf uit Hoorn. Bodem en strand van meren en plassen die in de zomer door tiendui zenden recreanten worden gebruikt, dienen regelma tig te worden gereinigd m de voor de gezondheid evaarlijke vervuiling te en te gaan. Iet Hoornse baggerbedrijf eeft hiervoor een omvang- apparaat ontwikkeld, at gisteren in Woudenberg gedemonstreerd. Een euzeschildpad heeft model estaan voor deze machine, ie in staat is om per uur dertig kubieke meter and volledig te reinigen, jm het vervuilde zand te ichoon te maken, moeten ulldozers het zand in het water schuiven. De "reuze- schildpad" wandelt het wa ter in, trekt de poten op en laat zijn zuigslang in het water zakken. Aan het ein de van die slang zit een zuigmond met grote bor stels, die de bodem en het zand dat van het strand het water in is geschoven omwoelt en naar binnen zuigt. Op het strand zelf staat de reinigingsmachine die in zijn „buik" een cy cloon kan nadoen, waar door zand en vuil geschei den worden. Het bijna witte en voor 95 procent schone zand wordt daarna weer op het strand gespo ten. Het vuil wordtver mengd met water in een speciaal daarvoor gegraven zinkput gestort en moet zo snel mogelijk worden ver brand. HAAG (ANP) De heid zal geen smartegeld eren aan de mensen die oaart in het provinciehuis Assen werden gegijzeld, ministerie van Justitie tnt dat de gijzeling te heeft geduurd om echt 't leed te veroorzaken. De •ling duurde ongeveer 48 r het provinciebestuur Drenthe was namens de jzelden een beroep ge- op een uitkering via het idefonds geweldmisdrij- Het ministerie wijst erop ook aan de slachtoffers de gijzeling in de Franse assade en in de Scheve- ise gevangenis geen smar- ld is uitgekeerd. RIOOLBREUK Dpordat er gistermiddag een hoofdrioolleiding brak, kwam een deel van Rottterdam- Overschie onder stinkend rioolwater te staan. Op sommige plaatsen steeg het water zelfs tot anderhalve meter hoog te. Om droog de overkant van de straat te bereiken werden de broekspijpen opgerold. Dr. J. Zijlstra in vandaag verschenen boek: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Naar mijn mening is het overwinnen van de inflatie een van de belangrijkste, zo niet de be langrijkste voorwaarde voor economisch herstel en daar mee ook voor het herstel van de werkgelegenheid. Dan blijft er nog veel te doen over, maar de problemen zijn dan oplosbaar. Ook die van werkloosheid, vervuiling, energieschaarste en een stok kende economische groei". Dat zegt de president van De Nederlandsche Bank, dr.J.Zijl- stra in het vandaag bij Strengholt in Bussum ver schenen boek „Dr.Jelle Zijl stra; gesprekkfen en geschrif ten", samengesteld door dr.G.Puchinger. In dit boek neemt Puchinger in zijn bekende stijl het leven van de huidige president van de centrale bank door: zijn jeugd in Friesland, zijn studie in Rotterdam, zijn hoogleraar schap aan de Vrije Universi teit, zijn ministerschap van Economische Zaken en Finan ciën in enkele kabinetten, zijn premierschap in 1966-1967, en zijn werkzaamheden als presi dent van De Nederlandsche Bank. Het is Zijlstra de jaren door gelukt het vertrouwen van de Nederlandse bevolking te hou den. Zowel als minister als in zijn kwaliteit van bankpresi- dent. Zijn jaarverslagen zijn uiterst gezaghebbende docu menten geworden. In het boek van Puchinger is ook een groot aantal belangrijke artikelen en redevoeringen van Zijlstra opgenomen. Het boek kost 47,50. „Overtuigend bewijs niet geleverd" (Van een onzer verslaggeefsters) LEEUWARDEN De procureur-gene raal bij het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren tegen de amateur-archeo loog Tjerk Vermaning wegéns het ver valsen van enige archeologische vond sten een gevangenisstraf van een maand geëist met een proeftijd van twee jaar. Deze eis komt overeen met een eerder vonnis, uitgesproken door de rechtbank in Assen. Daarnaast wil de procureur- generaal dat drie van de vijf stenen waar het in deze hoger-beroepzaak om gaat, uit het openbaar verkeer worden onttrokken, dus vernietigd. Volgens de PG is onomstotelijk komen vast te staan dat de stenen zijn vervalst, hoewel Vermaning volhoudt dat zij echt zijn. Hij verwees voor zijn stellingname naar de deze week afgelegde getuigen verklaringen van de deskundigen Groe- neveld, Bosinski, Waterbold en Stapert. De procureur-generaal was er van over tuigd dat Vermaning valse stenen had verkocht aan de provincie Drente, dat hij die vervalsingen zelf had vervaardigd en dat hij tot vervalsing was overgegaan om er aan te verdienen. Volgens de advocaat van Vermaning is deze redenering volkomen onjuist. Ver maning is een fanatieke amateur-archeo loog die er geen enkele behoefte aan had om zijn stenen te verkopen. Integendeel, hij had ze veel liever willen houden. Maar het was de provincie die hem er, samen met het Biologisch-Archeologisch Instituut in Groningen, toe dwong om van enkele stenen afstand te doen. De advocaat vertelde gisteren dat de voor malige conservator van het provinciaal museum in Assen, dr. J. van de Waals, achter de rug van Vermaning om, met de eigenaar van de grond waarin de ar cheologische vondsten waren gedaan, had onderhandeld over een beloning waarop deze landeigenaar recht zou heb ben. Weliswaar had die man eerder te gen Vermaning gezegd dat die stenen hem niks interesseerden, maar een belo ning wilde hij niet laten schieten. Door de toezegging van dr. Van der Waals zou Vermaning tot betalen gedwongen zijn. De provincie Drente noopte hem tot ver koop van zijn stenen met zichzelf als eerste gegadigde. De verdediger van Ver maning vertrouwde op zijn eigen deskun digen, die hebben aangetoond dat de ste nen echt zijn. (van onze parlementaire redactie) N HAAG De PvdA-Tweede Kamerleden Knol, Beek, Vellenga en Albers zijn zeer verbaasd en fontwaardigd over het feit dat op 14 december bij opening van het nieuwe gemeentehuis in Ermelo het gemeentebestuur van het Zuidafrikaanse atsje Ermelo is uitgenodigd. De Kamerleden hebben over schriftelijke vragen gesteld aan de ministers der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en Wiegel (Bin- landse Zaken). willen weten of het waar is, dat de officiële opening van Ermelose gemeentehuis zal worden verricht door een lid het Koninklijk Huis en tevens vragen zij of dit lid op de Ite is gebracht van de uitnodiging aan de Zuidafriaanse ieentebestuurders. olgens vragen de PvdA-Kamerleden of de beide ministers erkennen, dat genoemde uitnodiging in strijd is met het ghoudende beleid dat de regering ten opzichte van Zuid- Ka voert. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 12 december 1978 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 januari aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1980 af vervroegde aflossing is niet t inschrijving 12 december a.s. van 9 tof 15 uur via banken en commissionairs storting uiterlijk op 15 januari 1979 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De bisschop van Roermond, mgr. dr. J.M. Gijsen, wil niet langer zijn fi nanciële steun verlenen aan enkele kerkelij ke instanties, die hun werk zaamheid vin den op lande lijk terrein. Het gaat hierbij om de Raad van Kerken Nederland, het Lande lijk Pastoraal Overleg, Het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen en de Nationale Raad voor de Kate- chese. Mgr. Gijsen heeft dit voornemen al op de laatste bisschoppen vergadering naar voren gebracht, toen daar de „interdiocesane rekening" aan de orde kwam. De statuten van de bisschoppen vergadering bepalen evenwel, dat dergelijke besluiten unaniem door de bisschoppenvergadering moeten worden bekrachtigd. Aangezien die unanimiteit er toen niet was, zal het voorstel in de komende bisschoppenvergadering op dinsdag 12 december opnieuw aan de orde komen. Dan is een meerderheid van twee derde vereist Overigens zullen de instellingen in kwestie bij een eventueel uitvallen van de steun van het bisdom Roermond geen finan ciële schade ondervinden. Het ontbrekende bedrag zal dan uit andere bronnen worden aangevuld. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De commissie koopsompolissen heeft gisteren in een brief aan Tweede Kamer-voorzitter Vondeling stelling genomen tegen de bewering van geruime tijd geleden dat de vorige staatssecretaris van Financiën. Van Rooijen, zou heb ben getracht van de ministerraad gedaan te krijgen de ter mijn van terugwerkende kracht van wet waarmee de extra fiscale voordelen van koopsompolissen werden uitgeschakeld, buiten de wet te houden, respectievelijk korter te maken dan het kabinet wilde. De commissie heeft de notulen van de betreffende minister raadsvergadering er op na gelezen en is nu tot de conclusie gekomen dat staatssecretaris Van Rooijen toen onverkort heeft vastgehouden aan de terugwerkende kracht voor lissen. ADVERTENTIE December 19!6: Paul hoe'PoIjm trouwt M met Jane 'the lioness RmcaHbi ADVERTENTIE Morgen zullen de temperaturen op een hoger niveau komen dan vandaag. Ons land zal zich dan geheel in de zachtere lucht be vinden, die vandaag in de vroe ge ochtend het zuidwesten van Nederland bereikte. In deze lucht, die erg vochtig is komt veel bewolking voor en voorna melijk in de nacht en ochtend kan nu en dan wat regen vallen, in het noordoosten mogelijk nog met ijzel. In vrijwel geheel Noord- en Midden-Europa vroor het in de afgelopen nacht op veel plaat sen streng. Een station in Noord-Zweden meldde een mi nimumtemperatuur van min 27 graden. In Zuid-Frankrijk aan de voet van de Pyreneeën was het toen 18 graden boven nul, tengevolge van föhn effekt. Vooruitzichten voor zondag: Dooi gevolgd door neerslag. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 7 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Speciale dienst in Dorpskerk WASSENAAR Tijdens een speciale dienst in de Dorps kerk in Wassenaar zal een groep jongeren uit Wassenaar op vrijdagavond 29 december haar bevindingen meedelen, die zij heeft opgedaan tijdens een tweedaags verblijf in Pa rijs. Op woensdag 27 december ontmoet de Wassenaarse groep in Parijs vele duizen den jongeren uit geheel Euro pa. Er zal gezamenlijk wor den gebeden en gemediteerd in het centrum van Parijs. In verschillende stadswijken en geloofsgemeenschappen van de stad zullen in kleinere groepen ontmoetingen plaats vinden met allerlei mensen, met name met gastarbeiders uit Afrika. De groep keert te rug met een. boodschap van Taizé-jongeren, die zij samen hebben geschreven met prior Roger Schutz tijdens hun ver blijf bij de armen in Afrika.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13