eleid van kabinet zonder perspectief QeidócQomcwt Bejaarde huizenbezitters betalen minder belasting Minister stemt in met eenvoudiger wet consumenten klachten De sanctie wet ¥V: Minder buitenlanders in Nederlandse hotels Ierse Oisin in Dansende Beer Nederlands Kamerorkest dient te blijven Dissidenten in Polen melden medicijnentekort „Wijs CDA-grond slagenrapport af" JHJ NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 PAGINA 9 weesmiddeien- Chefarine-4 bii normaal ^lucentJ bruikniet kankerverwekkend i (ANP) Pijnstillers die fenacetine bevatten, zoals jvoorbeeld Chefarine-4 zijn bij normaal gebruik niet tkerverwekkc-nd. stelt de producent van Chefarine-4, Chefaro Internati- il bv in Oss, in een reactie op vragen die het PPR- merlid mevrouw Ria Beckers aan minister Ginjaar l volksgezondheid heeft gesteld. In het rapport waarop vrouw Beckers haar vragen had gebaseerd staat vol- s Chefaro niet meer dan dat er mogelijk een relatie laat tussen ernstig misbruik van fenacetine en het op- (den van kanker aan het nierbekken. Zestig Vietnamezen naar Nederland DEN HAAG (ANP) Op Schiphol zullen morgen en op donderdag 14 december in totaal 63 Vietnamezen aanko men om in Nederland opgenomen te worden. Zij zijn in september nabij Singapore op volle zee opgepikt door twee Nederlandse schepen. De Vietnamezen zullen voorlopig worden ondergebracht in vakantiecentra in de Drentse plaatsen Havelte en Bor ger. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gis teren meegedeeld. De vluchtelingen verbleven drie maan den in Singapore met de garantie van de Nederlandse regering dat ze in Nederland zouden worden opgenomen als ze binnen die termijn nergens anders ondergebracht konden worden. 7an onze parlementaire redactie) HAAG „Voor de Kamer is het ag de dag van de herkansing. Een mogelijkheid om te voorkomen e cao-onderhandelingen in de be- akken straks door tot dusver nie- gewenste konsekwenties zullen Dit zei oppositieleider Den Uyl orgen namens de Partij van de Ar- actie aan het begin van het Twee- imerdebat over het mislukken van rerleg met de werkgevers en werk- s en de ambtenarencentrales. met dit Bestek-beleid geen enkel it op verbetering van de werkgele- id. Hoe kan minister Andriessen over lichtpuntjes. Eerder is er sprake van een verdere verslechtering van de economische situatie, o.a. van de betalingsbalanspositie". Den Uyl zei dat het Kabinet lijkt te zijn uitgepraat na het mislukken van het cen traal overleg. Het zegt nu tot de sociale partners en de ambtenaren Bestek '81 moet worden uitgevoerd, niet met u dan maar zonder u. Maar, aldus Den Uyl, is dit beleid wel uitvoerbaar zonder mede werking van de vakbeweging? Hoe rea listisch is het beleid dat dit Kabinet wil doordrijven zonder medewerking van een belangrijk deel van het bedrijfsleven? Het maatschappelijk draagvlak van het beleid wordt thans afgebroken. PvdA-kamerlid Van Thijn zei vanochtend dat minister Wiegel van Binnenlandse Zaken terug naar de onderhandelingsta fel moet om het gesprek met de ambte narencentrales over het arbeidsvoorwaar denbeleid voor 1979 te heropenen. De doorwerking van de bouwcao in de amb tenarensalarissen moet alsnog bespreek baar worden, aldus Van Thijn, die aan kondigde in de loop van het debat, dat de gehele dag in beslag zal nemen, zo nodig met een motie te zullen komen om van het kabinet het initiatief af te dwin gen om weer met de ambtenaren te gaan onderhandelen. Bij het sluiten van deze editie was nog geen andere kamerfractie aan het woord geweest. Mogelijkheden onderwijs in ziekenhuizen vergroot DEN HAAG (ANP) Meer kinderen die in een zieken huis zijn opgenomen zullen voortaan in de gelegenheid worden gesteld om onderwijs te volgen, mits er aan het ziekenhuis een onderwijsinstelling is verbonden. Tot nu bestond die mogelijkheid alleen voor kinderen die langdurig in een herstellingsoord werden verpleegd. Die termijn is nu teruggebracht tot minimaal drie weken. Dit is een van de wijzigingen die staatssecretaris Hermes (Onderwijs) heeft aangebracht in het besluit buitenge woon onderwijs. De toegangsleeftijd voor voortgezet bui tengewoon onderwijs is verlaagd van dertien tot twaalf jaar. DEN HAAG (ANP) Minis ter De Ruiter yan justitie is bereid wetten voor te berei den voor invoering van een vereenvoudigde procedure voor de behandeling van con sumenten-klachten voor de kantonrechter. Op voorstellen van deze strekking die gisteren door het Konsumenten Kontakt aan hem zijn voorgelegd heeft de minister positief gerea geerd. Wel is hij van mening dat andere zaken op het ge bied van consumenten-beleid voorrang hebben. Zo is het departement van justitie bezig met de voorbereiding van wetgeving voor de bestrijding van misleidende reclame en voor het invoeren van stand aard-koopcontracten. Een ver eenvoudigde procedure voor het aanhangig maken van consumenten-klachten bij de kantonrechter zal prioriteit nummer vier kunnen krijgen, aldus de minister. Het Konsu menten Kontakt vindt dat een ontevreden klant zijn klacht bij de kantonrechter moet kunnen indienen door invul ling van een eenvoudig for mulier. Na heel lang aarzelen heeft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken dan tenslotte toch de knoop doorgehakt. Hij blijft het ontwerp van de sanctiewet verdedigen, het wetsontwerp dat de Nederlandse over heid de mogelijkheid geeft om op te treden tegen be drijven, die door de Verenigde Naties of door Neder land uitgeschreven embargo's ontduiken (zoals bijvoorbeeld het handelsembargo op Rhodesië). De minister is hiermee gezwicht voor de terechte druk van de grootste regeringsfractie in de Tweede Kamer, die van het CDA. De vasthoudende pleidooien van Van der Klaauws eigen partij, de WD, tegen het wetsont werp zjjn door het besluit van de minister van buiten landse zaken uiteindelijk zonder succes gebleven. Het aarzelen van Van der Klaauw is overigens in dit geval wel verklaarbaar. Hij kwam vlak na zijn aantre den als minister voor het vreemde geval te staan dat hij een wetsontwerp in de Eerste Kamer moest verdedi gen, dat door zijn voorganger Van der Stoel in de Tweede Kamer al met succes was verdedigd. Doordat in de Senaat de CDA-fractie een andere opstelling leek te kiezen dan de CDA-fractie in de Tweede Kamer, dreigde het wetsontwerp het in de Eerste Kamer niet te halen. Voor de minister zat er op dat moment niet veel meer op dan te vragen de behandeling van het wetsont werp te schorsen. Nu Van der Klaauw evenwel zijn beslissing genomen heeft, is het zaak dat de Eerste Kamer nu ook snel het wetsontwerp goedkeurt. Want de nu geldende wetgeving uit de dertiger jaren geeft de rijksoverheid voor de na leving van embargo's volstrekt ontoereikende bevoegd heden. En een overheid die er terecht de mond vol van heeft te willen werken aan het eerbiedigen van de men senrechten overal ter wereld, komt op den duur niet erg overtuigend over als het voor dat werk niet de juis te instrumenten in handen heeft. ibruik sociale geving minder i half procent HAAG (ANP) Minis- \lbeda (Sociale Zaken) de Tweede Kamer gis- meegedeeld dat op van verkregen cijfers er dan een half procent het totale aantal uitke- trekkers fraudeert. eageerde hiermee op een aak van oud-minister man dat tien procent de mensen met een uitke- misbruik maakt van de le verzekering. De minis- noemde ongecontroleerde i|t«te controleren verha- ver misbruik van sociale ieningen „uiterst onaan- im en onredelijk", met voor de velen, die ge- gen zijn van een uitke- gebruik te maken en geheel terecht ontvan- lurders te inlg schermd :CHT (ANP) - „Als het intwerp „bepalingen met kking tot huur en ver- van woonruimte" onge- jd wordt aangenomen,- ;ent dit voor de huur- in niet-geliberaliseerde den dat zij min of meer vrij worden en geen ze- iid meer hebben op be- md ongestoord woonge- Dit zegt het CNV in :ommentaar op het wet- verp dat wordt voorbe door een bijzondere ka-> ommissie. it ontwerp ontbreekt vol- het CNV een regeling in staat dat een huurder a drie jaar zijn woning ontruimen, als de kan- ichter met een beroep op [end eigen gebruik van 'erhuurder een vordering Jntruiming toewijst. „Het ar bestaat nu dat mensen er een huurwoning kopen lat de huurder de kans binnen zeer korte tijd voning te moeten veria- Het CNV dringt erop bepalingen ter bescher- van de huurders in niet- leraliseerde gebieden in wetsontwerp op te nemen, duidelijk aangeven wan- een verhuurder wel of rechten heeft. Over het e wetsontwerp zegt het dat de huurder te wei- lescherming krijgt. Reurop voor... ïbloemengroet, ar ook ter wereld! NA MAATREGEL STAATSSECRETARIS NOOTEBOOM DEN HAAG Staatssecreta ris Nooteboom (Financiën) gaat maatregelen nemen waardoor bejaarde huizenbe zitters met een laag inkomen minder forse belastingaansla gen krijgen. Dat kondigde hij Bejaarden met een eigen huis zijn financieel in de knel ge raakt door de explosieve stij ging van de prijzen van on roerend goed in de afgelopen vier jaar. Doordat de huizen zo sterk in waarde zijn geste gen, worden door de belas tingdienst evenredige aansla gen voor de vermogensbelasting De inkomens van de bejaar den zijn echter in verreweg de meeste gevallen gelijk ge bleven op een relatief laag ni veau, zo betoogde de staatsse cretaris. In de tijd dat de mensen hun huis kochten was er een direct verband tussen De staatssecretaris gaat ook van het huis als er sprake is de koopprijs van het huis en het inkomen dat de kopers op dat moment hadden. Die rela tie is er nu veelal niet meer, met nadelige gevolgen voor de bejaarden. iets doen aan een onrecht vaardige situatie bij de over drachtsbelasting. Die belasting bij overdracht van onroerend goed zal niet geheven worden over de werkelijke waardè van een gemeentelijk anti-spe- culatiebeding. In dat geval zal voortaan uitgegaan worden van de limiet-verkoopprijs, zoals die in het beding is vastgesteld. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse hotels hebben in de eerste helft van dit jaar minder bezoek gehad van buitenlandse gasten. Het aantal buitenlanders dat één of meerdere nachten in een Nederlands hotel overnachtte nam af met 80.000. Het aantal overnachtingen door bui tenlanders met 200.000 Volgens voorlopige tellingen van het CBS verminderde het aantal geregisteerde overnachtingen door buitenlan ders, vergeleken met de eerste helft van het vorig jaar met 6,7 In aantallen uitgedrukt ging het om een da ling van 2.939.000 naar 2.743.000. De achteruitgang vond geheel plaats in het tweede kwar taal. Van invloed daarbij was dat pasen dit jaar in maart viel en verlegden jaar in april. Vooral Rotterdam was minder in trek. De achteruitgang beliep hier ruim tien procent. In Amsterdam ging het om een achteruitgang van ongeveer zes procent. De meeste hotelklanten kwa men wèer uit Amerika, West-Duitsland, Engeland en Frankrijk Zware lading Wie het onderste uit de kan wil krijgt het deksel op zijn neus. De eigenaar van deze vrachtwagen had het voertuig zo zwaar beladen met betonplaten dat het gisteren nabij Prinsenbeek (N.Brabant) door zijn chassis zakte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de politie ging wel over tot een uitvoerige inspectie... De Ierse groep Oisin, die tesamen met de Vlaamse groep Rum ongetwijfeld de topper was van het Dansende Beer Fes tival dat op II juni op het Malieveld werd gehouden, komt zondagavond a.s. terug bij De Dansende Beer, nu in het theater aan de Westduinweg te Schève- ningen. Oisin brengt traditionele muziek en gedichten in voornamelijk de kelti- sche taal. Onderling spreken de mensen van Oisin ook alleen maar keltisch. 80 Den Haag Het reeds een kwart eeuw bestaande Neder lands Kamerorkest moet de kans krijgen voort te bestaan nu de leiding beseft dat het orkest zich ernstig dient te bezinnen op een eigen taak en een eigen indentiteit. Dit zal niet ten nadele mogen zijn van andere noodzakelijke voorzie ningen in het muziekleven. Dit staat in het advies dat de afdeling muziek voor de Raad van de Kunst heeft opgesteld. CRM-minister Gardeniers had er om gevraagd toen het orkest in mei van dit jaar een beleids plan publiceerde., De afdeling Muziek ziet in dit plan een serieuze poging om tot een ingrijpende vernieuwing te komen, zij het dat de activiteiten in het plan wat te ambitieus zijn gezien de financiële positie van het orkest. Terecht acht de afdeling het dat het orkest het hele repertoire wil blijven uitvoeren dat tussen 1600 en heden is gecomponeerd voor de bezetting van een „ka merorkest". In de doelstelling wordt gemist, dat het orkest het repertoire van de grote symfo nieorkesten aanvult en dat het zich zo min, mogelijk in het grensgebied tussen beide reper- Uit een oogpunt van efficiency zou de kern van het Nederlands Kamerorkest, als vanouds, weer uit alleen strijkers moeten be staan. De nodige extra musici zouden per concert moeten wor den aangetrokken. De afdeling Muziek acht o.m. voorts lange tournees in het buitenland van minder belang dan een geregel de presentatie in eigen land en dan niet alleen in de randstad, aldus het advies aan de minister van CRM. WARSCHAU (AFP) In Polen hebben dissidenten kritiek op de regering geuit, omdat er een tekort aan medicijnen zou be staan dat „kwalijke gevolgen voor de volksgezondheid kan hebben". De kritiek was vervat in een open brief van het „comi té voor sociale zelfverdedi ging" (KOR) aan de minister van volksgezondheid Marian Sliwinski. Hierin wordt mel ding gemaakt van „vertragin gen" en „beperkingen" bij de investeringen in de farmaceuti sche industrie, waardoor een „chronisch tekort aan talrijke geneesmiddelen" is ontstaan. „Het is ontoelaatbaar dat de staat bezuinigt ten koste van de gezondheid en het leven van de burgers", aldus KOR. In de open brief worden officie- Ie mededelingen aangehaald, waarin apotheken er van in kennis werden gesteld dat van november tot januari 60 genees middelen niet en 150 slechts in beperkte hoeveelheden beschik baar zouden zijn. Het tekort betreft antibiotica, middelen te gen hartkwalen, hormoonpre paraten, medicamenten tegen kanker, vitamines en andere medicijnen. KOR biedt de minister zijn me dewerking aan om op de in het buitenland verblijvende Polen een beroep te doen, medicamen ten die in Polen „onvindbaar" zijn, te sturen. De open brief is ondertekend door de bioloog Jan Kielanowski, een lid van de Poolse academie van weten schappen. Heerlense cultuurprijs voor Brandt Corstius HEERLEN De schrijver dr. Hugo Brandt Corstius heeft voor zijn volledige werk de Burgemeester van Grunsven prijs, de cultuurprijs van de stad Heerlen, ontvangen. De beslissing om de prijs op advies van een jury aan Brandt Corstius toe te kennen is door het Heerlense college genomen vóór de „kwestie-Vrij Neder land" is gaan spelen. Brandt Corstius schreef onder de naam „Jan Eter" eind november een column in „Vrij Nederland" over het koninklijk kroonprin selijk paar. Naar aanleiding van het stuk van „Jan Eter" heeft de regering de Amsterdamse officier van justitie gevraagd te laten onderzoeken of strafver volging tegen „Vrij Nederland" mogelijk is. De prijs van 2.500 gulden is Brandt Corstius per brief toege stuurd. B. en W. van Heerlen zeggen onder de huidige om standigheden niet voor een uit reiking ten stadhuize te voelen. Verontruste AR-leden doen beroep op partijraad (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een groep van 35 leden van de Anti-Revoluti onaire Partij heeft een dringend beroep op de partijraad (die zaterdag in Rotterdam bijeenkomt) gedaan om het CDA-rap- port „Grondslag en politiek handelen" van de hand te wijzen. Volgens deze leden zal de partijraad moeten uitspreken dat alle vertegenwoordigers van het CDA in Kamers, staten en raden moeten instemmen met een aanspreekbaar zijn op de evangelische grondslag van het CDA. Zij verwerpen de conclu sie van de CDA-commissie die het rapport uitbracht dat niet het evangelie maar de politieke overtuiging die daaruit voort spruit het bindend element in het CDA dient te zijn. Tot de groep verontruste leden behoren de oud-Kamerleden G.A. Kieft en drs. A. Schouten, de hoogleraren prof. dr H.J. van Zuthem, prof. dr G. Kuiper Hzn en prof. dr J. Veenhof, de emeritus-hoogleraar prof. dr D. Nauta en de (tevens) EPV- er dr J.P. Feddema. Het hogedrukgebied boven Skandinavië, dat al enige dagen het weer in onze omgeving be paalt, heeft zich in het afgelopen etmaal naar de Alpen uitge breid. Het zorgt in grote delen van Europa voor winterweer. Het koudst was het vannacht in Midden-Zweden, waar de temperatuur plaatselijk tot min 25 graden daalde. In Polen en de beide Duitslanden lagen de minimumtemperaturen tussen min 8 en min 15 graden. In ons land werd de laagste temperatuur gemeten op het vliegveld. Soesterberg n.l. min zeven graden. Het hogedrukgebied blijft ook morgen het weer bij ons bepa len, maar het zal wel minder zonnig worden. Boven de Britse eilanden en West-Frankrijk komt veel bewolking voor, die samenhangen met oceaanfron ten, die de scheiding vormen tussen zachtere lucht in het westen en de koude lucht uit het oosten. Deze fronten dringen maar langzaam naar het oosten door. Enkele wolkenvelden kunnen tot over ons land doordringen, waarbij tevens de wind nog in kracht zal toenemen. Vooruitzichten voor vrijdag op gesteld. Eerst lichte tot matige vorst, later meer bewolking met kans op neerslag en minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zort 0 tot 4. Min.temp. omstreeks -2 graden. Max.temp. omstreeks +3 gra- Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent Kans op een geheel droog et maal 70 procent. Luchth. R'da Casablanca Istanboel Las Palmas Vogeltentoon stelling van De Kolibri Noordwijkerhout De Vogel vereniging De Kolibri uit Noordwijkerhout houdt dit jaar haar 21-ste onderlinge ten toonstelling. De leden van de vereniging showen hier hun met zorg gekweekte vogels van het afgelopen jaar, zoals zang en kleurkanaries, grote- en klei ne tropen, parkieten enz. Zo'n 374 vogels zullen worden getoond. De tentoonstelling gaat vrijdag 8 december om achtuur van start in het Parochiehuis, aan de Kerkstraat 93a in Noord wijkerhout. Openingstijden 8 december van acht tot tien uur 's avonds, 9 december van tien tot tien uur en 10 december van tien toj, vijf uur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9