Alkemadese voetbalsters kunnen best nieuwe leden gebruiken uervoer per auto neemt in ie gehele Rijnstreek toe Voorschoten tegen bruine wapent zich rat KERSTFLORA NIEUWE STIJL Leidschendams jeugd- en jongerenwerk uit kritiek op subsidieregeling gemeente ERKEERSSTUDIE IGOR WIJST UIT: Op mijn orpwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len' wie u graag in deze rubriek zoü willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244'; u kunt dan naar toestel 18 vragen. [^AD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 PAGINA 5 Voorschoten gaat zich wapenen tegen een knagende vijand. Burgemeester en wethouders richten zich als geacht college gezamenlijk tot de bevolking om tot een soort mobilisatie te geraken. Het gaat om de eendrachtige bestrijding van de bruine rat. Het gevaar gaat nu pas goed uit die hoek komen, immers deze bruine knaagdieren plegen juist in het koude winterseizoen te gaan rondzwerven. Op het veld kunnen ze dan niet meer terecht omdat het voedsel te schaars is geworden. Echter ook deze beesten moeten eten om in leven te blijven, een doelstelling die door burgemeester en wethouders en waarschijn lijk massa's inwoners aangevallen wordt: de bruine rat moet niet kunnen eten en mag ook niet in leven blijven. Op zoek naar voedsel gaan de ratten niet zelden drastisch te werk en trachten ze de huizen binnen te dringen. Daar voelt niemand natuurlijk iets voor. Derhalve moet de aanwezigheid van de bruine rat zo spoedig mogelijk worden gemeld aan de gemeentelijke dienst die de taak heeft ongedierte te lijf te gaan en te verdelgen. Ook moet worden voorkomen, dat de bruine rovers een schuilplaats kunnen vinden, van waaruit ze kunnen opereren. Vooral op terreinen willen de dieren nog weieens verstoppertje spelen. Daarom ook dienen eventuele rommelhoeken opgeruimd te worden. Tevens moet voorkomen worden, dat de ratten eten vinden. Men zorge er dus voor, dat voedsel onbereikbaar is voor de rat. Ik wil niet zeggen, dat de deskundige gemeentelijke ongediertebestrij- der staat te trappelen van ongeduld om uit te rukken, maar hij is te allen tijde bereid tot het adviseren bij te nemen maatregelen; de man kent de bruine en ook anders getinte rat als z'n broekzak. Dus: ratten gezien, bel de gemeente. Voor Voorschoten is dat (01717) - 2141, toestel 84. Vanzelfspre kend moeten ook niet-Voorschotenaren hun ogen open houden: de bruine rat loert aan alle kanten. De Hillegomse Kerstflora wordt in een nieuw jasje gestoken. Van 22 tot en met 27 december wordt de Kerstflora 1978 gehouden in de sporthal van Treslong. Het ongetwijfeld talrijke publiek zal dan kunnen genieten van een bolbloemententoonstelling die ten opzichte van voorgaande jaren sterk van karakter is gewijzigd. Zo zullen dit jaar de bloemen veel meer een decoratieve opstelling krijgen. Niet alleen zijn er over een paar weken vele duizenden bolbloemen te zien, men zal er ook de ogen kunnen uitkijken op verschillende gereedschappen uit de „goede oude tijd". Romantiek en nostalgie dus. Aan de Floratentoonstelling is tevens een fotowedstrijd verbonden die georganiseerd wordt door Kodak. Behalve een gratis kleurenfilm zijn er ook aardig wat leuke prijzen te winnen. Daarbij spelen uiteraard de bollen en knollen die volgend jaar de hele tuin weer in de bloemetjes zullen zetten een grote rol. De Kerstflora 1978 is op vrijdag 22 december geopend van 12.00 tot 18.00 uur. Van zaterdag 23 tot en met Tweede Kerstdag, 26 december, kan men terecht van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 18.00 uur en op woensdag 27 december van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is zeer schappelijk: drieëneenhalve gulden; kinderen en 65-plussers betalen half geld. Voor groepen van minstens twintig personen wordt korting verleend. LEIDSCHENDAM De Stichting Gereformeerd Jeugdverband en de Raad voor Jeugd- en Jongerenak- tiviteiten hebben in een brief aan burgeriieester en wethouders kritiek uitgeoe fend op de bestaande subsi dieregeling. De twee instan ties zeggen dat door het subsidiebeleid ieder (parti culier) initiatief in het ka der van het jeugd- en jonge renwerk binnen de gemeen te „een gevoelige - en voor sommigen misschien een doodsklap - wordt toege bracht". Aanleiding tot de brief is de mededeling van b. en w. aan het Gereformeerd Jeugdver band dat voor de verbouwing van het voormalige PTT-pavil- joen aan de Rijnlandstraat dit jaar 8 duizend gulden beschik baar zal worden gesteld. Het bestuur zegt hiervan „met grote verslagenheid" kennis te heb ben genomen. De stichting heeft subsidie gevraagd voor het tota le begrotingsbedrag van ruim 63 duizend gulden. De gemeen telijke beslissing zou meebren gen dat ook CRM niet meer dan 8 duizend gulden geeft omdat het ministerie nooit meer geeft dan de gemeente in het eerste jaar beschikbaar stelt. Volgens de stichting zou CRM bij een anders gestelde gemeentelijke subsidieregeling maximaal 30 duizend gulden verstrekken. In de brief aan b. en w., die met andere klachten maandag 4 de cember zal worden behandeld door de commissie voor jeugd- en sportzaken, wordt gezegd dat wethouder G. J. Hendriks alles in het werk heeft gesteld voor een zo effectief mogelijke subsi diëring. Volgens de briefschrij vers moet het jeugdwerk zich momenteel behelpen met de be schikbare middelen. De stich ting en de RJJL vinden het een kwalijke zaak dat het college door zich zonder meer te beroe pen op het bestaande subsidie beleid een voor de stichting Gereformeerd Jeugdverband zeer belangrijk bedrag van CRM „aan de verkeerde kant van de balk" terecht laat ko men. Het uiteindelijke resultaat zou zijn dat een „dure" lening zou moeten worden afgesloten om de tekorten te dekken. Op de agenda van de commissie staat verder de brief van de RJJL over het niet op de priori teitenlijst voor 1979 plaatsen van de vernieuwing van de speeltoestellen in de speeltuin aan de Rozenlaan. Zoals wij eerder meldden is de RJJL te leurgesteld en verbaasd omdat de speeltoestellen via de advies commissie de hoogste plaats op de lijst hadden behaald. De speeltuin is, 'aldus de RJJL, onlangs wel voorzien van een nieuwe omheining van 18 dui zend gulden terwijl de jaarlijkse lasten voor de speeltoestellen maar 7 duizend gulden zijn. Het derde punt dat op verzoek van de RJJL op de agenda is geplaatst is de vervanging van de huisvesting van „Sater". Het bestuur van „Sater" heeft zich in een brief aan burgemeester en wethouders fel gekeerd tegen de plannen in Amstelwijk een nieuw gebouw voor deze jonge - rensociëteit neer te zetten. Als dit doorgaat zou „Sater" vol gens het bestuur „zijn eigen identiteit" verliezen. Een nieuw gebouw zou moeten komen in de onmiddellijke nabijheid van het huidige gebouw op de hoek van Koningin Julianaweg en J. S. Bachlaan. i Zevende Tatetavo-toernooi in Aarlanderveen AARLANDERVEEN Het in Aarlanderveen en omstreken bekende Tatetavo-toernooi zal zaterdag 16 december voor het zevende achter- een volgende jaar worden gehouden. i Het toernooi wordt gespeeld op acht opeenvolgen- j de zaterdagen in de voetbalkantine van Aarlan derveen, waar de deelnemers van 8 tot 14 jaar, I elkaar zullen bekampen op de tennistafel en op J het t-^f el voetbalspel. r De deelnemers aan dit toernooi behoeven geen lid te zijn van de Sportvereniging (meisjes zijn natuurlijk ook als deelnemer welkom). Men kan zich voor dit toernooi opgeven, in de voetbalkantine, waar ook de wedstrijden worden gespeeld - tegen betaling van een rijksdaalder als inschrijfgeld voor het gehele toernooi, op zaterdag 2 december in de voetbalkantine 's morgens tussen 10.00 en 11.00 uur bij de heer Elsgeest. u Dat doen ze overigens met veel geestdrift en ze willen dat ook blijven doen. „We willen dezelfde successen kunnen blijven boeken als in het verleden", menen de dames zelf. De resultaten mogen er best zijn. Zo werden in de afgelopen periode maar liefst vier kampioenstitels naar Alkemade gehaald. Om zo door te kunnen gaan hebben de dames van s.v. Alkemania wel versterking nodig; ze zitten zelfs dringend om nieuwe leden verlegen. De damesafdeling van Alkemania speelt met vier elftallen in de competitie. De voetbalzaak wordt erg serieus aangepakt. Zo is, omdat al die dameselftallen deze competitie alweer in de hoogste regionen meedraaien, een hoogst-eigen trainer voor de vrouwen „aangeschaft". Ook beschikken de Alkemania-speelsters over een verzorger. Om dit nu allemaal rendabel te kunnen houden kan men een stel nieuwe leden best gebruiken. Kom op dus, nog niet voetballende vrouwen van Alkemade; je weet niet' half hoeveel kracht er in jullie benen schuilt. Al heel prille vrouwen vanaf 8 jaar kunnen bij s.v. Alkemania terecht. Men kan zich opgeven, erg graag zelfs, bij Anita van der Meer, tel. (01713) - 2607. L.PHEN AAN DEN JN Het vervoer per ito zal onder invloed de nog: steeds oeiende mobiliteit, de mende jaren in de ge le Rijnstreek toene en. Binnen Alphen aan :n Rijn en op de wegen n en naar deze gemeen- zal rekening moeten arden gehouden met extra toename als volg van de realisatie n de woonwijk Ridder- 'Id. Deze laatste toena- anle zal een extra belas- ïg gaan betekenen voor Herenweg (Alphen- I inluiden) en de „slui- oute" Alphen-Wou- ugge-Hoogmade. Dat lat onder meer te lezen het tweede interim- pport „Regionale Ver- ersstudie" dat in op- acht van het IGOR uit bracht is door het inge- eursbureau DHV uit nersfoort. Het rapport uit „fase een" af van ™b verkeersstudie voor Rijnstreek. de komende jaren zullen enlgens de nota ook verschui- iy-, igen gaan optreden in het rkeerspatroon als gevolg van i aantal verbeteringen. Zo iat de reconstructie van een ntal kruispunten in de route phen-Woubrugge-Hoogmade stapel, een omleiding rond logmade, de aanleg van de en gerbaan met een brug over le t Aarnakanaal, de aanleg van ■n itspaden op diverse wegen en reconstructie van het ver Volgens de nota gaat de Hefbrug bij het verkeersplein Gouwsluis gemiddeld 36 maal per dag open wat filevorming tot gevolg heeft en „zeer verstorend" werkt op de verkeersafwikkeling. Gouwsluis wordt in de nota dan ook een belanariik „knelpuntgenoemd. ""ynjn keersplein Gouwsluis te Alp hen. Door deze verbeteringen zo meent de nota, en mede gelet op de overbelasting van de rou te via de Rijndijk en de vele malen dat dagelijks de in deze route gelegen Hefbrug bij Gouwsluis voor het verkeer dicht gaat, zal een deel van dat. verkeer uitwijken naar de nieu we route Oostkanaalweg-Zeger- baan en via Woubrugge verder. Met daarbij de verkeerstoena me vanuit Ridderveld zal daar door de „druk" op deze route „aanzienlijk toenemen", stelt de nota verder. De verkeersintensi teit op de huidige route Alphen- Leiden zou naar verwachting slechts in geringe mate toene men. De nota merkt ook op dat van de verbeterde en nieuwe ver- keersvoorzieningen een „zui gende werking" kan uitgaan. „In verband hiermee dient reke ning te worden gehouden met een verdere toename van de verkeersintensiteiten op de we gen Gouda-Boskoop-Alphen en Bodegraven-Alphen", aldus de nota. Hqewel met de verbeteringen enkele „knelpunten" zullen wor den weggenomen stelt de nota daartegenover dat dit een ver sterking van de problemen zal betekenen ten aanzien van de „barrièrewerking" en geluid hinder in Woubrugge en in min dere mate ook in Zwammer- dam. Op langere termijn zal de aan leg van een nieuwe rijksweg 11 de oplossing zijn voor vele par keerproblemen in de kernen langs de Oude Rijn, vindt de nota. „Voorwaarde is dan ech ter jdat de nieuwe rijksweg niet alleen een funktie vervult voor het ten opzichte van de Rijn streek doorgaande 1 verkeer (thans 15 20% van de totale intensiteit op de route Bodegra ven-Leiden) maar ook voor het herkomst- en bestemmingsver keer van de Rijnstreek". Het inmiddels vastgestelde tracé van rijksweg 11, op betrekkelijk J korte afstand langs de kernen, sluit volgens de nota, goed aan bij deze laatstgenoemde funk tie. „Ook bij de uiteindelijke vaststelling van de lokaties en de vorm van de aansluitingen op rijksweg 11 zou ingespeeld kunnen worden op de karakte ristiek van de grotendeels regio gebonden verkeersstromen langs de Rijnroute", aldus de nota. Het college van het IGOR tekent bij de nota aan dat de nu afgeronde fase, „waarin proble men en knelpunten in beeld zijn gebracht", gevolgd dient te wor den door een tweede fase. Hie rin zou volgens het college ge zocht kunnen worden naar maatregelen die de aangegeven verkeersproblemen moeten op lossen. Tegen de achtergrond van een globale visie op langere termijn zou de studie uiteinde lijk moeten resulteren in een „regionaal verkeersplan" meent het college. Met de tweede fase zou een tijdsperiode van een half jaar zijn gemoeid. Het colle ge kondigt aan „zo spoedig mo gelijk" met nadere voorstellen hierover te komen en denkt er aan om de opdracht hiervoor andermaal in handen te geven van het ingenieursbureau DHV. De interim-nota en het voorstel van het college staat vanavond ondermeer op de agenda van de IGOR-vergadering. Deze be gint om 19.30 uur en wordt zoals gewoonlijk gehouden in het Alp^anse raadhuis. Voetballen is al enige tijd geen uitsluitende mannensport meer. Hier en daar rennen de dames al net zo hard achter het leer aan, omspelen tegen standsters volgens een bepaalde techniek en het gebeurt ook wel dat ze scoren. Zo heb je de voetballende vrouwen van Alkema de, verenigd in de s.v. Alkemania. Dat is niet zomaar wat: de dames van Alkemade trappen nu alweer zo'n jaar of zeven tegen de bal in competitieverband. Het damesvoetbal is niet meer van de Nederlandse velden weg te denken. ÉfclUUWII >H UtllIHMU.WIt JM*lM»MlX.jmiWiJW.WÜJI .U' AJUJA. J"f«. IW.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5