MedewerkersMargriet' uiten kritiek op beleid van directie Opknapbeurt Nieuwkoopse bejaardentehuizen! Problemen rond garantie plan PROJECT GAAT MILJOENEN KOSTEN GROTE SPANNINGEN HEBBEN ONTSLAG HOOFDLEIDER TOT GEVOLG Zoeterwoude wil dorpsraden ZOETERWOUDE - Bijna drie kwart van de inwoners van Zoeterwoude (71 is voor de invoering van dorpsraden. Dit blijkt uit de uitslag van een enquête die in mei van dit jaar is gehouden op initiatief van de liberale raadsfractie. Na aftrek van de tegenstanders van dorpsraden en de niet-gein- teresseerden blijft er nog een ruime meerderheid van de on dervraagden over. Bewoners van het buurtschap Hoge Rijn dijk blijken met 77 voorstem mers niet tevreden te zijn met het bestuurlijk isolement van Het buurtschap. Wijziging tarieven Wassenaar Wassenaar De electriciteit- starieven in Wassenar worden enigszins herzien. De wijziging komt erop neer dat de brand stofkosten, die gemaakt wor den bij de productie lager wor den doorberekend in de klein verbruikerstarieven. De gasttarieven blijven voor verbruikers tot 600m3 per jaar hetzelfde als dit jaar: 27 cent per kubieke meter. Bij hoger verbruik moet 25 cent per ku bieke meter worden betaald (dit jaar: 23 cent). Het vastrechtbe drag gaat evenwel omlaag van 69,- naar 57,-. 1 llUJJLiljl VjAÜI IVUOlIii^ NIEUWKOOP Alle bejaarden in de Nieuwkoopse tehuizen Het Koetshuis en Aar en Amstel (respectievelijk aan de Dorpsstraat en de Koekoekstraat) zullen binnen twee jaar een nieuw dak boven het hoofd krijgen. Het Koetshuis aan de Dorps straat zal naar verwachting komend voor jaar tegen de vlakte gaan om plaats te maken voor nieuwbouw. En als alles mee zit zal begin 1980 een aanvang worden gemaakt met de verbouwing van bejaar denhuis Aar en Amstel aan de Koekoek- straat 1. Met deze grootscheepse verande ringen zijn enige miljoenen guldens ge moeid. Het bestuur van Het Koetshuis loopt al vele jaren met nieuwbouwplannen rond. Na het afkomen van de wet op de bejaardenoorden werd duidelijk dat Het Koetshuis voor aanpassing zoveel geld zou opslokken dat nieuwbouw rendabeler zou zijn. Met die nieuwbouw hoopt het bestuur komend voor jaar te beginnen. Het uit 1928 stammende oude gebouw zal na sloop plaatsmaken voor een nieuw tehuis dat eenzelfde capaciteit zal behouden als het huidige, dat wil zeggen 65 bedden. Wanneer precies zal worden begonnen is nog niet duidelijk omdat de plannen nog niet zijn goedgekeurd. Een eerder plan werd afgekeurd omdat het niet in te passen zou zijn in het dorpsgezicht Noodoplossing „Toch zijn we al in een zover stadium dat met stelligheid kan worden gezegd dat we voor de bouwvakvakantie kunnen begin nen," aldus directrice M. C. van der Geest. Omtrent de tijdelijke onderbrenging van de 65 bejaarden ziet de directrice niet al teveel problemen. „We denken aan het laten neerzetten van semi-permanente onderko mens. zolang de nieuwbouw niet gereed is. Het blijft natuurlijk een noodoplossing, maar het is dan ook maar voor tijdelijk," aldus mevrouw Van der Geest. De verbouwing van Aar en Amstel zal aanmerkelijk langer op zich laten wachten. Naar verwachting zal niet eerder dan begin 1980 met de bouw kunnen worden begon nen. Oorzaak daarvan is het feit dat Aar en Amstel, in tegenstelling tot Het Koets huis, niet in particuliere handen is, maar eigendom van de gemeente. Weliswaar wordt het bejaardenhuis aan de Koekoek- straat beheerd door een interkerkelijke stichting, maar verbouwingen moeten via de gemeente, en derhalve provincie en rijk Dat is dan ook de reden dat de verbouwings- aanvragen wat langer op een „ja-woord" moeten wachten. Verouderd Ook de voorgenomen verbouwing van Aar en Amstel is een direct gevolg van de uit de zestiger jaren stammende wet op de bejaardenoorden. In die wet zijn de voor waarden voor het bouwen en exploiteren van bejaardentehuizen geregeld. Die wet kwam tot stand nó de bouw van bejaarden tehuis „Aar en Amstel", dat 22 jaar geleden werd neergezet. Zo kon het bestaan van het toentertijd als uiterst modern bestem pelde bejaardenoord op slag verouderd bleek. Na het nemen van de voorgeschreven brandpreventieve maatregelen kreeg de ex ploiterende stichting tot nog toe voorlopig ontheffing van G.S. Ontheffing omdat ei genlijk het tehuis nog niet voldeed aan de Aar en Amstel normen. „Met name de kamers van de bejaarden voldoen niet aan de vereiste minimum afmetingen," aldus de heer P. van Eijk van de gemeente. De administrateur van het gemeentelijk woningbestand stelt evenwel dat de voornemens nog in een vroeg stadium verkeren. „Een half jaar geleden heeft de raad weliswaar een voorbe reidingskrediet van ruim 60 duizend gulden beschikbaar gesteld, maar voor de daad werkelijke verbouwing hebben we natuur lijk toestemming van het ministerie van CRM nodig." Vakantie In grove trekken komt het plan het vergroten van de kamers (van drie kamers zullen er twee worden gemaakt) en het aanleggen van toiletten en keukens in die nieuwe kamers. „Maar dat alleen zou tot gevolg hebben dat het aantal bejaarden dat we kunnen opnemen terug zou lopen en dat is niet de bedoeling," aldus de heer Van Eijk. „Vandaar ook dat het in de' bedoeling ligt het tehuis met een vleugel uit te bouwen. Al met al is daar een bedrag van ruim 2 miljoen gulden mee gemoeid.' Hoewel het nog wel even zal duren worden inmiddels wel al de mogelijkheden voor een tijdelijke onderbrenging van de 58 Aar en Amstel-bejaarden onderzocht. „We hebben twee mogelijkheden," aldus de heer Van Eijk. „We kunnen de mensen onderbrengen in andere bejaardenoorden of we kunnen ze gedurende de bouw een paar maanden vakantie geven in bijvoorbeeld een warm land als Spanje. De keus zal afhangen van de kosten en van wat de mensen zelf het liefst doen," aldus de heer Van Eijk van de gemeente. TOEKOMSTIGE BEWONERS DOEN BEROEP OP COLLEGE LEIDSCHENDAM Tweeëndertig kopers van woningen in Duivenvoorde hebben, ondanks reeds in juli gedane beloften van het gemeente bestuur, nog steeds geen garantie-certificaat van de Stichting Garantie Instituut Woningbouw. De Belangenvereniging Nieuw-Duivenvoorde heeft naar aanleiding hiervan burgemeester en wethouders gevraagd hun invloed aan te wenden om te bewerkstelligen dat de firma Tetteroo, die de woningen heeft gebouwd, alsnog voor de certificaten zorgt Op schriftelijke vragen van twee CDA-raadsle- den hebben b. en w. geantwoord dat goedkeuring door het GIW van de bouwplannen van bovenge noemde en drie andere bouwers in Duivenvoorde „binnen enkele weken" kon worden verwacht. Volgens het college betrof het uitstel overigens financiële gegevens, de technische kanten waren al in orde bevonden. Half juni waren de bouwers op hun schriftelijk aangegane verplichtingen gewezen. Van de zijde van de firma Tetteroo deelt men ons mee dat het bouwbedrijf al maanden geleden „rond" was met het instituut maar dat daarna nog lijsten met vragen over het bedrijf werden ontvangen die ook weer beantwoord zijn. De kopers moesten echter het GIW nog twee keer inlichten over de wijze van financiering, een voorwaarde die door het garantie-instituut al geruime tijd geleden vervallen was verklaard maar waarvan men bij het GIW intern blijkbaar nog niet op de hoogte was. De bouwfirma verwacht dat het certificaat op korte termijn zal worden verleend. Burgemeester en wethouders hebben bovendien gezegd dat met het GIW was afgesproken dat de projecten in Duivenvoorde, vooruitlopend op de goedkeuring van de plannen „zouden worden .meegenomen' in de controle-aktiviteiten". Bij een vergadering over bouwkundige problemen met bouwers, het bestuur van de belangenvereniging, de dienst bouw- en woningtoezicht en het GIW zei de vertegenwoordiger van het garantie-insti tuut echter dat de taak van het GIW pas drie maanden na oplevering van de woningen in werking treedt. De woningen worden begin vol gend jaar opgeleverd. De belangenvereniging heeft het college gevraagd wat het nut en de inhoud van de controle tijdens de bouw door het GIW is, gezien in het licht van de door de vereniging opgedane ervaringen. Deze controle wordt onvoldoende geacht en te weinig gericht op het voorkomen van eventuele bouwkundige problemen die later weer kunnen leiden tot schade-claims. Gevraagd wordt te zorgen dat het instituut de controle tijdens de bouw intensiveert. De belan genvereniging constateert tenslotte dat een van de risico's, namelijk dat van faillissement van aannemers tijdens de bouw, door het gebrek aan een certificaat, tijdens het grootste deel van de bouwperiode niet is gedekt. De (volle) premie is echter al in september betaald. De vereniging heeft de vragen aan b. en w. gesteld omdat de gemeente de bouwers en daarmee ook de kopers, indertijd tot deelname aan het garantie-instituut heeft verplicht. LISSE Gemeenschapscen trum „De Poel" houdt vrijdag 8 december weer een filmvoor stelling in ,,'t Poelhuys". De film is voor jongeren van dertien tot zestien jaar. Vertoond wordt de film „Een miljoen jaar geleden". Kaarten voor de voorstelling, die om acht uur begint, zijn morgen tussen zeven uur en half acht in het Poelhuys te krijgen. SASSENHEIM Postduiven vereniging „De Blauwband" houdt vrijdagavond 8 december vanaf half acht weer een post- duivenshow in haar clubge bouw aan de Vijf Meilaan. De show wordt zaterdagmorgen om tien uur voortgezet tot vier SASSENHEIM Zanger-gita rist Dingeman Coumou treedt zondag 10 december op in „Ont moeting" tijdens een jeugdsa- menkomst van de hervormde gemeente. Spreker tijdens deze samenkomst die om zes uur begint is ds. M. C. van der Meer. Belangstellenden kunnen zich melden bij Pleun Stehouwer, tel. 19103, Ad Bakker, tel. 11020 of Ronald Verhoef, tel. 12493. WASSENAAR - In verband met werkzaamheden aan een oude duiker in de Kaswetering, die gelegen is onder de Storm van 's-Gravesandeweg tussen de Duinrellweg en de Van Zuy- len van Nijeveltstraat, zal het noodzakelijk zijn de Storm van 's-Gravesandeweg geduren<" ongeveer 2 weken voor alle ge motoriseerde verkeer af te slui ten. De afsluiting zal door bor den worden aangegeven. On voorziene omstandigheden voorbehouden zal de volgende l week met de werkzaamhedei worden begonnen. ideaat REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 PAGIN/ spanning, dat merken de kinde ren. Door mijn plotselinge schorsing gevolgd door ontslag ben ik het contact verloren met veel kinderen bij .Margriet". Dat vind ik erg jammer. Ik had liever de mogelijkheid gehad om die relaties af te bouwen. Zo had ik bijvoorbeeld een erg goed contact met een jongen op het MKD met een longaandoe ning. Iedereen kon zien dat het steeds beter met die jongen ging. Maar ja, ik moest toen plotseling weg. Dus het contact met die knul werd ook verbro ken. Nu schijnt het weer slech ter met hem te gaan. Hij is weer agressief en zo. Als ik dan tegen Veeneklaas zeg dat het komt omdat ik zo plotseling moest vertrekken, geeft Veeneklaas me nog gelijk ook. Maar in de status van die jongen staat wel dat de behandeling helaas beëindigd moest' worden we gens tekort aan personeel. Want buiten .Margriet" mag natuur lijk niemand weten wat er zich allemaal binnen de muren af speelt. Ik ben bang dat het geval van die jongen niet het enige zal blijven. Door bijvoorbeeld de zelfstandigheid en verant woordelijkheid van de groep sleidsters te beknotten is het gewoon onmogelijk om een goed beleid te voeren ten aan zien van de behandeling van het kind. Het gevolg is dat ieder voor zich aan het kind gaat werken en dat kan tot de nodige problemen leiden", aldus Wim Wanders en andere medewer kers van het MKD die liever anoniem wensen te blijven uit angst voor represailles. De heer Veeneklaas meende desgevraagd dat de geuite kri tiek niet steekhoudend te noe men is. Hij gelooft niet dat er sprake is van een terugdringen van invloed van de Algemene Beleidsgroep en ook de ver wachting dat deze zal worden opgeheven, noemt hij uit de lucht gegrepen. Hij meent dat de ontstane spanningen mede zijn te wijten aan het optreden van Wim Wanders en dat door onderling overleg veel te berei ken zal zijn. Sylvia van Leeuwen LEIDERDORP - Grote spanningen in het Medisch Kleuter Dagverblijf „Mar griet" aan de Simon Smit- weg in Leiderdorp hebben voorlopig geleid tot het ont slag van de hoofdleider Wim Wanders. Twee andere medewerkers hebben in middels hun ontslag inge diend. Nog drie anderen zijn overspannen en een pas aangetrokken kracht heeft al na anderhalve maand weer opgezegd. Nieuwko mers bij het personeel zou den door de directie worden geïntimideerd en ook zou er een zwarte lijst met namen bestaan van medewerkers die maar zo snel mogelijk moeten verdwijnen. Oor zaak van de spanningen bin nen het Medisch Kleuter Dagverblijf (MKD), waar kinderen van 2 tot 7 jaar om psychisch sociale rede nen worden opgevangen, is de autoritaire aanpak van het bestuur en de directie. Sinds twee jaar bestaat er bin nen het MKD een Algemene Beleidsgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van alle afde lingen. Deze beleidsgroep is in staat over tal van zaken te beslissen. In het jaarverslag over 1977 van „Margriet" staat dat met de komst van de Alge mene Beleidsgroep een begin is gemaakt met de algehele be trokkenheid van het personeel omtrent de gang van zaken in het dagverblijf. Verschillende medewerkers hebben echter sterk de indruk dat de directie, bestaande uit de directeur Prof. Dr. G. M H. Veeneklaas en directrice Van der Kloot-Meij- burg en het bestuur van .Mar griet" steeds minder willen we ten van de inspraak. Die indruk wordt volgens hen nog beves tigd door de uitlating van Vee neklaas die de Algemene Be leidsgroep kenschetst als een stelletje onvolwassen mensen die zich niet bewust is van zijn maatschappelijke verantwoor delijkheid. De algemene betrok kenheid van het personeel zou Panden Van Leeuwenpark onder slopershamer Met de sloop van de woningen in het en bestaan uit 2- en 4-kamerwoningen. Van Leeuwenpark in Leiderdorp is gister morgen een begin gemaakt. Na de sloop, De meeste bewoners van het Van Leeu- die door de firma Koen uit Leiderdorp wenpark zijn tijdelijk ergens anders ge wordt uitgevoerd, zullen op die plaats huisvest. De meesten zullen weer in een 21 woningwetwoningen en één vrije nieuwe woning aan het Van Leeuwen- sectorwoning worden gebouwd. De huur park worden gehuisvest. Wanneer met van die nieuwbouwhuizen zal ongeveer de bouw begonnen kan worden is nog 400 gulden per maand gaan bedragen niet bekend. toch lastiger zijn dan de directie aanvankelijk vermoedde. Ver schillende medewerkers van „Margriet" verwachten dan ook dat de Algemene Beleidsgroep door het bestuur zal worden ontbonden, zodat zij weer het beleid kan gaan uitstippelen. Het personeel verwijt de direc tie en met name de heer Veene klaas een onzorgvuldig, onver antwoordelijk en autoritair be leid. De naam van de 70-jarige Prof. G. M H. Veeneklaas, die na 25 jaar voorzitterschap in het be stuur sinds 2 jaar directeur is van het MKD, kwam al eerder in het nieuws bij het ontslag van 18 medewerkers bij het Medisch Opvoedkundig Bureau, in Lei den en bij de ontslagkwestie en de daaropvolgende hongersta king van zuster Olivier in het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Directrice mevrouw Van der Kloot-Meijburg, sinds onge veer 3 1/2 jaar verbonden aan het dagverblijf, was ook gerui me tijd de rechterhand van Veeneklaas toen deze nog werk zaam was op de kinderkliniek van het Academisch Zieken huis. Sinds haar komst op het MKD zijn er al acht mensen ontslagen. Laatste in deze rij is Wim Wan ders, die onlangs via de kanton rechter is ontslagen. De kanton rechter meende op grond van ontwrichting in de arbeidsver houdingen het ontslag te moe ten verlenen. Wim was hoofdlei der op het MKD en tevens voorzitter van de Algemene Be leidsgroep. Als voorzitter van deze groep moest hij bij conflic ten vaak het woord voeren bij de directie. Hij meent dat deze taak, de oorzaak van zijn ont slag is geweest. „Ik werd gewoon te lastig. Ik wist goed van me af te bijten als het er op aan kwam. Volgens mij had de directie daar last van. Inspraak was goed zolang iedereen het maar met Veene klaas eens was. Welnu dat wa ren we niet altijd. Eerst werd daarover gediscussieerd maar nu wordt er gewoon geen reke ning meer met de Algemene Beleidsgroep gehouden. Verga deringen worden verschoven. Kortom de invloed van de mede werkers wordt steeds verder teruggedraaid. En omdat ik De ontslagen Wim Wanders, maar ook andere medewerkers vrezen dat als er niet snel wat aan de situatie wordt gedaan dit wel eens heel vervelende gevolgen voor het personeel maar ook voor de kindéren op het dagverblijf kan hebben. „Het personeel werkt onder Het Medisch Kleuter Dagverblijf aan de Simon Smitweg woordvoerder was van de Alge mene Beleidsgroep moest ik er het eerste uit Veel pogingen van het personeel om wat aan de onstane spanningen te doen hebben niet gebaat. De wens om een onderzoek van buitenaf in te laten stellen om zo tot een oplossing te komen, wordt door de directie en het bestuur van tafel geveegd". Aldus de voor malige hoofdleider Wim Wan ders. De inspecteur van Volksgezond heid, die onlangs op uitnodiging van de leden van de Algemene Beleidsgroep een kijkje kwam nemen, meent dat eerst bekeken moet worden hoe op bepaalde afspraken gereageerd zal wor den alvorens stappen te onder nemen. Bijvoorbeeld door een onderzoek van buitenaf in te stellen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4