verhoogt de tarieven Ba vo-coinmissie al tien jaar belangrijke schakel tussen basis- en voortgezet onderwijs ton Kerst-gospelconcert in Stadsgehoorzaal Anderhalve schade bij "brand restaurant Tegenslag bij restauratie Stadspoldermolen KINDERTHEATER DOOR •4} TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 PAGINA 3 3 Ivan 14 JOEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ondanks miljoenenwin sten over 1977,1978 en een verwachte jmiljoenenwinst over 1979 wil het Streekenergiebedrijf Rijnland de tarie- ichjven voor gas en electriciteit verhogen. De Algemene Raad van het energiebe drijf krijgt hierover op 20 december een voorstel voorgelegd. Bij het electriciteitsbedrijf gaat het officieel om een aanpassing, waarbij het uitgangspunt is dat injde financiële positie van het bedrijf het niet noodzakelijk maakt om de kosten vein energie v voor de verbruikers te verhogen. Er zal slechts sprake zijn van een herverdeling van de kosten (E binnen de tariefstructuur, waarbij een matiging optreedt in het voorberekenen van de brandstof kosten en een verhoging van de kWh-prijs voor kleinverbruikers met 0,5 cent om de verminderde opbrenst die hierdoor ontstaat te compenseren. Het vastrecht per maand zal niet worden gewij zigd. Wel wordt het tijdsbestek waarin een goedkoop electriciteitstarief geldt met een half uur ingekrompen. Op dit moment is de periode met goedkope stroom nog van 11.30 tot 14.30 uur. Volgend jaar zou het goedkope tarief alleen nog gelden van 12.00 tot 14.30 uur. Landelijk gezien wil het Streekenergiebedrijf Rijnland wat meer in de pas gaan lopen. Volgens het college van beheer van het energiebedrijf is Rijnland in dit opzicht altijd een uitschieter geweest ten gunste van de consument. Om de consument wat extra prijsbewust te maken wordt voorgesteld de electriciteitsprijs in de uren met goedkope stroom met één tiende cent minder te verhogen. Overigens blijft de periode van nachtstroom tegen gereduceerd tarief ongewijzigd. Gastarief Evenals het electriciteitstarief blijft de gasva- strechtprijs op hetzelfde niveau, behalve bij tuinders, waarmee geen contract is afgesloten. Per 1 januari 1979 zal hun een vastrecht van 56 gulden in rekening worden gebracht. De prijs voor de eerste 600 kubieke meter gas blijft ongewijzigd. De verhoging van de meterprijs gaat pas in bij een grotere afname en geldt dus louter voor het zogenaamde verwarmingsgas. Volgend jaar stijgt de prijs daarvan met twee cent per kubieke meter tot 25 cent, in 1980 wordt het 25 cent en in 1981 zal de meterprijs 28 cent zijn. Op 1 januari 1981 staat een algemene verhoging van de gastarieven met één cent per kubieke meter op het programma. Voor het blokverwar- zullen waarschijnlijk de eerste week van januari plaats hebben. Kindertheater „Gaies" is een toneelgezelschap dat di rect is ontstaan uit het straattheater Gajes. Dit straattheater trok door Ne derland, België en Fran krijk. De ervaringen opge- n I Leiden De Bavo-commissie j (voor Basisonderwijs en I Voortgezet Onderwijs), be- staat binnenkort tien jaar. j Juist deze dagen zullen vele ouders en lagere-schoolleerlin- gen weer met de keuze worste len welke middelbare school het kind het best na de lagere school kan bezoeken. De Bavo- Commissie probeert de aan sluiting van de basisschool op de middelbare school zo goed mogelijk te laten verlopen. Geen makkelijke taak, want volgens de leden van deze com missie is de landelijke tendens juist dat basisschool en mid delbare school- steeds verder uiteengroeien. De Bavo kan het best gezien worden als een overlegorgaan tussen de lagere scholen en de middelbare scholen in de regio Leiden. De regio Leiden mag in dit verband zeer ruim geïnterpre teerd worden, want in feite doen alle middelbare scholen en lagere scholen tussen Haarlem en Den Haag en vanaf de kust tot en met Alkemade mee aan het overleg. Hoofdtaak van de Bavo is vöoral het richten van het program ma van de lagere school op de middel bare school en omgekeerd. Verschillen Aan de moeilijkheden die voor het kind bij de omschakeling van de lagere school naar de middelbare school ont staan, liggen een aantal factoren ten grondslag. Een aantal vakken die op de lagere school zeer belangrijk zijn, zoals rekenen, verdwijnt en daarvoor komen nieuwe vakken in de p&ats die het kind hooguit „van horen zeggen" kent. Het kind moet opeens nieuwe vaardigheden aanleren, zoals het zelf standig woorden opzoeken in een woordenboek en ook is de organisatie structuur van de middelbare school een heel andere dan die op de lagere school. Niet langer heeft het kind met één leraar te maken, maar met een heel aantal. Ook het - soms weten schappelijke - taalgebruik op de mid delbare school kan voor sommige kin deren uit eenvoudiger milieus moeilijk heden opleveren. Omdat deze moeilijkheden landelijk aanwezig zijn, heeft de Adviesgroep Landelijk Brugklasproject, die in 1976 door staatssecretaris De Jong werd ingesteld, enkele regels opgesteld die de aansluiting van de lagere school op de middelbare school moeten bevorde ren. Het is een feit dat veel van deze regels door het Bavo-overleg waaraan door niet minder dar* 220 scholen wordt deelgenomen al zijn gereali seerd. Zo vindt het overleg tussen docenten aan lagere scholen en middel- 'bare scholen, zoals dat in het rapport wordt genoemd, al intensief plaats. Het is gelukt om voor bepaalde vakken tot leerstofafspraken te komen, hoewel nog geenszins gesproken kan worden van een volledig gelijkgeschakeld pro gramma op alle scholen. Ver op weg is men ook met een uniforme toela tingsregeling voor alle middelbare scholen, zodat ouders en kinderen we ten waar ze aan toe zijn en anderzijds scholen niet meer tegen elkaar uitge speeld kunnen worden. Verder hèeft de Bavo direkte bemoeienis met de verbetering van de inrichting van de brugklas. Hoewel de Bavo-commissie niet van mening is, dat zij na tien jaar zelfge noegzaam kan verkondigen het pro bleem basisschool-voortgezet onder wijs te hebben opgelost, stelt de com missie wel alle problemen vanaf het begin af aan daadwerkelijk te hebben onderkend en er oplossingen voor te hebben gezocht. Vooral ook ten aan zien van de ouders is dit belangrijk; hun kind valt na de lagere school niet in het luchtledige, maar er is wel degelijk een groep die de problemen kent en die werkt aan een oplossing. Op 12 december zal de Bavo in de aula van het Rijnlands lyceum in Oegstgeest een feestelijke vergadering houden, waarvoor delegaties van alle deelnemende scholen zijn uitgenodigd. Tijdens deze vergadering zullen onder meer de heer Van Mierlo, voorzitter van de Bavo-commissie, de heer Van Riesen, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs in Leiden en drs. Nagels mit, voorzitter van de Commissie Ana lyse Voortgezet Onderwijs het woord voeren. 1 Hesitate and Demonstrate Een scène uit „No Regrets". Het Mickery-circuit brengt morgen de groep „Hesitate and Demonstrate" in het LAK-theater aan het Levendaal 150, die het stuk „No Regrets" zal uitvoeren. „No Regrets" is geïnspireerd op de oude foto's van de inmiddels overbekend geworden fotograaf Bellocq, die omstreeks 1912 de dames van lichte zeden van Storyville-New Orleans portretteerde. Deze vrouwen staan centraal in deze voorstelling vlak vóór, tijdens en na het maken van de foto. De voorstelling is vriendelijk en zachtaardig van karakter, en ademt een cabareteske sfeer. De voorstelling begint om half negen. Liefde en anarchie In het Kijkbuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt de Italiaanse neo-realistische filmcyclus voortgezet met de vertoning van de film diefde en Anarchie" uit 1973. De regie is van Lina Wertmüller. In de hoofdrollen spelen Giancario Giannini en Mariengels Melsto. De film handelt over een anarchist die zich heeft voorgenomen Mussolini te vermoorden, maar die door zijn liefde voor een vrouw de zaak verprutst. De filmvoorstelling begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden en twee gulden voor leden van het Vrijetijdscentrum. Go-toernooi De Leidse Go-club houdt zaterdag 9 december weer haar jaarlijkse go-gongtoernooi. Een en ander begint om elf uur 's morgens in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat Deelnemers krijgen negen seconden bedenktijd per zet, dan slaat de gong en moet men een zet doen. Er wordt gespeeld volgens het zogenaamde Mac Mahonsysteem. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Koos Groeneveld, Prins Frederik- straat 3, Job Korving, Clarensteeg 36, tel. 140187 of tot een kwartier voor het begin van het toernooi. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden. Klaverjassen Het Leids Vrijetijdscentrum houdt donderdag 14 december een klaverjastoernooi om de Vrije-Eitrofee. De kosten van deelname zijn f 1,50. Deelnemers kunnen zich opgeven via telefoonnummer 146449. Het toernooi begint om 20.16 uur. Volksdansinstuif Het Bulgaarse folkloretrio „Traycho Sinapov" treedt zater dag 9 december op tijdens de laatste volksdansinstuif van het seizoen in het Leids Vrijetijdscentrum. In Bulgarije is het trio zeer bekend. Het bestaat uit Traycho Sinapov, accordeon, Dimitar Paskos, klarinet en Georgi Popekov, gitaar en zang. De volksdansspecialist, Jaap Leegwater, kenner bij uitstek van Bulgaarse dansen, zal tijdens het optreden het dansen leiden. De instuif begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden vijftig. Litteris Sacrum Toneelvereniging Litteris Sacrum brengt op vrijdag 8 december het toneelstuk „Kabaal in Chioggia" in de Leidse Schouwburg. „Kabaal in Chioggia" is een komedie van Carlo Goldoni Goldoni geeft een kluchtige beschrijving van vooral de buitenkant van het volksgebeuren in een Italiaans vissers plaatsje. De uiterlijke kenmerken van de liefdestrouw, op een goudschaaltje gewogen, beslissen over oorlog en vrede. De voorstelling begint om kwart over acht Huizingalezing De Leidse hoogleraar in de Slavische letterkunde en publicist, prof. dr. Karei van het Reve, houdt vrijdag 8 december een Huizingalezing. Hij zal dan spreken over het onderwerp „Literatuurwetenschap: het raadsel der onlees baarheid". De Huizingalezing wordt jaarlijks georganiseerd door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, NJt.C./- Handelsblad en de faculteit der letteren van de Leidse universiteit. De lezing wordt gehouden als eerbetoon aan de historicus en cultuurfilosoof Johan Huizinga, die op 7 december 1872 werd geboren. Tot dusverre zijn al Huizingalezingen gehouden door achtereenvolgens de es sayist Rudi Kousbroek, de Amerikaanse schrijfster Mary McCarthy, de econoom prof. dr. J. Pen, de Franse filosoof Jean Franfois Revel, de historicus dr. A. Lehning en de Amerikaanse taalkundige en cultuurfilosoof Noam Choms ky. De lezing wordt gehouden in de Hooglandse kerk, Hooglandsekerkgracht te Leiden. De bijeenkomst begint om 8 uur. Om de lezing te kunnen bijwonen moet men zich opgeven bij de dienst interne en externe voorlichting van de universiteit, Stationsweg 46, Leiden, tel. 071-148333, toestel 3133. LEIDEN Het Petra Jeugdkoor organiseert donder dag 21 december een kerst-gospelconcert in de Stadsgehoorzaal. Aan het concert werken „The Burning Candles", „The Challengers", Len Magee uit Engeland, Ben Hoekendijk en Nen van Rams- horstmee. Het concert begint om acht uur. Er zal een afwisselend programma worden geboden met eigentijdse kerstmuziek van twee van de bekendste Nederlandse gospelgroepen. De presentatie is in handen van radio- en televisieomroepster Nen van Ramshorst. De toegang sprijs is zeven gulden vijftig. Speciaal ter gelegenheid van dit kerstconcert wordt door Gospel Music International een bijzondere kerstlangspeelplaat van de „Burning Candles" en The Challen gers" uitgebracht onder de titel „Jij in jouw kleine hoekje.." Een langspeelplaat met bijna allemaal Nederlandstalige bekende en onbekende kerstliederen. Kaarten voor het concert zijn te krijgen bij de VW aan het Stationsplein, muziekhandel Servaes, Stadhuis plein, De Schatkamer, Herengracht 29, Adri de Mooy, „In de Hof tuin", Rijnsburgen de VW-Katwijk aan de Boulevard. mingstarief gelden dezelfde verhogingen, evenals voor de tuindersbedrijven voor een afname tot 30.000 kubieke meter per jaar. Winsten Uit het huishoudboekje van het Streekenergiebe drijf blijkt dat Rijnland op de gasdistributie in 1977 een winst gemaakt heeft van bijna 6 ton. Voor het lopende jaar wordt rekening gehouden met een winst van bijna één miljoen. De raming voor 1979 bedraagt uitgaande van de tariefsverhoging, een winst van bijna 3,3 miljoen gulden. De distributie van electriciteit leverde in 1977 een batig saldo op van 13,2 miljoen gulden. In 1978 denkt het energiebedrijf uit te komen op een winst van 6,1 miljoen terwijl op de begroting van 1979 een verwacht batig saldo prijkt van 6,6 miljoen gulden. LEIDEN Restaurant „Boerhaave" aan deTVIarien- wetstraat 69a heeft gisternacht anderhalve ton Schade geleden nadat de snackbar omstreeks twee uur in de nacht volledig uitbrandde. Dit is in de loop van gisteren bekend geworden. De brandweer was binnen vier minuten ter plaatse met een en een ladderwagen en kon voorkomen dat het vuur verder uitbreidde naar het restaurant, dat door een houten ■and van de snackbar gescheiden is. ij het blussen van de brand werden in totaal zes brandweerlieden ja ingeschakeld die met nablussen enige uren nodig hadden om e«|de brand volledig meester te worden. De praktijkruimte van de tandarts Nieboer aan de Mariënpoelstraat 71 liep rook- en waterschade op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De politie vermoedt dat er verband bestaat tussen de brand en het ontbreken van uit de kassa van restaurant Boerhaave, zoals na de brand is gebleken. Een aanwijzing in die richting zou ook de herdershond Ai kunnen zijn, die door de brandweerlieden opgesloten in een toilet 5U werd aangetroffen. De Engelse zanger Len Magee. LEIDEN De restauratiewerkzaamheden aan de Stadspol dermolen die langs de Slaaghsloot staat verlopen niet zo voorspoedig. Bij de voorbereidingen voor de restauratie bleek dat het metselwerk over de gehele hoogte van het molenlichaam in drie delen is gespleten. Een en ander wordt veroorzaakt door klimatologische omstandigheden. Het was niet mogelijk dit gebrek voor het maken van het restauratieplan te constateren. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de provinciale molendeskundige zijn met de directeur Gemeentewerken tot de conclusie gekomen dat het metselwerk van de molen in zijn geheel vanaf de kap tot aan de bovenkant van de fundering moet worden gesloopt en opnieuw opgetrokken. De gemeenteraad heeft in juni van dit jaar 255.000 voor de restauratie van de molen beschikbaar gesteld. Becijferd is dat de werkzaamheden aan het metselwerk 145.000,- kosten. Door het rijk wordt 85% subsidie in het kader van het besluit verfijning algemene uitkering monumenten in deze extra-restauratiekosten verleend. Dit betekent dat de gemeente 21.750,- in de extra-kosten moet bijdragen. Door het college van b en w wordt de raad voorgesteld het krediet voor de restauratiewerkzaamheden te verhogen met 145.000,-. Dit bedrag komt dan ten laste van de in het investeringsschema voor 1978 opgenomen post voor restaura tie van gemeentelijke eigendommen. Het is namelijk zeer onwaarschijnlijk dat dit jaar de 'rijkssubsidie nog in ont vangst kan worden genomen. De twee gospelgroepen ,,The Challengers" en ,,The Burning Candles". LEIDEN Het kinderthea ter „Gajes" start het komen de seizoen de theaterpro- duktie „de sprookjes van 1001 angst", een vrijzinnig en vrolijk stuk waarbij sa menspel met het publiek van groot belang is. De re petities zijn kortgeleden ge start en de eerste try outs daan tijdens het op straat Gajes is een ongesubsidieer- spelen zijn gebruikt bij het de theatergroep. Technische tot stand brengen van het hulpmiddelen worden door nieuwe stuk. de groep zelf verzorgd. Het De doelstelling van „Gajes" gemiddelde netto bedrag is kinderen van 6 tot 12 jaar waarvoor de groep kan wor- te vermaken, met voorstel- den ingehuurd ligt rond de lingen op scholen, wijk- en Ó00 gulden. Inlichtingen: Jos buurtcentra, op straat en in Lelieveld, Beestenmarkt 2 in theatertjes. Leiden, tel. 071-133696. De Stadspoldermolen voordat met de restauratie werkzaamheden werd gestart.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3