3e zelfkritiek Van Lerby fe"nIanss Rabobank O Sosonko nadert Timman De eersteYeisprogramma's zijn binnen Zelfmoord Braziliaanse scheidsrechter ij WK handbal dames Nederlanders „trendsetters" als u in de buurt bent? Omgekochte arbiters drie jaar geschorst NAÏPORT (- 'LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 PAGINA PAGINA 13 „AJAX HEEFT TE MAKEN MET EEN TERUGVAL" jSSENAAR Wie zich nog panning herinnert die voor- n 43 Pngi aan ^et tweede duel met 0D Jetic de Bilbao in de eerste he$e van de str'Jd om de een fA-beker, kan zich onget- Drocle'd een beeld vormen van aanier waarop Ajax toeleeft level" het treffen met Honved ipesk De Hongaarse ploeg 1 vanavond in het Amster- M stadion De Meer van moeA met een in eigen land ebouwde voorsprong van eer d" sfeer in het Wassenaar- an ^(ïotel Duinoord, waar Ajax terspl op het duel met Honved 0jc y-bereidt, mag ontspannen strartn' zowet trainer Cor Brom han)e selectieleden hebben hun over 6611 Soede afloop. .^afstraffing, die Ajax in de Qgaarse hoofdstad kreeg, Dech\daarvoor no^ te vers in het zfugen" Boyendien zijn de strpte spelers er wel van door- ïgen dat Honved beduidend ,,t ir moet worden aangesla- makdan Athletic de Bilbao, dat die rf' september van dit jaar jrbee 6611 beslissende treffer ilichtL^dren t^rhy alsnog uit het ns^A-toernooi werd verwij- Ltsred' dat vleugelspeler jnese wegens een blessure wor beeft moeten laten, mag jin uitwedstrijden niet altijd goed voor de dag komen, )loeg is fysiek en conditio- ijzersterk en hoopt op basis die gegevens de schade in iterdam te k urmen beper- Ajax' aanvoerder Ruud jdi ani Krol voegt daaraan toe, dat Honved zijns inziens een ploeg is die met snelle uitvallen wel eens een treffer kan meepikken. Juist dat laatste zou voor de Amsterdamse formatie fataal kunnen zijn. Die mening is ook Sören Lerby toegedaan. De benjamin van Ajax, die zich dit seizoen als een van de constantste spelers heeft ontpopt, vertelt dat slechts één uitslag zijn ploeg in de volgende ronde kan helpen: 30. Mocht Honved onverhoopt scoren, dan zou Ajax minimaal vijf keer raak moeten schieten en dat wordt zelfs door de uiterst fanatieke Deen als on mogelijk ervaren. Toch wordt er vanavond weer voor honderd procent op de 22-jarige Deense international gerekend, want niet alleen als middenvelder maar ook ten tijde van de ver vanging van J an Everse als linksachter, heeft Lerby een be langrijk aandeel gehad in de Amsterdamse productie. Voeg daarbij zijn ongekende inzet (door sommigen wordt hij ver geleken met Johan Neeskens) en het is begrijpelijk waarom Brom Lerby als een der belang rijkste steunpilaren van zijn se- lectiegroep is gaan zien. Overigens heeft Lerby een wei nig benijdenswaardig seizoen achter de rug. Onder Tomaslav Ivic werd hij min of meer ge bruikt als marionet die het ene moment in de basis mocht op draven om een week later weer op de bank plaats te nemen. Ivic testte hem op alle mogelijke posities in het elftal en pas de laatste maanden kreeg Lerby het volle vertrouwen. Hij ont popte zich tot een waardevolle speler met een zichtbare voor keur voor het middenveld. DANKBAAR „Het was niet altijd even leuk onder Ivic, maar ik realiseer me dat ik hem bijzonder dank baar moet zijn", vertelt Lerby nu, daarmee het voorbeeld van vele collega's volgend. Ook zij kwamen er pas later achter wat de Joegoslaaf allemaal voor Ajax heeft betekend. De mees ten willen er heel wat voor doen om een goede indruk te maken bij de Joegoslaaf, die bij het duel tussen zijn oude club en Honved als toeschouwer op de tribune zal zitten. Dat geldt ook voor Lerby, die verder nog over Ivic zegt: „Urenlang kon die man met je over voetbal praten. Hij praatte veel meer dan Brom en als jonge speler heb je dat nodig. Het is te hopen dat Ivic vooruit gang bij ons kan bespeuren. Hij komt eigenlijk niet op zo'n goed moment. Ajax heeft te maken met een terugval", aldus Lerby. „Daar hoeft niemand omheen te draaien. We zijn de competitie uitstekend begonnen, maar met een jonge ploeg als de onze kun je niet een jaar lang op je top spelen. Ik merk het aan mezelf, we hebben zo ontzettend veel antrekkelijke ^nbiedingen Van Jr Kuijlen a HOVEN Willy van der Kuijlen, die vdaag 32 jaar wordt, heeft aanbiedingen van en The Washington Diplomats gehad die ïderi®118 zijn manager Jo Verstappen bijzonder net jrekkeli jk zijn. bediMnerikaanse club biedt Van der Kuijlen, die van ivrije transfer heeft, een éénjarig contract, wil de verbintenis met de aanvoerder, die Ijftien jaar in Eindhoven speelt, met twee verlengen. Na eerdere gesprekken heeft PSV janbod aan Van der Kuijlen „bijgeschaafd", 5 Verstappen het noemt, nadat een eerder door Van der Kuijlen niet geaccepteerd appen gaat morgen naar België waar hij §r meer gesprekken voert met Standaard dat eveneens geïnteresseerd is in Van der len. Verstappen verwacht dat Van der Kuij- j|óór het begin van de winterstop (17 decem- i beslissing neemt over een nieuw con- Willy van der Kuijlen. fetbalscheidsrech- Nova, die werd ge- jr beeft zelfmoord wonnen door de eer- Brazilië had Doraci zich sinds die dag op gesloten in zijn huis, en vervolgens zelf- wen voor de gevolgen ervan: „Vanaf dit mo ment zijn enkel en al leen de clubbesturen moord gepleegd door verantwoordelijk zich voor een trein te voor gewelddaden op de voetbalvelden". Zij voegen eraan toe dat clubbesturen, spelers ïeersi frige kon openlijk dat de gooien „omdat hij bij scheidsrechter ,gzich schandelijke aantij gingen niet langer kon verdragen". De noch publiek de spel- antwoordelijk voor scheidsrechters noe- regels kennen, het- bet verlies van Vila men het gedrag van het bestuw van Vila jo, scheidsrechter in Nova. i eerste divisie, floot Volgens de bond van week woens- scheidsrechters wedstrijden gespeeld. Het be gon al tijdens de voorbereiding. Drie toernooien hebben we af gewerkt, toen de competitie, de UEFA-Cupduels en daarnaast heb ik nog vijf keer gespeeld met het Deense nationale elf tal". „Steeds wordt er weer een grote druk op je uitgeoefend", ver volgt de Deen, „en dan komt er een tijd dat je minder goed gaat draaien. Feitelijk is het begonnen met die nederlaag van 80 tegen Bayern"Mun- chen. Ik geloof dat de meesten daar te veel aan voorbij zijn gegaan, maar ik weet zeker dat die tik langer heeft nagewerkt dan iedereen denkt. Iedereen sprak erover. Ik heb me kapot geërgerd en durfde op het laatst bijna de deur niet meer uit. Als ik boodschappen deed, werd ik aangesproken over die afgang. Zoiets hoop ik nooit meer mee te maken", vertelt de Deense Ajacied. ANGST En over het duel tegen Honved in Budapest zegt hij met zelf kritiek: „Zelfs toen zat er nog een bepaalde angst in de ploeg. We waren lang niet brutaal genoeg, hetgeen resulteerde in handenvol persoonlijke fouten. Van mezelf had ik ook het gevoel, dat ik weinig potten kon breken. Ik durfde de bal nauwelijks aan de voet te hou den en blonk uit door het geven van risicoloze passes". onbevangen tegemoet treden en je niet als een angsthaas gedra gen. Voor vanavond weten we Sören Lerby: verwijten". tenminste hoe het niet moet._ Natuurlijk is 3—0 veel, maar" Honved is echt niet zo'n sterke ploeg. We hebben ons op een ,Als we het tegen Honved niet halen, kunnen we alleen onszelf iets kinderachtige manier in laten pakken. Daar moeten we dan ook maar de gevolgen van dra gen", weet Lerby. „Als we het tegen Honved niet halen, kun nen we alleen onszelf iets ver wijten". RON WESTERHOF Moeizame zege Miles in zonetoernooi AMSTERDAM De leidende positie van Jan Timman in het zonetoernooi is gisteren in Am sterdam verder ondermijnd. Na een remise tegen Kick Lan- geweg is Timman nog altijd eerste met zes punten uit acht partijen. Hij heeft echter een half verliespunt meer dan de Brit Anthony Miles en Genna Sosonko, die al een rustdag achter de rug hebben en louter daarom „slechts" de tweede positie delen. Miles won moei zamer dan verwacht van de onderaanstaande Luxemburger Feller en Sosonko drukte de tot nu toe goed draaiende Span jaard Sanz een paar plaatsen terug. De Engelsen hadden zich kenne lijk laten inspireren door de speculaaspoppen, die naast de borden waren gelegd. Behalve Miles wonnen ook Speelman en Stean. De kopgroep bestaat nu uit deze drie Engelsen, twee Nederlanders (Timman en So sonko) en Sanz. Jan Timman dacht tegen Lan- geweg wel lang na, maar deed niet veel zetten. Timman had uiteindelijk nog iets meer dan een half uur bedenktijd voor 27 zetten. Langeweg, pas deelne mer toen Hans Jtee wegens een gebroken been uitviel, (hij liet zich dinsdag voor het eerst op krukken in de toernooizaal zien), zag zijn remise-aanbod toen aangenomen. Langeweg bleef daardoor ongeslagen, al getuigen zes remises niet be paald van veel onderneming- Sosonko fopte Sanz in een stel ling, die als zeer gunstig voor de zwartspeler werd beoor deeld. In een Siciliaan met het de laatste tijd in zwang komen de 2.c3 trapte de bebaarde Spanjaard in een lokzetje van Sosonko. Dit kostte hem een stuk en de partij. Sosonko moet vandaag, in de negen ronde, met wit spelen tegen Miles. Timman zou via een overwinning op de Belg Meulders van het onderlin ge treffen van zijn concurrenten kunnen profiteren. Ger Ligterink behaalde zijn tweede overwinning. Na een Al- jechin-verdediging met een iet wat ongebruikelijke opstelling verbruikte de Spanjaard Rivas erg veel tijd. In een eindspel met twee pionnen minder zag de benjamin van het toernooi (18 jaar) het nutteloze van verder spelen in. Uitslagen achtste ronde: Stean (Eng)-Roos (Fra) 1-0; Ligterink (Ned)-Rivas (Spa) 1-0, Sanz (Spa)-So- sonko (Ned) 0-1; Miles (Eng)-Feller (Lux) 1-0; Bellon (Spa)-Speelman (Eng) 0-1; Langeweg (Ned>-Timman (Ned) 1/2-1/2; Meulder (Bel)-Morri- son (Sch) 1/2-1/2, Keogh vrij. Stand: 1. Timman 6 punten, 2/3 Miles, So sonko 5,5 uit 7, 4/5 Speelman, Stean 5,5, 6. Sanz 5, 7. Langeweg 4 Antony Miles had het moeilijker dan verwacht tegen de Luxemburger Feller, maar won toch. ITISLA VA Oost-Duitsland lijkt Bratislava de wereldtitel handbal dames succesvol te verdedigen. e eerste speeldag in de finaleron- leef Oost-Duitsland als enige zon- iverliespunt over. In de stand "en alle ploegen al twee wedstrij- espeeld, omdat de resultaten uit dere ontmoetingen blijven mee- Gisteren versloegen de Oost- dames Polen zeer gedecideerd met 25—10. Tsjecho-Slowakije speelde gelijk tegen Joegoslavië (13—13). De hoofdrolspelers in dat zinderende duel waren de Nederlandse scheids rechters Van den Ham en Houtbraken. Door twaalf tijdstraffen van twee of meer minuten en negen strafworpen uit te delen, de Joegoslavische Beana Gizdic te diskwalificeren en zeer punc tueel te fluiten, haalden zij zich de woede van het Tsjechoslowaakse pu bliek op de hals, maar kregen zij tegelijkertijd alle lof van de trainers en de aanwezige IHF-officials. In het internationale handbalverbond was na de volkomen uit de hand gelopen wedstrijd Rusland—Tsjecho- Slowakije driftig gediscussieerd over de te volgen lijn in de arbitrage. Als dit soort „slachtpartijen" normaal zou worden, ging het met de handbalsport bergafwaarts, redeneerde nemen. „Wij hebben voor de wedstrijd de opdracht gekregen strak te fluiten, een nieuwe lijn in de arbitrage te brengen", aldus Van den Ham. „Wij kregen volledige volmacht om te fluiten, zoals wij dach ten dat dat moest. Iedereen was er na afloop zeer tevreden over". „Het eindexamen voor Moskou", noemde de Friese arbiter de verhitte ontmoeting. De eerste selectie voor een optreden bij de Olympische Spelen was het duo al doorgekomen. Het feit dat juist zij aangewezen waren om „trendsetters" te zijn, zien Van den Ham en Houtbraken als een nieuwe erkenning. De ouverture van het tweede deel van het toernooi om de wereldtitel werd miserabel uitgevoerd door Roemenië en West-Duitsland. De twee tegenstan ders van Nederland in de strijd om de plaatsen zeven tot en met negen speelden als twee stumperende school teams, waarvan Roemenië de minst slechte was: 10—7 (6—3). ADVERTENTIE Jt, geld en goede raad Selectiewedstrijd tussen Pasman en Van Helden ZWOLLE Niet in Gothen burg maar in Groningen gaan Hans van Helden en Joop Pas man duelleren om de nog va cante plaats in de schaatsploeg, die het op zaterdag 16 en zon dag 17 december in Larvik te gen Noorwegen opneemt. Op de Groningse kunstijsbaan wordt zondagavond een tien ki lometer gereden die Egbert van 't Oever als laatste onderdeel van de selectie-procedure had opgenomen. Na wedstrijden in Eindhoven en Utrecht wees de trainer-coach van de kernploeg al Piet Kleine, Klaas Vriend, Yep Kramer, Frits Schalij en Hilbert van der Duin voor de schaatsinterland aan. Excelsior wil IJslandse spits (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Rotter damse eerste-divisieclub Excel sior wil op korte termijn de IJslandse international Carl Thordarsson aantrekken. Voordat echter de 26-jarige spitsspeler een contract aange boden krijgt wil men zelf eerst van de stichting arbeidsbemid deling weten of Thordarsson straks inderdaad een werkver gunning en een licentie uitge reikt zal krijgen. Zijn bij Feye- noord spelende landgenoot Pe- tursson kreeg indertijd de beno digde papieren slechts na veel moeite. Lauda licht gewond SAO PAULO Niki Lauda is op het circuit van Interlagos bij Sao Paulo in Brazilië licht gewond geraakt bij een ongeluk tijdens een testrit. De Oosten rijkse oud-wereldkampioen moest aan een flink gekneusde pols worden behandeld. Zijn bolide „spinde"' van de baan toen bij het ingaan van een bocht de remmen weiger den. Andere formule 1-coureurs trainden gisteren op hetzelfde circuit zonder problemen. De grote Prijs van Brazilië formule 1, de tweede in het seizoen 1979, wordt op 4 februari gehouden. Karei Bouwens naar Feyenoord (Van onze sportredactie) DEN HAAG Karei Bon- wens, de éénentwintigjarige spits van hoofdklasser RVC, tekent in de loop van van daag een éénjarig contract bij Feyenoord. Bouwens, die onder meer in het verleden de centrale trai ningen van het Nederlands amateurelftal mee maakte, stond al enige tijd in de be langstelling van de Rotter damse eredivisieclub. Palotai leidt West-Duitsland- Nederland DUSSELDORP - De Hongaar Karoly Palotai zal op 20 decem ber in Dusseldorp scheidsrech ter zijn bij de vriendschappelij ke interlandwedstrijd West- DuitslandNederland. De 43-jarige sportinstructeur uit Györ leidde maandagavond de eerste van de twee wedstrijden om de super-cup tussen Ander- lecht en Liverpool. De belangstelling voor West- DuitslandNederland is overi gens enorm. Van de 67.861 plaatsen die beschikbaar zijn in het Rhein-stadion van Dussel dorp zijn nog slechts vijfdui zend staanplaatsen niet ver kocht GLASGOW De Schotse voetbalbond heeft de scheidsrechters John Gordon, Rollo Kyle en David McCartney met onmiddellijke ingang geschorst tot 30 april 1981. Het drietal leidde op 1 november de Europese-bekerwedstrijd AC Milan-Spartak Sofia (3-0) en had voor de wedstrijd geschenken ter waarde van 4000 gulden aangenomen van de Italiaanse club, die daarvoor een boete kreeg van de Europese voetbalunie van 30.000 gulden. Na afloop van het vier uur durende onderzoek van de Schotse voetbalbond deelde bondssecretaris Emie Walker mee dat het drietal de omkoperij had toegegeven. Gordon, Kyle en McCartney weigerden echter pertinent de namen te noemen van de twee personen, die de geschenken gekocht en aan hen overhandigden. Ze wilden de geschenken ook niet teruggeven. Walker sprak van een grove overtreding van de regels. De scheidsrechter en zijn twee grensrechters ontvingen een groot aantal kledingstukken van AC Milan met een totale waarde van 4000 gulden. Niet alleen voor zichzelf, maar ook voor de echtgenotes en de kinderen. AC Milan werd eerder al bestraft met een geldboete van 30.000 gulden. Daartegen ging de club niet in beroep. De UEFA kent geen limiet tot welk bedrag cadeaux aan scheidsrechters mogen worden gegeven. Gebruikelijk zijn het herinneringen in de vorm van speldjes of vaantjes.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13