Chmd WAT, WAAR EN WANNEER në? 0= Caravan nar CARAVAN- BEZITTERS VOORAL IN LAGERE SOCIALE KLASSEN sp$ BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 PAGINA AMSTERDAM 9tlm17dec*78 De Caravan RAI, een internationale tentoonstelling van vouw-, toer-, sta- en motorcaravans wordt gehouden van zaterdag 9 tot en met zondag 17 december In het RAl-complex te Amsterdam. Zij Is geopend van 10 tot 17 en van 19 tot 23 uur; op zaterdagen en zondagen alleen van 10 tot 17 uur. Er staan 184 exposanten (vorig Jaar 164) met 800 modellen caravans afkomstig uit dertien landen, namelijk België, West- en Oost- Duitsland, Denemarken, Finland, Frankrijk, Groot Brittannlë, Ierland, Italië, Joegoslavië, Nederland, Oostenrijk en Zweden. Zij bieden 128 merken. Vorig Jaar trok de Caravan RAI 92.767 bezoekers. In het expositie-gebouw is een kindercrèche ingericht In de Europahal, dagelijks van 10 tot 17 uur. De entreeprijs is f 7,50, jongeren tot 14 Jaar en houders van een 65-plus pas f4,-. Wie er met de trein heen gaat kan op het station een zogenaamd TT-biljet kopen dat reductie geeft op het treinretour, een dagkaart voor de Amsterdamse trams en bussen en de toegang tot de RAI. Van het Centraal Station af kan men tramlijn 4 nemen. Busverbindingen met de RAI zijn er onder meer vanuit Den Haag (NS-bus 89 van de Savornln Lohmanlaan). Wie met de auto gaat kan het best de volgende route nemen: Uit de richting Den Haag- Lelden komt men via de Ringweg-Zuid in Amsterdam. Van de afrit komend rechtsaf slaan, de Europaboulevard op tot het Europaplein. AMSTERDAM 9tlm17dec:78^ AMSTERDAM Het vakantie- houden met een caravan is voor al populair bij hen die in grote en middelgrote steden wonen en dan bij gezinnen uit de lagere sociale klassen met kinderen. Dat is een van de uitkomsten van een onderzoek dat de Ned. Stichting voor Statistiek (NSS) heeft ingesteld op verzoek van de RAI. Men heeft 3700 huishou dingen geëngqueteerd en dat mag, volgens directeur P.H. van Westendorp, representatief wor den geacht voor de Nederlandse bevolking. Het aantal caravans kan op dit ogenblik worden geschat op 360.000 stuks, waarvan 166.000 toerca- ravans, 127.000 sta-caravans, 6.200 vouwcaravans en 5.000 kampeerauto's. Van de Nederlandse huishoudens bezit acht procent een caravan en dat is sedert 1973 - toen er ook een onderzoek is geweest - een groei van 38 procent Die groei is vooral te vinden in de categorie sta-caravans. Driekwart van de sta-caravans vindt men bij de twee laagste welstandsklassen (bij een totaal van vier klassen). Ongeveer een derde deel van de ondervraagden heeft al eerder een caravan gehad. De ene helft koopt een nieuwe caravan, de andere een tweede hands - de laatste is zeer sterk gegroeid sedert 1973. Ruim veertig procent van de toercaravanbe- zitters heeft een vaste standplaats, vrijwel altijd op een kampeerterrein en een derde deel van de caravanbezitters zegt hun huis op wielen het ge hele jaar door te gebruiken. De vaste standplaat sen zijn vooral te vinden in het zuiden, in Bra bant, en in Gelderland en de helft van de bezitters hoeft daarheen niet meer dan vijftig kilometer te rijden. Wat de kosten betreft komen de ondervraagden op ongeveer ƒ770,- per jaar voor staangeld, ver zekering, gas, electriciteit, water en belastingen - ongeveer zeven procent méér dan vorig jaar. Een kwart van de bezitters zegt binnen vijf jaar een andere caravan te kopen en van het totale aantal niet-caravan-bezitters is zes procent van plan er zich een aan te schaffen. De goedkoopste Voor zover dat op het ogenblik is vast te stellen is op de Caravan Rai de laagstgeprijsde toercara- van de Sprite 300 van 4.350,- (stand 45). Bij de vouwwagens zijn er eigenlijk twee categorieën: een met tentdoek-opbouw en een met opbouw De vraag naar kampeerauto's neemt duidelijk toe. Dit is de „Suntrekker" met een opbouwunit die op vele automerken past (stand 99). Gezinnen met kinderen kiezen voor een caravan-vakantie. met vaste wanden. De laatste zijn meestal aan zienlijk duurder. De gemiddelde prijs van een vouwwagen is 5.630,-. De goedkoopste vindt men in stand 1, namelijk de Safari Camp van ƒ2.195,-. De laagstgeprijsde sta-caravan is vermoedelijk het model Bluebird Contessa, .die te vinden is in stand 45 en 9.900,- kost. Kampeerauto's lopen meer in de papieren, o.m. doordat de belasting erop hoog is. De goedkoopste is in stand 95 te vinden, de Leyland Marina Conversion die 21.350,- kost. Wie zich wil vergapen aan de duurste kan dat doen in stand 92, waar de Sport- scoach 3100 een prijskaartje draagt van 209.790,-. Tenslotte de laagstgeprijsde bagagewagen: de Smits and Snipe 15 D in stand 67A: kosten 549,-. Alles duurder Gemiddeld is de toer-caravan ruim vier procent in prijs gestegen, vergeleken bij vorig jaar. Er zijn er verscheidene die tien procent en meer ho ger geprijsd zijn. Toch kan men, als men minder dan 10.000,- wil uitgeven, nog keuze maken uit 130 modellen. Het grootste deel van de toercara- vans valt in de prijsklasse van 10.000,- tot 15.000,-, bijna 30 procent kost meer. Er is bij de toercaravans met vaste opbouw keus uit een dik ke vijfhonderd modellen. Wie een tent- of vouwwagen wil hebben kan 143 modellen bekijken en bij de sta-caravans omvat het aanbod 370 modellen. De populair geprijsde groep, en daaronder rekent men dan de sta-cara vans tot 20.000,-, beslaat bijna 40 procent van het aanbod, de rest ligt tussen de ƒ20.000,- en 80.000,-. Het zijn vooral de Britten die in de goedkopere prijsklasse kunnen opereren; de Ne derlandse merken liggen meestal hoger in prijs. De gemiddelde prijs van een popuaür geprijsde sta-caravan ligt omstreeks 16.000,-. Bij de bagagewagens variëren de prijzen van 549,- tot ƒ1.378,-, waarbij de prijsbepalende fac toren voornamelijk zijn de afmetingen, het draag vermogen, al of niet aanwezig zijn van een rem en de uitvoering van de laadbak (open, gesloten, verhoogd e.d.Gemiddeld is de prijs ruim 900. Meer animo voor kampeerauto De vraag naar kampeerauto's neemt duidelijk toe. Toch is deze, absoluut gezien, nog gering, want het zijn dure bakbeesten. Een van de oorza ken is dat er bijna veertig procent belasting op drukt die men bij de caravan niet betaalt Ook schrikt het menigeen af een auto met vaste kampeergelegenheid te hebben, zodat men, wil men even winkelen of een eindje oprijden, me teen het ganse huis moet meesjouwen. Overigens zijn ook daarvoor oplossingen gevonden door au to's met afneembare slaap- en zitgelegenheid. Men rijdt de auto (met bestelbak) er dan eenvou dig onderuit: het „huisje" blijft op poten staan. Op de RAI staan liefst 37 stands met kampeerau to's - aanzienlijk meer dan een jaar geleden. Er is een grote prijsvariatie voornamelijk door het feit, dat men een bestelwagentje kan inrichten als motorhome maar ook een speciale koets kan bou wen. Het merendeel van de kampeerauto's ligt tussen de 50.000,- en 100.000,-, maar daaronder is toch ook nog wel enige keus. De meesten geven, gezien de hoge prijzen, de voorkeur aan het huren van een motorhome en dat is een uitstekende tussenoplossing, waarbij men er wel op bedacht dient te zijn tijdig te re serveren. Menigeen besteedde dit jaar bedragen tot vierduizend gulden aan huur voor een volledi ge uitgeruste camper voor een lange vakantie. In dat forse bedrag zit dan ook: ongelimiteerde kilo- metrage, verzekering en pechservice. Erbij moet wel ongeveer twintig cent per kilometer aan be nzine worden geteld. Maar als men vijf- of zes duizend kilometer aflegt, tot in Afrika en Azië toe, dan is men vaak toch goedkoper uit dan elk individueel met een reisgezelschap. En men is vrij om te gaan en te staan. De erva ring heeft overigens wel geleerd dat men niet een te groot gezelschap in een camper moet persen, want de ruzie ligt dan om de hoek. Beter kan men in zo'n geval twee kleinere campers huren. Noviteiten Er is weer veel nieuws op deze Caravan RAI, maar vaak is het onzichtbaar, zij het verre van Een voorbeeld van efficiënt ruimte-gebruik: bij neer- onbelangrijk. Zo is er enorm veel gedokterd aan gelaten bovenbed kan men toch ,'s avonds de dinette de assen, en de vering, vaak erg ingenieus en alle blijven gebruiken. pogingen hebben tot doel de caravan gerieflijker Qua oppervlakte en inrichting doet de huiskamer van een beetje behoorlijke sta-caravan nauweli|ks onder voor die van thuis. er. comfortabeler te maken tijdens het rijden. Ook heeft men lering getrokken uit het feit dat een lekke band, net als bij een auto, beter ver vangen kan worden door een beschikbaar reser vewiel. Er zijn caravans die zo'n wiel nu handig hebben weggewerkt en ook is er een soort „slee" in de handel voor het bevestigen van een reserve wiel onder de caravan. Wie rondkijkt op de RAI komt ook tot de conclusie dat de modellen iets anders worden: de caravans zijn vaak hoekiger dan we gewend waren. Enkele nieuwtjes die we konden noteren zijn: een uitdraaibaar neuswiel van massieve sponsrubber (dus die kan niet meer lek) en een simpele infor matie over de druk die de oplegger uitoefent (stand 1 en 2). Op stand 6 is een soort molen te zien voor het ophangen van de was die geplaatst kan worden op de dissel. Een opbouw voor kampeerauto is te bestuderen in stand 27 en even verder, bij stand 42 vindt men een L-vormige sta caravan met puntdak (het is nog maar een pro totype). Milieuvriendelijk zijn verschillende cara vans geworden door een ander kleurtje dan het eeuwige wit en het nieuwste op milieu-terrein treft men aan in stand 45 waar op een Wilk-cara- vandak zonnecellen zijn geplaatst die voldoende energie geven voor overdag de accu-opladen e.d. In stand 53 van De Leeren Doedel is een instru mentenpaneel te bewonderen met allerlei handige electronische informatie (o.m. hoeveel water men nog heeft) en de Italiaanse Val Sugana toercara- van (stand 66) heeft heel handig een waterpas op de dissel gemonteerd, zodat de caravan keurig recht is neer te zetten. In stand 72 is een caravan te zien van Knaus (model 560 T) met een heuse speelkamer ingebouwd, voor kinderen uiteraard. Caravanvakantie voor gehandicapten De vouw/toercaravan Europli 320 half open en dicht, (stand 11 - 8.750,-). SSI par bedoelt dan dat men met een verkoop van 43.ênj». caravans dit jaar echt niet vindt, dat het op £e alarmerende manier achteruitloopt, al was het®® 1977 dan ook 45.000 stuks. Toen was het een l j" cordjaar na vele jaren van zo'n twintig proc^® minder. Overigens zit de markt vrijwel vol. De leve^ duur van een caravan wordt op twaalf tot tien jaar geschat en men is nu dus duidelijk I aan de vervangingsaankopen. In 1980 zullen r zeker zo'n 20.000 caravans vervangen moer* worden, zo heeft men tevreden berekend. Daarbij komt dat de caravan meer en meer <f in de winter gebruikt gaat worden. Dat kan d<f de betere isolatie en doordat de wintersp^ steeds attractiever wordt. Als er nu ook wordt gedaan aan de mogelijkheid de gestraiï caravanner (vooral in het buitenland) een hanA' te helpen, dan zou alles nóg mooier wordrj Frans de Witte kondigt een soort international Europese caravanservice aan, waaronder dan een Europese adressenlijst valt zodat de pechj" gel kan zien waar hij in het topseizoen met zr defecte caravan terecht kan binnen een strf van zo'n dertig kilometer. Dat er op dit terrein wel iets schort merkt de ANWB-hulpdienst die elk jaar weer te malf krijgt met caravanners in het buitenland die i narigheid zitten. Een gebroken as bij voorbed Meestal komen ze met hun telefonische inlicht^ gen aan de ANWB niet verder dan een omscht ving van hun caravan voor wat betreft het nier* soms nog het model of type. Niet voor niets r pleit de ANWB dan ook, dat er bij elke caravr van de zijde van de fabrikanten een kaart wor bijgeleverd, waarop duidelijke omschrijving staan van de meest kwetsbare delen van het 7,^ dende huisje. Dit temeer omdat caravanbouw?.. er een handje van hebben hun fabrikaat elk jaj^ te veranderen (uiteraard vaak te verbeteren) l*e] dat men in Den Haag maar moet uitzoeken W er precies door de gestrande toerist verlant wordt Acht stands verder toont Brutsaert uit België electrisch uitdraaibare steunpoten en een vast zonneluifel van het rolschermtype. In stand 108 een verplaatsbare disselbakkeuken op de Combi Camp vouwwagen en eveneens een zonneluifel in stand 120. Electrolux komt met een „koelkast" die niet alleen kan koelen zoals het hoort maar ook kan verwarmen (stand 184). Opmerkelijk is ook, dat verscheidene Engelse en Duitse fabrikanten de spoorbreedte met tien tot twintig centimeter hebben verbreed, wat uiter aard de stabiliteit (en het gemakkelijker verwisse len van de band) bevordert. Onzichtbaar maar evengoed belangrijk is de ver betering van de isolatie door toepassing van sandwichwanden waarin de spanten vervallen zijn en vervangen door isolerende stof die ver- lijmd wordt met binnen- en buitenwand. En ten slotte zal de doe-het-zelver een groter aantal in- bouwsets voor kampeerauto's vinden dan vorig jaar het geval was. Wat is standaard? Wie een personenauto koopt weet meestal wat hij er in ieder geval in wil hebben. Caravanners-in- spé zijn niet zo beslist of alwetend. Hieronder een lijstje van wat men in een eenvoudige cara van - bijvoorbeeld een vierpersoons caravan van 3,70 m tot 4 m lengte - in ieder geval zou moeten hebben: neuswiel, buisdissel, oplooprem met handsper, gasflessenrek op dissel, gelakt onder stel, rubbergeveerde as, diagonaalbanden. laad vermogen óng. 150 kilo, aluminium buitenwand en licht geisoleerde binnenwand, ramen van en kel plexiglas waarvan er twee open kunnen, ver stelbaar dakluik, afsluitbaar ventilatierooster, gootsteen met wateruitloop en voetpomp, tweepits thermisch beveiligd gasstel, afdekmogelijkheid van gootsteen en kookplaats, lichtpunt 12 volt, lichtpunt gas, hang- en sluitwerk van plastic, ver bindingen geniet, spaanplaat vloer, vinyl vloerbe dekking, hangkast plus wandkast boven keuken blok plus aflegplank van 15 cm breed. De snelheid die men met deze eenvoudige cara van achter een voldoende zware auto kan rijden moet 90 kilometer per uur zijn bij normale bela ding. Verder moet er een goede aansluitmoge- lijhkheid zijn voor een voortent en natuurlijk een instructieboekje. Caravans in Europa In Europa zijn meer dan 3,2 miljoen caravans; in 1975 waren er nog „maar" 2,4 miljoen. Het snelst groeit het Franse en het Westduitse park, nadat Engeland vele jaren koploper is geweest. Beschouwt men de caravandichtheid, dus het aantal caravans per duizend personenauto's, dan scoort Nederland het hoogste gemiddelde met 88, gevolgd door Frankrijk met 85 en België met 54. In West-Duitsland zijn slechts 27 caravans en Ita lië 7 caravans per duizend auto's. Voor andere landen geldt: Denemarken 47, Noorwegen 48, Zweden 50, Zwitserland 27, Groot-Brittannië 47. BOVAG nu ook voor caravanbedrijven 1978 een fusie aangegaan. De BOnd van NEdr landse CAravanbedrijven fungeert sinds die a turn als zelfstandige BOVAG-afdeling, naast pj* reeds in de BOVAG verenigde groeperingen v| auto-, tweewieler-, watersport-, mechanisatie-, i visie-, autoverhuur-, bandenservice-, schaderepai tie-, parkeer-, takel- en bergingsbedrijven, auP en motorshops, auto- en motorrijscholen en en servicestations. Het aantal bij de BOVAG aangesloten onderi®112 mingen (circa 14.000) zal door deze fusie met lre* caravanbedrijven worden uitgebreid. Deze beditm ven hebben samen ongeveer 70 procent van yri Nederlandse caravanmarkt in handen. Ideale combinatie voor een trekvakantie: de Matrl Simca Rancho met de nieuwe Eriba-pan (stand 7 c de Caravan Rai - 12.350,-). Rolstoelgebruikers kunnen heel goed een vakantie doorbrengen met een caravan. Vooral de vouw wagen is daarvoor geschikt, als de handicap ten minste met te groot is. Die vouwwagen moet dan wel speciaal worden ingericht. Moderne construc ties die snel in- en uitklappen zijn zo gemakkelijk HH te bedienen. dat een gehandicapte die beide ar men kan gebruiken, het opzetten en afbreken best voor zijn rekening kan nemen. Er zal, gezien de niet aangepaste accomodatie op de meeste campings, wel een speciaal toilet in de vouwwa gen moeten passen. Gehandicapten die debuteren op het gebied van caravanning kunnen zich wen den tot de ANWB, waar men al vrij veel erva ring heeft en de Ned. Federatie van Gehandicap ten-verenigingen brengt ervaren rolstoelkampeerders graag in contact met debu tanten. Er zijn met name in Oostenrijk, Zwitser land en in Scandinavië kampeerterreinen met aangepaste was- en toiletmogeüjkheden voor ge handicapten. Caravanbouwers optimistisch Het kan dan wel slecht gaan met de economie, maar de caravanbouwers en -importeurs zien het voor de toekomst allemaal nog best zitten. „We zijn niet ontevreden", zegt Frans de Witte, vpor- ^®n van d® primeurs op de Caravan Rai. de Solit zitter van de Caravan RAI, diplomatiek. En hij modol Artic 55 T (stand 53 -ƒ 22.695,-).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12